ZƏNGƏZUR DƏHLİZİ: KİM ƏLEYHİNƏDİR?
Cənubi Qafqazda siyasi yay fasiləsi bitdi. İndi yerli siyasətçilər və ekspertlərin diqqəti yenidən Azərbaycanla Ermənistan arasında kommunikasiyaların açılmasına, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinə yönəlib. Üstəlik, bu dəfə əsas xəbər qaynaqları Bakı ilə İrəvan yox, Moskva ilə Tehrandır.
Zəngəzur dəhlizi məsələsi 2020-ci il noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın birgə bəyannamə imzalaması ilə gündəmə gəlib. Həmin sənəddə bir sıra digər məsələlərlə yanaşı, o da bildirilir ki, «Regionda bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələri açılır. Ermənistan Respublikası Azərbaycan Respublikasının qərb rayonları ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hər iki istiqamətdə maneəsiz hərəkətinin təmini üçün nəqliyyat əlaqələrinin təhlükəsizliyinə zəmanət verir. Nəqliyyat əlaqəsinə nəzarəti Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sərhəd Xidməti həyata keçirir».
Amma artıq bu gün buna inanmaq çətindir. Halbuki müharibənin son günü «isti-isti» imzalanmış bu sənəddən sonra ekspertlərin əksəriyyəti Zəngəzur dəhlizinin açılmasını az qala «texniki məsələ» sayırdı. Eyni zamanda həmin dövrdə kommunikasiyaların mümkün qədər tez açılmasını sanki durmadan «blokada»dan danışan Ermənistan daha çox istəyirdi.
Ortaya çıxan problemlər
Azərbaycan lap əvvəldən Üçtərəfli Bəyannamədə yer almış öhdəliklərə əməl olunmasını tələb edib və edir: hələ SSRİ illərində mövcud olmuş köhnə marşrut üzrə dəmir və avtomobil yolu Rusiya FTX-nin nəzarəti altında istismara verilməlidir. Bu yol praktik olaraq, İran sərhədi boyunca uzanır, oranı isə Ermənistan tərəfindən məhz rusiyalı «yaşıl furajkalılar» qoruyur. Həmin ərazidə sərhəd zonası rejimidir. Bakı nəqliyyat dəhlizinin təhlükəsizliyini Ermənistana etibar etməyə tələsmir, çünki doxsanıncı illərin sonlarında baş vermiş hadisələr hələ yaddaşlardadır. O zaman Qarabağ münaqişəsinin lap əvvəli idi və erməni yaraqlıları dəmir yolunun Meğridən keçən hissəsində diversiya törətmişdilər. Naxçıvan faktiki olaraq, 1989-cu ildən blokadada idi. İndi Azərbaycan həmin hadisələrin təkrarlanmasını istəmir. Amma bu, eyni zamanda Bakının şıltaqlığı yox, İrəvanın da imzaladığı öhdəlikdir. Bununla yanaşı, Bakı Zəngəzur dəhlizi məsələsini gələcək sülh razılaşmasında «ayrıca sətir»ə çevirmək fikrində deyil. Onun açılışının sülh razılaşmasının finalı olmasının vacibliyini Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da dilə gətirib. Bakı və Ankara ümid edir ki, Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanla Türkiyə arasında yolu əhəmiyyətli dərəcədə qısaldacaq və «düzləşdirəcək». Lakin Prezident İlham Əliyev hələ yazda deyirdi ki, «Zəngəzur dəhlizinə gəlincə, bu, 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli Bəyanatda açıq şəkildə əks olunub. Bəli, «Zəngəzur dəhlizi» sözü qeyd olunmayıb, lakin deyilib ki, Azərbaycanın şərq hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsi olmalıdır və Rusiya sərhəd təhlükəsizliyi qüvvələri nəzarəti təmin etməlidir. Bu sənəd Prezident Putin, baş nazir Paşinyan və mənim tərəfimdən imzalanıb. İndi Ermənistan 3 ildən artıqdır ki, bu müddəanı faktiki olaraq pozur». Dövlət başçısı fikrini belə davam etdirib: «İndi onlar bu paraqrafdan, necə deyərlər, canlarını qurtarmaq istəyirlər. Lakin bu, mümkün deyil. Onlar, sadəcə olaraq, Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə quru yolu əlaqəsini qurmaq imkanını bloklayırlar. Bu davranış, sözsüz ki, çox məyusedicidir».
Ermənistanda, həqiqətən də, anlaşılmaz nələrsə baş verir. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da bu yaxınlarda İrəvanın mövqeyini tez-tez dəyişdiyinə diqqət çəkib. Sentyabrın 2-də Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun tələbələri qarşısında çıxış edən nazir Bakı-İrəvan münasibətlərinə də toxunub. Lavrov bildirib ki, «münasibətlərin normallaşması Cənubi Qafqazda Qarabağ probleminin həlli kontekstində çözülməli olan digər problemlərin həllilə paralel getməlidir». Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərlərinin 2020-ci il noyabrın 10-na keçən gecə imzaladıqları birgə bəyannaməni xatırladan nazir həmin sənədə əsasən Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan arasında nəqliyyat əlaqəsinin bərpa edilməli olduğunu deyib: «Həm dəmir yolu əlaqəsi, həm də avtomobil yolu. O, Rusiya Federasiyası Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sərhəd Qoşunları qüvvələrinin təhlükəsizliyi təmin etməsi ilə bərpa olunacaq». S.Lavrov fikrini belə davam etdirib: «Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın bu yaxınlarda verdiyi müsahibəni təəccüblə oxudum. O, Ermənistanın prosesi ləngitməkdə günahlandırılmasını əsassız adlandırır, guya hər şey baş-ayaq olubmuş. Qəribədir. Çünki Ermənistan əvvəlcə avtomobil yolundan imtina edib, yalnız dəmir yolu əlaqəsinin bərpasını tələb edib. Azərbaycan imtinaya səbəb görməyib və bizim vasitəçiliyimizlə buna razılaşıb. Sonra İrəvan orada Rusiya sərhədçilərinin olmasına etiraz edib, halbuki bu, Üçtərəfli Bəyannamədə açıq-aydın yazılıb. Biz bunu anlamadıq. Onlar təhlükəsizliyi özlərinin təmin edəcəklərini bildirdilər. Azərbaycan isə bildirir ki, tərəflər arasında inamsızlıq, düşmənçilik o qədər yüksəkdir ki, Ermənistan ərazisindən Naxçıvana yollanan zaman təhlükəsizliyin təmin ediləcəyinə əmin deyillər».
Gözlənilməz reaksiya
Deyilənlərə İrəvandan hiddət dolu bəyanat gözlənilən idi. Amma gözlənilmədən, diqqət mərkəzinə İran düşüb. Rusiyanın Tehrandakı səfiri İran Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona deyilib: «Bu nədir? Rusiya bilir ki, İran Zəngəzur dəhlizinin əleyhinədir!» Daha sonra İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu ilə əlaqəli olan «Tasnim» agentliyi xəbər yayıb: Tehranda əmindirlər ki, Zəngəzur dəhlizi «NATO-nun Cənubi Qafqaza soxulması olacaq və bu, yolverilməzdir!» Tehranda hesab edirlər ki, Rusiya ilə İran arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlığa dair müqavilə üzərində işin getdiyi vaxtda Lavrovun bəyanatı yersizdir. «Tasnim» yazır ki, ruslar İranın yüksək rütbəli məmurları tərəfindən məlumatlandırılmışdılar və bilirdilər ki, Tehran Naxçıvanla Azərbaycanı birləşdirəcək dəhlizin açılmasına qarşıdır. İranlılar deyirlər ki, burada hər hansı sürpriz mümkün deyil və beynəlxalq normalara görə Cənubi Qafqaz ölkələrinin təhlükəsizliyi, geosiyasi mövqeyi digərlərinin maraqlarından üstün tutula bilməz. İndi iranlı ekspertlər Rusiya tərəfinin Ermənistanla problemlərinin həlli üçün Zəngəzur dəhlizindən istifadəni niyə mümkün saydığını «anlamırlar». «Tasnim»də dərc olunmuş yazıda bildirilir ki, Zəngəzur dəhlizinin açılması «İranın Avropaya qapılarından birinin qapanmasına və onun qonşularının azalmasına» səbəb olacaq. Bunun ardınca isə ultimatum gəlir: «Hər hansı ölkə düşünürsə ki, öz problemlərini başqa torpaqlarda yeni münaqişə cəbhəsi açmaqla çözə bilər, dünyada heç bir yer təhlükəsiz olmayacaq və daimi xaos yaranacaq». İranda hesab edirlər ki, Rusiya XİN-i Ermənistanla problemlərin mifik Zənzəgur dəhlizinin açılması yolu ilə çözülməsinin onların maraqlarına cavab verdiyini düşünməkdə yanılır. İranlılar bildirirlər ki, bu dəhliz Tehranın iradəsinə rəğmən, açıla bilməz.
Kadr arxasında nələr var?
Rusiyanın Zəngəzur dəhlizinin açılmasında niyə israr etdiyi aydındır. ATƏT-in Minsk qrupunun iflasından sonra 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannamə Bakı-İrəvan münasibətlərinin normallaşdırılmasında Moskvanı əsas vasitəçiyə çevirmiş, regiona Rusiya sülhməramlıları da məhz həmin sənədə əsasən yerləşdirilmişdi. Amma indi çox şey dəyişib. Azərbaycanın 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatından sonra Rusiya sülhməramlıları bölgəni tərk edib. Nəticədə, İrəvanın kulisarxası oyunlarında artıq özlərini heç də yaxşı tərəfdən göstərməyən yeni oyunçular peyda olub – Avropa İttifaqı və ABŞ.
Belə bir vəziyyətdə kommunikasiyaların açılması məsələsi Moskvanın moderator rolu oynadığı yeganə məsələdir. Həm də ona görə ki, Üçtərəfli Bəyannaməyə əsasən, açılacaq dəhlizin təhlükəsizliyini məhz Rusiya sərhədçiləri təmin etməlidir. Bundan başqa, Ermənistan dəmir yolları şəbəkəsinin məhz Rusiyanın mülkiyyətində olduğunu da unutmaq olmaz.
Bakı təcrid durumunda qalmış bölgəsi ilə etibarlı nəqliyyat əlaqəsi istəyir. Bəs Tehranın bu inadkarlığı nə ilə bağlıdır? Zəngəzur dəhlizinin əleyhinə çıxan heç də yalnız «Tasnim» agentliyi deyil. Paşinyanla görüşdə onu İranın ali dini lideri ayətolla Əli Xamenei də «zərərli» adlandırıb. Halbuki bu dəhliz Tehranın təhlükəsizliyinə heç bir təhdid yaratmır və onun qonşularının sayını qətiyyən azaltmır.
Ermənistanın inadkarlığı da anlaşılan deyil. Zəngəzur dəhlizi açılmayacaqsa, digər yollar da işləməyəcək. Azərbaycan ilin böyük hissəsini bağlı olan, təhlükəsizliyin lazımi səviyyədə təmin edilmədiyi və heç zaman edilməyəcəyi «alternativ yollar» anlayışını da qəbul etməyəcək. İrəvanın yolun mühafizəsinin özəl strukturlara həvalə olunması təklifi isə ümumiyyətlə anlaşılmazdır. Qeyd edildiyi kimi, Üçtərəfli Bəyannamədə təhlükəsizliyin Ermənistanın özəl təhlükəsizlik strukturları deyil, Rusiya sərhədçiləri tərəfindən təmin olunacağı kifayət qədər konkret göstərilib.
Belə bir vəziyyətdə İrəvanın tərsliyi Azərbaycan Prezidentinin bu halda Ermənistanın həmişəlik dalan olaraq qalacağına dair xəbərdarlığını yada salır. «Əgər dediyim marşrut (Zəngəzur dəhlizi) açılmasa, biz Ermənistanla heç bir başqa yerdə sərhədimizi açmaq fikrində deyilik. Yəni, beləliklə, onlar bundan daha çox ziyan görəcəklər, nəinki xeyir», - deyə İlham Əliyev hələ bu ilin yanvarında bildirib.

ЗАНГЕЗУРСКИЙ КОРИДОР: КТО ПРОТИВ?
Летняя политическая пауза на Южном Кавказе закончилась. И вновь в фокусе внимания местных политиков и экспертов тема разблокирования коммуникаций между Азербайджаном и Арменией, в том числе открытия Зангезурского коридора. Причем на сей раз главными ньюсмейкерами оказались не Баку и Ереван, а Москва и Тегеран.
Зангезурский коридор находится на повестке с 10 ноября 2020 года, когда президенты Азербайджана Ильхам Алиев, России Владимир Путин, а также премьер-министр Армении Никол Пашинян приняли совместное заявление, где в числе прочего отмечалось: «Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахчыванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России». Сегодня в это уже трудно поверить, но по горячим следам подписания трехстороннего Заявления многие эксперты посчитали открытие Зангезурского коридора едва ли не «техническим вопросом». Причем, согласно сложившимся на тот момент стереотипам, на скорейшем открытии коммуникаций настаивала как бы Армения, где не уставали плакать и стенать по поводу «блокады».
А проблемы тем временем появились
Азербайджан с самого начала настаивал и настаивает на выполнении того, что написано в трехстороннем Заявлении: железная и шоссейная дорога по старому маршруту, существовавшему еще в советские годы, причем под охраной пограничников ФСБ России. Это дорога подходит практически вплотную к границе с Ираном, которую в Армении охраняют российские «зеленые фуражки» - там режим погранзоны. Доверять безопасность транспортного коридора Армении в Баку не торопятся. Слишком свежи в памяти события конца восьмидесятых, когда в самом начале карабахского конфликта армянские боевики устраивали диверсии на Мегринском участке железной дороги. Фактически Нахчыван оказался в жесткой транспортной блокаде уже в 1989 году. И повторения тех событий в Азербайджане не хотят. Это не каприз Баку, а подписанные обязательства Еревана. Тем не менее в Азербайджане готовы не делать Зангезурский коридор «отдельной строкой» будущего мирного соглашения.
О том, что его открытие должно стать финалом мирного соглашения, говорил и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
В Баку и Анкаре надеются, что Зангезурский коридор позволит значительно сократить и «выпрямить» дорогу между Азербайджаном и Турцией. Однако, как еще весной констатировал Ильхам Алиев, «что касается Зангезурского коридора, этот вопрос четко отражен в трехстороннем Заявлении, подписанном 10 ноября 2020 года. Да, слова «Зангезурский коридор» там не упоминаются. Однако написано, что между восточной частью Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой должно быть транспортное сообщение, контроль за которым должны обеспечивать пограничные силы России. Это заявление было подписано президентом Путиным, премьер-министром Пашиняном и мной. И вот уже более трех лет Армения фактически нарушает это положение». После чего продолжил: «А теперь они хотят, так сказать, избавиться от этого положения. Но это невозможно. Они блокируют возможность установления дорожного сообщения с Нахчыванской Автономной Республикой. Такое поведение, конечно же, очень разочаровывает».
В Армении действительно творится что-то непонятное. И именно о переменчивости позиции Еревана напомнил недавно глава МИД РФ Сергей Лавров. Выступая 2 сентября перед студентами МГИМО, глава российской дипломатии коснулся и нормализации отношений между Баку и Ереваном. Он отметил, что «нормализация должна идти в контексте всех остальных проблем, которые необходимо «дорешать» на Южном Кавказе в контексте урегулирования карабахской проблемы». Напомнил о документе, подписанном президентами Азербайджана, России и премьер-министром Армении в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года, согласно которому транспортное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахчываном будет восстановлено: «И железнодорожное, и автомобильное. Оно будет восстановлено при обеспечении безопасности силами погранвойск Федеральной службы безопасности Российской Федерации». А потом добавил: «С удивлением прочел недавно интервью премьер-министра Армении Н.В.Пашиняна, где он сказал, что обвинение Армении в том, что она тормозит процесс, - это ложь и, мол, все переворачивается с ног на голову. Странно. Потому что сначала Армения отказалась от автомобильной дороги. Она настояла на том, чтобы была только железнодорожная. Азербайджан не видел причин и согласился при нашем посредничестве. Потом Армения сказала, что участия российских пограничников не будет, хотя это записано черным по белому. Нам было непонятно. Они заявили, что будут делать это сами. Азербайджанцы говорят, что уровень недоверия и враждебности (в известной степени) слишком высок, чтобы они были уверены в своей безопасности, когда будут направляться в Нахчыван через армянскую территорию».
Реакция по неожиданному адресу
Логично было бы ожидать возмущенных заявлений в Ереване. Но в фокусе внимания неожиданно оказался Иран. Посла РФ в Тегеране пригласили в МИД ИРИ и выговорили: «Как это так? Ведь Россия знает, что Иран против Зангезурского коридора!» Затем последовал слив агентства «Тасним», связанного с Корпусом стражей исламской революции. Как убеждены в Тегеране, Зангезурский коридор «станет недопустимым проникновением НАТО на Южный Кавказ». Здесь считают, что заявления, подобные озвученным Лавровым, несвоевременны на фоне работы над договором о всеобъемлющем стратегическом партнерстве РФ и ИРИ. «Тасним» пишет, что россияне были хорошо проинформированы через высокопоставленных чиновников Ирана и знали о четкой и недвусмысленной позиции Тегерана, выступающего против создания коридора, который бы соединял Нахчыван с Азербайджаном. Эта позиция, по мнению Ирана, исключает любые сюрпризы. Как полагают в Тегеране, согласно международным нормам, безопасность и геополитическое положение стран Южного Кавказа не могут ставиться выше интересов других. И теперь иранским экспертам «непонятно», почему российская сторона считает возможным использовать Зангезурский коридор для решения своих проблем с Арменией. Как указывает «Тасним», открытие Зангезурского коридора приведет к «закрытию одних из ворот Ирана в Европу и сокращению числа его соседей». После чего переходит к ультиматуму: «Если какая-либо страна полагает, что может решить свои проблемы за счет открытия нового фронта конфликтов на чужой территории, то ни одно место в мире не будет в безопасности, и наступит перманентный хаос». По мнению Ирана, российский МИД заблуждается, полагая, что решение проблем с Арменией через создание мифического Зангезурского коридора отвечает их интересам, и подчеркивается, что вопреки воле Тегерана этот коридор не будет создан.
А что за кадром?
Понятно, почему Россия настаивает на открытии Зангезурского коридора. Трехстороннее Заявление от 10 ноября 2020 года после очевидного провала Минской группы ОБСЕ закрепляло за Москвой статус основного посредника по нормализации отношений между Баку и Ереваном. На основе этого документа в регионе появились российские миротворцы. Но теперь многое изменилось. После антитеррористических рейдов Азербайджана в сентябре 2023 года российские миротворцы регион покинули. В результате закулисных игр Еревана появились новые посредники - Евросоюз и США, которые уже успели проявить себя не лучшим образом.
Вопрос разблокирования коммуникаций остается, собственно, единственным, где Москва играет роль модератора. В том числе и потому, что согласно упомянутому заявлению именно ее пограничникам предстоит обеспечивать безопасность будущего коридора. Кроме того, не надо забывать, что именно России принадлежат армянские железные дороги.
Баку хочет получить надежную транспортную связь со своим изолированным регионом. С чем же связано такое упрямство Тегерана? Против Зангезурского коридора высказывается не только информагентство «Тасним». «Вредным» для Ирана на встрече с Пашиняном его называл и духовной лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. Хотя никакой угрозы Тегерану транспортный коридор не несет и не меняет число соседей.
Нет ясности, почему в этом вопросе упорствует Армения. Без открытия Зангезурского коридора не будет разблокирования других дорог. Азербайджан не согласится и на непонятные «альтернативные дороги», которые закрыты большую часть года и где нет и не может быть достаточного уровня безопасности. Предложение же Еревана поручить охрану коридора частным структурам вообще непонятно. Не говоря о том, что в трехстороннем Заявлении четко прописано, что безопасность должны обеспечивать не армянские ЧВК, а пограничники ФСБ России.
Строптивость Еревана заставляет вспомнить предупреждение Президента Азербайджана, что в этом случае Армения навсегда останется тупиком. «Если упомянутый мною маршрут (Зангезурский коридор) не будет открыт, то мы не намерены открывать границу с Арменией в каком-либо другом месте. То есть таким образом они получат от этого больше вреда, чем пользы», - предупредил еще в январе нынешнего года Ильхам Алиев.