Qərb rəsmi Tbilisinin «Rusiyapərəst» addımlarını qəbul etmir
Gürcüstanda və ətrafında baş verənlər yenə siyasi burulğan kimi xarakterizə olunur. Bu dəfə səbəb bilavasitə xarici güc mərkəzlərinin bu ölkədəki nüfuz savaşıdır. Gürcüstan ətrafında ehtirasları bu dəfə ilk olaraq Rusiyanın bu ölkə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etməsi, yerli aviaşirkətlərin Gürcüstan şəhərlərinə uçuşlarına qoyulmuş qadağanı aradan qaldırması coşdurub.
Məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin fərmanı ilə Gürcüstan vətəndaşları üçün 2000-ci ildən qüvvədə olan viza rejimi ləğv edilib (Tbilisi Rusiya vətəndaşlarına münasibətdə eyni addımı hələ 2012-ci ildə atıb). Bununla yanaşı, iki ölkə arasında birbaşa uçuşlara Moskva tərəfindən 4 il əvvəl qoyulmuş qadağa da aradan qaldırılıb. O zaman bu qadağa Tbilisidəki etirazlara cavab olaraq tətbiq edilmişdi. Etirazlara səbəb isə Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Sergey Qavrilovun Parlamentlərarası Assambleyanın rəhbəri qismində Gürcüstana səfəri və ölkə parlamentinin iclasında spikerin kürsüsündə əyləşməsi idi.
Kremlin son addımları, ilk növbədə, geosiyasi məqsədəuyğunluqla izah olunur. Moskva «Gürcü arzusu» hökumətinin haqqını verir – 2008-ci il müharibəsindən sonra iki ölkə arasında münasibətlər olmasa da, Tbilisi Rusiya ilə hərbi-siyasi qarşıdurmaya getməməyə çalışır. Qərblə Rusiya arasında qlobal qarşıdurma fonunda Moskva postsovet məkanında, ilk növbədə, Cənubi Qafqazda nüfuzunu qorumağa çalışır, bu kontekstdə Gürcüstanda rusiyapərəst əhvalın artmasını istəyir. Putinin son fərmanlarının da məhz bu məqsədə çatılmasına hesablandığı şübhə doğurmur.
Rəsmi Tbilisinin baş verənlərə reaksiyası Kremlin bu hesablamalarının əsassız olmadığını göstərir. Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili Rusiyanın viza rejiminin ləğvi və birbaşa uçuşların bərpası qərarını müsbət qiymətləndirib. Bununla yanaşı, Gürcüstan hökumətində hesab edirlər ki, bu, Rusiyada yaşayan, təxminən, 1 milyon gürcünün vətənlə əlaqəsini asanlaşdıracaq. Eyni zamanda birbaşa uçuşların bərpası nəticəsində Gürcüstan büdcəsinə turizm sahəsindən əlavə 400 milyon dollar gələcək.
Bu amilləri nəzərə alan Gürcüstan hökuməti Rusiyanın «Azimut» və yerli «Georgian Airways» şirkətlərinin iki ölkənin paytaxtları arasında birbaşa uçuşlar təşkil etməsinə icazə verib. Bundan başqa, Rusiyanın «Red Wings» aviaşirkəti iyundan Soçi-Tbilisi-Soçi və Moskva-Kutaisi-Moskva reysləri üzrə uçuşlara başlayacaq.
Lakin bütün bunlar Rusiya rəhbərliyinin son qərarlarını alqışlayan rəsmi Tbilisinin mövqeyini bütünlükdə Gürcüstan ictimaiyyətinin də bölüşdüyü anlamına gəlmir. Bu mənada, sözügedən qərarlar nəticəsində ölkədə rusiyapərəst əhvalın yüksələcəyini də əminliklə söyləmək mümkün deyil.
Prezident, «Arzu» və müxalifət
Moskvanın qərarı və onun Gürcüstan hökuməti tərəfindən bəyənilməsi bu ölkənin əsas müxalifət qüvvələri tərəfindən sərt tənqidlə, hətta etirazla qarşılanıb. Müxalifət hökuməti Rusiya ilə «müttəfiqlik»də günahlandırır, Kremlin son qərarlarının bunun «mükafatı» olduğu bildirir. Müxalifət qüvvələrinin hakim «Gürcü arzusu»na ünvanladığı əsas ittiham ondan ibarətdir ki, hökumətin siyasəti ölkənin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya kursuna «zərbə vurur».
Maraqlıdır ki, Gürcüstan Prezidenti Salome Zurabişvili də eyni fikirdədir. Onun fikrincə, «nə qədər ki, Rusiya Ukraynaya təcavüzü və Gürcüstan ərazilərinin işğalını davam etdirir, iki ölkə arasında birbaşa aviareyslərin bərpası və viza rejiminin ləğvi yolverilməzdir». Putinin qərarını alqışlayan Gürcüstan hökumətinə qarşı çıxan prezident hakim qüvvədən nə qədər uzaq olduğunu bir daha ortaya qoyub.
Gürcüstan Prezidenti ilə hökuməti arasında artıq tamamilə aşkar olan münaqişənin əsasını Zurabişvilinin Karibaşvili kabinetinin «rusiyapərəst» siyasətilə barışmaması təşkil edir. Bu münaqişəni bir qalmaqallı məsələ daha da qızışdırıb. Söhbət Rusiya xarici işlər nazirinin qızı Yekaterina Vinokurovanın həyat yoldaşının qardaşı, rusiyalı sahibkar Aleksandr Vinokurovun toyunda iştirak etmək üçün Gürcüstana gələcəyi xəbərlərindən gedir. Qeyd edək ki, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov və ailə üzvləri Qərbin sanksiyalar siyahısında yer alırlar. Gürcüstan isə Rusiyaya birbaşa iqtisadi sanksiyaların tətbiqi qərarına qatılmasa da, qeyd olunan siyahını qəbul edib. Gürcüstan müxalifətçiləri əmindirlər ki, hökumət və təhlükəsizlik xidmətinin razılığı olmadan, Lavrovun qohumları Gürcüstana gələ bilməzdi. Onlar toyun keçiriləcəyi ehtimal olunan Kaxeti regionunda etiraz aksiyası da təşkil ediblər.
«Gürcü arzusu»nun sədri İrakli Kobaxidze müxalifətin davranışını ksenofobiya kimi qiymətləndirib və bu, prezident Zurabişvilini hiddətləndirib. O, «gürcü xalqının ksenofob adlandırılmasına imkan verməyə
cəyini» bildirib. Bu qalmaqala elə dövlət başçısı özü son qoyub. O, keçirdiyi fövqəladə brifinqdə deyib: «Gürcüstanda Lavrov ailəsinin toyu olmayacaq. Daxili işlər naziri məni əmin etdi ki, bu şəxslər toyun ikinci hissəsinə görə ödəniş etməli idilər, lakin onlar çıxıb gediblər. Bu, cəmiyyətin qələbəsidir». Bununla yanaşı, müxalifətin ardınca Zurabişvili də beynəlxalq sanksiyalarla üzləşmiş şəxsləri Gürcüstan ərazisinə buraxmış dövlət qurumlarını sərt tənqid edib.
Son 4 ildə Moskvadan Tbilisiyə uçan ilk təyyarə də etirazlarla qarşılanıb. Aksiya zamanı polis bir neçə müxalifətçini, o cümlədən «Droa» partiyasının lideri Elene Xoştariyanı saxlayıb. Sonuncunun adı «Gürcü arzusu» sədrinin daha bir rezonans doğuran bəyanatında prezident Zurabişvili ilə birlikdə çəkilib. Kobaxidze prezidentlə müxalifət partiyası liderini «cahil» adlandırıb, onlara Vaja Pşavelanın «Qonaq və ev sahibi» poemasını oxumağı məsləhət görüb. Kobaxidze deyib ki, həmin poemada «məhz Xoştariya ilə Zurabişvili kimi şəxslərdən danışılır».
Daxili diskussiyaların bu həddə çatması Zurabişvili ilə hakim «Gürcü arzusu» arasında münasibətlərin tamamilə bitdiyi anlamına gəlirmi? Məlum olduğu kimi, Zurabişvilinin prezident postuna gətirilməsini vaxtilə «Gürcü arzusu»nun yaradıcısı və faktiki lideri, milyarder Bidzina İvanişvili də dəstəkləyib. Belə düşünməyə əsas vermiş ilk ciddi hadisə Zurabişvilinin hakim partiyanın xarici agentlərlə bağlı irəli sürdüyü qanun layihəsinə etirazı idi. Kremlin viza rejiminin ləğvi və birbaşa uçuşların bərpası qərarı ətrafında yaşananlar isə faktiki olaraq, Zurabişvilini hakimiyyətin «rusiyapərəst siyasət»inə etiraz edən müxalifətin müttəfiqinə çevirib.
Bəs bu müttəfiqlik praktik olaraq ittifaqa çevrilə bilərmi? Bu sualın cavabı Gürcüstanda siyasi qüvvələr nisbətinin gələcəyinə öz təsirini göstərəcək. Bu isə Gürcüstanın Avro-Atlantik məkana inteqrasiya planının taleyini həll edəcək əsas amillərdən biridir.
Təzyiqlər nəticəsiz ötüşməyəcək
Qərb birmənalı olaraq bildirir ki, rəsmi Tbilisinin Rusiyaya qarşı loyallığı Gürcüstanın özü üçün nəticəsiz ötüşməyəcək. ABŞ Dövlət Departamenti Gürcüstanla Rusiya arasında birbaşa uçuşların bərpasından narahatlığını press-spiker Metyu Millerin dilindən ifadə edib. «Rusiya ilə əlaqələri genişləndirmək vaxtı deyil», - deyə Miller qeyd edib. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlar Gürcüstan aeroportları və aviaşirkətlərinin sanksiyalarla üzləşmək riskinin yarandığını da vurğulayır.
Rusiyanın qərarlarının rəsmi Tbilisi tərəfindən alqışlanmasından Avropa İttifaqı da təəssüflənir. Qurumun xarici siyasət xidmətinin rəsmisi Peter Stano Aİ-nin sanksiyalarını xatırladıb, Rusiyaya və Rusiyadan uçuşlara icazə vermədiyini bildirib. O, deyib ki, «Gürcüstan hökumətinin qərarı Tbilisinin Avropa yolu ilə bağlı narahatlıq yaradır».
Avropa İttifaqı Gürcüstandan Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyalara qoşulmasını gözləyir və bunu kifayət qədər açıq ifadə edir. Tbilisi isə Aİ-nin bu münasibətinin ədalətli olmadığını deyir, əks-arqument kimi, Türkiyə, Azərbaycan, Ermənistan, İsrail kimi ölkələri Rusiya ilə birbaşa uçuşlar həyata keçirməsinə etiraz edilmədiyini bildirir. Amma qarşı tərəfin arqumenti hər şeyi aydın şəkildə ortaya qoyur. «Gürcüstan hökumətinin qərarı ona görə narahatlıq yaradır ki, Gürcüstan Avropa İttifaqı üzvlüyünə namizəddir. Assosiasiya sazişinə əsasən, o, xarici siyasətlə bağlı qərarlarını Aİ ilə razılaşdırmalıdır», - deyə Stano qeyd edib.
Gürcüstan hökuməti Qərb instansiyalarının bu təzyiqlərinə boyun əyməməyə çalışır. Baş nazir Qaribaşvili bildirib ki, «Gürcüstan Ukraynanı və Ukrayna xalqını dəstəkləyir, lakin Rusiyaya tətbiq edilmiş birbaşa sanksiyalara qoşulmayacaq». Onun fikrincə, bu halda «ölkə iqtisadiyyatı çökəcək və bundan gürcü xalqı əziyyət çəkəcək». «Gürcüstan 4 milyonluq əhaliyə malik kiçik ölkədir. Odur ki, ölkədə sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunub saxlanması vacibdir. Mənim borcum xalqımın maraqlarını qorumaqdır», - deyə Qaribaşvili qeyd edib.
Gürcüstan parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili isə öz növbəsində, «Rusiyaya sanksiyaların tətbiqi təklifini verənlər»i tənqid edib, bildirib ki, həmin şəxslər «faktiki olaraq, bizə riskə getməli, Rusiya ilə mümkün hərbi münaqişəyə girməli olduğumuzu deyirlər».
Tbilisi ilə Aİ arasında hər iki tərəf üçün bu qədər prinsipial olan məsələdəki fikir ayrılığı, şübhəsiz ki, Gürcüstanın «Avropa yolu»nun gələcəyinə öz təsirini göstərəcək. Brüssel bu yolda mümkün ləngimələrə görə məsuliyyəti artıq rəsmi Tbilisinin üzərinə qoyub. Söhbət, əlbəttə ki, ilk növbədə, Gürcüstana Aİ-yə namizəd statusunun verilməsinin ləngiyəcəyindən gedir.

«Пророссийские» действия официального Тбилиси вызывают неприятие у Запада
События в Грузии и вокруг нее вновь характеризуются политической турбулентностью. На сей раз по причине, напрямую связанной с борьбой внешних силовых центров за влияние в этой стране. Первоисточником же текущих окологрузинских страстей явилось решение России отменить визовый режим для граждан Грузии и снять запрет на полеты в ее города российских авиакомпаний.
Ограничения сняты
Указами президента РФ Владимира Путина отменены визовый режим, установленный еще в 2000 году (хотя в 2012-м Тбилиси в одностороннем порядке вернул безвизовый режим для российских граждан), а также введенный четыре года назад Москвой запрет на прямые перелеты между двумя странами. Этот запрет тогда стал ответом на протесты в Тбилиси, вызванные визитом депутата Госдумы РФ Сергея Гаврилова, который в качестве главы Межпарламентской ассамблеи православия занял кресло спикера на заседании, проходившем в зале грузинского парламента.
Нынешние меры Кремля мотивированы, главным образом, соображениями геополитической целесообразности. Москва отдает должное правительству «Грузинской мечты», которое, несмотря на разрыв двусторонних отношений после войны 2008 года, пытается не допустить военно-политической конфронтации с РФ. В условиях нарастания глобального противоборства между Западом и Россией последняя пытается удержать свое влияние на постсоветском пространстве, в частности на Южном Кавказе, в контексте чего и добивается усиления пророссийских настроений в грузинском обществе. Очевидно, что на осуществление этой задачи и направлены, прежде всего, путинские указы.
Реакция официального Тбилиси показывает определенную обоснованность подобных расчетов Кремля. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили положительно оценил решение России об отмене виз и возобновлении прямого авиасообщения между странами. При этом главный аргумент грузинских властей сводится к тому, что решения Москвы упростят связь с родиной для почти миллиона граждан Грузии, проживающих в России. Кроме того, благодаря восстановлению прямого авиасообщения с Россией в грузинскую казну будет привлечено дополнительно $400 млн в сфере туризма.
С учетом этих факторов правительство Грузии разрешило российской авиакомпании «Азимут» и грузинской Georgian Airways прямые рейсы между столицами обеих стран. Помимо этого с июня по маршрутам Сочи-Тбилиси-Сочи и Москва-Кутаиси-Москва начнет также летать российская авиакомпания Red Wings.
Однако все эти шаги вовсе не означают, что позиция официального Тбилиси, приветствовавшего последствия решений российского руководства ввиду тех выгод, которые они несут для грузинской стороны, разделяется всей общественностью Грузии. Как и то, что в результате реализации этих решений в Грузии будет наблюдаться рост пророссийских настроений.
Президент, «Мечта» и оппозиция
Решения Москвы и одобрение их грузинским правительством вызвали резкую критику и даже протестную реакцию со стороны основных оппозиционных сил Грузии. Они осуждают власти страны за «союзническое» отношение к России, в «награду» за которое, по мнению оппозиционеров, и были приняты путинские решения об отмене виз и запрета на прямые перелеты. Главное из обвинений, которые оппозиционные силы выдвигают против правящей партии «Грузинская мечта», заключается в том, что ее политика «наносит ущерб» курсу страны на интеграцию в евроатлантическое пространство.
Между тем подобное мнение разделяет и президент Грузии Саломе Зурабишвили, которая считает, что «восстановление прямого авиасообщения с Грузией и отмена визового режима неприемлемы, пока Россия продолжает агрессию против Украины и оккупирует грузинскую территорию». Выступив против действий грузинского правительства, одобрившего путинские решения, Зурабишвили тем самым подтвердила свое еще большее отдаление от правящей силы.
В основе уже очевидного конфликта между президентом и правительством лежит неприятие со стороны Зурабишвили «пророссийской» политики кабинета Гарибашвили. Этот конфликт еще более подогрел и скандал вокруг предполагаемого приезда в Грузию дочери министра иностранных дел России Екатерины Винокуровой для участия в свадьбе брата своего мужа, российского предпринимателя Александра Винокурова.
Лавров и члены его семьи занесены в санкционные списки Запада. Грузия присоединилась к ним, но отказалась вводить прямые экономические санкции против РФ. Грузинские оппозиционеры, уверенные в том, что без согласования с властями и службой безопасности страны родственники Лаврова не могли бы посетить Грузию, организовали акцию протеста в регионе Кахети, где проходила предполагаемая свадьба.
Председатель «Грузинской мечты» Ираклий Кобахидзе назвал действия оппозиционеров проявлением ксенофобии. Это вызвало возмущение президента Зурабишвили, заявившей, что она «не позволит называть грузинский народ ксенофобским». Глава государства сыграла немаловажную роль в завершении этой истории. На организованном ею экстренном брифинге Зурабишвили проинформировала: «Свадьбы семьи Лаврова не будет в Грузии. Я получила заверение от министра внутренних дел, что эти люди должны были оплатить вторую половину свадьбы, но уехали. Это победа общества». При этом Зурабишвили вслед за оппозицией резко осудила деятельность государственных органов, допустивших въезд на территорию Грузии лиц, находящихся под международными санкциями.
Между тем протестами сопровождался и первый за четыре года прямой рейс из Москвы, приземлившийся в тбилисском международном аэропорту. Акция обернулась задержанием правоохранителями нескольких оппозиционеров, включая лидера партии «Дроа» («Пора») Элене Хоштария. Имя последней, как и имя Саломе Зурабишвили, фигурировало в еще одном резонансном заявлении председателя «Грузинской мечты». Кобахидзе назвал президента и лидера оппозиционной партии «темными и невежественными», предложив им перечитать поэму Важи Пшавелы «Гость и хозяин», где, по его мнению, «именно о таких, как Хоштария и Зурабишвили, идет речь».
Означают ли внутригрузинские дискуссии в столь повышенных тонах окончательное размежевание между президентом Зурабишвили и правящей партией «Грузинская мечта», основатель и фактический лидер которой, миллиардер Бидзина Иванишвили, в свое время поддержал ее приход на пост главы государства? Первым серьезным событием, позволяющим сделать такой вывод, явилось неприятие президентом Зурабишвили продвигаемого правящей партией законопроекта об иноагентах. Нынешний же «сюжет» внутриполитической борьбы, развертываемый вокруг решения России отменить визовый режим для граждан Грузии, и запрет на прямые перелеты между двумя странами фактически подводят Зурабишвили к союзу с оппозицией, протестующей против «пророссийской политики» властей.
Сложится ли в практическом плане этот союз? Ответ на данный вопрос повлияет на дальнейший расклад политических сил в Грузии - фактор, который сыграет одну из определяющих ролей в прояснении судьбы грузинской интеграции в мир евроатлантизма.
Давление не обойдется без последствий
Запад недвусмысленно предупреждает, что проявления лояльности официального Тбилиси к России не обойдутся без последствий для самой Грузии.
Госдепартамент США в лице пресс-спикера Мэтью Миллера выразил обеспокоенность в связи с восстановлением прямого авиасообщения между Грузией и РФ. «Сейчас не время наращивать связи с Россией», - подчеркнул Миллер. Более того, Соединенные Штаты дают понять о возникновении риска введения санкций для грузинских аэропортов и авиакомпаний.
Сожаление в связи с одобрением грузинским правительством возобновления прямого авиасообщения с Россией выразил и Евросоюз. Официальный представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано напомнил, что Евросоюз ввел санкции и не разрешает полеты в Россию и над Россией. Вместе с тем «решение грузинских властей вызывает опасения за европейский путь Грузии».
Евросоюз четко дает понять, что ожидает от грузинских властей присоединения к действующим санкциям против России. При этом контраргумент официального Тбилиси о несправедливом отношении к Грузии со стороны ЕС, который не осуждает за прямое авиасообщение с Россией целый ряд стран, таких как Турция, Азербайджан, Армения, Израиль, опровергается доводом следующего содержания. «Решение грузинских властей вызывает беспокойство, учитывая, что Грузия - кандидат на членство в ЕС, по соглашению об ассоциации Грузии и ЕС она должна согласовывать с союзом свои решения во внешней политике», - констатировал Стано.
Однако грузинское руководство проявляет непреклонность под таким давлением западных инстанций. Премьер Гарибашвили подтвердил, что «Грузия поддерживает Украину и украинский народ, но вводить прямые санкции против России не будет». Поскольку в таком случае «экономика страны рухнет» и «мы нанесем вред своему народу». «Грузия - небольшая страна с населением в четыре миллиона человек, поэтому важно сохранять здесь мир, стабильность и безопасность. Моя обязанность - защищать интересы своего народа», - заявил Гарибашвили.
Председатель грузинского парламента Шалва Папуашвили в свою очередь осудил «тех, кто предлагает ввести санкции против России», потому что они «фактически говорят нам, что мы должны рисковать и войти в возможный военный конфликт с Россией».
Разногласия между Тбилиси и ЕС по столь принципиальному для обеих сторон вопросу, несомненно, скажутся на дальнейшем ходе «европейского пути» Грузии. Брюссель уже возлагает на грузинское правительство ответственность за неизбежные издержки на этом пути. Имея в виду, прежде всего, дальнейшее затягивание предоставления Грузии статуса страны-кандидата на членство в Евросоюзе.