İranla taliblərin idarə etdiyi Əfqanıstan arasındakı sərhəd toqquşmaları miqyaslı hərbi münaqişəyə çevriləcəkmi?
Dünya siyasətində son həftələrin ən səs-küylü hadisələrindən biri İranla Əfqanıstan arasında münasibətlərin gərginləşməsidir. Məsələ o həddə çatıb ki, tərəflər arasında Hilmənd çayından istifadə üzündən yaranmış ziddiyyət sərhəddə hərbi qarşıdurmayadək gedib çıxıb. Bu üzdən eskalasiyanı «su müharibəsi» adlandırmağa başlayıblar.
Nəyin mübahisəsi gedir?
Silahlı insident İranın Sistan və Bəlucistan əyalətləri ilə Əfqanıstanın Nimroz əyaləti arasındakı sərhəddə baş verib. Tərəflər bir-birini təxribatda günahlandırır. Qeyd edək ki, atışma nəticəsində 2 iranlı sərhədçi və 1 əfqan hərbçi həlak olub. Bundan başqa, İranın «IRNA» dövlət informasiya agentliyi xəbər verir ki, insident nəticəsində 2 mülki iranlı yaralanıb. Hərbi qarşıdurmadan sonra İran iki ölkə arasındakı Milak-Zaranc əsas sərhəd keçid məntəqəsini bağlayıb, Əfqanıstana rəhbərlik edən «Taliban» hərəkatını isə mehriban qonşuluq siyasətindən imtina ediləcəyi ilə hədələyib.
Hədə dolu bəyanatlar taliblərdən də gəlib. Məsələn, hərəkatın keçmiş səhra komandirlərindən olan, əvvəllər Pənşəhr əyalətində təhlükəsizlik qüvvələrinə başçılıq etmiş, daha sonra Əhmədabad şəhərinin qubernatoru olmuş Abdul Həmid Xorasani videomüraciət yayaraq, İranı işğalla hədələyib. O, taliblərin iranlılarla «ABŞ ilə uzun illər davam etmiş qarşıdurmada olduğu kimi», «böyük həvəslə döyüşəcəklərini» də deyib. Doğrudur, Xorasaninin bəyanatı «Taliban» hökumətinin rəsmi mövqeyi deyil, çünki o, hökumətdə hər hansı rəsmi post tutmur. Amma onun dilə gətirdiyi təhdid radikal hərəkat daxilində İrana olan münasibəti göstərir.
Hərbi toqquşmanın bilavasitə səbəbinə gəlincə, bu, hər iki ölkənin ərazisindən keçən Hilmənd çayının suyundan istifadə hüququ ilə bağlı yaranmış mübahisədir. İranla Əfqanıstan arasında 1973-cü ildə əldə edilmiş razılaşmaya görə, həmsərhəd əraziləri çay axınının aşağı hissəsində yerləşən İrana ildə ən azı 850 milyon kubmetr su çatmalıdır. İki ölkə münasibətlərinin çətin tarixinə baxmayaraq, bu razılaşmaya bütün rejimlərin dövründə əməl olunub – Əfqanıstanın Sovet İttifaqının işğalında olduğu dövrdən tutmuş, ABŞ-ın işğalı dövrünədək. Lakin son zamanlar Tehran taliblərin hökumətini razılaşmanı pozmaqda, Hilmənd suyunun İranın quraqlıqla üzləşən şərq rayonlarına çatmasını əngəlləməkdə günahlandırır. İran tərəfinin iddiasına görə, əfqanlar Əfqanıstan ərazisindəki su anbarından istifadə edərək, suyun qarşısını kəsir, onu başqa istiqamətə yönləndirir. İttihamlara görə, əfqanlar bunu özünün kənd təsərrüfatı torpaqlarını suvarmaq məqsədi ilə edir. Nəticədə, İranın 1 milyondan artıq insanın yaşadığı Sistan və Bəlucistan əyalətləri quraqlıqdan əziyyət çəkir.
Taliblər isə öz növbələrində, ittihamları rədd edir. İqlim dəyişikliyi və bu üzdən yaranmış su çatışmazlığına istinad edən Əfqanıstan tərəfi bildirir ki, bu il onlar İrana razılaşmada nəzərdə tutulan həcmdə su barıxmaq imkanında deyillər. Bununla yanaşı, taliblər iranlı mütəxəssislərin Əfqanıstana gələrək çayın qarşısının kəsilmədiyini öz gözlərilə görməsinə razılıq vermir, bu isə mübahisəni daha da qızışdırır.
Tehranın israrı anlaşılandır. Çünki quraqlıq, su təchizatı ilə bağlı problemlər Sistan və Bəlucistan əyalətlərinin sosial-iqtisadi durumunu ağırlaşdırır. İranı ötən ilin sentyabrından bürümüş kütləvi etiraz aksiyaları ölkənin ən yoxsul bölgələrindən sayılan bu əyalətlərdən də yan keçməyib. Sistan və Bəlucistanda etnik və dini azlıqların yaşaması amili isə vəziyyətə daha kəskin xarakter qazandırır. Burada yaşayan vətəndaşların əksəriyyəti sünnilərdir və bu, şiələrin çoxluq təşkil etdiyi İran mollakratiyasına qarşı keçirilən etirazlara xüsusi çalar qazandırır.
Beləliklə, İran hökuməti Sistan və Bəlucistanda onsuz da ağır olan vəziyyətin bir qədər də pisləşməsində maraqlı deyil. Sərhəddə baş vermiş hərbi toqquşmadan cəmi bir neçə gün əvvəl İran prezidenti İbrahim Rəisi bu bölgəyə səfər etmiş, talibləri Hilmənd çayının qarşısını kəsməməyə çağırmışdı. «Ekspertlərimiz su anbarında suyun olmadığını təsdiqləyərlərsə, demək, problem yoxdur. Amma orada su varsa, siz Sistan və Bəlucistan sakinlərinin hüquqlarını təmin etməyə borclusunuz. Sözlərimə ciddi yanaşın ki, sonda peşman olmayasınız», - deyə Rəisi taliblərə xəbərdarlıq edib.
Tehranın bu təhdidi taliblərin kəskin reaksiyasına səbəb olub. Bütün bunlar isə sonda iki ölkə sərhədində hərbi qarşıdurmaya yol açıb.
Tərəfləri bir-birinə bağlayan bağlar
Bu məsələdə ən paradoksal olanı odur ki, «Taliban»ın 2021-ci ildə Əfqanıstanda hakimiyyətə qayıtmasınadək İran onları dəstəkləyib. Söhbət taliblərə Amerikanın başçılıq etdiyi NATO koalisiyası ilə mübarizədə verilmiş dəstəkdən gedir. Tehranın taliblərə hərbi və maddi dəstəyi ötürdüyü əsas bölgə isə məhz Hilmənd olub. Ekspertlər hesab edir ki, Tehranın 2021-ci ilədək talibləri dəstəkləməsinin əsas səbəbi məhz İranın Hilmənd çayının suyuna ehtiyac duyması olub. Yəni İranda həm də düşünüblər ki, taliblər hakimiyyətə gəldikdən sonra Sistan və Bəlucistan əyalətlərinin su təchizatına heç bir maneə yaratmayacaq.
Əfqanıstandakı qərbpərəst hökumətin devrilməsindən və «Taliban»ın hakimiyyətə qayıtmasından sonra isə İran onlara müəyyən iqtisadi yardımlar da göstərib. Məsələn, Əfqanıstana enerji resurslarının tədarükündə, yük daşımalarının artırılması üçün bu ölkədə yolların tikintisində Tehran kifayət qədər fəal olub. Sərhəd insidentindən bir neçə həftə əvvəl tərəflər yeni 225 kilometrlik dəmir yolunun təntənəli açılış mərasimini belə, keçirmişdilər. Söhbət İranın şimal-şərqində yerləşən Haf şəhəri ilə Əfqanıstanın şimal-qərbindəki Herat şəhərini birləşdirən dəmir yolundan gedir.
Bir sözlə, İran Əfqanıstanın yeni rəhbərliyinə ilk anlardan siyasi loyallıq nümayiş etdirib. Halbuki beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən terror təşkilatı kimi tanınan «Taliban»ın qurduğu hökuməti digər dövlətlər kimi, İran da rəsmən tanımır. Bununla yanaşı, iki ölkənin hökumətləri arasında müntəzəm əlaqələr var. İran taliblərin Əfqanıstanın Tehrandakı səfirliyinin binasından istifadə etməsinə belə, razılıq verib. Sual yaranır: mayın sonunda baş vermiş sərhəd qarşıdurması İranla Əfqanıstan arasında ciddi münaqişəyə yol aça bilərmi?
Hər iki tərəfin sərhədə hərbi texnika toplaması bunun mümkünlüyünü göstərir. Xüsusilə «Taliban» sərhədə artilleriya sistemləri, zirehli maşınlar, tanklar və s. toplayıb. Bənzər addımlar qarşı tərəfdən də atılıb.
Bu, əlbəttə ki, yeni hərbi toqquşmaların mümkünlüyünü göstərir. Lakin yaşananların tammiqyaslı müharibəyə çevrilmə ehtimalı çox azdır ki, bunun da səbəbi sadədir: bu, nə İranın, nə də «Taliban»ın maraqlarına uyğundur.
Maraqlardakı nüanslar
Talibana qonşu dövlətlə ciddi qarşıdurma qətiyyən lazım deyil. Yalnız ona görə yox ki, İran Əfqanıstandan bütün parametrlərə görə xeyli güclüdür. Taliblərin daxili idarəetmədə belə, çox ciddi problemləri var: ölkə effektiv hakimiyyətin yoxluğundan, iqtisadiyyatın bərbadlığından, getdikcə artan sosial narazılıqlardan, real aclıq təhlükəsindən əziyyət çəkir. Üstəlik, bu problemlərin tezliklə həll olunma perspektivi görünmür. Çünki dünyada heç kim tərəfindən tanınmayan «Taliban» hökuməti əvvəlki hakimiyyətlərdən fərqli olaraq, heç bir beynəlxalq yardım almır. Belə bir vəziyyətdə «Taliban»ın İranla müharibəyə girməsinin heç bir mənası yoxdur. Odur ki, «Əfqanıstan İslam Əmirliyi»nin xarici işlər naziri Əmir Xan Muttaki Tehranı hələ sərhəd insidentinədək su təchizatı ilə bağlı problemi «mətbuatda səs-küy qaldırmaqla deyil, göz-gözə danışıqlar yolu ilə çözməyə» çağırırdı.
Öz növbəsində, İrana da taliblərlə müharibə lazım deyil. Tehranda anlayırlar ki, onlarla miqyaslı münaqişə asan olmayacaq, çünki bu halda partizan müharibəsinə vərdiş etmiş təxminən 100 minlik ordu ilə savaşmaq lazım gələcək. Nəzərə alsaq ki, iki ölkənin 800 kilometrlik ümumi sərhədi var, bu, İrandan ciddi müqavimət resursları tələb edəcək. Amerikalıların Əfqanıstanı tələsik tərk etməsilə onlardan taliblərə xeyli hərbi texnikanın qaldığı da məlumdur. Doğrudur, burada söhbət heç də ən keyfiyyətli silah-sursatlardan getmir, amma əsas odur ki, həmin silahlar işləyir, taliblər isə atəş açmağı bacarır. Sərhəddə baş vermiş hərbi toqquşma ilə bağlı danışılarkən bir məqama da xüsusi diqqət çəkilir ki, bu da təsadüf deyil: taliblər İran ərazisini Amerikaya məxsus «M240» pulemyotları ilə atəşə tutublar.
Bu mənada, bir konspiroloji versiya da söylənilir. Guya taliblərin İrana qarşı son əməllərinin arxasından məhz Amerika dayanır. Hazırkı geosiyasi konfiqurasiyada Vaşinqton, həqiqətən də, İranın zəifləməsində maraqlıdır. Çünki o, ABŞ-nin beynəlxalq arenadakı əsas düşmənləri olan Rusiya ilə Çinin aparıcı müttəfiqinə, tərəfdaşına çevrilib. Odur ki, ABŞ məqsədlərinə çatmaq üçün, həqiqətən də, talibləri də prosesə cəlb edə bilər. Bəlkə bunun əvəzində Əfqanıstanın Birləşmiş Ştatlardakı dondurulmuş hesablarının açılacağı vədi var?
Amma istənilən halda, Tehranla Kabilin qarşıdurmanı miqyaslı münaqişəyə çevirmək istəmədiyi aşkar görünür. Odur ki, ən yaxın zamanlarda problemin həlli üçün ikitərəfli təmaslara başlanılacağı istisna deyil. Bu barədə siqnallar hər iki tərəfdən gəlir. Onlar bundan sonra da 1973-cü il razılaşmasına əməl etməyə hazır olduqlarını bildirirlər. Bu mənada, taliban hökumətinin energetika və su resursları naziri Abdul Lətif Mənsurun fikirləri maraqlıdır: «İranın sudan istifadə hüquqları ilə bağlı istənilən gərginliyin həlli Hilmənd çayının suyunun bölüşdürülməsinə dair mövcud olan razılaşmadır. Biz bu razılaşmaya sadiqik… Məsələ danışıqlar yolu ilə həll edilməlidir».

Will border skirmish lead to large-scale armed conflict between Iran and Taliban-ruled Afghanistan?
One of the most recent high-profile incidents in global politics was the escalation of relations between Iran and Afghanistan. It was a series of skirmishes on the border line over the use of the Helmand River, hence also referred to as a 'water war'.
Cause of the dispute
An armed incident took place on the border between Iran's Sistan and Baluchistan provinces and the Nimroz province of Afghanistan. The two sides accuse each other of provoking a firefight, with two Iranian border guards and an Afghan soldier falling victim. In addition, Iran's official news agency IRNA reported of two Afghan civilians wounded. Following the clash, Iran closed the main border crossing between the two countries, Milak-Zaranj, and threatened the Taliban-led government of Afghanistan with abandoning its policy of good-neighbourly relations.
There have also been angry statements from the Taliban. Abdul Hamid Khorasani, one of the movement's former field commanders, who previously led security forces in Panjsher province and then served as governor of Ahmedabad, issued a video message in which he threatened Iran with capture. He even promised that the Taliban would fight the Iranians "with more passion" than they had in their long-running conflict with the US. Although Khorasani's statement is not the official position of the Taliban government, as he holds no position within it, it nevertheless demonstrates the prevailing mood within the radical movement towards Iran.
Meanwhile, the immediate cause of the skirmish was a dispute over the rights to water from the Helmand River, which flows through the territory of both states. According to the 1973 Iran-Afghan agreement, at least 850 million cubic metres of water should annually flow to Iran, with downstream territories located along the river. Despite the complicated history of relations between the two countries, the treaty has been respected under all the governments in both countries, including during the Soviet and American occupations of Afghanistan.
Recently, however, Tehran has increasingly accused the Taliban government of violating the treaty and limiting the flow of water from Helmand to Iran's arid eastern regions. It insists that the Afghans are blocking and diverting the flow of water, using a reservoir on Afghan territory to irrigate their farming lands. As a result, the Iranian province of Sistan and Baluchistan, home to more than a million people, is suffering from drought.
The Taliban denies the allegations. Referring to the effects of climate change and water scarcity, they argue that they are unable to release the amount of water stipulated by the treaty this year. The Taliban's refusal to allow Iranian experts to visit Afghanistan and make sure the river is not blocked does not help resolve the dispute either.
Tehran's insistence is also understandable, since the drought and water supply problem are complicating the socio-economic situation in Sistan and Balochistan. Widespread popular protests gripping Iran since last September have also affected the province, which is considered one of the poorest in the country. The province's ethnic and religious minorities intensify the unrest in Sistan and Balochistan too. The majority of Sistanis are Sunni Muslims in contrast to the ruling mullah regime, which predominantly consists of Shiite Iranians.
Thus, the Iranian authorities have no interest in exacerbating an already difficult situation in Sistan and Balochistan. Days before the border incident, Iranian President Ebrahim Raisi visited the province and demanded that the Taliban not obstruct the flow of water from the Helmand River. "If our experts confirm that there is no water in the reservoir, then there is no question. But if there is water there, then you are obliged to ensure the rights of the people of Sistan and Balochistan province. Take my words seriously so that you don't regret later," Raisi warned the Taliban.
The threat from the Iranian leadership provoked a strong reaction from the Taliban, leading to an armed incident on the Afghan-Iranian border.
Binding ties
Paradoxically, before the Taliban's return to power in Afghanistan in 2021, Iran was supporting the movement in its war with the US-led NATO coalition. Moreover, Helmand was the key Afghan province used by Tehran to provide military and financial support to the Taliban. Experts believe that the main reason for Tehran's support of the Taliban until 2021 was Iran's need for water from the Helmand River. In other words, Iranians expected that the Taliban, once in power, would not interfere with the water supply to Iran's Sistan and Baluchistan provinces.
After the fall of the pro-Western government in Afghanistan and the return of the Taliban to power, Iran began to provide some economic assistance to the country, in particular through energy supplies and the construction of roads to increase cargo traffic. Even a few weeks before the border skirmish, the two sides inaugurated a new 225-kilometre railway line connecting the cities of Khaf in northeastern Iran and Herat in northwestern Afghanistan.
Iran has also demonstrated political allegiance to the new Afghan leadership. Although Tehran, like other states, has not officially recognised the Taliban government recognised by the international community as a terrorist organisation, there are regular contacts between the Iranian and Afghan authorities. Iran has even allowed the Taliban to use the Afghan embassy in Tehran. Then can the May border fighting lead to a serious conflict between Iran and Afghanistan?
A possible sign of such a conflict may be the accumulation of military equipment of both countries on the border. The Taliban have brought artillery systems, armoured vehicles and tanks to the border post of Islam Kale on the border with Iran. Iran is also deploying additional military equipment on its border with Afghanistan.
Such moves can obviously lead to a new phase of clashes. But full-scale war is unlikely. For one simple reason: neither Iran nor the Taliban are interested in it.
Nuances of interest
The Taliban do not need a serious confrontation with a neighbouring state. Not because Iran is more powerful than Afghanistan. In fact, the Taliban have serious problems with internal governance: the country is torn apart by the absence of effective government, a crumbling economy, growing social discontent, and a real threat of famine. And there is no prospect of overcoming these problems as soon as possible, because the Taliban government, unlike the former Afghan authorities, is not receiving any international assistance. Under such circumstances, there is no reason for the Taliban to drive itself into a war with Iran. Therefore, even before the border incident, Amir Khan Muttaki, foreign minister of the so-called Islamic Emirate of Afghanistan, as the Taliban call their regime, urged Iran to resolve the water supply issues "through face-to-face negotiations, not through media hype".
Obviously, Iran does not need a war with the Taliban either. Tehran realises that a large-scale conflict with the movement will not be easy, as it will have to contain a nearly 100,000-strong army accustomed to guerrilla warfare methods. This will require the introduction of enormous countermeasures along the 800km long Iran-Afghan border. Another important factor is the large amount of military equipment left by the Americans during their hasty evacuation from Afghanistan. Despite the evidence of the poor quality of American weapons left in Afghanistan, particularly as regards high accuracy, it is important that they can fire anyway. Therefore, there are comments highlighting the use by the Taliban of American M240 machine guns during the recent border incident.
There is also a conspiracy theory pointing at the US behind the current anti-Iranian activity of the Taliban. Washington is really interested in weakening Iran in the current geopolitical configuration, realising that the country has already become one of the key allies and partners of Russia and China, the main adversaries of the US in the international arena. Thus, the Taliban can well be used to achieve this goal, expecting to receive the Afghan assets frozen by the US in return.
However, whether the assumptions about external involvement in the Iran-Afghan confrontation are true or not, both Tehran and Kabul clearly do not want to see the situation escalate into a major conflict. Therefore, bilateral contacts to stabilise the situation are possible. Signals confirming this assumptions are coming from both sides, which are expressing their commitment to the 1973 agreement."The water agreement with Iran on water allocation from the Helmand River is a solution to any tension related to Iran's water rights. We are committed to this issue on the basis of the existing agreement... This issue must be resolved through dialogue," Abdul Latif Mansour, Minister of Energy and Water Resources of the Taliban government, said.