İran-İsrail qarşıdurması Yaxın Şərqdə böyük müharibəyə yol aça bilər
Yaxın Şərq böyük müharibənin astanasındadır. Səbəb uzun illərdir bir-biri ilə qonşu ərəb dövlətlərinin ərazisində savaş aparan İranla İsrail arasında münaqişənin ciddi şəkildə gərginləşməsidir. Bununla yanaşı, görünən odur ki, real müharibəyə İsrailin müttəfiqləri – ABŞ və Qərb fövqəldövlətləri də cəlb oluna bilər.
SAXAL zərbə endirir
Yaxın Şərqdə onsuz da çətin olan vəziyyət İsrail Müdafiə Ordusunun (SAXAL) İranın Dəməşqdəki konsulluğuna aprelin 1-də endirdiyi hava zərbəsindən sonra daha da gərginləşib. Bu aviazərbə nəticəsində İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) 5 zabiti və 2 generalı – «Əl-Qüds Ordusu»nun (korpusun bölüklərindən biri) Suriya və  Livandakı qüvvələrinin rəhbəri Məhəmməd Rza Zahedi ilə müavini Məhəmməd Hadi Hacı Rahimi həlak olublar.
İsraili beynəlxalq normaları və konvensiyaları pozmaqda günahlandıran İran onu sərt cavab addımları ilə hədələyib. İran İslam Respublikasının dini lideri ayətolla Əli Xamenei bildirib ki, İsrail «bizim cəsur insanlarımız tərəfindən cəzalandırılacaq». İran Prezidenti İbrahim Rəisi də konsulluğa hücumun «cavabsız qalmayacağını» deyib. İslam respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Habullahian isə baş verənlərə görə məsuliyyəti həm də İsrailin müttəfiqi olan ABŞ-nin üzərinə qoyub.
Ümumilikdə İsrailin İranın Dəməşqdəki diplomatik missiyasına hücumu beynəlxalq birlik tərəfindən mənfi qarşılanıb. Məsələn, Ərəb Dövlətləri Liqasının bəyanatında İsrail Qəzza zolağında HƏMAS-la aparılan müharibəni regional səviyyəyə qaldırmaq cəhdində ittiham olunub. Lakin BMT Təhlükəsizlik Şurası məsələ ilə bağlı yekdil bəyanat qəbul edə bilməyib. TŞ üzvlərinin çoxu diplomatik missiyaya hücumun Diplomatik münasibətlərə dair Vyana Konvensiyasının kobud şəkildə pozulması olduğu, o üzdən də baş verənlərə haqq qazandırılmasının mümkün olmadığı qənaətinə gəlsələr də, Qərb dövlətləri Təl-Əvivin bu addımını pisləməkdən çəkiniblər.
Bununla yanaşı, məlumdur ki, İsrail İranın Suriyadakı obyektlərinə müntəzəm olaraq zərbələr endirir. 2023-cü il dekabrın sonlarında Dəməşqə endirilmiş aviazərbələr nəticəsində İİKK generalı Seyid Rza Musəvi dünyasını dəyişmişdi. Bir ay sonra – 2024-cü il yanvarın sonunda isə İsrail HHQ İİKK-nin Suriya paytaxtındakı obyektinə hücum etmiş, nəticədə ən azı 5 iranlı hərbçi ölmüşdü. Suriyanın Deyr-əz-Zor əyalətində bu yaxınlarda həyata keçirilmiş aviareydi də unutmaq olmaz. Bu hücum zamanı iranlı hərbi müşavir də daxil olmaqla, ən azı 15 nəfər dünyasını dəyişib.
SAXAL əməlini İran dronunun İsrail Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Eylatdakı bazasına hücumu ilə əlaqələndirir. Qeyd edək ki, həmin hücuma görə məsuliyyəti şiələrin «İraqda islam müqaviməti» qruplaşması öz üzərinə götürüb. İİKK-nin ABŞ və İsrailin İraq Kürdüstanındakı mövqelərini atəşə tutmasını da xatırlatmaq olar. İranlılar bu hücumun məqsədlərindən biri kimi, İsrailin kəşfiyyat xidməti olan «Mossad»ın «casus qərargahının zərərsizləşdirilməsi»ni göstərmişdi. O zaman yəhudi dövlətinin buna cavabı özünü çox gözlətməmiş, Dəməşqin cənub-qərbindəki Mezze rayonuna endirilən zərbələr İİKK-nin 5 nümayəndəsinin, o cümlədən Suriyadakı İran kəşfiyyatı rəhbəri Yusif Omidzadənin həyatına son qoymuşdu.
SAXAL əvvəllər İranın diplomatik missiyasına hücumdan çəkinirdi. Aprelin 1-də baş verənləri isə İsrail məhv edilmiş binanın diplomatik status daşımadığı, konsulluq olmadığı, İİKK-nin hərbi obyekti kimi fəaliyyət göstərməsi ilə əsaslandırır. Hücumun konkret hədəfinin general Hazidi olduğu da bildirilir. Onun öldürülməsi İİKK üçün 2020-ci ildə İraqda ABŞ aviasiyası tərəfindən öldürülmüş general Qasım Süleymanidən sonra ən ciddi itkidir. İsrail tərəfi bildirir ki, Zahidi və onunla eyni vaxtda öldürülmüş müavini Rahimi «İsrail və ABŞ obyektlərinə çoxsaylı hücumların arxasında dayanırdılar və yeni hücumlar planlaşdırırdılar».
Bununla yanaşı, İsrailin hücumu İranın cavab həmləsini qaçılmaz etmiş və Tehran bunu açıq şəkildə dilə gətirmişdi. Qaranlıq qalan yalnız onun nə vaxt, harada, hansı formada və hansı qüvvələr tərəfindən həyata keçiriləcəyi idi.
Tehran necə cavab verəcək?
Tehranın mümkün cavabı kimi lap əvvəldən iki versiya düşünülürdü: ya İran İsrailə birbaşa zərbə endirəcək, ya da qisas əməliyyatı İranın müxtəlif proksi gücləri, məsələn, «Hizbullah» və Yəmən husiləri tərəfindən həyata keçiriləcək. Bundan başqa, İsrail ərazisinin, yoxsa onun hər hansı xarici ölkədəki səfirliyinin hədəf seçiləcəyi sualı var idi.
Məhz sonuncu versiyadan çıxış edən Təl-Əviv cəmi bir neçə gün ərzində xarici ölkələrdə otuzadək diplomatik nümayəndəliyini bağlayıb. İranın cavabı birbaşa, yoxsa dolayısı ilə, sərt, yoxsa yüngül verəcəyi də sual idi. Lakin tezliklə aydın olub ki, İranın qisas aksiyasının total regional müharibəyə çevrilməsində nəinki İsraillə ABŞ, heç Tehranın özü də maraqlı deyil.
Bununla yanaşı, Vaşinqton İranın Dəməşqdəki konsulluğuna hücumun planlaşdırılması və həyata keçirilməsində iştirak etmədiyini bildirib. Maraqlıdır ki, İranın Prezident Administrasiyası Vaşinqtonun onlardan Amerika obyektlərinə zərbələrin endirilməməsini xahiş etdiyini açıqlayıb. Üstəlik, məlumatı əslində Birləşmiş Ştatlar da təsdiqləyib. Məlum olub ki, o, İrandan, həqiqətən də, regionda onsuz da mövcud olan gərginlik fonunda eskalasiyanı daha da artırmamasını istəyib. Vaşinqton, eyni zamanda Çin, Türkiyə və Səudiyyə Ərəbistanını Tehrana təsir imkanlarından yararlanaraq, vəziyyətin gərginləşməsinə imkan verməməyə çağırıb. Yeri gəlmişkən, Səudiyyə Ərəbistanı regionda İranın ənənəvi rəqibi olsa da, Dəməşqdəki son hadisəyə görə Təl-Əvivi o da tənqid edib.
Beləliklə, iranlıların Amerika ordusu və ya obyektlərinə hücum edəcəyi ehtimalı sıfıra düşüb. Bundan başqa, İran İsrailə qisas əməliyyatının qaçılmazlığına dair xəbərdarlıq etsə də, «sionist rejimi»nə hansısa formada kritik əhəmiyyətli zərbə endirməyi düşünmədiyini də nümayiş etdirib. Tammiqyaslı eskalasiya, İsrail və onun əsas himayədarı olan ABŞ-nin timsalında düşmənlərlə birbaşa müharibə Tehranın planlarına uyğun deyil. İranda anlayırlar ki, bu, onun özü üçün təxminedilməz fəsadlara yol açacaq.
Bunu ABŞ və İsrailin İranın qisasını müsəlmanlar üçün müqəddəs olan Ramazan bayramından dərhal sonra almağı düşündüyünə dair məlumatlara reaksiyası da təsdiqləyib. Təl-Əviv İranın hücumuna məruz qalacağı təqdirdə islam respublikası ərazisinə zərbələr endirməyə hazır olduğunu bəyan edib. Müvafiq bəyanatlarla İsrailin həm müdafiə naziri Yoav Qalant, həm də xarici işlər naziri İsrael Kats çıxış ediblər. Üstəlik, yəhudi mənbələri İranın nüvə obyektlərinə hücum planından da danışır. Maraqlıdır ki, belə təhlükənin olduğu haqda məlumat İranın nüvə başlığı hazırlamağa maksimum yaxınlaşdığı xəbəri ilə eyni vaxta təsadüf edib.
ABŞ isə öz növbəsində İrana İsrailin yanında olacağına dair xəbərdarlıq edib. «Bizim İsraili İran və əlaltılarından qorumaq əzmimiz sarsılmazdır. Bir daha deyirəm, sarsılmaz! Biz İsrailin təhlükəsizliyinin təmini üçün hər şeyi etməyə hazırıq», - deyə ABŞ Prezidenti Co Bayden bildirib.
Bütün baş verənlər fonunda Amerikanın «Duayt Eyzenxauer» atom təyyarə gəmisinin göyərtəsindəki 90 təyyarə və helikopter, həmçinin «Sea Sparrow» zenit-raket kompleksləri ilə birlikdə Qırmızı dənizin şimalına, yəni İsrailə tərəf istiqamət dəyişdirdiyi məlum olub. Məqsəd İranın və ya onun husilər kimi proksi güclərinin mümkün hücumu halında İsrailin Hava Hücumundan Müdafiə qüvvələrinə dəstək verilməsi, yəhudi dövlətinin hava məkanının bağlanmasıdır.
İranın İsrailə məhdud miqyaslı zərbələrlə kifayətlənmək niyyətini isə onun iki diplomatik təklifi təsdiqləyib. İlk təklifdə bildirilir ki, BMT TŞ İsrailin Dəməşqdəki konsulluğuna hücumunu pisləyərsə və bu hərbi əməliyyatın icraçıları məsuliyyətə cəlb olunarsa, Tehran yəhudi dövlətini «cəzalandırmaq» ideyasından əl çəkə bilər. İkinci təklifi isə iranlılar Oman vasitəsilə Birləşmiş Ştatlara ünvanlayıblar: amerikalılar İsrailin Qəzzada əməliyyatları dayandırmasına nail olarlarsa, yəhudi dövlətinə hücum edilməyəcək.
Lakin hazırkı şəraitdə bu iki şərtin heç birinin reallaşma şansı yox idi. ABŞ və Qərb dövlətləri BMT-də İsrailin maraqlarını «satmaq» fikrindən uzaqdırlar. Qəzzaya gəlincə, onlar İsrailin apardığı hərbi əməliyyatlar nəticəsində dinc əhali arasında çoxsaylı tələfatın olmasından narazılıqlarını bu və ya digər formada ifadə etsələr də, yenə də İsrailin maraqlarını İrana güzəştə getməyi düşünmürlər. Onlar bü məsələdə, ilk növbədə, İranın xeyrinə addım atmaq istəmirlər (üstəlik, ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının strateji kommunikasiyalr üzrə koordinatoru Con Kirbinin öz təklifi var: qoy, Qəzzada sülhə nail olunması üçün Tehran radikal HƏMAS qruplaşmasına təzyiq göstərsin). Bütün bunlarla yanaşı, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu və hökumətinin Fələstinin Rəfah şəhərinə hücum planı Qəzzada tezliklə barışığa nail olunması perspektivinin üzərindən xətt çəkir.
Raketlər, dronlar, «Doğru vəd»
Nəhayət, aprelin 12-də Livanın İrana yaxın «Hizbullah» qruplaşması İsraili kütləvi raket atəşinə tutub. SAXAL bəyan edib ki, «Livan ərazisindən təxminən 40 raket atılıb ki, onların bir hissəsi zərərsizləşdirilib, qalanları isə açıq məkanlara düşüb». İsrail ordusunun briqada generalı Daniel Xaqarinin sözlərinə görə, «raketlərin əksəriyyəti HHM sistemi tərəfindən zərərsizləşdirilib». Açıqlamada bildirilir ki, SAXAL cavabında «təhlükəni aradan qaldırmaq üçün» Livanın cənubuna zərbələr endirib. Söhbət İsrail ordusunun «Hizbullah»ın iri hərbi kompleksinə hücumundan gedir.
«Hizbullah» İsrailə hücumunu «Qəzza zolağındakı mətin Fələstin xalqına, onun rəşadətli və layiqli müqavimətinə dəstək» adlandırıb. Bununla yanaşı, İsrail ordusunun mövqelərinin atəşə tutması «düşmənin Livanın cənubundakı yaşayış məntəqələrinə, dinc sakinlərin evlərinə hücumuna cavab» kimi də təqdim olunub. Lakin lap başdan aydın idi ki, «Hizbullah»ın addımı sadəcə olaraq, İranın daha miqyaslı qisas əməliyyatının başlanğıcı idi.
Bəli, bu, nahayət, baş verib. Aprelin 14-ü gecə İran, həmçinin ona İraq, Suriya və Yəməndə müttəfiq olan qruplaşmalar İsrail ərazisinə doğru 300-dən çox dron və raket göndərib. Lakin SAXAL-dan verilən açıqlamaya görə, İsrail və müttəfiqləri ABŞ, Böyük Britaniya və Fransanın müdafiə sistemləri onların böyük əksəriyyətini zərərsizləşdirib. Xaqari bildirib ki, İsrail ərazisinə cəmi bir neçə ballistik raket düşüb. Məsələn, İsrail HHQ-nin Neqev səhrasındakı bazası «zədələnib», lakin o belə, fəaliyyətini davam etdirir.
İran isə öz növbəsində İsrail ərazisində hərbi hədəflərin «uğurla məhv edildiyini» açıqlayıb. Açıqlamada Neqevdəki baza xüsusi vurğulanır, İranın Dəməşqdəki konsulluğuna hücum etmiş «F-35» qırıcılarının məhz həmin bazadan havaya qalxdığı bildirilir.
İsrailə hücumdan az sonra Tehran zərbələrin davam etməyəcəyini açıqlayıb. İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Məhəmməd Bageri deyib ki, «Doğru vəd» əməliyyatı qarşıya qoyulmuş məqsədə çatıb». Bununla yanaşı, İsraili cavab addımlarından çəkinməyə, ABŞ-ni isə İranla «sionist rejimi» arasındakı qarşıdurmaya hər hansı müdaxilədən uzaq durmağa çağırıb. Bageri bildirib ki, Təl-Əviv cavab addımları atarsa, İranın növbəti əməliyyatı «Amerikanın regiondakı bazarının da hədəf seçilməsi ilə, daha miqyaslı olacaq».
İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu İranın hücumundan dərhal sonra xalqa müraciət edib: «Mən dəqiq prinsip müəyyənləşdirmişəm: bizə zərbə endirənlərə zərbə endirəcəyik». İsrail «Hizbullah»ın Livanın cənubundakı obyektlərinə kütləvi şəkildə zərbələr endirməyə başlasa da, İranın özünə kəskin cavab verməyə tələsməyib. Bu, bəlkə də Vaşinqtonun mövqeyi ilə bağlıdır. Hər halda, hadisələrin ən qızğın vaxtında Netanyahu ilə Bayden arasında təcili telefon danışığı olub. Amerika mətbuatı xəbər verir ki, Bayden Netanyahuya İsrailin cavab addımlarını dəstəkləməyəcəklərinə dair xəbərdarlıq edib.
Vaşinqton hər vəchlə göstərir ki, o, lokal İran-İsrail qarşıdurmasının tammiqyaslı müharibəyə çevrilməsini istəmir. Eskalasiyanın dərinləşməsinin qarşısının alınması üçün siyasi alətlərdən istifadə cəhdləri də buradan qaynaqlanır. Hər halda, Ağ Ev artıq «Böyük yeddilik» ölkələrinin təcili görüşünün anonsunu verib. «İranın hücumuna vahid diplomatik cavabın verilməsi» üçün təşkil olunacaq toplantı videokonfrans formatında keçiriləcək.
Beləliklə, gərginliyin ən azı müvəqqəti səngiməsi şansı var. Hər halda, mövcud status-kvo münaqişəyə cəlb olunmuş bütün tərəfləri qane edir, çünki onlar hərbi eskalasiyanın dərinləşməsinin ən təxminedilməz fəsadlara yol aça biləcəyini yaxşı anlayırlar. Belə isə İran konsulluğuna hücuma tarixində ilk dəfə İsrailə raket zərbələri ilə cavab verməsindən məmnundur. Təl-Əvivə gəlincə, o, Tehranın hücumunun qarşısını uğurla almasını öz aktivinə yaza bilər. Həmin anda Qərbin İsraili birmənalı dəstəkləməsi isə praktik olaraq, yəhudi dövlətini təcrid vəziyyətdən çıxarıb, Qəzzada aparılan hərbi əməliyyatlara görə beynəlxalq birliyin real məzəmmətindən xilas edib.
İran İsrailə ciddi və effektiv formada hücum təşkil etsə də, düşməninə ciddi zərər verə bilməyib. Hər iki tərəfin özünü qalib sayması üçün bundan yaxşı nə ola bilər? Bəli, tərəflər elə belə də edir. Lakin bu «təqdimat» İranla İsrail arasında yaşananların ümumilikdə Yaxın Şərqdəki gərginliyin vacib tərkib hissəsi olduğunu inkar etmir. Region yenidən dünyanın ən böyük gərginlik ocağına çevrilir. Qlobal güc mərkəzləri arasındakı mövcud kəskin geosiyasi mübarizə fonunda isə bu, bütün dünyanın təhlükəsizliyinə ən ciddi təhdidlərdən biridir.

Iranian-Israeli confrontation can lead to a major war in the Middle East
The Middle East teeters on the brink of a significant conflict, primarily due to the intensifying tensions between Iran and Israel. These nations have been engaged in a covert war across the territories of neighbouring Arab states for several years. It is evident that Israel's allies, including the United States and other Western countries, might become entangled in an actual conflict.
IDF Strikes
The already intricate dynamics in the Middle East have worsened following the Israeli Defence Forces' (IDF) airstrike on the Iranian consulate in Damascus on April 1. This strike resulted in the deaths of five officers and two generals from the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC)—Mohammad Reza Zahedi, head of the Al-Quds Force in Syria and Lebanon, and his deputy, Mohammad Hadi Haji Rahimi.
Iran, accusing Israel of breaching international norms and conventions, has threatened severe retaliation. The Supreme Leader of the Islamic Republic, Ayatollah Ali Khamenei, declared that Israel "will be punished by the hands of our brave men." The Iranian President, Ebrahim Raisi, also cautioned that the assault on the IRI consulate "will not go unanswered." Furthermore, Iranian Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian held Israel's ally, the US, accountable.
Overall, Israel's attack on the Iranian diplomatic mission in Damascus has elicited a negative response from the global community. The Arab League, for instance, condemned Israel for trying to escalate the conflict with Hamas in the Gaza Strip to a broader regional war. Nonetheless, the UN Security Council failed to issue a collective statement on the matter. Although most members concurred that strikes on diplomatic institutions flagrantly violated the Vienna Convention on Diplomatic Relations and were thus indefensible, Western nations declined to denounce Tel Aviv's actions.
It is well-documented that Israel consistently targets Iranian interests in Syria. In late December 2023, an airstrike in a Damascus suburb claimed the life of IRGC General Sayed Razi Mousavi. Subsequently, in late January 2024, the Israeli Air Force bombarded an IRGC facility in the Syrian capital with missiles, resulting in at least five Iranian military advisors' deaths. Moreover, recent airstrikes in the Syrian province of Deir ez-Zor, which led to the deaths of at least 15 individuals, including an Iranian military advisor, should not be disregarded.
The IDF justifies its operations as defensive responses to Iranian aggression, specifically citing the Iranian drone attack on the Israeli naval base in Eilat, for which the Shiite group Islamic Resistance in Iraq claimed responsibility. The IRGC's missile strikes on US and Israeli positions in Iraqi Kurdistan, targeting what the Iranians labeled the "spy headquarters" of the Israeli intelligence service Mossad, are also noteworthy. Israel's reprisal was swift—a strike in the Mezzeh neighbourhood in southwestern Damascus eliminated five IRGC members, including Yousef Omidzadeh, the head of Iranian intelligence in Syria.
Historically, the IDF has avoided targeting IRI diplomatic missions. Israel justifies the April 1 operation by asserting that the demolished building was not a consulate with diplomatic status but an IRGC military base. The primary target was General Zahedi, whose death marks the IRGC's most substantial loss since General Qassem Suleimani's demise following a US airstrike in Iraq in 2020. Israeli authorities allege that Zahedi and his deputy Rahimi, who were both killed on April 1, "were responsible for numerous attacks on Israeli and U.S. targets and were plotting further assaults."
The Israeli offensive has made an Iranian counterstrike inevitable, with the IRI leadership signaling its imminence. The specifics of the retaliation—its nature, location, timing, and executing forces—remain uncertain.
Tehran's Expected Response
Speculation abounds regarding Tehran's potential response, with two primary scenarios under consideration: a direct strike by Iran against Israel or a retaliatory action executed by Iranian proxies, such as Lebanese Hezbollah and the Yemeni Houthis. Additionally, there is uncertainty over whether the attack would target Israeli territory directly or one of its embassies abroad.
In anticipation of the latter scenario, Israel swiftly shuttered approximately three dozen of its foreign diplomatic missions. The nature of Iran's response—whether direct or indirect, forceful or restrained—highlights the mutual reluctance among Israel, the United States, and Tehran to escalate the situation into a full-blown regional conflict.
Washington has distanced itself from the assault on the Iranian consulate in Damascus, emphasizing its non-involvement. Notably, the Iranian president's administration disclosed a request from Washington urging restraint against American facilities. This appeal was corroborated by the United States, which also sought the influence of China, Türkiye, and Saudi Arabia to moderate Tehran's actions. Despite being a traditional regional adversary of Iran, Saudi Arabia joined in condemning Tel Aviv's actions concerning the Iranian diplomatic mission in Damascus.
Consequently, the prospect of Iranian forces targeting US troops or facilities seems highly unlikely. Although Iran has forewarned Israel of impending retribution, it has simultaneously conveyed its disinclination to inflict significant damage on the "Zionist regime." Tehran's strategy appears to avoid a comprehensive escalation or direct warfare with its adversaries, namely Israel and its principal supporter, the United States, recognizing the unpredictable repercussions such a conflict would entail for itself.
The US and Israel have responded to hints of potential Iranian retaliation following the conclusion of the sacred Muslim holiday of Ramadan—Eid al-Fitr. Israel has signalled its preparedness to launch strikes on Iranian soil should an attack occur. Israeli Defense Minister Yoav Galant and Foreign Minister Yisrael Katz have made pertinent declarations. Discussions within Israeli circles about targeting Iran's nuclear capabilities have also surfaced, coinciding with reports of Iran nearing the development of a nuclear warhead.
The United States has reiterated its unwavering support for Israel's security against threats from Iran and its affiliates. President Joe Biden affirmed, "Our commitment to Israel's security from these threats from Iran and its satellites is ironclad. Let me say it again: ironclad. We intend to do everything we can to protect Israel's security."
Amidst these developments, the American nuclear-powered aircraft carrier Dwight Eisenhower, accompanied by a fleet of 90 aircraft and helicopters and Sea Sparrow surface-to-air missile systems, has reportedly altered its course toward the northern Red Sea, in proximity to Israel. This manoeuvrer aims to bolster Israeli air defence capabilities and provide aerial protection in the event of an assault by Iran and its proxies, including the Houthis, who are within the operational range of the US carrier in the Red Sea.
Iran has reiterated its intent to confine its response to a limited-scale strike against Israel, a move that, while not negating the act of retaliation, would not constitute a significant escalation. This stance is further reflected in two diplomatic overtures extended by Tehran. Amid escalating tensions in the Middle East, Iran made two significant diplomatic moves. The first involved Iran abandoning the idea of "punishing" Israel if the UN Security Council condemns its attack on the Iranian consulate in Damascus and brings the perpetrators of this military operation to justice. The second proposal, likely transmitted through Oman, conveyed Iran's willingness to refrain from attacking Israel if the United States could secure a cessation of hostilities in Gaza.
However, both Iranian initiatives faced insurmountable challenges given the current geopolitical climate. Western states, including the US, remain steadfast in protecting Israel's interests during UN discussions. While expressing concern over civilian casualties resulting from Israeli military operations in Gaza, they are unwilling to compromise Israel's position. This stance is partly due to the principle of not following Iran's lead, as articulated by John Kirby, the coordinator for strategic communications in the US National Security Council. Kirby suggests that Iran should exert pressure on the radical Palestinian movement Hamas to achieve a truce in Gaza. Additionally, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu's government remains committed to launching an offensive in the Palestinian town of Rafah, further diminishing prospects for a Gaza truce.
Hezbollah's Provocative Actions
On April 12, Hezbollah, the Lebanese Shiite group closely aligned with Iran, launched a massive rocket attack on Israel. The Israeli Defense Forces (IDF) reported approximately 40 launches from Lebanese territory, with some intercepted and others falling in open terrain. Brigadier General Daniel Hagari, IDF spokesman, confirmed that most targets were successfully intercepted by air defenses. The IDF responded by striking southern Lebanon to neutralize the threat, triggered by an Israeli army attack on a large Hezbollah military compound.
Hezbollah justified its rocket attack as support for the Palestinian people in the Gaza Strip, framing it as part of their valiant resistance. They also cited retaliation for enemy attacks on settlements in southern Lebanon and civilian homes. However, it was evident that Hezbollah's actions served as a prelude to a larger Iranian response.
On the night of April 14, Iran, along with allied groups in Iraq, Syria, and Yemen, launched over 300 drones and rockets toward Israel. Despite this onslaught, Israel's defence systems, supported by the US, Britain, and France, intercepted the majority of Iranian missiles and drones. Only a few ballistic missiles struck Israeli territory, including the Israeli Air Force base in the Negev Desert, which sustained damage but continues to operate.
Iran claimed successful destruction of military targets within Israel, specifically highlighting the Negev base. According to Tehran, Israeli F-35 fighter jets took off from this location to strike the IRI consulate in Damascus. Following the attack, Iran declared that "Operation Honest Promise" had achieved its objectives. However, Tehran issued a warning to Israel against retaliation and cautioned the US not to interfere in the confrontation between Iran and the "Zionist regime." Chief of General Staff of the Iranian Armed Forces, Mohammad Bagheri, threatened that any Israeli retaliation would trigger a larger-scale operation, potentially targeting US bases in the region.
As tensions escalate in the Middle East, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu addressed the nation promptly after the Iranian attack commenced. He asserted a clear principle: Israel would strike back against any aggressor. However, despite launching massive strikes against Hezbollah targets in southern Lebanon, Israel refrained from an immediate and forceful response to Iran itself. This strategic decision may have been influenced by the United States, particularly given Netanyahu's urgent telephone conversation with President Biden. American media reported Biden's warning to Netanyahu: the US would not support Israel's retaliation.
Washington's stance is unequivocal: it aims to prevent localized Iranian-Israeli skirmishes from spiraling into a full-scale war. Instead of relying solely on military actions, political instruments are being deployed to avert further escalation. The White House recently announced an emergency video conference among G7 countries to formulate a "unified diplomatic response" to the Iranian attack.
Despite the tension, there exists a chance for at least a temporary respite. All parties involved recognize that further military escalation could yield unpredictable consequences. Iran, in particular, finds satisfaction in launching its first direct attack on Israel in history as a response to the strike on its consulate. Israel, on the other hand, can justifiably claim credit for repelling the Iranian raid. Additionally, Western support for Israel during this critical moment has mitigated its isolation, despite international condemnation due to the Gaza military operation.
Iran executed an impressive and spectacular attack on Israel, yet it failed to inflict tangible losses. Both sides now present the situation as a victory, emphasizing their respective narratives. However, these "representations" do not negate the broader context: the Iran-Israel conflict is a crucial component of the escalating tension in the Middle East. Against the backdrop of heightened geopolitical confrontation among global power centres, this region once again emerges as a significant hotbed of instability, posing a serious challenge to global security.