DOST QƏFİL DƏYİŞƏRSƏ
Tramp ilə Mask arasında başlamış aşkar mübahisə bir anda dünyanın bir nömrəli xəbərinə, çoxsaylı «mem»lər üçün mənbəyə çevrilərək, bütün digər xəbərləri gündəmdən çıxarıb. Hər halda, bu, canlı efirdə ilk belə hal idi!
Nəhəng hakimiyyətə və imkanlara malik fiqurlar – dünyanın ən qüdrətli ölkəsinin başçısı ilə ən zəngin şəxsi arasındakı onlayn savaşı bütün dünya izləyirdi. Bəli, dünənədək yaxın müttəfiq olmuş bu iki nəfər bir-birlərinə zərrə qədər rəhm etmədən, sosial şəbəkələrində («Truth Social» və X (keçmiş «Twitter») qarşılıqlı ittihamlarla, kəskin fikirlərlə çıxış edirdilər. Mübahisənin gedişində onlar ciddi vəsait itkisi də yaşayıblar («Tesla»nın səhmləri ən azı 14% ucuzlaşıb). Ən əsası isə söhbət, əlbəttə ki, imic itkisindən gedir. Lakin görünən odur ki, bu onların heç birini xüsusi narahat etmir.
Halbuki bunların yaşana biləcəyini göstərən heç bir əlamət yox idi. Mübahisənin başlamasından bir həftə əvvəl Maskın dövlət xidmətində işini başa vurduğu gün tərəflər dost kimi ayrılmışdılar. Hətta Prezident Donald Tramp milyarderə Ağ Evin rəmzi açarını hədiyyə də etmişdi.
Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Mask dövlət başçısını tənqid atəşinə tutmaq üçün ideal zaman seçib – hələlik Tramp xarici siyasətdə hər hansı əhəmiyyətli nailiyyət əldə etməyib, MAGA hərəkatında parçalanma müşahidə olunur, Kaliforniyanı isə miqyaslı etiraz aksiyaları bürüyüb. Digər yandan Ağ Evin başçısı artıq seçkidə məğlubiyyət də görüb, impiçment proseduru da, sui-qəsd də. O, dəfələrlə ciddi cinayətlərdə belə, ittiham olunub. Yəni milyarderlə mübahisə Tramp üçün, çətin ki, həlledici hadisə olsun.
«Böyük və gözəl qanun»
Tərəflər arasında mübahisənin başlamasına əsas səbəb Donald Trampın dövlət xərclərinin azaldılmasına dair qanun layihəsi olub. O özü bu sənədi «böyük və gözəl qanun» («One Big Beautiful Bill Act») adlandırır. Qanun layihəsi yalnız adi insanlar və korporasiyalar üçün vergilərin azaldılmasını deyil, həm də «Mediaid» kimi vacib sosial proqramlara xərclərin məhdudlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Lakin Konqresin büdcə idarəsi qanunun gözəlliyini qiymətləndirməyərək, onu mənfi qarşılayıb. Konqres bəyan edib ki, bu sənədin qəbulu federal defisiti qarşıdakı onillikdə daha 2,4 trilyon dollar artıracaq.
Qanun layihəsini Mask da bəyənməyib. Onun xoşuna gəlməyən dövlət xərclərinin kəskin artırılması olub. Mask qanun layihəsinin «yaşıl» proqramlara, o cümlədən elektromobil alışına görə güşətlərin ləğvini nəzərdə tutmasından da narazı qalıb. Milyarder sənədi «iyrənc əclaflıq» adlandırıb.
Ağ Ev rəhbərinin bu planının əvvəlcədən müzakirə edilib-edilmədiyi məlum deyil. Hər bir halda, Tramp İlon Maskın tənqidindən məyus olduğunu bildirib və «Truth Social» şəbəkəsindəki səhifəsində milyarderin «ağlını itirməsi»nin səbəbinin «elektromobillərə görə vergi güşətlərinin ləğvi» olduğunu yazıb. Daha sonra Prezident əsas kozırlarından olan NASA kartını ortaya atıb. «Washington Post» yazır ki, son illərdə Maskın şirkətləri bu qurumdan müqavilələr, kreditlər və subsidiyalar şəklində ən azı 38 milyard dollar əldə edib. «SpaceX» və «Starlink» layihələrinin bir hissəsi gizli olsa da, milyarderin dövlət sirlərinə çıxışının olduğu məlumdur. Hər halda, onun şirkəti 2020-ci ildən Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya yüklər və kosmonavtlar göndərir.
Bütün bunlar bir sıra suallar yaradır. Son dərəcə varlı iş adamı belə, milli təhlükəsizlik məsələlərinə çıxış əldə edə bilərmi?ABŞ hökuməti doğrudanmı Maskın şirkətlərindən bu qədər asılıdır? Yoxsa o, sadəcə bir iş adamı deyil? Bəlkə, «SpaceX» və «Starlink» şirkətləri tam şəkildə ona məxsus deyil? Belədirsə, Tramp ilə Mask arasındakı mübahisə, əslində, kimlərin arasında yaşanır? Bu suallara cavab yoxdur.
ABŞ Prezidentinin qeyd olunan şirkətlərlə dövlət müqavilələrini poza biləcəyini deməsindən sonra Mask dərhal bəyan edib ki, «SpaceX» «Dragon» kosmik gəmilərini istismardan çıxaracaq. Lakin sonradan o, bu təhdidini geri götürüb.
Maskın barəsində danışılmayan başqa zəif tərəfləri də var. Söhbət Çinlə biznesdən gedir. Vaşinqtonla Pekin arasında ticarət mübahisəsi həllini tapmazsa, əksinə daha da dərinləşərsə, «Tesla»nın Şanxaydakı zavodlarının aqibəti necə olacaq? Bu, Trampdan asılıdır…
Mübahisə zamanı çox qalmaqallı bəyanatlar və ittihamlar səsləndirilib. Yəqin ki, onların arasında Tramp üçün ən acı olanı sahibkarın 2024-cü il seçkisi haqda dedikləridir. Milyarder bildirib ki, onun dəstəyi olmasaydı, Tramp seçkidə qələbə qazana bilməzdi. Bu azmış kimi, o, dövlət başçısına impiçment elan olunmasına çağırış da edib.
Mask Trampı 2019-cu ildə baş vermiş Ceffri Epşteyn qalmaqalı ilə əlaqədə də suçlayıb. O, prezidentin adının seksual cinayətlərdə ittiham olunmuş mərhum milyarderlə bağlı hələ də açıqlanmayan hökumət sənədlərində yer ala biləcəyinə eyham vurub. Doğrudur, Mask ortaya bunu sübut edəcək hər hansı dəlil qoymayıb. Əvəzində, Tramp keçmiş müttəfiqini qeyri-peşəkarlıqda günahlandırıb və onun ağlını itirdiyini söyləyib.
Bu arada, Trampın ilk prezidentliyi dövründə administrasiyanın strateqi olmuş Stiv Bennon deyib ki, Cənubi Afrika Respublikasından olan Maskın ABŞ-də yaşaması qanunsuzdur. O, milyarderin deportasiya edilməli olduğunu bildirib. Tramp özü isə CNN-ə açıqlamasında yaxın gələcəkdə Maskla danışmağı planlaşdırmadığını, ümumiyyətlə, «onun haqqında düşünmədiyini» söyləyib, deyib ki, özünün qırmızı “Tesla”sından “canını qurtarmaq” istəyir. Lakin iyunun 9-da Trampla Mask arasında münasibətlərin qaydaya düşməyə başladığı məlum olub. Sonuncu dövlət başçısının Kaliforniyadakı vəziyyətlə bağlı bəzi paylaşımlarına öz sosial şəbəkə səhifəsində yer də verib. Sən demə, onların təmsilçiləri arasında telefon danışığı olub və bundan sonra hər iki tərəf qarşılıqlı ittihamlardan imtina edib.
Mübahisənin fəsadları
Bir çox müşahidəçinin fikrincə, Maskın Trampla siyasi ittifaqdan çıxması Ağ Evin təşəbbüslərinin Konqresdən keçməsi imkanlarını xeyli azalda bilər. Məsələn, elə həmin «böyük və gözəl qanun» Nümayəndələr palatasından çox çətinliklə keçib – cəmi bir səs çoxluğu ilə.
Tərəflərin açıq və səs-küylü mübahisəsi Respublikaçılar Partiyası daxilindəki fikir ayrılıqlarını da üzə çıxarıb. «Economist/YouGov» xəbər verir ki, özünü MAGA-da görən respublikaçıların sayı təxminən 49%-dir. Halbuki, bu ilin martında söhbət 60%-dən gedirdi. Ekspertlər hesab edirlər ki, Mask lazım gələcəyi təqdirdə həm Respublikaçılar, həm də Demokratlar partiyasındakı Tramp əleyhdarlarına açıq dəstək, hətta maliyyə dəstəyi verə bilər. Bu, əlbəttə ki, demokratların xeyrinə işləyəcək. Məsələn, onlar Trampın fəaliyyətindən narazı olan respublikaçıları öz tərəflərinə çəkməyə cəhd göstərə bilərlər. Ən əsası isə söhbət Respublikaçılar Partiyasının əsas sponsorlarından olan Maskın qarşı tərəfə keçməsindən gedir.
ABŞ-də çox tezliklə – 2026-cı ildə aralıq seçkisi keçiriləcək. O, ölkədə siyasi balansı əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər. Respublikaçılar ən azı Senatda çoxluğu itirmək təhlükəsi ilə qarşı-qarşıyadırlar. Maskın rəhbərlik etdiyi hökumətin effektivliyinin artırılması departamentinin fəaliyyətindən sonra Trampa münasibətin əvvəlkitək qalması təəccüblü olardı. Bu fəaliyyət nəticəsində işdən çıxarılmış dövlət qulluqçuları və məmurların sayı kifayət qədərdir.
Maraqlıdır ki, Mask istər demokratlardan, istərsə də respublikaçılardan narazı olanların cəmləşəcəyi üçüncü partiyanın yaradılmasını mümkün sayır. O, bu ideyaya sosial şəbəkə izləyicilərinin münasibətini də soruşub və 2 saat ərzində 1,3 milyon insan Maska cavab verib ki, onların da 83,2%-i ideyanı dəstəkləyib. Amma əlbəttə, təcrübədə bu, çətin ki, mümkün olsun. Orada hər iki partiyadan olan və hər şeyə rəğmən, bir-birlərini hər zaman yaxşı başa düşən neokonservatorlar cəmləşə bilər. Amma bu özü belə, Amerika cəmiyyətində parçalanmanın hansı səviyyədə olduğunu, həmçinin siyasi elita təmsilçilərinin ifadələrinin və davranışlarının zaman-zaman cəmiyyətdə necə çaşqınlıq yaratdığının göstəricisidir. Ən azı daim göz önündə olan şəxslər haqqında…
Tramp Mask ilə açıq və səs-küylü mübahisəsi ilə tənqidçilərinə əlavə arqumentlər verib. Onlar hesab edirlər ki, bu, prezidentin gələcəklə bağlı doğru proqnozlar verə bilmədiyinin, impulsivliyinin göstəricisidir. Tənqidçilərin fikrincə, Tramp qərarlarını bir çox halda emosiyalarına əsaslanaraq verir, nəticədə, bir çox hallarda qərarını dəyişməyə və ya sözlərini geri götürməyə məcbur olur. Ekspertlər bu üzdən, Vaşinqtonun istər daxildə, istərsə də xarici siyasət arenasında əldə etdiyi razılaşmaların etibarlılığının şübhə doğura biləcəyini düşünürlər. Üstəlik, Ağ Ev sahibi indiyədək geosiyasi baxımdan da hən hansı ciddi uğur qazanmayıb. Bu mənada, onun yalnız Yaxın Şərqə uğurlu səfərini fərqləndirmək olar ki, bu da bəzi dairələr arasında mübahisəli məsələdir.
Ən başlıcası isə görünən odur ki, Tramp başlatdığı beynəlxalq ticarət savaşını uduzub. Yaxud ən azı, onunla əvvəldən düşündükləri hədəflərə çata bilməyib. Tarif bataqlığı, hələ ki, ən çox Amerikanın özünə ziyan vurur.
Bütün bunların fonunda iyunun əvvəlində Kaliforniyada, daha sonra Texasda etiraz aksiyalarına start verilib. Səbəb immiqrasiya xidmətinin ABŞ-ın bir sıra şəhərlərində dövlət başçısının qeyri-leqal immiqrasiya ilə mübarizə qərarı çərçivəsində apardığı reydlərdir. Kaliforniyada iğtişaşların qarşısının alınmasına Milli Qvardiya belə, cəlb olunub. Ağ Evin mətbuat katibi Kerolayn Livitt bunu yerli hökumətlərin köməksiz qalması ilə əsaslandırıb. Kaliforniyanın qubernatoru Qevin Nyusom isə Tramp administrasiyasını məhkəməyə verib. O, prezidenti «hakimiyyəti zorla ələ keçirməkdə» günahlandırır. Şübhəsiz ki, qubernatoru narazı salan məqamlar arasında ştatın maliyyəsinin azaldılması da var. Odur ki, bəzi ekspertlər mitinqlərin Tramp əleyhdarları tərəfindən təşkil olunduğu qənaətindədirlər. Hesab olunur ki, bu aksiyalara «irqi zəmin» də əlavə olunarsa, ölkədə 2020-ci il hadisələrinin təkrarlanması mümkündür.
Ağ Ev komandası isə artıq baş verənlərlə bağlı «qiyam» terminindən istifadə etməyə başlayıb.
Əsas qalib Vensdir?
Baş verənlər fonunda bir fiquru da yaddan çıxarmaq olmaz. Bəzi politoloqlar düşünür ki, Maskın əsas hədəfi Trampı «ağsaq ördəyə» çevirmək, ölkəni vitse-prezident Cey Di Vensin idarə etməsinə nail olmaq ola bilər. Vitse-prezidentin Silikon vadisindən olan texnokrat, «PayPal» ödəniş sisteminin yaradıcısı Piter Til ilə əlaqələri hər kəsə bəllidir. Söhbət hər zaman Trampı dəstəkləmiş azsaylı texnologiya sənayesindən gedir. Til Silikon vadisinin texnolibertarian ideologiyaya malik qatı sağçı qanadının əsas simalarından biridir.
Bundan başqa, Maskı Tili lə birləşdirən amillər sırasında onun ölkədə prezidentlik uğrunda yarışa qoşulmasını qadağan edən qanun da var (çünki ABŞ-dən kənarda doğulub). Odur ki, Mask bəlkə də bu yolla hakimiyyət iddialarını reallaşdırmağı da düşünür.  Onun qeyri-standart gedişlər edə, klassik sxemlərdən fərqli düşünə bildiyini isə artıq hər kəs anlayır. Yəni bu halda Mask 2028-ci ildə Ağ Ev uğrunda yarışda Vensə qarşı da gedə bilər.
Milyarder özü yazır ki, onun nüfuzu uzunmüddətli olacaq: «Tramp 3,5 il daha prezident olacaqsa, mən 40 ildən çox burada qalacağam…». O, əvvəlcə Vensi öz tərəfinə çəkmək üçün açıq cəhdlər etsə də, vitse-prezident Trampı dəstəkləyib. Əslində, başqa cür ola da bilməzdi. Ağ Ev sahibinin əleyhinə getmək onun nəyinə gərəkdir? Üstəlik, tərəflər arasındakı savaşdan real zəfərlə çıxa biləcək yeganə şəxs elə Vensidir – gənc, adekvat, texnoloq və investorlardan tutmuş, alimlər və yazıçılaradək kifayət qədər nüfuzlu şəxslərin dəstəklədiyi Vens. Odur ki, vitse-prezident münaqişəyə cəlb olunmasına imkan verməyib və indi ona siyasi hərəkatı qoruyub saxlaya biləcək şəxs kimi baxılır. Bundan başqa, Vens çoxdan prezidentin mümkün varisi kimi qiymətləndirilir.
Daha bir versiyaya görə isə Mask ilə Tramp arasında ümumiyyətlə… heç bir mübahisə yoxdur və onlar tamaşa verirlər. Sadəcə, onun çox sərt alınmasının, çox açıq oynanmasının yaratdığı narahatlıq var. Hətta epitetlər belə, bunu göstərir – «böyük və gözəl qanun»la bağlı «böyük və gözəl savaş», «heyrətamiz qalmaqal», «çətin boşanma» və s. Artıq qeyd olunduğu kimi, bir anda bütün dünyanın diqqəti bu hadisəyə yönəlib. Bəlkə iki dost bu yolla diqqəti nələrdənsə yayındırmağa çalışıb və çalışır? Belədirsə, əlbəttə ki, bu fikirlər geniş müzakirə olunmayacaq və yalnız konspirologiya səviyyəsində qalacaq. İlk ehtimal özünü çox gözlətməyib: «ABŞ Prezidenti Donald Tramp və milyarder İlon Mask mübahisə tamaşasını Ukraynanın «Starlink» süni peyk sistemindən kənarlaşdırılması üçün quraşdırıblar». Amma yox, qalmaqal həqiqidirsə, onun eyni dərəcədə səs-küylü davamı özünü çox gözlətməyəcək. Nə qədər ki, Tramp Ağ Evdədir, o və Mask Nikolay Qoqolun «İvan İvanoviç ilə İvan Nikiforoviçin davası» povestinin personajlarını xatırladacaqlar…

ЕСЛИ ДРУГ ОКАЗАЛСЯ ВДРУГ
Публичная ссора Трампа и Маска мгновенно стала мировой новостью номер один и источником для многочисленных мемов, потеснив все прочее из информационного пространства. Еще бы, ведь такое в прямом эфире случилось впервые!
Весь мир зачарованно наблюдал за онлайн-битвой между обладающими огромной властью и возможностями фигурами - президентом самой могущественной страны и богатейшим человеком планеты. Два недавних союзника, совершенно не щадя друг друга, обменивались колкостями на страницах своих соцсетей - Truth Social и X (бывший Twitter). По ходу скандала они теряли немалые средства (акции Tesla упали как минимум на 14%), сторонников и самое главное - имидж, но им, похоже, было все равно.
Между тем ничего не предвещало случившегося - за неделю до этого в последний официальный день работы Маска на госслужбе он и Трамп попрощались как друзья. Президент даже подарил миллиардеру символический ключ от Белого дома.
Ряд экспертов указывают на то, что Маск выбрал идеальный момент для критики президента - значительных успехов на внешнеполитическом направлении у Трампа пока нет, в движении MAGA наблюдается раскол, да еще и в Калифорнии вспыхнули крупные протесты. С другой стороны, глава Белого дома уже пережил поражение на выборах, импичменты, покушение, обвинения в серьезных преступлениях и вряд ли ссора с миллиардером угрожала стать для него роковой.
«Большой и красивый закон»
Главной причиной для выяснения отношений стал законопроект Дональда Трампа о сокращении государственных расходов (или, как он его сам назвал, «большой и красивый закон» - One Big Beautiful Bill Act), предусматривающий не только сокращение налогов для простых граждан и корпораций, но также расходов на важные социальные программы, вроде медицинского страхования Mediaid. Бюджетное управление Конгресса красоты документа не оценило и выступило с негативной оценкой, отметив, что это увеличит федеральный дефицит еще на $2,4 трлн в течение следующего десятилетия.
Законопроект очень не понравился и Маску из-за резкого повышения государственных расходов, а также, что он предусматривает отмену льгот на «зеленые» программы, включая покупку электромобилей. Миллиардер назвал документ «отвратительной мерзостью».
Непонятно, обсуждались ли планы главы Белого дома до этого, но Трамп заявил, что разочарован критикой Илона Маска и в своей соцсети Truth Social написал, что миллиардер «просто съехал с катушек» из-за того, что были отменены налоговые субсидии на электромобили. Далее президент вынул из рукава один из главных своих тузов - NASA, от которого, по оценкам Washington Post, за многие годы компании Маска получили, самое малое, $38 млрд в виде контрактов, кредитов и субсидий. Хотя часть проектов SpaceX и Starlink засекречена, у миллиардера, как известно, есть доступ к гостайне, с 2020 года компания доставляет на МКС грузы и космонавтов.
Все это вызывает целый ворох вопросов. Может ли бизнесмен, даже очень и очень богатый, получить доступ к национальной безопасности? Действительно ли правительство США настолько зависит от компаний Маска? Или он не просто бизнесмен? Или SpaceX и Starlink не совсем его компании? Но тогда «разборки» Трампа и Маска - между кем и кем? На эти вопросы ответов нет. После того как президент США пригрозил разорвать государственные контракты, Маск сообщил, что SpaceX немедленно приступит к выводу из эксплуатации космических кораблей Dragon. Позже, правда, от своей угрозы он все-таки отказался.
Надо сказать, что у Маска есть и другое уязвимое место, про которое, кстати, не особо упоминается, - бизнес в Китае. Что будет с заводами Tesla в Шанхае, если торговый спор Вашингтона и Пекина не разрешится, а, наоборот, усугубится? И зависит это от Трампа…
В ходе ссоры прозвучало много громких скандальных заявлений и обвинений. Самыми обидными для Трампа, вероятно, стали слова предпринимателя, что без его поддержки он не смог бы одержать победу на выборах в 2024 году, и то, что он даже призвал к импичменту.
Маск также обвинил Трампа в возможной причастности к темной истории Джеффри Эпштейна 2019 года. Он намекнул, что имя главы США может фигурировать в нераскрытых правительственных документах, связанных с покойным миллиардером, осужденным за сексуальные преступления. Впрочем, никаких доказательств он не предоставил. В ответ на это Трамп обвинил Маска в недобросовестном выполнении обязанностей и заявил, что предприниматель сошел с ума.
Между тем главный экс-стратег в первой администрации Трампа Стив Бэннон усомнился в законности пребывания Маска, выходца из ЮАР, в США и предложил его депортировать. Трамп заявил CNN, что в ближайшем будущем не намерен разговаривать с Маском и «даже не думает» о нем и что хочет продать или «избавиться» от красного автомобиля Tesla. Тем не менее к понедельнику 9 июня стало известно, что отношения между Трампом и Маском стали налаживаться и последний даже репостнул несколько сообщений президента по ситуации в Калифорнии. Оказывается, их представители провели телефонный разговор, после чего глава Белого дома и бизнесмен приостановили обмен резкими выпадами в соцсетях.
Последствия ссоры
По мнению многих наблюдателей, выход Маска из политического союза с Трампом может значительно подкосить функциональность администрации Белого дома, связанной с продвижением инициатив в Конгрессе. Так, «большой и красивый закон» с трудом прошел Палату представителей, его поддержали с перевесом всего в один голос.
Шумная публичная ссора обнажила также раскол в рядах Республиканской партии. Численность республиканцев, которые причисляют себя к MAGA, согласно данным Economist/YouGov, составляет примерно 49%, в то время как в марте доходила до 60%. Эксперты считают, что Маск в случае чего может публично и финансово поддержать противников Трампа в обеих партиях. И демократы, конечно же, не преминут этим воспользоваться. К примеру, перевербовав часть республиканцев, которые недовольны Трампом. А могут попробовать перетянуть на свою сторону и самого Маска - одного из ключевых спонсоров Республиканской партии.
Уже совсем скоро - в 2026 году в США состоятся промежуточные выборы, которые могут многое поменять в политическом раскладе в Вашингтоне. Утрата большинства грозит, как минимум, в Сенате. Было бы странно, чтобы после деятельности департамента повышения эффективности правительства, который, кстати, возглавлял Маск, отношение к Трампу осталось прежним. Слишком много госслужащих и чиновников оказались за бортом.
Примечательно, что сам Маск заикнулся о возможности создания третьей партии, которая объединила бы избирателей, разочарованных как в демократах, так и в республиканцах. Даже опросил подписчиков, и в течение двух часов ему ответили 1,3 млн человек, из которых 83,2% сказали «да». Хотя, конечно, на практике это вряд ли возможно. Разве что туда переберутся неоконы из обеих партий, которые, несмотря ни на что, всегда хорошо понимают друг друга. Но это еще раз показывает раскол в американском обществе, а также растерянность от порой странного поведения и высказываний представителей политической элиты. По крайней мере той, которая всегда на виду.
Трамп своей громкой публичной ссорой с Маском дал лишние аргументы своим критикам, которые указывают на его непредсказуемость и импульсивность. Подчеркивается, что свои решения президент часто принимает, не отделив как следует факты от эмоций, часто меняет потом эти решения и еще чаще берет назад свои слова - угрозы или похвалу. Отсюда следует, пишут эксперты, что договоренности как внутри США, так и на внешнеполитической арене выглядят как-то не очень надежно. Тем более в геополитической сфере у хозяина Белого дома пока нет каких-либо существенных достижений, кроме успешного турне по Ближнему Востоку, которое многими расценивается неоднозначно.
Но самое главное, свою мировую торговую войну Трамп, кажется, проиграл, по крайней мере в той форме, в какой он ее изначально задумывал и рекламировал. Тарифные баталии пока что больше всего навредили самой Америке.
Также в начале июня в Калифорнии, а затем и в Техасе начались протесты из-за рейдов службы иммиграции ICE в ряде городов США в рамках масштабной кампании президента по борьбе с нелегальной иммиграцией. В Калифорнию для подавления беспорядков даже пришлось ввести войска Национальной гвардии, что пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт объяснила беспомощностью местных властей. Губернатор Калифорнии Гэвин Ньюсом подал в суд на администрацию Трампа, обвинив президента в «захвате власти». Несомненно, он также недоволен еще и возможностью снижения финансирования штата. Поэтому, по мнению ряда экспертов, митинги организованы противниками президента США, и если в них сумеют в достаточной степени включить расовую составляющую, то могут повториться события 2020 года. Команда Белого дома в свою очередь сразу же стала пытаться внедрить в описание текущих событий термин «мятеж».
Вэнс - главный победитель?
Нельзя не упомянуть еще об одной фигуре. Как считают некоторые политологи, возможно, цель Маска - сделать Трампа «хромой уткой», оставив у руля вице-президента Джей Ди Вэнса, который связан с Питером Тилем - правым технократом из Силиконовой долины, соучредителем платежного сервиса PayPal, одним из немногих в технологической индустрии, кто всегда поддерживал Трампа. Тиль - яркий представитель крайне правого крыла Кремниевой долины с ее технолибертарианской идеологией.
Помимо этого Маск, также связанный с Тилем и по закону не имеющий права баллотироваться в президенты (поскольку родился за пределами США), возможно, задумал каким-то образом реализовать свои амбиции во власти. А то, что он способен на нестандартные ходы и мыслит далеко за пределами классических схем, доказывать никому не нужно. То есть в таком случае Маск играет, в том числе, и против Вэнса - за Белый дом в 2028 году.
Миллиардер сам пишет, что его влияние будет долгосрочным. «Трамп будет президентом еще 3,5 года, а я буду здесь 40+ лет…» Сначала Маск открыто пытался переманить Вэнса на свою сторону. Но вице-президент поддержал Трампа, впрочем, по-другому он поступить и не мог. Да и зачем? Ведь есть и еще одна версия - в схватке между Трампом и Маском единственным реальным триумфатором может стать именно Вэнс - молодой, адекватный, пользующийся поддержкой весьма влиятельных людей - технологов и инвесторов, ученых и писателей. Он не дал втянуть себя в конфликт, и на него сейчас смотрят как на фигуру, способную сохранить политическое движение. Кроме того, Вэнса уже давно называют возможным преемником на посту президента.
Вместе с тем существует большая вероятность, что Маск и Трамп вовсе не ссорились, а просто разыграли на публику великолепный спектакль. Настораживает, что он слишком резко случился, носил слишком ярый и слишком публичный характер. Даже эпитеты сопровождали его соответствующие - «ошеломляющий скандал», «бурный развод», «большая красивая драка» по поводу «большого и красивого закона». И как уже было отмечено, это сразу же перетянуло на себя всю информационную повестку. Может, два друга таким образом пытались/пытаются от чего-то переключить внимание? Если это так, то в информационном поле это широко обсуждаться уже не будет, только на уровне конспирологии. Первое предположение появилось почти сразу же: «Президент США Дональд Трамп и миллиардер Илон Маск могли изобразить ссору ради отключения Украины от системы искусственных спутников Starlink». Однако если скандал был настоящим, то рано или поздно последует такое же бурное продолжение. И весь срок пребывания Трампа на посту президента он и Маск будут напоминать персонажей из повести Николая Гоголя о том, «как поссорился Иван Иванович с Иваном Никифоровичем»…