MÜHARİBƏ SƏHİFƏSİNİ ÇEVİRƏRƏK
Cənubi Qafqazda hadisələr son dərəcə sürətlə inkişaf edir. Qarabağda Rusiya sülhməramlıları çıxarılır, Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Qazax istiqamətində isə ilk sərhəd dirəkləri quraşdırılır.
Ekspertlər hesab edirlər ki, bu, son dərəcə əhəmiyyətli hadisədir. Bakı ilə İrəvan sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlayır və bu, uzunmüddətli sülhün yaradılması istiqamətində ilk və vacib addımdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bildirib ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi səhifəsini çevirməyin vaxtıdır. İndi bu çağırış reallığa çevrilir.
Sülhməramlılar gedir
Qarabağdan Rusiya sülhməramlı kontingentinin çıxarılması həm sensasion, həm də gözlənidən hadisə idi. Bir yandan 10 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyev, Vladimir Putin və Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan tərəfindən imzalanmış Üçtərəfli Bəyannamədə bildirilir ki, «Dağlıq Qarabağda təmas xətti və Laçın dəhlizi boyu Rusiya Federasiyasının 1960 sayda odlu silahlı hərbi qulluqçusundan, 90 hərbi zirehli texnika, 380 ədəd avtomobil və xüsusi texnikadan ibarət sülhməramlı kontingenti yerləşdirilir». Sənəddə deyilir ki, «Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması ilə paralel şəkildə yerləşdirilir. Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingentinin qalma müddəti 5 ildir və müddətin bitməsinə 6 ay qalmış hazırkı müddəanın tətbiqinə xitam verilməsi niyyətini Tərəflərdən hər hansı biri bəyan etməzsə, avtomatik olaraq növbəti 5 illik müddətlərə uzadılır». Başqa sözlə, Üçtərəfli Bəyannaməyə görə, sülhməramlılar ən azı 2025-ci ilin noyabrınadək Qarabağda qalmalı idi.
Lakin sonradan vəziyyət qəflətən dəyişdi. Qarabağa mina, silah daşınması, peşəkar təxribatçıların və terrorçuların axını, İrəvan və Xankəndidəki qanunsuz xuntanın revanş planı, nəhayət, tikilməkdə olan yollardan birində erməni diversantlarının quraşdırdıqları mina partlayışı – Azərbaycan bütün bunlara nəzəri baxımdan belə, dözə bilməzdi. Nəticədə, 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin keçirdiyi antiterror əməliyyatı ilə erməni silahlıları darmadağın edilib, xunta isə özünü buraxdığını bəyan edib. Yaranmış yeni status-kvodan sonra Rusiya sülhməramlılarının Qarabağda görməli olduqları iş qalmayıb: artıq bölgədə aralarında sülhün təmin edilməli olduğu silahlı tərəflər yox idi. Üstəlik, artıq hansısa «xüsusi» statusdan da söhbət getmirdi. «Bu (sülhməramlıların çıxarılması), Ermənistanın Azərbaycanla 1991-ci ildə müəyyənləşmiş sərhədlərini tanıması ilə yaranmış hazırkı reallığa uyğundur», - deyə Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib: «Orada geosiyasi reallıq dəyişib və artıq onların (sülhməramlıların) görəcəyi iş qalmayıb».
Sülhməramlıların Qarabağda İlham Əliyevin Moskva səfəri ilə eyni vaxta təsadüf edən çıxarılması Azərbaycan-Rusiya münasibətlərində hər hansı çətinlik yaratmayıb. Halbuki bu, çoxları üçün gözlənilməz olub. Üstəlik, artıq Qarabağa Rusiya sülhməramlılarının əvəzinə hansısa başqa qüvvələrin yerləşdirilməsi məsələsi də Ermənistanda fəal müzakirə olunmasına rəğmən, aktuallığını itirib.
Azərbaycan siyasətçiləri və ekspertləri əmindirlər ki, artıq Qarabağ münaqişəsinə yekun nöqtə qoyulub. Müharibə səhifəsi çevrilib. Sülhməramlılar da Qarabağı orada əsl sülhün yarandığı üçün tərk ediblər.
Dövlət sərhəddən başlayır. Sülh də
Sülhməramlıların Qarabağı tərk etməsi fonunda Cənubi Qafqazdan daha bir sensasioln xəbər yayılıb. Məlum olub ki, Azərbaycanla Ermənistan sərhədlərin delimitasiyası istiqamətində də addımlar atmağa başlayıb. 19 aprel 2024-cü ildə Azərbaycan baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və onun ermənistanlı həmkarı Mqer Qriqoryanın sədrliyi ilə dövlət sərhədlərinin delimitasiyası üzrə dövlət komissiyasının səkkizinci iclası keçirilib. Prosesin ilk mərhələsində Azərbaycanın Qazax rayonunun Ermənistanın işğalı altında olan 4 kəndinin Bakının nəzarətinə qaytarılmasına dair razılıq əldə edilib. Üstəlik, kəndlərin qaytarılması və sərhədlərin delimitasiyası haqda razılaşma vasitəçilərsiz əldə edilib ki, bir çox ekspert məhz bu məqama xüsusi diqqət çəkir. Yəni artıq tərəflər sülh prosesini kənar təzyiqlər olmadan özləri irəli aparır.
Paşinyanın sərhəd problemləri
Ermənistan siyasi spektrinin radikal hissəsi 4 həmsərhəd kəndin Azərbaycana qaytarılması qərarını birmənalı qarşılamayıb ki, bu da gözlənilən idi. Doğrudur, Ermənistan hökuməti ictimai rəyi buna hazırlamaq üçün açıq addımlar atırdı. Məsələn, baş nazir Nikol Paşinyan sərhəd bölgəyə bir neçə səfər etmiş, orada yaşayan sakinlərlə görüşlər keçirmiş, sadə həqiqəti onlara başa salmağa çalışmışdı: Ermənistan özünü beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan sərhədləri çərçivəsində daha təhlükəsiz hiss edəcək, qonşu Azərbaycanla isə müharibə aparmaqdansa, dostluq etmək daha yaxşıdır. Amma onu heç də hamı dinləmək istəmirdi. Hər halda, Ermənistanda Tavuş adlandırılan Tovuzqala rayonunda «ərazilərin təhvil verilməsi»nə etirazlar baş qaldırmışdı, hökuməti günahlandıran qüvvələr vacib avtomobil yollarını bağlayırdılar və s. Onlara tez-tez sabiq müdafiə naziri Seyran Ohanyan, eks-prezident Serj Sarqsyan kimi müxalifət «lider»ləri də qoşulur, xalqı Paşinyanı devirməyə çağırırdılar. Etiraz aksiyalarında kilsə də fəal iştirak edir. Ermənistan müxalifəti isə etirazlara məhz kilsə iyerarxiyasının rəhbərlik etməsini istəyi, çünki Ermənistan vətəndaşlarının Qarabağ klanı başçılarına münasibəti çox pisdir.
Politoloqların bu etirazların Paşinyan hakimiyyətinə və Bakı ilə İrəvan arasındakı sülh prosesinə nə dərəcədə təhdid yaratdığı haqda fikirləri müxtəlifdir. Bir tərəfdən hazırkı baş nazir siyasi yaşam möcüzəsi göstərir. Hər halda, o, ölkəsinin 44 günlün müharibədə məğlub olmasından sonra belə, hakimiyyətdə qala bilib. Halbuki o zaman İrəvanda hiddətlənmiş kütlə parlamentin binasına hücum etmiş, baş nazirin kabinetindən saatı və ətiri «itmiş», hazırkı xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan isə ölümcül şəkildə döyülmüşdü. Paşinyan Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının artıq sabiq rəisi Onik Qasparyanın təşkil etdiyi hərbi çevriliş cəhdindən də sağ-salamat çıxa bilib. Amma ədalət naminə deyilməlidir ki, həmin çevriliş cəhdi daha çox karikaturaya bənzəyirdi.
Bu da son deyil. Paşinyan iki ölkənin şərti sərhədində baş vermiş toqquşmadakı məğlubiyyətdən, hətta Azərbaycanın Qarabağda qeyri-qanuni xuntanın mövcudluğuna son qoymuş antiterror əməliyyatından sonra da hakimiyyətini qoruyub saxlamağı bacarıb. Amma bütün bunlar, əlbəttə ki, bu dayanıqlılığın əbədi olacağı anlamına gəlmir.
Ekspertlər əmindirlər ki, Paşinyanın bu siyasi yaşam bacarığı ölkə müxalifətinin parlaq, xarizmatik liderinin olmaması, «köhnələr»in isə xalqda ciddi qıcıq yaratması ilə də bağlıdır. Amma belə lider ortaya çıxsa, vəziyyət asan olmayacaq. Belarusdakı Tixanovskaya misalı isə göstərir ki, siyasi arenada hətta adi evdar qadını da «parlatmaq» mümkündür.
Nəhayət, hələ işə xarici oyunçular da «qol qoymayıb». Paşinyan yalnız Moskvanın deyil, Qərbdə də bir çoxunun xoşuna gəlmir. Ondan xarici siyasi kursunu dəqiq müəyyənləşdirməsi istənilir. Belə vəziyyətdə istər Moskvanın, istərsə də Brüssel, Paris və Vaşinqtonun əlində «kozır» peyda ola bilər. Bütün bunlar isə kiçik, zəif və yoxsul, lakin siyasi terror və zorakılıq ənənələri olan Ermənistanda baş verəcək…
Paşinyan üçün ən təhlükəlisi kilsənin ona qarşı çıxmasıdır. Bu, Ermənistanda və erməni diasporunda daha ciddi gücdür. Eçmiədzinin maliyyə resursları da var, beynəlxalq əlaqələri də. Odur ki, kilsə dindarları hakimiyyətə qarşı qaldırmaq iqtidarındadır.
Qeyd olunmalıdır ki, artıq Ermənistanda revanşist şüarlar əvvəlkitək effektsiz qalmaya da bilər. İki uduzulmuş müharibə erməni seçicisinin Qarabağın, Cavaxetiyanın və Şərqi Anadolunun kimə məxsus olduğuna dair diskussiyaların «qiyməti» haqda düşünməsinə əsas ola bilər. Yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə «Yerablur» qəbiristanlığında yeni ərazilərə səbəb olub ki, belə ağır təcrübə çox vaxt nəticəsiz qalmır.
O da unudulmamalıdır ki, Ermənistanda hakimiyyət dəyişikliyi baş verərsə belə, İrəvan imzaladığı öhdəlikləri yerinə yetirməlidir – sərhədlərin delimitasiyası, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tanınması və Qarabağa iddialardan imtina. Yəni Paşinyanın istənilən xələfi onun siyasətini davam etdirmək məcburiyyətindədir – İrəvan Azərbaycanla yeni müharibəyə gedə bilməz. Bu, onlar üçün intihar olardı. Ola bilsin ki, müxalift dairələr məhz bu səbəbdən gərginliyi davam etdirsələr də, Paşinyanın devrilməsi istiqamətində real addımlar atmır. Bununla da, onlar əslində, Azərbaycanla sülh müqaviləsinin hazırlanması və imzalanması kimi qeyri-populyar işi məhz Paşinyanın üzərinə atırlar.

ПЕРЕВОРАЧИВАЯ СТРАНИЦУ ВОЙНЫ
События на Южном Кавказе развиваются с калейдоскопической скоростью. Из Карабаха выводятся подразделения российских миротворцев. А на границе Азербайджана и Армении, на Газахском участке, установлен первый пограничный столб.
Эксперты считают, что происходят весьма значимые события. Баку и Ереван приступают к делимитации и демаркации границы, а это первый и важный шаг к установлению долгосрочного мира.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно подчеркивал, что настало время перевернуть страницу армяно-азербайджанского конфликта. И этот призыв становится реальностью.
Миротворцы уходят
Вывод из Карабаха российского миротворческого контингента был событием и сенсационным, и ожидаемым одновременно. С одной стороны, в трехстороннем Заявлении, подписанном в ночь на 10 ноября 2020 года президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым, России Владимиром Путиным и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, указывалось, что «вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора развертывается миротворческий контингент Российской Федерации в количестве 1960 военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобильной и специальной техники». И в нем оговаривалось: «Миротворческий контингент Российской Федерации развертывается параллельно с выводом армянских вооруженных сил. Срок пребывания миротворческого контингента Российской Федерации - 5 лет с автоматическим продлением на очередные 5-летние периоды, если ни одна из Сторон не заявит за 6 месяцев до истечения срока о намерении прекратить применение данного положения». В переводе: миротворцы должны были находиться в Карабахе как минимум до ноября 2025 года.
Однако ситуация резко изменилась. Протаскивание в Карабах мин, оружия, профессиональных провокаторов и террористов, подготовка Ереваном и незаконной хунтой в Ханкенди планов реванша, наконец, взрыв мин, заложенных диверсионной группой на одной из строящихся автодорог, - Азербайджан даже теоретически не мог и не собирался все это терпеть. И 19-20 сентября 2023 года после антитеррористических рейдов группировка ВС Армении была разгромлена, а хунта объявила о самороспуске. После сложившегося статус-кво у российских миротворцев в Карабахе не осталось тех задач, которые они должны были решать: здесь уже не было вооруженных сторон, которые надо было бы разводить. Как не было и почвы для разговоров о некоем «особом», «отложенном» или еще каком-то статусе. «Это (вывод миротворцев) отвечает нынешним реалиям, которые сложились в регионе, после того как Армения признала границы Азербайджана по состоянию на 1991 год, - заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. - Реалии геополитические там изменились, и там не осталось больше функций для них (миротворцев)».
Вывод миротворцев, который совпал с рабочим визитом в Москву Ильхама Алиева, не привел к каким-либо сложностям в отношениях Азербайджана и России. Все произошло быстро, четко и по-деловому. Хоть и стало для многих неожиданностью.
Причем потеряли актуальность и планы по вводу в Карабах вместо российских миротворцев представителей каких-то других сил, что довольно активно обсуждалось в Армении.
Азербайджанские политики и эксперты подчеркивают: в карабахском конфликте поставлена жирная точка. Страница войны перевернута. И миротворцы уходят из Карабаха именно потому, что там наступает настоящий мир.
Государство начинается с границ. Мир - тоже
Во время вывода миротворцев из Карабаха в информационном пространстве Южного Кавказа распространилась новая сенсация. Азербайджан и Армения делают шаги к урегулированию вопроса делимитации границы. Как сообщалось ранее, 19 апреля 2024 года под председательством заместителя премьер-министра Азербайджана Шахина Мустафаева и вице-премьер-министра Армении Мгера Григоряна состоялась восьмая встреча Госкомиссии по делимитации государственной границы. Уже на начальном, первом этапе этого процесса было согласовано возвращение Азербайджану четырех ранее оккупированных сел Газахского района.
Причем, как подчеркивалось многими специалистами, договориться о делимитации границы и возвращении сел удалось без посредников. А это значит, что стороны сами, без внешнего давления, продвигают мирный процесс.
Пограничные проблемы Пашиняна
То, что радикальная часть армянского политического спектра воспримет решение о возвращении Азербайджану четырех приграничных сел неоднозначно, следовало ожидать. Да, власти Армении честно пытались подготовить общественное мнение. Никол Пашинян несколько раз выезжал в приграничье, встречался с жителями и старался донести до них простую мысль: наиболее безопасно Армения будет чувствовать себя в международно признанных границах. А с соседним Азербайджаном лучше дружить, а не воевать. Но не все пожелали его услышать. В Товузгалинском районе, который в Армении называют Тавушским, протестуют против «сдачи земель» шумно, с перекрытием важных автодорог и обвинениями властей. К протестующим регулярно наведываются вожаки оппозиции, включая «бывших» вроде экс-министра обороны Сейрана Оганяна, а также экс-президента Сержа Саргсяна, призывающего к свержению Пашиняна. Самое активное участие в протестах принимает также церковь. Армянская оппозиция даже предлагает именно церковным иерархам передать руководство протестами - к верхушке карабахского клана отношение у граждан Армении слишком уж негативное.
Мнения политологов, насколько эти протесты могут представлять угрозу и власти Пашиняна, и мирному процессу между Баку и Ереваном, не совпадают. С одной стороны, действующий премьер-министр Армении демонстрирует чудеса политической выживаемости. Он удержался у власти в ноябре-декабре 2020 года, когда Армения проиграла 44-дневную войну. Тогда в Ереване возмущенная толпа громила парламент, из кабинета премьера «исчезли» его часы и парфюм, а нынешнего министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна избили до полусмерти. Пашинян благополучно пережил также попытку военного переворота, который пытался устроить теперь уже бывший начальник генштаба ВС Армении Оник Гаспарян. Но справедливости ради надо признать, что переворот был достаточно карикатурным. Бывший глава «шашлычной революции» удержался в кресле и после проигранных Арменией стычек на условной границе и даже после антитеррористических рейдов Азербайджана в Карабахе, когда незаконная хунта перестала существовать. Правда, это не повод считать, что запас прочности у его власти беспредельный.
Эксперты уверены, что политическая выживаемость Пашинина не в последнюю очередь связана с тем, что у оппозиции нет яркого и харизматичного лидера, а разнообразные «бывшие» вызывают у народа слишком сильное раздражение. Но если такой лидер появится, мало не покажется. А пример той же Тихановской в Беларуси говорит о том, что «раскрутить» на политической арене можно даже домохозяйку, и это не фигура речи.
Наконец, пока еще не задействованы внешние игроки, Пашинян вызывает раздражение не только у Москвы, но и у многих на Западе. От Армении ждут четкого определения внешнеполитического курса. «Козыри в рукаве» в такой ситуации могут появиться и у Москвы, и у Брюсселя, и у Парижа, и у Вашингтона. И все это будет происходить в маленькой, слабой и бедной Армении, но зато с богатейшими традициями политического террора и насилия.
Для Пашиняна опаснее всего, что против него выступает церковь, а это в Армении и диаспоре более чем серьезная сила. У Эчмиадзина есть и финансовые средства, и международные связи, и церковникам вполне под силу «поднять» против власти свою паству.
Следует отметить, что лозунги реванша уже могут и не иметь прежнего безотказного эффекта. Две проигранные войны - серьезный повод задуматься армянским избирателям о цене дискуссий, кому должен принадлежать Карабах, кому - Джавахетия, а кому - Восточная Анатолия. Новая война за новые территории обернулась новыми территориями на военном кладбище «Ераблур», а такой печальный опыт не проходит бесследно.
И не надо забывать, что даже в случае смены власти Армении придется выполнять подписанные обязательства - по делимитации границ, признанию территориальной целостности Азербайджана и отказу от притязаний к Карабаху. То есть любому преемнику Пашиняна придется проводить «пашиняновскую» политику - позволить себе новую войну с Азербайджаном Ереван не может. Это прямой путь к самоубийству. Возможно, именно поэтому оппозиционные круги, держа ситуацию в напряжении, не делают реального шага к свержению власти Пашиняна. Предоставляя бывшему лидеру «шашлычной революции» возможность сделать непопулярную работу по подготовке и подписанию мирного договора с Азербайджаном.