BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının təşkili Bakıya həvalə edilib
Beynəlxalq birlik həyəcanla iqlim böhranından çıxış yolları axtarır. BMT-nin COP28 kimi tanınan konfransı BƏƏ-yə dünyanın təxminən 200 ölkəsindən 100 mindən artıq hökumət, korporasiya nümayəndəsi, cəmiyyətin ən müxtəlif təbəqələrindən olan təmsilçi toplamışdı. Bununla da o, tarixə BMT-nin ən nəhəng tədbiri kimi düşüb. Konfransın əsas mövzuları 2015-ci il Paris Sazişinin nəticələri, yoxsul ölkələrə pul təzminatının ödənilməsi və son illərdə yaşanmaqda olan iqlim dəyişikliyinin səbəblərilə davranış formaları olub. Söhbət enerjinin əldə olunması üçün mədən yanacağının istehsalı və yandırılmasından gedir. İki variant var: ya bəşəriyyətin neft və qazdan asılılığı mərhələli şəkildə tam aradan qaldırılmalı, ya da daha yumşaq davranaraq, karbonsuz texnologiyaların tətbiqinə üstünlük verilməli, atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının qarşısı bu yolla alınmalıdır.
İqlim «od saçır»
BMT-nin 2015-ci ildə Parisdə keçirilmiş SOR21 Konfransında dünyanın bütün ölkələri yer kürəsində nisbətən temperatur artımını sənayedən əvvəlki səviyyəyə - 2°C-ə qədər məhdudlaşdırmağa, idealda isə, hətta, 1,5°C-yə salmaq haqda razılığa gəlmişdilər. O vaxtdan təxminən 10 il keçsə də, Paris Sazişinin bu hədəfinə nail olunmasının çətinliyi hər ötən gün daha çox aydın olur. Ötən illər ərzində külək və günəş enerjisindən istifadə sürətlə artsa da, dünyada neft və qazdan istifadə də yüksələn xətt üzrə gedir.
İndi Yer kürəsində hərarət sənaye inqilabınadək olduğundan 11,1-1,2 °C yüksəkdir. Əsrin sonlarına bu rəqəmin 2,4°S-yə çatacağı gözlənilir. «Global Carbon Project» beynəlxalq alimlər qrupu xəbərdarlıq edir ki, qarşıdakı illərdə heç nə dəyişməzsə, Paris Sazişində müəyyənləşdirilmiş 1,5°C-lik maksimal hədd təxminən 7 ildən sonra aşılacaq. Müəlliflər əmindirlər ki, atmosferə istixana qazlarının buraxılması həddinin 2019-cu illə müqayisədə 2030-cu ilədək 43%, 2035-ci ilədək 60% azaldılması, 2050-ci ilə isə onun sıfır səviyyəsinə çatdırılması üçün daha ciddi tədbirlər görülməlidir. Başqa sözlə, bütün ölkələr bu sahədə mübarizə ilə bağlı təshih edilmiş milli plan hazırlamalıdır.
«BMT-nin iqlim dəyişikliyi proqramı» təşkilatı da bəyan edib ki, iqlimin müdafiəsi üçün tədbirlərdə gecikməyə vaxt qalmayıb. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, dünyada 3,3 milyard insan iqlim dəyişikliyinin fəsadlarından əziyyət çəkir. ÜST isə bildirir ki, dünyada hər dörd ölüm halından birinin səbəbi ekoloji amildir. Dünyada bu səbəblə hər dörd saniyədə bir insan dünyasını dəyişir. Bu, koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu ölüm hallarından çoxdur. Hava, su və zəminin çirklənməsi, kimyəvi maddələrin təsiri, iqlim dəyişikliyi və ultrabənövşəyi şüalanma bütün dünyada insan ölümlərinə səbəb olur. Bir sözlə, iqlim həqiqətən «alov saçır» 2023-cü il müşahidənin aparıldığı dövrün ən isti ili olub. Ümumilikdə isə son 9 il «qaynarlıq reytinqi»ndə ilk doqquzluğu təşkil edir. Ekspertlərin fikrincə, bu hal gələn il də davam edəcək və demək, 2024-cü il də anomal isti hava ilə yadda qala bilər.
«İqlim skeptikləri»
Qeyd olunmalıdır ki, dünyada «qlobal istiləşmə», «iqlim dəyişikliyi» kimi terminlər haqda fərqli fikirlər də var. Bu fikirdə olanlar iddia edirlər ki, iqlim dəyişikliyini qlobal istiləşmə yaratmır, bu, sadəcə ümumi iqlim dəyişikliklərinin tərkib hissəsidir. İddia olunur ki, bu, dövri təbii proseslərin nəticəsidir. Bu fikirdə olanları artıq «iqlim skeptikləri» adlandırmağa başlayıblar və etiraf etmək lazımdır ki, belə düşünənlərin sayı kifayət qədər çoxdur. Məsələn, məşhur isveçrəli ekspert, qar və qar uçqunlarının öyrənilməsi üzrə mütəxəssis Verner Munter belə düşünənlərdəndir. O deyir ki, atmosferdəki CO2-nin ümumi həcminin yalnız 5%-i antropogen xarakter daşıyır, yəni insan fəaliyyətinin nəticəsidir. Məsələn, vulkanlar, xüsusilə İslandiyanın Eyyafyatlayokudl buzlağında baş vermiş vulkan kimi miqyaslı püskürmələr atmosferə daha çox zəhərli qaz buraxır. Bu fikri sırf empirik məlumatlar da təsdiqləyir – hava şəraiti getdikcə daha ekstremal xarakter alır. Burada söhbət heç də yalnız quraqlıqlardan yox, həm də daşqınlardan, yalnız ekstremal istilərdən yox, həm də anomal şaxtalardan gedir. Məsələn, Qərbi Avropa və Britaniya sakinləri artıq dekabrın əvvəlində güclü qar yağışı ilə üzləşib, hərarət mənfi 12°C-yə düşüb, qarın hündürlüyü 40 santimetri ötüb. Nəticədə yollarda kilometrlərlə uzanan tıxaclar yaranıb, reyslər təxirə salınıb, elektrik enerjisi kəsilib və s.
Kim imtina edəcək?
Ekspertlərin əksəriyyəti yenə də baş verənlərdə əsas rolu CO2-nin, müvafiq olaraq, bəşəriyyətin mədən yanacaqlarından istifadəsinin oynadığına əmindirlər. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş noyabrın 30-da – COP 28-in açılışı günü dünyanı mədən yanacağından istifadədən təcili olaraq imtina etməyə çağırıb. ABŞ-nin iqlim məsələləri üzrə elçisi Con Kerri də eyni ruhda çıxış edib – Vaşinqton mədən yanacağından istifadəyə mərhələli şəkildə son qoyulmasını dəstəkləyir. Dünya Resursları İnstitutunun Beynəlxalq İqlim Təşəbbüsünün direktoru Devid Vaskou isə bildirib ki, «dəqiq mandat müəyyənləşdirilmədən, SOR28 neft, qaz və kömürdən qlobal asılılığın aradan qaldırılmasında nəticə əldə etməyəcək».
Əsas sual isə dəyişməzdir: bütün ölkələr dəyişikliyə eyni dərəcədə cəhd göstərməlidir, yoxsa bəzi dövlətlər bu işlə daha ciddi məşğul olmalıdır? Bəs bunu kim və necə tənzimləyəcək? Dünyada atmosferə ən çox zəhərli maddələrin buraxıldığı ölkələrdən olan Çin hesab edir ki, iqlim dəyişikliyinə görə əsas məsuliyyəti Qərb ölkələri daşıyır. Onlar uzun illər ərzində öz sənayelərini inkişaf etdirməklə məşğul olublar, enerjidən hərisliklə istifadə edərək, faktiki olaraq ətraf mühiti düşünməyiblər, indi isə «yaşıl gündəm»dən danışırlar. Pekində deyirlər ki, buna baxmayaraq, həmin dövlətlər «zərər çəkmiş inkişaf etməkdə olan ölkələrə kompensasiyanın ödənilməsilə bağlı mənəvi borclarını ödəməkdən, hüquqi öhdəliklərini yerinə yetirməkdənsə, onları atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının azaldılması istiqamətində irrasional planların qəbuluna məcbur edirlər». Misirdə keçirilmiş COP27-də sanki kompensasiya fondunun yaradılması haqda razılığa gəlinmişdi. Lakin razılaşmanın detalları hələ də işlənməyib.
Həqiqətən də, atmosferə ən çox karbon qazı buraxan dövlətlərdən biri onilliklərdir ki, ABŞ-dir. Maraqlıdır ki, Birləşmiş Ştatların neft-qaz sənayesi «yaşıl texnologiyalar»ın inkişafı fonunda da özünü kifayət qədər rahat hiss edir. Bundan başqa, Britaniya hökuməti Avropada enerji böhranının yaşandığı bir vaxtda Şimal dənizində yeni neft-qaz yataqlarının işlənməsi kursunu götürüb. Ölkənin baş naziri Rişi Sunak bildirib ki, ölkəsinin karbon neytrallığına nail olacağı 2050-ci ildə belə, Britaniyanın enerjiyə olan tələbatının dörddə bir hissəsi neft və qazın hesabına ödəniləcək. Almaniya ilə Avstriya isə kömürlə işləyən İstilik Elektrik Stansiyalarının fəaliyyətini bərpa etməyi düşünür. Siyahını uzatmaq da olar.
Texnologiyalar bizi xilas edəcəkmi?
COP28-də ənənəvi yanacaq tərəfdarı olanlardan ibarət böyük bir koalisiya yaradılıb – 2456 nəfər! Bu, COP27-də iştirak etmiş eyni mövqeli nümayəndələrlə müqayisədə təxminən 4 dəfə çoxdur. BƏƏ-nin sənaye və öncül texnologiyalar naziri, konfransın sədri Sultan ben Əhməd əl-Caber deyib: «Mədən yanacağından mərhələli şəkildə imtina olunması isə 1,5 dərəcəlik hədəfə nail olunacağını göstərən heç bir elmi məlumat və ya ssenari yoxdur. Dünyanı geri – mağaralar dövrünə qaytarmaq istəmirsizsə, mədən yanacaqlarından dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafı təmin edəcək mərhələi imtina planını göstərin». Bununla yanaşı, o, mədən yanacağından istifadənin azaldılmasının qaçılmaz olduğunu da etiraf edib.
Nəhəng enerji şirkətlərinin rəhbərləri isə onların atmosferə əsasən metan və digər istixana qazlarının buraxılmasının məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş addımlarının ekoloji effektivliyini sübuta yetirməyə çalışırlar. Aydındır ki, vəziyyətdən bu yolla da çıxmaq üçün ciddi investisiyaya ehtiyac var – ciddi müasirləşmə və digər tədbirlərə az vəsait tələb olunmur. Amma görünən odur ki, başqa variant yoxdur. Odur ki, bəşəriyyət bu yolla getməli olacaq. Əlbəttə ki, yalnız razılaşmaqla kifayətlənməyərək, verilən vədlərin üzərində dayanacaqsa.
Siyasət və konspirologiya iqlimə qarşı
Aydındır ki, hazırda iqlimlə bağlı konsensusun əldə olunmasına siyasət, ilk növbədə Ukrayna müharibəsi və Fələstin-İsrail münaqişəsi mane olur. Onlar onsuz da parçalanmış dünyanı daha da parçalanmış vəziyyətə gətirib, insanların diqqətini «yaşıl gündəm»dən yayındırıb. İndi hər kəs daha çox yaşayış şəraitinin pisləşməsi, inflyasiya, miqrasiya problemi və s. haqda düşünür. Bəzən sadə insanları qlobal istiləşmə ilə mübarizə vasitələri də qorxudur. Bir yandan bəli, məram xoşdur – milyardlarla insanın quraqlıqlar, daşqınlar, qar uçqunları və s. fəlakətlərin dəhşətli nəticələrindən qorunması. Amma digər tərəfdən informasiya məkanında tez-tez belə bir fikrə rast gəlinir ki, karbon neytrallığına nail olunması üçün yalnız üzvi yanacaqların yandırılmasından yox, həm də metan (SN4) əmələ gətirən fəaliyyətdən də imtina edilməlidir. Bu isə kənd təsərrüfatı deməkdir. Yəni insanlar nəqliyyatdan daha az istifadə etməli, isitmə sistemləri və kondisionerləri daha az işlətməli, yeməkdə qırmızı ətə mümkün qədər üstünlük verməməli, ümumiyyətlə, daha az yeməlidirlər. Müxtəlif konspiroloji nəzəriyyələr də meydana məhz bu zəmində çıxır.
COP29 Azərbaycana həvalə olunub
Beləliklə, iqlimlə bağlı beynəlxalq gündəm ildən-ilə, hətta aydan-aya daha dolğun, daha aktual və çətin xarakter alır. Bütün bunların fonunda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının təşkilinin məhz Bakıya etibar olunması çox şeydən xəbər verir. Hər halda, BMT-nin iqlim sammitinə sədrlik onun gündəliyinə və nəticələrinə ciddi təsir etmək imkanı yaradır.
Şübhəsiz ki, bu cür miqyaslı, bütün planet üçün vacib olan tədbirə ev sahibliyinin Azərbaycana verilməsi respublikanın sosial-iqtisadi inkişafının, ölkədəki ictimai-siyasi sabitliyin göstəricisidir. Qeyd olunmalıdır ki, Bakı ən yüksək səviyyədə beynəlxalq tədbirlərin təşkili ilə bağlı böyük təcrübəyə malikdir. Bunun üçün ölkədə lazımi infrastruktur da var. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, son dörd ildə Azərbaycan dünyanın BMT-dən sonra ən nəhəng təşkilatı olan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edib, ən yüksək səviyyədə çoxsaylı beynəlxalq konfrans və görüş keçirib. COP29-un təşkilində də Bakının xeyli müsbət nəticələr əldə edəcəyinə şübhə yoxdur. Söhbət heç də ölkəyə qlobal diqqətin artacağından, turizm sahəsinin faydalarından, iqlim dəyişikliyi və onun nəticələri ilə mübarizədə səylərinin səfərbər olunacağından getmir. Azərbaycan üçün bunlar xüsusilə məsələn, su resurslarının idarə olunmasında vacib hədəflərdir. Ən önəmli məqam Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş əraziləri «yaşıl enerji zonası» elan etməsi, 2050-ci ilə həmin ərazilərin «atmosferə sıfır tullantı» zonasına çevrilməsi hədəfidir. Bu, ölkənin əsl hədəflərinin vacib göstəricisidir – illər əvvəl işğal edilmiş və xarabalığa çevrilmiş ərazilərin bütün regionun faydası naminə çiçəklənən, ekoloji təmiz əraziyə çevrilməsi.
Ümumilikdə Bakı qarşısına iddialı və tamamilə real hədəflər qoyub. Hər halda, o, artıq «yaşıl enerji»nin inkişafı üçün bütün lazımi şəraitə malikdir. Ölkə ərazisində günəş və külək Elektrik Enerjisi Stansiyaları tikilib və tikilir, «yaşıl enerji», hidrogen və «yaşıl» ammonyak istehsalı və ixracı üçün lazımi qurğular yaradılıb. Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayevin SOR28-in yekun sessiyasının plenar iclasında bildirdiyi kimi, «Azərbaycan iqlim dəyişikliklərinə qlobal reaksiyanın koordinasiyasının vacibliyini anlayır». «Üzləşdiyimiz çağırışlar kollektiv fəaliyyət, ümumi razılaşdırılmış hədəflərə, səylərə sadiqlik tələb edir. Azərbaycan iqlim dəyişikliklərilə mübarizədə birgə səylərin vacibliyini anlayır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nümayiş etdirdiyi güclü siyasi iradə və digər dövlətlərin – Qərbi Avropa qrupu üzvlərinin dəstəyi Bakının SOR29-a ev sahibliyi məsələsində uğur əldə etməsində həlledici olub», - deyə nazir qeyd edib.
Taleyi neft hasilatı ilə sıx bağlı olan Azərbaycanın «yaşıl texnologiya»ların inkişafı işində uğurlu nümunə olması həqiqətən də rəmzi və nümunəvi xarakter daşıyacaq.

Baku to host the 29th session of the Conference of the Parties (COP) of the UN Climate Change Conference (UNFCCC COP29)
The international community is intensively looking for ways out of the climate crisis. The UN conference known as COP28 brought together more than 100,000 representatives of governments, corporations and all walks of life from nearly 200 countries in the UAE, making it the largest event in UN history. The participants mainly summarised the first results of the 2015 Paris Accord, monetary compensation for poor countries and the ways to counter the main culprit of weather shocks of recent years - the production and burning of fossil fuels for energy. There are two options: either to phase out the oil and gas dependency of humanity or to take a softer approach by introducing carbon-free technologies to eliminate emissions.
Climate heating up
In 2015, at the COP21 Conference in Paris, all countries agreed to limit the increase in global temperature relative to pre-industrial levels to 2°C, and ideally not even 1.5°C. Nearly a decade later, it is clear that it is increasingly difficult to achieve the goals of the Paris Accord. Despite the rapid introduction of technologies to generate wind and solar power, the global oil and gas consumption continues to grow.
The Earth is already about 1.1-1.2°C warmer than it was before the Industrial Revolution, with the global temperature increase by the end of the century by 2.4°C. The Global Carbon Project, an international group of scientists, warns that if nothing is changed, the 1.5°C ceiling set in the Paris Accord will inevitably be exceeded in about seven years. Therefore, to reduce greenhouse gas emissions by 43% by 2030 and 60% by 2035 from 2019 levels and achieve net zero CO2 emissions by 2050, more resolute action is needed. All countries should prepare adjusted national abatement plans.
The UN Climate Change Programme also underlines the urgency of climate action. Experts estimate that 3.3 billion people worldwide are vulnerable to the effects of climate change. WHO estimates that one in four of the world's deaths is due to preventable environmental causes, with one person dying every four seconds. And that's more than during the coronavirus pandemic. Air, water and soil pollution, chemical exposure, climate change and ultraviolet radiation are killing people all over the planet. The climate is really getting hot. 2023 is recognised as the hottest year in the history of observations, while the last nine years rank in the top ten of the overall rating of the hottest years. According to experts, this phenomenon will continue next year, which means that 2024 may also become abnormally hot.
Climate sceptics
There is another point of view, which claims a discrepancy in terms global warming and climate change. The supporters of this view argue that climate change is not caused by global warming, but is only a component of climate change. It occurs as a result of natural cyclic processes. There are quite a few of such climate sceptics, as they're commonly called. One of them is the famous Swiss expert Werner Munter specialising in the study of snow and avalanches. He claims the total amount of anthropogenic (caused by human activities) CO2 in the atmosphere to be only 5 per cent. Volcanoes, for example, release much more carbon dioxide into the atmosphere. Especially the ones similar to the eruption of Eyjafjallajokull in Iceland. This view is supported by purely empirical data showing that the weather conditions are getting more extreme, including droughts, floods, extreme heat and supercold. For example, in early December, residents of Western Europe and Britain have experienced the most powerful snowfall (-12°C), with more than 40 cm of precipitation. This led to kilometre-long traffic jams, flight delays and power cuts.
Who can say no?
Most experts still insist that it is CO2 and the fossil fuels used by mankind that play the main negative role. On November 30, at the opening day of COP28, UN Secretary General António Guterres called for immediate suspension of fossil fuel production. Washington's climate envoy John Kerry has made the same point - the US supports phasing out fossil fuels. David Waskow, Director of the World Resources Institute's International Climate Initiative, stated that "without a clear mandate to move away from global dependence on oil, gas and coal, the COP28 will not have a final outcome."
The question remains, however, whether all countries should try to do this equally, or whether some of them should try harder than others. And who is going to regulate the process and how? China, one of the planet's main carbon dioxide suppliers, believes that Western countries are primarily responsible for climate change. For years, they have been focused on industrial development, greedily consuming energy without actually caring about the environment. And now they are preoccupied with the green agenda?! But in doing so, they "neglect moral duties and legal obligation to compensate affected developing countries and force them to adopt irrational plans to reduce emissions." At the last COP27 in Egypt, there seemed to be agreement to set up a compensation fund, but the details have yet to be finalised.
Meanwhile, the US has been one of the largest sources of CO2 emissions for decades. Remarkably, the US oil and gas industry is doing quite well amidst the development of green technologies. Moreover, the British authorities are developing new oil and gas fields in the North Sea amid the energy crisis in Europe. As the head of the British government Rishi Sunak noted, even when the UK reaches carbon neutrality by 2050, a quarter of its energy needs will be met by oil and gas. Germany and Austria, on the other hand, will bring back coal-fired CHP plants. And the list goes on.
Technology to save us?
At COP28, there was a strong coalition of conventional fuel supporters - 2,456 delegates, almost four times as many as attended COP27. Sultan bin Ahmed Al Jaber, UAE Minister of Industry and Advanced Technology and chair of the conference, put it this way: "There is no scientific data or scenarios that say that phasing out fossil fuels will help achieve the 1.5 degree target. Show me a plan to phase out fossil fuels that will achieve sustainable socio-economic development, unless you want to take the world back to the caves." That said, he did call a reduction in the use of fossil fuels inevitable.
In turn, the heads of large energy companies are trying to prove the environmental efficiency of implemented measures to reduce emissions of methane and other greenhouse gases. It is clear that this also requires substantial investments - serious modernisation and these solutions require a lot of money. But there seem to be no other options, and so mankind is likely to go this way. Of course, if it manages not only to agree, but also to stick to decisions.
Politics and conspiracy against climate
Obviously, the development of consensus on climate is hindered by politics, and above all by the war in Ukraine and the escalation of the Palestinian-Israeli conflict. These factors have divided the suffering world and seriously distracts people from the green agenda. The people is more concerned about falling living standards, inflation and migration problems. The so-called means of combating climate warming also sometimes frightens ordinary people. It is true that the goal looks righteous to save billions of people from the devastating consequences of droughts, floods, snowfalls and other disasters. Yet, there are reports claiming that to achieve carbon neutrality, we should stop not only the burning of any organic fuel (CO2), but also any activities that involve the emission of methane (CH4) as a side effect, meaning agriculture companies. This means that people will need to use transport less often, turn on heating and air conditioning less often, eat less red meat, and even eat less. This eventually gives rise to various conspiracy theories.
Azerbaijan to host COP29
The international climate agenda is becoming more intense, more relevant and more complex every month and even every year. In this context, Baku's selection as the next host of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Climate Change Convention is remarkable. After all, the chairmanship of the UN climate summit has a huge impact on its agenda and results.
Undoubtedly, the fact that Azerbaijan will host such a large-scale and important summit for the entire planet is an indicator of the republic's socio-economic development and socio-political stability. Baku has a solid experience in organising high-level international events and has the necessary infrastructure for this purpose. Suffice it to mention that over the past four years Azerbaijan has successfully chaired the Non-Aligned Movement, which is the largest international organisation after the UN, and has held numerous international conferences and summits. Baku will definitely capitalise on all the benefits of COP29. It is not just about global attention to the country, the benefits for tourism and the mobilisation of efforts to combat climate change and its consequences. For Azerbaijan, these goals are very important, especially with regard to water management. Most significantly, the President of Azerbaijan has declared the liberated lands as a green energy zone, with plans to turn these territories into a net zero emissions zone by 2050. This is an important indicator of Azerbaijan's true intentions - to turn a previously occupied and neglected territory into a prosperous and environmentally friendly one for the benefit of the entire region.
In general, Baku sets itself ambitious and quite feasible tasks, as Azerbaijan has all the conditions for the development of green energy. Solar and wind power plants have already been constructed, with further construction projects as well as the creation of facilities for the production and export of green energy, hydrogen and green ammonia underway. According to the Azerbaijani Minister of Environment and Natural Resources, Mukhtar Babayev, at the plenary session of the final session of COP28, "Azerbaijan realises the importance of a coordinated global response to climate change. Current challenges require collective action and commitment to common agreed goals and aspirations. Azerbaijan recognises the importance of joint efforts to combat climate change. The strong political will demonstrated by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the support of Azerbaijan's nomination by other Eastern European Group Member States to host COP29 have played a crucial role in today's success," minister said.
And it will indeed be very symbolic and indicative for Azerbaijan, a country with rich oil production history, to become an example of successful development of green technologies in the country.