QEYRİ-MÜƏYYƏN PERSPEKTİVLƏR SAMMİTİ
«Böyük yeddilik» («G7») ölkələrinin Yaponiyanın Hiroşima şəhərində keçirilmiş sammitinə əlamətdar hadisə kimi baxılsa da, o, dünyada gedən ciddi proseslər, ilk növbədə isə Ukrayna ətrafında baş verənlərlə bağlı suallara tam aydınlıq gətirə bilməyib. Sammitin yekun kommünikesində Çinin əməllərinin yaratdığı qıcıqla yanaşı, Rusiyanın ünvanına tənqid və Kiyevə dəstək də öz əksini tapıb. Bununla yanaşı, tənqidçilər iddia edir ki, «Böyük yeddiliy»in fəaliyyəti daha aydın, daha birmənalı ola bilərdi. Məsələn, hesab edilir ki, Ukrayna ilə bağlı «F-16» qırıcıları koalisiyası»nın yaradılması prosesində irəliləyiş aşkar görünsə də, Kiyevə dəstək hələ də lazımi səviyyədə deyil.
Baxmut hərbi fəallığın indikatoru kimi
Rusiyanın «Vaqner» özəl hərbi şirkətinin ələ keçirdiyi Baxmut şəhəri ilə bağlı ziddiyyətli bəyanatlar sammit iştirakçılarının diqqət mərkəzindəki əsas məqamlardan olub. Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) bu şəhərə nəzarəti itirməsi ilə bağlı suala qeyri-müəyyən cavab verən Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski diqqəti daha çox «G7» liderlərinin Ukrayna ordusunun müasir qərb texnikası, xüsusilə «F-16» qırıcıları ilə təchizatının vacibliyinə çəkməyə çalışıb.
ABŞ, Almaniya, Fransa, Böyük Britaniya, İtaliya, Kanada və Yaponiya liderləri Ukraynanın planlaşdırdığı, müharibənin nə vaxt və necə bitəcəyini müəyyənləşdirə biləcək əks-hücum əməliyyatı ərəfəsində Kiyevlə həmrəyliklərini bildiriblər.
Zelenski vacib nailiyyət əldə edib. Sammit ərəfəsində ABŞ Prezidenti Co Bayden ukraynalı pilotlara Amerika istehsalı olan «F-16» qırıcılarının idarə olunması üzrə təlimlərin keçirilməsinə razılıq verib. Halbuki əslində ukraynalı pilotlara belə təlimlərin artıq aylardır keçildiyini söyləyənlər də var. İstənilən halda, bu xəbər Qərbin Ukraynaya daha bir vacib dəstək göstərmək fikrində olduğunu təsdiqləyir. Məlumata görə, Zelenski Baydenə həmin təyyarələr vasitəsilə Rusiya ərazisinə zərbələrin endirilməyəcəyi sözünü verib. Onlardan yalnız Ukrayna ərazisində istifadə olunacaq.
Bununla yanaşı, Ağ Evlə Senat arasında Amerikanın dövlət borcunun maksimal həddinin artırılması ilə bağlı münaqişənin yaşanması fonunda Vaşinqtonun Ukraynaya növbəti yardım partiyasına münasibət heç də birmənalı deyil. Konqreslə əlaqəli «The Hill» nəşri yazır ki, ABŞ mövcud probemləri nəzərə alaraq, Ukraynaya yardımları yubada bilər. Yazıda bildirilir ki, Amerika hökuməti Ukrayna ordusunun gözlənilən əks-hücumu ilə bağlı qeyri-müəyyənlik davam etdiyindən, Kiyevə növbəti yardım partiyasının göndərilməsi məsələsinin müzakirəsinin təxirə salınması haqda qərar da qəbul edib.
ABŞ-da hesab edirlər ki, kifayət qədər yaxşı hazırlanmayan əks-hücum planı əsassız xərclərə yol aça bilər.
«Reuters» agentliyinin məlumatına görə, «Böyük yeddilik» ölkələri sammitinin başlamasından bir gün əvvəl Pentaqon mühasibatlıq hesablanmasında 3 milyard dollarlıq yanlışlıq aşkarlayıb. Məlum olub ki, bu məbləğdə vəsait qeydə alınmayıb. Ümumilikdə isə ölkənin müdafiə büdcəsindəki qalıq 14 milyard dollardan azdır ki, bununla da, USQ-nin hərbi əməliyyatlarını yalnız sentyabradək maliyyələşdirmək olar.
Bununla yanaşı, Konqresdə bildirirlər ki, hökumət və parlamentarilər müdafiə xərclərinin azaldılmasını müzakirə etmir, çünki bu, Vaşinqtonun maraqlarına ziddir.
Braziliya, Hindistan və Çin «G7»nin planlarında
Hindistan və Braziliya liderlərinin də qatıldıqları sammitin gedişində Zelenski «tərəddüd edən» ölkələrin rəhbərlərini Qərb fövqəldövlətlərinə qoşularaq Ukraynanı dəstəkləməyin vacibliyinə inandırmağa çalışıb. Lakin nə Narendra Modi, nə də Luis İnasiu Lula da Silva mövqelərini dəyişməyə hazırdır. Onlar sadəcə, müharibəyə son qoyulması çağırışı etməklə kifayətləniblər.
Brazidiya və Hindistan liderlərinin sammitə dəvət olunmalarında müəyyən məqsədlər var idi. «G7» ölkələri bununla, qlobal proseslərə ümumi yanaşmaya nail ola bildiklərinə dair ən azı görüntü yaratmağa çalışırlar. Amma onların istəklərinə nail olduqlarını söyləmək çətindir. Çünki gündəlikdə olan prinsipial məsələlərlə bağlı ortaya vahid yanaşma qoymaq mümkün olmayıb.
Bu arada, Ukraynanın müharibənin növbəti mərhələsini aparmaq üçün qərbli tərəfdaşlarının dəstəyinə ehtiyac duyduğu bir vaxta münaqişənin sülh yolu ilə mümkün həllinə dair danışıqlar da aktuallığını itirmir. Rusiyaya təsir imkanına malik yeganə nəhəng dövlət olan Çin bu danışıqlarda və birdəfəlik həllin şərtlərinə əməl olunmasının təminində həlledici rol oynaya bilər.
Bu vəziyyət Pekinlə Vaşinqton arasındakı gərginliyin azalmasını daha arzulanan edə bilər. Baydenin sammitdən dərhal sonra iki ölkə arasındakı münasibətlərin yaxşılaşmasının labüdlüyünü dilə gətirməsi təsadüf deyil. Ağ Ev sahibi deyib ki, Çin Rusiyanı müharibəni dayandırmağa razı salmaq üçün maksimum səylər göstərərsə, Vaşinqton-Pekin münasibətlərində müsbətə doğru dəyişiklik mümkündür.
Ola bilsin ki, kommünikedə Çinin iqtisadi təcridi ideyasından imtina edilməsi Pekinə yönəlmiş bir ismarışdır. Lakin eyni zamanda, deyilir ki, «Böyük yeddilik» ölkələrinin iqtisadiyyatı Çindən tədarük zəncirindən ciddi asılılıqla əlaqədar yaranan risklərdən sığortalanmalıdır. Bu formul «Böyük yeddiliy»in Çinin inkişafına əngəl olmaq istəmədiyinə dair bəyanatla birlikdə bir şeyi göstərir: iki nəhəng – Vaşinqtonla Pekin arasında qarşıdurmadan qaçmağa çalışan Avropa dövlətləri kifayət qədər nüfuz və təsirə malikdir. Bununla yanaşı, yekun kommünikedə bildirilir ki, Çin siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün ayrı-ayrı dövlətləri iqtisadiyyatda nələrələ məcbur etməməlidir.
Qeyd edək ki, Pekinin «G7» tərəfindən sərt müqavimətlə üzləşməsinin əsas səbəbləri onun Rusiyaya, Tayvana münasibəti, tərəfdaşlarını ticari baxımdan şantaj etməsi və sairdir. «G7» liderləri bəyanatda Çini Rusiya-Ukrayna savaşını dayandırmaq üçün daha çox iş görməyə çağırıblar. Sənəddə deyilir: «Biz Çini Rusiyanın hərbi təcavüzü dayandırması, öz qoşunlarını Ukraynadan dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarması üçün Moskvaya təzyiq göstərməyə çağırırıq. Biz Çini ərazi bütövlüyünə, BMT Nizamnaməsinin prinsip və məqsədlərinə əsaslanan, o cümlədən Ukrayna ilə birbaşa dialoq yolu ilə əldə edilə bilinəcək dayanıqlı, hərtərəfli və ədalətli sülhə dəstək olmağa səsləyirik».
Çin fəaliyyətə başlayır
Baş verənlər fonunda Çini xüsusi nümayəndəsi Li Xueyin Kiyevə səfəri Pekinin bu çağırışları hansısa dərəcədə qəbul etdiyini göstərir. BMT keçirilmiş səsvermədə Çin nümayəndə heyətinin Rusiyanın təcavüzkar adlandırıldığı qətnaməyə ilk dəfə səs verməsindən sonraya təsadüf edən bu səfər Pekinin böhrana son qoyulması üçün öz potensialından istifadə etmək qərarına gəldiyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilir.
Li Xuey müharibə dövründə Ukraynaya səfər edən ilk yüksəkrütbəli çinlidir. O, səfəri «sülh danışıqlarına kömək» turnesi çərçivəsində gerçəkləşdirib. Xuey Kiyevlə yanaşı, Moskvaya da baş çəkib, Brüsselə də səfər edəcəyini bildirib.
Əlbəttə, bu səfərdən heç kim hansısa ciddi nəticə, qəti qərarların qəbulunu gözləmirdi. Üstəlik, Kiyevdə ona açıq şəkildə deyiblər ki, «Ukrayna ərazi itkisini və ya münaqişənin dondurulmasını nəzərdə tutan heç bir təklifi qəbul etməyəcək». Bunu Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitri Kuleba bildirib.
Amma bu halda belə, səfər son dərəcə vacib hadisə kimi qiymətləndirilir. Çünki bu, Çinə Kiyevin istər mümkün sülh danışıqları ilə bağlı mövqeyini, istər Pekinin təklifinə münasibətini birbaşa özündən dinləmək imkanı yaradıb.
Li Xueyin Moskva səfəri də böyük maraqla izlənib. Çünki o, rusiyalı tərəfdaşları ilə yaxşı tanışdır. Xuey uzun illər Moskvada çalışıb, Rusiya hökuməti tərəfindən mükafatlar belə, alıb. Diplomat münaqişənin lap əvvəlindən Moskvanın mövqeyinə daha yaxın şəxs kimi tanınıb. KİV xəbər verir ki, bu səfər zamanı da o, Rusiyanı Ukraynada atəşi dayandırmağa, bununla yanaşı, yeni regionları öz nəzarətində saxlamağa çağırıb.
Bu mövqe Ukrayna tərəfindən qəbul edilməsə də, bəzi qərbli məmurlar Çinin münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair təkliflərini rədd etməyin tez olduğunu bildiriblər. Görünür, onlar ən kritik həddə Pekinin «xidmət»indən yararlanmağa ümid edirlər. Eyni zamanda onlar Çinin Moskva ilə yaxınlığını önə çəkərək, onun ədalətli vasitəçi ola biləcəyinə şübhə ilə yanaşıblar.
Li Xueyin Moskvadan sonra ondan gözləntilərin tam fərqli olduğu Brüsselə yollanacağı güman edilirdi. Brüsseldə hələ mayın ortalarında bildirirdilər ki, Çin «təcavüzkar dövlət olan Rusiyanı Ukrayna ərazisindən çıxmağa vadar etməlidir. Bu baş verməyəcəksə, Avropa İttifaqı ilə Pekin arasında münasibətlər heç zaman normal inkişaf edə bilməyəcək».
Bununla yanaşı, Pekin Kiyevlə Moskvanı barışdırmağa çalışan yeganə tərəf deyil. Hazırda onun bu işdəki «rəqib»ləri Vatikanla Afrika İttifaqının üzvləridir. Onlar Li Xueyin turnesindən bir neçə gün əvvəl öz nümayəndələrini Kiyev və Moskvaya göndərmək niyyətlərini açıqlayıblar.
Məsələn, Müqəddəs Taxt-Tac öz diplomatik missiyaları vasitəsilə Moskva ilə Kiyevi Roma Papasının elçilərini qəbul etməyə, bununla da, «barışığa aparacaq danışıqlar yolunu açmağa» çağırıb. Papa Fransisk özü hələ aprelin 30-da keçirdiyi mətbuat konfransında bildirmişdi ki, Vatikan Ukrayna münaqişəsinin həlli üçün missiya hazırlayır.
CAR prezidenti isə bildirib ki, o, Afrika dövlətləri adından Rusiya və Ukraynanın dövlət başçıları ilə danışıqlar aparıb, onlar Afrika liderlərinin sülh təşəbbüsü üzrə missiyasını qəbul etməyə hazır olduqlarını deyiblər.
Qeyd olunan missiyaların uğurlu alınacağına inam çox olmasa da, çoxları anlayır ki, Ukraynanın əks-hücum planının effektiv alınmayacağı təqdirdə hərbi əməliyyatların dayandırılmasına istənilən cəhd xilasedici addım olacaq, vəziyyətin daha da ağırlaşmasının qarşısını alacaq.
Hibrid müharibəsi və yeni dünya düzəni
Eskalasiyanın əks-hücum əməliyyatına başlanılmadan da mümkün olduğunu isə Rusiyanın Belqorod vilayətində müşahidə olunan hərbi fəallıq açıq şəkildə ortaya qoyur. Silahlı dəstə burada sərhəddə yerləşən bir neçə yaşayış məntəqəsinə nəzarəti ələ almağa, «mülki ukraynalıların müdafiəsi üçün təhlükəsizlik zolağı yaratmağa» çalışıb. Rusiya tərəfi hesab edir ki, bu regionda USQ-yə məxsus kəşfiyyat-diversiya qrupu işləyir. Ukrayna mənbələri isə əməliyyatı keçirən antihökumət legionları olan «Rusiyaya azadlıq» və «Rus könüllüləri korpusu»dur. Güman edilir ki, məqsəd Rusiya ordusunun böyük bir hissəsinin Rusiya-Ukrayna sərhədinin mühafizəsinə cəlb olunması, bununla da, USQ-nin uğurlu əks-hücum əməliyyatı keçirməsinə şərait yaradılmasıdır.
Bütün bunlar göstərir ki, müharibə formasına görə getdikcə «hibrid» xarakteri alır və onun coğrafi ərazisi getdikcə genişlənir. Odur ki, yaşananların nə ilə bitəcəyini təxmin etmək daha da çətinləşir.
Qərb dövlətlərini də ən çox narahat edən məhz bu təxminedilməzlik və qeyri-müəyyənlikdir. Siyasi məkanın parçalanmış halda olması getdikcə iqtisadi məkanda da bölünməyə yol açır. Məsələn, «Böyük yeddilik» hesab edir ki, baş verənlər onun öz xammal suverenliyini gücləndirməli olduğunu göstərir. Üzvlərinin vacib faydalı qazıntı tədarükü mənbələrini şaxələndirməli olduğunu bəyan edən «G7», güman ki, Çindən asılılığın azaldılmasını nəzərdə tutur. Məlum olduğu kimi, dünyada nadir torpaq elementləri istehsalının 70%-i Çinin nəzarətindədir.
Kommünikeyə əsasən, «G7» ölkələri «kritik faydalı qazıntılarla ticarətdə açıq, ədalətli, şəffaf, təhlükəsiz, dayanıqlı və təxminedilən qaydaları dəstəkləyirlər».
«Böyük yeddilik» Çinin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə rəqib olan «Qlobal infrastruktur və investisiyalar üçün tərəfdaşlıq» proqramı vasitəsilə infrastruktur layihələrinə 600 milyard dollar yönəldilməsini də vacib sayır.
Ukraynaya kömək etmək, Çini isə əngəlləmək istəyən «G7» ölkələri formalaşmaqda olan yeni dünya düzəni şəraitində razılaşdırılmış addımlar atmağa çalışır. Çoxları hesab edir ki, onun yekun konturları Ukrayna münaqişəsinin nəticələrinə əsasən müəyyənləşəcək. Hələliksə bu nəticəni gözləyən güclər yalnız öz maraqlarından çıxış etməyə üstünlük verir.

САММИТ НЕОПРЕДЕЛЕННЫХ ПЕРСПЕКТИВ
Состоявшийся в японской Хиросиме саммит G7 хоть и рассматривается в качестве знакового события, все же не смог расставить все точки над i применительно к оценкам происходящих в мире процессов, в первую очередь вокруг Украины. Раздражение действиями Китая вперемежку с осуждением России и поддержкой Киеву нашло свое отражение в итоговом коммюнике саммита. Вместе с тем критики утверждают, что действия «Большой семерки» могли бы быть более артикулированными. В частности, считается, что поддержка Киеву является все еще недостаточной, хотя прогресс по созданию «коалиции истребителей» F-16 налицо.
Бахмут как индикатор военной активности
Противоречивые заявления относительно взятия Бахмута российским ЧВК «Вагнер» были в числе вопросов, которые находились в центре внимания участников саммита. Сам Зеленский, уклончиво отвечая на вопрос об утрате ВСУ контроля над городом, тем временем всячески лоббировал поддержку со стороны лидеров «Большой семерки» планов по оснащению украинской армии передовыми образцами западной техники, в частности истребителями F-16.
Лидеры США, Германии, Франции, Великобритании, Италии, Канады и Японии подтвердили свою солидарность с Украиной в преддверии готовящегося контрнаступления, которое может определить, как и когда закончится война.
Зеленский добился важного прорыва. Перед саммитом президент США Джо Байден согласился на обучение украинских пилотов на американских истребителях      F-16. Хотя все говорит о том, что в действительности подготовка украинских летчиков идет уже несколько месяцев. Поступающая информация подтверждает серьезность намерений Запада оказать еще одну важную поддержку Украине. Сообщается, что президент Зеленский пообещал Байдену, что самолеты не будут наносить ударов по России, что их будут использовать лишь в пределах украинской территории.
Между тем ситуация с выделением США очередной партии помощи Украине не столь однозначна на фоне конфликта Белого дома и Сената по повышению потолка американского госдолга. Связанное с Конгрессом издание The Hill выступило с предположением, что в условиях текущих проблем США могут и задержать выплаты Украине.
По данным The Hill, американское правительство даже приняло решение перенести обсуждение следующей порции финансовой помощи Киеву из-за неопределенности по контрнаступлению украинской армии.
В США считают, что недостаточно подготовленное контрнаступление может привести к неоправданным затратам.
Агентство Reuters сообщает, что за день до начала саммита «Большой семерки» Пентагон обнаружил ошибку в бухгалтерском учете, в результате чего были выявлены неучтенные $3 млрд. В целом же остаток средств в американском оборонном бюджете составляет менее $14 млрд, что достаточно для финансирования военных операций ВСУ только до сентября.
Тем не менее в Конгрессе подчеркивают, что правительство и законодатели не обсуждают сокращение оборонных расходов, поскольку это несет угрозу интересам Вашингтона.
Бразилия, Индия и Китай в планах G7
В ходе саммита, на котором присутствовали также лидеры Индии и Бразилии, Зеленский надеялся убедить руководителей так называемых «колеблющихся государств» присоединиться к западным державам и поддержать Украину. Но ни Нарендра Моди, ни Луис Инасиу Лула да Силва никаких признаков того, что готовы изменить позицию, не проявили и призвали лишь к прекращению войны.
Приглашение лидеров Индии  и Бразилии на саммит в какой-то степени преследовало цель создать хотя бы видимость возможности достижения общих подходов к глобальным процессам со стороны G7 и двух экономических гигантов, которые дрейфуют сами по себе в океане глобальной геополитики. Но эту попытку вряд ли можно считать удавшейся, когда по одному из принципиальных вопросов повестки даже видимого единодушия достичь так и не удалось.
Несмотря на то, что Украина нуждается в поддержке своих западных партнеров для ведения следующего этапа войны, возможные переговоры о мирном урегулировании не теряют своей актуальности. Китай как единственная крупная держава, имеющая влияние на Россию, мог бы сыграть решающую роль в таких переговорах и обеспечении соблюдения условий окончательного урегулирования.
Это обстоятельство может сделать снижение напряженности между Пекином и Вашингтоном еще более желанным. Не случайно сразу же после саммита Байден пообещал неминуемое потепление в их отношениях, если Китай приложит максимум усилий, чтобы убедить Россию остановить военные действия.
Возможно, идея экономической изоляции от Китая в коммюнике лидеров G7 отвергается с целью задобрить Поднебесную. Но в то же время говорится, что экономики стран «Большой семерки» должны быть «изолированы от рисков», связанных с чрезмерной зависимостью от китайских цепочек поставок. Эта формулировка наряду с заявлением, что «Большая семерка» не желает препятствовать подъему Китая, отражает влияние европейских государств, стремящихся избежать конфронтации между великими державами - Вашингтоном и Пекином. Одновременно итоговое коммюнике предостерегает Поднебесную от экономического принуждения других стран для достижения политических целей.
Китай столкнулся с резким противодействием со стороны «Большой семерки» в связи с позицией в отношении России, Тайваня, торгового шантажа своих партнеров и пр. В своем заявлении лидеры G7 призвали Пекин сделать больше, чтобы остановить войну России с Украиной. В нем, в частности, говорится: «Мы призываем Китай оказать давление на Россию, чтобы она прекратила свою военную агрессию и немедленно, полностью и безоговорочно вывела свои войска из Украины. Мы призываем Китай поддерживать всеобъемлющий, справедливый и прочный мир, основанный на территориальной целостности и принципах и целях Устава ООН, в том числе посредством прямого диалога с Украиной».
Китай начинает действовать
В какой-то степени тот факт, что этот призыв был услышан Пекином, подтверждается визитом в Киев спецпредставителя Китая Ли Хуэя. После голосования в ООН, когда китайская делегация впервые поддержала резолюцию Генассамблеи, где Россия называлась агрессором, этот шаг воспринимался в качестве дополнительного месседжа, свидетельствовавшего о желании Пекина использовать свой дипломатический потенциал для урегулирования кризиса.
Ли Хуэй стал первым высокопоставленным чиновником КНР, который с начала войны посетил Украину в рамках турне по «содействию мирным переговорам». Помимо Киева он побывал также в Москве и обещал нанести визит в Брюссель.
Конечно, никаких прорывных решений никто не ожидал. Тем более что китайскому представителю в Киеве прямо заявили, что «Украина не воспринимает никаких предложений, предусматривающих утрату ее территорий или замораживание конфликта». Эту мысль озвучил глава украинского МИД Дмитрий Кулеба.
Но даже в этом случае визит рассматривался в качестве очень важного, поскольку позволял китайской стороне узнать напрямую от Киева его позицию по возможным переговорам и по конфликту в целом, а также реакцию на предложения китайской стороны.
Не меньший интерес вызвала поездка Ли Хуэя в Москву, так как китайский дипломат хорошо знает российских партнеров по переговорам. Он долгие годы сам работал в Москве и даже имеет российские правительственные награды. Дипломата изначально считали человеком, который симпатизирует позиции Москвы. И вот уже в российской столице, как передают СМИ, спецпредставитель КНР призвал прекратить огонь в Украине и сохранить новые регионы в составе России.
Несмотря на неприятие такой позиции Украиной, некоторые западные чиновники заявили, что пока рано отклонять попытки КНР по мирному урегулированию украинского конфликта. Видимо, рассчитывая воспользоваться «услугами» Китая в самом крайнем случае. Вместе с тем они выразили сомнения, что Пекин может быть честным посредником в любых переговорах из-за своей близости к Москве.
Предполагалось, что после Москвы Ли Хуэй посетит и Брюссель, где ожидания от китайского посредничества были совсем другими. Еще в середине мая там заявили, что Китай «должен подтолкнуть страну-агрессора Россию покинуть территорию Украины. Если этого не произойдет, отношения между Европейским союзом и Пекином никогда не смогут развиваться нормально».
Между тем Пекин не единственный, кто пытается примирить Киев и Москву. Его текущими «конкурентами» выступают Ватикан и члены Африканского союза, которые за несколько дней до визита Ли Хуэя в Украину также высказывались за отправку своих миссий в Киев и Москву на переговоры.
Святой престол, в частности, запросил у Москвы и Киева через свои дипмиссии возможность принять посланников Папы Римского для обсуждения «открытия переговорного пути, ведущего к перемирию». Папа Франциск в ходе пресс-конференции 30 апреля сообщил, что Ватикан осуществляет миссию с целью урегулирования украинского конфликта. Он отметил, что рассказать о ней можно будет только после того, когда она станет публичной.
Одновременно президент ЮАР заявил, что от лица африканских государств провел беседы с президентами Путиным и Зеленским, и они согласились принять миссию африканских лидеров по мирной инициативе.
И хотя в успешность указанных миссий не очень верится, многие понимают, что в случае возможных неудач украинского контрнаступления любая попытка остановить военные действия может стать спасительным шагом, чтобы предотвратить дальнейшую эскалацию.
Гибридная война и новый миропорядок
О том, что эскалация неизбежна и без контрнаступления, свидетельствует военная активность в Белгородской области России. Вооруженный отряд предпринял там попытку получить контроль над несколькими населенными пунктами в приграничье, чтобы создать «полосу безопасности для защиты украинского гражданского населения».
Российская сторона считает, что в регионе действует диверсионно-разведывательная группа ВСУ. Украинские же источники сообщают о действиях антиправительственных легиона «Свобода России» и «Русского добровольческого корпуса». Ранее подобные вылазки наблюдались на Брянском направлении. Предполагается, что они могут быть рассчитаны на отвлечение значительных военных сил РФ на защиту протяженной российско-украинской границы, что повышает шансы ВСУ на успешное контрнаступление.
Все это означает, что война все больше приобретает «гибридный» по форме и рассеянный в территориальном отношении характер. От этого ее последствия кажутся все менее предсказуемыми.
Именно эти непредсказуемость и неопределенность могут больше всего тревожить западные страны. Фрагментация политического пространства тем временем все более явственно сказывается на разделении экономического поля. «Большая семерка», в частности, воспринимает этот процесс как сигнал для действий по повышению своего сырьевого суверенитета.
Принимая призыв к диверсификации источников поставок в свои страны важнейших полезных ископаемых, страны G7, скорее всего, имели в виду сокращение зависимости от Китая, который контролирует 70% мирового производства редкоземельных элементов.
Согласно принятому коммюнике, страны G7 «поддерживают открытые, справедливые, прозрачные, безопасные, устойчивые, прогнозируемые правила, определяющие торговлю критическими полезными ископаемыми». Они выступают «против практики, искажающей рынок, и монополистической политики в отношении важнейших полезных ископаемых».
«Большая семерка» нацелена также на мобилизацию до $600 млрд для финансирования инфраструктуры через программу  «Партнерство для глобальной инфраструктуры и инвестиций», конкурирующую с китайской инициативой «Один пояс, один путь».
Пытаясь помочь Украине и обуздать Китай, страны «семерки» стараются выработать согласованные шаги в условиях формирующегося нового миропорядка. Многие сходятся в том, что его окончательные контуры могут возникнуть по итогам конфликта в Украине. А пока, в ожидании этих итогов, все известные центры силы стараются действовать с позиции своих интересов.