OKSİGENLƏ NƏFƏS ALMAQ – TEATRLA NƏFƏS VERMƏK
Konstantin SOLDATOV: “İstəyirəm ki, daha çox hava olsun, insanlar etdiyimiz işlərdən zövq alsınlar və bəlkə də faydalansınlar”
Deyirlər ki, bahar bayramı - Novruz günlərində doğulanlar dünyanın ən xoşbəxt insanlarıdır. Çünki Uca Tanrı onları Sevgi vergisi ilə mükafatlandırır: onlar insanlara, ailəyə, peşəyə, işə, ölkə və xalqına xidmət edirlər. O ölkə və xalqa ki, onların mədəni-etnik çoxmillətli mühitdə şəxsiyyətini formalaşdırıb, onlara özünü bakılı adlandırmaq hüququ verib.
Bakılı Konstantin Soldatovun yaradıcı və insani taleyi buna sübutdur. Hələ erkən uşaqlıq dövründə onun qəlbini əsir edən bir, lakin alovlu ehtiras, onun istedadlarının müxtəlifliyində öz yaradıcı təcəssümünü tapıb və bu da belə anlayışlarda ifadə olunur: insan, ər, ata, aktyor, rejissor, müəllim, bəstəkar, əcdadlarının torpağına o qədər aşiq olan bakılı ki, bir gün buraya qayıtmaq qərarına gəlib. Bəlkə də həmişəlik.
Teatr və kino rejissoru, prodüser, müəllim, bəstəkar. Soldatov 50-dən çox tamaşa hazırlayıb, “Qızıl maska”ya namizəd olub, GİTİS-i (Rusiya) - aktyorluq (2001) və rejissorluq (2008) fakültələrini bitirib. Teatr Lideri Məktəbində (Rusiya) təhsil alıb. “Teatr.doc” laboratoriyalarının, teatr rejissoru Lev Dodinin, dramaturq və rejissor Mixail Uqarovun, həmçinin rejissor Pavel Rudnevin laboratoriyalarının iştirakçısı olub. Müasir teatra həsr olunmuş “Yeni insanlar” teatr festivalının (Rusiya) bədii rəhbəridir. Dörd tamaşa üçün musiqi yazıb. Hazırda Soldatov Bakıda rusdilli teatr olan ArtBəndə (ART-BANDA) Yaradıcılıq Birliyinin rəhbəridir.
- Teatra olan marağım hələ Bakıda başlamışdı. Bacım məni Opera və Balet Teatrına aparırdı. “Şelkunçik” baletini, “Zoluşka” tamaşasını xatırlayıram. Və tamaşaçı zalında oturduğum bu anlarda bir sehrli an baş verirdi. Artistlərin necə hərəkət etməsi, səhnənin necə tərtib olunması, işıqların necə yanması xoşuma gəlirdi. Zalda tamaşanın başlamasını gözləyən zaman yaranan həyəcan məni cəlb edirdi. Sonra isə məktəbdə bunun haqqında danışmaq, necə olduğunu təsvir etmək xoşuma gəlirdi.
Artıq Rusiyada olarkən GİTİS-ə daxil oldum, aktyorluq fakültəsini bitirdim, artist oldum. Bir müddət sonra tamaşalar hazırlamaq istədiyimi başa düşdüm və İosif Leonidoviç Reyxelqauzun emalatxanasında rejissorluq fakültəsinə daxil oldum, 2008-ci ildə isə oranı bitirdim. O vaxta qədər artıq həm artist kimi tamaşalarda iştirak edirdim, həm də rejissor kimi çalışırdım. Layihələr hazırlayırdım, Böyük Britaniya Şurasının laboratoriyalarında, “Teatr.doc”da, Müasir Pyes Məktəbinin layihələrində iştirak edirdim. İnstitutu bitirdikdən sonra Moskva Müasir Pyes Məktəbi Teatrında işlədim, gözəl artistlərlə - Sergey Yurski, İrina Alferova ilə tanış oldum. Aktyorluq ustadımız Albert Leonidoviç Filozov öz təcrübəsini bizimlə bölüşürdü. Sonra bütün Rusiya boyu tamaşalar hazırlamağa başladım. Buraya Krasnodar, Çelyabinsk, Tümen, Kirov, Kaluqa daxil idi. Dnestryanı, İsveçrə, ABŞ, Almaniyada da tamaşalar hazırladım. Almaniya, İtaliya və Fransada festivallarda oldum.
- Demək, Bakı xoşbəxt uşaq dövrünün şəhəridir?
- Bu sual üçün təşəkkür edirəm. Uşaqlığım haqqında danışmağı çox sevirəm: Sabunçu qəsəbəsində necə doğulub boya-başa çadığım haqqında. Bu mövzuda bir “storytelling” (hekayə nəqli) layihəsi hazırlayıram. Hansı həyətdə böyüdüyümü, qonşularımızın kim olduğunu, uşaqlarla həyətdə necə oynadığımızı, qaçdığımızı, damlara dırmaşdığımızı, relslərdə oynadığımızı, stadiona futbol oynamağa qaçdığımızı danışacağam. Biz saatlarca bağda giləmeyvə, meyvə yeyərək vaxt keçirirdik. Novruz macəralarını xatırlayıram - qonşuların hasarının üstündən şirniyyat üçün papaqlarımızı necə atırdıq. 1990-cı illərin əvvəllərində çətin vaxtlar da olub, qonşularla birlikdə qızınırdıq, şam işığında oturur, bir-birimizə dəstək olurduq. Ümumiyyətlə, hər şey olub.
- Bəs uşaqlıq dövrünün şəhəri nə qədər dəyişib?
- Şəhər çox dəyişib. Maraqlı binalar, memarlıq tikililəri yaranıb, amma əsas şey dəyişməz qalıb. Bu - istilik, qonaqpərvərlik, səmimiyyət, mehribanlıqdır. İnsanlar fərqli geyinməyə başlayıblar, evlər fərqli görünür - bu şəhərin görünüşünü dəyişir, amma daxili istilik, ab-hava - bütün bunlar qorunub saxlanılıb. Bu, hər yerdə hiss olunur.
- Bakıda dördillik yetkin həyatında çox şeyə nail olmusan...
- Bakıya gələn kimi ideyalarımı həyata keçirmək üçün imkanlar axtarmağa başladım. Dostum, aktyor Leonid Klyots ilə uyğunlaşdırdığımız ilk layihələrdən biri “Bir torba alma” cizgi filmi əsasında interaktiv uşaq formatı idi. İkinci layihə - musiqiçi oğlum və həyat yoldaşım, aktrisa İrina Yakubenko ilə hazırladığım “Daş qonaq” tamaşası olub. Sonra “Andlı qızlar”, Çingiz Babayevlə “Qarğa” tamaşaları, bir neçə uşaq tamaşası, “Artım” və YARAT müasir incəsənət məkanlarında performanslar olub. “Salam Sinema” ilə əməkdaşlıq edirik, orada tamaşa göstərəcəyik. Həmçinin “Youtube”da milyonlarla abunəçisi olan kanallarda kreativ direktor kimi işlədim, bu, maraqlı təcrübə idi. Çingiz Babayev və Elnur Babayevlə olduğu gözəl rəssamlar kollektivində sənədli film çəkdim. Treninqlər, bədii qiraətlər keçirdim, “Tağıyev” filmi daxil olmaqla bir neçə filmdə çəkildim. Məni orada kiçik bir epizodda görmək olar. Əlbəttə ki, Bakıdakı əsas layihə - əla aktyor, rəssam və rejissor komandası ilə “Teatr O2”dir.
- Hər tamaşadan sonra müzakirə təşkil edirsən. Teatrına gələn bakılı tamaşaçı auditoriyası haqqında təəssüratın necədir?
- Teatrda müzakirələri və bakılıların, şəhərin qonaqlarının tamaşaları necə müzakirə etdiklərini çox bəyənirəm. Müxtəlif auditoriyamız var: yerli sakinlər, gəlmələr, teatr dostları, turistlər. Başqa ölkələrdən olan insanların “Bizə “Teatr O2”yə getməyi məsləhət gördülər” dediklərini eşitmək xoşdur. Əladır! Bizi tanıyırlar, bizi tövsiyə edirlər. Müzakirələr müxtəlif alınır, mövzular mürəkkəb, kəskindir və tamaşaçılar anlamaq istəyir, fikirlərini bölüşürlər. Hətta hamı öz fikirlərini ifadə edə bilməsə də, başqalarını dinləyərək lazımi sözləri tapırlar. Bakılılar çox səmimi, yaradıcıdırlar, gördüklərini hiss etməyə çalışırlar. Və ən əsası - laqeyd insanlar yoxdur.
- Tamaşaçılar “rampa olmadan” dialoqa nə dərəcədə hazır və açıqdırlar?
- Hazırlıqlı tamaşaçılar var - nə deyəcəklərini bilirlər, təəssüratlarını, şəxsi hekayələrini bölüşürlər. Sadəcə dinləmək üçün qalanlar var, onlar da müzakirələr yavaş-yavaş cəlb olunurlar. Tamaşaçılar belə dialoqa hazırdırlarmı? Bəli, hazırdırlar. Və məmnuniyyətlə müzakirələri gözləyirlər. Tamaşaçılar müxtəlifdir: dolu vəziyyətdə olan, çaşqın, məyus - onların hamısı teatra vurğundur.
- Onlar sənin rejissor interpretasiyalarının “dili”ni qavramağa nə dərəcədə hazırdırlar?
- Tamaşaçılar maraqlanırlar. Hətta nəsə anlaşılmaz qalsa belə, maraq göstərir, anlamaq istəyir, suallar verirlər. Onlar müzakirələrdə qalır, nə baş verdiyini, hansı obrazların, hansı simvolların olduğunu anlamağa çalışırlar. Tamaşaçının anlamaq və prosesdə bizimlə birlikdə olmaq istəyi çox əladır.
- Məsələn, sənin franşiza janrında “Kveşeninq” tamaşan var. Oxuculara adın, janrın nə məna verdiyini və səhnədə bunun necə işlədiyindən bəhs edərdin.
- “Questioning” - interaktiv performansdır. İlk dəfə onu Sankt-Peterburqda “Giriş nöqtəsi” festivalında gördüm - təəssürat heyrətamiz idi. “Teatr O2” yarananda İsveçrənin “Magic Garden” şirkəti ilə formatı Bakıda uyğunlaşdırmaq üçün danışıqlara başladıq. Yevgeni Kazaçkovun tərcüməsində, bizim kontekstimizə uyğun düzəlişlərlə oynayırıq. Format unikaldır - səhnədə aktyorlar olmadan. Tamaşaçılar bir-birinin qarşısında oturur, anketlər götürür, suallara cavab verir, süjet boyunca birlikdə irəliləyirlər. Şübhəsiz, bu, teatrdır, amma qeyri-adi formatda. Atmosfer var və katarsis mövcuddur - finalda insanlar bu bir saat ərzində yaşadıqlarını həvəslə müzakirə edirlər. Güclü təcrübədir.
- “Storitellinq” janrı nə deməkdir və “Sərhədləri dağıdaraq” tamaşasında sən onu necə həyata keçirmisən?
- “Storitellinq” – hekayələr haqqında danışmaqdır. Başımıza gələnləri bölüşmək hamımıza tanışdır. Keçən il “storitellinq” laboratoriyası başlatdım. Çoxlu maraqlı hekayələr alındı: Leonid Klyots öz həyatından məzəli hadisələri xatırladı, Sayalı Bahar bürclərə marağından danışdı, Yevgeni Maksimov DJ kimi işindən, mən Sabunçudakı uşaqlığımdan, İskra Tarant seks haqqında interaktiv “storitellinq” yaratdı, Pavel Savçuk “İngilis dilini necə öyrənmək olar” mövzusunda danışdı. Tatyana Selivyorstovanın “Sərhədləri dağıdaraq” “storitellinqi”ni müntəzəm olaraq oynayırıq. Bu format tamaşaçının diqqətini saxlamağa, onu hekayəyə cəlb etməyə kömək edir. Yaxın zamanda çox maraqlı bir qəhrəmanla yeni “storitellinq” başladacağam.
- İmmersiv tamaşa səhnədəki hərəkət baxımından nədir?
- İmmersiv tamaşa - tamaşaçının prosesə cəlb olunması, qoşulmasıdır. Teatrımızda belə təcrübə olub: tamaşaçı real mənzilə düşür, əvvəlcə hərəkət mətbəxdə, sonra dəhlizdə, qonaq otağında baş verir. İrina Yakubenkonun “Axmağıq biz axmaq” tamaşası Rəşid Behbudov küçəsindəki məkana - əsl mənzilə mükəmməl uyğunlaşdı. Tamaşaçılar detalları, kostyumları, rekvizitləri nəzərdən keçirə bilirdilər. Mənim üçün immersivlik - sanki filmin operatorusan, istədiyin kimi rakursu dəyişirsən, baş verənlərə müxtəlif bucaqlardan baxırsan. Hər tamaşaçı özü hərəkətə baxış nöqtəsini seçir: nəyi görmək, nəyə diqqət yetirmək.
- Siz aktyorlar/rejissorlar üçün məktəb və ya ustad dərsləri açmısınız. Bu barədə danışardınız.
- Keçən ildən biz böyüklər, aktyorluq sənətini mənimsəmək istəyənlər üçün aktyorluq kursu açdıq. Mən aktyorluq fakültəsinin birinci ilinin proqramını götürdüm və özünü kəşf etmək istəyən insanlara uyğunlaşdırdım. Bizə müxtəlif məqsədlərlə gəlirlər: gərginlikdən azad olmaq, daha sərbəst danışmaq, nitqi yaxşılaşdırmaq, maraqlı insanlar tapmaq. Qalanlar teatrın bir hissəsinə çevrilirlər – qiraətlərdə iştirak edir, tədbirlərdə çıxış edirlər. Məsələn, məzunlarımız Tatyana və Haydi artıq “Andlı qızlar” tamaşasında oynayırlar. Kursu mən İrina Yakubenko ilə aparıram - o, aktrisalıq təcrübəsini ötürür, nitq üzərində işləyir. Martda rejissorluq kursu başlatdım, teatrda müasir istiqamətləri nəzərdən keçirdik və dərhal təcrübəyə keçdik: teatrın məkanlarında, dəhlizlərində, foyesində, kiçik yardımçı otaqlarda sayt-spesifik öyrəndik. Teatr hər yerdə ola bilər. İstənilən məkanda. İndi rejissorluq laboratoriyasının iştirakçıları öz eskizləri üzərində işləyirlər, nümayişlər hazırlayırıq.
- “Oksigen” meydançasında hələlik yalnız bir rejissor var: o da sizsiz. Teatrın rejissor heyətini genişləndirmək planları varmı?
- “Teatr O2”də kifayət qədər çox rejissor var. İrina Yakubenko “Axmağıq biz axmaq” tamaşasını, mənimlə birlikdə isə “İkisi” tamaşasını hazırladı. Leonid Klyots – “Meyvələrin mübahisəsi”, “Love is”, “Panika”. Yevgeni Maksimov - uşaq tamaşaları. İskra Tarrant – “London”, “Anonim alkoqoliklər klubu”. Bu yaxınlarda Moskvadan Natalya Trubnikova bütün ailə üçün tamaşa hazırladı, indi gənc rejissor İsmail İmanın “Mənim bayquşlarıma işıq düşmür” pyesini məşq edir. Onun premyerasının iyunda baş tutacağını gözləyirik. Gənclərə məkan təqdim edir, ideyalarını həyata keçirməyə kömək edirik. Teatrımızda bunun üçün eksperimental kiçik səhnə var.
- Bəs teatr niyə “Oksigen” adlanır?
- Teatr ona görə “O2” adlanır ki, çünki biz hava, nəfəs haqqındayıq. Bizim üçün teatr və Bakıda onunla məşğul olmaq imkanı təmiz hava udmaq kimidir. İstəyirik ki, hava daha çox olsun, insanlar etdiyimiz işdən həzz alsınlar və bəlkə də faydalansınlar. Şüarımız belədir: “Teatrla nəfəs al”. Bir dəfə Pyotr Naumoviç Fomenko demişdi: “Tamaşanın ən etibarlı materialı – havadır”. Əlavə edəcək bir şeyim yoxdur.
- Bakılı Konstantin Soldatovun yaradıcılıq planlarında nə var?
- Qarşıdakı il zəngin olacaq. Teatrdan danışsaq, bu, yeniyetmələr üçün hip-hop formatında musiqi layihəsi, həmçinin Petruşevskayanın “Andante” pyesi əsasında tamaşadır. Həmçinin Çingiz Babayevlə birgə işimizi davam etdirmək istəyirik. Tamaşamız erotikaya həsr olunacaq. Avropadan teatr xadimləri ilə işləmək istəyirik, birgə layihə üçün maliyyə vəsaiti axtarırıq. Həmçinin xarici qastrollara çıxmaq arzusundayıq. Artıq başqa ölkələrdəki tamaşaçılara göstərə biləcəklərimiz məsələlər var. Teatrdan kənarda qısametrajlı film çəkmək planlarım var, ümid edirəm ki, məqalə çıxana qədər artıq çəkilmiş olacaq. Qırğızıstanın Xalq artisti Roza Amanova ilə böyük sənədli layihəni tamamlamaq istəyirəm - 2023-cü ildə başladığım sənədli filmi. Montajı və səs işini tamamlamaq lazımdır. Tanınmış prodüserlə tarixi sənədli film üzərində işləyirik. Və ümid edirəm ki, qarşıdakı il ərzində müəllif müziklini buraxacağam. Bu arada, iyunda İçərişəhərdə, həm bizim, həm də şəhər qonaqlarının sevdiyi İçərişəhərdə möhtəşəm “Muğam saatı” aksiyası olacaq. Mən layihənin rejissoruyam. Gəlin!

INHALE OXYGEN – EXHALE THEATRE
Konstantin SOLDATOV: "I would like there to be more air, so that people are exhilarated by what we do and, perhaps, benefit from it."
It is said that those born during the spring holiday of Novruz are among the happiest people in the world. This is because the Almighty is said to bestow upon them the gift of Love: a love for people, family, their profession, the endeavours they serve throughout their lives, and for the country and its people, whose diverse cultural and ethnic environment has moulded an individual's personality, granting them the right to call themselves a Baku citizen.
The creative and personal destiny of Baku resident Konstantin Soldatov affirms this. A singular yet fiery passion, which captured his heart in early childhood, found its creative embodiment in his diverse talents – manifested as a man, husband, father, actor, director, pedagogue, composer, and a Baku resident so enamoured with the land of his ancestors that he one day chose to return. Perhaps forever.
Theatre and cinema director, producer, teacher, and composer. Soldatov has directed over 50 productions and is a nominee for the Golden Mask award. He graduated from GITIS (Russia), completing degrees in acting (2001) and directing (2008). He also studied at the School of Theatre Leaders (Russia). He participated in workshops ("labs") with Theatre.doc, theatre director Lev Dodin, playwright and director Mikhail Ugarov, and director Pavel Rudnev. He served as the Artistic Director of New People, a Russian theatre festival dedicated to contemporary theatre. He has written music for four plays. Soldatov currently heads ArtBəndə (ART-BANDA), a creative association for Russian-language theatre in Baku.
"My passion for theatre began back in Baku. My sister took me to the Opera and Ballet Theatre. I recall the ballet "Nutcracker" and the performance of "Cinderella". In those moments, sitting in the auditorium, there was a palpable sense of magic. I loved the actors' movements, the stage design, and the way the lights came on. The excitement in the audience while waiting for the performance to begin – that thrilled me. Afterwards, I enjoyed discussing it at school, recounting the experience.
"When I found myself in Russia, I entered GITIS, graduated from the acting faculty, and became a performing artist. After a while, I realised I wanted to direct plays, so I enrolled in the directing department, in the workshop of Iosif Leonidovich Reichelgauz, graduating in 2008. By then, I had already participated in productions both as an actor and as a director. I undertook various projects and took part in British Council workshops, initiatives with Theatre.doc, and projects at the School of Modern Play. After graduating, I worked at the Moscow Theatre of the School of Modern Play, where I had the opportunity to know wonderful artists like Sergei Yursky and Irina Alferova. Our acting master, Albert Leonidovich Filozov, generously shared his experience. Subsequently, I began staging productions all over Russia – in Krasnodar, Chelyabinsk, Tyumen, Kirov, Kaluga – as well as in Transnistria, Switzerland, the US, and Germany. I have also attended festivals in Germany, Italy, and France."
"So, Baku is the city of your happy childhood?"
"Thank you for that question. I love to talk about my childhood – how I was born and grew up in the Sabunchi settlement. I actually have a storytelling project on this topic. I describe the yard I grew up in, who our neighbours were, how we used to play there, run around, climb on roofs, play on the railway tracks, and dash off to the stadium for a game of football. We would spend hours in the garden, eating berries and fruits. I recall our Novruz adventures – how we would throw hats over the neighbours' fences for sweets. There were also difficult times in the early nineties, when we would gather with neighbours for warmth, sit by candlelight, and support one another. Generally, we experienced all sorts of things."
"How much has the city of your childhood changed?"
"The city has changed considerably. Interesting buildings and architectural structures have appeared, but the most important thing has remained unchanged: its warmth, cordiality, and hospitality. People dress differently now, and houses look different – these things alter the city's appearance, but the inner warmth, the atmosphere – all that has remained. And it can be felt everywhere."
"In the four years of your adult life back in Baku, you have managed to accomplish a great deal..."
"As soon as I returned to Baku, I began looking for opportunities to realise my ideas. One of the first projects, which my friend, actor Leonid Klotz, and I adapted, was an interactive children's format based on the cartoon "Bag of Apples." The second project was the play "The Stone Guest," which I staged with my son, a musician, and my wife, actress Irina Yakubenko. Then came the performances "The Vow Maidens" and "The Raven" with Chingiz Babayev, several children's plays, and performances in contemporary art spaces like Artım and YARAT. We are currently co-operating with Salam Sinema and plan to perform a play with them. I also had an interesting experience working for a YouTube company as a creative director for channels with millions of subscribers. I made a documentary film with a wonderful group of artists, including Chingiz Babayev and Elnur Babayev. Additionally, I've conducted training sessions, organised readings, and acted in several films, including a small role in the film "Taghiyev." And, of course, the main project in Baku is Theatre O2, with its fantastic team of actors, artists, and directors."
"You organise a discussion after every performance. What are your impressions of the Baku audiences who visit your theatre?"
"I genuinely enjoy the discussions in the theatre and the way Baku residents and visitors engage with the plays. Our audiences are diverse: locals, visitors, friends of the theatre, and tourists. It's gratifying to hear people from other countries say, 'We were advised to go to Theatre O2.' That's wonderful! It means they know about us and recommend us. The discussions vary; the topics can be challenging and pertinent, and the audience is eager to understand and share their opinions. Even if not everyone can immediately articulate their thoughts, they often find the right words after listening to others. Baku residents are very sincere and creative, and they strive to connect emotionally with what they have seen. Most importantly, no one remains indifferent."
"How ready and open is the audience for a dialogue that bridges the divide between stage and spectator?"
"Some audience members come prepared – they know what they want to say and readily share their impressions and personal stories. Others initially prefer to listen, gradually becoming more involved. Is the audience ready for such a dialogue? Yes, they are. And they eagerly anticipate these discussions. The audience is varied: some are fulfilled, some are disheartened, some are disappointed – but all of them are in love with the theatre."
"How receptive are they to the 'language' of your directorial interpretations?"
"The audience is engaged. Even if certain aspects remain beyond their immediate grasp, they demonstrate interest, a desire to comprehend, and they ask questions. They stay for the discussions, endeavouring to understand the proceedings, the imagery, and the symbolism. It's excellent when the audience genuinely wants to understand and join us in the process."
"For instance, you have a play in what you term the 'franchise' genre, titled 'Questioning.' Could you explain to our readers what this name and genre signify, and how it functions on stage?"
"'Questioning' is an interactive performance. I first encountered it at the Access Point festival in St Petersburg – the impression was astounding. When Theatre O2 was established, we began negotiations with the Swiss company Magic Garden to adapt the format for Baku. We perform it using Evgeny Kazachkov's translation, with modifications to suit our local context. The format is unique: there are no performers on stage. The audience members sit facing each other, receive questionnaires, answer questions, and collectively follow the narrative. It is unquestionably theatre, albeit in an unconventional format. There is a distinct atmosphere and a sense of catharsis – in the finale, people eagerly discuss what they have experienced during that hour. It's a powerful experience."
"What does the genre of storytelling entail, and how did you realise it in 'Breaking Boundaries'?"
"Storytelling is, quite simply, about telling stories. We are all familiar with it from when we share experiences that have happened to us. Last year, I launched a storytelling workshop. We gathered many interesting stories: Leonid Klotz recounted amusing anecdotes from his life; Sayali Bahar spoke about her passion for horoscopes; Evgeny Maximov discussed his work as a DJ; I shared memories of my childhood in Sabunchu; Iskra Tarant composed an interactive storytelling piece about sex; and Pavel Savchuk presented 'How to Learn English.' We regularly perform Tatiana Selivirstova's storytelling piece, 'Breaking Boundaries.' This format helps to captivate the viewer's attention and draw them into the narrative. In the near future, I plan to launch a new storytelling project with a very interesting heroine."
"In terms of on-stage action, what defines an immersive performance?"
"An immersive performance involves complete immersion, drawing the spectator directly into the process. We had such an experience in our theatre: the spectator enters a real flat, where the action unfolds first in the kitchen, then in the hallway and living room. Irina Yakubenko's play 'Fools We Are Fools' fitted perfectly into the space at Rashid Behbudov's theatre – it was a genuine flat. The audience could examine details, costumes, and props. For me, immersiveness is akin to being the cameraman of a film, able to change your angle at will and observe events from different perspectives. Each viewer selects their own vantage point on the action: deciding what to see and what to focus on."
"You have established a school or masterclasses for actors and directors. Could you tell us more about that?"
"Since last year, we have been running an acting course for adults – for those who wish to learn the craft of acting. I adapted the first-year programme from the acting faculty, reworking it to suit individuals looking to become more expressive. People join us with various aims: to overcome inhibitions, to speak more freely, to improve their diction, or to find stimulating company. Those who continue often become part of the theatre, participating in readings and performing at events. For instance, Tatiana and Heidi, two of our graduates, are already performing in the play 'The Vow Maidens.' I lead the course with Irina Yakubenko; she imparts her experience as an actress and works on speech training. In March, I launched a director's course where we examined contemporary trends in theatre and immediately put them into practice. We studied site-specificity within the theatre's own spaces – its corridors, foyer, and small auxiliary rooms. Theatre can exist anywhere, in any space. Currently, participants in the director's workshop are developing their sketches, and we are preparing for showcases."
"At Theatre O2, it appears you are the sole director listed so far. Are there plans to expand the theatre's directing staff?"
"Actually, there are quite a few directors at Theatre O2. Irina Yakubenko directed 'Fools We Are Fools,' and co-directed 'Two' with me. Leonid Klotz directed 'The Fruit Argument,' 'Love is...,' and 'Panic.' Evgeny Maximov directs children's plays. Iskra Tarrant has directed 'London' and 'Alcoholics Anonymous Club.' Recently, Natalia Trubnikova from Moscow staged a play for the entire family, and currently, a young director is rehearsing Ismayil Iman's play, 'No Light Falls on My Owls.' We anticipate a premiere in June. We offer a platform for young people, helping them to realise their ideas. For this purpose, we have an experimental small stage in our theatre."
"Why is the theatre named 'O2', or Oxygen?"
"The theatre is called O2 because it is all about air, about breathing. For us, the theatre and the opportunity to create it in Baku represent a breath of fresh air. We want there to be more 'air,' so that people are exhilarated by what we do and, perhaps, derive benefit from it. Our slogan is 'Breathe Theatre.' Pyotr Naumovich Fomenko once said, 'The most reliable substance of a performance is air.' I have nothing more to add."
"What are your creative plans, looking ahead from Baku?"
"The coming year promises to be a rich one. In theatre, we are planning a musical project for teenagers in a hip-hop format, and a performance based on Petrushevskaya's play 'Andante.' We also aim to continue our collaborative work with Chingiz Babayev; our next performance will be dedicated to eroticism. We are keen to work with theatre practitioners from Europe and are currently seeking funding for a joint project. Furthermore, we dream of embarking on a foreign tour, as we already have productions that would resonate with audiences in other countries. Outside of the theatre, we plan to make a short film – hopefully, by the time this article is published, it will already be completed. I also want to finish a significant documentary project with Roza Amanova, People's Artist of Kyrgyzstan, a film I began in 2023. The editing and sound work need to be finalised. We are collaborating with a well-known producer on a historical documentary film. And I very much hope to produce an original musical within the next year. By the way, this June, in the Old Town, Icherisheher – a favourite spot for both locals and visitors – there will be an amazing event called 'The Hour of Mugham.' I am directing that project. And you are welcome!"