Moskva ilə İrəvan arasında nə baş verir?
SSRİ-nin dağılmasından keçən illərdə Cənubi Qafqazın geosiyasi arxitekturası möhkəmlənib. Onun haqqındakı təsəvvürlərə görə, Gürcüstan Aİ və NATO-ya üzv olmaq niyyətini rəsmən bəyan etməklə, Qərbə inteqrasiya yolunu speçib, Qoşulmama Hərəkatının üzvü olan Azərbaycan müstəqil siyasət yürüdərək istər Moskvanın, istərsə də Brüsselin inteqrasiya layihələrinə soyuq yanaşdığını göstərir, Ermənistan isə əvvəldən rusiyapərəst mövqedə olub.
Lakin bu gün Moskva-İrəvan münasibətləri ən azı ciddi imtahan qarşısındadır, ən çoxu isə bu münasibətlər çat verib. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Moskvadan çox incidiyini göstərir. Səbəb guya onun əvvəlcə Azərbaycanın 2020-ci ilin payızında baş vermiş 44 günlük müharibəni qazanmasına «imkan verməsi», daha sonra isə Xankəndidəki xuntanın darmadağın edilməsinə «göz yumması»dır. Azərbaycanın bölgədə keçirdiyi son lokal antiterror tədbirlərindən əvvəl isə Paşinyan KTMT-nin birgə hərbi təlimlərinə qatılmaqdan imtina etmişdi. Bu gün İrəvan təhlükəsizlik və hərbi əməkdaşlıq sahəsində yeni tərəfdaşlar axtarışında olduğunu açıq şəkildə ortaya qoyur və bu mənada ilk yeri Fransanın tutduğu göstərir. Artıq Ermənistanda Rusiya telekanllarının qapadılması belə, müzakirə olunur. Ən əsası isə Ermənistan hökuməti Roma statutunu ratifikasiya olunması üçün parlamentə təqdim edib. Məlum olduğu kimi, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsi bu sənəd əsasında fəaliyyət göstərir. Və Ermənistan parlamenti artıq sənədi ratifikasiya edib!
Məğlubiyyət həmişə yetimdir
Bəs İrəvan Moskvanı qınamaqda nə qədər haqlıdır? İstər 44 günlük müharibədən əvvəl, istərsə də müharibə vaxtı Rusiya Ermənistana nəqliyyat təyyarələrində görünməmiş həcmdə silah-sursat göndərib və bu, gac tikinti materialı, hac humanitar yardım kimi təqdim edilib. 2020-ci ilin noyabrında Ermənistanı tam darmadağın olunmaqdan qoruyan, Paşinyanın ordu qalıqlarını qoruyub saxlamasına kömək edən də Rusiya olub. Nəhayət, bütün bu dövrdə hərbi əməliyyatlar KTMT-nin məsuliyyət zonasından, həmçinin Rusiya ilə Ermənistan arasında hərbi əməkdaşlığa dair ikitərəfli müqavilənin şərtlərindən kənarda baş verib. Başqa sözlə, Moskva İrəvan qarşısında müttəfiq öhdəliklərini dürüst həyata keçirib və keçirir.
Ola bilsin ki, Paşinyan sadəcə, günahı kiminsə üzərinə atmağa çalışır. Psixoloji baxımdan bu, anlaşılandır. Bundan başqa, Ukrayna müharibəsi fonunda Rusiyanın problemləri onsuz da çoxdur. Belə vəziyyətdə o, Ermənistana həqiqətən də əvvəlki həcmdə hərbi dəstək verə bilməz. Sadəcə, Moskva üçün bunu açıq demək xoş deyil. «Erməni satqınlığı» haqda deyilənlər isə daha inandırıcı görünür.
Ermənistanda doxsanıncı illərin əvvəllərində Azərbaycan ərazilərinin işğalı zamanı Rusiyanın onlara verdiyi dəstəyin rolu haqda danışmağı sevmirlər. Hər halda, praktik olaraq, 44 günlük müharibəyədək erməni hərbi təbliğatı «ermənilər döyüşkən millətdir, azərbaycanlılar isə döyüşə bilmir» şəklində işləyib…
Bəs rəsmi İrəvan Paşinyanın timsalında Moskva ilə münasibətləri birdəfəlik pozmaq niyyətindədirmi?
İnqilabın başlanğıcı var…
Əlbəttə, düşünmək olar ki, hakimiyyətə qərbpərəst şüarlarla gəlmiş «kabab inqilabı»nın lideri Nikol Paşinyan, nəhayət, inqilabının «xarici siyasət proqramı»nın icrasına başlayıb. Lakin birincisi, müasir Ermənistan tarixində nəticəsiz qalan «Qərb gəzintisi» artıq bir dəfə yaşanıb. Serj Sarqsyanın Avropa İttifaqı ilə assosiativ saziş haqda apardığı danışıqları xatırlatmaq kifayətdir. Ermənistanın guya Qərb düşərgəsinə keçmək qərarı verdiyi o zaman da söylənilirdi. Amma o vaxt Sarqsyan Moskvaya çağırıldı, qazın qiyməti ona xatırladıldı, nəticədə İrəvan Aİ ilə assosiativ sazişi imzalamaqdan imtina edərək, Aİİ sıralarına qoşuldu.
Ekspertlərin fikrincə, bu gün Paşinyanın ritorikası daha effektiv təsir bağışlayır. Amma qərbpərəst baş nazir ölkəsinin Rusiyadan asılılığını azaltmağa cəhd belə, göstərmir. İrəvan nə İran və Türkiyə ilə Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən qorunan sərhədlərinə nəzarəti ələ alır, nə də müvafiq qurumlarını beynəlxalq aeroportların rusların nəzarətində olan Nəzarət Buraxılış Məntəqələrinə yerləşdirir. Ermənistanın dəmir yolu, elektrik enerjisi və qaz borusu şəbəkələri də ya Rusiyanın mülkiyyətindədir, ya da konsessiya idarəçiliyində… Orduda belə, birgə quru qoşunları və Hava Hücumundan Müdafiə qüvvələri var. Paşinyan bu razılaşmaların heç birinə yenidən baxmaq niyyətində deyil. Hər halda, onun bu fikirdə olduğunu göstərən heç bir əlamət yoxdur.
Ermənistan indiyədək bir neçə dəfə Moskvanın ünvanına tənqidlərin həddini son dərəcə artırıb, özü üçün bəzi imtiyazları əldə etdikdən sonra onu dayandırıb. Paşinyan KTMT-nin birgə təliminə qatılmaqdan imtina etdikdə də ekspertlər bunun Azərbaycanla Türkiyənin miqyaslı birgə təlimindən sonraya təsadüf etdiyini xatırladırdılar. Yəni ola bilsin Paşinyan da öz ərazisində miqyasına görə Azərbaycan-Türkiyə təliminə bənzər tədbir istəyirmiş. İndi də dəqiq bilinmir, Paşinyan ölkəsini birdəfəlik Qərbə yönəltmək istəyir, yoxsa məqsəd Rusiyadan ciddi hərbi dəstək almaqdır. Bəli, Azərbaycan «Qarabağ yarası»nı sağaltdı, amma şərti sərhəd məsələsi qalmaqdadır…
İrəvanın nəzərdən qaçırdığı «qırmızı xətt»
Ekspertlər hesab edir ki, Paşinyan kifayət qədər riskli oyun oynayır. Halbuki həddi aşmaq olmaz. Bu mənada, İrəvanın Roma statutunu ratifikasiya etməsi çox ağır nəticələr verə bilər. Ermənistan bu sədəni hələ bir neçə il əvvəl imzalasa da, o, arxivdə qalmışdı. İrəvan onu indi – Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Vladimir Putinin həbsinə order verdiyi bir vaxtda ratifikasiya edib. Ermənistan rəsmiləri, əlbəttə ki, bunun Rusiyaya qarşı yönəlmiş qərar olmadığını istədikləri qədər təkrarlaya bilərlər. Moskva isə bunu qeyri-dost addımı, üstəlik, şəxsən Vladimir Putinə qarşı yönəlmiş gediş kimi qiymətləndirir. Bu, İrəvanın 2020-ci ilin noyabrında 25 min əsgərini «od»dan qorumuş Rusiya prezidentinə maraqlı «minnətdarlığı»dır.
Rəsmi İrəvanın Qərb trekində səs-küylü jestə ehtiyac duyduğu da istisna deyil. İndi Ermənistan Qərbdən kifayət qədər xoş söz eşidir, lakin real dəstək vədinə hələ də rast gəlinmir. İrəvana Moskvanın son dövrlərədək göstərdiyi miqyasdakı dəstəyə heç bir Qərb ölkəsi hazır görünmür. Jestlər, vədlər çoxdur. Qərbin aparıcı dövlətlərindən nümayəndələrin İrəvana silsilə səfərləri fonunda Roma statutunun ratifikasiyası isə diqqət çəkə, əlavə dividendlər gətirə bilər – İrəvanda belə düşünürlər.
Amma qərbli tərəfdaşların işi sözdən, vəddən o tərəfə keçmir. Moskvanın reaksiyası isə tam fərqli ola bilər. Ola bilsin ki, Nikol Paşinyanın doğru davranmaq üçün sadəcə, siyasi təcrübəsi və intuisiyası çatmayıb. O, sadəcə keçilməsi yolverilməz sayılan «qırmızı xətt»in yerini bilməyib və indi geri qayıtmaq da mümkün deyil. Kreml şəxsən Vladimir Putinə ünvanlanmış hücumu, çətin ki, bağışlasın.
Cavab gediş nə vaxt olacaq?
Moskva hələ ki, Ermənistanın siyasi meydanının «hamarlanması» işinə tam gücü ilə başlamayıb. İrəvana iqtisadi təzyiq də yoxdur – erməni brendisi ilə dolu olan və «Yuxarı Lars» Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsində «ilişib qalmış» bir neçə yük maşını sadəcə, xəbərdarlıq idi. Nə zaman Kreml Ermənistana neft-qazı dünya bazarlarındakı qiymətlə satmaq qərarı verəcək, əsl təzyiq də onda başlayacaq. Üstəlik, Moskvanın «aktiv»ində dəmir yollarına, enerji sahəsinə təsir imkanları da var… Belə vəziyyətdə Paşinyana müxalif olanların uğur qazanmaq şansı xeyli artacaq. Üstəlik, Ermənistan ordusunda da rusiyapərəst qüvvələrin kifayət qədər olduğu məlumdur. «Kabab inqilabı» zamanı qarşıdurmanın Paşinyanın xeyrinə nəticələnməsi sülhməramlı briqadanın döyüşçülərinin onun tərəfinə keçməsi ilə mümkün olmuşdur. Bəs bu dəfə ordu hissələri baş nazirin rəqiblərini dəstəkləsə? Paşinyan artıq bir hərbi çevriliş cəhdi ilə üzləşib. Amma o, çox zəif idi. Bəs hərbi çevriliş Baqramyan 26 ünvanından başlayarsa?

What is going on between Moscow and Yerevan?
Since the collapse of the USSR, the geopolitical architecture of the South Caucasus has strengthened. It is thus widely accepted that Georgia is Western-oriented because it officially declared its intention to join the EU and NATO, Azerbaijan is part of the Non-Aligned Movement and pursues an independent policy, making it clear that Baku maintains cool relations with both Moscow and Brussels in their integration projects, while Armenia initially chose a pro-Russian course.
But today relations between Moscow and Yerevan are undergoing a serious strength test and failing each passing day. Armenian prime minister Nikol Pashinian demonstrates that he has been deeply insulted by Moscow, which allowed Azerbaijan first to win the 44-day war in autumn 2020 and then to defeat the junta in Khankendi. Even before Azerbaijan's local anti-terrorist raids, Pashinian had refused to participate in joint the CSTO military exercises. Now Yerevan is openly hinting at seeking new partners in security and military co-operation, with France topping the list. There are discussions going on in Yerevan regarding the shutdown of Russian television channels. Most importantly, the Armenian government has submitted the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) to the parliament for ratification. And the parliament ratified it!
Defeat is always an orphan
How fair are Yerevan's current reproaches to Moscow? Before and during the 44-day war, an unprecedented amount of weapons declared as construction materials and humanitarian aid were delivered from Russia to Armenia on transport planes. It was Moscow that saved Yerevan from final defeat in November 2020 and allowed Pashinian to preserve the remnants of his army. Finally, the fights have taken place outside the CSTO area of responsibility and Russia-Armenia bilateral treaties on military co-operation. Russia has fulfilled its allied obligations to Armenia and is fulfilling them carefully.
Perhaps Pashinian is just looking for someone to blame. On a psychological level, this is quite understandable. Besides, Russia has enough problems amid the ongoing Ukrainian war. It really cannot provide Armenia with military support in the previous volumes, feeling it is not the best time to declare it out loud. But Yerevan's ranting on the so-called betrayal of Armenians looks much more convincing.
In Armenia, they don't like bringing up to memory the role of Russian support in the Armenian territorial occupation policy in the early 1990s. Up until the start of the 44-day war, Armenian military propaganda had been propagating the idea of Armenians being a nation of warriors, as opposed to Azerbaijanis they liked seeing incapable of fighting. But is Yerevan represented by Pashinian really ready for a final break with Moscow?
Revolution has a beginning...
It is possible to assume that Nikol Pashinian, also known as the leader of the s-called revolution that brought him to power under pro-Western slogans, has finally decided to implement the foreign policy programme of his revolution. But, firstly, the recent history of Armenia has known many such voyages to the West that ended in nothing. Suffice to recall how Serzh Sargsyan negotiated with the EU on signing an association agreement. Then there were speculations about Armenia's transition to the Western camp. But then Sargsyan was summoned to Moscow and reminded about the gas prices, followed by Armenia joining the EAEU instead of the association agreement with the EU.
Experts believe that Pashinian's rhetoric sounds very effective today. But at the same time, the pro-Western prime minister does not even try to reduce Armenia's real dependence on Russia. Yerevan does not take control of its own borders with Iran and Türkiye guarded by Russia's FSB, nor even the checkpoints at international airports also guarded by Russians. In fact, the Russian Federation owns or concessionally manages the whole network of Armenia's railways, cellular communications, electricity and gas networks… Even the Armenian army has groups of ground forces and air defence forces jointly operated with Russians. Pashinian is not even trying to revise any of existing agreements.
There have been precedents in Armenia's history when Yerevan would raise the degree of criticism and claims against Moscow to unprecedented levels, but then, after some bargaining for certain preferences, obediently retreated. Even when Pashinian started to refuse joint military exercises within the CSTO, experts reminded: his refusal came after the large-scale joint exercises of Azerbaijan and Türkiye. Pashinian was very interested in having something equally large with Russians on his territory. But now it is unclear whether Pashinian really intends to turn the course of Armenia towards the West or to bargain for more substantial military support from Russia. It is true that Azerbaijan has defused the grey zone in Garabagh, but there is still a conditional border....
The red line Yerevan missed
Experts believe that Pashinian is playing a risky game. Yerevan's decision to ratify the Rome Statute may turn out to be a fatal mistake for the country. Armenia signed this document several years ago. It was dusting somewhere in the archives, waiting for its turn. Then Yerevan decided to ratify the statute right when the ICC issued a wanted warrant for Vladimir Putin. Armenia's representatives can, of course, convince everyone and themselves that this step is not against Russia. In Moscow, however, the decision has been regarded as an extremely unfriendly gesture, and even a personal attack against Vladimir Putin. Yerevan's thank you for what the Russian president did to pull 25,000 Armenian soldiers and officers out of the hellfire back in November 2020...
It is possible that Yerevan wanted to hear a loud message from the West—"yeah, we hear many pleasant words, but get no real support". And apparently none of the new partners of Armenia is willing to support Yerevan to the same extent as Moscow has done until recently. A lot of gestures and promises, but nothing real. Thus, Yerevan assumed that the ratification of the Rome Statute in parallel with a series of visits by delegations from leading Western countries could attract attention and contribute to certain dividends.
But Western partners do not go further than words. Yet, Moscow's reaction may be completely different. Perhaps Pashinian lacks even trivial political experience and intuition, failing to see the red lines for the Kremlin, which is unlikely to forgive a personal attack against Vladimir Putin.
Countdown to return move
Moscow has yet to start aligning the political field in Armenia to its full potential. There is also no economic pressure on Yerevan yet—a few trucks with Armenian brandy stuck at the Upper Lars checkpoint are nothing more than a warning. The real pressure will begin when the Kremlin announces that from now on Armenia will have to buy oil and gas at world prices. In addition, Moscow can seriously influence the railway and energy sectors of Armenia... Under such circumstances, the anti-Pashinian opposition will have a much better chance of success. Not to mention that there are enough pro-Russian forces in the army. During the 2018 revolution Pashinian and his supporters won the street confrontation thanks to the soldiers of the Armenian peacekeeping brigade who joined them. What if the army units join his opponents this time? Pashinian has already survived one attempted military coup. But it was such a masquerade. What about a more serious attempt of a military coup starts at 26 Baghramyan St.?