AVROARZU ALVERÇİLƏRİ
Ermənistan Qərb trekində fəallığı davam etdirir. Ölkə parlamenti Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı qanun layihəsini birinci oxunuşda qəbul edib. Sənədi baş nazir Nikol Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının fraksiyasını təmsil edən 63 deputat dəstəkləyib, müxalifətçi «Şərəfim var» fraksiyasının 7 deputatı onun əleyhinə səs verib. Ermənistan mediasının məlumatına görə, səsvermədə bitərəf qalan olmayıb. Rusiya mediası isə daha bir müxalifətçi fraksiya – «Ermənistan»ın səsverməyə qatılmadığını yazır.
Ermənistan sanki Avropa İttifaqına gedir, amma…
«Avrotəşəbbüs» ilk baışdan ciddi təsir bağışlayır. Bu təşəbbüslə «Demokratik qüvvələr platforması» adlı vətəndaş hərəkatı çıxış edib və o, 2 ayda sənədə 60 min dəstək imzası toplayıb. Artıq bu il yanvarın 9-da təşəbbüsə Ermənistan hökumətində baxılıb və hökumət onu dəstəkləyib. İndi isə müvafiq qanun layihəsi parlamentdə ilk oxunuşdan keçib. Sənəddə bildirilir ki, Ermənistan Respublikası «öz xalqının iradəsinə uyğun olaraq», eyni zamanda ölkəni «təhlükəsiz, qorunan, inkişaf edən və çiçəklənən etmək üçün» Aİ-yə üzvlük prosesinə başlayır.
Amma prosesin lap başında İrəvan artıq yumşaq desək, manevrlərə başlayıb. Məsələnin hələ hökumətdə müzakirə edildiyi yanvar ayında Nikol Paşinyan deyib: «Qanunun qəbulu Ermənistanın Avropa İttifaqına sözün birbaşa mənasında üzvlüyü anlamına gəlmir. Belə ki, buna qanunun qəbulu və hətta hökumətin qərarı ilə nail olmaq mümkün deyil. Bu qərarı yalnız referendum vasitəsilə qəbul etmək olar. Başqa yol yoxdur. Bunu Ermənistan Konstitusiyası tələb edir. Başqa sözlə, istənilən ssenaridə Ermənistan Respublikası Aİ-yə bir halda üzv ola bilər ki, referendum keçirilsin, Konstitusiyada nəzərdə tutulmuş sayda insan buna «hə» desin».
İndi isə məlum olur ki, referendum da keçirilməyə bilər. Hər halda, Paşinyanın «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasından deputat Arman Yeqoyan belə deyib. Parlamentari fikrini belə davam etdirib: «Hazırda bizim Aİ ilə münasibətlərdə mövcud hüquqi bazamız var – Hərtərəfli və genişləndirilmiş tərəfdaşlıq razılaşması (CEPA). Qəbul olunan qanun o deməkdir ki, biz Aİ ilə münasibətlərimizdə qeyd edilən müqavilədən maksimum istifadə etməli, həmçinin irəli getməli, əlavə hüquqi bazanın yaradılması üzərində işləməliyik». Sanki Paşinyanın ətrafı «Avropa qatarını dayandırmağa» çalışır. Bu mənada, müxalifətçi «Şərəfim var» fraksiyasının katibi Tiqran Abramyanın dedikləri də həqiqətdən çox uzaq deyil: «Belə təəssürat yaranır ki, Ermənistan perspektivi olmayan prosesə qədəm qoyur».
Avropa arzuları və Avrasiya reallıqları
Postsovet məkanında «Avro-Atlantik məkana inteqrasiya» ifadəsinin sehrli gücə malik olduğu dövrlər var idi. Bu gün isə bu, heç də belə deyil. Avropa inteqrasiya «yaşlı avropalılar»ın yersiz bürokratik əngəlləri, iradları ilə dolu uzun proses imiş. Ən əsası isə bu yola çıxmış namizədin sonda Aİ üzvü olacağına heç bir zəmanət yoxdur. «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramına hələ yeni start verildiyi illərdə düşünülürdü ki, sonda keçmiş sovet respublikaları da «Avropa ailəsi»nin üzvünə çevriləcəklər. Lakin sonradan onların qarşısına sanki bir «şüşə şlaqbaum» qoyuldu. Əlbəttə, onları Avropada heç kimin gözləmədiyi həmin ölkələrə açıq şəkildə deyilmədi. Amma həmin ölkələrin Avropaya inteqrasiyası üçün real addımlar da atılmadı. Üstəlik, Aİ-də «genişlənməyə moratorium» hər zaman əsas müzakirə mövzularından olub və indi də belədir. Sadə desək, Brüssel «Avropa ailəsi»nə yeni üzvlər qəbul etmək istəmir.
Bütün bunların fonunda bir də Rusiya amili var. Moskva İrəvanın Aİ-yə üzvlük qərarını bu ölkənin «suveren hüququ» adlandırıb. Lakin müxtəlif səviyyələrdə bildirilir ki, bu qərarın mümkün fəsadlarını da nəzərə almaq lazım gələcək.
Hər şeydən əvvəl, Ermənistan Avropa İqtisadi İttifaqı (Aİİ) üzvüdür. Moskvada hələ yanvarda deyirdilər ki, İrəvanın eyni vaxtda həm Aİ, həm də Aİİ-də yer alması mümkün olmayacaq. Bunu Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov da dilə gətirib: «İki müxtəlif təşkilatda yer almaq sadəcə, mümkün deyil. Burada gömrük məkanı, mal və xidmətlərin, insanların və kapitalın azad hərəkət zonası başqadır, orada başqa». Bununla yanaşı, Ermənistan məhz Aİİ-yə üzv olması sayəsində Rusiyadan daxili qiymətlərlə neft və qaz, hətta emal olunmamış almaz alır. Bu, ölkə büdcəsinə əlavə milyardlarla dollar deməkdir. İrəvan Aİ-yə üz tutacağı təqdirdə bundan dərhal məhrum olacaq.
Bundan başqa, bir daha xatırladaq ki, Ermənistanın praktik olaraq, bütün əsas infrastruktur ya Rusiyanın mülkiyyətində, ya da konsessiyasındadır. Söhbət dəmir yolundan, qaz və elektrik şəbəkələrindən, mobil rabitədən və s. gedir. Moskva bu infrastrukturu öz hesabına saxlayır. Belə bir vəziyyətdə Kremlin tarifləri cüzi artırması və ya Ermənistanın dəmir yollarının, elektrik enerjisi şəbəkəsinin saxlanmasına xərcləri dayandırması kifayətdir ki, ölkə «infrastruktur fəlakəti» ilə üzləşsin. «Daxili siyasi», «hibrid» və digər siyasi texnologiyalar da öz yerində. Bir sözlə, Ermənistanın Rusiyadan asılılığı çox böyükdür və belə bir vəziyyətdə İrəvan istədiyi geosiyasi dönüşləri etmək iqtidarında deyil.
Xatırladaq ki, Ermənistanın «Avropa inteqrasiya» təcrübəsi ilk deyil. İlk dəfə bu, hələ Serj Sarqsyanın dövründə baş vermişdi. İrəvan o vaxt da Brüssellə danışıqlar apararaq, Aİ ilə assosiasiya sazişi imzalamağa hazırlaşırdı. O vaxt da Ermənistanda hər kəs həyəcanla «Avropa seçimi»ndən, «Avropa perspektivləri»ndən danışırdı. Avropa da öz növbəsində, Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal etməsindən heç bir narahatlıq keçirmədən, nüfuz dairəsini genişləndirmək haqda düşünürdü. Hər halda, avropalı məmurlar arasında Ermənistan nümayəndələrinə inteqrasiya arzusundan əvvəl başqasına aid torpaqların boşaldılmalı olduğunu heç kim demirdi.
Müvafiq razılaşmanın 2013-cü ilin noyabrında imzalanması planlaşdırılmışdı. Bu, Aİ-nin Vilnüs sammitində baş verməli idi. Lakin sentyabrın 13-də elə həmin Serj Sarqsyan Moskvaya çağırıldı və orada aparılan müzakirələrdən sonra tam əks bəyanatla çıxış etdi: Ermənistan Avropa İqtisadi İttifaqına qoşulur! Əslində, o anda Sarqsyanın xüsusi seçim imkanı da yox idi: İrəvan ən azı qazı «xüsusi» deyil, dünya qiymətləri ilə almaq gücündə deyildi. Brüssel şokda idi: onlar bu dərəcədə ələ salınacaqlarına hazır deyildilər.
Amma Brüssel «Avropa ailəsinə namizədi» «dolandırmaq» niyyətini, Rusiya ilə əlaqələrin kəsilməsini kompensasiya edəcəyini nə onda deyirdi, nə də indi vəd edir. Avropa institutlarının kabinetlərində və dəhlizlərində düşünürdülər və düşünürlər ki, bir ölkə Avropaya inteqrasiya yolunu seçirsə, bu, onun öz qərarı və öz məsuliyyətidir, bundan sonra necə yaşayacaqlarını da onların özləri düşünməlidirlər.
Odur ki, Avropaya inteqrasiya qərarının qəbulundan, bununla bağlı səs-küylü bəyanatlar səsləndirməzdən əvvəl birincisi, Rusiyadan ən azı iqtisadi asılılığı azaltmaq, ikincisi, Aİ ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hansısa iqtisadi bazis yaratmaq lazımdır. Bəli, burada görünən odur ki, Ermənistan idxal-ixrac rəqəmlərində “artım” göstərə bilər, lakin bu, Rusiyaya qarşı tətbiq edilən sanksiyaların İrəvandan yan keçməsindən başqa bir şey deyil.
Kremldən asılılığın azaldılması üçün real addımlar isə atılmır. Hərbi-güc shəsində sanki nələrəsə cəhdlər olunur, amma burada da ciddi nailiyyət yoxdur. Ermənistanın yalnız Rusiya və KTMT ilə real hərbi müqavilələri var.
Beləliklə, bütün hesablamalar göstərir ki, Aİ-yə üzvlüklə bağlı bəyanatlar vermək çox tez və çox təhlükəlidir. Bunu isə marşal Baqramyan 26 ünvanında çətin ki, anlamasınlar. Belə olduğu təqdirdə Paşinyanın AAİ-ni tərk etmədən Aİ-yə qoşulmaq arzusunu nümayiş etdirməsi necə izah oluna bilər?
«Avroarzu» ilə alver
Paşinyanın komandası, əlbəttə ki, bu qədər sadəlöhv deyil. Baş nazirin bütün qərbpərəst gedişlərinin bir sadə izahı var: Ukrayna müharibəsi və onun fəsadları fonunda Rusiyanın köhnə forpostunun şıltaqlığına əhəmiyyət verməyə vaxtı, əvvəlki həcmdə yardım göstərməyə, silah-sursat verməyə isə gücü yoxdur. Belə bir vəziyyətdə Paşinyan Qərbdə müttəfiq axtarmaq qərarına gəlib. Amma görünən odur ki, baş nazir bu işdə də gözlədiyi uğuru əldə edə bilmir. Bunu artıq əksəriyyəti rusiyapərəst olan Ermənistan müxalifəti də deyir. Onlar qərəzli ola bilərlər, amma haqsız deyillər. Belə vəziyyətdə baş nazirin Qərb istiqamətində səs-küylü və inandırıcı jestə ehtiyacı var. Nəzəri, hətta məntiqi baxımdan startı Rusiyanın inteqrasiya layihələrindən çıxmaqla vermək lazımdır. Amma Paşinyanın buna ən azı siyasi iradəsi çatmaz. Üstəlik, belə gedişlərə Ermənistan dövlət olaraq da hazır deyil. Odur ki, ümid ancaq Aİ-yə üzvlük haqqında qanun layihəsinin ortaya atılması kimi səs-küylü jestlərə qalır. Halbuki, bunun «perspektivsiz proses» olduğu hər kəsə aydındır.
Bəlkə də Paşinyan avropalı siyasətçilərdən çox, öz seçicilərində fikir formalaşdırmaq istəyir. Hər halda, bu gün ölkədə daxili siyasi qüvvələr nisbəti Ermənistanda «kabab inqilabı»nın qalib gəldiyi 2018-ci ilin yazındakından fərqlənir. O zaman Paşinyana inanılmaz dərəcədə böyük ümidlər bəslənirdi. Bu gün isə onun «aktiv»ində uduzulmuş müharibə, Azərbaycanın illərlə işğal altında saxlanılmış ərazilərinə itirilmiş nəzarət, antiterror əməliyyatları nəticəsində Xankəndidəki işğalçı xuntanın ləğvi, Azərbaycanla İrəvan üçün son dərəcə axır şərtlərlə sülh müqaviləsinin imzalanması perspektivi var. Bununla yanaşı, Ermənistanda anlayırlar ki, birincisi, Azərbaycan geri çəkilməyəcək, ikincisi danışıqlarda «təzyiq göstərən» tərəf məhz Bakıdır. Belə vəziyyətdə baş nazirin reytinq üçün «dopinq»ə ehtiyacı var ki, elektorata növbəti dəfə «avroarzu» satılması burada işə çox yaraya bilər. Bu gedişin arxasında heç bir real plan olması belə…

Какими будут последствия решения Армении о вступлении в ЕС
Армения продолжает проявлять активность на западном треке. Парламент страны одобрил в первом чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Документ поддержали 63 депутата - представители фракции «Гражданский договор» премьер-министра Никола Пашиняна. Против высказались семь депутатов оппозиционной фракции «Честь имею». Как утверждают армянские СМИ, воздержавшихся не было, по данным российских изданий еще одна оппозиционная фракция - «Армения» в голосовании не участвовала.
Армения как бы вступает в Евросоюз, но…
На первый взгляд «евроинициатива» оформлена серьезно и капитально. С соответствующей инициативой выступило гражданское движение «Платформа демократических сил», за два месяца собравшее 60 тыс. подписей в поддержку документа. И уже 9 января нынешнего года эту инициативу рассмотрели и поддержали в правительстве Армении. А теперь соответствующий законопроект принимает в первом чтении парламент. В документе указано, что Республика Армения «объявляет о начале вступления» в ЕС, выражая волю своего народа и ставя задачу сделать страну «безопасной, защищенной, развитой и процветающей».
Однако уже на старте Ереван начал совершать, мягко выражаясь, политические маневры. Еще в январе, когда вопрос евроинтеграции рассматривало правительство Армении, Никол Пашинян заявил: «Принятие закона не означает членства Армении в Евросоюзе в прямом смысле этого слова, поскольку достижение этой точки и принятие решения на этом этапе не может быть на уровне закона или даже решения правительства. Принять решение по этому вопросу можно только путем референдума, другого варианта нет. Решение о вступлении в Евросоюз и наднациональную организацию в целом может быть реализовано только и только путем референдума, согласно нашей Конституции. Иными словами, при любом из сценариев Республика Армения может стать членом Европейского Союза только в том случае, если будет назначен референдум и в установленном нашей Конституцией порядке определенное количество участников референдума проголосует «за».
Теперь выясняется, что и референдума может не быть. Во всяком случае, об этом заявил депутат от пашиняновского «Гражданского договора» Арман Егоян. И добавил: «В настоящее время у нас с ЕС есть действующая правовая база - Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA). Принятый закон означает, что мы должны максимально использовать этот договор в наших отношениях с ЕС, а также двигаться вперед и работать над созданием новой правовой базы в дополнение к существующей». Трудно избавиться от впечатления, что в окружении Пашиняна решили «притормозить европоезд». И секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Тигран Абрамян не так уж далек от истины, когда замечает: «Создается впечатление, что Армения вступает в процесс, у которого нет перспектив».
Европейские мечты и евразийские реалии
На постсоветском пространстве был период, когда выражение «евроатлантическая интеграция» имело прямо-таки магическую силу. Сегодня это уже далеко не так. Евроинтеграция оказалась долгим процессом, полным мелочных бюрократических придирок со стороны «старушки Европы», и самое главное, без четких перспектив вступления в Евросоюз. Первоначально, когда программа «Восточное партнерство» только стартовала, как бы предполагалось, что в финале страны советского пространства станут членами «европейской семьи». Но потом перед ними опустили этакий «стеклянный шлагбаум». О том, что их никто не хочет видеть в Евросоюзе, конечно, прямо не заявляли. Но и реальных шагов для евроинтеграции тоже не было. Более того, постоянной темой обсуждения в Евросоюзе был и остается «мораторий на расширение». Проще говоря, принимать новых членов в «европейскую семью» в Брюсселе не намерены.
Но есть еще позиция России. Вслух здесь решение вступить в ЕС назвали «суверенным правом» Армении. Однако на разных уровнях напомнили, что о цене вопроса забывать тоже не стоит.
Прежде всего Армения является членом ЕАЭС. И как напоминали еще в январе в Москве, быть одновременно в ЕС и ЕАЭС у этой страны не получится. Во всяком случае, об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков: «Быть членами двух разных организаций, гипотетически рассуждая, просто невозможно. Здесь одно таможенное пространство, здесь одна зона свободного перемещения товаров и услуг, людей и капитала, там - другие нормы». При этом Армения благодаря членству в ЕАЭС получает от России по внутренним ценам нефть, газ и даже необработанные алмазы. В денежном выражении это означает несколько миллиардов долларов прибавки к бюджету. Чего Армения тут же лишится.
Кроме того, напомним еще раз, в собственности или концессионном управлении России находится практически вся армянская критическая инфраструктура - железная дорога, газовые и электрические сети, сотовая связь и т.д. По сути, Москва эту инфраструктуру за свой счет содержит. И стоит Кремлю хотя бы чуть-чуть поднять тарифы или перестать вкладывать деньги в поддержание железных дорог или электросетей в более-менее работающем состоянии, «инфраструктурная катастрофа» будет неизбежной. И это не считая «внутриполитических», «гибридных» и прочих политтехнологий. Зависимость Армении от России слишком велика, чтобы в Ереване позволяли себе разного рода геополитические развороты.
Опыт «евроинтеграции» у Армении уже был. Произошло это во времена Сержа Саргсяна, когда страна вела переговоры и готовилась подписать с Евросоюзом соглашение об ассоциации. В Армении с упоением рассуждали о «европейском выборе» и «европейских перспективах». В Европе тоже готовились расширить свою сферу влияния и не особенно переживали, что Армения оккупирует 20% территории Азербайджана. Во всяком случае, никто из еврочиновников не заявил армянским представителям, что перед тем, как мечтать о евроинтеграции, надо бы убраться с чужих территорий.
Подписать соответствующие соглашения планировалось в ноябре 2013 года. На саммите в Вильнюсе. Но 13 сентября того же года Серж Саргсян был вызван в Москву и после весьма содержательной беседы объявил: Армения вступает в Евразийский союз! Впрочем, к этому моменту особого выбора у Саргсяна тоже не было: Армения банально не выдерживала необходимости приобретать газ не по «специальным», а по мировым ценам. В Брюсселе тогда был шок: к тому, что их так будут динамить, здесь оказались не готовы.
И тогда, и сейчас в Брюсселе совершенно не выказывали намерения брать на содержание «кандидатов в европейскую семью» и компенсировать им издержки от разрыва с Россией. В кабинетах и коридорах европейских институтов полагали: если страна избрала путь евроинтеграции, то это ее решение и ее ответственность. Справляться с издержками тоже надо самим.
Поэтому перед тем, как принимать решения о евроинтеграции и делать громкие заявления, надо, во-первых, снизить свою зависимость от России, по крайней мере в экономике. Во-вторых, создать какой-никакой экономический базис в сотрудничестве с Евросоюзом. Да, здесь вроде бы Армения может предъявить «взлет» цифр импорта и экспорта, но это не более чем обход через Ереван наложенных на Россию санкций. Реальных шагов по снижению зависимости от Кремля, прежде всего экономической, в Армении не предпринимают. Пытаются что-то изобразить в военно-силовой сфере, но тоже без особого успеха. Реальные военные договоры у Армении есть только с Россией и ОДКБ. По всем расчетам заявлять о вступлении в Евросоюз слишком рано и слишком рискованно.
Вряд ли в доме 26 по улице маршала Баграмяна этого не понимают. Но как тогда объяснить попытки Пашиняна изобразить желание вступить в Евросоюз, не выходя из Евразийского союза?
Торговля евромечтой
В команде Пашиняна, конечно, не настолько наивны. Весь нынешний прозападный флер премьер-министра Армении имеет простое объяснение: на фоне украинской войны и ее последствий России не до капризов своего недавнего форпоста, и она не может оказывать Еревану помощь в прежних объемах, а также дарить оружие, как раньше. И Никол Пашинян решил поискать союзников на Западе. Но и там, похоже, не добился ожидаемых результатов. По этому поводу уже язвит армянская оппозиция, по большей части пророссийская. Ее можно упрекнуть в предвзятости, но опровергнуть куда сложнее. И в такой ситуации премьер-министру Армении нужен громкий и впечатляющий жест на западном направлении. Теоретически, да и логически, начинать надо бы с выхода из российских интеграционных проектов. Но на это Пашиняну банально не хватает политической воли. К подобным шагам не готова и Армения как государство. Остается только прибегать к громким жестам вроде законопроекта о вступлении в Евросоюз, прекрасно понимая, что «этот процесс не имеет перспективы».
Возможно, для Пашиняна важнее произвести впечатление не на европейских политиков, а на собственных избирателей. Сегодня внутриполитический расклад уже далеко не тот, каким был весной 2018 года, когда в Армении победила «шашлычная революция». На Пашиняна возлагались тогда самые невероятные надежды. Сегодня у него в активе проигранная война, потерянный контроль над ранее оккупированными территориями Азербайджана, ликвидация оккупационной хунты в Ханкенди в результате антитеррористических рейдов и перспектива заключения с Азербайджаном весьма тяжелого для Армении мирного договора. При этом в Ереване понимают, что, во-первых, Азербайджан не отступит, а, во-вторых, «давит» на переговорах именно Баку. В такой ситуации премьер-министру нужен допинг для рейтинга, для чего вполне подойдет попытка подороже продать своему электорату очередное прочтение евромечты. Даже если за ней нет никаких реальных планов.