ANKARA BAŞLAYIR VƏ QALİB GƏLİR
Suriyada Bəşər Əsəd rejiminin çökməsi Türkiyənin nəinki Yaxın Şərqdə, həm də Şimali Afrika və Afrika Buynuzunda mövqelərinin indiyədək görünməmiş həddə güclənməsinə, nüfuzunun son dərəcə artmasına səbəb olub. Bu, şübhəsiz ki, özünü bütünlükdə regional dinamikada göstərəcək, regional münasibətlər sisteminin yenidən formalaşmasına yol açacaq.
Yeni rol
Türkiyə rəhbərliyi faktiki olaraq, 2010-cu illərin əvvəllərindəki uğursuzluğunun əvəzini çıxıb. O zaman «ərəb baharı»nın lap başlanğıcında «Müsəlman qardaşlara» dəstək verən Ankara bu təşkilatın məğlubiyyətə uğraması ilə az qala, regionun aparıcı dövlətlərinin düşməninə çevrilmişdi. Söhbət, ilk növbədə, Misirdən gedir. Ankaranın Qətər böhranında Dohanı dəstəkləməsi isə Türkiyəni regionda daha dərin təcrid vəziyyətinə salmış, Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Əmər Əmirlikləri ilə münasibətlər son dərəcə korlanmışdı.
Sonradan Türkiyə rəhbərliyi «Müsəlman qardaşlar»a dəstək məsələsində sərt mövqeyindən tədricən geri çəkilməyə başlayıb, bu isə onun adları çəkilən dövlətlərlə münasibətlərinin bərpasına imkan verib. Amma qeyd edilənlər son 15 ilin Ankara üçün itirilmiş dövr olduğu anlamına da gəlmir. Bütün bu illər ərzində o, Qətərlə siyasi alyansı möhkəmləndirib, öz hərbi kontingentinin bu yarımadaya yerləşdirilməsinə nail olub. Suriya müxalifətinə dəstək verən Türkiyə bu ölkə ilə sərhədində təhlükəsizlik zolağı yaratmağa nail olub, İraqın şimalındakı kürd muxtariyyəti ilə əlaqələrini gücləndirib, Bərzani hökumətini terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə mübarizədə öz müttəfiqinə çevirib. Bundan başqa, Livanın BMT tərəfindən tanınan müvəqqəti hökuməti ilə də münasibətləri müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırıb.
Ankara ötən illər ərzində Afrika Buynuzunda da əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edib. 2024-cü ilin fevralında Somalinin mərkəzi hökuməti ilə Türkiyə arasında 10 illik müdafiə paktı imzalanıb. Razılaşmaya əsasən bu dövr ərzində Türkiyə Hərbi Dəniz Qüvvələri bir sıra daxili və xarici münaqişələrin iştirakçısı olan bu Afrika ölkəsinin ərazi sularını mühafizə edəcək. Bunadək isə Ankara daxili nifaqlar nəticəsində parçalanmış Somalidə humanitar və infrastruktur layihələrinin icrasına qoşulmuşdu.
Məlumdur ki, Türkiyənin Afrikadakı ən böyük səfirliyi məhz Somalinin paytaxtı Moqadişodadır. Orada əslində hərbi baza olan təlim-tədris mərkəzi də inşa edilib və bu bazada 700-dək kursanta təlim keçirilir. Bundan başqa, Moqadişonun Aden Adde aeroportunu və dəniz limanını Türkiyə şirkətləri idarə edir.
Ankara Afrika Buynuzunda
Ankaranın Moqadişoya müstəsna təsiri Somali ilə Efiopiya arasında qanlı ərazi mübahisəsinin həllinə imkan yaradıb. Bu isə regionda Türkiyənin nüfuzunu daha da artırıb.
Efiopiya Eriteriya ilə çoxillik münaqişənin 2018-ci ildə başa çatması ilə dənizə çıxışdan məhrum olub. Efiopiya hökuməti bu çıxışı qonşu Somalidəki qeyri-sabitlikdən istifadə edərək qaytarmaq qərarına gəlib. 2024-cü ilin əvvəlində Əddis-Əbəbə Berbera limanı vasitəsilə Qırmızı dənizə çıxmağın müqabilində Somalinin bir hissəsi olan tanınmamış Somalilend dövləti ilə münasibət qurub. Moqadişo bu addımı öz suverenliyinə təhdid kimi qiymətləndirərək, cavab addımı atmaq qərarına gəlib – o, Efiopiyanın köhnə düşməni olan Misirlə müqavilə imzalayıb.
Bütün bu aylar ərzində Ankara mövqelərinin güclü olduğu Efiopiya ilə fəal danışıqlar aparıb. Qeyd edək ki, Türkiyə, eyni zamanda bu ölkədə əhəmiyyətinə görə ikinci xarici investordur. Bundan başqa, Ankara Misirlə münasibətlərin tam normallaşması fonunda bu işdə Qahirənin də dəstəyini alıb. Nəticədə, 2024-cü ilin dekabrında «Efiopiya Federativ Demokratik Respublikası ilə Somali Federativ Respublikası arasında Türkiyə Cümhuriyyətinin köməyi ilə Ankara Bəyannaməsi» imzalanıb. Bu, 2024-cü il dekabrın 11-də Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Somalinin dövlət başçısı Həsən Şeyx Mahmud və Efiopiyanın baş naziri Abiy Əhməd Əli ilə Ankarada keçirdiyi görüş zamanı baş verib. Somali və Efiopiya liderləri o zaman bir-birlərinin suverenliyinə, birliyinə, müstəqilliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlərini təsdiqləyib, beynəlxalq hüquqda, BMT Nizamnaməsində və Afrika Birliyinin təsis aktında yer alan prinsiplərə sadiqliklərini bildiriblər. Onlar Efiopiyanın Somalinin ərazi bütövlüyünə hörmət etməklə dənizə təhlükəsiz çıxışının potensial faydalarını etiraf ediblər. «Efiopiya ilə Somali həmçinin ikitərəfli qaydada qarşılıqlı faydalı kommersiya razılaşmalarının imzalanması üçün əməkdaşlıq etmək haqda razılığa gəliblər. Buna müvafiq sənədlərin imzalanması, icarə və digər analoji vasitələrlə nail olunacaq, bu isə Efiopiya Federal Demokratik Respublikasının Somali Federativ Respublikasının suveren yurisdiksiyası altında dənizə etibarlı, təhlükəsiz və dayanıqlı çıxışda faydalanmasına imkan yaradacaq. Tərəflər bu hədəflərə nail olmaq üçün 2025-ci il fevralın sonlarından gec olmayaraq, Türkiyənin köməyi ilə texniki danışıqlara başlanılması, müzakirələrin 4 ay ərzində başa çatdırılması və yekun sənədin imzalanması haqda razılığa gəlib», - deyə Bəyannamədə bildirilir.
Bununla yanaşı, tərəflər Türkiyənin dəstəyini alqışlayıb, müəyyənləşdirilmiş öhdəliklərin icrası ilə bağlı yarana biləcək istənilən fikir ayrılığının sülh yolu ilə, dialoq vasitəsilə həll olunacağını bildiriblər.
Görüşün sonunda Ərdoğan deyib ki, bundan sonra Türkiyə, Efiopiya və Somali atılacaq addımlarla bağlı qərarları birlikdə qəbul edəcək, sülhün möhkəmlənməsinə, region xalqlarının rifahına yönəlmiş birgə layihələr həyata keçirəcəklər.
Ankara və yeni hərbi ittifaqlar
Maraqlıdır ki, Somali ilə Efiopiya arasında münaqişənin həlli praktik olaraq, Suriyada Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsi ilə eyni vaxta təsadüf edib. Məlum olduğu kimi, orada Əhməd əl-Şaraanın (Culani) rəhbərlik etidiyi keçid hökuməti də Türkiyənin yaxın müttəfiqi sayılır.
Son aylarda Ankaranın nüfuzunu və təsir imkanlarını ciddi şəkildə artırması nəticəsində indi ona sudandaxili vətəndaş münaqişəsinin həllində də moderator kimi baxılır. 2025-ci il yanvarın əvvəlində Sudanın xarici işlər naziri Əli Yusif bildirib ki, Ankaranın təklifi ölkədə 20 ildir davam edən vətəndaş müharibəsinə son qoya bilər.
Ötən ilin dekabrında Ərdoğan Sudan ordusunun Ali Baş Komandanı Abdel Fəttah əl-Burhan ilə telefon danışığında Sudanda «sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi» üçün ölkəsinin yardımını təklif edib. Ərdoğan bildirib ki, Ankara bu ölkədəki mübahisələrin həllinə kömək etməyə, «Sudanı xarici investisiyalar üçün əlverişli məkana çevirməyə» hazırdır. Yanvarın 4-də isə Port-Sudanda Türkiyə xarici işlər nazirinin müavini Burhanetdin Duran ilə əl-Burhan arasında görüş olub. Sonuncu «Sudan rəhbərliyinin Türkiyənin təşəbbüsünü alqışladığını» bəyan edib.
Belə bir vəziyyətdə, Sudan münaqişəsində müxalifətçi Çevik Reaksiya Qüvvələrinin tərəfini tutan BƏƏ Yeni il ərəfəsində Ankaranın «bu ölkədə böhrana son qoyulması üçün» göstərdiyi səylərə dəstəyini ifadə edib. «BƏƏ Türkiyə ilə əməkdaşlığa hazırdır və onun Sudanda münaqişəyə son qoyulması, böhranın hərtərəfli həlli yolunun tapılması üçün irəli sürdüyü bütün diplomatik təşəbbüsləri dəstəkləyir», - deyə BƏƏ Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir.
Hələlik konkret nəticəyə gəlmək tez olsa da, güman etmək olar ki, Ankaranın səyləri burada da öz müsbət nəticələrini verəcək.
İstənilən halda, Ankaranın Afrika qitəsinin şərq hissəsində rəqiblərini uğurla sıxışdırmaqda olduğu ortadadır. Suriyada mövqelərini gücləndirməsi bu işdə Türkiyənin özünə inamını daha da artırır. Belə ki, Ankara ilə Suriyanın müvəqqəti hökuməti artıq hərbi əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq sahəsində bir neçə əhəmiyyətli razılıq əldə ediblər. Razılaşmanın əhəmiyyətli maddələrindən biri Dəməşqdən şimalda və Hüoms səhrasında iki nəhəng hərbi bazanın inşası ilə bağlıdır. Güman edilir ki, bu bazalardan xüsusilə İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin intensivləşmiş hücumlarının qarşısının alınması məqsədilə müasir hava hücumundan mühafizə sistemlərinin quraşdırılmasında istifadə olunacaq.
Suriyadan Liviyaya
Hesab olunur ki, Suriyanın şimal-şərqinin PKK və Xalq özünümüdafiə dəstələrinin terrorçularından təmizlənməsi əməliyyatının başa çatmasından sonra Türkiyə öz ordusunu İdlibdən çıxaracaq. Bununla da, həmin ərazilərə nəzarət yeni Suriya ordusuna keçəcək. Bu, Suriyanın ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətində atılacaq vacib addım olacaq.
Türkiyənin artan rolundan danışarkən onun Liviyada da mövqelərini gücləndirdiyi vurğulanmalıdır. Regionda yaşanan son hadisələrin də təsiri ilə bu ölkədə köhnə münaqişə yenidən qızışıb. Söhbət Milli Keçid Şurası ilə devrilmiş diktator Müəmmar Qəddafinin tərəfdarları arasında Sirt şəhərində yaşanan qanlı toqquşmalardan gedir. Şura qüvvələri Qəddafinin doğma şəhəri olan Sirtin böyük hissəsinə nəzarəti ələ alıblar. Yeni Liviya hökumətinin dəstələri indi Beni-Valid şəhərinə kütləvi hücuma hazırlaşır. Hazırda bu şəhər də Qəddafi tərəfdarlarının nəzarətindədir. Liviya paytaxtı Tripolidən 400 km cənub-qərbdə yerləşən Beni-Validin ələ keçirilməsinə bundan əvvəl edilmiş cəhdlər ciddi müqavimət nəticəsində baş tutmayıb.
Sirtə gəlincə, o, Liviyada davam edən vətəndaş müharibəsində hər zaman müstəsna rol oynayıb. Bu şəhərin strateji əhəmiyyəti əsasən onun nəhəng «Cufra» aviabazasının 300 kilometrliyində yerləşməsi ilə bağlıdır. Suriyada mövqelərini itirdikdən sonra Afrikada güclənməyə çalışan Moskvanın da bu baza ilə bağlı müəyyən planları var. Bəzi məlumatlara görə, «Cufra»da 14 ədəd «MiQ-29» və «Su24» təyyarəsi var və ona Suriyanın «Hmeymim» aviabazasının əvəzi kimi baxılır.
Belə bir vəziyyətdə Sirt arxasında Ankaranın dayandığı hökumət qüvvələrinin əlinə keçərsə, Moskva «Cufra» ilə bağlı planlarına da yenidən baxmalı olacaq. Bundan başqa, Sirt Liviyadan neft ixracının 60%-nin həyata keçirildiyi «Liviya ayparası»nın açarı da sayılır.
Liviya ilə Suriyanın fərqi ondadır ki, Liviya heç bir halda Yaxın Şərq deyil. O, Şimali Afrikadır. Moskva da burada məsələni hökumət qüvvələri ilə deyil, qiyamçılarla həll etməlidir. Amma Bəşər Əsədi kimi, qiyamçıların da müttəfiqlik məsələsində vahid mövqeyi yoxdur. Haftar Misir, BƏƏ, hətta Fransa ilə dostluğa isti yanaşır. O, yəqin ki, bu məsələdə Suriya liderinin acınacaqlı taleyini də nəzərə almağa çalışır.

ANKARA STARTS AND WINS
The fall of the Bashar al-Assad government in Syria has led to an unprecedented strengthening of Türkiye's position and the growth of its influence, not only in the Middle East but also in North Africa and the Horn of Africa. This shift is poised to reshape regional dynamics and reformat the system of regional relations.
Trying on a New Role
In fact, the Turkish leadership has achieved a form of redemption for the setbacks of the early 2010s. At the onset of the Arab Spring, Türkiye had placed its bets on the Muslim Brotherhood, only to face growing hostility from key regional states, particularly Egypt, following the Brotherhood's defeat. Ankara's support for Doha during the Qatar crisis further isolated Türkiye in the region and strained its relations with Saudi Arabia and the United Arab Emirates.
However, Türkiye gradually shifted away from its hardline stance of supporting the Muslim Brotherhood, which eventually led to the restoration of relations with the aforementioned countries. This does not mean that the past decade and a half has been a loss for Türkiye. On the contrary, the country has made significant strides.
Over the years, Türkiye has solidified a political alliance with Qatar, securing the deployment of its military contingent on the peninsula. It has supported the Syrian opposition by establishing a security belt along the Syrian-Turkish border and strengthened ties with the Kurdish autonomy in northern Iraq, aligning with the Barzani government against the Kurdistan Workers' Party (PKK). Türkiye has also elevated its relations with the UN-recognized interim government of Libya to the level of a strategic ally.
Türkiye's influence has extended to the Horn of Africa as well. In February 2024, the central government of Somalia and Türkiye signed a 10-year defense pact. Under this agreement, the Turkish Navy is tasked with protecting Somalia's territorial waters, a nation embroiled in both internal and external conflicts. Prior to this, Türkiye had already been involved in humanitarian and infrastructure projects in the strife-torn country.
Türkiye operates the largest embassy in Africa, located in Mogadishu, Somalia's capital. It has also established a training centre there, which functions as a de facto military base capable of training up to 700 cadets. Turkish companies manage both the Aden Adde International Airport in Mogadishu and the city's seaport.
Ankara's Role in the Horn of Africa
Türkiye's exclusive influence in Mogadishu has facilitated the resolution of a bloody territorial dispute between Somalia and Ethiopia, further enhancing Ankara's standing in the region.
After losing access to the sea following the end of its long-standing conflict with Eritrea in 2018, Ethiopia sought to regain maritime access by exploiting the instability in neighbouring Somalia. In early 2024, Addis Ababa established relations with Somaliland, an unrecognized breakaway region of Somalia, in exchange for access to the Red Sea via the port of Berbera. Mogadishu viewed this move as a threat to its sovereignty and responded by signing a treaty with Egypt, Ethiopia's long-time rival.
Türkiye, leveraging its strong position in Ethiopia as the country's second-largest foreign investor, actively mediated the dispute. Ankara also found support from Cairo, particularly in light of the recent normalization of relations between Türkiye and Egypt.
The culmination of these efforts was the “Ankara Declaration between the Federal Democratic Republic of Ethiopia and the Federal Republic of Somalia, with the assistance of the Republic of Türkiye,” signed on December 11, 2024. The declaration was formalized during a meeting in Ankara between Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Somali President Hassan Sheikh Mahmoud, and Ethiopian Prime Minister Abiy Ahmed Ali.
The leaders of Somalia and Ethiopia reaffirmed their respect for each other's sovereignty, unity, independence, and territorial integrity, as well as their commitment to the principles enshrined in international law, the UN Charter, and the Constitutive Act of the African Union. They acknowledged the potential benefits of Ethiopia's secure access to the sea while respecting Somalia's territorial integrity.
The declaration stated: “Ethiopia and Somalia also agreed to work closely together to conclude mutually beneficial commercial arrangements through bilateral agreements, including contracts, leases, and similar means that will enable the Federal Democratic Republic of Ethiopia to benefit from reliable, safe, and sustainable access to the sea under the sovereign jurisdiction of the Federal Republic of Somalia. The Parties agreed to commence in good faith technical negotiations for these purposes, with the assistance of Türkiye, no later than the end of February 2025, and to conclude and sign them within four months.”
Türkiye's mediation was warmly received, and the parties agreed to resolve any differences over the interpretation and implementation of these commitments peacefully through dialogue. Following the meeting, President Erdogan announced that Türkiye, Ethiopia, and Somalia would jointly decide on future steps and implement projects aimed at fostering peace and prosperity in the region.
Ankara and New Military Alliances
The resolution of the Somalia-Ethiopia conflict coincided with the fall of Bashar al-Assad's government in Syria, where the new transitional government, led by Ahmed al-Shara'a (Julani), is seen as a close ally of Türkiye.
Türkiye's growing authority and influence have also positioned it as a potential mediator in the Sudanese civil conflict. In early January 2025, Sudanese Foreign Minister Ali Yousef stated that Türkiye's proposal could end the country's 20-month-long civil war.
In December 2024, President Erdogan held a phone conversation with Sudanese army chief Abdel Fattah al-Burhan, offering Türkiye's assistance in bringing “peace and stability” to Sudan. Erdogan assured al-Burhan that Türkiye was ready to help resolve disputes and prevent Sudan from becoming “an arena for foreign interventions.” On January 4, Turkish Deputy Foreign Minister Burak Akcapar met with al-Burhan in Port Sudan, where the Sudanese leader expressed his support for Türkiye's initiative.
The UAE, which has backed the opposition Rapid Support Forces in Sudan, also endorsed Türkiye's diplomatic efforts. The UAE Foreign Ministry stated, “The UAE is ready to cooperate with Türkiye and supports all its diplomatic initiatives to end the conflict in Sudan and find a comprehensive solution to the crisis.”
While it is too early to draw definitive conclusions, Türkiye's efforts are likely to yield positive results.
Either way, it is obvious that Ankara is confidently pushing its rivals in the eastern part of the continent. And its confidence is bolstered by its strengthened position in Syria. Türkiye and the new interim government in Damascus have already reached a number of significant agreements on military co-operation and strategic partnership. One of the key points was an agreement to build two large military bases in the Homs desert and north of Damascus. It is envisaged that these bases will be used, inter alia, to deploy advanced air defence systems designed to counter the increasing frequency of Israeli Air Force strikes.
From Syria to Libya
It is believed that the Turkish army will withdraw from Idlib after the completion of the operation to liberate northeastern Syria from PKK terrorists and the People's Self-Defence Units. Control will be handed over to the new Syrian army, an important step in restoring Syria's territorial integrity.
Türkiye's growing role in Libya is another significant development. The country has been embroiled in a renewed conflict, with fierce fighting between the National Transitional Council (NTC) forces and supporters of the late dictator Muammar Gaddafi over the city of Sirte.
NTC forces have gained control of most of Sirte, Gaddafi's hometown, and are preparing for a major offensive on Bani Walid, another stronghold of pro-Gaddafi forces. Previous attempts to capture Bani Walid, located 400 kilometres southwest of Tripoli, have failed due to strong resistance.
Sirte holds strategic importance in Libya's civil war, partly due to the nearby Jufra airbase, located 300 kilometers to the north. Reports suggest that Jufra hosts 14 MiG-29 and Su-24 aircraft, making it a potential alternative to Russia's Hmeimim airbase in Syria.
If Sirte is captured by government forces backed by Ankara, Moscow may be forced to reconsider its plans for Jufra. Additionally, Sirte is considered the gateway to the “Libyan Crescent,” which accounts for 60% of Libya's oil exports.
The situation in Libya differs from that in Syria, as Libya is part of North Africa rather than the Middle East. In Libya, Moscow is dealing with rebel factions rather than a centralized government. These factions are less predictable in their alliances than the Bashar al-Assad government was. For instance, General Haftar has shown a preference for aligning with Egypt, the UAE, and even France, particularly in light of the fate of the former Syrian leader.