Rusiya Ermənistan üçün yeni lider axtarır?
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyində nazir Sergey Lavrovun xarici ölkələrin səfirləri ilə növbəti görüşü keçirilib. Nazirliyin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova öz «Telegram» kanalında yazıb ki, «bu gün (7 aprel) Sergey Lavrov xarici ölkələrin Moskvada akkreditasiya olunmuş səfirləri ilə Avrasiyada təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edəcək». Görüş iştirakçıları arasında Ermənistanın Rusiyadakı səfiri Qurgen Arsenyan da olub. Ümumilikdə isə Lavrovla görüşə 20-dək diplomat qatılıb.
Ermənistan KTMT və Aİİ üzvüdür. Üstəlik, onun Rusiya ilə hərbi yardım haqqında ikitərəfli müqaviləsi də var. Bu mənada, Ermənistan səfirinin görüşdə iştirakı təəccüblü deyil. Bununla yanaşı, Moskva son aylarda İrəvanın davranışlarından, Qərbə istiqamət götürmək cəhdlərindən narazılığını açıq şəkildə nümayiş etdirir. Məsələ ondadır ki, İrəvan KTMT-yə ödənişləri həyata keçirmir, onun təşkil etdiyi birgə təlimlərə və digər tədbirlərə qatılmır. Bu azmış kimi, Ermənistan parlamenti ölkənin Avropa İttifaqına üzv olmaq hədəfinin yer aldığı qanunu qəbul edib, prezident isə onu imzalayıb. Belə bir vəziyyətdə Qurgen Arsenyan Lavrovla görüşə gedirsə, bu, açıq mesaj kimi qiymətləndirilə bilər.
Sərt tədbirlər yerinə səmimi mesaj
Ermənistanın «fəaliyyətini dondurduğu» KTMT isə əməkdaşlığı genişləndirməyə hazır olduğunu göstərir. Rusiya Ermənistanla istənilən səviyyədə əməkdaşlığı alqışlayır, KTMT çərçivəsində normal münasibətlərin dərinləşməsini istəyir. Hər halda, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Rodion Miroşnik belə deyib.
Moskvanın Ermənistanın növbəti «Avropa cəhdləri»nə reaksiyasını Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin dilə gətirib: «Biz əminik ki, eyni vaxtda bir-birinə tam zidd iki inteqrasiya birliyi – Aİİ və Aİ-də yer almaq mümkün deyil». Bununla yanaşı, Qaluzin seçimi İrəvanın etməli olduğunu söyləyib.
İrəvan isə KTMT-dən uzaq durmağa çalışdığını göstərsə də, Aİİ-yə üzvlüyünü heç bir halda sual altına qoymur. Bu isə təəccüblü deyil. Bu haqda dəfələrlə danışılsa da, bir daha xatırladaq ki, Aİİ üzvlüyü Ermənistan üçün daxili qiymətlərlə neft, qaz və emal olunmamış almaz almaq imkanı deməkdir. Bu, büdcəyə milyardlarla dollar əlavə gəlirdir. İrəvan, əlbəttə ki, bu imtiyazı itirmək istəməz.
Bundan başqa, faktiki olaraq, Ermənistanın bütün infrastrukturu da Moskvanın mülkiyyətində, Rusiyanın və ya rus oliqarxların inhisarındadır – dəmir yolları, mobil rabitəsi, elektrik və qaz xətləri şəbəkəsi, enerji istehsalı…
Belə bir vəziyyətdə İrəvanın hər səs-küylü qərbpərəst jestindən sonra ekspertlər Moskvadan sərt addımlar gözləyir. Amma Rusiya tərəfi ən azı hələlik bu addımları atmağa tələsmir.
İrəvan özü də başda effektiv sayılacaq gedişlər etsə də, Moskvadan asılılığının real olaraq azaldılması üçün heç bir addım atmır. Bir müddət əvvəl iki Nəzarət Buraxılış Məntəqəsində («Zvartnots» aeroportu və İranla sərhəd) Ermənistan sərhədçiləri peyda olsa da, bunu əlbəttə ki, asılılığın azaldılması istiqamətində ciddi addım saymaq olmaz. Üstəlik, onun İran və Türkiyə ilə sərhədlərini hələ də rusiyalı hərbçilər qoruyur. Hərbi sahədə ikitərəfli əməkdaşlığa dair razılaşmalara yenidən baxılması məsələsi də gündəmdə deyil. Nəhayət, onların birgə quru və hava hücumundan müdafiə qoşun hissələri var. Təcrübədə bu, o deməkdir ki, Paşinyan ordusunun salamat qalmış qırıntılarına nəzarəti belə, Moskva ilə bölüşməlidir. Və nəhayət, bəlli deyil, Ermənistan, həqiqətən, rusiyapərəstlər düşərgəsindən uzaqlaşaraq Qərbə üz tutmaq niyyətindədir, yoxsa bu, sadəcə, yeni silah tranşları əldə etmək üçün Moskvaya «təsir göstərmək» cəhdləridir. Həqiqətən, həssas durumdur. Ermənistan Qarabağda 2020 və 2023-cü illərdə yaşadığı darmadağından sonra ordusunu bərpa etmək məcburiyyətindədir. Lakin Rusiya Ukrayna müharibəsi üzündən forpostunun bu şıltaqlığını əvvəlkitək qarşılamaq gücündə deyil. İrəvan məhz bu üzdən Rusiyadan «inciklik» nümayiş etdirir, Qərbə üz tutmaq qərarına gəldiyini göstərir. Bununla, o, eyni zamanda, Qərbdən müəyyən miqdarda silah-sursat əldə etməyə də çalışır.
«Hamarlama» üçün uğurlu zaman
Bu vəziyyət Rusiyaya, sadəcə, kənarda dayanaraq, İrəvanın «qərbpərəst gedişləri»nin nə vaxt «sönəcəyini» gözləmək imkanı verir. Hazırkı iqtisadi reallıqlarda Ermənistan Rusiyanın nüfuz dairəsini sadəcə olaraq, tərk edə bilməz. Hər bir halda o, sonda Kremlin qarşısında baş əyməli olacaq. Xüsusilə Donald Trampın Ukrayna müharibəsi, tariflər və s. ilə bağlı son qərarları fonunda. İndi Avropanın ağlağan Ermənistana ayırmağa vaxtı yoxdur. Moskva isə ən azı sözdə elə davranır ki, bu qaçılmaz kapitulyasiya çox alçaldıcı təsir bağışlamasın.
Bununla yanaşı, Paşinyanın ardı-arası kəsilməyən siyasi sürprizlərinin Moskvanı bezdirdiyi heç kimə sirr deyil. Onun «sayəsində» Qarabağla bağlı təsir rıçaqları (Rusiya sülhməramlıları məsələsi daxil olmaqla) tam əldən çıxıb. Belə bir vəziyyətdə Paşinyanın bitmək bilməyən qərbpərəst isterikası Rusiyanı getdikcə daha çox qıcıqlandırır. Odur ki, Moskva Paşinyanın daha idarəolunan, təxminedilən fiqurla əvəzlənməsi məsələsini nəzərdən keçirə bilər.
Ən təəccüblüsü odur ki, bu halda Ermənistan baş nazirinin Qərbin dəstəyinə arxalanmaq şansı da yüksək deyil. Orada Paşinyanın «sülh kəsişməsi» haqda nağıllarını məmnuniyyətlə dinləyirlər, lakin sözdə deyil, əməldə nələrsə görmək istəyirlər. Məsələn, Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların Ermənistan ərazisi vasitəsilə aşılması həcminin və miqyasının azalmasını. Yaxud Rusiyanın inteqrasiya layihələrindən uzaqlaşma istiqamətində real addımlar. İndi bir çox əlamət göstərir ki, Avropada İrəvanla daha sıx «işləyən» Fransanın özü belə, daşnaklara «stavka» edir. Görünən odur ki, Parisi onların Kremlə yaxınlığı da narahat etmir.
Paşinyan əvvəllər özünün «küçə populyarlığı»na arxalana bilərdisə, indi o, bu kozırdan da məhrum olub. Uduzulmuş iki müharibə və işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin itirilməsi istənilən liderin reytinqini darmadağın edərdi.
Ermənistanda nadir vəziyyət yaranıb. «Əsas qərbpərəst» Paşinyanın reytinqi sürətlə azalır, ona alternativ namizəd isə yoxdur. Səxavətli qrant paylayan və «QHT sektorunun dirijoru» USAID oyundankənar vəziyyətdədir. Beləliklə, Moskvanın Paşinyana qarşı öz namizədini önə sürməsinin ən uyğun vaxtıdır. Amma kimi?
“Köhnələr”in qayıtmaq arzusu
Moskva son dönəmlərədək devrilmiş «Qarabağ klanı»nın liderləri olmuş Robert Koçaryan və Serj Sarqsyana «stavka» edirdi. Onların hər ikisinin hərbi cinayətkar olması, deyəsən, heç kimi narahat etmirdi. Amma indi Kremldə əmindirlər ki, bu «stavka»nın «işləmək» şansı yoxdur. Ermənistanda «Qarabağ klanı»nın yaratdığı kriminal diktaturanın izləri hələ «təzədir». Odur ki, xalq onların hakimiyyətə qayıtmasını istəmir. Bu mənada, davamlı revanş şüarları da işə yaramır. Hər halda, burada 44 günlük müharibənin və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatının nəticələrini yaxşı xatırlayırlar. Ermənistan real olaraq revanşa cəhd göstərərsə, bu ona hansı ərazilər bahasına başa gələcək?
Moskvada anlayırlar ki, revanş şüarları ani elektoral effekt versə də, sonda bu vədlərə əməl olunmalıdır. Bu isə hazırkı şəraitdə Rusiya kimi ölkəyə belə, lazım deyil. Nəyin xətrinə? Hansısa erməni siyasi klanının maraqları üçün?
Çoxları düşünür ki, Paşinyana Ruben Vardanyan meydan oxumalı imiş. Onu «Ermənistanın İvanaşvilisi» roluna hazırlayırdılar. Qarabağ Vardanyan üçün hakimiyyətə aparan yola çevrilməli idi. Lakin Bakıda müvəqqəti saxlama təcridxanasına çevrildi. Hansısa dairələrin gözlədiyi təbii ki, bu deyildi.
Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin sabiq rəhbəri, Ramzan Kadırovun dostu Artur Vanetsyan da ciddi perspektivlər vəd edirdi. Lakin birincisi, o, lovğa «Şərəfim var» blokunun rəhbərliyində təmsil olunur ki, son parlament seçkisində bu blok 5%-lik baryeri zorla aşıb. İkincisi, Moskva ona vaxtilə KTMT-nin baş katibi Yuri Xaçaturovun həbsində iştirakını çətin bağışlasın.
Belə vəziyyətdə Moskvaya siyasi arenada hələ özünü «yandırmamış» şəxs lazımdır. Bu, Moskvadakı erməni əsilli oliqarxlardan biri ola bilər. Namizədin hərbi dairələrdə axtarılacağı da istisna deyil. Ermənistan ordusunda ruspərəst əhval kifayət qədər güclüdür. Üstəlik, onlar Paşinyanı sevmirlər. Ona Silahlı qüvvələrdə aparılmış «təmizləmə»ni, xüsusilə də müharibədəki məğlubiyyətin məsuliyyətini ordunun, generalitetin üzərinə atmasını bağışlamırlar. Hərbi darmadağın, əlbəttə ki, «poqonlu namizəd»in önə çəkilməsi üçün heç də əlverişli fon yaratmır. Lakin bununla yanaşı, piar texnologiyalarından effektiv istifadə ilə kimdəsə «qələbəsi əlindən alınmış vicdanlı general» imici yaratmaq mümkündür. Məsələ sadəcə bu xülyaların Ermənistana nələrə başa gələcəyindədir.

Россия в поисках нового лидера для Армении?
В МИД Российской Федерации прошла очередная встреча главы этого ведомства Сергея Лаврова с послами иностранных государств. Как сообщила в своем телеграм-канале официальный представитель МИД Мария Захарова, «Сергей Лавров обсуждает сегодня (7 апреля) вопросы евразийской безопасности с аккредитованными в Москве послами зарубежных стран». Среди них был и посол Армении в России Гурген Арсенян. Всего же собралось около двух десятков дипломатов.
Армения - член ОДКБ и ЕАЭС, плюс у нее с Россией заключен двусторонний договор о военной помощи - неудивительно, что посол Армении принимает участие в этой встрече. Вместе с тем Москва в последние месяцы открыто демонстрирует недовольство поведением Еревана и стремлением переориентироваться на Запад. Ереван отказывается платить взносы в ОДКБ, не участвует в совместных учениях и мероприятиях. Помимо прочего армянский парламент принял, а президент подписал закон, согласно которому Армения будет добиваться членства в Евросоюзе. И если на таком фоне Гурген Арсенян принимает участие во встрече у Лаврова - это явный месседж.
Дружелюбные послания вместо жестких мер
Между тем в ОДКБ, где Армения демонстрирует «заморозку участия», дают понять, что готовы к расширению сотрудничества. Россия приветствует взаимодействие с Арменией на любом уровне и хотела бы углубления и нормального отношения в рамках ОДКБ, сказал посол по особым поручениям МИД РФ Родион Мирошник.
Ожидаемая реакция Москвы на очередные «европейские» устремления Армении свелась к вполне логичному заявлению замминистра иностранных дел РФ Михаила Галузина: «Мы убеждены в том, что нельзя одновременно состоять в двух интеграционных объединениях с противоположными векторами - как ЕАЭС и Евросоюз». При этом Галузин отметил, что выбор должен сделать сам Ереван.
Если в Ереване и демонстрируют всячески стремление дистанцироваться от ОДКБ, то свое членство в экономическом Евразийском союзе никоим образом под вопрос не ставят. Что не так уж и удивительно. Хотя об этом говорилось много раз, все же напомним: членство в ЕАЭС означает для Армении возможность приобретать по внутрироссийским ценам нефть, газ и необработанные алмазы. На практике это означает прибавку к бюджету в несколько миллиардов долларов. Чем Ереван совсем не хочет пренебрегать.
В собственности Москвы, российских монополий или российских олигархов находится еще фактически и вся инфраструктура Армении - железные дороги, сотовая связь, электрические и газовые сети, крупнейшие генерирующие мощности в энергетике…
Практически после каждого громкого прозападного жеста Еревана эксперты ждали и даже обещали «жесткие меры» со стороны Москвы. Но их, по крайней мере пока, так и не последовало.
Несмотря на эффектные телодвижения на старте, Ереван никаких шагов по снижению своей реальной зависимости от Москвы не предпринимает. Считать таковыми появление армянских пограничников на двух КПП - в аэропорту «Звартноц» и на границе с Ираном - никак не получается. Тем более учитывая, что границы с Ираном и Турцией по-прежнему охраняют российские «зеленые фуражки». Не подвергаются сомнению и пересмотру также двусторонние договоренности в сфере военного сотрудничества. Наконец, не распущены совместные с Россией группировки сухопутных сил и ПВО. На практике это означает, что даже контроль над остатками своей армии Пашинян вынужден делить с Москвой. И главное - нет ясности, на самом ли деле в Армении решили перейти из пророссийского лагеря в прозападный или же это не более чем попытки «воздействовать» на Москву, чтобы выклянчить новые оружейные транши. Ситуация и в самом деле деликатная. Армении надо восстанавливать свою армию после двух разгромов в Карабахе - в 2020 и 2023 годах - основные потери коснулись именно «матчасти». Но Россия из-за украинской войны выполнять капризы своего форпоста в прежнем объеме уже не может. Именно поэтому в Ереване демонстрируют «обидки» и стремление переориентироваться на Запад. Рассчитывая заодно, что какое-то количество оружия подкинут оттуда.
Удачное время для «рихтовки»
Такое положение дел дает России возможность просто стоять в сторонке и наблюдать, когда ереванский «прозападный порыв» выдохнется сам по себе. В нынешних экономических реалиях Армения просто не может позволить себе выйти из-под влияния России. Ей все равно придется идти на поклон к Москве. Особенно сейчас, на фоне последних решений Дональда Трампа, украинской войны, тарифов и т.д. Европе просто не до плаксивой Армении. И пока Москва, по крайней мере на словах, делает все, чтобы эта неизбежная капитуляция выглядела бы не так унизительно.
Ни для кого не секрет, что в Москве все же явно подустали от перманентных политических сюрпризов Пашиняна. Благодаря ему оказались потеряны все рычаги влияния в Карабахе, включая присутствие там российских миротворцев. Его прозападные истерики не просто вызывают растущее раздражение. В Москве вполне могут задуматься о замене Пашиняна на более контролируемую и более предсказуемую фигуру.
Самое удивительное, что при такой ситуации у Пашиняна нет и особых шансов воспользоваться заступничеством Запада. Там с удовольствием слушают его рассказы про «Перекресток мира», но хотели бы увидеть что-то «на земле». Например, снижение объема и масштаба обхода по территории Армении наложенных на Россию санкций. Или реальные шаги к выходу из российских интеграционных объединений, а не то, что можно было бы при первой возможности отыграть обратно. Судя по многим признакам, Франция, которая плотнее всех в Европе «работает» с Ереваном, открыто делает ставку на дашнаков. И близость этой партии к Кремлю Париж, похоже, не смущает.
Если раньше Пашинян мог полагаться на свою «уличную» популярность, то теперь у него нет и этого козыря. Две проигранные войны и потеря ранее оккупированных азербайджанских территорий подпортят чей угодно рейтинг.
На армянском поле сложилась уникальная ситуация. Рейтинг «главного западника» - Пашиняна падает все стремительнее. Альтернативного кандидата у прозападного лагеря нет. Щедрый грантодатель и «дирижер НПО-сектора» USAID, по сути, вне игры. Сейчас для Москвы самое время выставить против Пашиняна своего кандидата. Но кого?
В ожидании «черта из табакерки»
До последнего времени в Москве делали ставку на вожаков свергнутого «карабахского клана» - прежде всего Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна. То, что оба военные преступники, похоже, никого не смущало. Но теперь в Кремле убедились, что эта ставка не имеет шансов «сработать». В Армении слишком свежи еще малоприятные реалии криминальной диктатуры, установленной «карабахским кланом», и его возвращения к власти здесь явно не хотели бы. Не помогают даже безотказные лозунги реванша. Здесь очень хорошо помнят реалии 44-дневной войны и антитеррористических рейдов сентября 2023 года. Какие территории потеряет Армения, если попробует поиграть в реванш на практике?
В Москве понимают, что лозунги реванша приносят быстрый электоральный эффект, но эти обещания затем надо как-то выполнять. Что в данных условиях уже не просто даже для такой страны, как Россия. И ради чего? Ради интересов каких-то армянских политических кланов?
Многое указывает на то, что бросить вызов Пашиняну должен был Рубен Варданян. Его явно готовили на роль «армянского Иванишвили». Карабах должен был стать для Рубена Карленовича этаким трамплином во власть, но закончилось все банальным бакинским СИЗО. Явно это не то, на что, возможно, где-то рассчитывали.
Серьезные перспективы рисовали и Артуру Ванецяну, бывшему руководителю Службы национальной безопасности Армении, другу Рамзана Кадырова. Но, во-первых, Ванецян входит в руководство блока с претенциозным названием «Честь имею», на последних парламентских выборах едва преодолевшего 5-процентный барьер. Во-вторых, Москва вряд ли простит ему соучастие в аресте тогдашнего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова.
В такой ситуации Москве нужен, если угодно, «черный лебедь» или «чертик из табакерки» - персонаж, который на политической арене еще не успел обрасти сомнительными эпизодами в биографии или «порочащими связями». Это может быть кто-то из московских олигархов армянского происхождения. Но не исключено, что кандидата будут искать в военных кругах. В армянской армии достаточно сильны пророссийские настроения. И не любят Никола Пашиняна. Ему не простили «армейских чисток» и тем более попыток переложить на армию и генералитет ответственность за поражение в войне. Военный разгром, конечно, создает не лучший фон для раскрутки «кандидатов в погонах», но при должном владении пиар-технологиями не так-то сложно слепить кому-либо имидж «честного генерала, у которого, как и у всех нас, украли победу».