BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının təşkili Bakıya həvalə edilib
Beynəlxalq birlik həyəcanla iqlim böhranından çıxış yolları axtarır. BMT-nin COP28 kimi tanınan konfransı BƏƏ-yə dünyanın təxminən 200 ölkəsindən 100 mindən artıq hökumət, korporasiya nümayəndəsi, cəmiyyətin ən müxtəlif təbəqələrindən olan təmsilçi toplamışdı. Bununla da o, tarixə BMT-nin ən nəhəng tədbiri kimi düşüb. Konfransın əsas mövzuları 2015-ci il Paris Sazişinin nəticələri, yoxsul ölkələrə pul təzminatının ödənilməsi və son illərdə yaşanmaqda olan iqlim dəyişikliyinin səbəblərilə davranış formaları olub. Söhbət enerjinin əldə olunması üçün mədən yanacağının istehsalı və yandırılmasından gedir. İki variant var: ya bəşəriyyətin neft və qazdan asılılığı mərhələli şəkildə tam aradan qaldırılmalı, ya da daha yumşaq davranaraq, karbonsuz texnologiyaların tətbiqinə üstünlük verilməli, atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının qarşısı bu yolla alınmalıdır.
İqlim «od saçır»
BMT-nin 2015-ci ildə Parisdə keçirilmiş SOR21 Konfransında dünyanın bütün ölkələri yer kürəsində nisbətən temperatur artımını sənayedən əvvəlki səviyyəyə - 2°C-ə qədər məhdudlaşdırmağa, idealda isə, hətta, 1,5°C-yə salmaq haqda razılığa gəlmişdilər. O vaxtdan təxminən 10 il keçsə də, Paris Sazişinin bu hədəfinə nail olunmasının çətinliyi hər ötən gün daha çox aydın olur. Ötən illər ərzində külək və günəş enerjisindən istifadə sürətlə artsa da, dünyada neft və qazdan istifadə də yüksələn xətt üzrə gedir.
İndi Yer kürəsində hərarət sənaye inqilabınadək olduğundan 11,1-1,2 °C yüksəkdir. Əsrin sonlarına bu rəqəmin 2,4°S-yə çatacağı gözlənilir. «Global Carbon Project» beynəlxalq alimlər qrupu xəbərdarlıq edir ki, qarşıdakı illərdə heç nə dəyişməzsə, Paris Sazişində müəyyənləşdirilmiş 1,5°C-lik maksimal hədd təxminən 7 ildən sonra aşılacaq. Müəlliflər əmindirlər ki, atmosferə istixana qazlarının buraxılması həddinin 2019-cu illə müqayisədə 2030-cu ilədək 43%, 2035-ci ilədək 60% azaldılması, 2050-ci ilə isə onun sıfır səviyyəsinə çatdırılması üçün daha ciddi tədbirlər görülməlidir. Başqa sözlə, bütün ölkələr bu sahədə mübarizə ilə bağlı təshih edilmiş milli plan hazırlamalıdır.
«BMT-nin iqlim dəyişikliyi proqramı» təşkilatı da bəyan edib ki, iqlimin müdafiəsi üçün tədbirlərdə gecikməyə vaxt qalmayıb. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, dünyada 3,3 milyard insan iqlim dəyişikliyinin fəsadlarından əziyyət çəkir. ÜST isə bildirir ki, dünyada hər dörd ölüm halından birinin səbəbi ekoloji amildir. Dünyada bu səbəblə hər dörd saniyədə bir insan dünyasını dəyişir. Bu, koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu ölüm hallarından çoxdur. Hava, su və zəminin çirklənməsi, kimyəvi maddələrin təsiri, iqlim dəyişikliyi və ultrabənövşəyi şüalanma bütün dünyada insan ölümlərinə səbəb olur. Bir sözlə, iqlim həqiqətən «alov saçır» 2023-cü il müşahidənin aparıldığı dövrün ən isti ili olub. Ümumilikdə isə son 9 il «qaynarlıq reytinqi»ndə ilk doqquzluğu təşkil edir. Ekspertlərin fikrincə, bu hal gələn il də davam edəcək və demək, 2024-cü il də anomal isti hava ilə yadda qala bilər.
«İqlim skeptikləri»
Qeyd olunmalıdır ki, dünyada «qlobal istiləşmə», «iqlim dəyişikliyi» kimi terminlər haqda fərqli fikirlər də var. Bu fikirdə olanlar iddia edirlər ki, iqlim dəyişikliyini qlobal istiləşmə yaratmır, bu, sadəcə ümumi iqlim dəyişikliklərinin tərkib hissəsidir. İddia olunur ki, bu, dövri təbii proseslərin nəticəsidir. Bu fikirdə olanları artıq «iqlim skeptikləri» adlandırmağa başlayıblar və etiraf etmək lazımdır ki, belə düşünənlərin sayı kifayət qədər çoxdur. Məsələn, məşhur isveçrəli ekspert, qar və qar uçqunlarının öyrənilməsi üzrə mütəxəssis Verner Munter belə düşünənlərdəndir. O deyir ki, atmosferdəki CO2-nin ümumi həcminin yalnız 5%-i antropogen xarakter daşıyır, yəni insan fəaliyyətinin nəticəsidir. Məsələn, vulkanlar, xüsusilə İslandiyanın Eyyafyatlayokudl buzlağında baş vermiş vulkan kimi miqyaslı püskürmələr atmosferə daha çox zəhərli qaz buraxır. Bu fikri sırf empirik məlumatlar da təsdiqləyir – hava şəraiti getdikcə daha ekstremal xarakter alır. Burada söhbət heç də yalnız quraqlıqlardan yox, həm də daşqınlardan, yalnız ekstremal istilərdən yox, həm də anomal şaxtalardan gedir. Məsələn, Qərbi Avropa və Britaniya sakinləri artıq dekabrın əvvəlində güclü qar yağışı ilə üzləşib, hərarət mənfi 12°C-yə düşüb, qarın hündürlüyü 40 santimetri ötüb. Nəticədə yollarda kilometrlərlə uzanan tıxaclar yaranıb, reyslər təxirə salınıb, elektrik enerjisi kəsilib və s.
Kim imtina edəcək?
Ekspertlərin əksəriyyəti yenə də baş verənlərdə əsas rolu CO2-nin, müvafiq olaraq, bəşəriyyətin mədən yanacaqlarından istifadəsinin oynadığına əmindirlər. BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerriş noyabrın 30-da – COP 28-in açılışı günü dünyanı mədən yanacağından istifadədən təcili olaraq imtina etməyə çağırıb. ABŞ-nin iqlim məsələləri üzrə elçisi Con Kerri də eyni ruhda çıxış edib – Vaşinqton mədən yanacağından istifadəyə mərhələli şəkildə son qoyulmasını dəstəkləyir. Dünya Resursları İnstitutunun Beynəlxalq İqlim Təşəbbüsünün direktoru Devid Vaskou isə bildirib ki, «dəqiq mandat müəyyənləşdirilmədən, SOR28 neft, qaz və kömürdən qlobal asılılığın aradan qaldırılmasında nəticə əldə etməyəcək».
Əsas sual isə dəyişməzdir: bütün ölkələr dəyişikliyə eyni dərəcədə cəhd göstərməlidir, yoxsa bəzi dövlətlər bu işlə daha ciddi məşğul olmalıdır? Bəs bunu kim və necə tənzimləyəcək? Dünyada atmosferə ən çox zəhərli maddələrin buraxıldığı ölkələrdən olan Çin hesab edir ki, iqlim dəyişikliyinə görə əsas məsuliyyəti Qərb ölkələri daşıyır. Onlar uzun illər ərzində öz sənayelərini inkişaf etdirməklə məşğul olublar, enerjidən hərisliklə istifadə edərək, faktiki olaraq ətraf mühiti düşünməyiblər, indi isə «yaşıl gündəm»dən danışırlar. Pekində deyirlər ki, buna baxmayaraq, həmin dövlətlər «zərər çəkmiş inkişaf etməkdə olan ölkələrə kompensasiyanın ödənilməsilə bağlı mənəvi borclarını ödəməkdən, hüquqi öhdəliklərini yerinə yetirməkdənsə, onları atmosferə zəhərli qazların buraxılmasının azaldılması istiqamətində irrasional planların qəbuluna məcbur edirlər». Misirdə keçirilmiş COP27-də sanki kompensasiya fondunun yaradılması haqda razılığa gəlinmişdi. Lakin razılaşmanın detalları hələ də işlənməyib.
Həqiqətən də, atmosferə ən çox karbon qazı buraxan dövlətlərdən biri onilliklərdir ki, ABŞ-dir. Maraqlıdır ki, Birləşmiş Ştatların neft-qaz sənayesi «yaşıl texnologiyalar»ın inkişafı fonunda da özünü kifayət qədər rahat hiss edir. Bundan başqa, Britaniya hökuməti Avropada enerji böhranının yaşandığı bir vaxtda Şimal dənizində yeni neft-qaz yataqlarının işlənməsi kursunu götürüb. Ölkənin baş naziri Rişi Sunak bildirib ki, ölkəsinin karbon neytrallığına nail olacağı 2050-ci ildə belə, Britaniyanın enerjiyə olan tələbatının dörddə bir hissəsi neft və qazın hesabına ödəniləcək. Almaniya ilə Avstriya isə kömürlə işləyən İstilik Elektrik Stansiyalarının fəaliyyətini bərpa etməyi düşünür. Siyahını uzatmaq da olar.
Texnologiyalar bizi xilas edəcəkmi?
COP28-də ənənəvi yanacaq tərəfdarı olanlardan ibarət böyük bir koalisiya yaradılıb – 2456 nəfər! Bu, COP27-də iştirak etmiş eyni mövqeli nümayəndələrlə müqayisədə təxminən 4 dəfə çoxdur. BƏƏ-nin sənaye və öncül texnologiyalar naziri, konfransın sədri Sultan ben Əhməd əl-Caber deyib: «Mədən yanacağından mərhələli şəkildə imtina olunması isə 1,5 dərəcəlik hədəfə nail olunacağını göstərən heç bir elmi məlumat və ya ssenari yoxdur. Dünyanı geri – mağaralar dövrünə qaytarmaq istəmirsizsə, mədən yanacaqlarından dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafı təmin edəcək mərhələi imtina planını göstərin». Bununla yanaşı, o, mədən yanacağından istifadənin azaldılmasının qaçılmaz olduğunu da etiraf edib.
Nəhəng enerji şirkətlərinin rəhbərləri isə onların atmosferə əsasən metan və digər istixana qazlarının buraxılmasının məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş addımlarının ekoloji effektivliyini sübuta yetirməyə çalışırlar. Aydındır ki, vəziyyətdən bu yolla da çıxmaq üçün ciddi investisiyaya ehtiyac var – ciddi müasirləşmə və digər tədbirlərə az vəsait tələb olunmur. Amma görünən odur ki, başqa variant yoxdur. Odur ki, bəşəriyyət bu yolla getməli olacaq. Əlbəttə ki, yalnız razılaşmaqla kifayətlənməyərək, verilən vədlərin üzərində dayanacaqsa.
Siyasət və konspirologiya iqlimə qarşı
Aydındır ki, hazırda iqlimlə bağlı konsensusun əldə olunmasına siyasət, ilk növbədə Ukrayna müharibəsi və Fələstin-İsrail münaqişəsi mane olur. Onlar onsuz da parçalanmış dünyanı daha da parçalanmış vəziyyətə gətirib, insanların diqqətini «yaşıl gündəm»dən yayındırıb. İndi hər kəs daha çox yaşayış şəraitinin pisləşməsi, inflyasiya, miqrasiya problemi və s. haqda düşünür. Bəzən sadə insanları qlobal istiləşmə ilə mübarizə vasitələri də qorxudur. Bir yandan bəli, məram xoşdur – milyardlarla insanın quraqlıqlar, daşqınlar, qar uçqunları və s. fəlakətlərin dəhşətli nəticələrindən qorunması. Amma digər tərəfdən informasiya məkanında tez-tez belə bir fikrə rast gəlinir ki, karbon neytrallığına nail olunması üçün yalnız üzvi yanacaqların yandırılmasından yox, həm də metan (SN4) əmələ gətirən fəaliyyətdən də imtina edilməlidir. Bu isə kənd təsərrüfatı deməkdir. Yəni insanlar nəqliyyatdan daha az istifadə etməli, isitmə sistemləri və kondisionerləri daha az işlətməli, yeməkdə qırmızı ətə mümkün qədər üstünlük verməməli, ümumiyyətlə, daha az yeməlidirlər. Müxtəlif konspiroloji nəzəriyyələr də meydana məhz bu zəmində çıxır.
COP29 Azərbaycana həvalə olunub
Beləliklə, iqlimlə bağlı beynəlxalq gündəm ildən-ilə, hətta aydan-aya daha dolğun, daha aktual və çətin xarakter alır. Bütün bunların fonunda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının təşkilinin məhz Bakıya etibar olunması çox şeydən xəbər verir. Hər halda, BMT-nin iqlim sammitinə sədrlik onun gündəliyinə və nəticələrinə ciddi təsir etmək imkanı yaradır.
Şübhəsiz ki, bu cür miqyaslı, bütün planet üçün vacib olan tədbirə ev sahibliyinin Azərbaycana verilməsi respublikanın sosial-iqtisadi inkişafının, ölkədəki ictimai-siyasi sabitliyin göstəricisidir. Qeyd olunmalıdır ki, Bakı ən yüksək səviyyədə beynəlxalq tədbirlərin təşkili ilə bağlı böyük təcrübəyə malikdir. Bunun üçün ölkədə lazımi infrastruktur da var. Yalnız onu xatırlatmaq kifayətdir ki, son dörd ildə Azərbaycan dünyanın BMT-dən sonra ən nəhəng təşkilatı olan Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edib, ən yüksək səviyyədə çoxsaylı beynəlxalq konfrans və görüş keçirib. COP29-un təşkilində də Bakının xeyli müsbət nəticələr əldə edəcəyinə şübhə yoxdur. Söhbət heç də ölkəyə qlobal diqqətin artacağından, turizm sahəsinin faydalarından, iqlim dəyişikliyi və onun nəticələri ilə mübarizədə səylərinin səfərbər olunacağından getmir. Azərbaycan üçün bunlar xüsusilə məsələn, su resurslarının idarə olunmasında vacib hədəflərdir. Ən önəmli məqam Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş əraziləri «yaşıl enerji zonası» elan etməsi, 2050-ci ilə həmin ərazilərin «atmosferə sıfır tullantı» zonasına çevrilməsi hədəfidir. Bu, ölkənin əsl hədəflərinin vacib göstəricisidir – illər əvvəl işğal edilmiş və xarabalığa çevrilmiş ərazilərin bütün regionun faydası naminə çiçəklənən, ekoloji təmiz əraziyə çevrilməsi.
Ümumilikdə Bakı qarşısına iddialı və tamamilə real hədəflər qoyub. Hər halda, o, artıq «yaşıl enerji»nin inkişafı üçün bütün lazımi şəraitə malikdir. Ölkə ərazisində günəş və külək Elektrik Enerjisi Stansiyaları tikilib və tikilir, «yaşıl enerji», hidrogen və «yaşıl» ammonyak istehsalı və ixracı üçün lazımi qurğular yaradılıb. Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayevin SOR28-in yekun sessiyasının plenar iclasında bildirdiyi kimi, «Azərbaycan iqlim dəyişikliklərinə qlobal reaksiyanın koordinasiyasının vacibliyini anlayır». «Üzləşdiyimiz çağırışlar kollektiv fəaliyyət, ümumi razılaşdırılmış hədəflərə, səylərə sadiqlik tələb edir. Azərbaycan iqlim dəyişikliklərilə mübarizədə birgə səylərin vacibliyini anlayır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin nümayiş etdirdiyi güclü siyasi iradə və digər dövlətlərin – Qərbi Avropa qrupu üzvlərinin dəstəyi Bakının SOR29-a ev sahibliyi məsələsində uğur əldə etməsində həlledici olub», - deyə nazir qeyd edib.
Taleyi neft hasilatı ilə sıx bağlı olan Azərbaycanın «yaşıl texnologiya»ların inkişafı işində uğurlu nümunə olması həqiqətən də rəmzi və nümunəvi xarakter daşıyacaq.

Проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата доверено Баку
Международное со-общество лихорадочно ищет способы выбраться из климатического кризиса. Конференция ООН, известная как COP28, собрала в ОАЭ более 100 тыс. представителей правительств, корпораций и всех слоев общества из почти 200 стран, благодаря чему мероприятие стало крупнейшим в истории ООН. Главными темами были подведение первых итогов Парижского соглашения 2015 года, денежная компенсация бедным странам и вопрос, что делать с главным виновником погодных потрясений последних лет - производством и сжиганием ископаемого топлива для получения энергии. Есть два варианта - либо поэтапно и насовсем искоренить эту нефтегазовую зависимость человечества, либо же действовать мягче - путем внедрения бескарбонных технологий, которые могут устранить выбросы.
Климат «дает жару»
На Конференции ООН СОР21 в 2015 году в Париже все страны мира договорились ограничить повышение температуры на планете относительно доиндустриального уровня до 2°С, а в идеале не допустить и 1,5°С. Спустя почти десятилетие становится понятно, что достичь целей Парижского соглашения все труднее. Несмотря на то, что ветряная и солнечная энергетика вводится в строй ударными темпами, потребление нефти и газа в мире также продолжает расти.
Земля уже примерно на 1,1-1,2°С теплее, чем была до индустриальной революции, и к концу века должна стать еще теплее на 2,4°С. Международная группа ученых Global Carbon Project предупреждает, что если ничего не изменить, намеченный Парижским соглашением потолок в 1,5°C будет «неизбежно» превышен примерно через семь лет. Поэтому, как отмечается, чтобы сократить выбросы парниковых газов на 43% к 2030 году и на 60% к 2035-му по сравнению с уровнем 2019 года и достичь чистого нулевого баланса выбросов CO2 к 2050 году, необходимо действовать более решительно. Все страны должны подготовить скорректированные национальные планы борьбы с выбросами.
Организация «Программа ООН по изменению климата» также заявила, что действия в защиту климата не терпят промедления. По подсчетам специалистов, в мире 3,3 млрд человек уязвимы к последствиям изменения климата. Согласно оценке ВОЗ, каждая четвертая смерть в мире происходит по предотвратимым экологическим причинам, каждые четыре секунды в мире из-за этого умирает один человек. И это больше, чем в пандемию коронавируса. Загрязнение воздуха, воды и почв, воздействие химических веществ, изменение климата и ультрафиолетовое излучение убивают людей по всей планете. Климат действительно, что называется, «дает жару». 2023 год признан самым жарким в истории наблюдений, а в общем рейтинге самых «горячих» последние 9 лет занимают первые девять строк. По мнению экспертов, это явление продлится и в следующем году, а значит, 2024 год тоже может стать аномально жарким.
«Климатические скептики»
Надо отметить, что есть и иная точка зрения, которая опирается на расхождение в таких терминах, как «глобальное потепление» и «изменение климата». То есть утверждается, что изменение климата вызывает не глобальное потепление, оно является лишь составляющей климатических изменений. А происходит это вследствие природных процессов циклического характера. Тех, кто придерживается данной точки зрения, уже прозвали «климатическими скептиками», и их довольно много. К ним, к примеру, относится известный швейцарский эксперт Вернер Мунтер, специалист в области изучения снега и лавин. Он указывает на то, что в общем объеме CO2 в составе атмосферы только 5% носят антропогенный характер, то есть являются результатом человеческой деятельности. Вулканы, например, выбрасывают в атмосферу намного больше углекислого газа, особенно такого уровня, каким было извержение исландского Эйяфьятлайокудля. Это мнение подтверждают и чисто эмпирические данные - погодные условия становятся все более экстремальными. Причем не только засухи, но и потопы, не только экстремальная жара, но и суперхолода. Так, в начале декабря жители Западной Европы и Британии уже успели пережить мощнейший снегопад, столбики термометра опустились ниже отметки -12°C, выпало более 40 см снега. Это привело к многокилометровым заторам на дорогах, задержке рейсов и отключению электроэнергии.
Кто сможет отказаться?
Большинство экспертов все же настаивают на том, что главную негативную роль играют именно CO2 и, следовательно, используемое человечеством ископаемое топливо. Генсек ООН Антониу Гутерриш 30 ноября, в день открытия СОР28, призвал незамедлительно отказаться от него. Посланник Вашингтона по вопросам климата Джон Керри высказался в том же духе - США поддерживают поэтапный отказ от ископаемого топлива. Директор Международной климатической инициативы Института мировых ресурсов Дэвид Васкоу подчеркнул, что «без четкого мандата на отход от глобальной зависимости от нефти, газа и угля у СОР28 не будет окончательного результата».
Вопрос, однако, по-прежнему заключается в том, должны ли все страны мира стараться одинаково или некоторые страны должны стараться больше других, и кто и как все это будет регулировать? Один из главных поставщиков углекислого газа на планете Китай считает, что западные страны несут главную ответственность за изменение климата. В течение многих лет они были сосредоточены на своем индустриальном развитии, жадно потребляли энергию, фактически не заботясь об окружающей среде, а сейчас вот озаботились «зеленой» повесткой. Но при этом «пренебрегают своим моральным долгом и юридическим обязательством выплачивать компенсацию пострадавшим развивающимся странам и принуждают их принять иррациональные планы сокращения выбросов». На прошлом COP27 в Египте вроде была достигнута договоренность учредить компенсационный фонд, но детали оказались непроработанными. Между тем одним из крупнейших источников выбросов CO2 на протяжении десятилетий остаются США. Примечательно, что на фоне развития «зеленых» технологий американская нефтегазовая промышленность довольно неплохо себя чувствует. Более того, британские власти взяли курс на разработку новых нефтегазовых месторождений в Северном море в условиях энергетического кризиса в Европе. Как отметил глава правительства Великобритании Риши Сунак, даже когда Соединенное королевство достигнет углеродной нейтральности к 2050 году, четверть энергетических потребностей будет удовлетворяться за счет нефти и газа. Германия и Австрия же вернут к работе угольные ТЭЦ. И этот список можно продолжать.
Технологии нас спасут?
На COP28 образовалась серьезная коалиция сторонников традиционного топлива - 2456 делегатов, что почти в четыре раза превышает их участие в COP27. Министр промышленности и передовых технологий ОАЭ, председатель конференции Султан бен Ахмед аль-Джабер так и заявил: «Нет каких-либо научных данных или сценариев, которые говорили бы о том, что поэтапный отказ от ископаемого топлива поможет достичь цели в 1,5 градуса. Покажите мне план поэтапного отказа от ископаемого топлива, который позволит обеспечить устойчивое социально-экономическое развитие, если только вы не хотите вернуть мир обратно в пещеры». При этом он все же назвал неизбежным сокращение использования ископаемого топлива.
В свою очередь руководители крупных энергетических компаний пытаются доказать экологическую эффективность предпринимаемых ими мер, направленных в основном на сокращение выбросов метана и других парниковых газов. Понятно, что и для такого выхода из ситуации нужны существенные инвестиции - серьезная модернизация и эти решения требуют немалых денег.  Но другие варианты вроде отсутствуют и поэтому человечество, скорее всего, пойдет именно этим путем. Если сумеет, конечно, не только договориться, но и как-то придерживаться своих решений.
Политика и конспирология против климата
Очевидно, что выработке консенсуса по климату мешает политика, и прежде всего война в Украине и эскалация палестино-израильского конфликта. Все это разделило и без того разделенный мир и серьезно отвлекает людей от «зеленой» повестки - они больше озабочены падением уровня жизни, инфляцией, проблемами с миграцией. Порой пугают простых обывателей и так называемые средства борьбы с потеплением климата. С одной стороны, да, цель праведная - спасти миллиарды людей от губительных последствий засух, наводнений, снегопадов и прочих бедствий. С другой - все чаще в информационном пространстве звучат мысли, что для достижения углеродной нейтральности людям надо отказаться не только от сжигания любого органического топлива (CO2), но и от той деятельности, которая своим побочным эффектом имеет выработку метана (СН4). А ведь это предприятия сельского хозяйства. Это значит, что людям нужно будет реже пользоваться транспортом, реже включать отопление и кондиционеры, реже и меньше употреблять в пищу красное мясо, да и вообще, может, меньше есть. Именно на этой почве и процветают различные конспирологические теории.
Саммит COP29 доверен Азербайджану
Таким образом, год от года, и даже с каждым месяцем, международная климатическая повестка становится все более насыщенной, актуальной и сложной. И то, что на этом фоне именно Баку доверено проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, говорит о многом. Ведь председательство на климатическом саммите ООН обуславливает огромное влияние на ее повестку дня и результаты.
Безусловно, то, что именно Азербайджан примет столь масштабный и важный для всей планеты саммит, является показателем социально-экономического развития республики и ее общественно-политической стабильности. Надо отметить, что у Баку уже накоплен солидный опыт в проведении международных мероприятий высокого уровня, а также существует необходимая для этого инфраструктура. Достаточно хотя бы упомянуть, что последние четыре года Азербайджан успешно председательствовал в Движении неприсоединения, которое является крупнейшей международной организацией после ООН, а также провел множество международных конференций и встреч на высшем уровне. Нет никаких сомнений и в том, что все плюсы от проведения COP29 Баку сможет капитализировать себе на пользу.  Речь не только о глобальном внимании к стране, о пользе для туризма и мобилизации усилий по борьбе с изменениями климата и последствиями этого процесса. Для Азербайджана эти цели являются очень важными, особенно в том, что, например, касается управления водными ресурсами. Самый существенный момент, что Президент Азербайджана объявил освобожденные земли зоной «зеленой» энергии, а к 2050 году планируется превратить эти территории в зону «чистых нулевых выбросов». Это важный показатель истинных намерений страны - превратить оккупированную ранее и запущенную территорию в процветающую и экологически чистую для пользы всего региона.
В целом Баку ставит перед собой амбициозные и вполне осуществимые задачи, поскольку в Азербайджане есть все условия для развития «зеленой» энергетики. Уже построены и идут дальнейшее строительство солнечных и ветряных электростанций, создание мощностей для производства и экспорта «зеленой» энергии, водорода, «зеленого» аммиака. Как отметил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев на пленарном заседании заключительной сессии СОР28, «Азербайджан осознает важность скоординированного глобального реагирования на изменение климата». «Вызовы, с которыми мы сталкиваемся, требуют коллективных действий и приверженности общим согласованным целям и стремлениям. Азербайджан осознает важность совместных усилий по борьбе с изменением климата. Сильная политическая воля, продемонстрированная Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, и поддержка номинации Азербайджана другими государствами - членами Восточноевропейской группы на проведение COP29 сыграли решающую роль в сегодняшнем успехе», - подчеркнул министр.
И это действительно будет очень символично и показательно, когда Азербайджан, чья история неразрывно связана с добычей нефти, станет примером успешного развития в стране «зеленых» технологий.