Ukrayna müharibəsi və ABŞ ilə münasibətlərdəki dəyişiklik Avropada müdafiə alyansının yaradılmasına dair diskussiyaları necə aktivləşdirdi?
Hazırda Avropa siyasətində ən çox müzakirə olunan mövzu yəqin ki, qitə ölkələrinin müdafiə alyansının yaradılması məsələsidir. Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen hələ ötən ilin noyabrında bildirirdi ki, Avropa təhlükəsizliyinin təmini üçün NATO-dan başqa, öz təhlükəsizlik və müdafiə ittifaqının yaradılması haqda düşünməlidir. Martın əvvəllərində isə o, «Avropanın yenidən silahlanması» («ReArm Europe») planını ortaya qoyub. Planın məqsədi Avropa İttifaqının müdafiə xərclərinin artırılmasıdır. Fon der Lyayen hesab edir ki, Avropa bu məqsəd üçün təxminən 800 milyard avro ayıra bilər.
Beləliklə, «Köhnə dünya» bu yaxınlaradək mümkünsüz kimi görünən hədəfə nail olmaq üçün müntəzəm və ardıcıl yol axtarır. Bəli, artıq söhbət Avropanın tamhüquqlu hərbi birlik yaratmasından gedir. Martın əvvəlində iflasla nəticələnmiş Zelenski-Tramp görüşü və Vaşinqtonun Ukraynaya hərbi yardımları dayandırmaq qərarı bu mövzu ətrafında diskussiyaların qızışmasına yol açıb.
Məsələnin əvvəli
Avropanın vahid ordusunun yaradılması ideyası Avropa layihəsinin lap başından, «soyuq müharibə»nin ilk illərindən bəri zaman-zaman müzakirə edilir. Bir vaxtlar Eyzenxauer administrasiyası Avropa liderlərini buna razı salmağı da bacarmışdı. O zaman taleyin hökmündən, bu ideyanın reallaşmasını Fransa parlamenti əngəlləmişdi.
1948-ci il martın 17-də Qərbi Avropa ölkələri olan Belçika, Böyük Britaniya, Lüksemburq, Niderland və Fransa Brüssel paktı (Qərbi Avropa İttifaqı) adlı razılaşmanı imzalamışdılar. Onun əsas məğzini mümkün təcavüzkara (ilk növbədə, SSRİ-yə) qarşı «kollektiv özünümüdafiə»nin təşkili idi. Bir çoxları Brüssel paktını NATO-nun sələfi də adlandırır. Məhz Şimali Atlantika Alyansının yaradılması ilə digərinin təşkili, yəni, alyans içərisində alyansın qurulması zərurəti aradan qalxmışdı. Qərbi Avropa İttifaqı formal olaraq, mövcudluğunu 2011-ci ilədək davam etdirib və həmin ildə mövcudluğuna son qoyub.
Vahid Avropa ordusunun yaradılması ideyası 1990-cı illərdə, Avropa İttifaqı yaranan zaman ortaya atılıb. Lakin ABŞ-nin müqaviməti və iştirakçı ölkələrin NATO çərçivəsində əməkdaşlığa sadiqliyi səbəbilə konsepsiya populyarlığını itirib. Bir də ABŞ-də Donald Tramp administrasiyasının hakimiyyətə gəlişi və müttəfiqlərinə qarşı müdafiə büdcəsinin artırılmasına dair sərt tələblərlə çıxış etməyə başlamasından sonra vəziyyət yenidən dəyişib. Ukrayna müharibəsi isə Avropanı müdafiə konsepsiyasına ümumiyyətlə yenidən baxmağa vadar edib.
Yeni çətin reallıq
Birləşmiş Ştatlar getdikcə daha aydın şəkildə göstərir ki, o, bundan sonra Avropanın təhlükəsizliyinin qarantı kimi çıxış etmək istəmir. Bu kontekstdə Vaşinqton Avropa ölkələrinə öz təhlükəsizliklərinin qayğısına qalmalarını təklif edir. İndi Aİ üçün əsas məqsəd ən azı 25 ayrı ordudan ibarət olan və yumşaq desək, məqsədi Avropanın qorunması olmayan pərakəndə müdafiə landşaftının birləşdirilməsidir.  Brüssel ən azı vahid müdafiə büdcəsinin formalaşdırılmasında üzv dövlətlərin sıx koordinasiyalı şəkildə işləməsini istəyir. Bununla yanaşı, islahatlar da aparılmalı, Avropa orduları yeni hədəflərə inteqrasiya olunmalıdır.
Mütəxəssislər əmindirlər ki, Avropanın yaxın perspektiv üçün hədəfi ABŞ ordusunu əvəz etmək deyil. Bunadək kənardan gələcək hər hansı ciddi təhdidə müqavimət göstərə biləcək effektiv təhlükəsizlik sistemi yaradılmalıdır. Bəziləri isə düşünürlər ki, Vaşinqtonun Kiyevə dəstəyi dayandırması fonunda Avropa Ukraynanın Rusiyanı maksimum zəiflədəcək, tükəndirəcək hərbi əməliyyatları davam etdirə biləcəyinə əmin olmalıdır. Ekspertlərin fikrincə, bu, Avropaya Moskva ilə gələcək qarşıdurmalara hazırlaşmağa zaman qazandıracaq. Bu müddətdə Avropa hərbi-texniki potensialındakı çatışmazlıqları aradan qaldırmalıdır. Məsələn, onun daha çox sursata ehtiyacı var və bu istehsal daha sürətli templərlə həyata keçirilməlidir. Eyni zamanda Avropa öz silahlı qüvvələrini mümkün qədər birləşdirmək istiqamətində də sürətli və effektiv addımlar atmalıdır.
Uzaq persprektivdə isə Aİ ABŞ ordusunu əvəzləyə biləcək vahid Avropa qüvvələrinin yaradılması ilə ciddi şəkildə məşğul olmalıdır. Söhbət, güman ki, hibrid qüvvələrdən gedə bilər. Hesab olunur ki, Avropa İttifaqı daimi əsaslarla ümumi silahlı qüvvələr yaratmalı və o, Brüsseldəki mərkəzi komandanlığa tabe olmalıdır. Yeri gəlmişkən, hələ onun özünün də yaradılması lazımdır.
Ümumavropa qüvvələrinə Toni Bleyer, Jak Şirak və Sen-Malonun hələ 1998-ci ildə yaradılmasına dair razılığa gəldikləri 60 minlik çevik reaksiya qüvvələri nümunə ola bilər. O zaman söhbət bu qüvvələrin Avropada deyil, ondan kənardakı münaqişələrdə iştirakından gedirdi. Ənənəvi ordulardan fərqli olaraq, yeni yaradılacaq hərbi birlik daha çox dəniz piyadalarına bənzəyə bilər.
İddia olunur ki, söhbət Aİ-nin milli ordu hissələrinin rotasiyası ilə formalaşdıracağı daimi hərbi birlikdən gedəcək. Amma bu haqda danışmaq başqa, onu reallaşdıra bilmək başqa. Belə qüvvələrin yaradılması üçün Avropana şərti hərbi komissarlıq olmalı, bütün Avropadan müqavilə qarşılığında hərbi xidmət keçəcək şəxslərin orduya cəlb edilməsini o həyata keçirməlidir. Amma onun özünün belə, formalaşdırılmasına ehtiyac var. Bununla yanaşı, orduya xüsusilə kasıb regionlardan cəlb olunacaq şəxslərə qaneedici əməkhaqqı verilməlidir. Zabitləri isə işə Avropanın mövcud ordularından cəlb etmək olar. Məsələn, Avropanın Xarici Əlaqələr Xidməti kimi. O, işçiləri bütün Avropa ərazisində fəaliyyət göstərən diplomatik xidmətlərdən yığır.
Dilə gəlincə, bu, artıq problem deyil. Ordu sıralarına yeni cəlb olunacaq şəxslər Aİ-nin faktiki ünsiyyət dili olan ingilis dilində danışmalıdır ki, onu isə avropalılara demək olar ki, doğulduqları andan öyrədirlər.
Yeni ordu və NATO-da parçalanma
Amma bütün bunlar yalnız ehtimallardır və bu, əslində, Avropa ordusunun yaradılmasına aparan yolun nə qədər çətin, ağır ola biləcəyini göstərir. Üstəlik, bir sıra Avropa ölkələrində əvvəlkitək hesab edirlər ki, belə ordunun yaradılmasına ehtiyac yoxdur və təhlükəsizliyin təmini üçün NATO daha effektiv mexanizmdir.
Bəzilərinin fikrincə, Avropa ordusunun yaradılması NATO-nu parçalaya, Birləşmiş Ştatların, həmçinin onun Polşa, Rumıniya, Baltikyanı ölkələr və bir sıra Avropa dövlətləri kimi əsas hərbi-texniki tərəfdaşlarının Alyansı tərk etməsinə stimul verə bilər. Bununla yanaşı, Avropa ordusunun yaradılması üçün hər bir ölkənin razılığı, demək, referendumların keçirilməsini də tələb edir. İdeyanın hamı tərəfindən dəstəklənəcəyinə isə heç bir zəmanət yoxdur. Məsələn, Aİ-nin vahid komandanlığının yaradılması məsələsi illərdir müzakirə olunur. Blokun sülhməramlı missiyaların idarə olunması üçün komandanlığa çevrilməli olan strukturunun «rüşeym»i də var. Lakin onun NATO-nun fəaliyyətini təkrarlayacağı ilə bağlı narahatlıq və ABŞ-nin müqaviməti bu ideyanın reallaşdırılmasına imkan vermir.
Tənqidçilər əmindirlər ki, Avropa İttifaqının sırf iqtisadi birlikdən yarımhərbi bloka çevrilməsini nəzərdə tutan bu qədər miqyaslı islahat Avropa müqaviləsinin özündə də dəyişiklik tələb edəcək. Bununla yanaşı, Aİ-də yer alan üç ölkə – İrlandiya, Avstriya və Malta NATO üzvləri deyillər və onlar hərbi bloklarda yer almaqdan çəkinir, neytrallığa üstünlük verirlər. Belə dövlətlər Aİ-nin iqtisai birlikdən az qala hərbi bloka çevrilməsinə razılıq verəcəklərmi? Bəs məsələdə konsensus əldə olunmayacaqsa, Brüssel öz ordusunu yarada bilərmi?
Hesab edilir ki, Avropa müqaviləsində belə mübahisəli məqamların aşılmasına imkan verəcək «əl yeri» var. Məsələn, Avropa ordusu Avropanın «Frontex» adlı sərhəd və sahil agentliyinin formalaşdırıldığı hüquqi səlahiyyətlər çərçivəsində yaradıla bilər. «Frontex» missiyasının işi «üzv dövlətlərin sərhədlərinin qorunmasına dəstək verməsi»dir. Bu missiyanın artilleriya qurğuları, dronları və gəmiləri var. Əlbəttə, onu heç kim «Aİ-nin dəniz piyadaları» adlandırmır. Ona «Aİ-i- sərhədlərinin bütövlüyü və təhlükəsizliyinin təmini üzrə gücləndirilmiş xidmət» deyilir. Amma bu, məsələnin məğzini dəyişmir.
Qanundakı «əl yeri»
Avropa İttifaqı haqqında Müqavilənin 42.7-ci maddəsi vahid ordunun yaradılması prosesinə formallıq qazandırılması üçün dönüş nöqtəsi ola bilər. Orada bildirilir ki, üzv dövlətlər silahlı təcavüzə məruz qalmış üzvlərə köməklik göstərmək üçün «əllərində olan bütün vasitələrdən istifadə etməlidir». Aİ-ni məhz üzv dövlətlər yaratdığından və onu idarə etmək səlahiyyəti bu dövlətlərin əlində olduğundan, Aİ ordusunun yaradılması və ondan istifadə «əldə olan bütün vasitələrdən istifadə» anlayışına aid edilə bilər.
Bəs Avropa ordusunun yaradılması NATO-da parçalanmaya yol aça bilərmi? Bu halda Şimali Atlantika təhlükəsizlik sisteminin aqibəti necə olacaq? Bu suallara dəqiq cavab yoxdur. Nikbinlər iddia edirlər ki, Aİ-nin vahid ordusu NATO qüvvələrinin bir hissəsinə çevrilə, Avropa hərbi komandanlığının rəhbəri isə Alyansın baş katibinin müavini kimi fəaliyyət göstərə bilər. Amma bu halda artıq söhbət təşkilatın yenidən formalaşdırılmasından gedəcək. Bunun üçün NATO-nun bütün üzvlərinin razılığı lazımdır. Belə bir vəziyyətdə razılığa gəlinməsi mümkündürmü?
Türkiyə uzun illərdir Aİ üzvlüyünə iddialıdır. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Aİ-yə üzvlüyün Ankara üçün prioritet olduğunu dəfələrlə dilə gətirib. «Türkiyə olmadan, Avropanın təhlükəsizliyini təmin etmək mümkün deyil. Avropa İttifaqının Türkiyəsiz qlobal aktor kimi çıxış etməsi getdikcə daha mümkünsüz hala çevrilir», - deyə Ərdoğan qeyd edib. Bununla o, demək istəyir ki, Ankaranın iştirakı olmadan, Avropanın ümumi təhlükəsizlik sisteminin yaradılması da mümkün deyil.
Bu gün Türkiyə NATO-da ABŞ-dən sonra ən böyük orduya malik dövlətdir. Onun böyük hərbi-sənaye kompleksi, Suriya və İraqda savaş təcrübəsindən çıxmış döyüş qabiliyyətli ordusu var. Belə bir vəziyyətdə Ankara Aİ-dən, o cümlədən Avropa ordusunun yaradılması prosesindən kənarda qalarsa, NATO üzvü kimi, çətin ki, bu ideyanın gerçəkləşdirilməsinə imkan versin.

ЕВРОПЕЙСКАЯ АРМИЯ: МИФ ИЛИ РЕАЛЬНОСТЬ
Как война в Украине и изменения в отношениях с США активизировали дискуссии о создании оборонного альянса в Европе
Среди наиболее обсуждаемых тем европейской политики самой актуальной, пожалуй, является создание оборонного альянса стран Европы. Еще в ноябре прошлого года глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что ЕС стоит задуматься о создании союза безопасности и обороны в дополнение к НАТО. А уже в начале марта она представила план «Перевооружение Европы» (ReArm Europe) для увеличения расходов на оборону ЕС и сообщила, что Европа может мобилизовать для этого около 800 млрд евро.
Таим образом, Старый Свет методично и последовательно идет к еще совсем недавно казавшейся невыполнимой цели - созданию полноценного военного объединения. Провальный саммит Зеленский-Трамп в начале марта и решение последнего приостановить военную помощь Украине привели к активизации дискуссий по данному вопросу.
Предыстория вопроса
Идея единой европейской армии обсуждалась с самого начала европейского проекта - еще в первые дни «холодной войны». Были времена, когда администрация Эйзенхауэра даже уговаривала европейских лидеров согласиться на создание единой европейской армии. Но, по иронии судьбы, реализацию этой идеи сорвал французский парламент.
17 марта 1948 года пять западноевропейских государств - Бельгия, Великобритания, Люксембург, Нидерланды и Франция заключили так называемый «Брюссельский пакт» (Западноевропейский союз). Основной сутью его стало создание «коллективной самообороны» против возможного агрессора (в первую очередь СССР). Многие называют Брюссельский пакт предтечей НАТО. С появлением последнего необходимость в поддержании еще одного блока, иными словами альянса в альянсе, отпала. Западноевропейский союз функционировал лишь формально, пока в 2011 году окончательно не прекратил свое существование.
Идея единой европейской армии была возрождена в 1990-х годах, когда был сформирован Европейский союз. Но концепция потеряла популярность из-за противодействия со стороны США и приверженности сран-участниц к сотрудничеству в рамках НАТО.
Лишь с приходом к власти в США администрации Дональда Трампа с ее жесткими требованиями в отношении союзников по увеличению их оборонных бюджетов ситуация стала меняться. А война в Украине заставила Европу пересмотреть свои взгляды на оборонную концепцию.
Новая сложная реальность
Соединенные Штаты все более отчетливо дают понять, что отныне не заинтересованы выступать в качестве гаранта европейской безопасности. И предлагают европейским странам самим позаботиться о собственной безопасности. Для ЕС в настоящее время главной задачей является объединение раздробленного оборонного ландшафта, состоящего как минимум из 25 отдельных армий. Причем, мягко говоря, не предназначенных для защиты Европы. Брюссель худо-бедно старается действовать в тесной координации с государствами-членами в том, что касается создания единого оборонного бюджета. Но при этом надо также осуществлять реформы и интеграцию европейских армий под новые цели.
Специалисты уверены, что в краткосрочной перспективе задача Европы заключается не в замене армии США на подобную. Необходимо создать настолько эффективную систему безопасности, которая могла бы стать гарантом от любых возможных попыток извне нанести сколь-нибудь серьезный урон.
Есть и те, кто считает, что на фоне прекращения Вашингтоном военной поддержки Киева Европа должна убедиться, что Украина может продолжать военные действия, чтобы максимально ослабить и истощить Россию. Эксперты полагают, что это даст Европе время для подготовки к военному противостоянию с Москвой в будущем. И что Европе необходимо сосредоточиться на устранении пробелов, имеющихся в военно-техническом потенциале. В частности, ей нужно больше боеприпасов, и она должна производить их в более ускоренном темпе. Европе также необходимо предпринять срочные, достаточно эффективные шаги, чтобы сделать свои вооруженные силы более-менее совместимыми.
В долгосрочной же перспективе ЕС должен всерьез заняться созданием единых европейских сил, которые могут доказать свою дееспособность и заменить Соединенные Штаты. Речь, скорее всего, о создании гибридных сил. Считается, что Европейский союз должен создать общие вооруженные силы на постоянной основе, которые не будут подчиняться центральному командованию в Брюсселе. Которое тоже, кстати, еще нужно создать.
Прообразом общеевропейских сил могут стать 60-тысячные силы быстрого реагирования, о которых договорились еще Тони Блэр и Жак Ширак в Сен-Мало в 1998 году. Только тогда речь шла об участии в конфликтах за рубежом, а не в Европе. Вместо привычной армии новая объединенная военная группировка может быть похожей больше на морскую пехоту.
Утверждается, что речь должна идти о постоянных силах ЕС, которые создавались бы путем ротации подразделений из национальных сил. Но одно дело говорить об этом, а другое - сделать. Чтобы создать такие силы, необходим условный военкомат Евросоюза, который должен набирать контрактников со всей Европы. Но и его тоже еще надо сформировать. Контрактникам необходимо предлагать конкурентоспособные зарплаты, которые должны быть привлекательными, особенно для живущих в более бедных регионах. А офицеры для этих сил могли бы набираться из существующих европейских армий. Так же, как Европейская служба внешних связей набирает людей из дипломатических служб по всей Европе.
Что касается языка, то это больше не является проблемой. Новобранцы должны будут говорить на английском, фактически являющимся языком общения ЕС, которому европейцев теперь учат почти с рождения.
Новая армия и раскол НАТО
Впрочем, все это не более чем предположения, которые свидетельствуют о том, насколько сложным и тернистым может быть путь к созданию европейской армии. К тому же целый ряд европейских стран по-прежнему уверены, что необходимости в этом нет и рассчитывают на помощь и содействие НАТО как наиболее эффективного механизма по обеспечению безопасности своих членов.
Есть мнение, что создание европейской армии может подорвать единство НАТО, расколоть блок и стимулировать выход из него Соединенных Штатов - основных военно-технических партнеров Польши, Румынии, стран Балтии и ряда других европейских государств. К тому же создание европейской армии потребует проведения национальных референдумов для получения согласия каждой из европейских стран. И не факт, что эта идея найдет поддержку у всех.
В частности, на обсуждении уже не первый год находится идея создания единого командования ЕС. У блока даже имеется зачаточная структура командования для управления своими миротворческими миссиями. Но опасения по поводу дублирования его с НАТО и противодействие США блокировали реализацию этой идеи.
Критики убеждены, что для столь масштабных реформ, которые приведут к трансформации Европейского союза из чисто экономического в полувоенный блок, требуется внесение изменений в Европейский договор. Между тем три государства Евросоюза: Ирландия, Австрия и Мальта не являются членами НАТО и избегают участия в военных блоках, придерживаясь традиционной политики нейтралитета. Согласятся ли они, чтобы ЕС из экономического превратился бы почти в военный блок? А если в этом вопросе не удастся прийти к консенсусу, может ли Брюссель иметь свою собственную армию?
Считается, что в Европейском договоре есть лазейки, которые позволяют обходить подобные спорные вопросы. Так, европейские вооруженные силы могут быть созданы под теми же правовыми полномочиями, которые сформировали европейское пограничное и береговое агентство под названием Frontex. Миссия Frontex заключается в «поддержке государств-членов на местах в их усилиях по защите внешних границ». В результате у миссии есть артиллерийские орудия, беспилотники и корабли. Конечно, эти силы никто не называет «морскими пехотинцами ЕС», их именуют «усиленной службой по обеспечению безопасности и целостности границ» ЕС. Но суть от этого не меняется.
Нащупывая лазейки в законе
Статья 42.7 Договора о Европейском союзе может стать отправной точкой для формализации процесса создания собственных вооруженных сил. В ней говорится, что государства-члены должны использовать «все имеющиеся в их распоряжении средства» для оказания помощи государству-члену, которое стало жертвой вооруженной агрессии. Поскольку государства-члены создали ЕС и имеют право управлять этой структурой, то создание и использование сил ЕС могут соответствовать формулировке «использовать все имеющиеся в их распоряжении средства» для оказания помощи стране, подвергшейся агрессии.
Послужит ли создание сил ЕС началом раскола НАТО и что будет с североатлантической системой безопасности? На эти вопросы нет четких ответов. Оптимисты утверждают, что объединенные силы ЕС могут стать частью сил НАТО, а руководитель европейского военного командования - заместителем генсека Альянса. Но в этом случае речь пойдет уже о реформировании организации. А это больше, чем 25 европейских стран, входящих в Альянс. Будет ли достигнуто согласие при такой перспективе?
Турция - многолетний кандидат на вступление в ЕС. Ее президент Реджеп Тайип Эрдоган не раз говорил, что вступление страны в Евросоюз является стратегической задачей для Анкары. «Невозможно обеспечивать безопасность Европы без участия Турции. Существование Евросоюза как глобального актора без Турции становится все более невозможным», - заявил Эрдоган. Тем самым он дал понять, что и создание общеевропейской системы безопасности без Турции было бы неполным.
На сегодняшний день эта страна располагает самыми крупными после США наземными силами, развитым военно-промышленным комплексом, боеспособными военными, получившими боевой опыт в операциях в Сирии и Ираке. И если Анкара продолжит оставаться за бортом ЕС, равно как и вне процессов по созданию общеевропейской армии, то будучи членом НАТО, она вряд ли согласится на реализацию этой идеи без своего участия.