Ukrayna ilə Rusiya «diplomatik cəbhə»də ciddi irəliləyişə nail olacaqlarmı?
Ukraynada çoxdan gözlənilən sülhün əlamətləri görünməkdədir. Müharibənin əldən saldığı ölkədə tezliklə atəşkəs əldə olunması şansı yaranıb. Bu şansı Ukrayna ilə Rusiya arasında mayın 15-16-da İstanbulda aparılmış birbaşa danışıqlar yaradıb. Qeyd edək ki, belə görüşün keçirilməsi ideyası nəhəng maraqlı tərəflər olan ABŞ və Aİ tərəfindən də dəstəklənirdi.
Bəs hələ bir-birinə də tam zidd mövqelərdə olan, münaqişəyə ekzistensional əhəmiyyət verən tərəflər sülhə doğru ciddi addım ata biləcəkmi?
Rusiya-Ukrayna danışıqlarından əvvəl Ankarada Türkiyə və Ukraynanın dövlət başçıları Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilə Vladimir Zelenski bir araya gəliblər. Onların görüşü təxminən 3 saat çəkib. Görüşdən sonra Zelenski İstanbulda Ukrayna nümayəndə heyətinə müdafiə naziri Rüstəm Umerovun başçılıq edəcəyini bildirib. Onun sözlərindən bəlli olub ki, Kiyev «ABŞ və Türkiyədən olan həmkarlardan danışıqların vaxtı və tarixi ilə bağlı dəqiq siqnal gözləyir».
Bununla yanaşı, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin İstanbula gözlənilən səfəri baş verməyib. Moskva Dolmabağçadakı danışıqlara dövlət başçısının köməkçisi Vladimir Medinskini göndərib.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiyanın müzakirələrə göndərdiyi nümayəndə heyətinin səviyyəsinin onu məyus etmədiyini bildirib. Bununla yanaşı, Ağ Evin sahibi deyib ki, onun Putinlə görüşü baş tutmadan, Ukrayna münaqişəsində heç nə baş verməyəcək. Prezident Ərdoğanın administrasiyası isə Ukrayna və Rusiya prezidentlərinin danışıqlar istəyi olacağı təqdirdə, onları qəbul etməyə hazır olduqlarını bəyan edib.
Qanlı aprel və üç günlük barışıq
Artıq üç ildən artıqdır davam edən müharibə 2025-ci ilin aprelindən yeni şiddətli mərhələyə qədəm qoyub. O, dinc sakinlər arasında ciddi tələfatla müşahidə olunur. Ukraynanın bir sıra şəhərləri – Krivoy Roq, Suma, Dnepr, Zaporojye, Xarkov və paytaxt Kiyev Rusiya tərəfindən ballistik raketlərdən dağıdıcı zərbələrə məruz qalıb. BMT-nin İnsan Haqları üzrə Monitorinq Missiyasının məlumatına görə bu zərbələr nəticəsində Ukraynada ən azı 209 nəfər ölüb, 1146 insan yaralanıb. Qurbanlar arasında xeyli sayda uşaq da var: onlardan ən azı 19-u həlak olub, 78-i yaralanıb. Bu, 2022-ci ilin iyunundan bu yana dinc əhali arasında ən böyük tələfatdır. Rusiyanın Ukraynanın iri şəhərlərinə bu cür hücumları mayın əvvəlində də davam edib.
Ukrayna isə öz növbəsində, Rusiya ərazisindəki strateji obyektlərə pilotsuz uçuş aparatları ilə hücumları artırıb. Moskva da daxil olmaqla, Rusiya şəhərlərinə ən miqyaslı dron hücumu mayın 6-7-də baş verib. Bu zaman 500-dən artıq pilotsuz uçuş aparatından istifadə olunub. Nəticədə, məsələn, Rusiyanın Avropa hissəsində mülki aviasiyanın işi iflic olub.
Rusiya ilə Ukrayna arasında şiddətli döyüşlər fonunda Donald Trampın başçılıq etdiyi yeni ABŞ administrasiyasının vasitəçilik səylərinin uğurlu olma ehtimalı ilə bağlı suallar yaranmışdı. Ağ Ev tərəflərin sülh üçün zəruri olan güzəştlərə getmək istəməməsindən narazılığını gizlətmirdi. Məlum olduğu kimi, Moskva Ukraynanın nəzarətə götürdüyü bütün ərazilərinin Rusiya ərazisi kimi tanınmasını tələb edir. Artıq söhbət yalnız işğal olunmuş Krımdan, Donetsk, Luqansk, Zaporojye və Xerson vilayətlərinin bir hissəsindən yox, həm də Ukraynanın bu vilayətlərinin Rusiya ordusunun nəzarətində olmayan hissələrindən gedir. Kiyev isə öz növbəsində, cəbhədə de-fakto formalaşmış vəziyyətlə barışmağa razı olsa da, ABŞ-nin Ukraynanın ərazi bütövlüyünü sual altına qoyacaq, yaxud ağır fəsadlara yol aça biləcək bəzi təkliflərini rədd edir. Söhbət, ilk növbədə, Ukraynanın Krımdan imtinası ideyasından, həmçinin silahsızlaşdırılmış zonanın yaradılması təklifindən gedir. Bu, Ukrayna və Rusiya ordularının hazırkı təmas xəttindən 15 kilometr geri çəkilməsini nəzərdə tutur. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski bufer zonanın yaradılması ideyasının təhlükəsini Xerson nümunəsində belə izah edib: «Biz hansı xətti sərhəd, hansı xətti təmas xətti sayacağıq? 15 kilometrdən danışırıqsa, Xerson necə olacaq? Bu, o deməkdir ki, Xersonda bizim qoşunlarımız olmayacaq. Xersonda qoşunlarımız olmayacaqsa, Xerson da bizim olmayacaq».
Bununla yanaşı, Amerika-Ukrayna əməkdaşlığı və onun Rusiya-Ukrayna müharibəsinin həllinə təsiri perspektivi kontekstində Vaşinqtonla Kiyev arasında imzalanmış, ABŞ-nin Ukraynanın təbii resurslarına çıxış əldə etməsini nəzərdə tutan razılaşma da vacib hadisəyə çevrilə bilər. Tramp administrasiyası əvvəllər bu razılaşmanın əhəmiyyətini Ukraynanın Vaşinqtona hərbi və maddi yardımından yaranmış borcu qaytarması imkanı ilə əlaqələndirirdisə, sənəddə bu haqda heç nə deyilmir. Yəqin ki, səbəb tərəflərin bu məqamla bağlı razılığa gələ bilməməsidir. Ukrayna tərəfi bildirirdi ki, birincisi, Trampın borc kimi göstərdiyi 350 milyard dollar şişirdilmiş rəqəmdir, ikincisi, ABŞ əvvəlki prezident Co Baydenin dövründə bu yardımı onlara təmənnasız ayırmışdı. Doğrudur, sənəddə bildirilir ki, bu müqavilə «ABŞ xalqının Ukraynaya Rusiyanın tammiqyaslı təcavüzündən qorunmasında göstərdiyi ciddi maliyyə yardımının etirafı ilə» imzalanır. Amma bu maddənin daha maraqlı cəhəti Tramp administrasiyasının Rusiyanın «təcavüz»ünü qəbul etməsindədir. Əvvəllər o, bu ifadədən istifadə olunmamasına üstünlük verirdi. Ağ Ev razılaşmanı Birləşmiş Ştatlar-Ukrayna tərəfdaşlığının göstəricisi, «Rusiyaya ABŞ-nin öz maraqlarının olduğu, Ukraynanın uğurlu inkişafına davamlı dəstək verdiyi mesajını çatdıran» sənəd kimi qiymətləndirib.
Rusiya ilə Ukrayna arasında atəşkəsin mümkün ola biləcəyini göstərən əsas hadisə isə Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin faşist Almaniyası üzərində qələbənin 80 illiyi ilə əlaqədar, cəbhədə üç günlük (mayın 8-dən 10-dək) atəşkəs elan etməsi olub. Şübhəsiz ki, bu qərarın əsasında, ilk növbədə, qələbə günü ilə bağlı təntənəli tədbirlərin, o cümlədən Moskvada bir sıra dövlət başçılarının iştirakı ilə keçirilməli olan paradın təhlükəsizliyinin təmini dayanırdı. Odur ki, Ukraynanın Moskvadan gəlmiş bu təşəbbüsü qəbul etməməsi təəccüblü olmayıb.
«Bu, çox qeyri-ciddi təsir bağışlayır», - deyə Zelenski bildirib: «Putinin mayın 9-da təcrid vəziyyətdən çıxması, Kreml meydanına gələcək liderlər və dostlar üçün rahat olması üçün yumşaq atmosferin yaradılması oyunu… Məsələ ondadır ki, onlar ayın 7-dək sizi qırırlar, 7-də özləri üçün iki və ya üç günlük rahatlıq əldə edirlər, ayın 11-dən yenidən raket atəşinə başalyırlar».
Bununla yanaşı, Kiyev Rusiyanın təklifinə cavab olaraq dərhal və hərtərəfli barışıq təşəbbüsü ilə çıxış edib. Moskvanın bu təklifdən imtinası elə 9 may günü eskalasiya təhlükəsini daha da artırıb. Yəni həmin gün Ukraynanın Moskva paradına zərbə endirəcəyi və əvəzində Rusiyanın Ukraynaya öldürücü zərbələrlə cavab verəcəyi istisna olunmurdu…
Lakin bayram günləri sakit keçib, cəbhədə döyüşlərin intensivliyi xeyli azalıb. Amma həmin üç gün də qarşılıqlı ittihamlarla keçib. Mayın 10-da isə uzunmüddətli barışıq imkanı və sonda müharibənin dayandırılması yeni əsaslar qazanıb.
9 may sonrası
Mayın 10-da Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya və Polşa liderləri – müvafiq olaraq baş nazir Kir Starmer, Prezident Emmanuel Makron, kansler Fridrix Merts və baş nazir Donald Tusk Kiyevə yollanaraq, orada mayın 12-dən başlayaraq 30 gün müddətinə atəşkəsin elan olunmasına dəstək bəyanatı qəbul ediblər. Bəyanatda bildirilir ki, bu, «diplomatiya üçün meydan yaradılması» baxımından vacibdir: «Bu dövr ərzində diplomatik işlər təhlükəsizliyin təmininə, sülhün siyasi və humanitar əsaslarının yaradılmasına yönəlməlidir».
Özlərini «arzulayanlar koalisiyası» adlandıran dörd Avropa ölkəsinin liderləri Rusiyanı «dayanıqlı sülhün təmininə yönəlmiş səylərə maneələri dayandırmağa» çağırıblar. Onlar hesab edirlər ki, «şərtsiz atəşkəsə təyinatına uyğun, hər hansı qeyd-şərtlə maneə yaradıla bilməz. Rusiya belə şərtlər irəli sürərsə, buna yalnız müharibəni davam etdirmək, diplomatiyanı pozmaq səyləri kimi baxılı bilər». Tam atəşkəsin «effektiv monitorinq» tələb etdiyini deyən liderlər bildiriblər ki, bu, «Birləşmiş Ştatlarla sıx koordinasiya ilə uğurla təmin edilə bilər». Bəyanat müəllifləri «Ukraynanın təhlükəsizliyinin və suverenliyinin əsas qarantı kimi, ölkənin müdafiə və təhlükəsizlik qüvvələrinin güclənməsinin mütləq olduğunu» da vurğulayıblar: «Ukraynanın təhlükəsizliyinin qarantı üçün əsas element həm də zəmanət qüvvələri (kontingent) olmalıdır». Avropalı liderlər Rusiyanı qeyd-şərtsiz və tam atəşkəsə razılaşmayacağı təqdirdə daha sərt sanksiyalarla hədələyib, bu sanksiyaların ölkənin bank və enerji sektoruna tətbiq olunacağını bildiriblər.
«Arzulayanlar koalisiyası» ilə görüşdən sonra Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski dörd liderlə birlikdə ABŞ-nin dövlət başçısı Donald Tramp ilə telefonla danışıb. Bunun ardından isə Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa bildirib ki, «Kiyev və onun bütün müttəfiqləri quruda, havada və suda bazar ertəsindən (mayın 12-dən – red.) başlayaraq, ən azı 30 günlük tam atəşkəsə hazırdır». Bu, barışığın Vaşinqton tərəfindən də dəstəkləndiyini göstərir.
Maraqlıdır ki, avropalı liderlərin Kiyevdəki mətbuat konfransı ilə eyni vaxtda ABŞ Prezidentinin Ukrayna üzrə xüsusi nümayəndəsi Kit Kelloq deyib: «30 günlük hərtərəfli (hava, yer, dəniz, infrastruktur) atəşkəs Avropanın İkinci Dünya müharibəsindən sonra üzləşdiyi ən böyük, ən uzunmüddətli müharibəsinin başa çatdırılması prosesinin əsasını qoyacaq».
Eyni zamanda belə bir xəbər də yayılıb ki, Vaşinqton Almaniyanın Ukraynaya 100 ədəd «Patriot» hava hücumundan müdafiə sistemi və 125 ədəd uzaqmənzilli raket verməsinə «hə» deyib. «The New York Times» qəzeti bununla əlaqədar yazır ki, bu silahlar Birləşmiş Ştatlar ərazisində istehsal edildiyindən, başqa ölkəyə məxsus olsa belə, istehsalçının razılığı olmadan kiməsə verilə bilməz. Buradan belə qənaətə gəlmək olar ki, əvvəllər Ukraynaya Amerika silahlarının tədarükünə tənqidi yanaşan Tramp indi Rusiyaya təzyiq üçün bu variantla razılaşıb. Bu isə Moskvanın hərtərəfli sülhə razı salınmasının vacib olduğu indiki dövrdə xüsusilə önəmlidir.
Elə həmin gün – mayın 10-u axşam Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiyanın Ukrayna və onun qərbli müttəfiqlərinin 30 günlük atəşkəs təklifi haqda düşünəcəyini açıqlayıb. O, təklifi «hadisələrin yeni inkişaf mərhələsi» kimi qiymətləndirib.
Mayın 11-nə keçən gecə isə jurnalistlər qarşısına bu dəfə Vladimir Putinin özü çıxıb. O, Kiyevə mayın 15-də İstanbulda birbaşa, ilkin şərtsiz danışıqların bərpasını təklif edib. Xatırladaq ki, tərəflər arasında birbaşa danışıqlar 2022-ci ildə elə İstanbulda pozulmuşdu. Bununla yanaşı, Putin dərhal atəşkəs ideyasını dəstəkləməyib: «Danışıqlar zamanı barışıqla bağlı yeni razılığa gəlinəcəyi istisna deyil».
Beləliklə, Rusiya ilkin şərt irəli sürmədən danışıqlara başlamağa razılıq verib. Lakin o, irəli sürdüyü şərtlərə əməl olunmadan atəşi dayandırmağa razı deyil. Putin bunu «münaqişənin ilkin səbəblərinin aradan qaldırılması» kimi şərh edir. Moskvada hesab edirlər ki, Kiyevlə birbaşa danışıqlar məhz bu məsələyə həsr olunmalıdır. Aydındır ki, Kreml «ilkin səbəblər» dedikdə hər qeydən öncə Ukraynanın Qərbpərəstliyini, onun NATO və Avropa İttifaqına üzv olmaq niyyətini nəzərdə tutur. Demək, Moskva Ukraynadan neytral status tələb edir.
O da aydındır ki, münaqişənin həlli üçün geosiyasi məsələlərlə yanaşı, ərazi mübahisəsinin həlli də vacibdir. Moskva ABŞ administrasiyasının təklif etdiyi məqam – Krımın de-yure Rusiyanın tərkib hissəsi kimi tanınması, həmçinin Ukraynanın işğal edilmiş ərazilərinin rus qoşunlarının nəzarətində qalması ilə kifayətlənmək istəmir. Belə bir məqamda Ukraynanın öz ərazi bütövlüyünün tam şəkildə bərpası tələbinə Kremlin münasibətindən danışmağa belə, dəyməz. Bununla yanaşı, Ukraynanın beş bölgəsinin (Krım, Donetsk, Luqansk, Zaporojye vçə Xerson) bütün ərazisinə iddialı olan Rusiyanın mövqeyi yalnız Ukraynanı deyil, onun avropalı müttəfiqlərini, həmçinin Moskva ilə kompromisə hazır olan Vaşinqtonu da qane etmir. Bunu məsələn, ABŞ-nin vitse-prezidenti Cey Di Vensin sözlərindən də anlamaq mümkündür. Moskvanın tələblərini «həddindən artıq böyük» adlandıran vitse-prezident deyib ki, «Rusiya işğal etmədiyi ərazilərin də ona veriləcəyinə ümid edə bilməz».
Qərbi narahat edən məqam da buradan irəlir gəlir: Ukraynanın «işğal edilməmiş» ərazilərinə də nəzarəti ələ keçirməyə çalışan, buna görə də təcili atəşkəs təklifi ilə razılaşmayan Rusiyanın danışıqlara getməyə razılıq verməsi diplomatiya pərdəsi altında hücumları davam etdirmək niyyətindən qaynaqlana bilər. Amma Tramp Rusiyanın «sözündən tutmaq» qərarına gələrək, Ukraynanı Putinin danışıqların mayın 15-də İstanbulda bərpa edilməsi təklifilə razılaşmağa çağırıb. Bunun ardından Zelenski bəyanatla çıxış edib: «Mən bu cümə axşamı, mayın 15-də Türkiyədə olacağam. Putini Türkiyədə gözləyirəm. Şəxsən. Ümid edirəm ki, Putin bu dəfə nəyisə bacarmamasına səbəb, bəhanə axtarmayacaq. Biz müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlara hazırıq. Cümə axşamı, Türkiyədə». Tramp isə daha da irəli gedərək Zelenskinin Putinlə görüş ideyasını nəinki dəstəkləyib, İstanbul danışıqlarında özünün də iştirak edə biləcəyini söyləyib.
Lakin Kiyevlə birbaşa danışıqlara razılıq vermiş Putin Zelenski ilə şəxsi görüşü nəzərdə tutmurmuş. Bu, bir məqamı təsdiqləyir: Kiyev Rusiya ilə qarşı tərəfin atəşkəsə razılaşmadığı halda belə, birbaşa danışıqlara razılaşmasına baxmayaraq, hərbi əməliyyatların dayandırılması məhz Moskvanın real güzəştlərə getməsinə bağlıdır. Fərqi yoxdur, bu güzəştlər dövlət başçıları səviyyəsinə razılaşdırsın, ya daha kiçik ranqlı məmurlar səviyyəsində. Sülhə aparan yol məhz bu güzəştlərdən keçir. Müvafiq olaraq, həm də bir suala cavabın tapılmasından: ümumiyyətlə, Rusiya-Ukrayna sülhü mümkündürmü? Hələlik az-çox nikbinlik yaradan yalnız Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın fikirləridir – Rusiya və Ukrayna liderləri ilə müzakirələr aparan Ərdoğan İstanbul danışıqları nəticəsində uzunmüddətli sülhə nail olunacağına ümidini ifadə edib.

Is a significant diplomatic breakthrough between Ukraine and Russia possible?
The prospect of long-awaited peace is becoming a tangible possibility in Ukraine. The war-torn country now has an opportunity for a swift ceasefire. This opportunity arose from direct negotiations between Ukraine and Russia in Istanbul on 15-16 May, an idea supported by major interested parties, namely the Western power centres—the US and the EU. However, the warring sides, each defending diametrically opposed positions and viewing the conflict as existential, must be able to open a path to peace.
Prior to the scheduled Russo-Ukrainian talks in Ankara, the presidents of Türkiye and Ukraine, Recep Tayyip Erdogan and Vladimir Zelensky, respectively, met for approximately three hours. Following the meeting, Zelensky announced that Ukraine's delegation to Istanbul would be led by Defence Minister Rustem Umerov. He indicated that Ukraine is awaiting "clear signals from colleagues in the US and Türkiye regarding the timing and date of the negotiations."
Meanwhile, the anticipated arrival of Russian President Vladimir Putin in Istanbul did not materialise. A delegation from Moscow, led by Kremlin aide Vladimir Medinsky, was dispatched to Dolmabahçe Palace for the talks. US President Donald Trump stated that he had not been disappointed by the level of the Russian delegation at the Ukraine talks in Turkey. He has stated that he will not engage in discussions on resolving the Ukrainian conflict until he has met with Putin. Meanwhile, President Erdogan's administration has declared its readiness to host both Ukrainian and Russian presidents for talks, should they wish to do so.
Bloody April and a three-day truce
Since April 2025, the war, which has now lasted more than three years, has intensified, resulting in civilian casualties. Several Ukrainian cities, including Krivoy Rog, Sumy, Dnepr, Zaporozhye, Kharkov, and the capital Kiev, have been subjected to devastating ballistic missile strikes by Russia. According to the UN Monitoring Mission's latest report on human rights in Ukraine, at least 209 people were killed and 1,146 injured in these attacks. The incident resulted in significant casualties, including many children: at least 19 fatalities and 78 injuries, representing the highest confirmed monthly toll of child casualties since June 2022. Such patterns of Russian attacks on major Ukrainian cities continued into early May.
In response, Ukraine has increased its use of drones to target strategic locations within Russia. The most significant drone attack on Russian cities, including Moscow, took place on 6-7 May. It is estimated that over 500 drones were used, which resulted in a significant decrease in civilian air traffic in Russia's European region.
As hostilities increased, there were growing doubts about the chances of success for mediation efforts by the new US administration under President Donald Trump. The White House has made it clear that it is not satisfied with the lack of willingness shown by both sides to make the necessary concessions for peace. Moscow demands the recognition of all Ukrainian territories "constitutionally" incorporated into Russia, including not only occupied Crimea and parts of Donetsk, Luhansk, Zaporozhye, and Kherson regions, but also Ukrainian territories not controlled by the Russian army. Kiev has accepted de facto recognition of current frontline realities, but has rejected several US proposals that challenge Ukraine's territorial integrity or could have irreparable consequences.
The key issues include Ukraine's renunciation of Crimea and the creation of a demilitarised zone, requiring both Ukrainian and Russian forces to withdraw 15 km from the current contact line. President Zelensky emphasised the potential risks involved, citing the example of Kherson: "From which line should we proceed with the count – from the border or from the contact line? If we consider a radius of 15 km, the issue of Kherson becomes pertinent. This suggests that there will be no military presence from our side in Kherson. The absence of military personnel in Kherson precludes our ability to assert our authority in that region."
Meanwhile, a significant development in US-Ukrainian cooperation with regard to conflict resolution is an agreement granting the US access to Ukraine's natural resources. While the Trump administration previously linked this agreement to Ukraine repaying military and financial aid from the US, the agreement text makes no mention of repayment. This may be due to ongoing disagreements between Washington and Kiev: Kiev has expressed concerns that Trump may have exaggerated the value of American aid at $350 billion, and that the Biden administration's assistance was provided on a grant basis. The document does acknowledge "significant financial and material support that the American people provided Ukraine in defending itself from full-scale Russian invasion." This is a noteworthy development, as it represents a shift in the Trump administration's previous stance of refraining from characterising Russian actions as "aggression". Washington views this agreement as a demonstration of the US's commitment to its partnership with Ukraine, and as a clear indication to Russia that the US has its own interests and is committed to supporting Ukraine's successful development.
The event that directly led to the possibility of a ceasefire was Putin's announcement of a three-day truce (May 8-10) to commemorate the 80th anniversary of victory over Nazi Germany. This decision was primarily to ensure safety during the celebrations, including the military parade in Moscow attended by leaders from several countries. Consequently, Ukraine's rejection of Russia's proposal was to be expected.
"It appears to lack seriousness. The objective is to create a soft atmosphere for Putin's exit from isolation on 9 May, so that all those leaders and friends who will come to Red Square feel comfortable. The point is they attack us until May 7, then create two or three comfortable days for themselves on May 7, then attack us again with missiles on May 11," said President Zelensky.
However, Ukraine responded with a counterproposal for an immediate and comprehensive ceasefire. Russia's refusal has led to concerns about the potential for escalation on Victory Day, including the possibility of Ukrainian strikes on Moscow's parade and Russian retaliation in Kiev.
Notwithstanding, the holiday period passed relatively peacefully. There was a marked decrease in the intensity of hostilities, despite mutual accusations of widespread ceasefire violations during the truce. On 10 May, there was a notable increase in the likelihood of a longer ceasefire and, ultimately, the cessation of hostilities.
After May 9
On 10 May, UK Prime Minister Keir Starmer, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Friedrich Merz, and Polish Prime Minister Donald Tusk visited Kiev and issued a joint statement in support of a 30-day ceasefire, to be implemented from 12 May, with the aim of creating space for diplomacy. The statement read as follows: During this period, diplomatic efforts should concentrate on establishing the security, political and humanitarian foundations of peace.
The four European leaders, who are collectively known as "the coalition of the willing", have urged Russia "to cease hindering efforts aimed at securing lasting peace". They emphasised that "an unconditional ceasefire cannot be constrained by any stipulations. If Russia were to propose such conditions, it should be viewed as an attempt to prolong the war and hinder diplomatic efforts." They noted that a comprehensive ceasefire "requires effective monitoring that can be successfully implemented in close coordination with the United States." The statement emphasised "the critical importance of strengthening Ukraine's defence and security forces as the main guarantee of its sovereignty and security." Security guarantee forces should also be included in this framework. Should Moscow refuse a full unconditional ceasefire, it is threatened with harsher sanctions on its banking and energy sectors.
Following this meeting, President Zelensky participated in a telephone conversation with US President Trump and European leaders. Following this, the Ukrainian Foreign Minister Andriy Sibiga stated that "Ukraine and all allies are ready for a full unconditional ceasefire on land, air and sea for a minimum of 30 days, to commence on Monday, 12 May." This confirmed US support for the truce.
It is worth noting that at the same time as the press conference of the European leaders in Kyiv, the US Special Representative for Ukraine, Keith Kellogg, made the following declaration: A comprehensive ceasefire, including all aspects of warfare, will be initiated. This will last for 30 days and will be the first step in ending the war in Europe, which is the largest and longest war since World War II.
Simultaneously, it was announced that Washington has approved the transfer of 100 Patriot air defence missiles and 125 long-range rockets to Ukraine. The New York Times has reminded its readers that these weapons are manufactured in the US and cannot be exported without the approval of the American government, even if they are owned by another state. Consequently, Trump – who had previously criticised US arms supplies to Ukraine – is now leveraging this leverage as pressure on Russia. This is particularly relevant at this crucial moment, which demands Moscow's agreement to a comprehensive ceasefire.
On that evening, Dmitry Peskov, the Kremlin's official representative, stated that Russia would "give consideration" to Ukraine's and its Western allies' 30-day ceasefire proposal, characterising it as "a new development".
On the night of May 11, Putin made an appearance before the press, during which he proposed the resumption of direct negotiations with Kiev on May 15 in Istanbul — the same location where talks were halted at the end of 2022. However, Putin did not explicitly state that he was in favour of an immediate ceasefire; he merely stated: "There is a possibility that a new truce could be agreed upon during the course of the negotiations."
Russia has agreed to talks without preconditions. However, it remains unwilling to accept a ceasefire until it has met certain conditions. Putin has characterised Moscow's position as necessitating the 'elimination of the root cause of the conflict'. In Kremlin terms, this refers to Ukraine's pro-Western orientation and its aspirations to join NATO and the EU, and it demands that Ukraine maintain a neutral status.
It is evident that, in addition to geopolitical considerations, territorial issues play a pivotal role in maintaining peace. Moscow has rejected the suggestion made by Washington that recognition should be limited to Crimea and the parts of Ukraine that it currently controls. Furthermore, it is in direct opposition to Kiev's demand for full territorial integrity.
Moscow's refusal to relinquish its claims over five Ukrainian regions (Crimea, Donetsk, Luhansk, Zaporozhye, Kherson) has caused discontent not only with Ukraine and its European allies, but also with the US, which is willing to compromise with Russia. US Vice President J.D. Vance has described Moscow's demands as "too large", adding that "Russia cannot expect territories it has not even captured yet".
Western powers have expressed concerns that Russia may be using negotiations as a means to conceal ongoing offensive operations and to avoid immediate cessation of hostilities. These concerns stem from the perception that Russia seeks to assert control over regions of Ukraine that have not yet been occupied. However, President Trump took the decision to "hold Russia to its word" and urged Ukraine to accept President Putin's offer to resume Istanbul talks on May 15. Following this, Zelensky made the following declaration: "I will be in Türkiye this Thursday, May 15, expecting Putin to be there in person. It is to be hoped that Putin will not seek to justify the non-occurrence of events by finding reasons for them. We are prepared to initiate dialogue to bring an end to the current state of hostilities. Thursday, Türkiye." Trump's position was further elaborated upon, with his explicit support for the Zelensky-Putin meeting, and his personal involvement in the Istanbul talks.
However, Putin's agreement for direct talks with Kiev did not imply a meeting with Zelensky. This confirms that although Ukraine has agreed to direct negotiations, even without Russia agreeing to halt hostilities, real concessions must come from Russia—not just hypothetical ones—and regardless of whether these happen at heads-of-state or lower official levels.
It is only through such concessions that the path to peace can be forged, and thus an answer can be found as to whether Russian-Ukrainian peace is possible.
At this time, the most optimistic indication is from Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who, following discussions with both Russian and Ukrainian leaders, has expressed hope for long-term peace from the negotiations taking place in Istanbul.