OKSİGENLƏ NƏFƏS ALMAQ – TEATRLA NƏFƏS VERMƏK
Konstantin SOLDATOV: “İstəyirəm ki, daha çox hava olsun, insanlar etdiyimiz işlərdən zövq alsınlar və bəlkə də faydalansınlar”
Deyirlər ki, bahar bayramı - Novruz günlərində doğulanlar dünyanın ən xoşbəxt insanlarıdır. Çünki Uca Tanrı onları Sevgi vergisi ilə mükafatlandırır: onlar insanlara, ailəyə, peşəyə, işə, ölkə və xalqına xidmət edirlər. O ölkə və xalqa ki, onların mədəni-etnik çoxmillətli mühitdə şəxsiyyətini formalaşdırıb, onlara özünü bakılı adlandırmaq hüququ verib.
Bakılı Konstantin Soldatovun yaradıcı və insani taleyi buna sübutdur. Hələ erkən uşaqlıq dövründə onun qəlbini əsir edən bir, lakin alovlu ehtiras, onun istedadlarının müxtəlifliyində öz yaradıcı təcəssümünü tapıb və bu da belə anlayışlarda ifadə olunur: insan, ər, ata, aktyor, rejissor, müəllim, bəstəkar, əcdadlarının torpağına o qədər aşiq olan bakılı ki, bir gün buraya qayıtmaq qərarına gəlib. Bəlkə də həmişəlik.
Teatr və kino rejissoru, prodüser, müəllim, bəstəkar. Soldatov 50-dən çox tamaşa hazırlayıb, “Qızıl maska”ya namizəd olub, GİTİS-i (Rusiya) - aktyorluq (2001) və rejissorluq (2008) fakültələrini bitirib. Teatr Lideri Məktəbində (Rusiya) təhsil alıb. “Teatr.doc” laboratoriyalarının, teatr rejissoru Lev Dodinin, dramaturq və rejissor Mixail Uqarovun, həmçinin rejissor Pavel Rudnevin laboratoriyalarının iştirakçısı olub. Müasir teatra həsr olunmuş “Yeni insanlar” teatr festivalının (Rusiya) bədii rəhbəridir. Dörd tamaşa üçün musiqi yazıb. Hazırda Soldatov Bakıda rusdilli teatr olan ArtBəndə (ART-BANDA) Yaradıcılıq Birliyinin rəhbəridir.
- Teatra olan marağım hələ Bakıda başlamışdı. Bacım məni Opera və Balet Teatrına aparırdı. “Şelkunçik” baletini, “Zoluşka” tamaşasını xatırlayıram. Və tamaşaçı zalında oturduğum bu anlarda bir sehrli an baş verirdi. Artistlərin necə hərəkət etməsi, səhnənin necə tərtib olunması, işıqların necə yanması xoşuma gəlirdi. Zalda tamaşanın başlamasını gözləyən zaman yaranan həyəcan məni cəlb edirdi. Sonra isə məktəbdə bunun haqqında danışmaq, necə olduğunu təsvir etmək xoşuma gəlirdi.
Artıq Rusiyada olarkən GİTİS-ə daxil oldum, aktyorluq fakültəsini bitirdim, artist oldum. Bir müddət sonra tamaşalar hazırlamaq istədiyimi başa düşdüm və İosif Leonidoviç Reyxelqauzun emalatxanasında rejissorluq fakültəsinə daxil oldum, 2008-ci ildə isə oranı bitirdim. O vaxta qədər artıq həm artist kimi tamaşalarda iştirak edirdim, həm də rejissor kimi çalışırdım. Layihələr hazırlayırdım, Böyük Britaniya Şurasının laboratoriyalarında, “Teatr.doc”da, Müasir Pyes Məktəbinin layihələrində iştirak edirdim. İnstitutu bitirdikdən sonra Moskva Müasir Pyes Məktəbi Teatrında işlədim, gözəl artistlərlə - Sergey Yurski, İrina Alferova ilə tanış oldum. Aktyorluq ustadımız Albert Leonidoviç Filozov öz təcrübəsini bizimlə bölüşürdü. Sonra bütün Rusiya boyu tamaşalar hazırlamağa başladım. Buraya Krasnodar, Çelyabinsk, Tümen, Kirov, Kaluqa daxil idi. Dnestryanı, İsveçrə, ABŞ, Almaniyada da tamaşalar hazırladım. Almaniya, İtaliya və Fransada festivallarda oldum.
- Demək, Bakı xoşbəxt uşaq dövrünün şəhəridir?
- Bu sual üçün təşəkkür edirəm. Uşaqlığım haqqında danışmağı çox sevirəm: Sabunçu qəsəbəsində necə doğulub boya-başa çadığım haqqında. Bu mövzuda bir “storytelling” (hekayə nəqli) layihəsi hazırlayıram. Hansı həyətdə böyüdüyümü, qonşularımızın kim olduğunu, uşaqlarla həyətdə necə oynadığımızı, qaçdığımızı, damlara dırmaşdığımızı, relslərdə oynadığımızı, stadiona futbol oynamağa qaçdığımızı danışacağam. Biz saatlarca bağda giləmeyvə, meyvə yeyərək vaxt keçirirdik. Novruz macəralarını xatırlayıram - qonşuların hasarının üstündən şirniyyat üçün papaqlarımızı necə atırdıq. 1990-cı illərin əvvəllərində çətin vaxtlar da olub, qonşularla birlikdə qızınırdıq, şam işığında oturur, bir-birimizə dəstək olurduq. Ümumiyyətlə, hər şey olub.
- Bəs uşaqlıq dövrünün şəhəri nə qədər dəyişib?
- Şəhər çox dəyişib. Maraqlı binalar, memarlıq tikililəri yaranıb, amma əsas şey dəyişməz qalıb. Bu - istilik, qonaqpərvərlik, səmimiyyət, mehribanlıqdır. İnsanlar fərqli geyinməyə başlayıblar, evlər fərqli görünür - bu şəhərin görünüşünü dəyişir, amma daxili istilik, ab-hava - bütün bunlar qorunub saxlanılıb. Bu, hər yerdə hiss olunur.
- Bakıda dördillik yetkin həyatında çox şeyə nail olmusan...
- Bakıya gələn kimi ideyalarımı həyata keçirmək üçün imkanlar axtarmağa başladım. Dostum, aktyor Leonid Klyots ilə uyğunlaşdırdığımız ilk layihələrdən biri “Bir torba alma” cizgi filmi əsasında interaktiv uşaq formatı idi. İkinci layihə - musiqiçi oğlum və həyat yoldaşım, aktrisa İrina Yakubenko ilə hazırladığım “Daş qonaq” tamaşası olub. Sonra “Andlı qızlar”, Çingiz Babayevlə “Qarğa” tamaşaları, bir neçə uşaq tamaşası, “Artım” və YARAT müasir incəsənət məkanlarında performanslar olub. “Salam Sinema” ilə əməkdaşlıq edirik, orada tamaşa göstərəcəyik. Həmçinin “Youtube”da milyonlarla abunəçisi olan kanallarda kreativ direktor kimi işlədim, bu, maraqlı təcrübə idi. Çingiz Babayev və Elnur Babayevlə olduğu gözəl rəssamlar kollektivində sənədli film çəkdim. Treninqlər, bədii qiraətlər keçirdim, “Tağıyev” filmi daxil olmaqla bir neçə filmdə çəkildim. Məni orada kiçik bir epizodda görmək olar. Əlbəttə ki, Bakıdakı əsas layihə - əla aktyor, rəssam və rejissor komandası ilə “Teatr O2”dir.
- Hər tamaşadan sonra müzakirə təşkil edirsən. Teatrına gələn bakılı tamaşaçı auditoriyası haqqında təəssüratın necədir?
- Teatrda müzakirələri və bakılıların, şəhərin qonaqlarının tamaşaları necə müzakirə etdiklərini çox bəyənirəm. Müxtəlif auditoriyamız var: yerli sakinlər, gəlmələr, teatr dostları, turistlər. Başqa ölkələrdən olan insanların “Bizə “Teatr O2”yə getməyi məsləhət gördülər” dediklərini eşitmək xoşdur. Əladır! Bizi tanıyırlar, bizi tövsiyə edirlər. Müzakirələr müxtəlif alınır, mövzular mürəkkəb, kəskindir və tamaşaçılar anlamaq istəyir, fikirlərini bölüşürlər. Hətta hamı öz fikirlərini ifadə edə bilməsə də, başqalarını dinləyərək lazımi sözləri tapırlar. Bakılılar çox səmimi, yaradıcıdırlar, gördüklərini hiss etməyə çalışırlar. Və ən əsası - laqeyd insanlar yoxdur.
- Tamaşaçılar “rampa olmadan” dialoqa nə dərəcədə hazır və açıqdırlar?
- Hazırlıqlı tamaşaçılar var - nə deyəcəklərini bilirlər, təəssüratlarını, şəxsi hekayələrini bölüşürlər. Sadəcə dinləmək üçün qalanlar var, onlar da müzakirələr yavaş-yavaş cəlb olunurlar. Tamaşaçılar belə dialoqa hazırdırlarmı? Bəli, hazırdırlar. Və məmnuniyyətlə müzakirələri gözləyirlər. Tamaşaçılar müxtəlifdir: dolu vəziyyətdə olan, çaşqın, məyus - onların hamısı teatra vurğundur.
- Onlar sənin rejissor interpretasiyalarının “dili”ni qavramağa nə dərəcədə hazırdırlar?
- Tamaşaçılar maraqlanırlar. Hətta nəsə anlaşılmaz qalsa belə, maraq göstərir, anlamaq istəyir, suallar verirlər. Onlar müzakirələrdə qalır, nə baş verdiyini, hansı obrazların, hansı simvolların olduğunu anlamağa çalışırlar. Tamaşaçının anlamaq və prosesdə bizimlə birlikdə olmaq istəyi çox əladır.
- Məsələn, sənin franşiza janrında “Kveşeninq” tamaşan var. Oxuculara adın, janrın nə məna verdiyini və səhnədə bunun necə işlədiyindən bəhs edərdin.
- “Questioning” - interaktiv performansdır. İlk dəfə onu Sankt-Peterburqda “Giriş nöqtəsi” festivalında gördüm - təəssürat heyrətamiz idi. “Teatr O2” yarananda İsveçrənin “Magic Garden” şirkəti ilə formatı Bakıda uyğunlaşdırmaq üçün danışıqlara başladıq. Yevgeni Kazaçkovun tərcüməsində, bizim kontekstimizə uyğun düzəlişlərlə oynayırıq. Format unikaldır - səhnədə aktyorlar olmadan. Tamaşaçılar bir-birinin qarşısında oturur, anketlər götürür, suallara cavab verir, süjet boyunca birlikdə irəliləyirlər. Şübhəsiz, bu, teatrdır, amma qeyri-adi formatda. Atmosfer var və katarsis mövcuddur - finalda insanlar bu bir saat ərzində yaşadıqlarını həvəslə müzakirə edirlər. Güclü təcrübədir.
- “Storitellinq” janrı nə deməkdir və “Sərhədləri dağıdaraq” tamaşasında sən onu necə həyata keçirmisən?
- “Storitellinq” – hekayələr haqqında danışmaqdır. Başımıza gələnləri bölüşmək hamımıza tanışdır. Keçən il “storitellinq” laboratoriyası başlatdım. Çoxlu maraqlı hekayələr alındı: Leonid Klyots öz həyatından məzəli hadisələri xatırladı, Sayalı Bahar bürclərə marağından danışdı, Yevgeni Maksimov DJ kimi işindən, mən Sabunçudakı uşaqlığımdan, İskra Tarant seks haqqında interaktiv “storitellinq” yaratdı, Pavel Savçuk “İngilis dilini necə öyrənmək olar” mövzusunda danışdı. Tatyana Selivyorstovanın “Sərhədləri dağıdaraq” “storitellinqi”ni müntəzəm olaraq oynayırıq. Bu format tamaşaçının diqqətini saxlamağa, onu hekayəyə cəlb etməyə kömək edir. Yaxın zamanda çox maraqlı bir qəhrəmanla yeni “storitellinq” başladacağam.
- İmmersiv tamaşa səhnədəki hərəkət baxımından nədir?
- İmmersiv tamaşa - tamaşaçının prosesə cəlb olunması, qoşulmasıdır. Teatrımızda belə təcrübə olub: tamaşaçı real mənzilə düşür, əvvəlcə hərəkət mətbəxdə, sonra dəhlizdə, qonaq otağında baş verir. İrina Yakubenkonun “Axmağıq biz axmaq” tamaşası Rəşid Behbudov küçəsindəki məkana - əsl mənzilə mükəmməl uyğunlaşdı. Tamaşaçılar detalları, kostyumları, rekvizitləri nəzərdən keçirə bilirdilər. Mənim üçün immersivlik - sanki filmin operatorusan, istədiyin kimi rakursu dəyişirsən, baş verənlərə müxtəlif bucaqlardan baxırsan. Hər tamaşaçı özü hərəkətə baxış nöqtəsini seçir: nəyi görmək, nəyə diqqət yetirmək.
- Siz aktyorlar/rejissorlar üçün məktəb və ya ustad dərsləri açmısınız. Bu barədə danışardınız.
- Keçən ildən biz böyüklər, aktyorluq sənətini mənimsəmək istəyənlər üçün aktyorluq kursu açdıq. Mən aktyorluq fakültəsinin birinci ilinin proqramını götürdüm və özünü kəşf etmək istəyən insanlara uyğunlaşdırdım. Bizə müxtəlif məqsədlərlə gəlirlər: gərginlikdən azad olmaq, daha sərbəst danışmaq, nitqi yaxşılaşdırmaq, maraqlı insanlar tapmaq. Qalanlar teatrın bir hissəsinə çevrilirlər – qiraətlərdə iştirak edir, tədbirlərdə çıxış edirlər. Məsələn, məzunlarımız Tatyana və Haydi artıq “Andlı qızlar” tamaşasında oynayırlar. Kursu mən İrina Yakubenko ilə aparıram - o, aktrisalıq təcrübəsini ötürür, nitq üzərində işləyir. Martda rejissorluq kursu başlatdım, teatrda müasir istiqamətləri nəzərdən keçirdik və dərhal təcrübəyə keçdik: teatrın məkanlarında, dəhlizlərində, foyesində, kiçik yardımçı otaqlarda sayt-spesifik öyrəndik. Teatr hər yerdə ola bilər. İstənilən məkanda. İndi rejissorluq laboratoriyasının iştirakçıları öz eskizləri üzərində işləyirlər, nümayişlər hazırlayırıq.
- “Oksigen” meydançasında hələlik yalnız bir rejissor var: o da sizsiz. Teatrın rejissor heyətini genişləndirmək planları varmı?
- “Teatr O2”də kifayət qədər çox rejissor var. İrina Yakubenko “Axmağıq biz axmaq” tamaşasını, mənimlə birlikdə isə “İkisi” tamaşasını hazırladı. Leonid Klyots – “Meyvələrin mübahisəsi”, “Love is”, “Panika”. Yevgeni Maksimov - uşaq tamaşaları. İskra Tarrant – “London”, “Anonim alkoqoliklər klubu”. Bu yaxınlarda Moskvadan Natalya Trubnikova bütün ailə üçün tamaşa hazırladı, indi gənc rejissor İsmail İmanın “Mənim bayquşlarıma işıq düşmür” pyesini məşq edir. Onun premyerasının iyunda baş tutacağını gözləyirik. Gənclərə məkan təqdim edir, ideyalarını həyata keçirməyə kömək edirik. Teatrımızda bunun üçün eksperimental kiçik səhnə var.
- Bəs teatr niyə “Oksigen” adlanır?
- Teatr ona görə “O2” adlanır ki, çünki biz hava, nəfəs haqqındayıq. Bizim üçün teatr və Bakıda onunla məşğul olmaq imkanı təmiz hava udmaq kimidir. İstəyirik ki, hava daha çox olsun, insanlar etdiyimiz işdən həzz alsınlar və bəlkə də faydalansınlar. Şüarımız belədir: “Teatrla nəfəs al”. Bir dəfə Pyotr Naumoviç Fomenko demişdi: “Tamaşanın ən etibarlı materialı – havadır”. Əlavə edəcək bir şeyim yoxdur.
- Bakılı Konstantin Soldatovun yaradıcılıq planlarında nə var?
- Qarşıdakı il zəngin olacaq. Teatrdan danışsaq, bu, yeniyetmələr üçün hip-hop formatında musiqi layihəsi, həmçinin Petruşevskayanın “Andante” pyesi əsasında tamaşadır. Həmçinin Çingiz Babayevlə birgə işimizi davam etdirmək istəyirik. Tamaşamız erotikaya həsr olunacaq. Avropadan teatr xadimləri ilə işləmək istəyirik, birgə layihə üçün maliyyə vəsaiti axtarırıq. Həmçinin xarici qastrollara çıxmaq arzusundayıq. Artıq başqa ölkələrdəki tamaşaçılara göstərə biləcəklərimiz məsələlər var. Teatrdan kənarda qısametrajlı film çəkmək planlarım var, ümid edirəm ki, məqalə çıxana qədər artıq çəkilmiş olacaq. Qırğızıstanın Xalq artisti Roza Amanova ilə böyük sənədli layihəni tamamlamaq istəyirəm - 2023-cü ildə başladığım sənədli filmi. Montajı və səs işini tamamlamaq lazımdır. Tanınmış prodüserlə tarixi sənədli film üzərində işləyirik. Və ümid edirəm ki, qarşıdakı il ərzində müəllif müziklini buraxacağam. Bu arada, iyunda İçərişəhərdə, həm bizim, həm də şəhər qonaqlarının sevdiyi İçərişəhərdə möhtəşəm “Muğam saatı” aksiyası olacaq. Mən layihənin rejissoruyam. Gəlin!

ВДОХ КИСЛОРОДОМ - ВЫДОХ ТЕАТРОМ
Константин СОЛДАТОВ: «Хочется, чтобы воздуха было больше, чтобы люди кайфовали от того, что мы делаем, и, возможно, получали пользу»
Говорят, что родившиеся в дни весеннего праздника Новруз - самые счастливые люди на свете. Потому что Всевышний награждает их даром Любви: к людям, семье, профессии, делу, которому они служат всю свою жизнь, к стране и народу, чья культурно-этническая многонациональная среда сформировала личность человека, даровав ему право называть себя бакинцем.
Творческая и человеческая судьба бакинца Константина СОЛДАТОВА тому подтверждение. Одна, но пламенная страсть, захватившая в плен его сердце еще в раннем детстве, нашла свое творческое воплощение в том многообразии его талантов, которые выражены в понятиях: человек, муж, отец, актер, режиссер, педагог, композитор, бакинец, влюбленный в землю своих предков настолько, что однажды принял решение вернуться сюда. Возможно, навсегда.
Режиссер театра и кино, продюсер, педагог, композитор. Солдатов поставил более 50 спектаклей, номинант на «Золотую маску», окончил ГИТИС (Россия) - актерский (2001) и режиссерский (2008) факультеты. Учился в Школе театрального лидера (Россия). Участник лабораторий Театра.doc, театрального режиссера Льва Додина, драматурга и режиссера Михаила Угарова, а также режиссерских лабораторий Павла Руднева. Художественный руководитель театрального фестиваля, посвященного современному театру «Новые люди» (Россия). Написал музыку к четырем спектаклям. В настоящее время Солдатов является руководителем Творческого объединения русскоязычного театра ArtBəndə (ART-BANDA) в Баку.
- Мое увлечение театром началось еще в Баку. Моя сестра водила меня в Театр оперы и балета. Я помню балет «Щелкунчик», спектакль «Золушка». И вот в эти моменты, когда я сидел в зрительном зале, происходило какое-то волшебство. Мне нравилось, как двигаются артисты, как оформлена сцена, как зажигается свет. Вот это волнение в зале, когда ждешь начала, - оно меня захватывало. А потом мне нравилось об этом рассказывать в школе, пересказывать, как это было.
Уже когда я оказался в России, то поступил в ГИТИС, окончил актерский факультет, стал артистом. Через некоторое время понял, что хочу ставить спектакли, и поступил на режиссерский факультет в мастерскую Иосифа Леонидовича Рейхельгауза, который окончил в 2008 году. К тому моменту уже участвовал и как артист в спектаклях, и как режиссер. Делал проекты, участвовал в лабораториях Британского совета, в Театре.doc, в проектах Школы современной пьесы. После окончания института работал в Московском театре школы современной пьесы, познакомился с замечательными артистами - Сергеем Юрским, Ириной Алферовой. Наш мастер по актерскому мастерству Альберт Леонидович Филозов делился своим опытом. Потом я начал ставить спектакли по всей России - Краснодар, Челябинск, Тюмень, Киров, Калуга, а также в Приднестровье, Швейцарии, США, Германии. Побывал на фестивалях в Германии, Италии и Франции.
- Значит, Баку - город счастливого детства?
- Спасибо за этот вопрос. Я обожаю рассказывать про свое детство - про то, как я родился и вырос в поселке Сабунчи. У меня зреет storytelling-проект на эту тему. Расскажу, в каком дворе я рос, кто были наши соседи, как мы с ребятами играли во дворе, бегали, лазали по крышам, играли на рельсах, бегали на стадион играть в футбол. Мы часами пропадали в саду, поедая ягоды, фрукты. Вспоминаю приключения на Новруз - как забрасывали шапки за сладостями соседям за забор. Были и непростые времена в начале девяностых, когда вместе с соседями грелись, сидели при свечах, поддерживали друг друга. В общем, было всякое.
- Насколько изменился город твоего детства?
- Город сильно изменился. Появились интересные здания, архитектурные сооружения, но главное осталось неизменным. Это - тепло, радушие, душевность, гостеприимство. Люди стали по-другому одеваться, дома по-другому выглядят - это меняет облик города, но внутреннее тепло, атмосфера - все это сохранилось. И это чувствуется повсеместно.
- За четыре года взрослой жизни в Баку ты многое успел…
- Как только я оказался в Баку, начал искать возможности для реализации своих идей. Один из первых проектов, который мы адаптировали с моим другом, актером Леонидом Клёцем, - это интерактивный детский формат по мультфильму «Мешок яблок». Второй проект - спектакль «Каменный гость», который я сделал с сыном, музыкантом и женой, актрисой Ириной Якубенко. Потом состоялись спектакли «Клятвенные девы», «Ворон» с Чингизом Бабаевым, несколько детских спектаклей, перформансы в Пространстве современного искусства Artım и YARAT. Сотрудничаем с Salam Sinema, будем играть у них спектакль. Еще поработал в YouTube-компании креативным директором на каналах с миллионами подписчиков, это был интересный опыт. Снял документальный фильм в прекрасной компании художников - с Чингизом Бабаевым и Эльнуром Бабаевым. Тренинги, читки, снялся в нескольких картинах, включая фильм «Тагиев». Меня можно там увидеть в небольшом эпизоде. Ну и, конечно, главный проект в Баку - Teatr O2 с классной командой артистов, художников и режиссеров.
- Каждый раз после спектакля ты устраиваешь обсуждения. Какое впечатление у тебя от аудитории зрителей-бакинцев, посещающих твой театр?
- Мне очень нравятся обсуждения в театре и то, как бакинцы и гости города обсуждают спектакли. У нас разная аудитория: местные жители, приезжие, театральные друзья, туристы. Приятно слышать, когда говорят люди из других стран: «Нам посоветовали сходить в Театр O2». Здорово! О нас знают, нас рекомендуют. Обсуждения разные получаются, темы сложные, острые, и зрители хотят разобраться, делятся мнениями. Даже если не все могут сформулировать свои мысли, послушав других, находят нужные слова. Бакинцы очень искренние, творческие, стараются прочувствовать то, что увидели. И главное - нет равнодушных.
- Насколько зрители готовы и открыты к диалогу «без рампы»?
- Есть зрители подготовленные - знают, что говорить, делятся своими впечатлениями, личными историями. Есть те, кто просто остается послушать, втягивается потихоньку. Готовы ли зрители к такому диалогу? Да, готовы. И с удовольствием ждут обсуждений. Зрители разные: наполненные, обескураженные, разочарованные - все они влюблены в театр.
- Насколько они готовы воспринимать «язык» твоих режиссерских интерпретаций?
- Зрителям интересно. Даже если что-то остается за рамками понимания, проявляют интерес, хотят разобраться, задают вопросы. Они остаются на обсуждения, пытаются понять, что происходит, что за образы, что за символы. Это круто - когда зритель хочет разобраться и быть вместе с нами в процессе.
- Например, у тебя идет спектакль в жанре франшизы - «Квешенинг». Расскажи читателям, что значат название, жанр и как это работает на сцене.
- Questioning - это интерактивный перформанс. Впервые я увидел его на фестивале «Точка доступа» в Санкт-Петербурге - впечатление удивительное. Когда появился Театр O2, начали вести переговоры со швейцарской компанией Magic Garden, чтобы адаптировать формат в Баку. Играем в переводе Евгения Казачкова, с поправками под наш контекст. Формат уникальный - без артистов на сцене. Зрители сидят друг против друга, берут анкеты, отвечают на вопросы, идут по сюжету вместе. Безусловно, это театр, но в непривычном формате. Есть атмосфера и присутствует катарсис - в финале люди жадно обсуждают, что пережили за этот час. Мощный опыт.
- Что означает жанр сторителлинг и как он реализован тобой в спектакле «Разрушая границы»?
- Сторителлинг – рассказы об историях. Нам всем это знакомо, когда мы делимся тем, что с нами происходило. В прошлом году я запустил лабораторию по сторителлингу. Получилось много интересных историй: Леонид Клёц вспомнил забавные истории из своей жизни, Саялы Бахар рассказала о своем увлечении гороскопами, Евгений Максимов - о работе диджеем, я - о детстве в Сабунчи, Искра Таррант сочинила интерактивный сторителлинг про секс, Павел Савчук рассказывал «Как выучить английский язык». Сторителлинг Татьяны Селивёрстовой «Разрушая границы» мы играем регулярно. Этот формат помогает удерживать внимание зрителя, затянуть его в историю. В ближайшее время запускаю новый сторителлинг с одной очень интересной героиней.
- Что такое иммерсивный спектакль с точки зрения действия на сцене?
- Иммерсивный спектакль - это погружение, вовлечение зрителя в процесс. В нашем театре был опыт: зритель попадает в реальную квартиру, сначала действие идет в кухне, потом в прихожей, гостиной. Спектакль «Дуры мы дуры» Ирины Якубенко идеально вписался в пространство на Рашида Бейбутова - это была настоящая квартира. Зрители могли разглядывать детали, костюмы, реквизит. Для меня иммерсивность - это как будто ты оператор фильма, меняешь ракурс, как тебе нравится, смотришь с разного угла на происходящее. Каждый зритель сам выбирает точку просмотра действия: что рассмотреть, на что обратить внимание.
- Ты открыл школу или мастер-классы для актеров/режиссеров. Расскажи об этом.
- С прошлого года мы открыли актерский курс для взрослых, тех, кто хочет освоить актерское мастерство. Я взял программу первого года актерского факультета, переработал под людей, которые хотят раскрыться. К нам приходят с разными целями: избавиться от зажимов, свободнее говорить, улучшить речь, найти интересную компанию. Те, кто остается, становятся частью театра - участвуют в читках, выступают на мероприятиях. Например, Татьяна и Хайди, наши выпускницы, уже играют в спектакле «Клятвенные девы». Веду курс я с Ириной Якубенко - она передает свой опыт актрисы, работает над речью. В марте запустил режиссерский курс, рассматривали современные направления в театре и сразу же перешли к практике: изучали сайт-специфик в пространствах театра, коридорах, фойе, небольших подсобных помещениях. Театр может быть везде. В любом пространстве. Сейчас участники режиссерской лаборатории работают над своими эскизами, готовим показы.
- На площадке «Кислорода» пока только один режиссер - ты. Есть ли планы расширить режиссерский состав театра?
- В Театре O2 достаточно много режиссеров. Ирина Якубенко выпустила «Дуры мы дуры», вместе со мной - «Двое». Леонид Клёц - «Спор плодов», Love is, «Паника». Евгений Максимов - детские спектакли. Искра Таррант - «Лондон», «Клуб анонимных алкоголиков». Недавно Наталья Трубникова из Москвы выпустила спектакль для всей семьи, сейчас молодой режиссер репетирует пьесу Исмаила Имана «На моих сов не падает свет». В июне ожидаем премьеру. Мы предоставляем площадку молодым, помогаем реализовать идеи. У нас в театре для этого есть экспериментальная малая сцена.
- Почему театр называется «Кислород»?
- Театр называется О2, потому что мы про воздух, про дыхание. Для нас театр и возможность заниматься им в Баку - глоток свежего воздуха. Хочется, чтобы воздуха было больше, чтобы люди кайфовали от того, что мы делаем, и, возможно, получали пользу. Наш слоган - «Дыши театром». Как-то Петр Наумович Фоменко сказал: «Самая надежная материя спектакля - это воздух». Больше мне добавить нечего.
- Что в творческих планах бакинца Константина Солдатова?
- Ближайший год будет насыщенным. Если говорить про театр, то это музыкальный проект для подростков в хип-хоп-формате, еще спектакль по мотивам пьесы Петрушевской «Анданте». Также хотим продолжить совместную работу с Чингизом Бабаевым. Наш спектакль будет посвящен эротике. Хотим поработать с театральными деятелями из Европы, ищем деньги для совместного проекта. Также мечтаем выехать на зарубежные гастроли. Уже есть что показать зрителям в других странах. За пределами театра в планах снять короткометражный фильм, надеюсь, к выходу статьи он уже будет снят. Хочу завершить большой документальный проект с Розой Амановой, народной артисткой Кыргызстана, - документальный фильм, который я начал еще в 2023 году. Необходимо завершить монтаж и работу со звуком. С известным продюсером работаем над историческим документальным фильмом. И очень надеюсь за ближайший год выпустить авторский мюзикл. Кстати, в июне в Старом городе, в любимом и нами, и гостями города Ичеришехер будет потрясающая акция «Час Мугама». Я - режиссер проекта. Приходите!