«YUMŞAQ GÜC»ə QARŞI ƏKS-TƏDBİRLƏR
Trampın USAID-in qapadılması qərarı beynəlxalq yardımlara və qlobal əməkdaşlığa necə təsir göstərəcək?
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ağ Evə ikinci rəhbərliyi dönəminin ilk 100 günündəcə rezonans doğuran qərarlarının sayı ilə rekorda doğru gedir. O, vəzifəsinin icrasına başladıqdan dərhal sonra xarici yardımlarla bağlı çoxsaylı əməliyyatların 90 gün müddətinə dondurulması ilə bağlı qərar qəbul edib. İndi isə Tramp Birləşmiş Ştatların başqa ölkələrə yardımlar göstərən ən böyük təşkilatı olan USAID-+i qapadır.
Bəli, USAID fəaliyyətini dayandırıb, əməkdaşlar məcburi məzuniyyətə göndərilib. Hələlik agentliyə formal olaraq dövlət katibi Mark Rubio başçılıq edir. Növbəti addımların nə olacağını isə hələlik ən təcrübəli müşahidəçilər belə, söyləyə bilmir. Aydındır ki, Vaşinqton öz siyasətində ayrı-ayrı ölkələrə humanitar yardımların göstərilməsi alətindən, ümumiyyətlə, imtina etməyəcək. Lakin bu proqramlara yenidən baxılacağı və onların ciddi şəkildə ixtisar olunacağına şübhə yoxdur. USAID kadrlarını gözləyən «sekvestrasiya» da öz yerində.
Azərbaycan Prezidentinin doğrulan proqnozu
Bu gün Bakıda Donald Trampın qərarını şərh edən əksər ekspertlər diqqəti bir məqama çəkirlər: Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev USAID-in buraxılacağını əvvəldən görürdü. O, 2024-cü il dekabrın sonunda Dmitri Kisilyova verdiyi müsahibədə demişdi ki, «burada, bizim ölkəmizdə qrantla qidalananların və qrant verənlərin özlərini ağa kimi apardıqları dövr var idi, amma biz bunun qarşısını aldıq. Ona görə də hər hansı qurumun, istər Azərbaycan və ya xarici olsun, verdiyi istənilən qrant qeydiyyatdan keçməlidir və müvafiq orqanlar icazə verib-verməməyi nəzərdən keçirməlidir». Bundan başqa, İlham Əliyev bildirmişdi ki, «yardım asılılıq yaratmamalıdır. Ona görə də Bayden administrasiyası tarixdə, o cümlədən nə ilə yadda qalacaq? Bir çox məsələ, amma o cümlədən bir göstərici ilə. Bu, yaxadan asılmaqdır. Biz sizə kömək etmək istəyirik. Biz isə deyirik: sağ olun, ehtiyac yoxdur. Onlar təkid edirlər. Bax, onların USAID adlı strukturu var. Yardım etmək istəyir, amma nədənsə bizə lazım olan məsələdə deyil». Kisilyovun «o, Rusiyada qadağan edilib» qeydinə dövlət başçısı belə cavab vermişdi: «Bizdə hələ qadağan edilməyib, amma zənnimcə, Tramp onu qadağan edə bilər».
İndi Vaşinqtondan gələn xəbərlər göstərir ki, Azərbaycan Prezidenti haqlı imiş. Tramp, həqiqətən də, USAID-i bağladı. Bu agentliyin Azərbaycandakı əməkdaşları «gizlənərək» jurnalistlərin suallarını cavablandırmaqdan qaçırlar. Halbuki qurumun Azərbaycandakı fəaliyyəti ilə bağlı sual, həqiqətən, çoxdur. Onlar xüsusilə ona Samanta Pauerin başçılıq etdiyi son illərə aiddir. Bu mənada, USAID-in siyasi təxribatlarla məşğul olan müxtəlif QHT-lərə və digər qrant strukturlarına ayırdığı maliyyəni xatırlatmaq kifayətdir. Amma bir məsələ xüsusi qeyd olunmalıdır – «Vardanyan işi».
«Azərbaycan Nürnberqi» və USAID
Azərbaycanda devrilmiş işğalçı xuntanın keçmiş rəhbərliyi üzərində gedən məhkəmə prosesi yerli mediada, o cümlədən «R+»tərəfindən geniş şəkildə işıqlandırılır. Törətdiyi əməllərə görə bu gün Azərbaycan hakimləri qarşısında cavab verənlərin sırasında keçmiş «Kremlin oliqarxı» Ruban Vardanyan da var. Ona qarşı təcavüzkar müharibə aparma, hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsi, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi, qanunsuz silah ticarəti və s. daxil olmaqla, kifayət qədər ciddi ittihamlar irəli sürülüb.
Ruben Vardanyan «Rusiyadakı qızıl dövrü»ndə «Avrora» mükafatı təsis etmişdi. Mükafat «soyqırımıdan sağ çıxa bilmiş», dünyanın yarısını dolaşaraq, ABŞ-də məskunlaşmış, orada isə «Parçalanmış Ermənistan» adlı kitab yazmış Avrora (Arşaluys) Mardiqanyan adlı bir qadının şərəfinə adlandırılıb. Mükafatın rəmzi İrəvanın hərbi sahə də daxil olmaqla, müxtəlif sahələrdə fəal istifadə etdiyi «erməni əbədiliyi nişanı»dır. O, humanitar sahədəki nailiyyətlərə görə sanki «erməni soyqırımından» sağ çıxmış insanların adından» verilir.
2018-ci ildə bu mükafatın seçim komissiyasının heyətinə… Samanta Pauer də daxil edilib. Bu, həm də «Cəhənnəmdən gələn problem: Amerika soyqırımı əsrində» kitabının müəllifi olan Pauerdir. Söhbət, əlbəttə ki, «erməni soyqırımı»ndan gedir.
Bu, artıq maraqlar toqquşması üçün ciddi əsas idi. Məlumdur ki, Vardanyan həm də Rusiya ölçüləri ilə belə, çox nəhəng sayılacaq «pul yuyan» «Troyka Dialoq» investisiya şirkətinin təsisçisi və sahibidir.
Ruben Vardanyanın işğalçı xuntada «dövlət naziri» postu tutmaq üçün Qarabağa köçməsi isə artıq Samanta Pauer üçün yalnız maraq toqquşması deyildi. Amma Co Bayden administrasiyası USAID direktoru ilə təxribatçı oliqarx arasındakı yaxın tərəfdaşlıqda şübhəli heç nə görmürdü. Bu isə təbii ki, Bakının USAID-ə münasibətinə öz təsirini göstərirdi.
Vədəsi yetişmiş qərarın sensasion effekti
Donald Trampın USAID-in buraxıldığını elan etməsi çoxlarını şoka salıb. Məsələ ondadır ki, bu agentlik uzun illərdir Amerikanın «yumşaq güc»ünün az qala əsas aləti sayılırdı. USAID 1961-ci ildə Prezident Con Kennedinin sərəncamı ilə yaradılmışdı. O, özündə xarici yardım proqramları həyata keçirən, həmçinin demokratiya və Amerikanın maraqlarını təşviq edən müxtəlif təşkilat və agentlikləri birləşdirirdi.
USAID kifayət qədər ciddi büdcəyə malik idi. Onun həyata keçirdiyi bütün proqramları, payladığı qrantları izləməyə cəhd belə, olunmurdu. Qurum bir dövrdə Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi əməkdaşlarının fəaliyyətini «pərdələməkdə» də ittiham olunub. Yeri gəlmişkən, kəşfiyyatda belə «pərdə»lərdən istifadə ənənəvi haldır. Yəni USAID ilə bağlı kəşfiyyatın işini «maskalaması» ilə bağlı qalmaqal yaranardısa belə (məsələn, «Kondor» əməliyyatı, «İran-kontras» fırıldaqçılığı və s. kimi ifşa faktları ortaya çıxardısa), bu, yəqin ki, «normal» qarşılanardı. Amma bu agentlik ətrafındakı qalmaqal tam fərqli oldu. Trampın komandası vergi ödəyicilərinin ödədikləri pulların konkret nəyə xərcləndiyini müəyyənləşdirmək qərarına gəldilər.
Nəticələr inanılmazdır! Ağ Ev USAID-in ən absurd xərc və proqramlarını ictimaiyyətə elan edib. Məlum olub ki, agentlik 2,5 milyon dolları yalnız Serbiyada DEI proqramının («Fərqlilik, bərabərlik və inklüzivlik») irəli çəkilməsinə xərcləyib. İrlandiyada DEI müziklının səhnələşdirilməsinə 70 min, Kolumbiyada transgender operasının oynanmasına isə 47 min dollar ayrılıb. Amerikalı vergi ödəyicilərinin daha 32 min dolları transgenderlərlə bağlı Peruda komiksin nümayişinə yönəldilib. Qvatemalada LGBT fəallarının dəstəklənməsinə və cinsiyyət dəyişikliyi əməliyyatlarına 2 milyon, Misirdə turizmin inkişafına isə 6 milyon dollar xərclənib. Halbuki Misirin turist problemi USAID dəstəyi olmadan da yox idi.
Bu da son deyil. Agentlik «Əfqanıstanda xaşxaş becərilməsi və heroin istehsalına görünməmiş dəstək məqsədilə suvarma kanallarının tikintisi, kənd təsərrüfatı avadanlıqlarının və gübrələrin alınmasına» yüz milyonlarla dollar ayırıb. Bu, əlbəttə ki, «Taliban»ın xeyrinə olan məsələdir. Ağ Ev administrasiyasından bildirirlər ki, «bu siyahını az qala sonsuzadək uzatmaq mümkündür və bütün bunlar onilliklərdir davam edir». İndi Trampın komandası bu vəziyyətə son qoymaq qərarına gəlib.
«Qızım, sənə deyirəm, gəlinim, sən eşit»
USAID ABŞ-də xarici yardımla məşğul olan ən nəhəng təşkilat olsa da, yeganə belə qurum deyil. Bu sahədə işlərin heç də yaxşı olmadığını hələ Trampın seçkini qazanması və İlon Maskı komandasına daxil etməsindən əvvəl də deyirdilər. Tənqid atəşinə tuş gələnlər isə Amerikanın sevimli ailələrindən sayılan qeyri-hökumət təşkilatlarıdır.
Amerikanın Əfqanıstanda iflasa uğradığını yada salaq. ABŞ qoşunlarının bu ölkəni taliblərin ümidinə qoyaraq tərk etməsindən sonra Vaşinqtonda məsələnin araşdırılmasına başlayıb. O zaman Birləşmiş Ştatların müdafiə naziri Robert Geyts son dərəcə maraqlı bəyanatla yadda qalmışdı: «Biz və koalisiyadakı tərəfdaşlarımız, həmçinin qeyri-hökumət təşkilatlarımız Kabildə və bütün ölkə ərazisində hansı inkişaf layihələrinə dəstək verilməli olduğunu əfqanlarla məsləhətləşmədən, müstəqil şəkildə müəyyənləşdirirdilər. Onlarla iş aparılmır, onların nəyə ehtiyacının olduğu soruşulmurdu». Azərbaycandakı vəziyyətə bənzəmirmi?
Amerikanın xarici proqramlarında çox şeyin dəyişməli olduğunu hələ Bayden dövründə dilə gətirirdilər. Dövlət katibi Entoni Blinken deyirdi ki, «biz demokratiyanı bahalı hərbi müdaxilələr və ya avtoritar rejimlərin güc yolu ilə devrilməsi vasitəsilə yaymayacağıq. Keçmişdə buna çalışmışıq və bu, işə yaramayıb. Niyyətlərimiz nə qədər düzgün olsa da, bu, işləməyib. Əksinə, bu səylər «demokratiyanın yayılması» anlayışına ləkə vurub».
Doğrudur, Vaşinqtonun bəyanatları ilə əməlləri arasında ciddi fərq var idi. Amma artıq sabiq dövlət katibinin sözləri göstərir ki, ABŞ siyasi sinfinin xarici yardım siyasətində səliqə-sahman yaratmaq cəhdləri Donald Trampdan əvvəl də olub. Hər halda, onun ikinci prezidentliyinədək. Çünki bir şeyi görməmək mümkün deyildi: Vaşinqtonun bütün ağla gələn və gəlməyən problemləri çözməyə çalışdığı alətlər artıq sadəcə, işləmir.
Bir xoşagəlməz məqam da var. USAID əvvəlcə Amerikanın nüfuzunu yaymaq üçün alət olaraq yaradılıb. Lakin agentliyin ətrafında son illər baş verən silsilə qalmaqallar göstərib ki, Samanta Pauerin rəhbərlik etdiyi bu təşkilat əksinə, Birləşmiş Ştatların mövqelərinə ciddi zərbə vurub. Üstəlik, bu, daha çox Vaşinqtonla əməkdaşlığın əleyhinə olmayan ölkələrdə baş verib. Klassik nümunə kimi, Gürcüstanı göstərmək olar. Məlum olub ki, USAID bu ölkədə seçki üçün 100 milyon dollardan artıq vəsait xərcləyib, lakin bu məbləğ faktiki olaraq, seçkisonrası iğtişaşlara və təxribatlara xərclənib. Bu isə təbii ki, Tbilisinin Bayden administrasiyası ilə əməkdaşlıq həvəsinə öz təsirini göstərib. Halbuki Gürcüstan uzun illərdir ümumilikdə qərbpərəst siyasi kurs yürüdüb və yürüdür.
Uzun illər ərzində Vaşinqtonla Bakı da uğurla əməkdaşlıq edib. Burada da geriləmə Bayden administrasiyasının gəlişi ilə baş verib ki, səbəblər arasında USAID-in fəaliyyəti heç də sonuncu yerdə deyil.

COUNTERING SOFT POWER
US President Donald Trump is on the verge of setting a record for the number of high-profile decisions and decrees issued within the first 100 days of his second term. Shortly after assuming office, the new White House leader suspended numerous foreign aid operations for a period of 90 days. And now, in fact, he has shut down the largest American organisation responsible for providing assistance to other nations – USAID.
USAID's activities have been halted. Its employees have been placed on mandatory leave. For now, the agency is formally overseen by Secretary of State Mark Rubio. However, what will happen next remains unclear, even to seasoned observers. It is evident that Washington is unlikely to abandon humanitarian aid as an instrument of American policy. There is no doubt, though, that these programmes will undergo significant revisions and reductions. Moreover, it is certain that USAID itself will be subjected to "sequestration."
Azerbaijani President's forecast has materialised
Today in Baku, while commenting on Donald Trump's decision, many experts are drawing attention to the fact that Azerbaijani President Ilham Aliyev essentially foresaw the dissolution of USAID. In his interview with Dmitry Kiselev in late December 2024, the Azerbaijani President remarked, "There was a time in our country when grant-makers and grant-givers felt at ease, but we put an end to that. That is why any grant issued by any entity, whether Azerbaijani or foreign, must be registered, and relevant authorities determine whether to permit it or not." Furthermore, as Ilham Aliyev highlighted, "Assistance should be unobtrusive. Because how will Biden's administration be remembered in history? For many things, but among them is imposition. 'We want to help you.' And we respond, 'No, thank you, that's fine.' 'No, but we insist.' Here they have such an organisation, USAID, which insists on helping, but for some reason, not where we need it." In response to Kiselev's comment, "It is banned in Russia," the Azerbaijani President stated, "It is not banned in our country yet. But I believe Trump may ban it."
And, as reports from Washington now indicate, the President of Azerbaijan was correct. Trump has indeed shut down USAID. The staff of the agency's office in Azerbaijan have "gone into hiding" and are not responding to journalists' inquiries. There are numerous questions surrounding USAID's activities in Azerbaijan, especially in recent years when the agency was led by Samantha Power.
Suffice it to recall USAID's funding of various NGOs and other grant-based institutions that were, in reality, involved in political provocations. However, there is another, special circumstance—the Vardanian Case.
"Azerbaijan's Nuremberg" and USAID
The Azerbaijani media, including R+, has extensively covered the trial of the top figures of the overthrown occupation junta in Azerbaijan. Today, Ruben Vardanian, a former Kremlin oligarch, is among those being held accountable for their actions before an Azerbaijani court. A substantial list of charges has been brought against him, including aggressive warfare, forcible seizure of power, financing of terrorism, illegal arms trade, and much more.
During his 'Golden Age' in Russia, Ruben Vardanian established the Aurora Prize. Named in honour of certain Aurora (Arshaluys) Mardiganian, who "survived the genocide," travelled halfway around the world, and settled in the United States, where she authored the book Torn Armenia. The symbol on the award is the Armenian so-called 'eternity sign,' which Yerevan actively employs, including in military insignia. The prize is granted for humanitarian achievements purportedly "on behalf of the survivors of the Armenian Genocide."
In 2018, the selection committee for this award included… Samantha Power, who also authored the book A Problem from Hell: America and the Age of Genocide (2002). Naturally, the reference here is to the so-called Armenian genocide.
This already constituted a serious conflict of interest. After all, Ruben Vardanian was the founder and owner of the largest, even by Russian standards, money-laundering venture known as Troika-Dialog. Vardanian's move to Garabagh, where he assumed the role of "state minister" in the occupation junta, created more than just a conflict of interest for Samantha Power. However, the Joe Biden administration saw nothing suspicious in the close partnership between the USAID director and the Kremlin-linked provocateur. Understandably, this influenced Baku's perception of USAID.
Sensational impact of a long-overdue solution
The dissolution of USAID, as announced by Donald Trump, has taken many by surprise. The agency was widely regarded as a key instrument of American soft power, having been established in 1961 by President John F. Kennedy. USAID consolidated several organisations and agencies involved in foreign aid programmes, including the promotion of democracy and American interests.
USAID's budgets were substantial, and the sheer number of grants and programmes implemented by the agency made it challenging to track them all. At various stages of its operations, the agency was accused of having CIA operatives operating under its cover. However, using such cover in intelligence work is a traditional method. If there had been an outcry against USAID for serving as a front for the intelligence agency, leading to a scandal comparable to the exposure of Operation Condor, the Iran-Contra affair, or something similar, it might have been considered "normal." However, a very different kind of scandal surrounds USAID. Trump's team decided to investigate how taxpayers' money was actually spent, and the findings were shocking.
The White House published some of the most absurd USAID expenditures and programmes. For instance, $2.5 million was spent on promoting DEI (Diversity, Equality, and Inclusion) in Serbia, $70,000 was allocated to stage a DEI musical in Ireland, and $47,000 went towards a transgender opera in Colombia. Another $32,000 cost American taxpayers a comic strip about transgender individuals in Peru. Two million dollars were used to support LGBT activism and sex reassignment surgeries in Guatemala, while $6 million funded tourism development in Egypt, a country that attracts many visitors eager to see the pyramids.
Hundreds of millions of dollars were channelled into funding "irrigation canals, farm equipment, and even fertilisers that facilitated unprecedented poppy cultivation and heroin production in Afghanistan," benefiting the Taliban. As the White House administration emphasises, "The list could literally go on and on – and it has been happening for decades." Now, Trump's team promises to put an end to it.
"Fight your own battles so that others will fear you."
USAID is the largest, but not the sole US agency dealing with foreign aid. Concerns have been raised about the effectiveness of this sector, even before Trump's election and the appointment of Elon Musk to the governing team. NGOs, which are often seen as a key tool of American influence, have faced criticism. It is also important to note the history of the American presence in Afghanistan, which has not always been successful. Following the withdrawal of US troops from Afghanistan, the country was effectively ceded to the Taliban, leading to a period of profound challenges in Washington. Former US Secretary of Defence Robert Gates offered a striking assessment of the situation, stating, "In Kabul and throughout the country, we, along with our coalition partners and NGOs, often decided on development projects without consulting the Afghans, let alone collaborating with them or through them on what they wanted and needed."This scenario bears striking similarities to the current context in Azerbaijan.
Discussions regarding the necessity for modification of US foreign programmes emerged during Biden's tenure, with Secretary of State Antony Blinken remarking, "We will not promote democratisation through costly military interventions or attempts to forcibly remove authoritarian regimes. We have attempted this in the past, and it proved unsuccessful. Despite our noble intentions, these endeavours have ultimately been unsuccessful and have cast aspersions on the very concept of democracy promotion."
While there was a clear discrepancy between rhetoric and reality, the statements of the former Secretary of State underscore a persistent demand within the American political class, even before the presidency of Donald Trump, to reevaluate foreign aid strategies. It became evident that the tools previously relied upon were no longer as effective as previously assumed.
It is evident that USAID, originally established as a means to advance American influence, has recently been subject to scrutiny due to a series of controversies. These have highlighted the potential repercussions of the agency's actions, particularly in countries eager to collaborate with Washington. A notable instance is Georgia, where USAID's electoral assistance, amounting to over $100 million, was instead allocated to post-election riots and provocations. This led to a decline in Tbilisi's willingness to engage with the Biden administration, despite Georgia's pro-Western stance.
Azerbaijan had a long-standing and fruitful relationship with the United States, but this also experienced a deterioration under the Biden administration. The provocative activities of USAID played a significant role in this deterioration.