Pekinin ərəb-İsrail münaqişəsində vasitəçilik etmək niyyətinə ABŞ-ın reaksiyası necə olacaq?
Yaxın Şərqdə getdikcə qeyri-adi geosiyasi düzən formalaşmaqdadır. Onun son fraqmentlərindən biri Çinin verdiyi aşkar mesajlardır – indi o, ərəb-İsrail münaqişəsində vasitəçiyə çevrilmək istəyir, tərəfləri zorakılığa dərhal son qoyulmasına, sülh nizamlanması prosesinə başlanılmasına çağırır. Bu xəbər xüsusilə Pekinin Ukraynada müharibəyə son qoyulması ilə bağlı plan irəli sürməsi kontekstində maraqlıdır. Üstəlik, məlumdur ki, Çin artıq bu yaz İranla Səudiyyə Ərəbistanı arasında diplomatik münasibətlərin bərpasına yardım edib. Təbii ki, Pekinin belə xarici siyasi fəallığı Vaşinqton tərəfindən Yaxın Şərqdə onun diplomatik liderliyinə «əl uzadılması» kimi qiymətləndirilir.
Pekin fəallaşır
Koronavirus pandemiyası və Ukrayna müharibəsi üzündən dünyanın gündəmində arxa plana keçmiş ərəb-İsrail münaqişəsi daha on il davam edə bilməz. Bu, Fələstinlə İsrail arasında Məbəd dağındakı miqyaslı toqquşmalar və İsrail təhlükəsizlik qüvvələrinin Əl-Əqsa məscidinə hücumu ilə müşahidə olunan növbəti qarşıdurmadan sonra daha çox aydın olub. İsrail təhlükəsizlik qüvvələri İordan çayının qərb sahilində əməliyyatları davam etdirir.
Görünür, Pekin bu işlə, sözün əsl mənasında, ciddi məşğul olmaq qərarına gəlib. Ölkə başçısı Si Cinpin iyunun ortalarında Fələstin lideri Mahmud Abbası qəbul edərkən bildirib ki, Pekin fələstinlilərin daxili barışığa nail olması və İsraillə danışıqlara başlamasını istəyir. Bunun üçün Çin rəhbərliyinin bir neçə maddədən ibarət təklifləri də var: 1967-ci il sərhədləri çərçivəsində paytaxtı Şərqi Qüds olan müstəqil dövlətin yaradılması, Fələstində iqtisadi vəziyyətin yaxşılaşdırılması, Qüdsün müqəddəs məkanlarında status-kvonun qorunub saxlanılması, İsraillə BMT qətnamələri əsasında sülh danışıqlarının bərpası. Si Cinpin onu da deyib ki, Fələstin BMT-nin tamhüquqlu üzvü olmalıdır.
Əslində, Mahmud Abbasın Çinə səfəri 2022-ci ilin dekabrında Ər-Riyadda keçirilmiş ərəb-Çin sammitinin məntiqi davamıdır. Səfər çərçivəsində tərəflər strateji tərəfdaşlıq haqda razılığa gəlib – Fələstin «Bir kəmər, bir yol» təşəbbüsünə qoşulacaq, həmçinin Pekinin son aylarda elan etdiyi daha 3 yeni planında iştirak edəcək. Söhbət Qlobal Təhlükəsizlik Təşəbbüsü, Qlobal Sivilizasiya Təşəbbüsü və Qlobal İnkişaf Təşəbbüsündən gedir. İqtisadiyyata gəlincə, bu sahədə Çin fələstinlilərə çoxdan kömək edir, humanitar yardım göstərir, onların inkişafını dəstəkləyir. Belə bir vəziyyətdə Cinpinin Çinlə Fələstin arasında məhz «strateji tərəfdaşlıq»dan danışması xüsusilə maraqlıdır. Bu, Fələstini regionun Misir, Səudiyyə Ərəbistanı və İran kimi dövlətləri ilə bir səviyyəyə qaldırır. Bununla yanaşı, Çin-İsrail münasibətlərinin səviyyəsi də qeyd olunmalıdır. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, son illər Pekin yəhudi dövlətinin texnologiya, müdafiə, elm, telekommunikasiya və gəmiçilik sahələrinə milyardlarla dollar investisiya yatırıb.
Yəni hər iki tərəflə sıx əlaqələri və xüsusi münasibətləri var. Bəs Fələstin-İsrail barışığı Çinin özünə nə verəcək? Əslində, çox şey. Birincisi, Pekin bununla Səudiyyə Ərəbistanı ilə İran arasında münasibətlərin bərpası ilə ortaya qoyduğu vasitəçi statusunu daha da möhkəmləndirmək istəyir. İkincisi, regionda sülhün yaradılması ilə Çin Yaxın Şərqə yatırdığı investisiyalarını qorumağı düşünür. Üçüncüsü, o, beynəlxalq imicini və nüfuzunu artırır. Ən əsası isə ABŞ-a meydan oxuyur.
ABŞ-ın himayəsi altında 2014-cü ilədək aparılmış danışıqlar illərdir bərpa olunmur, halbuki Ağ Ev vasitəçilikdən heç zaman imtina etməyib. Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Entoni Blinken bu yaxınlarda ölkəsinin bir tərəfdən İsrailin təhlükəsizliyinin qayğısına qalmalı olduğunu, digər yandan isə Fələstin dövlətinin yaradılması ideyasına sadiqliyini təsdiqləyib. O, bildirib ki, yəhudi yaşayış məntəqələrinin genişləndirilməsi sülhə əngəl olacaq. Yəni Vaşinqton faktiki olaraq, iki dövlətin yaradılması ideyasını dəstəkləyir, lakin bu istiqamətdə hər hansı ciddi addım atmır. Bundan başqa, Tramp administrasiyası dövründə Vaşinqton son dərəcə qeyri-adi addım atıb. Söhbət «bölünməz» Qüdsü İsrailin «paytaxt»ı kimi tanıyıb, Amerika səfirliyinin bu şəhərə köçürülməsi mərasimində iştirak edib.
Dünya güclərinin maraqları
ABŞ uzun illər ərzində bu məsələdə açıq desək, uğursuzluğa düçar olubsa (bunun səbəbləri haqda ayrıca danışmaq olar), Çin nəyəsə nail ola bilərmi? Hazırda vəziyyət elədir ki, fələstinlilər İsraillə barışığa getməzdən, öz maraqlarını təmin etməzdən əvvəl daxildəki fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmalıdırlar. Qəzza zolağına nəzarət edən HƏMAS təşkilatı İsraillə danışıqları qəbul etmir, Abbasa tabe olan və İordan çayının qərb sahilində yerləşən qüvvələr isə daha mötədil mövqedən çıxış edir. Beləliklə, fələstinlilər necəsə razılığa gəlməli, vahid mövqedən çıxış etməlidirlər.
Amma eyni sözləri İsrail haqda da demək olar. Binyamin Netanyahunun rəhbərlik etdiyi radikal sağçı hökumət İordan çayının qərb sahilindəki əraziləri fələstinlilərə qaytarmaq və Fələstin dövlətinin müstəqilliyini tanımaq istəmir. Bu hökuməti iki dövlətin yaradılmasına razı salmaq çətin, bəlkə də mümkünsüzdür. Amma Pekin tələsmir. Yaxın Şərqdə o, artıq yeni simaya çevrilib və bu cür ağır problemin həllinə girişmək qərarının özü belə, Çinin xeyrinə işləyən məqamdır. ABŞ-Çin münasibətlərinin son dərəcə gərgin olaraq qaldığı bir şəraitdə bu, ikinci üçün əlavə kozırdır. Sanki Amerikanın dövlət katibi Entoni Blinkenin Çinə bu yaxınlarda etdiyi, hətta Si Cinpinlə də görüşdüyü səfərdən sonra «dan yeri ağarmağa başlamışdı». Səfər zamanı Blinken həmkarı Sin Qan ilə 5 saatdan uzun sürən danışıqlar da aparmış və nikbin açıqlamalar da vermişdi. Lakin bunun ardınca ABŞ prezidenti Co Bayden gözlənilmədən Si Cinpini nəinki «diktator», hətta «küsəyən, baş verənlərdən xəbəri olmayan diktator» adlandırıb. Üstəlik, Bayden bunu Çinin başıbəlalı hava şarı haqda danışarkən deyib. Xatırladaq ki, Blinken Çinə əslində hələ fevralda səfər etməli olsa da, məhz hava şarı ilə bağlı qalmaqal səfərin təxirə salınmasına səbəb olmuşdu.
Pekin dərhal bəyan edib ki, «ABŞ prezidentinin Çin sədri haqda işlətdiyi sayğısız fikirlər səhv və absurddur, məsuliyyətsizlikdir». Çin tərəfi bildirib ki, bu, «aşkar siyasi təxribatdır».
Belə bir vəziyyətdə Vaşinqton İsraillə Fələstinə öz təzyiq alətlərini tətbiq edə, bununla da, onları Çinə meyillənməkdən çəkindirməyə çalışa bilər. Hər halda, ABŞ ilə İsrail arasındakı xüsusi münasibətləri, qarşılıqlı maraqları və investisiyaları İsrail-Çin əlaqələri ilə müqayisə etmək olmaz. Yəhudi dövləti Vaşinqtonla münasibətlərini riskə atmayacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, indi ortada bir fakt da var – Çin yalnız iqtisadi təsir rıçaqlarından istifadəyə son qoyub və xarici siyasi səylərini də gücləndirib. O, İsrail hökumətinə yumşaq strateji təzyiq göstərməklə, Fələstində isə siyasi birliyə nail olunmasına yardım etməklə, irəliləyiş əldə edə bilər. Hər şey həm də dünyadakı ümumi geosiyasi vəziyyətdən asılı olacaq.
Bununla yanaşı, o da qeyd olunmalıdır ki, Pekin Vaşinqton qarşısında ciddi üstünlüyə malikdir – onun münaqişə tərəflərindən heç biri ilə dini və etnik əlaqəsi yoxdur. Yəni ABŞ ilə müqayisədə Çinin təzyiq vasitələri xeyli az ola bilər, lakin o, hələlik məsələyə Vaşinqtondan daha balanslı yanaşma nümayiş etdirir. Görünən odur ki, Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri kimi, Fələstin də hər şeyə rəğmən, Çinə Amerikanın alternativi kimi baxmağa hazırdır. Bu vəziyyət ABŞ-ın regiondakı hökmranlığına meydan oxunmasıdır və buradakı geosiyasi landşaftı əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər.

Washington's supposed response to Beijing's intention to mediate Arab-Israeli conflict
We are witnessing an unusual geopolitical jigsaw puzzle slowly but steadily shaping up in the Middle East. One of the latest pieces of this puzzle is a clear message from China about its intention to mediate in the Arab-Israeli conflict, calling for an immediate end to violence and a transition to a peaceful settlement. This news is particularly noteworthy amid Beijing's plan to end the war in Ukraine and the earlier Chinese contribution to the restoration of diplomatic relations between Iran and Saudi Arabia. As expected, Washington regards these foreign policy moves by Beijing as an encroachment on its own diplomatic leadership in the Middle East.
Beijing ramping up
The Arab-Israeli issue pushed to the margins of global news by the coronavirus pandemic and the Ukrainian war cannot remain unresolved for decades. This has become particularly relevant after the recent escalation of the Palestinian-Israeli conflict triggered by large-scale clashes on the Temple Mount and the storming of the Al-Aqsa mosque by Israeli security forces. Plus, the they continue operations in the West Bank.
Apparently, Beijing decided to tackle the issue seriously. During his meeting with Palestinian President Mahmoud Abbas in mid-June, Chinese President Xi Jinping said that Beijing wanted to help the Palestinians reach an internal agreement and begin negotiations with Israel. Chinese leadership even has a several-point proposal for this: establishing an independent state within the 1967 borders, with East Jerusalem being the capital of the state, improving the economic situation in Palestine, maintaining the status quo in Jerusalem's religious shrines, and resuming peace talks with Israel on the basis of UN resolutions. Xi Jinping also believes that Palestine should become a full member of the United Nations.
We can say that Abbas' visit to China was a logical follow-up to the December 2022 Arab-Chinese summit in Riyadh. Following the visit, both sides agreed on a strategic partnership. Thus, Palestine will join the One Belt, One Road initiative, as well as the following three new plans Beijing unveiled in recent months: Global Security Initiative, Global Civilisation Initiative and Global Development Initiative. From the economic point of view, China has long history of providing aid and assistance to Palestinians, including humanitarian and development support. Interestingly, President Xi underlined specifically a strategic partnership between China and Palestine, thereby raising the latter to the level of other countries in the region, such as Egypt, Saudi Arabia, and Iran. It is also worth mentioning the level of relations between China and Israel. For example, in recent years Beijing has invested billions of dollars in the Jewish state, including into technology, defence, science, telecommunications and shipping.
In other words, China enjoys established contacts and special relationship with both sides. Nevertheless, how will the Palestinian and Israeli reconciliation benefit China? In fact, there are benefits. China is trying to consolidate its success in brokering an agreement between Saudi Arabia and Iran in the first place. Secondly, by extending regional peace to the Palestinian-Israeli issue, China contributes to protecting its investments in the Middle East. Thirdly, Beijing is investing in its international image and credibility. And most importantly, it is challenging the US.
Negotiations initiated and held under the US auspices until 2014 have so far failed to resume, although the White House has never refused to moderate. Recently, US Secretary of State Anthony Blinken reiterated US commitments to take care of Israel's security on the one hand and remain committed to the creation of a Palestinian state on the other. According to Blinken, the expansion of Jewish settlements will be an obstacle to peace. It means Washington actually supports the establishment of the two states, although it is not doing anything special in this direction, sort of a no-go position. Plus, the Trump administration has taken a controversial step, when Washington recognised the "indivisible" Jerusalem as the "capital" of Israel and decided to move the American embassy there.
Interests of the greats
Let's be clear here. If the US has failed over the years (let's put the reasons aside), can China succeed? Currently, the Palestinians need to resolve internal differences before they can make peace with Israel and assert their goals. Hamas, which rules Gaza, does not accept negotiations with Israel, while the Abbas-controlled forces in the West Bank have far more moderate demands. Thus, the Palestinians must somehow come to an agreement to speak unanimously, so that each side stops pulling the strings.
The same is true for Israel, where the right-wing government headed by Benjamin Netanyahu is not at all enthusiastic about giving up lands in the West Bank and recognising an independent Palestinian state. Convincing such a government to consider a two-state solution will be difficult, if not impossible. But is Beijing in a hurry? It has already established itself as a new actor in the Middle East. Even the very intention of taking on such a complex issue is a big advantage for China.
All these factors will definitely help Beijing amid the extremely strained and worsening relations between the US and China. There was a dim perspective after the US Secretary of State Anthony Blinken's recent visit to China, where he even met with President Xi Jinping. Blinken also had an in-depth conversation with his Chinese counterpart Qin Gang, which lasted more than five hours and were almost encouraging. But then suddenly US President Joe Biden called President Xi "an offended dictator who doesn't know what's going on". He did so in the context of the incident with the ill-fated Chinese balloon that caused Blinken to cancel his February visit to Beijing. As expected, China responded that "disparaging remarks made by the US about the Chinese President are erroneous, absurd and irresponsible. It is nothing but an open political provocation".
As far as the Palestinian-Arab settlement is concerned, it is possible that Washington applies its own levers of pressure on Israel and Palestine to prevent them from drifting towards the Chinese negotiating track. After all, the US-Israeli relations at various levels, mutual interests and investments are not yet even close to those between Israel and China. Israel is certainly not going to risk its special relationship with the US.
Yet, it is clear that China has stopped relying solely on economic influence and has stepped up its foreign policy efforts. By exerting soft strategic pressure on the Israeli government and helping the Palestinian political unification, China can make progress. Everything will depend, among other things, on the global geopolitical situation.
However, Beijing has a major advantage over the US – it has no religious or ethnic ties to either side of the conflict, which is not the case with the White House. In other words, China may have significantly fewer pressure tools, but so far it has demonstrated a more balanced approach than the US. Apparently, the Palestinians, no matter what, like Saudi Arabia and the UAE, are willing to consider Beijing as an alternative to Washington. This turn of events may well challenge the US dominance in the region, significantly altering the geopolitical landscape.