PEŞƏSİ İLƏ İLHAMLANMIŞ
Şövqi HÜSEYNOV: “Uşaqlıqdan aktyor olmaq istəyirdim və oldum. Səhnə mənim ilk məhəbbətimdir, ona xəyanət etmirəm”
Çox uzaq keçmişin söhbəti deyil. 1972-ci ilin avqustunda Cəlilabadda bir oğlan uşağı dünyaya gəlir. Həmin an rayonun səmasında sayrışan ulduzlar öz aralarında pıçıldaşaraq, bu uşağa xüsusi bir istedad - aktyorluq istedadı göndərməyi qərara alırlar. Ərəstun Hüseynovun ailəsində doğulan oğlanın nənəsinə ona veriləcək adı pıçıldayırlar: Şövqi! “İlhamlanmış” deməkdir. O, doğulduğu gündən indiyədək ilham sorağında çətinlik yaşamayıb. Həyatın özü onu yaradıcı axtarışlara və kəşflərə ilhamlandırıb.
İkinci sinif şagirdi Şövqi anasının məsləhəti ilə məktəbin dram dərnəyinə yazılmağa gedərkən taleyüklü addım atdığı ağlına belə gəlmirdi. Lakin onun qismətinə yazılan da elə burada reallığa çevrildi: oğlan aşiq oldu! Teatr sənəti onu həmişəlik sehrlədi!
Bu, onun oynadığı dramaturji personajların və onların düşdüyü vəziyyətlərin təklif etdiyi şərtlərdən keçərək öz “mən”ini dərk etmə sənəti idi.
O, Qloster, III Riçard və Yaqo (U.Şekspirin “III Riçard” və “Otello”), Lopaxin və Triqorin (A.Çexovun “Albalı bağı” və “Qağayı”), Aydın (C.Cabbarlının “Aydın”) və Şeyx Sənan (H.Cavidin "Şeyx Sənan"), Vladimir (S.Bekketin “Qodonun intizarında”), kavaler Ripafrata (K.Qoldoninin “Mehmanxana sahibəsi”) və başqalarına çevrildi. O, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında və Akademik Musiqili Teatrda uğurla oynanılan dram, komediya və faciələrdəki bir çox başqa personajları yaşadı. O, teatr adlı məbədə xidməti özünə həyat yolu seçən tamaşaçıların sevimlisi Şövqi Hüseynov oldu.
Bu gün Şövqi Ərəstun oğlu Hüseynov Azərbaycanın əməkdar artisti, teatr və kino aktyoru, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin aktyorluq sənəti müəllimi, çox tanınmış bir şəxsiyyətdir. Onun yaradıcılığı təkcə doğma ölkəsində deyil, onun hüdudlarından kənarda da tanınır. 2016-cı ilin noyabrında Rusiya Federasiyasının Kalmıkiya Respublikası başçısının fərmanı ilə ona “Kalmıkiyanın əməkdar artisti” fəxri adı verilib.
Hər şey sevgi ilə başlayır
Bu hiss özəlliklə aktyorlara aiddir. Əsas məsələ prioritetləri dəqiq müəyyən etmək və bu çətin peşədə nəyi daha çox qiymətləndirməyin lazım olduğunu vaxtında başa düşməkdir: sənətdə özünü, yoxsa özündə sənəti? Şövqi HÜSEYNOVUN prioritetləri onun ilk müəllimlərinin sayəsində ilk peşəkar addımlarından düzgün vurğulanmışdı. O, peşəkar səhnəyə ilk çıxışından (Bələdiyyə Kamera Teatrı, 1991-ci il) öz seçdiyi Melpomenaya düzgün və sədaqətlə xidmət edir, peşəkar bacarıqlarını daim inkişaf etdirir və təkmilləşdirir. Buludxan müəllimin (məktəb dram dərnəyində ilk müəllimi), sonra isə Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində müəllimləri İrina Perlova və Cənnət Səlimovanın dram teatrının sehrli dünyasına aşıladığı sevgi onun qəlbində həmişəlik qaldı. Və Şövqi Hüseynov dram teatrı adlı bu ilk məhəbbətinə heç vaxt xəyanət etmədi. Gəncliyində müəllim-ustadlarından sənətin əsaslarını öyrənən Ş.Hüseynov hazırda səhnə ustası, ustad-müəllim, “Qızıl Dərviş” (1996), “İlin ən yaxşı aktyoru” (2000), “Zirvə” (2015) kimi mükafatların sahibi olaraq hələ də öyrənməyə davam edir, insan ruhunun sirlərini kəşf etməyə çalışır. O cümlədən ədəbiyyatda da: müasir və klassik. Aktyorun stolüstü kitabları arasında Hüseyn Cavid, Mirzə Cəlil, Çexov, Dostoyevski, Qoqol, Haqverdiyevin əsərləri var. Həmçinin Martin Makdonax, Leon Aqulyanski, Valentin Krasnoqorov, Nil Saymon.
- Sizcə, keçmiş, indiki və gələcək teatr arasında ayrılmaz bir əlaqə varmı?
- Bəli! Bu - İnsandır. Çünki Teatr İncəsənət növü kimi, insanlar tərəfindən və insanlar üçün yaradılıb. Ruhu olan İnsan yaşadıqca, insan və bəşəriyyətin ruhunun güzgüsü olan Teatr da yaşayacaq. O lazım olacaq. Və ona tələbat hər zaman olacaq.
- Amma indi fantom aktyorun yaradılması axtarışları aparılır. Sizcə, XXI əsr fantom aktyorlar və fantom teatrlar əsridir?
- Bu, cəfəngiyyatdır! İnsanların teatrı insanlar tərəfindən və insanlar üçün yaradılıb. Və “qanında qədim instinktləri olan” insanlıq yaşadıqca, Teatr da yaşayacaq və tələb olunacaq.
- Demək, XXI əsr insanlarına Teatr hələ də lazım olacaq?
- Birmənalı olaraq!
- Bəs niyə? İnsanlar qacetlər və internet məkanında virtual səyahət imkanları olduğu halda hansı səbəbdən teatra gedəcəklər?
- “Facebook”, “Instagram”, “YouTube”da insanların virtual ünsiyyəti nə qədər yüksək texnoloji olsa da, bu, canlı ünsiyyəti əvəz edə bilməz. İnsanın insanla birbaşa təması həmişə lazım olacaq. O cümlədən teatrda. Və bunun vacib məsələ olduğunu düşünürəm. İnsanlarla ünsiyyət quraraq, hətta səhnə arxasından danışaraq bir çox problemləri həll etmək olar.
- Bəs aktyorun özünü tam xoşbəxt hiss etməsi üçün nə lazımdır?
- Səhnə, tamaşaçı, yaxşı rollar!
- Bu, idealda olur. Bəs reallıqda?
- Həm idealda, həm də reallıqda. Bir şərtlə ki, teatra yaradıcılıq və peşəkarlıq potensialı yüksək olan insanlar rəhbərlik etsin. Naidə İsmayılzadə və Əliqismət Lalayev kimi...
- Sizdə olduğu kimi?
- Bəli! Məhz belə!
- Yüksək səviyyəli peşəkar aktyor və hər iki teatrda sıx repertuara malik olan biri kimi niyə monotamaşalar oynamağa ehtiyac duyursunuz?
- Bu, qarşısıalınmaz daxili ehtiyacdır. Monotamaşalar mənim lazımi peşəkar formada qalmağıma kömək edir.
- Öz işinin ustası və pedaqoq olduğunuzu anlayan zaman sizdə hansı hisslər yaranır?
- Sevinc və xoşbəxtlik! Çünki sevdiyim işlə məşğul oluram və bunu etmək imkanım var!
- XXI əsrin tələbələri necədir?
- Müxtəlifdir. Bu işə bağlı olan yaxşı tələbələr də, onların əksi olanlar da var.
- Ölkəmizdə teatr işinin daha yüksək yaradıcı səviyyəyə qalxması üçün nə lazımdır?
- Yeni nəsil və gənclər üçün yeni teatr-studiyalar. Bizdə çox olmasa da, çox istedadlı və teatra lazım olan gənclər var. Onlar bizim Teatrın gələcəyidir. Amma onların çoxu teatra düşə bilmir, çünki ştat yerləri yoxdur. Bu, problemdir! Amma bunu da gənclər üçün teatr-studiyaları yaratmaqla həll etmək olar. Bu vəziyyət uzun müddətdir  yaranıb. Və onu həll etmək lazımdır. Ən azından simvolik maddi dəstəklə başlamaq olar.
- Haqlısınız. Şəhərə incəsənətdə öz sözünü deyə biləcək gənc, cəsarətli və istedadlı kollektivlər lazımdır. Amma bizdə belə kollektivlər ola biləcək insanlar varmı?
- Var!
- Əgər peşəkar taleyinizi dəyişmək imkanı yaransa, aktyorluq kimi asılı peşəni seçərdinizmi? Yoxsa səhnə yaradıcılığı təcrübəsini nəzərə alaraq rejissor peşəsini seçərdiniz?
- Uşaqlıqdan aktyor olmaq istəyirdim və aktyor da oldum. Səhnə mənim ilk məhəbbətimdir və ona xəyanət etmirəm...
- Jurnalımızın redaksiyası adından sizi, teatr həmkarlarınızı və tələbələrinizi 2025-ci il münasibətilə təbrik edir, hamıya sağlamlıq, sülh, xeyirxahlıq və sevinc, işıq və rifah arzulayıram.
- İcazə verin, mən də “Region plus” kimi hörmətli jurnalın gözəl redaksiya heyətinə yeni ildə yeni yaradıcılıq uğurları, xoşbəxtlik və sağlamlıq, sülh və uzun peşəkar ömür arzulayım.

ВДОХНОВЛЕННЫЙ ПРОФЕССИЕЙ
Шовги ГУСЕЙНОВ: «Я с детства мечтал стать актером и стал им. Это - моя первая любовь, и ей я не изменяю»
Наверное, звезды на небосклоне Джалилабадского района в момент рождения мальчика в августе 1972 года, пошептавшись, решили наградить его особенным даром - даром лицедея. Поэтому и подсказали бабушке имя, которым в семье Арастуна Гусейнова и назвали ребенка: Шовги! А это означает «вдохновленный». С момента рождения и по сей день у обладателя этого имени нет проблем с поисками вдохновения. Сама жизнь вдохновляет его на творческие поиски и открытия.
Но вряд ли второклассник Шовги, отправляясь, по совету мамы записываться в школьный кружок драматического искусства, думал о том, что совершает нечто судьбоносное. И… случилось то, что и было предначертано свыше: мальчик влюбился! Влюбился раз и навсегда в искусство театрального волшебства! В искусство преображения: страсти и страстности; в искусство постижения собственного «я» сквозь призму характеров драматургических персонажей и сквозь ситуации «предлагаемых обстоятельств», в которые попадали и попадают все его персонажи. Это Глостер, Ричард III и Яго («Ричард III» и «Отелло» У.Шекспира), Лопахин и Тригорин («Вишневый сад» и «Чайка» А.Чехова), Айдын («Айдын» Дж.Джаббарлы) и шейх Санан («Шейх Санан» Г.Джавида), Владимир («В ожидании Годо»» С.Беккета), кавалер Рипафратта («Трактирщица» К.Гольдони) и много-много других персонажей в драмах, комедиях и трагедиях, с успехом идущих как в Азербайджанском государственном национальном театре юного зрителя, так и в Академическом музыкальном театре. Служителем этих театров и является любимый зрителями актер Шовги Гусейнов.
Сегодня Шовги Арастун оглу Гусейнов, заслуженный артист Азербайджана, актер театра и кино, педагог по мастерству актера Университета культуры и искусств, - личность весьма популярная. Его творчество известно не только в родной стране, но и за ее пределами. В ноябре 2016 года указом главы Калмыцкой Республики Российской Федерации ему было присвоено почетное звание «Заслуженный артист Калмыкии».
Все начинается с любви
У людей актерской профессии - особенно. Главное - точно определить приоритеты и вовремя понять, что же в этой непростой профессии надо ценить больше всего: искусство в себе или себя в искусстве? У Шовги ГУСЕЙНОВА акценты приоритетов благодаря его первым педагогам с самых первых профессиональных шагов были расставлены правильно. И с первого своего выхода на профессиональную сцену (Муниципальный камерный театр, 1991 год) он верно и преданно служит своей избраннице Мельпомене, постоянно развивая и совершенствуя профессиональные навыки. Любовь к волшебному миру драматического Театра, которую заронили в его сердце Булудхан (первый педагог в школьном драмкружке), а потом педагоги в Университете культуры и искусств Ирина Александровна Перлова и Джанета Алибековна Селимова, поселилась там навсегда. И этой своей первой любви по имени Драмтеатр Шовги Гусейнов не изменил ни разу. В юности приняв из рук педагогов-наставников азы мастерства, сегодня он - мастер сцены, педагог-наставник, обладатель премий «Золотой Дервиш» (1996), «Лучший актер года» (2000), «Зирве» (2015) - продолжает учиться, постигая секреты таинств Человеческого духа. В том числе и в литературе: современной и классической. Среди настольных книг актера авторы: Гусейн Джавид, Мирза Джалил, Чехов, Достоевский, Гоголь, Ахвердиев. А еще - Мартин Макдонах, Леон Агулянский, Валентин Красногоров, Нил Саймон.
- Как вы считаете, есть ли нерасторжимая связь между театром прошлого, настоящего и будущего?
- Да! Это - Человек. Потому что Театр, как вид Искусства с большой буквы, создан людьми и для людей. И пока жив Человек, наделенный Душой, Театр, как зеркало души человека и человечества, будет жить. Он будет нужен. И будет востребован.
- Но сейчас ведутся поиски создания фантомного актера. Как думаете, XXI век - это век фантомных актеров и фантомных театров?
- Чушь! Театр людей был создан людьми и для людей. И пока живо человечество, человечество «с дремучими инстинктами в крови», до тех пор будет жив и востребован Театр.
- Значит, людям XXI века Театр все-таки будет нужен?
- Однозначно!
- Зачем? При наличии гаджетов и возможностей виртуальных путешествий по пространству интернета до театра ли будет людям?
- Каким бы высокотехнологичным ни было виртуальное общение людей в Facebook, Instagram, YouTube, оно не может заменить живое общение. Непосредственный контакт человека с человеком будет нужен всегда. В том числе и в театре. Это, думаю, необходимо. Общаясь, разговаривая с людьми, даже через рампу, можно решить многие проблемы.
- Что необходимо для того, чтобы актер чувствовал себя абсолютно счастливым?
- Сцена, зритель, хорошие роли!
- Это - в идеале. А в реальности?
- И в идеале, и в реальности. При условии, что театром руководят люди с высоким творческим и профессиональным потенциалом. Такие, как Наида ханым Исмаилзаде и Алигисмет Лалаев…
- Как в вашем случае?
- Да! Именно так!
- Почему у вас, актера высокого профессионального уровня и при такой плотной репертуарной занятости в обоих театрах, возникает потребность играть спектакли моно?
- Это непреодолимая внутренняя потребность. Спектакли моно помогают мне держать себя в надлежащей профессиональной форме.
- Какие ощущения возникают от осознания, что вы - мастер своего дела и педагог?
- Радости и счастья! Потому, что я занимаюсь любимым делом и у меня есть возможность для этого!
- Студенты XXI века - какие они?
- Разные. Есть хорошие, причастные к делу студенты, и наоборот.
- Что нужно для того, чтобы театральное дело в нашей стране поднялось на более высокий творческий уровень?
- Новое поколение и новые молодежные театры-студии. У нас есть, хоть и не так много, но есть, очень талантливая и нужная театру молодежь. Они - будущее нашего Театра. Но многие из них не могут попасть в театр, потому что нет штатных мест. Это - проблема! Но и ее можно решить, создав молодежные театры-студии. Ситуация возникла давно. И ее необходимо решать. Для начала хотя бы с символической материальной поддержкой.
- Вы правы. Городу необходимы молодые, дерзкие и талантливые коллективы, которые смогут сказать в искусстве свое слово. Но есть ли у нас те, кто могли бы стать такими коллективами?
- Есть!
- Если бы появилась возможность переиграть свою профессиональную судьбу, то пал бы ваш выбор на такую зависимую профессию, как актер? Или, учитывая опыт сценического творчества, вы остановили бы выбор на профессии режиссера?
- Я с детства мечтал стать актером и стал им. Это - моя первая любовь, и ей я не изменяю…
- От имени редакции нашего журнала позвольте поздравить вас, ваших коллег по театру и ваших студентов с наступившим 2025 годом и пожелать всем здоровья, мира, добра и радости, света и благоденствия.
- Позвольте и мне пожелать прекрасному коллективу редакции такого уважаемого журнала, как Region plus, в новом году новых творческих свершений, счастья и здоровья, мира и долгих лет профессиональной жизни.