ANKARA BAŞLAYIR VƏ QALİB GƏLİR
Suriyada Bəşər Əsəd rejiminin çökməsi Türkiyənin nəinki Yaxın Şərqdə, həm də Şimali Afrika və Afrika Buynuzunda mövqelərinin indiyədək görünməmiş həddə güclənməsinə, nüfuzunun son dərəcə artmasına səbəb olub. Bu, şübhəsiz ki, özünü bütünlükdə regional dinamikada göstərəcək, regional münasibətlər sisteminin yenidən formalaşmasına yol açacaq.
Yeni rol
Türkiyə rəhbərliyi faktiki olaraq, 2010-cu illərin əvvəllərindəki uğursuzluğunun əvəzini çıxıb. O zaman «ərəb baharı»nın lap başlanğıcında «Müsəlman qardaşlara» dəstək verən Ankara bu təşkilatın məğlubiyyətə uğraması ilə az qala, regionun aparıcı dövlətlərinin düşməninə çevrilmişdi. Söhbət, ilk növbədə, Misirdən gedir. Ankaranın Qətər böhranında Dohanı dəstəkləməsi isə Türkiyəni regionda daha dərin təcrid vəziyyətinə salmış, Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Əmər Əmirlikləri ilə münasibətlər son dərəcə korlanmışdı.
Sonradan Türkiyə rəhbərliyi «Müsəlman qardaşlar»a dəstək məsələsində sərt mövqeyindən tədricən geri çəkilməyə başlayıb, bu isə onun adları çəkilən dövlətlərlə münasibətlərinin bərpasına imkan verib. Amma qeyd edilənlər son 15 ilin Ankara üçün itirilmiş dövr olduğu anlamına da gəlmir. Bütün bu illər ərzində o, Qətərlə siyasi alyansı möhkəmləndirib, öz hərbi kontingentinin bu yarımadaya yerləşdirilməsinə nail olub. Suriya müxalifətinə dəstək verən Türkiyə bu ölkə ilə sərhədində təhlükəsizlik zolağı yaratmağa nail olub, İraqın şimalındakı kürd muxtariyyəti ilə əlaqələrini gücləndirib, Bərzani hökumətini terrorçu Kürd Fəhlə Partiyası (PKK) ilə mübarizədə öz müttəfiqinə çevirib. Bundan başqa, Livanın BMT tərəfindən tanınan müvəqqəti hökuməti ilə də münasibətləri müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırıb.
Ankara ötən illər ərzində Afrika Buynuzunda da əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edib. 2024-cü ilin fevralında Somalinin mərkəzi hökuməti ilə Türkiyə arasında 10 illik müdafiə paktı imzalanıb. Razılaşmaya əsasən bu dövr ərzində Türkiyə Hərbi Dəniz Qüvvələri bir sıra daxili və xarici münaqişələrin iştirakçısı olan bu Afrika ölkəsinin ərazi sularını mühafizə edəcək. Bunadək isə Ankara daxili nifaqlar nəticəsində parçalanmış Somalidə humanitar və infrastruktur layihələrinin icrasına qoşulmuşdu.
Məlumdur ki, Türkiyənin Afrikadakı ən böyük səfirliyi məhz Somalinin paytaxtı Moqadişodadır. Orada əslində hərbi baza olan təlim-tədris mərkəzi də inşa edilib və bu bazada 700-dək kursanta təlim keçirilir. Bundan başqa, Moqadişonun Aden Adde aeroportunu və dəniz limanını Türkiyə şirkətləri idarə edir.
Ankara Afrika Buynuzunda
Ankaranın Moqadişoya müstəsna təsiri Somali ilə Efiopiya arasında qanlı ərazi mübahisəsinin həllinə imkan yaradıb. Bu isə regionda Türkiyənin nüfuzunu daha da artırıb.
Efiopiya Eriteriya ilə çoxillik münaqişənin 2018-ci ildə başa çatması ilə dənizə çıxışdan məhrum olub. Efiopiya hökuməti bu çıxışı qonşu Somalidəki qeyri-sabitlikdən istifadə edərək qaytarmaq qərarına gəlib. 2024-cü ilin əvvəlində Əddis-Əbəbə Berbera limanı vasitəsilə Qırmızı dənizə çıxmağın müqabilində Somalinin bir hissəsi olan tanınmamış Somalilend dövləti ilə münasibət qurub. Moqadişo bu addımı öz suverenliyinə təhdid kimi qiymətləndirərək, cavab addımı atmaq qərarına gəlib – o, Efiopiyanın köhnə düşməni olan Misirlə müqavilə imzalayıb.
Bütün bu aylar ərzində Ankara mövqelərinin güclü olduğu Efiopiya ilə fəal danışıqlar aparıb. Qeyd edək ki, Türkiyə, eyni zamanda bu ölkədə əhəmiyyətinə görə ikinci xarici investordur. Bundan başqa, Ankara Misirlə münasibətlərin tam normallaşması fonunda bu işdə Qahirənin də dəstəyini alıb. Nəticədə, 2024-cü ilin dekabrında «Efiopiya Federativ Demokratik Respublikası ilə Somali Federativ Respublikası arasında Türkiyə Cümhuriyyətinin köməyi ilə Ankara Bəyannaməsi» imzalanıb. Bu, 2024-cü il dekabrın 11-də Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Somalinin dövlət başçısı Həsən Şeyx Mahmud və Efiopiyanın baş naziri Abiy Əhməd Əli ilə Ankarada keçirdiyi görüş zamanı baş verib. Somali və Efiopiya liderləri o zaman bir-birlərinin suverenliyinə, birliyinə, müstəqilliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlərini təsdiqləyib, beynəlxalq hüquqda, BMT Nizamnaməsində və Afrika Birliyinin təsis aktında yer alan prinsiplərə sadiqliklərini bildiriblər. Onlar Efiopiyanın Somalinin ərazi bütövlüyünə hörmət etməklə dənizə təhlükəsiz çıxışının potensial faydalarını etiraf ediblər. «Efiopiya ilə Somali həmçinin ikitərəfli qaydada qarşılıqlı faydalı kommersiya razılaşmalarının imzalanması üçün əməkdaşlıq etmək haqda razılığa gəliblər. Buna müvafiq sənədlərin imzalanması, icarə və digər analoji vasitələrlə nail olunacaq, bu isə Efiopiya Federal Demokratik Respublikasının Somali Federativ Respublikasının suveren yurisdiksiyası altında dənizə etibarlı, təhlükəsiz və dayanıqlı çıxışda faydalanmasına imkan yaradacaq. Tərəflər bu hədəflərə nail olmaq üçün 2025-ci il fevralın sonlarından gec olmayaraq, Türkiyənin köməyi ilə texniki danışıqlara başlanılması, müzakirələrin 4 ay ərzində başa çatdırılması və yekun sənədin imzalanması haqda razılığa gəlib», - deyə Bəyannamədə bildirilir.
Bununla yanaşı, tərəflər Türkiyənin dəstəyini alqışlayıb, müəyyənləşdirilmiş öhdəliklərin icrası ilə bağlı yarana biləcək istənilən fikir ayrılığının sülh yolu ilə, dialoq vasitəsilə həll olunacağını bildiriblər.
Görüşün sonunda Ərdoğan deyib ki, bundan sonra Türkiyə, Efiopiya və Somali atılacaq addımlarla bağlı qərarları birlikdə qəbul edəcək, sülhün möhkəmlənməsinə, region xalqlarının rifahına yönəlmiş birgə layihələr həyata keçirəcəklər.
Ankara və yeni hərbi ittifaqlar
Maraqlıdır ki, Somali ilə Efiopiya arasında münaqişənin həlli praktik olaraq, Suriyada Bəşər Əsəd rejiminin devrilməsi ilə eyni vaxta təsadüf edib. Məlum olduğu kimi, orada Əhməd əl-Şaraanın (Culani) rəhbərlik etidiyi keçid hökuməti də Türkiyənin yaxın müttəfiqi sayılır.
Son aylarda Ankaranın nüfuzunu və təsir imkanlarını ciddi şəkildə artırması nəticəsində indi ona sudandaxili vətəndaş münaqişəsinin həllində də moderator kimi baxılır. 2025-ci il yanvarın əvvəlində Sudanın xarici işlər naziri Əli Yusif bildirib ki, Ankaranın təklifi ölkədə 20 ildir davam edən vətəndaş müharibəsinə son qoya bilər.
Ötən ilin dekabrında Ərdoğan Sudan ordusunun Ali Baş Komandanı Abdel Fəttah əl-Burhan ilə telefon danışığında Sudanda «sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi» üçün ölkəsinin yardımını təklif edib. Ərdoğan bildirib ki, Ankara bu ölkədəki mübahisələrin həllinə kömək etməyə, «Sudanı xarici investisiyalar üçün əlverişli məkana çevirməyə» hazırdır. Yanvarın 4-də isə Port-Sudanda Türkiyə xarici işlər nazirinin müavini Burhanetdin Duran ilə əl-Burhan arasında görüş olub. Sonuncu «Sudan rəhbərliyinin Türkiyənin təşəbbüsünü alqışladığını» bəyan edib.
Belə bir vəziyyətdə, Sudan münaqişəsində müxalifətçi Çevik Reaksiya Qüvvələrinin tərəfini tutan BƏƏ Yeni il ərəfəsində Ankaranın «bu ölkədə böhrana son qoyulması üçün» göstərdiyi səylərə dəstəyini ifadə edib. «BƏƏ Türkiyə ilə əməkdaşlığa hazırdır və onun Sudanda münaqişəyə son qoyulması, böhranın hərtərəfli həlli yolunun tapılması üçün irəli sürdüyü bütün diplomatik təşəbbüsləri dəstəkləyir», - deyə BƏƏ Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatında bildirilir.
Hələlik konkret nəticəyə gəlmək tez olsa da, güman etmək olar ki, Ankaranın səyləri burada da öz müsbət nəticələrini verəcək.
İstənilən halda, Ankaranın Afrika qitəsinin şərq hissəsində rəqiblərini uğurla sıxışdırmaqda olduğu ortadadır. Suriyada mövqelərini gücləndirməsi bu işdə Türkiyənin özünə inamını daha da artırır. Belə ki, Ankara ilə Suriyanın müvəqqəti hökuməti artıq hərbi əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq sahəsində bir neçə əhəmiyyətli razılıq əldə ediblər. Razılaşmanın əhəmiyyətli maddələrindən biri Dəməşqdən şimalda və Hüoms səhrasında iki nəhəng hərbi bazanın inşası ilə bağlıdır. Güman edilir ki, bu bazalardan xüsusilə İsrail Hərbi Hava Qüvvələrinin intensivləşmiş hücumlarının qarşısının alınması məqsədilə müasir hava hücumundan mühafizə sistemlərinin quraşdırılmasında istifadə olunacaq.
Suriyadan Liviyaya
Hesab olunur ki, Suriyanın şimal-şərqinin PKK və Xalq özünümüdafiə dəstələrinin terrorçularından təmizlənməsi əməliyyatının başa çatmasından sonra Türkiyə öz ordusunu İdlibdən çıxaracaq. Bununla da, həmin ərazilərə nəzarət yeni Suriya ordusuna keçəcək. Bu, Suriyanın ərazi bütövlüyünün bərpası istiqamətində atılacaq vacib addım olacaq.
Türkiyənin artan rolundan danışarkən onun Liviyada da mövqelərini gücləndirdiyi vurğulanmalıdır. Regionda yaşanan son hadisələrin də təsiri ilə bu ölkədə köhnə münaqişə yenidən qızışıb. Söhbət Milli Keçid Şurası ilə devrilmiş diktator Müəmmar Qəddafinin tərəfdarları arasında Sirt şəhərində yaşanan qanlı toqquşmalardan gedir. Şura qüvvələri Qəddafinin doğma şəhəri olan Sirtin böyük hissəsinə nəzarəti ələ alıblar. Yeni Liviya hökumətinin dəstələri indi Beni-Valid şəhərinə kütləvi hücuma hazırlaşır. Hazırda bu şəhər də Qəddafi tərəfdarlarının nəzarətindədir. Liviya paytaxtı Tripolidən 400 km cənub-qərbdə yerləşən Beni-Validin ələ keçirilməsinə bundan əvvəl edilmiş cəhdlər ciddi müqavimət nəticəsində baş tutmayıb.
Sirtə gəlincə, o, Liviyada davam edən vətəndaş müharibəsində hər zaman müstəsna rol oynayıb. Bu şəhərin strateji əhəmiyyəti əsasən onun nəhəng «Cufra» aviabazasının 300 kilometrliyində yerləşməsi ilə bağlıdır. Suriyada mövqelərini itirdikdən sonra Afrikada güclənməyə çalışan Moskvanın da bu baza ilə bağlı müəyyən planları var. Bəzi məlumatlara görə, «Cufra»da 14 ədəd «MiQ-29» və «Su24» təyyarəsi var və ona Suriyanın «Hmeymim» aviabazasının əvəzi kimi baxılır.
Belə bir vəziyyətdə Sirt arxasında Ankaranın dayandığı hökumət qüvvələrinin əlinə keçərsə, Moskva «Cufra» ilə bağlı planlarına da yenidən baxmalı olacaq. Bundan başqa, Sirt Liviyadan neft ixracının 60%-nin həyata keçirildiyi «Liviya ayparası»nın açarı da sayılır.
Liviya ilə Suriyanın fərqi ondadır ki, Liviya heç bir halda Yaxın Şərq deyil. O, Şimali Afrikadır. Moskva da burada məsələni hökumət qüvvələri ilə deyil, qiyamçılarla həll etməlidir. Amma Bəşər Əsədi kimi, qiyamçıların da müttəfiqlik məsələsində vahid mövqeyi yoxdur. Haftar Misir, BƏƏ, hətta Fransa ilə dostluğa isti yanaşır. O, yəqin ki, bu məsələdə Suriya liderinin acınacaqlı taleyini də nəzərə almağa çalışır.

АНКАРА НАЧИНАЕТ И ВЫИГРЫВАЕТ
Падение режима Башара Асада в Сирии привело к беспрецедентному усилению позиций Анкары, росту ее авторитета не только на Ближнем Востоке, но также в Северной Африке и на Африканском Роге. Это усиление, несомненно, отразится на всей региональной динамике и приведет к переформатированию системы региональных отношений.
Примеряя на себя новую роль
Турецкое руководство фактически отыгралось за неудачи начала десятых годов. Тогда, в самом начале «арабской весны», сделав ставку на «Братьев-мусульман», она вместе с их поражением чуть было не столкнулась с ростом враждебности со стороны ведущих региональных государств. Прежде всего Египта. Поддержка Анкарой Дохи при катарском кризисе еще больше изолировала Турцию в регионе и негативно отразилась на отношениях с Саудовской Аравией и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Впоследствии турецкое руководство стало отходить от занятой им жесткой позиции по поддержке «Братьев-мусульман», что привело к восстановлению отношений со всеми упомянутыми странами. Вышеприведенное отнюдь не значит, что последние почти полтора десятка лет оказались потерянными для Турции.
Все эти годы страна наращивала политический альянс с Катаром, добившись размещения на полуострове своего воинского контингента. Она поддерживала сирийскую оппозицию, сформировав часть пояса безопасности на сирийско-турецкой границе, укрепила связи с Курдской автономией на севере Ирака, сделав правительство Барзани своим союзником против террористической Рабочей партии Курдистана (РКК). Кроме того, Анкара установила и довела до уровня союзнических отношения с временным правительством Ливии, признанным ООН.
Значительных успехов Анкара добилась и на Африканском Роге. В феврале 2024 года центральное правительство Сомали и Турция заключили оборонный пакт сроком на 10 лет. Согласно условиям договоренностей, в течение этого срока Военно-морские силы Турции обязуются охранять территориальные воды этой африканской страны, являющейся участницей ряда внутренних и внешних конфликтов. До этого Анкара содействовала реализации в растерзанной внутренними распрями стране гуманитарных и инфраструктурных проектов.
Известно, что Турция располагает самым большим посольством в Африке в сомалийской столице Могадишо. Там построен также учебно-тренировочный центр, а по сути военная база, где проходят обучение до 700 курсантов. Турецкие компании, помимо этого, управляют международным аэропортом Аден Адде в Могадишо и морским портом.
Анкара на Африканском Роге
Исключительное влияние Анкары на Могадишо позволило урегулировать кровопролитный территориальный спор между Сомали и Эфиопией, что дополнительно способствовало росту авторитета Турции в регионе.
После завершения в 2018 году многолетнего конфликта с Эритреей Эфиопия лишилась доступа к морю. Вернуть его эфиопские власти решили, используя нестабильную ситуацию в соседнем Сомали. В начале 2024 года Аддис-Абеба в обмен на доступ к Красному морю через порт Бербера установила отношения с непризнанным государством Сомалиленд - частью Сомали. В Могадишо посчитали этот шаг угрозой своему суверенитету и в качестве ответных мер заключили договор с Египтом - давним противником Эфиопии.
Анкара все истекшие месяцы вела активные переговоры с Эфиопией, где у нее сильные позиции и где она является вторым по значению иностранным инвестором. Кроме того, на фоне полной нормализации отношений с Египтом Анкара нашла поддержку своей позиции и у Каира.
В результате в декабре 2024 года была заключена «Анкарская декларация между Федеративной Демократической Республикой Эфиопия и Федеративной Республикой Сомали при содействии Турецкой Республики». Декларация была подписана 11 декабря 2024 года в ходе встречи в Анкаре президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с президентом Сомали Хасаном Шейхом Махмудом и премьер-министром Эфиопии Абием Ахмедом Али.
Лидеры Сомали и Эфиопии подтвердили тогда свое уважение и приверженность суверенитету, единству, независимости и территориальной целостности друг друга, а также принципам, закрепленным в международном праве, Уставе ООН и Учредительном договоре Африканского союза. Они признали потенциальные выгоды, которые могут быть получены от безопасного доступа Эфиопии к морю и с моря при уважении территориальной целостности Сомали.
«Эфиопия и Сомали также договорились тесно сотрудничать с целью заключения взаимовыгодных коммерческих соглашений на основе двусторонних соглашений, в том числе путем заключения контрактов, аренды и аналогичных средств, которые позволят Федеративной Демократической Республике Эфиопия получать выгоды от надежного, безопасного и устойчивого доступа к морю под суверенной юрисдикцией Федеративной Республики Сомали. Стороны договорились добросовестно начать технические переговоры для этих целей при содействии Турции не позднее конца февраля 2025 года, а завершить и подписать их в течение четырех месяцев», - говорится в декларации.
При этом приветствовалась поддержка Турции и было принято решение разрешать любые разногласия по поводу толкования и выполнения этих обязательств мирным путем посредством диалога.
По итогам встречи президент Эрдоган заявил, что отныне Турция, Эфиопия и Сомали будут принимать совместные решения о предпринимаемых шагах и реализовывать проекты, которые поспособствуют укреплению мира и процветанию народов региона.
Анкара и новые военные союзы
Примечательно, что урегулирование конфликта между Сомали и Эфиопией произошло практически параллельно с сообщением о падении режима Башара Асада в Сирии. Где, как известно, новое переходное правительство во главе с Ахмедом аль-Шараа (Джулани) рассматривается в качестве ближайшего союзника Турции.
Рост авторитета и влияния Анкары в последние месяцы привел к тому, что Турция стала рассматриваться также в качестве модератора для решения внутрисуданского гражданского конфликта. В начале января 2025 года глава МИД Судана Али Юсеф заявил, что предложение Турции может положить конец гражданской войне в стране, которая длится уже 20 месяцев.
В декабре прошлого года Эрдоган провел телефонный разговор с главнокомандующим суданской армией Абдель Фаттахом аль-Бурханом, предложив помощь Турции в установлении «мира и стабильности» в Судане. Эрдоган заверил его, что Турция готова помочь в разрешении споров и предотвратить «превращение Судана в арену для иностранных интервенций». А 4 января в Порт-Судане прошла встреча замминистра иностранных дел Турции Бурханетдина Дурана с аль-Бурханом, который заявил, что «руководство Судана приветствует инициативу Турции».
В канун нового года ОАЭ, которые в конфликте в Судане заняли сторону оппозиционных Сил быстрого реагирования, поддержали дипломатические усилия Турции для «разрешения кризиса в этой стране». «ОАЭ готовы сотрудничать с Турцией и поддерживают все ее дипломатические инициативы для завершения конфликта в Судане и нахождения всеобъемлющего урегулирования кризиса», - сообщили в МИД страны.
И хотя определенные выводы пока делать рано, можно предположить, что старания Анкары принесут положительные плоды.
Так или иначе, очевидно, что Анкара уверенно теснит своих конкурентов в восточной части Африканского континента. И уверенность ей придает усиление позиций в Сирии. Турция и новое временное правительство Дамаска уже достигли ряда значительных договоренностей в области военного взаимодействия и стратегического партнерства. Одним из ключевых пунктов стало соглашение о строительстве двух крупных военных баз в пустыне Хомс и на севере от Дамаска. Предполагается, что эти базы будут использоваться, в частности, для размещения современных систем противовоздушной обороны, предназначенных для противодействия участившимся ударам ВВС Израиля.
От Сирии до Ливии
Считается, что после завершения операции по освобождению северо-восточной Сирии от террористов РКК и Отрядов народной самообороны Турция выведет свои вооруженные силы из Идлиба. Контроль будет передан новой сирийской армии, что станет важным шагом в восстановлении территориальной целостности страны.
Говоря о возрастающей роли Турции, нельзя не отметить ее укрепившиеся позиции в Ливии. Не в последнюю очередь в связи с последними событиями в регионе в этой стране вновь вспыхнул давний конфликт - ожесточенные бои между войсками Национального переходного совета (НПС) и сторонниками свергнутого диктатора Муаммара Каддафи за город Сирт.
Силы НПС установили контроль над большей частью Сирта, который является родным городом Каддафи. Отряды новых ливийских властей готовятся к массированному наступлению на город Бени-Валид, который также находится под властью сторонников Каддафи.
Предыдущие попытки захватить Бени-Валид, расположенный в 400 км к юго-западу от столицы Ливии - Триполи, провалились из-за сильного сопротивления.
Что касается Сирта, то он всегда играл исключительную роль в гражданской войне в Ливии. Стратегическая значимость этого города во многом обусловлена также расположенной в 300 км к северу крупной авиабазой «Джуфра». С ней связаны определенные планы Москвы, которая после Сирии пытается закрепиться на севере Африки - в другой части Средиземноморья. По некоторым данным, в «Джуфре» размещены 14 самолетов МиГ-29 и Су-24, и она может рассматриваться в качестве дублера авиабазы «Хмеймим» в Сирии.
Если Сирт захватят правительственные войска, за которыми стоит Анкара, то Москва будет вынуждена пересмотреть свои планы в отношении «Джуфры». Кроме того, Сирт считается ключом к так называемому «Ливийскому полумесяцу», из которого осуществляется 60% экспорта всей ливийской нефти.
Отличие Ливии от Сирии в том, что Ливия все-таки не Ближний Восток, а Северная Африка. В Ливии Москва будет иметь дело с мятежниками, а не с правительственными войсками. Да и сами мятежники не столь однозначны в выборе союзников, как тот же Башар Асад. Хафтару предпочтительнее дружить с Египтом, ОАЭ и даже Францией. Особенно принимая во внимание печальную участь бывшего сирийского лидера.