Pakistanda 2024-cü ilin fevralına təyin edilmiş parlament seçkiləri ölkənin gələcək taleyini
2024-cü il fevralın 8-də Pakistanda növbəti parlament seçkiləri keçiriləcək. Bu barədə qərar noyabr ayında Pakistan Seçki Komissiyası (ECP) üzvlərinin Prezident Arif Alvi ilə görüşündən sonra elan olunub. Qeyd edək ki, bundan əvvəl seçkilərin fevralın 11-də keçiriləcəyi haqda qərar qəbul edilmişdi.
Pakistan İslam Respublikası parlament üsul-idarəsinə malik olduğu üçün bu ölkədə parlament seçkiləri ölkənin siyasi həyatında əsas hadisə hesab olunur. Çünki ölkə hökuməti və baş nazir məhz parlament çoxluğuna malik olan partiyanın namizədi olur. Baxmayaraq ki, Pakistan dövləti mövcud olduğu 76 il ərzində heç bir baş nazir 5 illik müddəti sona qədər işləyə bilməyib, ya hərbi çevriliş, ya da siyasi böhran hökumətin dəyişməsinə səbəb olub.
Otuz ilə yaxındır ki, ölkəni hərbçilər idarə edirdi. Buna baxmayaraq, Pakistan müsəlman dünyasında ən sağlam seçki sistemi və müstəqil məhkəməyə malik ölkə hesab olunur. Bunu son iki ildə keçmiş baş nazir İmran Xanın cəlb olunduğu məhkəmə prosesləri də bir daha sübut etdi.
Xana qarşı 150 məhkəmə iddiası
Yeri gəlmişkən, Pakistan məhkəməsi hazırda həbsdə olan keçmiş baş nazir İmran Xan və xarici işlər naziri Mahmud Qüreyşinin həbsxanada mühakimə olunmasının qanunsuz olduğuna və baş nazirin mühakiməsinin xalqa açıq məhkəmədə keçirilməsinə qərar verib. Ümumilikdə ona qarşı 150-yə yaxın ittiham irəli sürülüb.
Bu ittihamlar Pakistan qanunlarına görə, hazırda çoxlu sayda məhkəmə iddiası ilə üz-üzə olan İmran Xanın fevralda keçiriləcək seçkilərdə iştirakına imkan vermir. Bu səbəbdən də Xanın partiyasına müvəqqəti olaraq yeni sədr seçilib. Vəkil Gohar Əli Xanın namizədliyi İmran Xanın özü tərəfindən tövsiyə olunub. Nəticədə Gohar Əli Xan Pakistan Təhrik-e-İnsaf (PTI) partiyasının sədri seçkilərində rəqibsiz iştirak edərək qalib olub. Ancaq bildirib ki, İmran Xanın hökmü ləğv olunduqdan sonra partiya sədrliyindən istefa verəcək. Beləliklə, 8 fevral seçkilərində İmran Xanın 1996-cı ildə yaratdığı Təhrik-e-İnsaf Partiyasına ilk dəfə onun vəkili rəhbərlik edəcək.
Xatırladaq ki, keçmiş kriket çempionu İmran Xanın rəhbərlik etdiyi Tehrik-e-İnsaf Pakistan (Pakistan Ədalət Liqası) partiyası 2018-ci ildə keçirilən seçkilərdə parlamentdə 149 mandat və ya 31,82 faiz səs alaraq birinci olub. Pakistan qanunlarına görə, hökuməti formalaşdıran Xan cəmi 4 il Pakistana rəhbərlik edib. Ancaq Xan da digər həmkarları kimi 5 illik müddəti başa vura bilməyib. 2022-ci ildə İmran Xana qarşı çıxan müxalifət koalisiyası baş nazirə qarşı etimadsızlıq səsverməsi tələbini irəli sürüb. Həmin il aprelin 10-da isə parlamentdə keçirilən səsvermə nəticəsində 174 deputatın səsi ilə İmran Xan baş nazir postunu itirib. İmran Xan parlamenti buraxsa da, sonradan məhkəmə bu qərarı ləğv edib. Bundan sonra baş nazir vəzifəsinə Pakistan Müsəlman Liqasının sədri, keçmiş baş nazir Nəvaz Şərifin qardaşı Şahbaz Şərif seçilib. Ancaq bu ilin avqustunda parlament buraxılıb və baş nazir vəzifəsinə keçici olaraq seçkilərə qədər Ənvərül Haq Kaka seçilib.
İmran Xana qarşı bu il avqustun 5-də korrupsiya ittihamı irəli sürülüb, o, avqustun 19-da isə həbs olunub. Məhkəmə keçmiş baş nazir barəsində 3 il həbs cəzası verib. Avqustun 30-da isə Xana qarşı daha bir ittiham “dövlət sirrini ifşa etmək” maddəsi irəli sürülüb və onun cəzasının ertələnməsi qərarı ləğv olunub.
Geosiyasi rəqabətin qurbanı?
Qeyd edək ki, hazırda İmran Xan Federal Təhqiqat Agentliyi tərəfindən 1923-cü ildə qəbul edilmiş “Xarici İşlər Nazirliyinin diplomatik kodundan siyasi məqsədlər üçün istifadə etməklə” Dövlət Sirləri Aktını pozmaqda ittiham olunur. Belə ki, ABŞ-da fəaliyyət göstərən “The Intercept” xəbər saytı Pakistanın Vaşinqtondakı keçmiş səfiri Əsəd Məcid Xan və ABŞ Dövlət Departamenti rəsmisi arasında 7 mart 2022-ci ildə baş tutan görüşün sənədini yayıb. Sənəddə rəsmi Vaşinqtonun baş nazir İmran Xanın Rusiya-Ukrayna müharibəsində tərəfsizlik nümayiş etdirməsindən narazılıq ifadə olunub. Həmçinin yazıda iddia olunur ki, görüşdə iştirak edən dövlət katibinin Cənubi və Mərkəzi Asiya üzrə müavini Donald Lu İmran Xanın impiçment ediləcəyi təqdirdə, münasibətlərin yenidən istiləşməsinin mümkün olduğu ifadə olunub.
Qeyd edək ki, İmran Xan Rusiya-Ukrayna müharibəsindən bir gün əvvəl fevralın 22-də Moskvaya səfər edərək Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə görüşüb və bu ölkədən taxıl tədarükünü müzakirə edib. Eyni zamanda Rusiya-Pakistan sammitinin nəticəsi iki dövlət başçılarının qarşılıqlı dostluq ismarışları oldu.
Ancaq Vaşinqton, eləcə də Pakistan siyasi qüvvələri və ordu komandanlığı bu iddiaları təkzib edib. Eyni zamanda Pakistan Federal Təhqiqat Agentliyi məxfi sənədləri açıqladığı üçün İmran Xana qarşı cinayət işi açıb.
Bu arada, bir sıra ekspertlərin fikrincə, Xana təzyiqlər onun ordu ilə rəqabəti ilə bağlıdır. İmran Xanının ABŞ-la münasibətləri soyuqlaşması, Çin və Rusiya ilə yaxınlaşması Pakistanda bir sıra siyasi qüvvələri, o cümlədən ordu komandanlığını narazı salıb. Məlum olduğu kimi, ordu Pakistanın uzun illərdir mövcud olan siyasi kursunun müdafiəçisidir və üstəlik bir çox komandanlar ABŞ-la yaxındır. Bu mənada İmran Xan ətrafında cərəyan edən hadisələr həm də qlobal siyasi rəqabətin təsiri kimi qiymətləndirilir. Çünki hər nə qədər ciddi zərbələr alsa da, keçmiş baş nazir möhkəm dayanıb, məhkəmə sistemində və dövlət bürokratik aparatında ciddi dəstəyi var.
Bu mənada gələn ilin fevralında Pakistanda keçiriləcək seçkilər ölkə tarixində ciddi hadisə ola bilər. Söhbət yalnız İmran Xanın siyasi taleyindən deyil, həm də ölkənin siyasi kursunun gələcəyindən gedir.
Qarşıdan gələn seçkilərlə bağlı gözləntilər
Pakistanda parlament seçkiləri qanunvericiliyə görə parlament buraxıldıqdan sonra 90 gün ərzində keçirilməlidir. Lakin ölkədə keçirilən siyahıyaalmadan sonra bu müddətin uzadılması lazım gəlib. Bu səbəbdən də seçkilər fevrala təyin edilib.
Qeyd edək ki, Pakistanda bir çox siyasi partiyalar olsa da, son seçkilərin də nəticələrinə əsasən 3 partiya daha çox səs almağa iddialıdır. Beləliklə, ciddi siyasi sürprizlər baş verməsə, 8 fevral seçkilərində qələbəyə əsas iddiaçılar İmran Xanın lideri olduğu Pakistan Ədalət Liqası (PTİ), Nəvaz Şərifin lideri olduğu Pakistan Müsəlman Liqası (PML) və keçmiş baş nazir Bənazir Buhuttonun oğlu, eks xarici işlər naziri Bilaval Buhutto Zərdarinin sədri olduğu Pakistan Xalq Partiyası (PPP) olacaq.
Yeri gəlmişkən, keçmiş baş nazir Nəvaz Şərif də məhkəmə ittihamları səbəbi ilə partiyasına faktiki rəhbərlik edə bilmir. Ancaq məhkəmə keçmiş baş nazirə korrupsiya ittihamından bəraət verib. Yəni N.Şərifin seçkilərə qatılması ehtimalı artır.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə keçirilmiş parlament seçkilərində İmran Xanın partiyası 31,82 faiz (149 yer), Şahbaz Şərifin (Nəvaz Şərifin qardaşı) rəhbərlik etdiyi Pakistan Müsəlman Liqası 24,35 faiz (82 yer) və Buhuttonun partiyası Pakistan Xalq Partiyası isə 13,03 faiz (54 yer) səs almışdı. Digər 10-a yaxın partiyanın səsləri isə azdır, həlledici əhəmiyyət kəsb etmir.
Pakistan parlamenti (Milli Assambleya) 336 üzvdən ibarətdir. Bunların 266 yer birmandatlı dairələrdə seçkilər vasitəsilə seçilir. Yerdə qalan 60 yer qadınlara ayrılıb, seçkidə yer tutan partiyalar arasında proporsional əsasda bölünür. 10 yer isə milli azlıqlara ayrılıb.
Əhalisi sürətlə artan Pakistanda 2023-cü il iyulun 25-nə olan məlumata əsasən 127 milyon seçici var. 58,5 milyon qadın seçici və 68,5 milyon kişi seçici var. Lakin seçicilərin sayı gələn ilin fevralına qədər bir qədər də artacaq.
Son söz əvəzi
Pakistanda seçkilər təkcə konkret partiyanın qələbəsi və hökumətin qurulması demək olmayacaq. Onlar həm də son bir neçə ildə güclənən Çin-ABŞ qarşıdurması kontekstində mühüm mərhələ olacaq. Ordunun təzyiqlərinə baxmayaraq, İmran Xanın uğuru Pakistanda yeni keyfiyyət dəyişikliklərinə səbəb ola bilər.
Əlbəttə ki, rəqiblərinin onun qazanmasına nə qədər dözümlü yanaşmasından da çox şey asılıdır. Lakin İmran Xanın siyasi təzyiq altında vəzifədən kənarlaşdırılması, daha sonra mitinqdə sui-qəsdə məruz qalması və həbs olunması Pakistanda onun reytinqinin artmasına səbəb olub. Xatırladaq ki, keçmiş baş nazir Bənazir Buhutto 2007-ci ildə sui-qəsdə məruz qalıb öldürüldükdən sonra partiyası seçkilərdə ciddi yer qazandı və həyat yoldaşı Asif Əli Zərdari Pakistanın prezidenti seçildi. Bu mənada İmran Xanın əslində seçkilərdə şansları daha da artıb. Lakin qeyd etdiyim kimi, xalq dəstəyi artmaqla yanaşı, dövlət aparatında və orduda Xanın hələ də çox güclü rəqibləri var. Bu da onun üçün ciddi risklər yaradır.

February 2024 parliamentary elections in Pakistan to determine the country's future
The next parliamentary elections in the Islamic Republic of Pakistan are slated for February 8, 2024. The decision follows a meeting between members of the Election Commission of Pakistan and President Arif Alvi. The previous decision established the date of elections to be February 11, 2024 though.
As Pakistan has a parliamentary system of government, the elections are expected to be a major event in the political life of the country. As a rule, the candidates for both the government and the post of the prime minister are nominated by the party that has secured a parliamentary majority. Interestingly, no prime minister has ever been able to complete the five-year statutory term of office since the inception of the Islamic Republic of Pakistan 76 years ago. The reason was either a military coup or a political crisis leading to prime minister's resignation from office.
For nearly thirty years, the country has been ruled by the military. Nevertheless, Pakistan is considered to have the most reliable electoral and independent judiciary system in the Muslim world. This has been reaffirmed during the court trials of the past two years involving the country's former Prime Minister Imran Khan.
150 lawsuits against Khan
According to the decree of a Pakistani court, it is illegal to hold the court trials of the arrested Imran Khan and the former foreign minister Mahmood Qureishi in jail.  Instead the trial of the former prime minister must be held in public. In total, there are about 150 charges against him.
Because of the criminal cases against the former prime minister, Pakistani law does not allow him to participate in the February elections. Therefore, a new person was temporarily elected as the head of his party—a lawyer Gohar Ali Khan, whose candidature was recommended by Imran Khan himself. As a result, Gohar Ali Khan was elected to chair the Tehreek-e-Insaf (PTI, or Movement for Justice) Party unopposed. At the same time, he said he would step down from his post immediately after the former minister's conviction was cancelled. Thus, the PTI founded by Imran Khan in 1996 will be represented by a different person for the first time in the 8 February elections.
Previously led by former Pakistan cricket champion Imran Khan, PTI won the 2018 parliamentary elections with 149 seats, or 31.82 per cent of the popular vote. Under Pakistani law, this allowed Khan to form a government and lead it for five years. However, like his predecessors, Khan was unable to hold on as prime minister until the end of his five-year term and resigned after four years.
In 2022, the opposition coalition against him demanded a vote of no confidence in the Prime Minister. On April 10, 2022, Khan lost his post in a parliamentary vote, as 174 MPs voted against him. Later, the court cancelled Khan's decision to dissolve the parliament. After that, Khan's post was taken by the chairman of Pakistan Muslim League (PML), Shahbaz Sharif, brother of former ex-Prime Minister Nawaz Sharif. However, parliament was dissolved again in August 2023, with Anwarul Haq Kaka elected as the acting prime minister until the next elections.
On August 5, 2023, Imran Khan was charged with corruption and arrested on August 19. The court sentenced him to three years in prison. On August 30, Khan was charged with disclosure of state secrets, and the decision to suspend his sentence was reversed.
A victim of geopolitical competition?
Imran Khan is now accused by Pakistan's Federal Investigation Agency (FIA) of violating the 1923 Official Secrets Act by "using the diplomatic code of the Foreign Ministry for political purposes". Thus, the US-based news website The Intercept published a transcript of a meeting between Pakistan's former ambassador to Washington, Asad Majid Khan, and a State Department official on March 7, 2022. In the document, Washington expressed dissatisfaction with Imran Khan's neutrality in the Russia-Ukraine war. The Intercept also claims that Donald Lu, US Undersecretary of State for South and Central Asia, who participated in the meeting, said that relations between the two countries could improve after Imran Khan's impeachment.
Shortly before that, on February 22, just a day before the Russian-Ukrainian war, Imran Khan visited Moscow, where he met the Russian President and discussed with him the grain supplies for Pakistan. The outcome of the Russian-Pakistani summit was a mutual friendly message from the two heads of state.
Washington, as well as political forces and Pakistan's army command, denied the allegations. At the same time, the FIA also filed a criminal case against Imran Khan for disclosing classified documents.
Meanwhile, according to some experts, the pressure on Khan is related to his rivalry with the army. The cooling of relations between Khan and the US, as well as his rapprochement with China and Russia, have displeased a number of political forces in Pakistan, including the army commanders. It is well known that the Pakistani Army is the defender of political course in the country, and many Pakistani military commanders are known for their close ties with the US. In this context, the events around Imran Khan are regarded as one of the consequences of global political competition. After all, before that, the former prime minister had steadfastly repelled serious attacks on himself and his circle. He also had strong support in the judicial system and the state bureaucracy of the country.
Thus, the upcoming February elections could be a significant event in the country's history. It is not only about the political fate of Imran Khan, but also about the future of Pakistan's political course.
Expectations from elections
By law, parliamentary elections in the country should be held within 90 days after the dissolution of parliament. However, following the census, this deadline had to be extended and the elections postponed to February.
Despite the multiplicity of parties in Pakistan, three of them are the main contenders for victory in the February 8 elections. Barring political surprises, these will be Imran Khan's Movement for Justice, the Pakistan Muslim League led by Nawaz Sharif and the Pakistan People's Party (PPP), led by former Foreign Minister and son of former Prime Minister Benazir Bhutto, Bilawal Bhutto Zardari.
Another former prime minister, Nawaz Sharif, cannot lead his party because of court charges as well. He is accused of corruption. However, his acquittal obviously increases the possibility of his participation in the elections.
In the 2018 parliamentary elections, the distribution of the votes was as follows: Imran Khan's party — 31.82 per cent (149 seats), PML — 24.35 per cent (82 seats) and PPP — 13.03 per cent (54 seats), respectively. The rest of the votes given to nearly ten other parties are small and not decisive.
Pakistan's parliament consists of 336 members. 266 of them are elected in single-member constituencies, 60 seats are reserved for women and distributed proportionally among the winning parties, with the remaining ten reserved for national minorities.
As of July 25, 2023, thanks to a rapidly growing population, Pakistan has 127 million voters, about half of whom (58.5 million) are women.
In lieu of afterword
The elections in Pakistan will not only mean the victory of a particular party and the establishment of a new government. It will also be a milestone amid the Sino-American rivalry of the past few years. Despite the pressure from the army, Imran Khan's success can bring new changes in Pakistan.
Of course, the tolerance of his opponents towards Khan will also be a significant factor. Also, the removal of Khan from power under political pressure, as well as attempts to physically remove and arrest him at a rally had a counter effect, leading to the growth of his popular rating in the country.
Recall that after Benazir Bhutto's assassination in 2007, her party made significant electoral gains and her husband Asif Ali Zardari was elected president of Pakistan. In that sense, Imran Khan's chances in the elections have indeed increased. However, Khan still has very strong opponents in the state apparatus and the army, which does not diminish certain risks for him.