Pakistanda 2024-cü ilin fevralına təyin edilmiş parlament seçkiləri ölkənin gələcək taleyini
2024-cü il fevralın 8-də Pakistanda növbəti parlament seçkiləri keçiriləcək. Bu barədə qərar noyabr ayında Pakistan Seçki Komissiyası (ECP) üzvlərinin Prezident Arif Alvi ilə görüşündən sonra elan olunub. Qeyd edək ki, bundan əvvəl seçkilərin fevralın 11-də keçiriləcəyi haqda qərar qəbul edilmişdi.
Pakistan İslam Respublikası parlament üsul-idarəsinə malik olduğu üçün bu ölkədə parlament seçkiləri ölkənin siyasi həyatında əsas hadisə hesab olunur. Çünki ölkə hökuməti və baş nazir məhz parlament çoxluğuna malik olan partiyanın namizədi olur. Baxmayaraq ki, Pakistan dövləti mövcud olduğu 76 il ərzində heç bir baş nazir 5 illik müddəti sona qədər işləyə bilməyib, ya hərbi çevriliş, ya da siyasi böhran hökumətin dəyişməsinə səbəb olub.
Otuz ilə yaxındır ki, ölkəni hərbçilər idarə edirdi. Buna baxmayaraq, Pakistan müsəlman dünyasında ən sağlam seçki sistemi və müstəqil məhkəməyə malik ölkə hesab olunur. Bunu son iki ildə keçmiş baş nazir İmran Xanın cəlb olunduğu məhkəmə prosesləri də bir daha sübut etdi.
Xana qarşı 150 məhkəmə iddiası
Yeri gəlmişkən, Pakistan məhkəməsi hazırda həbsdə olan keçmiş baş nazir İmran Xan və xarici işlər naziri Mahmud Qüreyşinin həbsxanada mühakimə olunmasının qanunsuz olduğuna və baş nazirin mühakiməsinin xalqa açıq məhkəmədə keçirilməsinə qərar verib. Ümumilikdə ona qarşı 150-yə yaxın ittiham irəli sürülüb.
Bu ittihamlar Pakistan qanunlarına görə, hazırda çoxlu sayda məhkəmə iddiası ilə üz-üzə olan İmran Xanın fevralda keçiriləcək seçkilərdə iştirakına imkan vermir. Bu səbəbdən də Xanın partiyasına müvəqqəti olaraq yeni sədr seçilib. Vəkil Gohar Əli Xanın namizədliyi İmran Xanın özü tərəfindən tövsiyə olunub. Nəticədə Gohar Əli Xan Pakistan Təhrik-e-İnsaf (PTI) partiyasının sədri seçkilərində rəqibsiz iştirak edərək qalib olub. Ancaq bildirib ki, İmran Xanın hökmü ləğv olunduqdan sonra partiya sədrliyindən istefa verəcək. Beləliklə, 8 fevral seçkilərində İmran Xanın 1996-cı ildə yaratdığı Təhrik-e-İnsaf Partiyasına ilk dəfə onun vəkili rəhbərlik edəcək.
Xatırladaq ki, keçmiş kriket çempionu İmran Xanın rəhbərlik etdiyi Tehrik-e-İnsaf Pakistan (Pakistan Ədalət Liqası) partiyası 2018-ci ildə keçirilən seçkilərdə parlamentdə 149 mandat və ya 31,82 faiz səs alaraq birinci olub. Pakistan qanunlarına görə, hökuməti formalaşdıran Xan cəmi 4 il Pakistana rəhbərlik edib. Ancaq Xan da digər həmkarları kimi 5 illik müddəti başa vura bilməyib. 2022-ci ildə İmran Xana qarşı çıxan müxalifət koalisiyası baş nazirə qarşı etimadsızlıq səsverməsi tələbini irəli sürüb. Həmin il aprelin 10-da isə parlamentdə keçirilən səsvermə nəticəsində 174 deputatın səsi ilə İmran Xan baş nazir postunu itirib. İmran Xan parlamenti buraxsa da, sonradan məhkəmə bu qərarı ləğv edib. Bundan sonra baş nazir vəzifəsinə Pakistan Müsəlman Liqasının sədri, keçmiş baş nazir Nəvaz Şərifin qardaşı Şahbaz Şərif seçilib. Ancaq bu ilin avqustunda parlament buraxılıb və baş nazir vəzifəsinə keçici olaraq seçkilərə qədər Ənvərül Haq Kaka seçilib.
İmran Xana qarşı bu il avqustun 5-də korrupsiya ittihamı irəli sürülüb, o, avqustun 19-da isə həbs olunub. Məhkəmə keçmiş baş nazir barəsində 3 il həbs cəzası verib. Avqustun 30-da isə Xana qarşı daha bir ittiham “dövlət sirrini ifşa etmək” maddəsi irəli sürülüb və onun cəzasının ertələnməsi qərarı ləğv olunub.
Geosiyasi rəqabətin qurbanı?
Qeyd edək ki, hazırda İmran Xan Federal Təhqiqat Agentliyi tərəfindən 1923-cü ildə qəbul edilmiş “Xarici İşlər Nazirliyinin diplomatik kodundan siyasi məqsədlər üçün istifadə etməklə” Dövlət Sirləri Aktını pozmaqda ittiham olunur. Belə ki, ABŞ-da fəaliyyət göstərən “The Intercept” xəbər saytı Pakistanın Vaşinqtondakı keçmiş səfiri Əsəd Məcid Xan və ABŞ Dövlət Departamenti rəsmisi arasında 7 mart 2022-ci ildə baş tutan görüşün sənədini yayıb. Sənəddə rəsmi Vaşinqtonun baş nazir İmran Xanın Rusiya-Ukrayna müharibəsində tərəfsizlik nümayiş etdirməsindən narazılıq ifadə olunub. Həmçinin yazıda iddia olunur ki, görüşdə iştirak edən dövlət katibinin Cənubi və Mərkəzi Asiya üzrə müavini Donald Lu İmran Xanın impiçment ediləcəyi təqdirdə, münasibətlərin yenidən istiləşməsinin mümkün olduğu ifadə olunub.
Qeyd edək ki, İmran Xan Rusiya-Ukrayna müharibəsindən bir gün əvvəl fevralın 22-də Moskvaya səfər edərək Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə görüşüb və bu ölkədən taxıl tədarükünü müzakirə edib. Eyni zamanda Rusiya-Pakistan sammitinin nəticəsi iki dövlət başçılarının qarşılıqlı dostluq ismarışları oldu.
Ancaq Vaşinqton, eləcə də Pakistan siyasi qüvvələri və ordu komandanlığı bu iddiaları təkzib edib. Eyni zamanda Pakistan Federal Təhqiqat Agentliyi məxfi sənədləri açıqladığı üçün İmran Xana qarşı cinayət işi açıb.
Bu arada, bir sıra ekspertlərin fikrincə, Xana təzyiqlər onun ordu ilə rəqabəti ilə bağlıdır. İmran Xanının ABŞ-la münasibətləri soyuqlaşması, Çin və Rusiya ilə yaxınlaşması Pakistanda bir sıra siyasi qüvvələri, o cümlədən ordu komandanlığını narazı salıb. Məlum olduğu kimi, ordu Pakistanın uzun illərdir mövcud olan siyasi kursunun müdafiəçisidir və üstəlik bir çox komandanlar ABŞ-la yaxındır. Bu mənada İmran Xan ətrafında cərəyan edən hadisələr həm də qlobal siyasi rəqabətin təsiri kimi qiymətləndirilir. Çünki hər nə qədər ciddi zərbələr alsa da, keçmiş baş nazir möhkəm dayanıb, məhkəmə sistemində və dövlət bürokratik aparatında ciddi dəstəyi var.
Bu mənada gələn ilin fevralında Pakistanda keçiriləcək seçkilər ölkə tarixində ciddi hadisə ola bilər. Söhbət yalnız İmran Xanın siyasi taleyindən deyil, həm də ölkənin siyasi kursunun gələcəyindən gedir.
Qarşıdan gələn seçkilərlə bağlı gözləntilər
Pakistanda parlament seçkiləri qanunvericiliyə görə parlament buraxıldıqdan sonra 90 gün ərzində keçirilməlidir. Lakin ölkədə keçirilən siyahıyaalmadan sonra bu müddətin uzadılması lazım gəlib. Bu səbəbdən də seçkilər fevrala təyin edilib.
Qeyd edək ki, Pakistanda bir çox siyasi partiyalar olsa da, son seçkilərin də nəticələrinə əsasən 3 partiya daha çox səs almağa iddialıdır. Beləliklə, ciddi siyasi sürprizlər baş verməsə, 8 fevral seçkilərində qələbəyə əsas iddiaçılar İmran Xanın lideri olduğu Pakistan Ədalət Liqası (PTİ), Nəvaz Şərifin lideri olduğu Pakistan Müsəlman Liqası (PML) və keçmiş baş nazir Bənazir Buhuttonun oğlu, eks xarici işlər naziri Bilaval Buhutto Zərdarinin sədri olduğu Pakistan Xalq Partiyası (PPP) olacaq.
Yeri gəlmişkən, keçmiş baş nazir Nəvaz Şərif də məhkəmə ittihamları səbəbi ilə partiyasına faktiki rəhbərlik edə bilmir. Ancaq məhkəmə keçmiş baş nazirə korrupsiya ittihamından bəraət verib. Yəni N.Şərifin seçkilərə qatılması ehtimalı artır.
Xatırladaq ki, 2018-ci ildə keçirilmiş parlament seçkilərində İmran Xanın partiyası 31,82 faiz (149 yer), Şahbaz Şərifin (Nəvaz Şərifin qardaşı) rəhbərlik etdiyi Pakistan Müsəlman Liqası 24,35 faiz (82 yer) və Buhuttonun partiyası Pakistan Xalq Partiyası isə 13,03 faiz (54 yer) səs almışdı. Digər 10-a yaxın partiyanın səsləri isə azdır, həlledici əhəmiyyət kəsb etmir.
Pakistan parlamenti (Milli Assambleya) 336 üzvdən ibarətdir. Bunların 266 yer birmandatlı dairələrdə seçkilər vasitəsilə seçilir. Yerdə qalan 60 yer qadınlara ayrılıb, seçkidə yer tutan partiyalar arasında proporsional əsasda bölünür. 10 yer isə milli azlıqlara ayrılıb.
Əhalisi sürətlə artan Pakistanda 2023-cü il iyulun 25-nə olan məlumata əsasən 127 milyon seçici var. 58,5 milyon qadın seçici və 68,5 milyon kişi seçici var. Lakin seçicilərin sayı gələn ilin fevralına qədər bir qədər də artacaq.
Son söz əvəzi
Pakistanda seçkilər təkcə konkret partiyanın qələbəsi və hökumətin qurulması demək olmayacaq. Onlar həm də son bir neçə ildə güclənən Çin-ABŞ qarşıdurması kontekstində mühüm mərhələ olacaq. Ordunun təzyiqlərinə baxmayaraq, İmran Xanın uğuru Pakistanda yeni keyfiyyət dəyişikliklərinə səbəb ola bilər.
Əlbəttə ki, rəqiblərinin onun qazanmasına nə qədər dözümlü yanaşmasından da çox şey asılıdır. Lakin İmran Xanın siyasi təzyiq altında vəzifədən kənarlaşdırılması, daha sonra mitinqdə sui-qəsdə məruz qalması və həbs olunması Pakistanda onun reytinqinin artmasına səbəb olub. Xatırladaq ki, keçmiş baş nazir Bənazir Buhutto 2007-ci ildə sui-qəsdə məruz qalıb öldürüldükdən sonra partiyası seçkilərdə ciddi yer qazandı və həyat yoldaşı Asif Əli Zərdari Pakistanın prezidenti seçildi. Bu mənada İmran Xanın əslində seçkilərdə şansları daha da artıb. Lakin qeyd etdiyim kimi, xalq dəstəyi artmaqla yanaşı, dövlət aparatında və orduda Xanın hələ də çox güclü rəqibləri var. Bu da onun üçün ciddi risklər yaradır.

Намеченные на февраль 2024 года парламентские выборы определят дальнейшую судьбу страны
Очередные парламентские выборы в Исламской Республике Пакистан пройдут 8 февраля 2024 года. Такое решение было принято по итогам встречи членов избирательной комиссии Пакистана с президентом Арифом Алви. Хотя согласно предыдущему решению выборы должны были состояться 11 февраля.
Поскольку в Пакистане действует парламентская система правления, эти выборы считаются главным событием в политической жизни страны. Значимость их усиливает и тот факт, что кандидаты в члены правительства и на пост премьер-министра выдвигаются от партии, обеспечившей парламентское большинство. Следует заметить, что за 76 лет существования этого исламского государства ни один премьер-министр так и не смог завершить положенный по закону пятилетний срок правления. Причина - либо военный переворот, либо политический кризис, что приводило к отставке с поста.
В течение почти тридцати лет страной правили военные. Несмотря на это, считается, что в Пакистане самая надежная избирательная и независимая судебная система в мусульманском мире. Это было еще раз подтверждено в ходе судебных разбирательств последних двух лет с участием бывшего премьер-министра страны Имрана Хана.
150 исков против Хана
По постановлению пакистанского суда разбирательство в тюрьме возбужденных дел против арестованных Имрана Хана и министра иностранных дел страны Махмуда Курейши считается незаконным.  Судебное заседание с участием бывшего премьера должно проводиться открыто. В целом против него выдвинуто около 150 обвинений.
Из-за возбужденных против экс-премьера уголовных дел пакистанские законы не позволяют ему участвовать в февральских выборах. Поэтому главой его партии был временно избран новый человек - адвокат Гохар Али Хан, чья кандидатура была рекомендована самим Имраном Ханом. В результате Гохар Али Хан победил на выборах председателя партии «Техрик-и-Инсаф» (PTI - «Движение за справедливость») без всякого сопротивления. При этом он заявил, что уйдет с этого поста сразу же после отмены приговора экс-министру. Таким образом, на выборах 8 февраля партию PTI, основанную Имраном Ханом в 1996 году, впервые представит другой человек.
PTI, до этого возглавляемая бывшим чемпионом Пакистана по крикету Имраном Ханом, стала победителем парламентских выборов в 2018 году, получив 149 мест, или 31,82% голосов избирателей. В соответствии с пакистанским законодательством это позволяло Хану сформировать правительство и возглавлять его в течение пяти лет. Однако, как и его предшественники, Хан не смог удержаться на посту премьер-министра до окончания пятилетнего срока и подал в отставку через четыре года.
В 2022 году оппозиционная коалиция, выступающая против него, потребовала вынесения вотума недоверия премьер-министру. И 10 апреля того же года в результате парламентского голосования Хан лишился своего поста - против него проголосовали 174 депутата. Позже суд отменил решение Хана о роспуске парламента. После этого премьер-министром страны стал председатель Пакистанской мусульманской лиги (PML) Шахбаз Шариф - брат бывшего экс-премьера Наваза Шарифа. Однако в августе этого года парламент вновь был распущен, а врио премьер-министра до следующих выборов был избран Анварул Хак Кака.
5 августа 2023 года Имрану Хану было предъявлено обвинение в коррупции, а 19-го он был арестован. Приговор суда - три года лишения свободы. 30 августа Хану было предъявлено еще одно обвинение - «разглашение государственной тай-ны», а решение об отсрочке приговора было отменено.
Жертва геополитической конкуренции?
В настоящее время Федеральным агентством расследований (ФАР) Имран  Хан обвиняется в нарушении закона о государственной тайне 1923 года путем «использования дипломатического кода МИД в политических целях». Так, действующий в США новостной сайт The Intercept опубликовал стенограмму состоявшейся 7 марта 2022 года встречи бывшего посла Пакистана в Вашингтоне Асада Маджида Хана с чиновником Госдепартамента. В документе официальный Вашингтон выразил недовольство нейтралитетом премьер-министра Имрана Хана в российско-украинской войне. В статье также утверждается, что участвовавший во встрече заместитель госсекретаря США по Южной и Центральной Азии Дональд Лу заявил, что отношения между двумя странами могут улучшиться, если Имрану Хану будет объявлен импичмент.
Незадолго до этого, 22 февраля, буквально за день до российско-украинской войны, Имран Хан посетил Москву, где встретился с президентом России и обсудил с ним вопрос закупки зерна. Итогом российско-пакистанской встречи в верхах стали обоюдные дружеские послания глав двух государств.
Вашингтон, а также политические силы и армейское командование Пакистана опровергли эти обвинения. Тогда же ФАР и возбудило против Имрана Хана уголовное дело за разглашение секретных документов.
Между тем, по мнению ряда экспертов, давление на Хана связано с его соперничеством с армией. Охлаждение отношений между Ханом и США, а также его сближение с Китаем и Россией вызвали недовольство ряда политических сил в Пакистане, в том числе армейского командования. Как известно, именно армия Пакистана является защитницей политического курса страны, а многие пакистанские военные командиры известны своей близостью к США. В этом контексте события вокруг Имрана Хана расцениваются как одно из последствий глобальной политической конкуренции. Ведь до этого бывший премьер-министр стойко отражал серьезные нападки на себя и свое окружение, имел мощную поддержку в судебной системе и государственном бюрократическом аппарате страны.
В этом смысле намечающиеся февральские выборы могут стать значимым событием в истории страны. Речь идет не только о политической судьбе Имрана Хана, но и о будущем политического курса Пакистана.
Ожидания от предстоящих выборов
По закону парламентские выборы в стране должны быть проведены в течение 90 дней с момента роспуска парламента. Однако после проведенной переписи населения этот срок пришлось продлить, а выборы перенести на февраль.
Несмотря на многочисленность партий в Пакистане, по итогам последних выборов на достаточное количество голосов в основном претендуют три из них. Если не будет политических сюрпризов, то главными претендентами на победу на выборах 8 февраля станут «Движение за справедливость» Имрана Хана, Пакистанская мусульманская лига во главе с Навазом Шарифом и Пакистанская народная партия (PPP), возглавляемая бывшим главой МИД страны и сыном экс-премьер-министра Беназир Бхутто - Билавалом Бхутто Зардари.
Среди тех, кто не может возглавить свою партию из-за судебных обвинений, числится еще один бывший премьер-министр - Наваз Шариф. Он обвиняется в коррупции. Однако в силу оправдательного приговора суда возможности участия его в выборах возрастают.
Напомним, что на парламентских выборах 2018 года партия Имрана Хана получила 31,82% (149 мест), PML - 24,35% (82), а PPP - 13,03% (54) голосов избирателей. Остальные голоса, отданные еще почти десяти партиям, малы и не имеют решающего значения.
Парламент Пакистана состоит из 336 депутатов. 266 из них избираются на выборах по одномандатным округам, 60 мест зарезервированы для женщин и распределяются пропорционально между победившими на выборах партиями, а оставшиеся десять отведены национальным меньшинствам. По состоянию на 25 июля 2023 года благодаря стремительно растущему населению в Пакистане насчитывается 127 млн избирателей, около половины которых (58,5 млн) - женщины.
Вместо послесловия
Выборы в Пакистане будут означать не только победу какой-то конкретной партии и формирование правительства. Они также станут важной вехой в контексте набирающего обороты в последние несколько лет китайско-американского противоборства. Несмотря на давление армии, успех Имрана Хана может привести к новым качественным изменениям в Пакистане.
Конечно, многое зависит и от того, насколько терпимы к нему будут оппоненты. Вместе с тем следует учесть, что отстранение Имрана Хана от власти под политическим давлением, а также попытки его физического устранения и ареста на митинге привели к росту его рейтинга в стране.
Напомним, что после убийства Беназир Бхутто в 2007 году ее партия добилась значительных успехов на выборах, а ее муж Асиф Али Зардари был избран президентом Пакистана. В этом смысле шансы Имрана Хана на выборах действительно возросли. Однако у Хана все еще есть очень сильные противники в государственном аппарате и армии, что не снижает определенные риски для него.