MAYA DƏYƏRİ KOMPONENTLƏRİ
İqlim riskləri və son illərdə dünya aqrar sektorunda güclənən böhran prosesləri ölkələri ərzaq təhlükəsizliyini gücləndirməyə və daxili istehsalı artırmağa sövq edir. Kənd təsərrüfatında geniş islahatların aparıldığı bir ölkə olan Azərbaycan da ardıcıl şəkildə bu yolla irəliləyir. Bu dəyişikliklərin əsas istiqamətləri qənaətli suvarma sistemlərinin və qabaqcıl aqrotexnologiyaların tətbiqinə, rəqəmsallaşmaya və istehsalçıların güzəştli maliyyə və subsidiyalara çıxışının genişləndirilməsinə yönəlib.
Azərbaycanın kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı üçün mövcud risklər və perspektiv tədbirlər bu il mayın əvvəlində Bakıda keçirilən IV Aqrobiznesin İnkişafı Forumunda, həmçinin “Caspian Agro” və “InterFood Azerbaijan” beynəlxalq sərgilərində müzakirə edilib.
Artım və azalma
Azərbaycanın aqrar sektorunda struktur dəyişiklikləri və texniki modernləşdirmə ümumiyyətlə idxaldan asılılığı hiss olunacaq dərəcədə azaltmağa və yerli ərzaq istehsalının səviyyəsini istehlak həcminin təxminən dörddə üçünə çatdırmağa kömək edib. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) bu göstəriciyə görə artıq bir neçə ildir ki, Azərbaycanı uğurlu ölkələr sırasına daxil edir.
Lakin son illərdə Azərbaycanın aqrar istehsalı hər hansı yüksək artım tempi nümayiş etdirmir. Belə ki, 2024-cü ildə 13 milyard manatı keçən kənd təsərrüfatı məhsullarının ümumi istehsal həcmi cəmi 1,5% artıb. Heyvandarlıq sahəsində artım 1,7% təşkil edibsə, bitkiçilikdə dinamika 1,1%-i belə keçməyib.
Bu ətalət qismən daxili bazarın darlığı ilə bağlıdır. Digər tərəfdən bu gün meyvə-tərəvəz məhsullarının istehsalının xeyli hissəsi birbaşa ixrac tədarükləri ilə bağlıdır. Odur ki, bu, müvafiq olaraq postsovet regionu üzrə əsas tərəfdaş ölkələrin bazarlarının konyunkturunun dəyişməsindən çox asılıdır. Buna baxmayaraq, 2024-cü ildə aqrar və qida sektorlarının seqmentləri xarici tədarüklərin 11,3% artımını təmin edərək 1 milyard dollar səviyyəsinə çıxıb. 2025-ci ilin birinci rübündə də yaxşı baza formalaşıb: 1,6 milyard manat dəyərində kənd təsərrüfatı məhsulları istehsal edilib: 1,9%-lik artım. Üstəlik, bitkiçilik seqmentində (əsasən mövsümi məhsullar) artım kifayət qədər yaxşıdır. Bu seqmentdə artım 13% təşkil edib.
Son beş ildə aqrar sektorun inkişafını qiymətləndirərkən, sahənin qlobal böhranlar zəncirinin təzyiqinə məruz qaldığını etiraf etmək lazımdır. Söhbət istehsal və nəqliyyat zəncirlərinin pozulması, taxıl, yağlı bitkilər və digər əsas bitkilərin qiymətlərinin dövri artımı, həmçinin idxal olunan inflyasiya amilinin təsirindən gedir. Bütün bunlar aqrar-sənaye kompleksində bir sıra ciddi sahə problemlərini üzə çıxarıb.
Azərbaycanın bitkiçilik təsərrüfatları hələ də elit toxumların, pestisidlərin, fosfat və bir sıra digər gübrələrin idxalından çox asılıdır, heyvandarlıq kompleksləri və quşçuluq fabrikləri isə xaricdən gətirilən qarışıq yemlər, vitaminlər, vaksinlər və s. qiymətlərinin dəyişkənliyi ilə üzləşir.
Qida sənayesi də oxşar problemlərlə üzləşir. Xüsusilə, idxal olunan quru süd, müxtəlif bioloji əlavələr və qida kimyası, qablaşdırma, bağlama və texnoloji avadanlıqların qiymət səviyyəsindən yüksək asılılıq hələ də qalır. Tamamilə aydındır ki, ildən-ilə bahalaşan idxal xammalı və sərfiyyat materialları daxili istehsalın maya dəyərinə ağır yük kimi düşür.
İqlim riskləri
Bununla yanaşı, kənd təsərrüfatı bir sıra risklərlə də üzləşir ki, bunların ən mürəkkəbi iqlim dəyişiklikləri ilə bağlıdır. Bu da səhralaşma, eroziya və münbit torpağın şoranlaşması, suvarma suyunun çatışmazlığı prosesləri ilə müşayiət olunur. Güclü küləklər və yağıntılar da tez-tez baş verir, nəticədə, daşqınlar və sellər kənd təsərrüfatı torpaqlarına ziyan vurur.
“Kənd təsərrüfatının səmərəliliyi əsasən iqlimə bağlıdır. Bu da aqrar sahəni iqlim dəyişikliklərinə qarşı ən həssas sahəyə çevirir. Belə ki, bu ilin  aprelin 16-da Azərbaycanda, o cümlədən Bakıda bir gün ərzində üç aylıq yağıntı həcminə qədər yağıntı düşüb, 17 dağ çayında daşqınlar və sellər baş verib”, - IV Aqrobiznesin İnkişafı Forumunda Azərbaycan Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev bildirib.
Son on ildə iqlim böhranı bütün Cənubi Qafqazda hiss olunur. Lakin bu problemlər xüsusilə Azərbaycanda özünün kəskin formada göstərir. Bu səbəbdən ölkəmiz FAO tərəfindən aqrar sektoru su ehtiyatlarının ən çox çatışmazlığını yaşayan dünyanın 20 dövləti siyahısına daxil edilib. 3,61 milyon hektar torpaq bu və ya digər dərəcədə güclü eroziya və susuzlaşmaya məruz qalıb ki, bu da Azərbaycanın torpaq fondunun 41,8%-ni təşkil edir.
“2030-cu ilə qədər isti hava səbəbindən suya olan tələbat 16% arta bilər və aqrar siyasət nəmliyi qoruyan həllərə və quraqlığa davamlı bitkilərin yetişdirilməsinə yönəlməlidir. Həmçinin prioritet artıq yeni əkin sahələri hesabına məhsuldarlığın artırılması deyil, istifadə olunan kənd təsərrüfatı torpaqlarında məhsuldarlığın yüksəldilməsi olmalıdır”, - Azərbaycan iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli hesab edir.
Onun fikrincə, yeni əkin sahələrinin yaradılması suya olan tələbatı artırır və məhdud resurslar şəraitində əlavə risklər yaradır.
Ölkədə şirin suyun təxminən 70%-i kənd təsərrüfatında istifadə olunur. Bununla əlaqədar yerli aqrar sektorun əsas vəzifəsi köhnəlmiş magistral irriqasiya kanallarının betonlaşdırılması, paylayıcı arxlarda su keçirməyən polimer örtüklərdən istifadə, həmçinin tarlalarda qənaətli suvarma sistemlərinin tətbiqi hesabına su itkisinin azaldılmasıdır. İrriqasiya sistemlərinin modernləşdirilməsi respublikada mövcud olan bütün pivot və digər qənaətli suvarma sistemlərinin təxminən 80%-nin cəmləşdiyi əlli aqrar parkda kifayət qədər uğurla həyata keçirilir. Bu innovasiyalar bundan sonra da genişlənəcək. Dövlət başçısının fərmanına əsasən, taxıl əkən təsərrüfatlara müasir suvarma sistemlərinin tətbiqi şərtilə beş il müddətinə əlavə subsidiyalar veriləcək.
Gözlənilir ki, alınan pivot və digər qənaətli suvarma sistemlərinin təxminən 40%-nin dəyəri dövlət tərəfindən subsidiyalaşdırılacaq, qalan vəsait isə güzəştli kreditlər hesabına təmin ediləcək.
Bundan başqa, torpaqların deqradasiyasının qarşısını almaq və məhsuldarlığı artırmaq üçün iqlimə uyğunlaşdırılmış kənd təsərrüfatı metodlarının tətbiqi genişləndirilir, bitkiçilikdə quraqlığa, şoranlığa və istiyə davamlı yeni sortlar tətbiq edilir, innovativ üzvi və “yaşıl yetişdirmə” metodlarının, həmçinin su, gübrə, pestisid və s. sərfiyyatını optimallaşdıran bioloji əkin mühafizəsinin istifadəsi təşviq edilir. Sadalanan tədbirlərin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında minalardan təmizlənmiş torpaqlarda taxıl və digər bitkilərin əkininin artırılması üçün də tətbiq edilməsi planlaşdırılır.
Maliyyə dəstəyi
Amma Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yeni aqrotexnologiyaların tətbiqi üçün çox səy göstərməli olacaq. Buraya o cümlədən, hələ də modernləşdirmə prosesində həm texniki, həm də maliyyə çətinlikləri ilə üzləşən kiçik fermer təsərrüfatlarında qənaətli suvarma sistemlərinin tətbiqi daxildir. Kommersiya bankları hələ də aqrarçıların əsas donoruna çevrilməyib. Buna kredit kapitalına çıxışın çətinliyi, yüksək faizlər, likvid girovun olmaması, həmçinin kiçik torpaq sahibi olan fermerlərin sığorta mexanizmləri ilə aşağı əhatə olunması mane olur.
Bununla yanaşı, son illərdə bu sahədə də müsbət irəliləyişlər müşahidə olunur. “Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) aqrar sektorun kreditləşdirilməsini stimullaşdırmaq üçün tədbirlər görməyi planlaşdırır: taxıl istehsalçılarına verilən kreditlər üzrə faizlərin subsidiyalaşdırılması müzakirə olunur və bu da bankların kənd təsərrüfatının kreditləşdirilməsində iştirakının aktivləşməsinə kömək edəcək”, - forum zamanı AMB-nin sədr müavini Toğrul Əliyev qeyd edib.
AMB-nin 2024-cü il üzrə məlumatlarına görə, Azərbaycanda aqrar sığorta müqavilələrinin sayı ötən illə müqayisədə 9%, aqrar sığorta predmetlərinin sayı isə 5% artıb. Aqrar sığortanın genişləndirilməsi sahə risklərinin azaldılmasının ən səmərəli üsullarından biri kimi tanınıb və bu da kommersiya banklarının aqrar sektorun maliyyələşdirilməsində iştirakını sürətləndirir.
Fermerlərin su problemlərinin həlli üçün mühüm addım dövlət başçısının 2023-cü il fərmanı olub. Bu fərmana əsasən, Aqrar Kreditləşdirmə və İnkişaf Agentliyi buğda istehsalı üçün müasir suvarma sistemlərinin alınması üçün kreditlərə dövlət zəmanəti vermək, kreditlər üzrə faizləri subsidiyalaşdırmaq hüququ əldə edib.
“Kiçik ailə təsərrüfatlarından tutmuş iri aqroparklara qədər kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən bütün subyektlərin dəstəklənməsi dövlətin strateji prioritetidir: bu dəstəyin mühüm komponentləri subsidiyalar, güzəştli maliyyələşdirmə, texniki təminat və institusional stimullardır”, - kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov hesab edir.
“Biz fermerlərə ardıcıl və sistemli şəkildə dəstək göstəririk: belə ki, 2023-cü ildə 387 340 fermerə 352 milyon manat məbləğində, 2024-cü ildə isə 380 704 fermerə 362,5 milyon manat məbləğində subsidiyalar ödənilib”, - o vurğulayıb.
Fermerlərin texnika və cins heyvanlarla dövlət dəstəyi də çox mühüm rol oynayır. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məlumatına görə, 2024-cü ildə 6477 texnikanın alınması üçün 83,9 milyon manat güzəşt ayrılıb, bu ildə isə 9107 müxtəlif aqrotexnikanın alınması üçün 80,8 milyon manat nəzərdə tutulub. Bundan əlavə, ötən il fermerlərə 5830 baş cins mal-qaranın alınması üçün 17,4 milyon manat güzəşt verilib.
Nazir M.Məmmədovun sözlərinə görə, bu stimullar yerli idxaləvəzləyici istehsalın inkişafına yönəlib, həmçinin iqlim risklərinə davamlı təsərrüfatların formalaşmasına kömək edir.
Son illərdə fermer təsərrüfatlarının subsidiyalaşdırılması və güzəştli maliyyələşdirmə sistemlərinin optimallaşdırılması sayəsində keyfiyyətli dəyişikliklərə - şəffaflığa və ünvanlılığa nail olunub. Bu, əsasən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin “Elektron Kənd Təsərrüfatı” (EKTIS) avtomatlaşdırılmış informasiya sistemi layihəsinin həyata keçirilməsinin nəticəsidir. Bu mexanizm subsidiyalaşdırma sahəsində qaydaların tətbiqində, nəzarətin gücləndirilməsində və bu prosesdə, o cümlədən gübrə və yanacaq alışı sahəsində şəffaflığın təmin edilməsində misilsiz rol oynayıb. Bu rəqəmsal resurs fermerlərin güzəştli kreditləşdirilməsi və sığortalanmasının təşviqində də əsas rol oynayır. “Bu gün elektron kənd təsərrüfatı sistemində qeydiyyatdan keçmiş subyektlərin sayı 900 mini keçir”, - kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova qeyd edib.
O vurğulayıb ki, EKTIS sistemi, həmçinin kənd təsərrüfatı subyektlərinin banklarla işini asanlaşdırır, fermerlərin kreditlərə əlçatanlığını artırır.
2025-ci ildə aqrar qurumun prioriteti isə Azərbaycan kənd təsərrüfatına süni intellektin tətbiqidir.
Bir sözlə, bütün bu tədbirlər son nəticədə sektorun statistik göstəricilərinə müsbət təsir göstərməli, ölkənin kənd təsərrüfatı məhsulları ilə maksimum özünütəminat hədəfinə yaxınlaşdırmalıdır.

Climate risks and the increasing crisis processes in the global agrarian sector in recent years are pushing countries to reconsider their agricultural strategies. This is the path that Azerbaijan is consistently following, where large-scale agricultural reforms are underway. The key vectors of these reforms focus on introducing economical irrigation systems and advanced agro-technologies, digitalisation, and increasing producers' access to concessional finance and subsidies.
The existing risks and prospective measures for the sustainable development of Azerbaijan's agriculture were discussed at the IV Forum on Agribusiness Development held in Baku in early May, as well as during the international exhibitions Caspian Agro and InterFood Azerbaijan.
Growth and decline
Structural reforms and technical modernisation of Azerbaijan's agricultural sector have significantly reduced dependence on imports and brought local food production to about three quarters of consumption. The Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO) has ranked the country among prosperous countries by this indicator for several years.
However, in recent years, agricultural production in Azerbaijan has not shown high growth rates. In 2024, the total volume of agricultural production, which exceeded ₼13 billion, increased by only 1.5%. While livestock farming saw an increase of 1.7%, crop production growth did not exceed 1.1%.
This inertia partly results from the narrow domestic market. Additionally, a significant share of fruit and vegetable crop production is directly linked to exports and thus highly dependent on fluctuations in market conditions of key partner countries in the post-Soviet region. Nevertheless, in 2024, agricultural and food sectors increased external supplies by 11.3%, reaching $1 billion. A strong start was also recorded in the first quarter of the current year: agricultural products worth ₼1.6 billion were produced, an increase of 1.9%. Moreover, crop production (mainly seasonal products) grew by a notable 13%.
Looking back at agribusiness development over the last five years, it is clear the sector has faced pressure from a series of global crises. Disruptions in production and transport chains, periodic price rises for cereals, oilseeds, and other basic crops, as well as imported inflation impacts have exposed serious problems in the agro-industrial complex.
Azerbaijan's crop farms remain heavily dependent on imported elite seeds, pesticides, phosphate, and various fertilisers, while livestock complexes and poultry farms face volatile prices for imported feed, vitamins, vaccines, and other inputs.
The food industry encounters similar challenges. It remains highly reliant on imported milk powder, bio-additives, food chemicals, containers, packaging materials, and processing equipment. The rising costs of these imported raw materials and consumables place a heavy burden on domestic production costs.
Climate risks
Agriculture also faces numerous risks, with climate change being the most complex. This includes desertification, erosion, salinisation of fertile soil, and shortages of irrigation water. Increased high winds and precipitation have caused floods and mudflows that damage agricultural land. "Agricultural efficiency is closely linked to climate; hence this sector is most sensitive to climatic changes. On April 16 this year alone, Azerbaijan received up to three months’ worth of precipitation in one day, including in Baku; floods and mudflows affected 17 mountain rivers," said Mukhtar Babayev, the President's representative on climate issues, at the IV Agribusiness Development Forum.
Over the past decade, the climate crisis has affected the entire South Caucasus region but is especially severe in Azerbaijan. This is why FAO includes Azerbaijan among 20 countries worldwide whose agricultural sectors face critical water shortages. Some 3.61 million hectares of land suffer from severe erosion or dehydration to varying degrees, accounting for 41.8% of the country's land fund. "By 2030, water demand due to heat could increase by 16%, so agricultural policy must prioritise moisture-saving solutions and drought-resistant crops. Priority should be given to increasing yields on already cultivated land rather than expanding new sown areas," Deputy Economy Minister Samad Bashirli stated. He noted that creating new sown areas increases water demand and poses additional risks amid limited resources.
About 70% of fresh water in Azerbaijan is used in agriculture. The main task for the domestic agricultural sector is to reduce water losses by concreting worn main irrigation canals, using waterproof polymer coatings in distribution ditches, and implementing economical irrigation systems across fields. Modernisation efforts have succeeded in nearly fifty agrarian parks where almost 80% of all pivot and other economical irrigation systems in the country are concentrated. These innovations will continue expanding. According to a presidential decree, grain farms will receive additional subsidies for five years if they use modern irrigation systems. It is expected that around 40% of the cost for purchased drip and other economical irrigation systems will be subsidised by the state with the remainder covered by soft loans.
Moreover, climate-optimised agricultural techniques are being increasingly used to prevent soil degradation and improve fertility; new drought-, salt-, and heat-resistant crop varieties are introduced; innovative green and organic cultivation methods along with biological crop protection techniques optimising water, fertiliser, and pesticide use are being promoted. These practices are also planned for increasing cereal planting on demined lands in Garabagh and East Zangezur economic regions.
Financial support
Despite progress, the Ministry of Agriculture still faces challenges in introducing new agricultural technologies including economical irrigation systems in small farms that experience technical and financial difficulties modernising operations. Commercial banks have yet to become major lenders to farmers due to issues accessing loan capital, high interest rates, lack of liquid collateral, and limited insurance coverage for smallholders.
However, there have been positive developments recently. "The Central Bank of Azerbaijan (CBA) plans measures to stimulate lending in agriculture; subsidising interest on loans for grain producers is under discussion to encourage banks’ engagement," CBA Deputy Chairman Toghrul Aliyev said at the forum.
According to CBA data for 2024, agrarian insurance contracts increased by 9% year-on-year while insured agrarian entities grew by 5%. Expanding agrarian insurance is recognised as one of the most effective ways to mitigate sectoral risks and promotes greater participation by commercial banks in financing agribusiness.
A key step addressing farmers’ water issues was a 2023 presidential decree granting the Agency of Agrarian Credit and Development authority to provide state guarantees for loans and subsidise interest on loans for purchasing modern irrigation systems for wheat production.
"Supporting all agricultural entities—from small family farms to large agro-parks—is a strategic state priority: subsidies, concessional financing, technical support, and institutional incentives are crucial components," stated Azerbaijan’s Minister of Agriculture Mejnun Mammadov. "We provide consistent support: in 2023, subsidies totalling ₼352 million were paid to 387,340 farmers; in 2024, ₼362.5 million was distributed among 380,704 farmers."
State support with machinery and breeding animals also plays an important role. In 2024 alone, ₼83.9 million was allocated to purchase 6,477 machinery units; this year ₼80.8 million is planned for acquiring 9,107 units of various agricultural equipment. Additionally, ₼17.4 million was granted last year to purchase 5,830 heads of pedigree cattle.
Minister Mammadov emphasised these incentives aim to develop domestic import-substituting production and help establish farms resilient to climate risks.
Optimising subsidy systems and preferential financing has brought qualitative improvements—transparency and targeting—largely due to the Ministry’s Electronic Agriculture automated information system (EKTIS). This mechanism has played an unprecedented role in streamlining subsidies, strengthening control, ensuring transparency—including purchases of fertilisers and fuel—and boosting soft loan access and insurance uptake among farmers. "Today over 900,000 entities are registered in the E-Agriculture system," noted Deputy Agriculture Minister Ilhama Gadimova. She pointed out that EKTIS also simplifies farmers’ interaction with banks by improving loan accessibility.
Introducing artificial intelligence into Azerbaijan’s agriculture is a priority for this year’s agrarian department agenda.
Together these measures should positively impact sector statistics and bring Azerbaijan closer to achieving maximum self-sufficiency in agricultural products.