Ukrayna ilə Rusiya «diplomatik cəbhə»də ciddi irəliləyişə nail olacaqlarmı?
Ukraynada çoxdan gözlənilən sülhün əlamətləri görünməkdədir. Müharibənin əldən saldığı ölkədə tezliklə atəşkəs əldə olunması şansı yaranıb. Bu şansı Ukrayna ilə Rusiya arasında mayın 15-16-da İstanbulda aparılmış birbaşa danışıqlar yaradıb. Qeyd edək ki, belə görüşün keçirilməsi ideyası nəhəng maraqlı tərəflər olan ABŞ və Aİ tərəfindən də dəstəklənirdi.
Bəs hələ bir-birinə də tam zidd mövqelərdə olan, münaqişəyə ekzistensional əhəmiyyət verən tərəflər sülhə doğru ciddi addım ata biləcəkmi?
Rusiya-Ukrayna danışıqlarından əvvəl Ankarada Türkiyə və Ukraynanın dövlət başçıları Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə Vladimir Zelenski bir araya gəliblər. Onların görüşü təxminən 3 saat çəkib. Görüşdən sonra Zelenski İstanbulda Ukrayna nümayəndə heyətinə müdafiə naziri Rüstəm Umerovun başçılıq edəcəyini bildirib. Onun sözlərindən bəlli olub ki, Kiyev «ABŞ və Türkiyədən olan həmkarlardan danışıqların vaxtı və tarixi ilə bağlı dəqiq siqnal gözləyir».
Bununla yanaşı, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin İstanbula gözlənilən səfəri baş verməyib. Moskva Dolmabağçadakı danışıqlara dövlət başçısının köməkçisi Vladimir Medinskini göndərib.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyanın müzakirələrə göndərdiyi nümayəndə heyətinin səviyyəsinin onu məyus etmədiyini bildirib. Bununla yanaşı, Ağ Evin sahibi deyib ki, onun Putinlə görüşü baş tutmadan, Ukrayna münaqişəsində heç nə baş verməyəcək. Prezident Ərdoğanın administrasiyası isə Ukrayna və Rusiya prezidentlərinin danışıqlar istəyi olacağı təqdirdə, onları qəbul etməyə hazır olduqlarını bəyan edib.
Qanlı aprel və üç günlük barışıq
Artıq üç ildən artıqdır davam edən müharibə 2025-ci ilin aprelindən yeni şiddətli mərhələyə qədəm qoyub. O, dinc sakinlər arasında ciddi tələfatla müşahidə olunur. Ukraynanın bir sıra şəhərləri – Krivoy Roq, Suma, Dnepr, Zaporojye, Xarkov və paytaxt Kiyev Rusiya tərəfindən ballistik raketlərdən dağıdıcı zərbələrə məruz qalıb. BMT-nin İnsan Haqları üzrə Monitorinq Missiyasının məlumatına görə bu zərbələr nəticəsində Ukraynada ən azı 209 nəfər ölüb, 1146 insan yaralanıb. Qurbanlar arasında xeyli sayda uşaq da var: onlardan ən azı 19-u həlak olub, 78-i yaralanıb. Bu, 2022-ci ilin iyunundan bu yana dinc əhali arasında ən böyük tələfatdır. Rusiyanın Ukraynanın iri şəhərlərinə bu cür hücumları mayın əvvəlində də davam edib.
Ukrayna isə öz növbəsində, Rusiya ərazisindəki strateji obyektlərə pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumları artırıb. Moskva da daxil olmaqla, Rusiya şəhərlərinə ən miqyaslı dron hücumu mayın 6-7-də baş verib. Bu zaman 500-dən artıq pilotsuz uçuş aparatından istifadə olunub. Nəticədə, məsələn, Rusiyanın Avropa hissəsində mülki aviasiyanın işi iflic olub.
Rusiya ilə Ukrayna arasında şiddətli döyüşlər fonunda Donald Trampın başçılıq etdiyi yeni ABŞ administrasiyasının vasitəçilik səylərinin uğurlu olma ehtimalı ilə bağlı suallar yaranmışdı. Ağ Ev tərəflərin sülh üçün zəruri olan güzəştlərə getmək istəməməsindən narazılığını gizlətmirdi. Məlum olduğu kimi, Moskva Ukraynanın nəzarətə götürdüyü bütün ərazilərinin Rusiya ərazisi kimi tanınmasını tələb edir. Artıq söhbət yalnız işğal olunmuş Krımdan, Donetsk, Luqansk, Zaporojye və Xerson vilayətlərinin bir hissəsindən yox, həm də Ukraynanın bu vilayətlərinin Rusiya ordusunun nəzarətində olmayan hissələrindən gedir. Kiyev isə öz növbəsində, cəbhədə de-fakto formalaşmış vəziyyətlə barışmağa razı olsa da, ABŞ-nin Ukraynanın ərazi bütövlüyünü sual altına qoyacaq, yaxud ağır fəsadlara yol aça biləcək bəzi təkliflərini rədd edir. Söhbət, ilk növbədə, Ukraynanın Krımdan imtinası ideyasından, həmçinin silahsızlaşdırılmış zonanın yaradılması təklifindən gedir. Bu, Ukrayna və Rusiya ordularının hazırkı təmas xəttindən 15 kilometr geri çəkilməsini nəzərdə tutur. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bufer zonanın yaradılması ideyasının təhlükəsini Xerson nümunəsində belə izah edib: «Biz hansı xətti sərhəd, hansı xətti təmas xətti sayacağıq? 15 kilometrdən danışırıqsa, Xerson necə olacaq? Bu, o deməkdir ki, Xersonda bizim qoşunlarımız olmayacaq. Xersonda qoşunlarımız olmayacaqsa, Xerson da bizim olmayacaq».
Bununla yanaşı, Amerika-Ukrayna əməkdaşlığı və onun Rusiya-Ukrayna müharibəsinin həllinə təsiri perspektivi kontekstində Vaşinqtonla Kiyev arasında imzalanmış, ABŞ-nin Ukraynanın təbii resurslarına çıxış əldə etməsini nəzərdə tutan razılaşma da vacib hadisəyə çevrilə bilər. Tramp administrasiyası əvvəllər bu razılaşmanın əhəmiyyətini Ukraynanın Vaşinqtona hərbi və maddi yardımından yaranmış borcu qaytarması imkanı ilə əlaqələndirirdisə, sənəddə bu haqda heç nə deyilmir. Yəqin ki, səbəb tərəflərin bu məqamla bağlı razılığa gələ bilməməsidir. Ukrayna tərəfi bildirirdi ki, birincisi, Trampın borc kimi göstərdiyi 350 milyard dollar şişirdilmiş rəqəmdir, ikincisi, ABŞ əvvəlki prezident Co Baydenin dövründə bu yardımı onlara təmənnasız ayırmışdı. Doğrudur, sənəddə bildirilir ki, bu müqavilə «ABŞ xalqının Ukraynaya Rusiyanın tammiqyaslı təcavüzündən qorunmasında göstərdiyi ciddi maliyyə yardımının etirafı ilə» imzalanır. Amma bu maddənin daha maraqlı cəhəti Tramp administrasiyasının Rusiyanın «təcavüz»ünü qəbul etməsindədir. Əvvəllər o, bu ifadədən istifadə olunmamasına üstünlük verirdi. Ağ Ev razılaşmanı Birləşmiş Ştatlar-Ukrayna tərəfdaşlığının göstəricisi, «Rusiyaya ABŞ-nin öz maraqlarının olduğu, Ukraynanın uğurlu inkişafına davamlı dəstək verdiyi mesajını çatdıran» sənəd kimi qiymətləndirib.
Rusiya ilə Ukrayna arasında atəşkəsin mümkün ola biləcəyini göstərən əsas hadisə isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin faşist Almaniyası üzərində qələbənin 80 illiyi ilə əlaqədar, cəbhədə üç günlük (mayın 8-dən 10-dək) atəşkəs elan etməsi olub. Şübhəsiz ki, bu qərarın əsasında, ilk növbədə, qələbə günü ilə bağlı təntənəli tədbirlərin, o cümlədən Moskvada bir sıra dövlət başçılarının iştirakı ilə keçirilməli olan paradın təhlükəsizliyinin təmini dayanırdı. Odur ki, Ukraynanın Moskvadan gəlmiş bu təşəbbüsü qəbul etməməsi təəccüblü olmayıb.
«Bu, çox qeyri-ciddi təsir bağışlayır», - deyə Zelenski bildirib: «Putinin mayın 9-da təcrid vəziyyətdən çıxması, Kreml meydanına gələcək liderlər və dostlar üçün rahat olması üçün yumşaq atmosferin yaradılması oyunu… Məsələ ondadır ki, onlar ayın 7-dək sizi qırırlar, 7-də özləri üçün iki və ya üç günlük rahatlıq əldə edirlər, ayın 11-dən yenidən raket atəşinə başalyırlar».
Bununla yanaşı, Kiyev Rusiyanın təklifinə cavab olaraq dərhal və hərtərəfli barışıq təşəbbüsü ilə çıxış edib. Moskvanın bu təklifdən imtinası elə 9 may günü eskalasiya təhlükəsini daha da artırıb. Yəni həmin gün Ukraynanın Moskva paradına zərbə endirəcəyi və əvəzində Rusiyanın Ukraynaya öldürücü zərbələrlə cavab verəcəyi istisna olunmurdu…
Lakin bayram günləri sakit keçib, cəbhədə döyüşlərin intensivliyi xeyli azalıb. Amma həmin üç gün də qarşılıqlı ittihamlarla keçib. Mayın 10-da isə uzunmüddətli barışıq imkanı və sonda müharibənin dayandırılması yeni əsaslar qazanıb.
9 may sonrası
Mayın 10-da Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya və Polşa liderləri – müvafiq olaraq baş nazir Kir Starmer, Prezident Emmanuel Makron, kansler Fridrix Merts və baş nazir Donald Tusk Kiyevə yollanaraq, orada mayın 12-dən başlayaraq 30 gün müddətinə atəşkəsin elan olunmasına dəstək bəyanatı qəbul ediblər. Bəyanatda bildirilir ki, bu, «diplomatiya üçün meydan yaradılması» baxımından vacibdir: «Bu dövr ərzində diplomatik işlər təhlükəsizliyin təmininə, sülhün siyasi və humanitar əsaslarının yaradılmasına yönəlməlidir».
Özlərini «arzulayanlar koalisiyası» adlandıran dörd Avropa ölkəsinin liderləri Rusiyanı «dayanıqlı sülhün təmininə yönəlmiş səylərə maneələri dayandırmağa» çağırıblar. Onlar hesab edirlər ki, «şərtsiz atəşkəsə təyinatına uyğun, hər hansı qeyd-şərtlə maneə yaradıla bilməz. Rusiya belə şərtlər irəli sürərsə, buna yalnız müharibəni davam etdirmək, diplomatiyanı pozmaq səyləri kimi baxılı bilər». Tam atəşkəsin «effektiv monitorinq» tələb etdiyini deyən liderlər bildiriblər ki, bu, «Birləşmiş Ştatlarla sıx koordinasiya ilə uğurla təmin edilə bilər». Bəyanat müəllifləri «Ukraynanın təhlükəsizliyinin və suverenliyinin əsas qarantı kimi, ölkənin müdafiə və təhlükəsizlik qüvvələrinin güclənməsinin mütləq olduğunu» da vurğulayıblar: «Ukraynanın təhlükəsizliyinin qarantı üçün əsas element həm də zəmanət qüvvələri (kontingent) olmalıdır». Avropalı liderlər Rusiyanı qeyd-şərtsiz və tam atəşkəsə razılaşmayacağı təqdirdə daha sərt sanksiyalarla hədələyib, bu sanksiyaların ölkənin bank və enerji sektoruna tətbiq olunacağını bildiriblər.
«Arzulayanlar koalisiyası» ilə görüşdən sonra Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski dörd liderlə birlikdə ABŞ-nin dövlət başçısı Donald Tramp ilə telefonla danışıb. Bunun ardından isə Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa bildirib ki, «Kiyev və onun bütün müttəfiqləri quruda, havada və suda bazar ertəsindən (mayın 12-dən – red.) başlayaraq, ən azı 30 günlük tam atəşkəsə hazırdır». Bu, barışığın Vaşinqton tərəfindən də dəstəkləndiyini göstərir.
Maraqlıdır ki, avropalı liderlərin Kiyevdəki mətbuat konfransı ilə eyni vaxtda ABŞ Prezidentinin Ukrayna üzrə xüsusi nümayəndəsi Kit Kelloq deyib: «30 günlük hərtərəfli (hava, yer, dəniz, infrastruktur) atəşkəs Avropanın İkinci Dünya müharibəsindən sonra üzləşdiyi ən böyük, ən uzunmüddətli müharibəsinin başa çatdırılması prosesinin əsasını qoyacaq».
Eyni zamanda belə bir xəbər də yayılıb ki, Vaşinqton Almaniyanın Ukraynaya 100 ədəd «Patriot» hava hücumundan müdafiə sistemi və 125 ədəd uzaqmənzilli raket verməsinə «hə» deyib. «The New York Times» qəzeti bununla əlaqədar yazır ki, bu silahlar Birləşmiş Ştatlar ərazisində istehsal edildiyindən, başqa ölkəyə məxsus olsa belə, istehsalçının razılığı olmadan kiməsə verilə bilməz. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, əvvəllər Ukraynaya Amerika silahlarının tədarükünə tənqidi yanaşan Tramp indi Rusiyaya təzyiq üçün bu variantla razılaşıb. Bu isə Moskvanın hərtərəfli sülhə razı salınmasının vacib olduğu indiki dövrdə xüsusilə önəmlidir.
Elə həmin gün – mayın 10-u axşam Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiyanın Ukrayna və onun qərbli müttəfiqlərinin 30 günlük atəşkəs təklifi haqda düşünəcəyini açıqlayıb. O, təklifi «hadisələrin yeni inkişaf mərhələsi» kimi qiymətləndirib.
Mayın 11-nə keçən gecə isə jurnalistlər qarşısına bu dəfə Vladimir Putinin özü çıxıb. O, Kiyevə mayın 15-də İstanbulda birbaşa, ilkin şərtsiz danışıqların bərpasını təklif edib. Xatırladaq ki, tərəflər arasında birbaşa danışıqlar 2022-ci ildə elə İstanbulda pozulmuşdu. Bununla yanaşı, Putin dərhal atəşkəs ideyasını dəstəkləməyib: «Danışıqlar zamanı barışıqla bağlı yeni razılığa gəlinəcəyi istisna deyil».
Beləliklə, Rusiya ilkin şərt irəli sürmədən danışıqlara başlamağa razılıq verib. Lakin o, irəli sürdüyü şərtlərə əməl olunmadan atəşi dayandırmağa razı deyil. Putin bunu «münaqişənin ilkin səbəblərinin aradan qaldırılması» kimi şərh edir. Moskvada hesab edirlər ki, Kiyevlə birbaşa danışıqlar məhz bu məsələyə həsr olunmalıdır. Aydındır ki, Kreml «ilkin səbəblər» dedikdə hər qeydən öncə Ukraynanın Qərbpərəstliyini, onun NATO və Avropa İttifaqına üzv olmaq niyyətini nəzərdə tutur. Demək, Moskva Ukraynadan neytral status tələb edir.
O da aydındır ki, münaqişənin həlli üçün geosiyasi məsələlərlə yanaşı, ərazi mübahisəsinin həlli də vacibdir. Moskva ABŞ administrasiyasının təklif etdiyi məqam – Krımın de-yure Rusiyanın tərkib hissəsi kimi tanınması, həmçinin Ukraynanın işğal edilmiş ərazilərinin rus qoşunlarının nəzarətində qalması ilə kifayətlənmək istəmir. Belə bir məqamda Ukraynanın öz ərazi bütövlüyünün tam şəkildə bərpası tələbinə Kremlin münasibətindən danışmağa belə, dəyməz. Bununla yanaşı, Ukraynanın beş bölgəsinin (Krım, Donetsk, Luqansk, Zaporojye vçə Xerson) bütün ərazisinə iddialı olan Rusiyanın mövqeyi yalnız Ukraynanı deyil, onun avropalı müttəfiqlərini, həmçinin Moskva ilə kompromisə hazır olan Vaşinqtonu da qane etmir. Bunu məsələn, ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vensin sözlərindən də anlamaq mümkündür. Moskvanın tələblərini «həddindən artıq böyük» adlandıran vitse-prezident deyib ki, «Rusiya işğal etmədiyi ərazilərin də ona veriləcəyinə ümid edə bilməz».
Qərbi narahat edən məqam da buradan irəlir gəlir: Ukraynanın «işğal edilməmiş» ərazilərinə də nəzarəti ələ keçirməyə çalışan, buna görə də təcili atəşkəs təklifi ilə razılaşmayan Rusiyanın danışıqlara getməyə razılıq verməsi diplomatiya pərdəsi altında hücumları davam etdirmək niyyətindən qaynaqlana bilər. Amma Tramp Rusiyanın «sözündən tutmaq» qərarına gələrək, Ukraynanı Putinin danışıqların mayın 15-də İstanbulda bərpa edilməsi təklifilə razılaşmağa çağırıb. Bunun ardından Zelenski bəyanatla çıxış edib: «Mən bu cümə axşamı, mayın 15-də Türkiyədə olacağam. Putini Türkiyədə gözləyirəm. Şəxsən. Ümid edirəm ki, Putin bu dəfə nəyisə bacarmamasına səbəb, bəhanə axtarmayacaq. Biz müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlara hazırıq. Cümə axşamı, Türkiyədə». Tramp isə daha da irəli gedərək Zelenskinin Putinlə görüş ideyasını nəinki dəstəkləyib, İstanbul danışıqlarında özünün də iştirak edə biləcəyini söyləyib.
Lakin Kiyevlə birbaşa danışıqlara razılıq vermiş Putin Zelenski ilə şəxsi görüşü nəzərdə tutmurmuş. Bu, bir məqamı təsdiqləyir: Kiyev Rusiya ilə qarşı tərəfin atəşkəsə razılaşmadığı halda belə, birbaşa danışıqlara razılaşmasına baxmayaraq, hərbi əməliyyatların dayandırılması məhz Moskvanın real güzəştlərə getməsinə bağlıdır. Fərqi yoxdur, bu güzəştlər dövlət başçıları səviyyəsinə razılaşdırsın, ya daha kiçik ranqlı məmurlar səviyyəsində. Sülhə aparan yol məhz bu güzəştlərdən keçir. Müvafiq olaraq, həm də bir suala cavabın tapılmasından: ümumiyyətlə, Rusiya-Ukrayna sülhü mümkündürmü? Hələlik az-çox nikbinlik yaradan yalnız Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın fikirləridir – Rusiya və Ukrayna liderləri ilə müzakirələr aparan Ərdoğan İstanbul danışıqları nəticəsində uzunmüddətli sülhə nail olunacağına ümidini ifadə edib.

Смогут ли Украина и Россия достичь серьезного прорыва на «дипломатическом фронте»?
Призрак долгожданного мира бродит по Украине. У истерзанной войной страны появился шанс на скорейшее прекращение огня. Этот шанс предоставил возможность прямых переговоров между Украиной и Россией в Стамбуле 15-16 мая, идея проведения которых была поддержана и крупнейшими заинтересованными игроками в лице западных силовых центров - США и ЕС. Вот только удастся ли воюющим сторонам, отстаивающим диаметрально противоположные позиции и рассматривающим конфликт как имеющий для них экзистенциальное значение, открыть дорогу к миру?
Перед намеченными российско-украинскими переговорами в Анкаре состоялась встреча президентов Турции и Украины - Реджепа Тайипа Эрдогана и Владимира Зеленского, которая продлилась около трех часов. По итогам встречи Зеленский заявил, что украинскую делегацию в Стамбуле возглавит министр обороны Рустем Умеров. Он дал понять, что Украина ждет «четких сигналов от коллег из США и Турции касательно времени и даты переговоров».
В свою очередь ожидаемого приезда президента России Владимира Путина в Стамбул не состоялось. Москва направила в Долмабахче на переговоры делегацию во главе с помощником президента РФ Владимиром Мединским. Американский лидер Дональд Трамп заявил, что не разочарован уровнем российской делегации на переговорах с Украиной в Турции. По его словам, в вопросе урегулирования украинского конфликта ничего не произойдет, пока не состоится его встреча с Путиным. А администрация президента Эрдогана сообщила о готовности принять президентов Украины и России для переговоров при их желании.
Кровавый апрель и трехдневное перемирие
С апреля 2025 года продолжающаяся уже более трех лет война вступила в новую ожесточенную фазу, сопровождающуюся гибелью мирного населения. Целый ряд украинских городов - Кривой Рог, Сумы, Днепр, Запорожье, Харьков и столица Киев подверглись разрушительным ударам примененных Россией баллистических ракет. Согласно ежемесячному докладу Мониторинговой миссии ООН по правам человека в Украине, в результате этих обстрелов погибли, по меньшей мере, 209 человек, еще 1146 - ранены. Среди жертв много детей: из них не менее 19 погибли и 78 получили ранения, что является самым высоким подтвержденным месячным показателем жертв среди детей с июня 2022 года. Подобный характер российских атак на крупные города Украины сохранился и в начале мая.
Украина, со своей стороны, наращивала использование БПЛА против стратегических объектов на территории России. Самая масштабная атака дронов по российским городам, включая Москву, имела место 6-7 мая. В ходе нее было использовано свыше 500 беспилотников, что привело, в частности, к коллапсу полетов гражданской авиации в европейской части РФ.
На фоне ожесточения военных действий между Россией и Украиной все больший вопрос вызывала вероятность успеха посреднических усилий новой американской администрации во главе с президентом Дональдом Трампом. Белый дом не скрывал своего недовольства нежеланием обеих сторон пойти на необходимые для достижения мира уступки. Москва требует признания российскими всех территорий Украины, «конституционно» включенных в состав РФ. Не только оккупированных Крыма и части территорий Донецкой, Луганской, Запорожской и Херсонской областей, но и не контролируемых российской армией территорий этих областей Украины. Киев, в свою очередь, хоть и соглашается на признание де-факто сложившейся на фронте территориальной ситуации, отвергает ряд предложений США, которые ставят под сомнение территориальную целостность Украины или могут иметь для нее непоправимые тяжелые последствия.
Речь идет, прежде всего, об идее отказа Украины от Крыма, а также о предложении создать демилитаризованную зону, что предполагает отход украинской и российской армий на 15 км от нынешней линии соприкосновения. Президент Украины Владимир Зеленский раскрыл опасность идеи создания буферной зоны на примере Херсона: «С какой линии мы будем считать, с границы, с какой контактной линии... если говорить о 15 км, что мы будем делать с Херсоном? Это означает, что в Херсоне не будет наших войск. Не будет наших войск в Херсоне - у нас не будет Херсона».
Между тем важным событием в контексте американо-украинского сотрудничества и его воздействия на перспективу урегулирования российско-украинского военного конфликта обещает стать заключенное между Вашингтоном и Киевом соглашение, согласно которому США получили доступ к природным ресурсам Украины. Причем если раньше администрация президента Трампа увязывала значение данного соглашения с необходимостью возвращения Украиной долга за военную и финансовую поддержку со стороны США, то в тексте соглашения об этом не сказано ни слова. Возможно, потому что этот вопрос так и остался предметом разногласий между Вашингтоном и Киевом, который настаивал, во-первых, на явной завышенности упоминаемого Трампом размера американской помощи в $350 млрд, а во-вторых, на том, что выделение помощи Украине администрацией предыдущего президента США Джо Байдена вообще происходило на безвозмездной основе. Правда, в документе указано, что договор заключен «в признание значительной финансовой и материальной помощи, которую народ США оказал Украине в деле ее защиты от российского полномасштабного вторжения». Этот пункт примечателен и тем, что администрация Трампа, ранее предпочитавшая не называть действия России «агрессией», сейчас, по сути, признала их таковой. В целом Белый дом расценил договор как показатель партнерства Соединенных Штатов с Украиной, которое «четко дает России понять, что США имеют собственные интересы и последовательно поддерживают успешное развитие Украины».
Событием, которое непосредственно подвело ситуацию к возможности прекращения огня между Россией и Украиной, стало объявленное президентом РФ Владимиром Путиным трехдневное (с 8 по 10 мая) перемирие в связи с празднованием 80-летия Победы над фашистской Германией. Несомненно, в основе данного решения стояло, прежде всего, желание обеспечить безопасность торжественных мероприятий, включая военный парад в Москве с участием лидеров ряда стран. Поэтому неудивительно, что Украина не приняла российскую инициативу.
«Это просто выглядит не очень серьезно, - подчеркнул президент Украины Зеленский. - Играть для того, чтобы дать мягкую атмосферу выхода из изоляции Путину на 9 мая и чтобы всем было комфортно… тем лидерам или друзьям, которые приедут… на Кремлевскую площадь... Просто вопрос в том, что они убивают вас до 7-го, потом 7-го делают для себя комфортные два или три дня, а потом 11-го числа снова атакуют нас ракетами».
Впрочем, в ответ на предложение России Украина выступила с контрпредложением о немедленном и всеобъемлющем перемирии. Отказ же России от украинской инициативы породил угрозу эскалации прямо в день 9 мая. Да так, что не исключались украинский удар по параду в Москве и ответный смертоносный российский удар по Киеву.
Однако праздничные дни в целом прошли спокойно, интенсивность боев на фронте заметно снизилась, несмотря даже на то, что трехдневное прекращение огня сопровождалось взаимными обвинениями в массовых нарушениях. А 10 мая возможность длительного перемирия и в конечном счете прекращения войны получила новое обоснование.
После 9 мая
10 мая посетившие Киев лидеры Великобритании, Франции, Германии и Польши - соответственно премьер-министр Кир Стармер, президент Эмманюэль Макрон, канцлер Фридрих Мерц, премьер-министр Дональд Туск - приняли совместное заявление в поддержку 30-дневного перемирия, начиная с 12 мая, «чтобы создать пространство для дипломатии». «В течение этого периода, - говорится в заявлении, - дипломатическая работа должна быть сосредоточена на определении безопасности, политических и гуманитарных основ мира».
Лидеры четырех европейских стран, называющие себя «коалицией желающих», призвали Россию «прекратить препятствовать усилиям, направленным на обеспечение прочного мира». Имея в виду, что «безусловное прекращение огня по определению не может быть ограничено никакими условиями. Если Россия будет выдвигать такие условия, это можно рассматривать лишь как попытку продолжить войну и подорвать дипломатию». Отметив, что всеобъемлющее прекращение огня «требует эффективного мониторинга, который может быть успешно реализован в тесной координации с Соединенными Штатами», авторы заявления подчеркнули «чрезвычайную важность укрепления Сил обороны и безопасности Украины как главной гарантии суверенитета и безопасности Украины. Основным элементом гарантий безопасности Украины также должны стать гарантийные силы (контингент)». В случае отказа Москвы от полного и безусловного прекращения огня ей пригрозили применением более жестких санкций к банковскому и энергетическому секторам РФ.
По окончании встречи «коалиции желающих» президент Украины Зеленский и лидеры Великобритании, Германии, Франции и Польши провели телефонный разговор с главой США Трампом. После чего министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил, что «Украина и все союзники готовы к полному безусловному прекращению огня на суше, в воздухе и на море как минимум на 30 дней, начиная уже с понедельника». То есть с 12 мая. Тем самым была подтверждена поддержка перемирию и со стороны Соединенных Штатов.
Показательно, что одновременно с пресс-конференцией европейских лидеров в Киеве спецпредставитель президента США по Украине Кит Келлог заявил: «Всеобъемлющее (воздух, земля, море, инфраструктура) прекращение огня на 30 дней положит начало процессу прекращения самой большой и продолжительной войны в Европе со времен Второй мировой войны».
Синхронно распространилась и информация о том, что Вашингтон одобрил передачу Германией Украине 100 ракет для комплексов ПВО Patriot и 125 ракет большой дальности. Как напомнила в этой связи газета The New York Times, эти вооружения производятся на территории Соединенных Штатов и не могут быть экспортированы без разрешения американского правительства, даже если принадлежат другому государству. Тем самым можно сказать, что Трамп, ранее критически оценивавший практику поставок американских вооружений Украине, теперь предпочитает держать этот вопрос «на крючке» как средство давления на Россию. Что особенно актуально в столь решающий для возможного украино-российского перемирия момент, требующий прежде всего согласия Москвы на всеобъемлющее прекращение огня.
Вечером того же дня, 10 мая, пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что Россия «обдумает» предложение Украины и ее западных союзников о 30-дневном прекращении огня. Расценив само предложение как «новое развитие событий».
В ночь на 11 мая перед журналистами предстал сам президент РФ Путин, предложив Киеву возобновить прямые, без предварительных условий, переговоры 15 мая в Стамбуле. То есть там, где они были прерваны в конце 2022 года. При этом Путин не поддержал саму идею немедленного прекращения огня, отметив лишь: «Не исключено, что во время переговоров удастся договориться о новом перемирии».
Таким образом, Россия согласилась начать переговоры без предварительных условий, однако на прекращение огня без выполнения предварительных условий с ее стороны она идти не готова. Суть ее позиции сводится к требованию, выражаясь словами Путина, «устранить первопричину конфликта». И именно этому вопросу, с российской точки зрения, должны быть посвящены ее прямые переговоры с Киевом. Очевидно, что под «первопричиной конфликта» Кремль понимает, прежде всего, прозападную ориентацию Украины, ее стремление вступить в НАТО и Евросоюз. И, значит, требованием Москвы остается нейтральный статус Украины.
Однако ясно и то, что помимо геополитической составляющей конфликта первостепенное значение для его урегулирования будет иметь территориальный вопрос. Москва не согласна ограничиться с предлагаемым американской администрацией признанием де-юре Крыма частью РФ и оставлением под ее контролем той части территории Украины, которая захвачена российской армией. Что уж говорить об отношении Москвы к позиции Украины, которая требует полного соблюдения своей территориальной целостности? Между тем очевидно, что подход России, не желающей отступать от своих претензий на всю территорию пяти украинских регионов (Крыма, Донецка, Луганска, Запорожья и Херсона), не устраивает не только Украину и ее европейских союзников, но и готовых пойти на компромисс с РФ Соединенных Штатов. О чем прямо дал понять, в частности, вице-президент США Джей Ди Вэнс, назвавший требования Москвы «слишком большими», при том, что «Россия не может рассчитывать на то, что ей отдадут территории, которые она еще даже не захватила».
Отсюда и опасения Запада по поводу того, что Россия, не отказывающаяся от цели установить свой контроль и над той желаемой ею частью территории Украины, которую она «еще не захватила», а потому и отвергающая идею немедленного прекращения огня, соглашается идти на переговоры лишь для того, чтобы продолжать наступательные военные действия под прикрытием дипломатии. Тем не менее Трамп решил «поймать на слове» российскую сторону и призвал Украину согласиться на предложение Путина возобновить переговоры в Стамбуле 15 мая. После чего президент Украины Зеленский выступил с заявлением: «Я буду в этот четверг, 15 мая, в Турции и ожидаю Путина в Турции. Лично. И надеюсь, что Путин на этот раз не будет искать причины, почему он что-то не может. Мы готовы говорить, чтобы окончить войну. Четверг, Турция». А Трамп пошел еще дальше, поддержав идею встречи Зеленского с Путиным допущением своего собственного участия на переговорах в Стамбуле.
Однако Путин, выражая согласие на прямые переговоры с Киевом, явно не имел в виду личную встречу с Зеленским. Что лишь подтверждает: с учетом согласия Украины вступить в прямые переговоры с Россией, даже без согласия последней приостановить военные действия, именно от нее, России, требуется реальная, а не гипотетическая уступка. И неважно, будет она согласована в результате переговоров на уровне глав государств или чиновников менее высокого ранга. Именно через эту уступку лежит путь к достижению мира. И соответственно получение ответа на вопрос: есть ли вообще шанс на российско-украинский мир? Пока что утешительное предположение на сей счет дает лишь оценка президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который, пообщавшись с лидерами России и Украины, выразил надежду на достижение долгосрочного мира в результате переговоров в Стамбуле.