XXI ƏSRİN «OYUN»LARI
Nadir torpaq metallarının hasilatı son dövrlərin əsas geosiyasi mövzularından birinə çevrilib. Onların uğrunda mübarizə o qədər kəskindir ki, artıq bunu «XXI əsrin böyük oyunu» adlandırırlar.
Məsələnin qiyməti
Nadir torpaq metalları (NTM) və ya başqa adı ilə nadir torpaq elementləri (NTE) bir çox yüksək texnologiyalı məhsulun istehsalında əsas xammaldır: elektronika (kompüterlər, smartfonlar və s.), günəş panelləri, külək turbinləri, elektromobillər, tibbi qurğular, həmçinin yerüstü və müdafiə sənayesi, aerokosmik sahə. NTM-in özəllikləri nəinki hazırlanan məhsulun effektivliyini və uzunömürlülüyünü təmin edir, həm də onların ölçüsünü, çəkisini azaltmaq imkanı yaradır. Nəzərə alsaq ki, NTM-ə, ilk növbədə, IT sənayesində və hərbi-sənaye kompleksində tələbat var, söhbət prinsipcə, milli təhlükəsizlikdən gedir. Bu mənada, ABŞ-də Donald Tramp administrasiyasının hakimiyyətə gəlişi ilə NTM-in hasilatı və emalı məsələsinin ciddi şəkildə Vaşinqtonun siyasətinin başına qoyulması təəccüblü deyil. Söhbət «Amerikanı yenidən qüdrətli etmək» hədəfi ilə yola çıxmış Trampdan gedir. Lakin problem ondadır ki, bu gün NTM bazarı praktik olaraq, tamamilə Çinin əlindədir. Dünyada NTM hasilatının 60, emal və tədarükünün isə 85-90%-i Pekinə məxsusdur. ABŞ Geoloji Xidmətinin son məlumatına görə, 2024-cü ildə Çin 270 min ton nadir metal istehsal edərək, son 5 ildə bu həcmi iki dəfə artırıb. ABŞ böyük fərqlə ikinci yerdədir – 45 min ton. Bir sözlə, bu sahədə bugünkü qüvvələr nisbəti belədir. NTM ehtiyatının həcminə gəlincə, Çindən sonrakı yeri Braziliya tutur. Daha sonra Hindistan, Avstraliya, Rusiya, Vyetnam, ABŞ, Qrenlandiya, Tanzaniya gəlir… NTM istehsalına görə də ilk yerdə Çindir. Sonrakı yerləri ABŞ, Myanma (Çinlə həmsərhəd olan bu ölkə faktiki olaraq, elə Pekin üçün işləyir), Avstraliya, Tailand (faktiki olaraq, o da Çinə işləyir), Hindistan, Rusiya, Vyetnam tutur…
Ekspert xülasələrində bildirilir ki, Çin bu sahədə fəaliyyətin genişləndirilməsinə 1980-ci illərdə başlayıb. Lakin onilliklər əvvəl bu, o qədər də kritik təsir bağışlamırdısa, bu gün Vaşinqton qəflətən anlayıb ki, dünya arenasında getdikcə əsas rəqibindən asılı vəziyyətə düşür. Həqiqətən, ABŞ ilə Çin arasında sanksiya müharibəsi əməlli-başlı qızışarsa, Pekin bu işə əlində ciddi rıçaqlarla girəcək – Çin məhsulları üçün tariflərin artırılmasının qarşılığında son dərəcə vacib metalların ixracına hər zaman məhdudiyyət qoyula bilər. Çin lideri Si Cinpin əbəs yerə NTM-i «vacib strateji resurs» adlandırmayıb. Maraqlıdır ki, yalnız öz NTM yataqlarına nəzarətlə kifayətlənmir, həm də Afrika, Mərkəzi Asiya, Cənubi Amerika, ilk növbədə, isə Myanma və Tailanddan belə məhsulların ixracı ilə məşğul olur. Bir sözlə, ABŞ da daxil, hər hansı ölkənin bu sahədə Çini yaxalaması asan olmayacaq.
Bununla yanaşı, bir məqamı anlamaq lazımdır ki, əslində NTM-in əksəriyyəti hərfi mənada nadir deyil. Sadəcə, onlar bir yerə nadir hallarda hasilatı gəlirli edəcək həcmdə toplanmış olur. Hər halda, indiyədək belə olub.
Nadir torpaq paradoksu
NTM hasilatı və emalı çətin, bahalı texnologiyalar tələb edir. ABŞ-nin bu işdə Çindən bu qədər geri qalmasının izahını da burada tapmaq olar. Yaxud, məsələn, ABŞ ilə Ukrayna arasında NTM ilə bağlı səs-küylü razılaşma ilə bağlı bu qədər fərqli, ziddiyyətli fikirlərin səbəbi nədir?
Bütün NTM Çində hasil olunmur. Amma onların böyük hissəsinin emalı məhz bu ölkədə həyata keçirilir. Çindən kənarda nadir elementlərdən sənaye miqyasında oksidlər almaq bacarığının olduğu cəmi bir neçə zavod var. Məsələ ondadır ki, bir neçə il əvvələdək bu çətin və ağır işə heç kim «bulaşmaq» istəmirdi. Bu, bahalı, çətin, ekologiya üçün zərərli iş idi. Odur ki, Çinin bu işə hamının əvəzinə girişməsi hər kəsi məmnun edir, razı salırdı. Nəticədə, ABŞ-də müvafiq müəssisələrin öz işləri ilə məşğul olduqları dövrdə Pekin NTM-in hasilatı, parçalanması və emalı üçün lazımi texnologiyaların əldə olunmasına girişmişdi. Zamanla çoxları üçün xammalın emal üçün Çinə göndərilməsi daha sərfəli olub. Yeri gəlmişkən, paradoks da elə bundadır – son dərəcə çətin ekoloji tarixi olan sahə indi iqlim dəyişikliklərinin fəsadlarının yumşaldılmasında həlledici amilə çevrilir. Donald Trampın «yaşıl gündəm»ə o qədər də həvəs göstərməməsinin daha bir səbəbi də burada gizlənir.
Pekin isə daha da irəli gedib – o, nəinki NTM-in effektiv hasilatını və emalını öyrənib, ondan effektiv istifadə bacarıqlarına da yiyələnib. Hələ 2004-cü ildə Çin istehsal etdiyi NTM-in yarısını istehsala yönəldirdisə, bu gün o, bu yolla bütün dünyada etibar qazanan, ciddi tələbatın olduğu yüksək texnologiyalı məhsullar yaradır.
Bundan başqa, mütəxəssislər bildirirlər ki, Çin başqa ölkələrin onunla rəqabət aparmasını çətinləşdirmək üçün NTM-in qiymətini özünə lazım olan səviyyədə qoruyub saxlayır. Çətin texnoloji proses, ekoloji məsələ və qloballaşma prosesi nəticəsində indiki vəziyyət yaranıb və o, daha çox geosiyasi məsələdir.
«Nadir» sözü heç kimi çaşdırmamalıdır. NTM dünyada kifayət qədər yayılıb. Amma onların hasil, daha sonra isə emal, istehsala tətbiq etmək hər kəsin bacaracağı iş deyil. Xüsusilə də NTM, məsələn, Qrenlandiya kimi çətin iqlim şəraitində çıxarılmalıdırsa.
Tərəfdaş, yoxsa düşmən?
Buna ən parlaq nümunə Rusiyadır. Bu ölkənin kifayət qədər ciddi NTM ehtiyatı olsa da, onların əksəriyyəti Arktikada, Uzaq Şərqdə və İrkutsk vilayətində yerləşir. Əlbəttə ki, Moskva ümumilikdə prosesi sürətləndirə, genişləndirə bilər. Son məlumatlardan belə bəlli olur ki, bu, onun planları arasında da yer alır. Rusiya ən azı daxili tələbatı tam ödəmək üçün bu addımı atmağı düşünür. Bunu fevralda ölkə başçısı Vladimir Putin də dilə gətirib. Amma prezident ölkə daxilində ciddi tənqidlərə yol açmış daha bir bəyanat səsləndirib. O, deyib ki, Rusiya nadir torpaq metalları ilə işə xarici tərəfdaşlarını, o cümlədən ABŞ-ni də dəvət edə bilər. Aydındır ki, Moskvanın sürət yığması üçün sanksiyalardan qurtulmasına, eyni zamanda texnologiyalara və investisiyalara ehtiyacı var. Bunu isə ya çinlilər verəcək, ya amerikalılar.
ABŞ, çətin ki, Çinin faktiki monopoliyası ilə barışsın. Hər halda, onun öz perspektivli yataqları (Kaliforniyada, Alyaskada, Vayominq, Corciya və Texasda) və istehsalı olmasına baxmayaraq, kənarda fəal axtarış işləri də davam etdirilir. Nəticədə, NTM uğrunda əsas geosiyasi mübarizənin harada başlayacağını və ya artıq başladığını ehtimal etmək olar. Bu, Cənubi Amerika (Braziliya, eyni zamanda Argentina, Boliviya və Çilidən ibarət «Litium üçbucağı»), Mərkəzi Asiya, Əfqanıstan, Monqolustan, Hindistan, Afrika ölkələri və əlbəttə ki, Ukraynadır.
NTM mövzusu Ukrayna münaqişəsilə də sıx bağlı hala gəlib. Birincisi, bu müharibə göstərib ki, müasir döyüş əməliyyatlarında süni intellektsiz, dronlarsız, yeni materiallarsız, robotlarsız və s. keçinmək mümkün deyil. İkincisi, Prezident Donald Tramp ölkəsinin Ukraynanın NTM ehtiyatlarına maraq göstərdiyini açıq şəkildə dilə gətirib. ABŞ-nin yeni administrasiyasında hesab edirlər ki, Kiyevdə NTM hasilatına dair razılaşmanın əldə olunması Ukraynaya göstərilmiş hərbi yardımların əvəzinin ödənməsi üçün yaxşı imkan yaradacaq. Amma Birləşmiş Ştatlar üçün ən vacibi Çinin NTM sahəsindəki monopoliyasını dağıtmaq istiqamətində addımların atılmasıdır. Ukraynanın özünün qiymətləndirməsinə görə, dünyanın kritik NTM ehtiyatının təxminən 5%-i onun ərazisində yerləşir. Buraya milyonlarla ton qrafit ehtiyatı da daxildir. Avropanın litium yataqlarının üçdə biri, Avropanın titan tədarükünün isə 7%-i də Ukraynanın payına düşür. Ölkənin öyrənilməmiş ehtiyatlarının ümumi dəyəri 220 milyard dollar təşkil edə bilər. Bununla yanaşı, Ukrayna NTM ehtiyatlarına malik ən zəngin 10 ölkə sırasında deyil. Bəzi ekspertlər düşünürlər ki, Kiyevin malik olduğu ehtiyatlara dair proqnozları çox nikbindir. Onlar hesab edirlər ki, əslində, ölkənin ehtiyatları emalı iqtisadi səmərəli səviyyəyə çatdıracaq həddə deyil. Üstəlik, bu strateji resursların bir hissəsi artıq Rusiyanın nəzarətində olan ərazilərdədir. Lakin ən əlverişli şəraitdə belə, bu istiqamətdə geoloji kəşfiyyat işlərinə nə qədər vaxtın, lazımi istehsal müəssisələrinin və müvafiq infrastrukturun yaradılmasına nə qədər vəsaitin tələb olunacağı bəlli deyil. Bəzi yataqlar isə infrastruktur obyektlərinin – yolların, yaşayış məntəqələrinin, elektrik xətləri şəbəkəsinin və s. altına düşür.
Bənzər problemlər NTM ehtiyatlarının olduğu düşünülən digər ölkələrdə və regionlarda da var. Hasilat və emala mane olacaq daha bir amil isə daxili qeyri-sabitliklər və silahlı münaqişələrdir (Ukrayna, Əfqanıstan, eyni zamanda CAR, Ruanda, Konqo, Burundi və s. kimi Afrika ölkələri).
Daha bir maneə çətin iqlim şəraiti və ya iqtisadi zərərin qarşısını almağın mümkünsüzlüyüdür (Kanada, Rusiya, Qrenlandiya, İpitsbergen, Alyaska, İsveç, Norveç, Yaponiyanın Sakit okeandakı iqtisadi zonası, Əfqanıstan və s.). Məsələ ondadır ki, NTM-in əldə olunduğu mədənlərdə bir çox halda torium və urana rast gəlinir. Belə işlər zamanı bu radioaktiv maddələr qurunt sularına və ya bulaqlara qarışa bilər. Eyni zamanda hasilat və emal üçün böyük həcmdə su və enerji də tələb olunur. Bu zaman ətraf mühitə hansı həcmdə zərərin dəydiyini artıq Cənubi Çin və Şimali Myanma dağlarında aşkar şəkildə görmək mümkündür. Çinin Daxili Monqolustan regionunda yerləşən və ən böyük NTM yatağı olan «Bayan-Obo» dünyanın ən çirkli yerlərindəndir. Yeri gəlmişkən, NTM-in çıxarılması və təmizlənməsinin ekoloji təmiz, iqtisadi effektiv yolunu tapa biləcək hər bir ölkənin bu işdə irəliləmə şansı var.
Nəhayət, «nadir torpaq elementləri uğrunda savaş»ın ən vacib məqamlarından biri logistikadır. Bu, beynəlxalq ticarət yollarından dənizlərlə ayrılan regionlar (Mərkəzi Asiya, Monqolustan, Əfqanıstan) üçün xüsusilə aktualdır. Aydındır ki, yalnız hasilat yerlərinin deyil, tədarük zəncirlərinin də şaxələndirilməsinə ehtiyac var. Güman ki, son zamanlar yeni ticarət marşrutları uğrunda geosiyasi mübarizənin kəskinləşməsi də buradan irəli gəlir…
Mədən yanacağı ehtiyatlarının aşkarlanmasının ötən əsrin formalaşmasına təsiri kimi, NTM uğrunda yarış da XXI əsri formalaşdırır. Bu sahədə irəliləyiş olmadan hər hansı ölkənin texnoloji suverenliyi mümkün görünmür. Demək, bu məsələ beynəlxalq geosiyasi arenada əhəmiyyətini getdikcə artıracaq.

Борьба за редкоземельные металлы как геополитический вектор столетия
С недавних пор добыча редкоземельных металлов стала одной из главных геополитических тем. Борьба за доступ к ним разворачивается настолько острая, что ее уже называют даже «Большой игрой XXI века».
Цена вопроса
Редкоземельные металлы (РЗМ), или редкоземельные элементы (РЗЭ), как их еще называют, служат основой производства многих высокотехнологичных продуктов: электроники (компьютеры, смартфоны и т.д.), солнечных панелей, ветровых турбин, электромобилей, медицинского оборудования, а также незаменимы в оборонной промышленности и аэрокосмической отрасли. Все дело в свойствах РЗМ, которые позволяют не только повышать эффективность и долговечность, но также уменьшать размеры и вес изделий. И поскольку РЗМ востребованы прежде всего в IT-индустрии и ВПК, речь, в принципе, идет о национальной безопасности.
Поэтому неудивительно, что с приходом в Белый дом администрации Дональда Трампа США поставили расширение мощностей по добыче и переработке РЗМ во главу угла своей политики, направленной на то, чтобы «снова сделать Америку великой». Проблема, однако, в том, что на данный момент рынок РЗМ практически полностью находится в руках Китая, которому принадлежат 60% мировой добычи и почти 85-90% мировой переработки и поставок. По последним данным Геологической службы США, в 2024 году Китай произвел 270 тыс. тонн редкоземельных металлов, удвоив объемы производства за пять лет, в то время как США находятся на втором месте, причем с большой разницей - 45 тыс. тонн. Собственно расклад сейчас таков. По запасам РЗМ после Китая на втором месте находится Бразилия, затем следуют Индия, Австралия, Россия, Вьетнам, США, Гренландия, Танзания… По производству РЗМ на первом месте также Китай, затем идут США, Мьянма (граничит с Китаем и фактически работает на него), Австралия, Таиланд (также фактически работает на Китай), Индия, Россия, Вьетнам…
Как отмечается в экспертных обзорах, Поднебесная начала подминать под себя глобальный сектор редкоземельных металлов с 1980-х годов. И если пару десятилетий назад все выглядело не так критично, то сейчас Вашингтон вдруг осознал, что все больше и больше попадает в очень опасную зависимость от своего главного конкурента на мировой арене. Действительно, при серьезном разрастании санкционных войн между США и Китаем в руках Пекина находится мощный рычаг давления - в ответ на повышение тарифов на китайские товары всегда можно ввести ограничения на экспорт критически важных металлов. Не зря сам председатель КНР Си Цзиньпин назвал РЗМ «важным стратегическим ресурсом». Примечательно, что Пекин контролирует не только свои месторождения, но также импортирует из Африки, Центральной Азии, Южной Америки и, прежде всего, из соседних Мьянмы и Таиланда. Догнать Китай в области РЗМ другим странам, включая даже США, будет очень непросто.
Необходимо понимать при этом, что на самом деле большинство РЗМ не являются редкими в буквальном смысле, а скорее редко встречаются в концентрированных количествах, достаточно больших, чтобы сделать их добычу и очистку прибыльной. По крайней мере так было.
Редкоземельный парадокс
Добыча и переработка РЗМ требуют сложных и дорогостоящих технологий. В этом, собственно, и кроется ответ на вопрос, почему США так позволили себе отстать от Китая. Или, например, почему относительно выгодности нашумевшей сделки США и Украины по РЗМ существуют столь различные мнения.
Не все РЗМ добываются в Китае, но большая часть обрабатывается там. За его пределами имеется всего несколько заводов, способных производить оксиды редкоземельных элементов в промышленных масштабах. Суть в том, что несколько десятилетий тому назад никто не хотел иметь дело со сложной переработкой РЗМ - это было дорого, трудоемко и вредно для экологии. Так что все были рады, когда Китай решил делать это за всех. В результате, пока в США подобные предприятия сворачивали свою деятельность, Пекин начал серьезно разрабатывать технологию извлечения, разделения и переработки РЗМ. Со временем для многих компаний стало куда выгоднее отправлять руду для переработки в Китай. В этом, кстати, кроется парадокс - отрасль с достаточно тяжелой экологической историей теперь имеет решающее значение для смягчения последствий изменения климата. И это также дает ответ, почему Дональд Трамп не слишком жалует «зеленую» повестку.
Между тем Пекин шагнул еще дальше - он не только научился эффективно извлекать и перерабатывать РЗМ, но и использовать их. Если еще в 2004 году Китай пускал в дело менее половины производимых им редкоземельных металлов, то сейчас уже делает конечные высокотехнологичные продукты, которые имеют огромный спрос и вызывают доверие во всем мире.
Помимо этого, как отмечают специалисты, Китай поддерживает цены на РЗМ на нужном ему уровне, чтобы затруднить другим странам конкуренцию. В результате сложного переплетения технологического прогресса, экологических вопросов и процесса глобализации сложилась нынешняя ситуация, которая все больше становится именно геополитической.
Слово «редкий» никого не должно вводить в заблуждение. РЗМ достаточно распространены в земной коре, но добыть их, а тем более переработать и пустить в дело способны не многие. Особенно если РЗМ нужно извлекать в сложных климатических условиях, как, например, в Гренландии.
Партнер или враг?
Яркий пример - Россия, где очень много запасов РЗМ, но довольно большая часть их находится в Арктической зоне, на Дальнем Востоке, в Иркутской области. Конечно, Москва вполне может осилить весь цикл. Судя по последним новостям, в ее планах это значится - наладить всю линейку по добыче и переработке вплоть до производства готовых высокотехнологичных товаров, чтобы полностью обеспечивать внутренние потребности. В феврале об этом говорил президент РФ Владимир Путин. Но он также сделал и другое заявление, вызвавшее довольно мощную критику внутри страны. А именно сообщил, что Россия может пригласить иностранных партнеров, в том числе и США, к совместной работе по редкоземельным металлам. Очевидно, что Москве для рывка нужно избавление от санкций, нужны технологии и инвестиции. И это будут либо китайцы, либо американцы.
США вряд ли смирятся с фактической монополией Китая. Они имеют как собственные перспективные месторождения (в Калифорнии, на Аляске, в Вайоминге, Джорджии и Техасе) и производство, так и активно ищут возможности на стороне. В результате можно предположить, где будет развернута или уже ведется геополитическая борьба за РЗМ. Это Южная Америка (Бразилия, так называемый «Литиевый треугольник», состоящий из Аргентины, Боливии и Чили), Центральная Азия, Афганистан, Монголия, Индия, страны Африки и, конечно, Украина.
Тема РЗМ оказалась тесно переплетена с конфликтом в Украине. Во-первых, эта война показала, что при современном ведении боевых действий уже не обойтись без применения ИИ, дронов, новых материалов, роботов и т.д. Во-вторых, президент Дональд Трамп открыто заявил о заинтересованности США в получении редкоземельных металлов из Украины. По мнению новой администрации США, сделка с Киевом по добыче редкоземельных металлов может оказаться хорошим способом вернуть деньги, ранее потраченные на оказание военной помощи Киеву. Но самое главное для США - это сделать шаг в сторону разрушения китайской монополии на РЗМ. По оценкам самой Украины, на ее территории находится около 5% мирового критического сырья, включая миллионы тонн запасов графита, треть европейских месторождений лития и 7% европейских поставок титана. Общая стоимость неосвоенных запасов может составлять $220 млрд. Вместе с тем Украина не входит в число 10 крупнейших обладателей РЗМ. Некоторые специалисты говорят, что прогнозы Киева по своим запасам слишком оптимистичны, поскольку там не так много руд, которые можно было бы разрабатывать экономически выгодным способом. Не говоря уже о том, что часть стратегических ресурсов в данный момент контролируется Россией. Но даже при самой благоприятной обстановке неизвестно, сколько времени потребуется на геологоразведку, сколько средств уйдет на создание необходимых мощностей и соответствующей инфраструктуры. Причем некоторые месторождения находятся под объектами инфраструктуры - дорогами, населенными пунктами, ЛЭП и т.д.
Схожие проблемы наблюдаются и в других странах и регионах, где вроде бы есть РЗМ. Преградой для добычи и переработки могут стать также внутренняя нестабильность и вооруженные конфликты (Украина, Афганистан, страны Африки - ЮАР, Руанда, Конго, Бурунди и др.)
Еще одно препятствие - сложные климатические условия или невозможность скрыть экологический ущерб (Канада, Россия, Гренландия, Шпицберген, Аляска, Швеция, Норвегия, экономическая зона Японии в Тихом океане, Афганистан и т.д.) Дело в том, что часто руда, из которой извлекаются РЗМ, содержит торий и уран, которые радиоактивны и могут попадать в грунтовые воды и ручьи. Также для извлечения и переработки требуются большие объемы воды и энергии. Наносимый при этом вред окружающей среде уже очевиден в горах Южного Китая и Северной Мьянмы. Крупнейшее месторождение редкоземов в Китае – «Баян-Обо» в регионе Внутренняя Монголия является одним из самых загрязненных мест в мире. Кстати, поэтому шансы вырваться вперед есть у тех стран, которые сумеют найти экологически чистый и экономически эффективный процесс для извлечения и очистки РЗМ.
Наконец, один из самых важных моментов «битвы за редкоземы» - логистика, что особенно актуально для районов, оторванных от мировых торговых путей по морю (Центральная Азия, Монголия, Афганистан). Очевидно, что необходимо диверсифицировать не только места добычи, но и цепочки поставок. Скорее всего именно поэтому в последнее время обострилась геополитическая борьба и за новые торговые маршруты…
Как открытие запасов ископаемого топлива помогло сформировать прошлый век, так и гонка за РЗМ формирует XXI век. Без развития отрасли редкоземельных металлов технологический суверенитет любой страны невозможен, а значит, этот вопрос будет становиться все более важным на геополитической мировой арене.