Qərb rəsmi Tbilisinin «Rusiyapərəst» addımlarını qəbul etmir
Gürcüstanda və ətrafında baş verənlər yenə siyasi burulğan kimi xarakterizə olunur. Bu dəfə səbəb bilavasitə xarici güc mərkəzlərinin bu ölkədəki nüfuz savaşıdır. Gürcüstan ətrafında ehtirasları bu dəfə ilk olaraq Rusiyanın bu ölkə vətəndaşları üçün viza rejimini ləğv etməsi, yerli aviaşirkətlərin Gürcüstan şəhərlərinə uçuşlarına qoyulmuş qadağanı aradan qaldırması coşdurub.
Məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb
Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin fərmanı ilə Gürcüstan vətəndaşları üçün 2000-ci ildən qüvvədə olan viza rejimi ləğv edilib (Tbilisi Rusiya vətəndaşlarına münasibətdə eyni addımı hələ 2012-ci ildə atıb). Bununla yanaşı, iki ölkə arasında birbaşa uçuşlara Moskva tərəfindən 4 il əvvəl qoyulmuş qadağa da aradan qaldırılıb. O zaman bu qadağa Tbilisidəki etirazlara cavab olaraq tətbiq edilmişdi. Etirazlara səbəb isə Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Sergey Qavrilovun Parlamentlərarası Assambleyanın rəhbəri qismində Gürcüstana səfəri və ölkə parlamentinin iclasında spikerin kürsüsündə əyləşməsi idi.
Kremlin son addımları, ilk növbədə, geosiyasi məqsədəuyğunluqla izah olunur. Moskva «Gürcü arzusu» hökumətinin haqqını verir – 2008-ci il müharibəsindən sonra iki ölkə arasında münasibətlər olmasa da, Tbilisi Rusiya ilə hərbi-siyasi qarşıdurmaya getməməyə çalışır. Qərblə Rusiya arasında qlobal qarşıdurma fonunda Moskva postsovet məkanında, ilk növbədə, Cənubi Qafqazda nüfuzunu qorumağa çalışır, bu kontekstdə Gürcüstanda rusiyapərəst əhvalın artmasını istəyir. Putinin son fərmanlarının da məhz bu məqsədə çatılmasına hesablandığı şübhə doğurmur.
Rəsmi Tbilisinin baş verənlərə reaksiyası Kremlin bu hesablamalarının əsassız olmadığını göstərir. Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili Rusiyanın viza rejiminin ləğvi və birbaşa uçuşların bərpası qərarını müsbət qiymətləndirib. Bununla yanaşı, Gürcüstan hökumətində hesab edirlər ki, bu, Rusiyada yaşayan, təxminən, 1 milyon gürcünün vətənlə əlaqəsini asanlaşdıracaq. Eyni zamanda birbaşa uçuşların bərpası nəticəsində Gürcüstan büdcəsinə turizm sahəsindən əlavə 400 milyon dollar gələcək.
Bu amilləri nəzərə alan Gürcüstan hökuməti Rusiyanın «Azimut» və yerli «Georgian Airways» şirkətlərinin iki ölkənin paytaxtları arasında birbaşa uçuşlar təşkil etməsinə icazə verib. Bundan başqa, Rusiyanın «Red Wings» aviaşirkəti iyundan Soçi-Tbilisi-Soçi və Moskva-Kutaisi-Moskva reysləri üzrə uçuşlara başlayacaq.
Lakin bütün bunlar Rusiya rəhbərliyinin son qərarlarını alqışlayan rəsmi Tbilisinin mövqeyini bütünlükdə Gürcüstan ictimaiyyətinin də bölüşdüyü anlamına gəlmir. Bu mənada, sözügedən qərarlar nəticəsində ölkədə rusiyapərəst əhvalın yüksələcəyini də əminliklə söyləmək mümkün deyil.
Prezident, «Arzu» və müxalifət
Moskvanın qərarı və onun Gürcüstan hökuməti tərəfindən bəyənilməsi bu ölkənin əsas müxalifət qüvvələri tərəfindən sərt tənqidlə, hətta etirazla qarşılanıb. Müxalifət hökuməti Rusiya ilə «müttəfiqlik»də günahlandırır, Kremlin son qərarlarının bunun «mükafatı» olduğu bildirir. Müxalifət qüvvələrinin hakim «Gürcü arzusu»na ünvanladığı əsas ittiham ondan ibarətdir ki, hökumətin siyasəti ölkənin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya kursuna «zərbə vurur».
Maraqlıdır ki, Gürcüstan Prezidenti Salome Zurabişvili də eyni fikirdədir. Onun fikrincə, «nə qədər ki, Rusiya Ukraynaya təcavüzü və Gürcüstan ərazilərinin işğalını davam etdirir, iki ölkə arasında birbaşa aviareyslərin bərpası və viza rejiminin ləğvi yolverilməzdir». Putinin qərarını alqışlayan Gürcüstan hökumətinə qarşı çıxan prezident hakim qüvvədən nə qədər uzaq olduğunu bir daha ortaya qoyub.
Gürcüstan Prezidenti ilə hökuməti arasında artıq tamamilə aşkar olan münaqişənin əsasını Zurabişvilinin Karibaşvili kabinetinin «rusiyapərəst» siyasətilə barışmaması təşkil edir. Bu münaqişəni bir qalmaqallı məsələ daha da qızışdırıb. Söhbət Rusiya xarici işlər nazirinin qızı Yekaterina Vinokurovanın həyat yoldaşının qardaşı, rusiyalı sahibkar Aleksandr Vinokurovun toyunda iştirak etmək üçün Gürcüstana gələcəyi xəbərlərindən gedir. Qeyd edək ki, Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov və ailə üzvləri Qərbin sanksiyalar siyahısında yer alırlar. Gürcüstan isə Rusiyaya birbaşa iqtisadi sanksiyaların tətbiqi qərarına qatılmasa da, qeyd olunan siyahını qəbul edib. Gürcüstan müxalifətçiləri əmindirlər ki, hökumət və təhlükəsizlik xidmətinin razılığı olmadan, Lavrovun qohumları Gürcüstana gələ bilməzdi. Onlar toyun keçiriləcəyi ehtimal olunan Kaxeti regionunda etiraz aksiyası da təşkil ediblər.
«Gürcü arzusu»nun sədri İrakli Kobaxidze müxalifətin davranışını ksenofobiya kimi qiymətləndirib və bu, prezident Zurabişvilini hiddətləndirib. O, «gürcü xalqının ksenofob adlandırılmasına imkan verməyə
cəyini» bildirib. Bu qalmaqala elə dövlət başçısı özü son qoyub. O, keçirdiyi fövqəladə brifinqdə deyib: «Gürcüstanda Lavrov ailəsinin toyu olmayacaq. Daxili işlər naziri məni əmin etdi ki, bu şəxslər toyun ikinci hissəsinə görə ödəniş etməli idilər, lakin onlar çıxıb gediblər. Bu, cəmiyyətin qələbəsidir». Bununla yanaşı, müxalifətin ardınca Zurabişvili də beynəlxalq sanksiyalarla üzləşmiş şəxsləri Gürcüstan ərazisinə buraxmış dövlət qurumlarını sərt tənqid edib.
Son 4 ildə Moskvadan Tbilisiyə uçan ilk təyyarə də etirazlarla qarşılanıb. Aksiya zamanı polis bir neçə müxalifətçini, o cümlədən «Droa» partiyasının lideri Elene Xoştariyanı saxlayıb. Sonuncunun adı «Gürcü arzusu» sədrinin daha bir rezonans doğuran bəyanatında prezident Zurabişvili ilə birlikdə çəkilib. Kobaxidze prezidentlə müxalifət partiyası liderini «cahil» adlandırıb, onlara Vaja Pşavelanın «Qonaq və ev sahibi» poemasını oxumağı məsləhət görüb. Kobaxidze deyib ki, həmin poemada «məhz Xoştariya ilə Zurabişvili kimi şəxslərdən danışılır».
Daxili diskussiyaların bu həddə çatması Zurabişvili ilə hakim «Gürcü arzusu» arasında münasibətlərin tamamilə bitdiyi anlamına gəlirmi? Məlum olduğu kimi, Zurabişvilinin prezident postuna gətirilməsini vaxtilə «Gürcü arzusu»nun yaradıcısı və faktiki lideri, milyarder Bidzina İvanişvili də dəstəkləyib. Belə düşünməyə əsas vermiş ilk ciddi hadisə Zurabişvilinin hakim partiyanın xarici agentlərlə bağlı irəli sürdüyü qanun layihəsinə etirazı idi. Kremlin viza rejiminin ləğvi və birbaşa uçuşların bərpası qərarı ətrafında yaşananlar isə faktiki olaraq, Zurabişvilini hakimiyyətin «rusiyapərəst siyasət»inə etiraz edən müxalifətin müttəfiqinə çevirib.
Bəs bu müttəfiqlik praktik olaraq ittifaqa çevrilə bilərmi? Bu sualın cavabı Gürcüstanda siyasi qüvvələr nisbətinin gələcəyinə öz təsirini göstərəcək. Bu isə Gürcüstanın Avro-Atlantik məkana inteqrasiya planının taleyini həll edəcək əsas amillərdən biridir.
Təzyiqlər nəticəsiz ötüşməyəcək
Qərb birmənalı olaraq bildirir ki, rəsmi Tbilisinin Rusiyaya qarşı loyallığı Gürcüstanın özü üçün nəticəsiz ötüşməyəcək. ABŞ Dövlət Departamenti Gürcüstanla Rusiya arasında birbaşa uçuşların bərpasından narahatlığını press-spiker Metyu Millerin dilindən ifadə edib. «Rusiya ilə əlaqələri genişləndirmək vaxtı deyil», - deyə Miller qeyd edib. Bundan başqa, Birləşmiş Ştatlar Gürcüstan aeroportları və aviaşirkətlərinin sanksiyalarla üzləşmək riskinin yarandığını da vurğulayır.
Rusiyanın qərarlarının rəsmi Tbilisi tərəfindən alqışlanmasından Avropa İttifaqı da təəssüflənir. Qurumun xarici siyasət xidmətinin rəsmisi Peter Stano Aİ-nin sanksiyalarını xatırladıb, Rusiyaya və Rusiyadan uçuşlara icazə vermədiyini bildirib. O, deyib ki, «Gürcüstan hökumətinin qərarı Tbilisinin Avropa yolu ilə bağlı narahatlıq yaradır».
Avropa İttifaqı Gürcüstandan Rusiyaya tətbiq edilmiş sanksiyalara qoşulmasını gözləyir və bunu kifayət qədər açıq ifadə edir. Tbilisi isə Aİ-nin bu münasibətinin ədalətli olmadığını deyir, əks-arqument kimi, Türkiyə, Azərbaycan, Ermənistan, İsrail kimi ölkələri Rusiya ilə birbaşa uçuşlar həyata keçirməsinə etiraz edilmədiyini bildirir. Amma qarşı tərəfin arqumenti hər şeyi aydın şəkildə ortaya qoyur. «Gürcüstan hökumətinin qərarı ona görə narahatlıq yaradır ki, Gürcüstan Avropa İttifaqı üzvlüyünə namizəddir. Assosiasiya sazişinə əsasən, o, xarici siyasətlə bağlı qərarlarını Aİ ilə razılaşdırmalıdır», - deyə Stano qeyd edib.
Gürcüstan hökuməti Qərb instansiyalarının bu təzyiqlərinə boyun əyməməyə çalışır. Baş nazir Qaribaşvili bildirib ki, «Gürcüstan Ukraynanı və Ukrayna xalqını dəstəkləyir, lakin Rusiyaya tətbiq edilmiş birbaşa sanksiyalara qoşulmayacaq». Onun fikrincə, bu halda «ölkə iqtisadiyyatı çökəcək və bundan gürcü xalqı əziyyət çəkəcək». «Gürcüstan 4 milyonluq əhaliyə malik kiçik ölkədir. Odur ki, ölkədə sülhün, sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunub saxlanması vacibdir. Mənim borcum xalqımın maraqlarını qorumaqdır», - deyə Qaribaşvili qeyd edib.
Gürcüstan parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili isə öz növbəsində, «Rusiyaya sanksiyaların tətbiqi təklifini verənlər»i tənqid edib, bildirib ki, həmin şəxslər «faktiki olaraq, bizə riskə getməli, Rusiya ilə mümkün hərbi münaqişəyə girməli olduğumuzu deyirlər».
Tbilisi ilə Aİ arasında hər iki tərəf üçün bu qədər prinsipial olan məsələdəki fikir ayrılığı, şübhəsiz ki, Gürcüstanın «Avropa yolu»nun gələcəyinə öz təsirini göstərəcək. Brüssel bu yolda mümkün ləngimələrə görə məsuliyyəti artıq rəsmi Tbilisinin üzərinə qoyub. Söhbət, əlbəttə ki, ilk növbədə, Gürcüstana Aİ-yə namizəd statusunun verilməsinin ləngiyəcəyindən gedir.

Tbilisi's pro-Russian moves create dissent in the West
Ongoing events in and around Georgia once again cause political turbulence. This time because of the struggle of external powers for influence in the country. Recently, Russia abolished the visa regime for Georgian citizens and lift the ban on flights by Russian airlines to Georgia.
No more restricts
Russian President Vladimir Putin decreed to cancel the visa regime established back in 2000 (although in 2012 Tbilisi unilaterally re-established a visa-free regime for Russian citizens), as well as Moscow's ban on direct flights between the two countries four years ago. At that time the ban was a response to protests in Tbilisi prompted by the visit of Russian State Duma deputy Sergei Gavrilov, head of the Orthodoxy Inter-Parliamentary Assembly, who took the seat of the Georgian speaker of parliament during his meeting with Georgian deputies.
By and large, the Kremlin's current move is geopolitically motivated. Moscow gives credit to the Georgian Dream government, which, despite the collapse of bilateral relations since 2008, is trying to avoid a military-political confrontation with Russia. Amidst the increasing global confrontation between the West and Russia, the latter is trying to maintain its influence in the former Soviet Union, particularly in the South Caucasus, thereby seeking to strengthen pro-Russian sentiments in Georgia. It is clear that Putin's decrees serve primarily this objective.
The reaction of Tbilisi proves, at least to some extent, the validity of such calculations by the Kremlin. Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili praised Russia's decision to abolish visas and resume direct flights between the countries. Georgian authorities believe that Moscow's decisions will facilitate the communication with the homeland for nearly a million of Georgian citizens living in Russia. In addition, by restoring direct air links with Russia, they expect to attract to the state treasury an additional $400 million thank to tourism opportunities.
Therefore, the Georgian government allowed the Russian airline Azimut and Georgian Airways to operate direct flights between the capitals of both countries. In addition, the Russian Red Wings Airlines will launch direct flights between Sochi and Tbilisi, as well as Moscow and Kutaisi from June.
However, all these steps do not mean that the position of Tbilisi, which welcomed the consequences of Russian decisions due to the benefits they bring to Georgia, is shared by all the Georgians. Neither does it mean a perspective increase in pro-Russian sentiments in the country.
The President, the Dream and the Opposition
Moscow's decisions and the Georgian government's endorsement of them have caused sharp criticism and even protests from Georgia's main opposition forces. They condemn the authorities for their allied attitude towards Russia, which is believed have been "rewarded" by Putin's decisions to abolish visas and ban direct flights. The main argument of the opposition against the ruling Georgian Dream party is that its policies are damaging the country's course of integration into the Euro-Atlantic space.
The same opinion is shared by Georgian President Salome Zurabishvili, who believes that "restoration of direct flights with Georgia and abolition of the visa regime is unacceptable as long as Russia continues its aggression against Ukraine and occupies Georgian territory". By opposing the actions of the Georgian government, Zurabishvili confirmed her keeping even greater distance from the ruling power.
So, obviously there is a conflict between the incumbent Georgian president and the Garibashvili government, as Zurabishvili rejects the pro-Russian policies of her prime-minister. The conflict has been further fuelled after the alleged arrival in Georgia of the daughter of the Russian foreign minister, Yekaterina Vinokurova, to attend the wedding of her husband's brother, Russian businessman Aleksandr Vinokurov.
Lavrov and members of his family are on Western sanctions lists. Georgia joined them, but refused to impose direct economic sanctions against Russia. Georgian opposition activists, confident that Lavrov's relatives could not visit Georgia without the approval of local authorities and security service, staged a protest in the Kakheti region, where the alleged wedding took place.
Chairman of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, called the actions of oppositionists a manifestation of xenophobia. This provoked the indignation of President Zurabishvili, who stated that she would "not allow the Georgian people to be called xenophobic". Indeed, she played an instrumental role in ending the scandal. She called an emergency briefing, where she said: "There will be no wedding of the Lavrov family in Georgia. I was assured by the Minister of Interior that these people had to pay for the second half of the wedding, but they left. This is a victory of our society." Zurabishvili also sharply condemned the state authorities for allowing the internationally sanctioned individuals to enter Georgia.
Meanwhile, protests were accompanied by the first direct flight from Moscow to Tbilisi International Airport in four years. Several opposition activists, including Elene Khoshtaria, leader of the Droa (It's Time) party, were detained by the police. Irakli Kobakhidze called her and President Salome Zurabishvili "dark and ignorant people", suggesting both to re-read Vazha Pshavela's poem The Guest and The Host, which, he believes, is exactly about the "people like Khoshtaria and Zurabishvili".
Do such tense discussions between the Georgian authorities demonstrate the final breakup between President Zurabishvili and the ruling Georgian Dream party, whose founder and de facto leader, billionaire Bidzina Ivanishvili, had once supported her accession to the post? For example, at first President Zurabishvili rejected the bill on foreign agents, promoted by the ruling party. The more recent internal political struggle around the Russian decision to abolish the visa regime and to lift the ban on direct flights actually takes Zurabishvili to an alliance with the opposition protesting against the pro-Russian policies of local authorities.
Is such an alliance possible? The answer to this question will influence the future alignment of political forces in Georgia, a factor that will play one of the instrumental roles in determining the fate of Georgian integration into the Euro-Atlantic world.
Consequences possible
The West warns unequivocally that displays of loyalty to Russia may have consequences for Georgia.
Matthew Miller, Spokesman of the the US State Department, expressed concern over the restoration of direct air links between Georgia and Russia. "This is not the right time to build up ties with Russia," Miller said. Also, Washington warned about a risk of sanctions on Georgian airports and airlines.
The EU also expressed regret over the Georgian government's approval of the Russian decision. Peter Stano, spokesman for the EU External Action Service, reminded of the EU sanctions on flights to and over Russia. Yet, "the decision of Georgian authorities raises fears for Georgia's European path."
Apparently, the EU expected the Georgian authorities to join the current sanctions against Russia. The counter-argument of Tbilisi about the unfair attitude of the EU to Georgia, which does not condemn a number of countries such as Türkiye, Azerbaijan, Armenia and Israel for direct flight to and from Russia, has been refuted by the following argument: "The decision of the Georgian authorities raises concerns, given that Georgia is a candidate for EU membership. Under the association agreement between Georgia and the EU, it has to coordinate its foreign policy decisions with the union," Stano stated.
However, the Georgian leadership is adamant, despite the Western pressure. Prime Minister Garibashvili confirmed that "Georgia supports Ukraine and the Ukrainian people, but will not impose direct sanctions against Russia". Otherwise, "the country's economy would collapse" and "we would harm our own people". "Georgia is a small nation with a population of four million people, so it is important to maintain peace, stability and security in the country. It is my duty to protect the interests of my people," Garibashvili said.
Chairman of the Georgian Parliament, Shalva Papuashvili, condemned those who suggest imposing sanctions against Russia because they "in fact tell us that we have to enter a possible military conflict with Russia".
Disagreement between Tbilisi and the EU over such a crucial issue for both sides will undoubtedly affect the further course of Georgia's European path. Brussels is holding the Georgian government responsible for the inevitable costs of this path. Thus, it further delays granting Georgia the status of a candidate country for the EU membership.