ZƏNGƏZUR DƏHLİZİ VƏ ERMƏNİ OYUNLARI
«Biz Azərbaycana konkret təklif vermişik. Orada həm Ermənistanın, həm də Azərbaycanın mövqeyi nəzərə alınır. Biz təklif edirik ki, Qərbi Azərbaycandan (Şərqi Zəngəzur – red.) Naxçıvana və əksinə dəmir yolu daşımaları Ermənistan, Mehri vasitəsilə təşkil olunsun. Çünki Azərbaycanla digər dəmir yolu əlaqəsinin – Tavuşu nəzərdə tuturam – bərpası böyük investisiyalar tələb edir. Amma bu prinsiplə: Yerasxdan Naxçıvan vasitəsilə Mehriyə», - deyə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan İrəvanda keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib. Bununla yanaşı, o, Bakının bu təklifi qəbul edəcəyinə ümidini dilə gətirib: «Yük daşımaları, əlbəttə ki, bizim ölkəmizin yurisdiksiyasında olmalıdır».
Baş nazirin bu sözləri əldə edilmiş razılaşmaların məğzinə və ruhuna nə qədər uyğundur? Bakı Zəngəzur dəhlizinin müqabilində Naxçıvan vasitəsilə marşruta razılıq verəcəkmi?
Kartlar yenidən qarışır
Birincisi, Ermənistan ərazisi hələ ki, Sovet İttifaqının dağıldığı anda olduğu vəziyyətdə qalır. Mehri ilə Yerasxı sərhəd ayırmır və onlar Ermənistan vasitəsilə birləşir. Belə bir halda yüklərin asanlıqla Ermənistan ərazisi ilə hərəkətinin mümkün olduğu halda onlar niyə Azərbaycan ərazisi ilə daşınmalıdır? Paşinyanı qorxudan nədir? Qərbi Zəngəzur (ermənilər «Sünik» adlandırır) və Göyçədən 1980-ci illərin sonlarında deportasiya olunmuş 300, həmçinin SSRİ Nazirlər Sovetinin «Azərbaycan milliyyətindən olan kolxozçuların və digər azərbaycanlıların Ermənistan SSR-dən Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında» 23 dekabr 1947-ci il tarixli 4083 nömrəli qərarı əsasında, Stalinin imzası ilə 1948-1953-cü illərdə köçürülmüş 100 min azərbaycanlı hələ ki, geri qayıtmayıb. Bununla yanaşı, xatırladaq ki, həmin vaxt azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə Stalin rejiminə xas qəddarlıqla dövlət səviyyəsində həyata keçirilib. Bu, faktiki olaraq, Sovet İttifaqı vətəndaşlarının öz hökuməti tərəfindən tarixi torpaqlarından deportasiyası idi, prosesin ideoloqu və əsas təhrikçisi isə SSRİ-nin hər kəsin yaxşı tanıdığı rəhbərlərindən olan Anastas Mikoyan idi.
İkincisi, Azərbaycan Respublikasının qərb rayonları ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hər iki istiqamətdə maneəsiz hərəkətinin təmin olunmasına Ermənistan Respublikasının zəmanət verməsi «hərbi əməliyyatların dayandırılması və kapitulyasiya şərtləri»ndəndir. Bu, altında Paşinyanın da imzası olan 9/10 noyabr 2020-ci ilə tarixli Üçtərəfli Bəyannamədə əksini tapıb. Bu sənəd müzakirə olunmur və Ermənistanın bu öhdəliyini yerinə yetirməsi ilə bağlı ona heç bir əlavə şərt irəli sürülmür. İrəvanın yerdə qalan istək və arzuları isə yalnız sözügedən bəndin tələbinin icra olunmasından sonra nəzərdən keçirilə bilər… Bəlkə də yox.
Bu gün hüquq fakültəsinin sadə tələbəsinə də məlumdur ki, «hərbi əməliyyatların dayandırılması şərtləri»nin yer aldığı bəyanata tərəflərdən biri əməl etmirsə, ondan qarşı tərəf də imtina edir. Bundan başqa, Ermənistan KTMT-yə üzvlüyünü «dondurub»sa, ona üzvlük ödənişlərini etmirsə, KTMT də İrəvan qarşısında hərbi-siyasi öhdəliklərini yetirnə yetirməyə məcbur deyil. Yəni bu halda avtomatik olaraq, onlar da «dondurulmuş» hesab olunur. Bu halda Azərbaycan 9/10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannamənin 9-cu maddəsini təkbaşına icra etmək, Zəngəzur dəhlizini öz gücü ilə açmaq qərarına gələ bilər. – vaxtilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsini icra etdiyi kimi. Bakının bu istəyinə mane olmaq üçün heç kimin əlində hüquqi əsas yoxdur.
Üçüncüsü, tarix və bugünkü təcrübə göstərir ki, Ermənistan tərəfinin verdiyi sözün, həmçinin bu ölkə liderlərinin imzasının heç bir qiyməti yoxdur. Təsəvvür edin ki, bir ölkənin (Ermənistanın) baş naziri beynəlxalq sənədə imza ataraq üzərinə öhdəlik götürür, ötən 5 il ərzində onu yerinə yetirmir, sonda isə yeni «bazarlıq» açır, üstəlik, Azərbaycanın üzərinə sənəddə yer almayan hansısa tələbləri qoymaq istəyir, bununla da, guya, «sülhpərvər mövqe» göstərir. Bu, şəxsin nəinki özünə, həm də təmsil etdiyi dövlətə qarşı hörmətsizliyidir!
Sülh prosesinin uzadılması və revanşizm
Faktlara əsasən belə qənaətə gəlmək olar ki, Nikol Paşinyanın bütün bu çıxışları və «təşəbbüs»ləri sülh müqaviləsinin imzalanmasını ləngitmək məqsədi güdür. O, gah deyir ki, Ermənistan Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları yoxdur, əksinə, Azərbaycan Konstitusiyasında «Ermənistan ərazilərinə iddialar yer alır», gah da Ermənistan Konstitusiyasını dəyişməyin vaxtının çatdığını deyib bu sənədlə ölkənin gələcəyinin olmadığını bildirir. Günlərin birində Paşinyan dünyaya hesç bir perspektivi olmayan «Sülh kəsişməsi»ni təklif edir, halbuki Azərbaycansız onun reallaşdırılması mümkün deyil, Bakı isə buna razılıq verməyəcək. Və ən əsası, Paşinyan bütün bunları yaxşı bilir. Demək, onun yeganə məqsədi prosesi uzatmaq, vaxt udmaqdır.
Ümidlərindən əl çəkməyən revanşist qüvvələrin baş nazirə ciddi təsir etdikləri də məlumdur. Aqressiv erməni diasporunun Ermənistanın silahlandırılması məsələsindəki təsiri, bunun üçün yardımlar göstərdiyi davamlı olaraq, beynəlxalq mediada və sosial şəbəkələrdə yazılır. Vaşinqtonun erməni icmasının bir çox üzvünün Paşinyanla bu il fevralın 3-də keçirilmiş görüşdə iştirakdan imtinası da birmənalı qarşılanmayıb.
Ermənilər arasındakı revanşist əhvalın daha bir təsdiqi kimi, erməni əsilli türkiyəli siyasətçi, Xalqların Demokratik Partiyasından 27-ci çağırış Türkiyə Parlamentinin deputatı olmuş Qaro Paylanın bəyanatını göstərmək olar. Paylan bildirib ki, Ermənistan Azərbaycanla münasibətlərin normallaşdırılması prosesi adı altında vaxtı uzadaraq, Fransa və ABŞ-dən silah alır. Bununla yanaşı, o, «Ermənistanın Azərbaycana müqavimət göstərə bilməsi üçün 3-5 il zamana ehtiyacın olduğunu» da deyib. Yeri gəlmişkən, Paylan vaxtilə fəal diaspor fəaliyyətinə görə Ermənistanın sabiq prezidenti Serj Sarqsyan tərəfindən medalla təltif olunmuşdu.
Bundan başqa, Kəlbəcər, Basarkeçər və Göyçə rayonlarının peykdən çəkilmiş yeni fotolarında ermənilərin yeni atəş nöqtələri yaratdığı görünür. Ağır silahlar üçün hazırlanmış nöqtələr şərti sərhədin cəmi bir neçə kilometrliyində yerləşir. Burada dislokasiya olunmuş texnika Ermənistanın Basarkeçər rayonu və Zod kəndindəki hərbi hissələrinə məxsusdur. Texnikanın bir hissəsinin üzəri örtülüb. Orada hava hücumundan müdafiə vasitələrinin və hücum silahlarının yerləşdirildiyi istisna deyil. Bənzər atəş nöqtələri bütün şərti sərhəd boyu müşahidə olunur. Görəsən, müşahidəçi missiya nə düşünür? Bu, Cənubi Qafqazda sülhün möhkəmlənməsinə xidmət edirmi?
Qarşıdurma və ya Zəngəzur dəhlizi
Ermənistanında müşahidə olunan silahlanma və yeni təcavüzə hazırlıq sülhpərvərlik göstərməyə çalışan Paşinyanın bəzi bəyanatları ilə də üst-üstə düşür. Onun səyləri Üçtərəfli Bəyannamənin 9-cu maddəsinin icrasına deyil, əksinə, onu unutdurmaq, ortaya yeni «ideyalar» atmaq niyyətinə köklənib. Baş nazirin addımları İrəvanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtina etməyi, ölkə konstitusiyasını dəyişməyi düşündüyünü deyil, revanşizm niyyətini, qarşıdurmanın getdikcə artmaqda olduğunu göstərir. Ermənistan hökumətinin hər yeni addımı, yeni «ideya»sı, sərhəddəki missiyanın genişləndirilməsi və müddətinin uzadılması qarşıdurmanı və inamsızlığı daha da artırır. Paşinyanın Aİ missiyasının sərhədlərin delimitasiya olunmuş hissəsinə yerləşdirilməməsi təklifi isə danışıqlar prosesi və sərhədlərin delimitasiyasında Bakıya təzyiq cəhdindən başqa bir şey deyil.
Əminliklə demək olar ki, bu siyasət Cənubi Qafqazda sülh atmosferinin yaradılmasına, sülh müqaviləsi üzrə danışıqların irəli aparılmasına xidmət etmir. Halbuki Zəngəzur dəhlizinin, ardınca isə gələcəkdə digər kommunikasiyaların açılması, Ermənistanın münasibətləri normallaşdıraraq, inam yaradaraq mövcud transsərhəd layihələrinə qoşulması regionda sülhü möhkəmləndirərdi.
Tövbə vaxtı
Qonşularının Ermənistana inamsızlığı ermənilərin Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi, etnik təmizləmə aparılması, azərbaycanlıların əzəli torpaqlarından qovulması, Qafqazda monoetnik erməni zonalarının yaradılması ilə özü tərəfindən formalaşıb. Ermənistan «sıxılaraq» sülh müqaviləsini imzalasa belə, bu inamsızlıq aradan qalxmayacaq. Bunun üçün mentalitet dəyişməli, ermənilər fərqli düşünməyi, başqa xalqlarla birgə yaşamağı öyrənməlidir.

ZANGEZUR CORRIDOR AND ARMENIAN OVERTURES
"We made a concrete proposal to Azerbaijan, a solution that takes into account both the position of Armenia and Azerbaijan. We proposed that there should be railway cargo traffic from Western Azerbaijan (Eastern Zangezur. - Ed.) to Nakhchivan and back through the territory of Armenia, via Meghri, because the restoration of other sections of the railway with Azerbaijan—I mean in Tavush—requires significant investment. But on the same principle: from Yeraskh to Meghri via Nakhchivan," Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a press conference in Yerevan. He also expressed hope that Baku would accept the proposal. "Of course, cargo transportations should be within the jurisdiction of our country," he added.
How much do the Prime Minister's words align with the truth and the spirit of the agreements? Also, will Baku agree to the Zangezur corridor in exchange for a route through Nakhchivan?
Another Twisting of the Truth
Firstly, the territory of Armenia remains within the borders of the former Soviet Union at the time of its collapse, and Meghri and Yeraskh are not separated by a border but are connected through Armenia. Why should cargo go through Azerbaijan when it can safely travel through Armenian territory? What is Pashinyan afraid of? The 300,000 Azerbaijanis who were ethnically cleansed in the late 1980s, as well as the 100,000 Azerbaijanis displaced to Western Zangezur (so-called Syunik) and Goycha, have yet to return. These Azerbaijanis were resettled under Decree No. 4083 of the USSR Council of Ministers, dated December 23, 1947, "On the resettlement of collective farmers of Azerbaijani nationality and other Azerbaijani populations from the Armenian SSR to the Kura-Araz lowlands of the Azerbaijan SSR," signed by Stalin between 1948 and 1953. It should be noted that the ethnic cleansing was carried out at the state level, with the inherent cruelty of Stalin's regime. In fact, it was a deportation of Soviet citizens from their historical lands by their own government, orchestrated by one of the leaders of the Soviet Union, the well-known Anastas Mikoyan.
Secondly, the security of transport communication between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic is guaranteed by the Republic of Armenia, in order to ensure the unimpeded movement of citizens, vehicles and goods in both directions. This is outlined in the trilateral Statement of November 9-10, 2020, which was also signed by Pashinyan. This is not contested, and no further conditions are required of Armenia to fulfil this obligation. Any other demands made of Armenia must be considered subsequent to the fulfilment of this condition, or perhaps not at all. It is a fundamental legal principle, recognised by even a first-year law student, that if a "condition for the cessation of hostilities" outlined in a declaration is not fulfilled by one party, the other party is also exempt from fulfilling that agreement.
Moreover, if Armenia has "frozen" its membership in the CSTO and is not paying membership fees, it is unlikely that the CSTO is obliged to fulfil its military-political obligations towards Armenia. Automatically, these obligations are also considered "frozen." In such a case, Azerbaijan may decide to independently fulfil Point 9 of the November 2020 trilateral statement, just as it did with the four UN Security Council resolutions, and unblock the Zangezur corridor. No one would have legal grounds to prevent it from doing so.
Thirdly, historical and contemporary evidence indicate that the reliability of the Armenian word and the authenticity of its leaders' signatures are questionable. This is exemplified by the Prime Minister of Armenia's endorsement of an international document, which has resulted in obligations that have not been fulfilled for almost five years. Subsequently, attempts have been made to negotiate, even attributing non-existent conditions to Azerbaijan, in an effort to bolster the perception of a "peace-loving position." This behaviour demonstrates a lack of respect not only for the individual concerned, but also for the state he represents.
Delaying the Peace Process and Revanchism
It is evident that Nikol Pashinyan's statements and "initiatives" are intended to delay the process of concluding a peace treaty. He has stated that the Armenian Constitution contains no territorial claims against Azerbaijan, yet simultaneously claims that the Azerbaijani Constitution "claims territory from Armenia." Pashinyan has also acknowledged the necessity to amend Armenia's constitution, as the country has no future in its current form. Without providing any clear perspective, he then presents the "Crossroads of Peace" initiative to the world, the realisation of which is impossible without Azerbaijan – a fact Baku is well aware of. Pashinyan understands this perfectly: his sole goal is to delay the process and buy time. The strong influence of revanchist forces, which have not abandoned their hopes, on the Armenian Prime Minister is evident. The influence of the aggressive Armenian diaspora on the leaders of their respective countries regarding arming Armenia and providing it with assistance is frequently reflected in global media and social networks. The refusal of many representatives of the Armenian community in Washington to participate in a meeting with Pashinyan on February 3 this year is also perceived ambiguously.
Another indirect confirmation of this revanchist spirit is the statement by Garo Paylan, a Turkish politician of Armenian origin and former deputy of the 27th Turkish Parliament from the Peoples' Democratic Party. He stated that Armenia, under the guise of normalising relations with Azerbaijan, is buying time to purchase arms from France and the US, and that "Armenia needs three to five years to counter Azerbaijan." It is also notable that Paylan was awarded a medal by former Armenian President Serzh Sargsyan in recognition of his contributions to the Armenian diaspora.
In addition, satellite images of territories in the Kalbajar, Basarkechar, and Goycha districts have been published online, revealing new Armenian firing positions. These positions, equipped with heavy weaponry, are located just a few kilometres from the conditional border. The equipment deployed at these sites belongs to Armenian military units stationed in the Basarkechar district and the village of Zod. Some of the equipment is camouflaged, and the deployment of air defence and offensive weapons cannot be ruled out. Such firing points are established along the entire conditional border. In the opinion of observer missions, can this contribute to strengthening peace in the South Caucasus?
Confrontation or the Zangezur Corridor?
Arming and preparing for new aggression, as seen in Armenian actions, are paired with statements attempting to portray Pashinyan's peaceful aspirations. However, these aspirations do not align with Point 9 of the Trilateral Statement, but rather seek to bypass it and introduce new approaches. They do not indicate a readiness to relinquish territorial claims against Azerbaijan, either in Armenia's constitution or in practice, but rather reinforce revanchism and the escalation of confrontation. Each new initiative or "idea" from the Armenian authorities, the extension of terms, and the expansion of missions along the border only serve to exacerbate confrontation and distrust. Pashinyan's proposal to exclude the EU observation mission from certain parts of the border undergoing delimitation is nothing more than an attempt to pressure Azerbaijan during negotiations and border demarcation. It is clear that such a policy does not contribute to creating a peaceful atmosphere in the South Caucasus or advancing negotiations on a peace treaty.
At the same time, the opening of the Zangezur corridor, followed by other communications in the future, and the involvement of Armenia in transnational projects, alongside the normalisation of relations and the building of trust, could strengthen stability and peace in the region.
When to Repent
The mistrust that neighbours hold towards Armenia has been generated by Armenia itself throughout the entire process of resettling Armenians on Azerbaijani territories, carrying out ethnic cleansing, expelling Azerbaijanis from their ancestral lands, and creating mono-ethnic Armenian zones in the Caucasus. This distrust will not disappear even if Armenia is "pressured" into signing a peace treaty. The mentality must change; Armenia must begin to think differently and learn to coexist with other nations.