“TƏKCƏ ÖZÜNÜ DEYİL, HƏM DƏ ÖZ BAYRAĞINI DÜŞÜN”
Ağdəs BAĞIRZADƏ: “Azərbaycan sərhədlərini keçən zaman kimliyindən asılı olmayaraq, sən artıq öz ölkəni təmsil edirsən”
Şotlandiyalı heykəltaraş və qrafik rəssam Eduardo Paolotsinin belə bir fikri var: “Yaradıcılıq ünsiyyətin keyfiyyəti ilə əlaqəlidir”. Bəlkə də bu səbəbdən ən müxtəlif yaradıcı layihələri təkcə müəyyən mövzu ortaqlığı kimi deyil, həm də şəxsi təzahürlər kimi qəbul etmək lazımdır. Axı iştirakçılar arasındakı münasibətlər hər zaman kuratordan asılı olaraq müxtəlif cür formalaşır. Bu səbəbdən bəzi layihələrdə kuratorun köməyi olsa da, yalnız rəssamın dünyası görünür, digərlərində isə rəssamın üzü görünmür, yalnız kuratorun təqdimatı var.
Müasir dövr ən maraqlı layihələrin kuratorun üzünün göründüyü layihələrin olmasına səbəb olub. Onlar daha kəskin alınır və belə bir təəssürat yaradır ki, kuratorlar materialı tərtib etməkdə və ideyanı çatdırmaqda müəlliflərin özlərindən daha yaxşı bacarırlar. Axı həmişə çoxlu kiçik ismarışlardan yaradılmış bir mesaja baxmaq daha maraqlıdır.
Fotoqraf Ağdəs BAĞIRZADƏ təkcə bir çox sərgi layihələrinin iştirakçısı kimi tanınmır. Onun peşəkar maraq dairəsində kuratorluq artıq möhkəm yer tutub.
- Yaradıcılığı necə başa düşürsünüz?
- Yaradıcılıq özünü ifadədir. Fikrimcə, bu, daxili dünyanı, fikirlərini, baxışlarını nəyinsə vasitəsilə göstərə bilməkdir. Musiqiçilər - musiqi vasitəsilə, rəssamlar - təsviri əsərlərlə. Mən öz yaradıcılığımda iki sənət növünü birləşdirdim. İlk təhsilimə görə musiqiçiyəm. Və özümü bu mühitdən kənarda təsəvvür edə bilmirəm. Erkən yaşlarımdan Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin divarları arasında olmuşam və onu bitirmiş, əsas klassik musiqi təhsili almışam. Bununla yanaşı, mən öz baxışıma xas olaraq bu sənətə “səs vermə”yə çalışan fotorəssamam.
- Başqa bir ipostas nəzərdən keçirilmədimi?
- Mən yaradıcı ailədə böyümüşəm. Erkən yaşlarımdan sənətin müxtəlif sahələrində tanınmış insanlarla ünsiyyət mənim yaradıcı dünyagörüşümü formalaşdırıb. Musiqiçi olan anam da fotoqrafiya ilə maraqlanırdı. Əlbəttə ki, fotoqrafiyaya maraq mənə anamdan keçib. O zaman plyonkalı fotoaparatlar var idi və indi də xatırlayıram ki, vanna otağında qaranlıqda anam fotoşəkillər çap edirdi, mən isə maraqla bu sirli prosesi izləyirdim. Beləliklə, hətta məktəbdə hamı bilirdi ki, bir əlimdə notlar, digərində isə fotoaparat var. Həvəskarlıqdan peşəkarlığa keçidim isə 1999-cu ildə müsabiqə qazandığım zaman baş verdi. Buna görə də bu fakt məni uşaqlıqdan tanıyanları təəccübləndirmədi.
- Məlum olduğu kimi, bir çox məsələ təhsil vasitəsilə
formalaşır.
- Ali təhsilimi Qərb Universitetində iki ixtisas üzrə aldım: “menecment - biznes-administrasiya” və “bank işi”. Biznes mühitində bir müddət işlədikdən sonra bu sahənin mənə uyğun olmadığını qəti şəkildə anladım. Həyatımda nəyisə dəyişməyə nə qədər cəhd etsəm də, beynim yaradıcı insanlar kimi qurulub. Lakin bu biliklər sonradan mənə müəyyən də yardım göstərib. Bütün digər yaradıcı fəailiyyətimə baxmayaraq, bu və ya digər vəziyyətlərə rasional yanaşma çox yerinə düşürdü. Fotorəssamlıq yolunu seçərək, ABŞ-də “Kansas City” Universitetində fotoqrafiya sənəti, incəsənət menecmenti və marketinq kursunu bitirmək xoşbəxtliyi mənə nəsib olub.
- Bir növ peşəkar dualizm...
- Bütün əldə etdiyim biliklər öz layihələrimi həyata keçirməkdə şəxsi yanaşmamın əsasını təşkil edib. Biznes baxımından, işlərin aparılması, insan resurslarının idarə edilməsi sahəsində münasibətlər qurmaq bacarığı tamamilə fərqli bir elmdir. Məhz təhsillərin kollaborasiyası musiqi və vizual layihələrin kuratoru kimi yaradıcı ideyalarımı həyata keçirməyə kömək edib. İdeyası olan hər bir insan onu işləyib hazırlaya və başa çatdıra bilmir. Beləliklə, öz bacarıqlarımdan istifadə edərək, layihələr yaradarkən onlara bu və ya digər yaradıcı insanları cəlb edirəm. Məlum olduğu kimi, onlarla işləmək çətindir. Və mən özüm bu mühitdən olduğum üçün, biliklərimi istifadə edərək, onlarla ehtiyatla və onları təngə gətirməyərək çalışıram. Nəticədə, layihəmin daha yaxşı təqdim olunması üçün lazımi nəticəyə nail oluram. Xoşbəxtlikdən, bu günə qədər təcrübəmdə heç bir uğursuz layihə olmayıb. Mənim üçün vacibdir ki, hər şey həm menecment, həm də icra baxımından keyfiyyətli olsun. İstedadlı insanları öz layihələrimə cəlb edə bildiyim üçün qürur duyduğumu gizlətmirəm. Bu sahədə 25 illik təcrübəyə əsaslanaraq, artıq əminliklə deyə bilərəm ki, kimisə dəvət edəndə, insanlar maraqla cavab verirlər.
- Musiqi və təsviri istiqamətlərdə kuratorluq fəaliyyəti sizdə bir-biri ilə necə “yola gedir”?
- Tamamilə rahat. Bu mənim üçün normal mühitdir. Yenə də, bəlkə də bunun kökləri uzaq uşaqlığa gedib çıxır. Sözün əsl mənasında doğulduğum gündən musiqiçilər, rəssamlar, yazıçılar, incəsənət tənqidçiləri ilə əhatə olunmuşam. Daha çox biri digərini tamamlayır, nəinki dissonans yaradır.
- Musiqi bədii təcəssümün bir formatı, təsviri incəsənət isə kətana köçürülmüş musiqidir?
- Bu kontekstdə məndə bu bədii fotoqrafiyadır. Bəli, mənim təcrübəmdə rəssamlarla layihələr olub. Mən, həmçinin beynəlxalq festivalların kuratoru və kreativ direktoru olmuşam. Beləliklə, idarəetmə təcrübəm var. Beynəlxalq layihələrdə iştirak etməklə yanaşı, həm də münsiflər heyətinin üzvü olmuşam.
- Bəs bugünkü incəsənətin vəziyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Hazırda malik olduğumuz incəsənətin keyfiyyəti həmişə mənim tələblərimə cavab vermir. Aydındır ki, bu, mənim subyektiv fikirdir. Mən gəncləri tənqid etmirəm. Heç bir halda! Onların arasında çox maraqlı rəssamlar və musiqiçilər var. Kurator olaraq mən bilməliyəm ki, şərti olaraq, gənc baxış nə təklif edir. Buna görə də keçirilən yaradıcı layihələri maksimum diqqətlə əhatə etməyə çalışıram. Amma yenə də, mənim subyektiv fikrimcə, səviyyə bir az aşağı düşüb. Əgər on il əvvəl müəyyən işlər hətta sərgilənmək üçün nəzərdən keçirilməzdisə, bu gün onlar ekspozisiyalara daxil edilir. Əvvəllər peşəkar səviyyənin müəyyən bir meyarı var idi.
- Bəlkə cəmiyyət dəyişib?
- Bu da təsir göstərir. Lakin düşünürəm ki, hətta dəyişikliklər zamanı belə müəyyən meyarlar qalmalı və buna riayət edilməlidir. Üstəlik, hər hansı bir cəmiyyətdə aşağı salınmamalı olan səviyyələr qorunmalıdır. İncəsənət yüksək olmalıdır! İncəsənət ona görə incəsənətdir ki, məişətdən yüksək olmalıdır. Başa düşürəm ki, incəsənət və həyatımız bir-birinə toxunur. İstəsən də, istəməsən də cəmiyyət yaradıcı həyatda yer alır. Amma bütün bunlarla yanaşı, cəmiyyətin tələblərinə uyğunlaşmaq olmaz. Onu özünün arxasınca aparmalısan! Tərbiyə etməlisən! Müxtəlif sərgilərdə və müsabiqələrdə işlərə baxarkən, özümə belə bir sual verirəm: “Onlar necə finala çıxa və ya ekspozisiyaya daxil edilə bilərlər?” Musiqi sahəsində vəziyyət eynidir.
- Bəlkə onlar pislər arasında ən yaxşılarıdır? Bəlkə bunlar klip düşüncəsindən - “klik və vəssalam” - ərsəyə gəlib?
- Onda bu, böyük problemdir! Müasir qacetlər fotoqrafiya sənətinə “qəddar zarafat” edib. Bu fotoların hər birinin sahibi özünü “dahi” hesab edir. Problem ondadır ki, ölkəmizdə bədii fotoqrafiya sənəti anlayışı onun həqiqi dərin mənasında yoxdur. Bizdə ona “fotka” kimi baxırlar. Qəbul etmədiyim və həmişə səsləndirdiyim bir söz. Mənim foto işlərimə ünvanlanan bu sözü şəxsi təhqir kimi qəbul edirəm və izah edirəm ki, mən “fotka” ilə deyil, fotoqrafiya sənəti ilə məşğul oluram. Mənim anlayışımda bu, rəssama “mənə nəsə çək” demək kimidir. Eyni şey musiqiçiyə də aiddir: Qovoruxinin kult serialının bir epizodunda Frederik Şopenin fa-minor 2 nömrəli etüdündən təsirlənməyib “Murka”nı çalmağı xahiş etdikləri kimi. Əgər müsabiqələrin finalına çıxan işlər pislərin ən yaxşılarıdırsa, onda onları sərgiləmək lazım deyil. Ya bu layihəni ləğv etmək lazımdır, ya da elə etmək lazımdır ki, sadəcə üç iş olsa da, onlar maraqlı və keyfiyyətli olsun. Bir dəfə münsiflər heyətinin üzvü olarkən, müsabiqəyə təqdim edilən bir işdə peşəkarlıq səviyyəsini göstərən incəliklərin açıq-aşkar düzgün riayət edilmədiyinin şahidi oldum. Mən məhz onu seçdim, sonradan o nominasiyaya layiq görüldü və deyəsən, hansısa yer tutdu. Onda ideya, obraz var idi. Texniki cəhətdən düzgün yerinə yetirilmiş, lakin məna baxımından boş olan işlərin əvəzinə belələrini seçərəm. Mənim anlayışımda “heç nədən bəhs etməyən” işlər səthidirlər. Əminəm ki, işlər enerji, ismarış daşımalı, dialoqa girməli, konsepsiya izlənilməlidir.
- Amma burada bədiilik və maddiyyat arasında dissonans yarana bilər.
- Tamamilə doğrudur. Amma gəlin xatırlayaq ki, kommersiya və bədii incəsənət növləri var. Aydındır ki, deyək, yaradıcılıq ümumiyyətlə böyük xərclər tələb edir və əlavə işlər götürmək tamamilə məqbuldur. Heç bir halda kommersiyanı yaradıcı tərəflə qarışdırmaq olmaz. Bu, incəsənətin bütün sahələrinə aiddir. Fəaliyyətinizi dərəcələndirməli və işlərinizi tamamilə anlamalısınız. Bir işə ruhunu qoymaq anını mükafatın hesablanmasından ayırmağı bacarmaq lazımdır. Yeri gəlmişkən, bu mənada özümü istisna etmirəm! Kommersiya çəkilişləri mənim təcrübəmdə də var. Doğrudur, bu zaman şəxsi təntənəli tədbirlər formatı nəzərdən keçirilmir. Amma hətta konfranslarda, təqdimatlar zamanı işləyərkən, istər-istəməz obyektivlə maraqlı obrazları tutursan. Mənim görüşümün yaradıcı komponenti özünü göstərir. Bu kadr sifarişçiyə lazım olmasa da, mənim rəssam ruhum məmnun olacaq. Əla olardı ki, “qazanmaq” prosesində zövq almaq mümkün olsun.
- Yenə də birləşdirmə...
- Məndən birləşdirmək və kombinasiya etmək istəyini və bacarığını çıxarmaq heç cür mümkün deyil. Bu, sadəcə qeyri-realdır. Baxışım hara düşürsə, onu incəsənət prizmasından görürəm. Gözüm belə görür, qulaqlarım belə eşidir.
- Layihə öz şəxsi və fərdi baxışının, yoxsa iştirakçıların gözləntilərinin müəyyən mənada reallaşdırılmasıdır?
- Bu suala necə yanaşmaqdan asılıdır. Əgər mən layihənin kuratoruyamsa, birləşmə həyata keçirilir. Bu kontekstdə bu, mənimlə layihə iştirakçıları arasında qarşılıqlı əlaqədir. Eyni zamanda birgə işləmə prosesində son nəticənin görünüşü hər iki tərəfdən dəyişə bilər. Özüm yaradıcı insan olaraq bilirəm ki, həmkarlarıma diktə etmək olmaz. Sərt şərtlər qoymaq olmaz. Sərhədləri müəyyənləşdirib şərti qəfəsə salmaq olmaz. Əks halda bu, artıq yaradıcılıq deyil! Hətta kurator və kreativ direktor statusuna malik olsam da, layihəmə cəlb olunan sənətçilərə özlərini ifadə etmək şansı verirəm. Mütləq onlara bu və ya digər obrazı, konsepsiyanı öz prizmasından hiss etmək və öz fikrini bildirmək imkanı verirəm. Bəlkə də bu, mənim ideyamı tamamlayacaq?! Layihə həm də dialoqdur. İstənilən təzahürdə. İnsanlarla monoloq çərçivəsində qarşılıqlı əlaqə qurmaq mümkün deyil. Yaradıcılıq baxımından kiminləsə əlaqə, əslində, bir-birini dinləmək və eşitmək bacarığıdır. Mütləq şərt konsensusa gəlməkdir ki, həm mən, həm də iştirakçılar ideyamın həyata keçirilməsində maraqlı olsunlar. Lakin bu, konkret layihəyə dair ümumi baxışım çərçivəsində olmalıdır. Kuratorun layihə iştirakçısına nəzakətlə bildirilən fikri, rəssamın və ya musiqiçinin fərdiliyini qoruyub təqdim edərək, öz şərhinə yaxınlaşdıracaq.
- Siz hər iki tərəfdə olmaq təcrübəsinə maliksiniz. Sizin üçün harada daha rahatdır?
- Bu, kiminlə işlədiyindən asılıdır. Bundan əlavə, baş verənlərin qavrayışını dəyişərək, özümü bu və ya digər formatda mövqeləndirməyi ayırmağı bacarıram. Fotorəssam olaraq hər hansı bir hadisənin iştirakçısı kimi çıxış edəndə, onun kuratorunun tələblərinə sakit yanaşıram, onun motivlərini başa düşürəm. Hətta hansısa formada təzyiqsiz kömək etməyə çalışıram. Bu mənada rejissor-aktyor əlaqəsi ilə analogiya aparardım. Burada ikinci birincinin qoyduğu tapşırıqları yerinə yetirir. Belə bir əməkdaşlıq. Amma şəxsi layihələrimin reallaşdırıcısı olduqda, özümə kurator oluram.
- Nə vaxtsa öz layihələrinizə iştirakçısı olduğunuz layihələr nöqteyi-nəzərindən baxırsınızmı?
- Mən həmişə öyrənirəm. İştirakçı olmaq şansım olan hər bir layihə mənim üçün əldə edilmiş təcrübədir. Məsələn, Höte İnstitutuna rəhbərlik edən Alfons Huqla iş təcrübəm olub. Onunla iki böyük beynəlxalq layihə həyata keçirdik. Məndən başqa, iştirakçı kimi müasir incəsənət üzrə bir çox layihələrin kuratoru olan rəssam Səbinə Şıxlinskaya da cəlb olunmuşdu. Hər ikimiz kurator Huqun səsləndirdiyi tapşırıqları yerinə yetirirdik. Mən ondan öyrənirdim. Onun son baxış hüququnu qəbul edərək, öz görüşümün bəzi məqamlarını yenidən nəzərdən keçirməli olurdum. Bir-birimizə, demək olar ki, baxdığımız zaman yaşadığım hissi heç vaxt unutmayacağam. Mən çox ziddiyyətli və mürəkkəb hisslər keçirirdim. Görürdüm ki, o yalnız özünü eşidir və mənim fikirlərimi ona çatdırmaq cəhdlərim uğursuz olur. Vəziyyəti ağırlaşdırmamaq üçün bir neçə gün istirahət etməyi qərara aldıq. Bu müddət ərzində o, layihə haqqında öz görüşünü yazdı, onu oxuduqdan sonra başa düşdüm ki, ona sadəcə planlaşdırılan ümumi görüntünü ifadə etmək çətindir. Məktub vasitəsilə konsepsiya və onun məna dolğunluğu aydın oldu və rəssam kimi mənim üçün bunu anlamaq mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Buna görə də qeyd edirəm ki, bir çox məsələ kiminlə işlədiyindən asılıdır, başqasının fikrini hörmətlə qarşılamağı, eşitməyi, kuratoru başa düşməyi öyrənmək lazımdır. Əgər insanlar eşidir, dinləyir və dialoq formatında işləyirlərsə, bu, artıq uğurun təminatıdır.
- Odur ki, ünsiyyət qurmağın xoş olduğu insanları seçirsiniz?
- Heç də belə deyil... Mənim rəssamda və ya musiqiçidə xarakteri və istedadı ayırmaq kimi xüsusiyyətim var. Kurator olaraq nəzərdən keçirilən iştirakçının yaradıcı şəxsiyyət kimi mənim üçün nə dərəcədə maraqlı olmasına xüsusi dəyər verirəm. Əlbəttə ki, hər bir dahi yaxşı insan kimi xarakterizə edilə bilməz. Tarixdə tanınmış dahinin gündəlik həyatda ünsiyyətdə çox xoşagəlməz insan olması ilə bağlı nümunələr var. Bu baxımdan, “menecer beyni” işə düşür, bu və ya digər insanın nə dərəcədə mütəxəssis olduğunu nəzərdən keçirir və iş münasibətləri də bunun əsasında qurulur. Amma “mütəxəssis” və “xoş xarakter” bir şəxsiyyətdə birləşən zaman bu, artıq bonus deməkdir.
- Beynəlxalq layihənin bir hissəsi olmaq nə deməkdir?
- İşlərimin sərgilənmədiyi ölkələri sadalamaq çətindir. Ən parlaq və unudulmaz səfərlərdən biri Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun təşəbbüsü ilə ABŞ-yə böyük tur olmuşdu. Nümayəndə heyətinin tərkibində mən təsviri incəsənətimizi fərdi sərgi ilə təmsil edirdim. Turun sonunda son dayanacaq Los-Ancelesdəki Kaliforniya Universiteti idi. “Qara aprel” adlanan gündə mən “Salam, Azerbaijan” sərgisini açdım, burada etnik motivlər, yaradıcı ziyalıların portretləri, irs haqqında, bir zamanlar işğal altında olmuş Qarabağda doğulan və yaşayan uşaqlar barədə işlər təqdim olunmuşdu. Bu sərgi erməni diasporunun təxribatına səbəb oldu. Süni yaradılmış çətinlikləri necə aşdığımızı heç vaxt unutmayacağam. Baş konsulluğumuzun nümayəndələrinin köməyi və dəstəyi ilə cəmi bir neçə saat ərzində üzərində qondarma soyqırımı ilə bağlı plakatlar və fotoşəkillər asılmış divarları kağız rulon süfrələrlə maskaladıq və onların üzərində mənim işlərimi yerləşdirdik. Yadımdadır, sərginin ən qızğın vaxtında hansısa şüarlar qışqıran və vərəqələr atan gənc təxribatçılar qrupu peyda oldu. İlk dəfə idi ki, mənim sərgimi Los-Anceles ştatının polisi qoruyurdu. Və bu, vətəndən kənarda Azərbaycanın nümayəndəsi olmağın nə demək olduğu barədə bir təcrübə idi.
- Layihələrin kuratoru olmaq nə deməkdir?
- Mən həm beynəlxalq layihələrin kuratoru, həm də həmkuratoru olmuşam. Onlarda fotorəssam kimi də iştirak etmişəm. Və formatlardan və məkanlardan asılı olmayaraq, özümə heç bir güzəşt etməmişəm. Xüsusilə də keçirilmə yeri Bakı olduqda, bu, daha məsuliyyətli idi. Axı, burada mən özümü - Ağdəs Bağırzadəni təmsil edirəm. Çünki burada sənə hər hansı bir səhlənkarlığı bağışlamayacaqlar. Burada səni tanıyırlar. Və burada sənə daim uğursuzluğunu xatırladacaqlar. İstənilən halda məkana görə sərhəd qoymaq səhvdir. Hər yerdə keyfiyyətli və səviyyəli işləmək lazımdır! Həm ölkə daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda. Azərbaycan sərhədlərini keçən zaman rəssam, kurator olmağından və ya kimliyindən asılı olmayaraq, sən artıq öz ölkəni təmsil edirsən. Sən təkcə özünü deyil, həm də öz bayrağını təmsil edirsən. Məsələn, mən hər hansı bir statusda dəvət olunduğum beynəlxalq layihələrdə hər zaman yadımda saxlayıram ki, bu çərçivədə Ağdəs Bağırzadə Azərbaycanı təmsil edir. Və mənim onu necə təmsil etməyimdən asılı olaraq, insanlarda ölkəmizdəki bu və ya digər incəsənət növü haqqında müəyyən stereotip formalaşacaq. Bu, başqa bir məsuliyyətdir ki, burada mənim adım, nəslimin soyadı zəmanətçi olur.

«ТЫ ПРЕДСТАВЛЯЕШЬ НЕ ТОЛЬКО СЕБЯ, НО И СВОЙ ФЛАГ»
Агдес БАГИРЗАДЕ: «Пересекая границы Азербайджана, помимо того, что ты художник, куратор, да кто бы ни был, ты уже представитель своей страны»
Шотландский скульптор и художник-график Эдуардо Паолоцци как-то высказал мысль, что «творчество имеет отношение к качеству общения». Может, потому самые разнообразные творческие проекты стоит воспринимать не только как некую тематическую общность, но и как личностные проявления. Ведь отношения между участниками складываются всегда по-разному, в зависимости от куратора. И потому на одних проектах виден исключительно мир художника, хотя помощь куратора присутствовала, а на других лица художника не видно, а есть представление самого куратора.
Настоящее время привело к тому, что самые интересные проекты - это те, где видно лицо куратора. Они получаются острее, создавая ощущение, что у кураторов компоновать материал и передавать задумку получается лучше, чем у самих авторов. Всегда интереснее смотреть на послание, созданное из множества маленьких посланий.
Фотохудожник Агдес БАГИРЗАДЕ известна не только как участник многих выставочных проектов. В орбите ее профессиональных интересов уже прочно обосновалось кураторство.
- Как вы понимаете творчество?
- Творчество - это самовыражение. На мой взгляд, это когда ты свой внутренний мир, свои мысли, свое видение можешь показать посредством чего-то. Музыканты - через музыку, художники - изобразительными работами. Я объединила в своем творчестве два вида искусства. По первому образованию я музыкант. И видеть себя вне этой среды я не могу. С раннего детства я оказалась в стенах средней специальной музыкальной школы имени Бюльбюля и, окончив ее, получила базовое классическое музыкальное образование. При этом я фотохудожник, старающийся этому искусству придавать «звучание», присущее моему видению.
- Иная ипостась не рассматривалась?
- Я выросла в творческой семье. С ранних лет общение с известными в разных областях искусства людьми сформировало мое творческое мировоззрение. Интересно, что моя мама, будучи музыкантом, увлекалась фотографией. Конечно же, интерес к фотографии ко мне перешел от мамы. Тогда были пленочные фотоаппараты, и я как сейчас помню, как в ванной комнате в темноте мама печатала фотографии, а я с интересом наблюдала за этим таинством. Так и повелось, что даже в школе все знали, что в одной руке у меня ноты, а в другой - фотоаппарат. Переход из разряда любителя в профессионалы у меня случился в 1999 году, когда я выиграла конкурс. Потому этот факт не удивил тех, кто меня знал с детства.
- Как известно, многое закладывается через образование.
- Высшее образование я получила в Западном университете по двум специальностям: «менеджмент - бизнес-администрирование» и «банковское дело». Проработав какой-то период в бизнес-среде, пришла к твердому пониманию, что эта область не моя. Как бы я ни пыталась что-то изменить в своей жизни, мой мозг устроен как у творческих людей. Но эти знания мне в дальнейшем стали определенным подспорьем. При всем ином творческом «существовании» рациональный подход к тем или иным ситуациям оказался весьма кстати. Выбрав путь фотохудожника, мне посчастливилось окончить курс искусства фотографии, арт-менеджмента и маркетинга в университете Kansas City в США.
- Эдакий профессиональный дуализм…
- Все полученные знания легли в основу моего личного подхода в реализации своих проектов. Умение строить отношения в плане бизнеса, ведения дел, управления человеческим ресурсом - отдельная наука. Именно коллаборация образований помогла реализовывать мои творческие задумки как куратору музыкальных и визуальных проектов. Не каждый человек, имеющий идею, может ее разработать и довести до ума. Так вот, используя свои навыки, создавая проекты, привлекаю в них тех или иных творческих людей, с которыми, как известно, сложно работать. А так как я сама из этой среды, пользуясь знаниями, аккуратно и ненавязчиво руковожу ими, достигая необходимого результата для лучшего представления моего проекта. И, к счастью, на сегодняшний день в моей практике не случилось ни одного провального. Мне важно, чтобы все было качественно и с точки зрения менеджмента, и исполнения. Не скрываю гордости, что смогла привлечь в свои проекты талантливых людей. Опираясь на опыт сроком в четверть века в этой области, могу уже с уверенностью сказать, что когда приглашаю кого-либо, люди с интересом откликаются.
- Как «уживается» в вас самой кураторская деятельность в музыкальном и изобразительном направлениях?
- Вполне спокойно. Это нормальная для меня среда. Опять-таки, может быть, корни уходят в далекое детство, когда буквально с рождения была окружена музыкантами, художниками, писателями, искусствоведами. Скорее, одно и другое меня дополняют, нежели диссонируют.
- Музыка - некий формат художественного воплощения, а изобразительное искусство - музыка, положенная на холст?
- В данном контексте у меня это художественная фотография. Да, в моей практике были проекты с художниками. Я также была куратором и креативным директором международных фестивалей. Так что опыт управления у меня есть. Помимо участия в международных проектах я также входила в состав жюри.
- Как вы оцениваете сегодняшнее состояние искусства?
- На данный момент то качество искусства, которое мы имеем, не всегда отвечает моим требованиям. Понятно, что это мое субъективное мнение. Я не ругаю молодежь. Ни в коем случае! Среди них есть очень интересные художники и музыканты. Как куратор я должна знать, что, условно говоря, предлагает молодой взгляд. Оттого и стараюсь максимально охватывать вниманием проводимые творческие проекты. Но, опять-таки, по моему субъективному мнению, планка немного опустилась. Если еще десять лет назад определенные работы не рассматривались бы для экспонирования, сегодня они включаются в экспозиции. Был какой-то критерий профессионального уровня.
- Может, поменялся социум?
- И это тоже. Но думаю, что даже при переменах должны оставаться и соблюдаться определенные критерии, выдерживаться планки, которые нельзя опускать при любом социуме. Искусство должно быть высоким! На то оно и искусство, что должно быть выше бытового. Я понимаю, что искусство и наша жизнь соприкасаются. Социум хочешь-не хочешь имеет место быть в творческой жизни. Но при всем при этом нельзя идти на поводу запросов социума. Его надо вести за собой! Воспитывать! Просматривая работы на различных выставках и конкурсах, задаюсь вопросом: как они могли дойти до финала или быть включенными в экспозицию? Также и в музыкальной сфере.
- Может, они лучшие из худших? Вышедшие из клипового мышления «щелк, и все»?
- Тогда это огромная проблема! Современные гаджеты сыграли злую шутку в искусстве фотографии. Каждый их владелец мнит себя «гением». Проблема в том, что у нас в стране нет такого понятия, как искусство художественной фотографии в его истинном глубинном значении. У нас на нее смотрят как на «фотку». Слово, которое я не приемлю и всегда это озвучиваю. Это слово, обращенное в адрес моих фоторабот, приравниваю к личному оскорблению, объясняя, что занимаюсь не «фотками», а искусством фотографии. В моем понимании это если бы художнику сказали «ну нарисуй мне что-нибудь». То же самое и в адрес музыканта, как в одном из эпизодов культового сериала Говорухина попросили сыграть «Мурку», не впечатлившись этюдом №2 фа-минор Фредерика Шопена. Если выходящие в финал конкурсов работы самые лучшие из худших, то не надо их выставлять. Или надо убрать этот проект, или пусть будут три работы, но интересные и качественные. Как-то будучи включенной в состав жюри, стала свидетельницей, когда на конкурс была представлена работа, в которой были явно неверно соблюдены тонкости, дающие понимание о степени профессионализма. Я выбрала именно ее, в дальнейшем она была номинирована и, кажется, взяла какое-то место. В ней были идея, образ. Лучше выберу такие, чем технически правильно выполненные, но пустые по смыслу. Ничего «не говорящие» работы в моем восприятии плоские. Я убеждена, что работы должны обладать энергетикой, посылом, вступать в диалог, должна прослеживаться концепция.
- Но здесь может возникнуть диссонанс между художественным и материальным.
- Вполне. Но давайте вспомним, что есть коммерческий и художественный виды искусства. Понятно, скажем так, что творчество в целом требует больших затрат и брать подработки вполне приемлемо. Ни в коем случае недопустимо смешивать коммерцию с творческой стороной. Это применимо ко всем областям искусства. Должны быть градация и полное понимание своих действий. Надо уметь отделять момент вложения души от подсчета вознаграждения. Кстати, себя не исключаю! Коммерческие съемки в моей практике тоже присутствуют. Правда, формат частных торжественных мероприятий в ней не рассматривается. Но даже работая на конференциях, презентациях, волей-неволей выхватываю объективом какие-то интересные образы. Творческая составляющая моего видения дает о себе знать. Пусть этот кадр не нужен заказчику, но моя душа художника будет удовлетворена. Замечательно, когда можно в процессе «заработать» получить удовольствие.
- Опять сочетание…
- Ну никак нельзя из меня выбить стремление и умение соединять и комбинировать. Просто нереально. Все, на что падает мой взгляд, просматриваю через призму искусства. Мой глаз так видит, уши так слышат.
- Проект - это реализация своего персонального и личного взгляда? Или некая реализация ожиданий его участников?
- Смотря, как к этому вопросу подойти. Если я куратор проекта, то идет совмещение. В данном контексте это взаимодействие между мной и участниками проекта. При этом видение конечного результата в процессе реализации может разниться по мере совместной работы по обе стороны. Будучи сама творческим человеком, знаю, что нельзя диктовать своим коллегам. Ставить жесткие условия. Нельзя очерчивать границы и тем самым заключать в условную клетку. Иначе это уже не творчество! Даже обладая статусом куратора и креативного директора, даю шанс «высказаться» вовлеченным в мой проект артистам. Обязательно даю им возможность прочувствовать через свою призму тот или иной образ, концепцию и высказать свое мнение. А может, оно дополнит мою идею?! Проект есть также и диалог. В любом проявлении. Невозможно взаимодействовать с людьми в рамках монолога. Связь с кем-то в плане творчества - это умение слушать и слышать друг друга. Обязательное условие - прийти к какому-то консенсусу, чтобы и мне была интересна реализация моей идеи, и участникам, но в рамках моего общего видения конкретного проекта. Мнение куратора, тактично высказанное участнику проекта, приблизит к своей трактовке, сохранив и преподнеся индивидуальность художника или музыканта.
- Вы имеете опыт пребывания по обе стороны. Где удобнее вам самой?
- Это зависит от того, с кем работаешь. Ко всему прочему умею разделять позиционирование себя в том или ином формате, переключая восприятие происходящего. Когда я выступаю как фотохудожник - участник какого-то действа, спокойно отношусь к требованиям его куратора, понимая его мотивы. Даже стараюсь ненавязчиво помочь в какой-то форме. Знаете, я бы провела аналогию со связкой режиссер-актер. Где второй выполняет поставленные задачи первого. Этакая коллаборация. Но когда я реализатор своих персональных проектов, становлюсь себе самой куратором.
- Случается смотреть на свои проекты с точки зрения тех, где сами были участницей?
- Я всегда учусь. Каждый проект, где мне довелось быть участницей, - это приобретенный опыт. Например, у меня был опыт работы с Альфонсом Хугом, руководившим Институтом Гёте. Мы сделали с ним два больших международных проекта. Помимо меня как участник в них была задействована художница Сабина Шихлинская, будучи сама куратором множества проектов современного искусства. Мы обе выполняли задачи, озвучиваемые куратором Хугом. Так вот я училась у него. Приходилось пересматривать какие-то моменты своего видения, принимая его право конечного взгляда. Никогда не забуду ощущение, которое переживала, когда, можно сказать, только присматривались друг к другу. Я пребывала в весьма противоречивых и сложных чувствах. Я видела, что он слышит только себя, и мои попытки до него донести свои мысли безуспешны. Чтобы не усугублять ситуацию, мы решили пару дней отдохнуть. За это время он написал свое видение проекта, после прочтения которого я поняла, что ему просто сложно высказать общее видение задуманного. Через эпистолярность стали ясны концепция и ее смысловая наполненность, что мне, как художнику, жизненно необходимо понимать. Потому я и отмечаю, что многое зависит от того, с кем ты работаешь, надо научиться уважать чужое мнение, научиться слышать, понимать куратора. Если люди слышат, слушают и работают в формате диалога, то это уже залог успеха.
- Выбор падает на тех, с кем вам приятно общаться?
- Отнюдь… Мне присуще разделять в художнике или музыканте характер и талант. Как куратор всегда оцениваю, насколько мне интересен рассматриваемый участник как творческая личность. Не каждый гениальный человек может быть охарактеризован как хороший человек. История знает примеры, когда признанный гений в обыденной жизни весьма неприятен в общении. В этом плане включается «мозг менеджера», рассматривающий, насколько тот или иной человек специалист, на чем и выстраиваются рабочие взаимоотношения. Ну а когда «специалист» и «приятный характер» сочетаются в одной личности - это уже бонус.
- Что такое быть частью международного проекта?
- Сложно перечислить страны, где не выставлялись мои работы. Одним из ярких и незабываемых стал большой тур по США по инициативе Фонда друзей культуры Азербайджана. В составе делегации я представляла наше изобразительное искусство персональной выставкой. По окончании тура последним пунктом маршрута был Калифорнийский университет в Лос-Анджелесе. В день так называемого «черного апреля» я открыла выставку Salam, Azerbaijan, в которой были представлены этнические мотивы, портреты творческой интеллигенции, работы о наследии, о детях, рожденных и живших в оккупированном Карабахе. Эта выставка вызвала провокацию армянской диаспоры. Никогда не забуду, как преодолевали искусственно созданные сложности. Как при помощи и поддержке представителей нашего генконсульства буквально за пару часов замаскировали стены с развешенными плакатами и фотографиями так называемого «геноцида» бумажными рулонными скатертями, поверх которых разместили мои работы. Помню, как в самый пик выставки появилась группа молодых провокаторов, выкрикивающих какие-то лозунги и разбрасывающих листовки. Впервые мою выставку охраняла полиция штата Лос-Анджелес. И это был опыт, что такое быть представителем Азербайджана за пределами родины.
- Что стоит за «быть куратором проектов»?
- Я была и куратором международных проектов, и сокуратором. Участвовала в них и как фотохудожник. И вне зависимости от форматов и площадок не делала себе никаких поблажек. Особенно, когда местом проведения был Баку, что было намного ответственнее. Ведь здесь я представляю себя - Агдес Багирзаде. Потому что здесь тебе не простят любую небрежность. Здесь тебя знают. И здесь тебе будут постоянно напоминать о твоей неудаче. Разграничение локационно ошибочно в любом случае. Работать надо качественно и на уровне - везде! Что внутри страны, что за ее пределами. Пересекая границы Азербайджана, помимо того, что ты художник, куратор, да кто бы ни был, ты уже представитель своей страны. Ты представляешь не только себя, но и свой флаг. Например, бывая на международных проектах, куда меня приглашают в любой ипостаси, в голове держу, что в этих рамках Агдес Багирзаде представляет Азербайджан. И от того, как я его представлю, у людей сложится определенный стереотип того или иного вида искусства в нашей стране. Это иная ответственность, где гарантом становятся мое имя, фамилия моего рода.