DOST QƏFİL DƏYİŞƏRSƏ
Tramp ilə Mask arasında başlamış aşkar mübahisə bir anda dünyanın bir nömrəli xəbərinə, çoxsaylı «mem»lər üçün mənbəyə çevrilərək, bütün digər xəbərləri gündəmdən çıxarıb. Hər halda, bu, canlı efirdə ilk belə hal idi!
Nəhəng hakimiyyətə və imkanlara malik fiqurlar – dünyanın ən qüdrətli ölkəsinin başçısı ilə ən zəngin şəxsi arasındakı onlayn savaşı bütün dünya izləyirdi. Bəli, dünənədək yaxın müttəfiq olmuş bu iki nəfər bir-birlərinə zərrə qədər rəhm etmədən, sosial şəbəkələrində («Truth Social» və X (keçmiş «Twitter») qarşılıqlı ittihamlarla, kəskin fikirlərlə çıxış edirdilər. Mübahisənin gedişində onlar ciddi vəsait itkisi də yaşayıblar («Tesla»nın səhmləri ən azı 14% ucuzlaşıb). Ən əsası isə söhbət, əlbəttə ki, imic itkisindən gedir. Lakin görünən odur ki, bu onların heç birini xüsusi narahat etmir.
Halbuki bunların yaşana biləcəyini göstərən heç bir əlamət yox idi. Mübahisənin başlamasından bir həftə əvvəl Maskın dövlət xidmətində işini başa vurduğu gün tərəflər dost kimi ayrılmışdılar. Hətta Prezident Donald Tramp milyarderə Ağ Evin rəmzi açarını hədiyyə də etmişdi.
Bəzi ekspertlər hesab edir ki, Mask dövlət başçısını tənqid atəşinə tutmaq üçün ideal zaman seçib – hələlik Tramp xarici siyasətdə hər hansı əhəmiyyətli nailiyyət əldə etməyib, MAGA hərəkatında parçalanma müşahidə olunur, Kaliforniyanı isə miqyaslı etiraz aksiyaları bürüyüb. Digər yandan Ağ Evin başçısı artıq seçkidə məğlubiyyət də görüb, impiçment proseduru da, sui-qəsd də. O, dəfələrlə ciddi cinayətlərdə belə, ittiham olunub. Yəni milyarderlə mübahisə Tramp üçün, çətin ki, həlledici hadisə olsun.
«Böyük və gözəl qanun»
Tərəflər arasında mübahisənin başlamasına əsas səbəb Donald Trampın dövlət xərclərinin azaldılmasına dair qanun layihəsi olub. O özü bu sənədi «böyük və gözəl qanun» («One Big Beautiful Bill Act») adlandırır. Qanun layihəsi yalnız adi insanlar və korporasiyalar üçün vergilərin azaldılmasını deyil, həm də «Mediaid» kimi vacib sosial proqramlara xərclərin məhdudlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Lakin Konqresin büdcə idarəsi qanunun gözəlliyini qiymətləndirməyərək, onu mənfi qarşılayıb. Konqres bəyan edib ki, bu sənədin qəbulu federal defisiti qarşıdakı onillikdə daha 2,4 trilyon dollar artıracaq.
Qanun layihəsini Mask da bəyənməyib. Onun xoşuna gəlməyən dövlət xərclərinin kəskin artırılması olub. Mask qanun layihəsinin «yaşıl» proqramlara, o cümlədən elektromobil alışına görə güşətlərin ləğvini nəzərdə tutmasından da narazı qalıb. Milyarder sənədi «iyrənc əclaflıq» adlandırıb.
Ağ Ev rəhbərinin bu planının əvvəlcədən müzakirə edilib-edilmədiyi məlum deyil. Hər bir halda, Tramp İlon Maskın tənqidindən məyus olduğunu bildirib və «Truth Social» şəbəkəsindəki səhifəsində milyarderin «ağlını itirməsi»nin səbəbinin «elektromobillərə görə vergi güşətlərinin ləğvi» olduğunu yazıb. Daha sonra Prezident əsas kozırlarından olan NASA kartını ortaya atıb. «Washington Post» yazır ki, son illərdə Maskın şirkətləri bu qurumdan müqavilələr, kreditlər və subsidiyalar şəklində ən azı 38 milyard dollar əldə edib. «SpaceX» və «Starlink» layihələrinin bir hissəsi gizli olsa da, milyarderin dövlət sirlərinə çıxışının olduğu məlumdur. Hər halda, onun şirkəti 2020-ci ildən Beynəlxalq Kosmik Stansiyaya yüklər və kosmonavtlar göndərir.
Bütün bunlar bir sıra suallar yaradır. Son dərəcə varlı iş adamı belə, milli təhlükəsizlik məsələlərinə çıxış əldə edə bilərmi?ABŞ hökuməti doğrudanmı Maskın şirkətlərindən bu qədər asılıdır? Yoxsa o, sadəcə bir iş adamı deyil? Bəlkə, «SpaceX» və «Starlink» şirkətləri tam şəkildə ona məxsus deyil? Belədirsə, Tramp ilə Mask arasındakı mübahisə, əslində, kimlərin arasında yaşanır? Bu suallara cavab yoxdur.
ABŞ Prezidentinin qeyd olunan şirkətlərlə dövlət müqavilələrini poza biləcəyini deməsindən sonra Mask dərhal bəyan edib ki, «SpaceX» «Dragon» kosmik gəmilərini istismardan çıxaracaq. Lakin sonradan o, bu təhdidini geri götürüb.
Maskın barəsində danışılmayan başqa zəif tərəfləri də var. Söhbət Çinlə biznesdən gedir. Vaşinqtonla Pekin arasında ticarət mübahisəsi həllini tapmazsa, əksinə daha da dərinləşərsə, «Tesla»nın Şanxaydakı zavodlarının aqibəti necə olacaq? Bu, Trampdan asılıdır…
Mübahisə zamanı çox qalmaqallı bəyanatlar və ittihamlar səsləndirilib. Yəqin ki, onların arasında Tramp üçün ən acı olanı sahibkarın 2024-cü il seçkisi haqda dedikləridir. Milyarder bildirib ki, onun dəstəyi olmasaydı, Tramp seçkidə qələbə qazana bilməzdi. Bu azmış kimi, o, dövlət başçısına impiçment elan olunmasına çağırış da edib.
Mask Trampı 2019-cu ildə baş vermiş Ceffri Epşteyn qalmaqalı ilə əlaqədə də suçlayıb. O, prezidentin adının seksual cinayətlərdə ittiham olunmuş mərhum milyarderlə bağlı hələ də açıqlanmayan hökumət sənədlərində yer ala biləcəyinə eyham vurub. Doğrudur, Mask ortaya bunu sübut edəcək hər hansı dəlil qoymayıb. Əvəzində, Tramp keçmiş müttəfiqini qeyri-peşəkarlıqda günahlandırıb və onun ağlını itirdiyini söyləyib.
Bu arada, Trampın ilk prezidentliyi dövründə administrasiyanın strateqi olmuş Stiv Bennon deyib ki, Cənubi Afrika Respublikasından olan Maskın ABŞ-də yaşaması qanunsuzdur. O, milyarderin deportasiya edilməli olduğunu bildirib. Tramp özü isə CNN-ə açıqlamasında yaxın gələcəkdə Maskla danışmağı planlaşdırmadığını, ümumiyyətlə, «onun haqqında düşünmədiyini» söyləyib, deyib ki, özünün qırmızı “Tesla”sından “canını qurtarmaq” istəyir. Lakin iyunun 9-da Trampla Mask arasında münasibətlərin qaydaya düşməyə başladığı məlum olub. Sonuncu dövlət başçısının Kaliforniyadakı vəziyyətlə bağlı bəzi paylaşımlarına öz sosial şəbəkə səhifəsində yer də verib. Sən demə, onların təmsilçiləri arasında telefon danışığı olub və bundan sonra hər iki tərəf qarşılıqlı ittihamlardan imtina edib.
Mübahisənin fəsadları
Bir çox müşahidəçinin fikrincə, Maskın Trampla siyasi ittifaqdan çıxması Ağ Evin təşəbbüslərinin Konqresdən keçməsi imkanlarını xeyli azalda bilər. Məsələn, elə həmin «böyük və gözəl qanun» Nümayəndələr palatasından çox çətinliklə keçib – cəmi bir səs çoxluğu ilə.
Tərəflərin açıq və səs-küylü mübahisəsi Respublikaçılar Partiyası daxilindəki fikir ayrılıqlarını da üzə çıxarıb. «Economist/YouGov» xəbər verir ki, özünü MAGA-da görən respublikaçıların sayı təxminən 49%-dir. Halbuki, bu ilin martında söhbət 60%-dən gedirdi. Ekspertlər hesab edirlər ki, Mask lazım gələcəyi təqdirdə həm Respublikaçılar, həm də Demokratlar partiyasındakı Tramp əleyhdarlarına açıq dəstək, hətta maliyyə dəstəyi verə bilər. Bu, əlbəttə ki, demokratların xeyrinə işləyəcək. Məsələn, onlar Trampın fəaliyyətindən narazı olan respublikaçıları öz tərəflərinə çəkməyə cəhd göstərə bilərlər. Ən əsası isə söhbət Respublikaçılar Partiyasının əsas sponsorlarından olan Maskın qarşı tərəfə keçməsindən gedir.
ABŞ-də çox tezliklə – 2026-cı ildə aralıq seçkisi keçiriləcək. O, ölkədə siyasi balansı əhəmiyyətli dərəcədə dəyişə bilər. Respublikaçılar ən azı Senatda çoxluğu itirmək təhlükəsi ilə qarşı-qarşıyadırlar. Maskın rəhbərlik etdiyi hökumətin effektivliyinin artırılması departamentinin fəaliyyətindən sonra Trampa münasibətin əvvəlkitək qalması təəccüblü olardı. Bu fəaliyyət nəticəsində işdən çıxarılmış dövlət qulluqçuları və məmurların sayı kifayət qədərdir.
Maraqlıdır ki, Mask istər demokratlardan, istərsə də respublikaçılardan narazı olanların cəmləşəcəyi üçüncü partiyanın yaradılmasını mümkün sayır. O, bu ideyaya sosial şəbəkə izləyicilərinin münasibətini də soruşub və 2 saat ərzində 1,3 milyon insan Maska cavab verib ki, onların da 83,2%-i ideyanı dəstəkləyib. Amma əlbəttə, təcrübədə bu, çətin ki, mümkün olsun. Orada hər iki partiyadan olan və hər şeyə rəğmən, bir-birlərini hər zaman yaxşı başa düşən neokonservatorlar cəmləşə bilər. Amma bu özü belə, Amerika cəmiyyətində parçalanmanın hansı səviyyədə olduğunu, həmçinin siyasi elita təmsilçilərinin ifadələrinin və davranışlarının zaman-zaman cəmiyyətdə necə çaşqınlıq yaratdığının göstəricisidir. Ən azı daim göz önündə olan şəxslər haqqında…
Tramp Mask ilə açıq və səs-küylü mübahisəsi ilə tənqidçilərinə əlavə arqumentlər verib. Onlar hesab edirlər ki, bu, prezidentin gələcəklə bağlı doğru proqnozlar verə bilmədiyinin, impulsivliyinin göstəricisidir. Tənqidçilərin fikrincə, Tramp qərarlarını bir çox halda emosiyalarına əsaslanaraq verir, nəticədə, bir çox hallarda qərarını dəyişməyə və ya sözlərini geri götürməyə məcbur olur. Ekspertlər bu üzdən, Vaşinqtonun istər daxildə, istərsə də xarici siyasət arenasında əldə etdiyi razılaşmaların etibarlılığının şübhə doğura biləcəyini düşünürlər. Üstəlik, Ağ Ev sahibi indiyədək geosiyasi baxımdan da hən hansı ciddi uğur qazanmayıb. Bu mənada, onun yalnız Yaxın Şərqə uğurlu səfərini fərqləndirmək olar ki, bu da bəzi dairələr arasında mübahisəli məsələdir.
Ən başlıcası isə görünən odur ki, Tramp başlatdığı beynəlxalq ticarət savaşını uduzub. Yaxud ən azı, onunla əvvəldən düşündükləri hədəflərə çata bilməyib. Tarif bataqlığı, hələ ki, ən çox Amerikanın özünə ziyan vurur.
Bütün bunların fonunda iyunun əvvəlində Kaliforniyada, daha sonra Texasda etiraz aksiyalarına start verilib. Səbəb immiqrasiya xidmətinin ABŞ-ın bir sıra şəhərlərində dövlət başçısının qeyri-leqal immiqrasiya ilə mübarizə qərarı çərçivəsində apardığı reydlərdir. Kaliforniyada iğtişaşların qarşısının alınmasına Milli Qvardiya belə, cəlb olunub. Ağ Evin mətbuat katibi Kerolayn Livitt bunu yerli hökumətlərin köməksiz qalması ilə əsaslandırıb. Kaliforniyanın qubernatoru Qevin Nyusom isə Tramp administrasiyasını məhkəməyə verib. O, prezidenti «hakimiyyəti zorla ələ keçirməkdə» günahlandırır. Şübhəsiz ki, qubernatoru narazı salan məqamlar arasında ştatın maliyyəsinin azaldılması da var. Odur ki, bəzi ekspertlər mitinqlərin Tramp əleyhdarları tərəfindən təşkil olunduğu qənaətindədirlər. Hesab olunur ki, bu aksiyalara «irqi zəmin» də əlavə olunarsa, ölkədə 2020-ci il hadisələrinin təkrarlanması mümkündür.
Ağ Ev komandası isə artıq baş verənlərlə bağlı «qiyam» terminindən istifadə etməyə başlayıb.
Əsas qalib Vensdir?
Baş verənlər fonunda bir fiquru da yaddan çıxarmaq olmaz. Bəzi politoloqlar düşünür ki, Maskın əsas hədəfi Trampı «ağsaq ördəyə» çevirmək, ölkəni vitse-prezident Cey Di Vensin idarə etməsinə nail olmaq ola bilər. Vitse-prezidentin Silikon vadisindən olan texnokrat, «PayPal» ödəniş sisteminin yaradıcısı Piter Til ilə əlaqələri hər kəsə bəllidir. Söhbət hər zaman Trampı dəstəkləmiş azsaylı texnologiya sənayesindən gedir. Til Silikon vadisinin texnolibertarian ideologiyaya malik qatı sağçı qanadının əsas simalarından biridir.
Bundan başqa, Maskı Tili lə birləşdirən amillər sırasında onun ölkədə prezidentlik uğrunda yarışa qoşulmasını qadağan edən qanun da var (çünki ABŞ-dən kənarda doğulub). Odur ki, Mask bəlkə də bu yolla hakimiyyət iddialarını reallaşdırmağı da düşünür.  Onun qeyri-standart gedişlər edə, klassik sxemlərdən fərqli düşünə bildiyini isə artıq hər kəs anlayır. Yəni bu halda Mask 2028-ci ildə Ağ Ev uğrunda yarışda Vensə qarşı da gedə bilər.
Milyarder özü yazır ki, onun nüfuzu uzunmüddətli olacaq: «Tramp 3,5 il daha prezident olacaqsa, mən 40 ildən çox burada qalacağam…». O, əvvəlcə Vensi öz tərəfinə çəkmək üçün açıq cəhdlər etsə də, vitse-prezident Trampı dəstəkləyib. Əslində, başqa cür ola da bilməzdi. Ağ Ev sahibinin əleyhinə getmək onun nəyinə gərəkdir? Üstəlik, tərəflər arasındakı savaşdan real zəfərlə çıxa biləcək yeganə şəxs elə Vensidir – gənc, adekvat, texnoloq və investorlardan tutmuş, alimlər və yazıçılaradək kifayət qədər nüfuzlu şəxslərin dəstəklədiyi Vens. Odur ki, vitse-prezident münaqişəyə cəlb olunmasına imkan verməyib və indi ona siyasi hərəkatı qoruyub saxlaya biləcək şəxs kimi baxılır. Bundan başqa, Vens çoxdan prezidentin mümkün varisi kimi qiymətləndirilir.
Daha bir versiyaya görə isə Mask ilə Tramp arasında ümumiyyətlə… heç bir mübahisə yoxdur və onlar tamaşa verirlər. Sadəcə, onun çox sərt alınmasının, çox açıq oynanmasının yaratdığı narahatlıq var. Hətta epitetlər belə, bunu göstərir – «böyük və gözəl qanun»la bağlı «böyük və gözəl savaş», «heyrətamiz qalmaqal», «çətin boşanma» və s. Artıq qeyd olunduğu kimi, bir anda bütün dünyanın diqqəti bu hadisəyə yönəlib. Bəlkə iki dost bu yolla diqqəti nələrdənsə yayındırmağa çalışıb və çalışır? Belədirsə, əlbəttə ki, bu fikirlər geniş müzakirə olunmayacaq və yalnız konspirologiya səviyyəsində qalacaq. İlk ehtimal özünü çox gözlətməyib: «ABŞ Prezidenti Donald Tramp və milyarder İlon Mask mübahisə tamaşasını Ukraynanın «Starlink» süni peyk sistemindən kənarlaşdırılması üçün quraşdırıblar». Amma yox, qalmaqal həqiqidirsə, onun eyni dərəcədə səs-küylü davamı özünü çox gözlətməyəcək. Nə qədər ki, Tramp Ağ Evdədir, o və Mask Nikolay Qoqolun «İvan İvanoviç ilə İvan Nikiforoviçin davası» povestinin personajlarını xatırladacaqlar…

Trump and Musk at odds causing an irresistible political show
The public dispute between Donald Trump and Elon Musk quickly became the world’s top news story, sparking numerous memes and dominating media coverage. This was notable as it was the first time such a confrontation happened live on air.
The global audience watched with fascination as two powerful figures—the former U.S. president and the world’s richest man—exchanged insults on their social media platforms, Truth Social and X (formerly Twitter). Despite losing money (Tesla shares dropped by at least 14%), supporters, and, most importantly, their public images during the feud, neither seemed concerned.
Just a week earlier, Musk’s last official day in civil service ended on a friendly note with Trump, who even presented him with a symbolic key to the White House.
Experts suggest Musk chose this moment to criticize Trump because the president was politically vulnerable: his foreign policy record was weak, the MAGA movement was divided, and large protests had erupted in California. Meanwhile, Trump had already faced election defeats, impeachments, assassination attempts, and serious accusations, making it unlikely that a quarrel with Musk would harm him significantly.
One Big Beautiful Bill
The conflict mainly revolved around Trump’s bill to cut government spending—dubbed by him as the One Big Beautiful Bill Act. The bill proposed tax cuts for individuals and corporations but also cut funding for important social programs like Medicaid. The Congressional Budget Office criticized the bill, forecasting it would increase the federal deficit by $2.4 trillion over ten years.
Musk opposed the bill because it increased government spending overall and eliminated benefits for green initiatives, including subsidies for electric vehicle purchases. He called the bill a “disgusting abomination.”
Trump expressed disappointment over Musk’s criticism on Truth Social, claiming Musk was “just freaking out” about losing tax subsidies for electric cars. Trump then highlighted NASA contracts worth at least $38 billion awarded to Musk’s companies over time. Some SpaceX and Starlink projects remain classified, but Musk has been delivering cargo and astronauts to the International Space Station since 2020.
This situation raises a number of questions that still remain unanswered: Can a businessman—no matter how wealthy—gain access to national security? Is the US government truly dependent on Musk’s companies? Are SpaceX and Starlink fully Musk’s companies? Who exactly is fighting whom in this dispute?
After Trump threatened to cancel government contracts, Musk initially said SpaceX would start decommissioning Dragon spacecraft but later retracted this threat.
Another vulnerability for Musk is his business ties to China. The fate of Tesla's Shanghai plants depends heavily on US-China trade relations, which could worsen under Trump’s policies.
During the quarrel, both made sharp accusations. Musk claimed Trump could not win the 2024 election without his support and even called for Trump’s impeachment. He also suggested Trump might be implicated in undisclosed documents related to Jeffrey Epstein’s 2019 case but provided no evidence.
Trump responded by accusing Musk of neglecting his responsibilities and questioned his sanity. Additionally, Steve Bannon, a former Trump strategist, questioned Musk's legal status in the US due to his South African origin and suggested deportation.
Trump told CNN he had no plans to speak with Musk soon and wanted to sell or get rid of his red Tesla car. However, by June 9, reports indicated relations were improving after representatives spoke by phone. Musk even reposted some of Trump’s messages about California protests.
Consequences of the feud
Many observers believe Musk’s withdrawal from the political alliance with Trump could significantly weaken the White House administration’s ability to promote initiatives in Congress. For instance, the “big and beautiful bill” barely passed the House of Representatives, supported by only a one-vote margin.
The public spat also revealed a split within the Republican Party. According to Economist/YouGov data, the number of Republicans identifying as MAGA dropped from 60% in March to about 49%. Experts think Musk could publicly and financially support Trump’s opponents in both parties if needed. Democrats are likely to exploit this by recruiting dissatisfied Republicans or even trying to sway Musk himself—one of the Republican Party’s key donors—to their side.
The midterm elections coming up in 2026 may shift political power significantly in Washington. Republicans face a real risk of losing their Senate majority. After efforts to improve government efficiency—including those led by Musk—it is surprising that attitudes toward Trump remain largely unchanged among government officials who have often been excluded from decision-making.
Musk has hinted at creating a third political party that would unite voters disillusioned with both Democrats and Republicans. He polled his followers and received 1.3 million responses within two hours; 83.2% supported this idea. However, experts doubt its practical implementation unless neoconservative factions from both parties join. This highlights ongoing divisions in American society and confusion over unusual behaviour from political elites frequently in public view.
Trump’s public quarrel with Musk added fuel to critics who point out his impulsiveness and unpredictability. Analysts note that Trump often makes decisions based on emotion without thoroughly separating facts from feelings and frequently reverses or retracts statements—whether threats or praise. Consequently, agreements within the US and abroad appear unreliable. Geopolitically, Trump’s only somewhat successful foreign effort is a Middle East tour viewed ambivalently by many.
Most notably, Trump seems to have lost his global trade war as originally conceived and promoted. Tariff battles have so far harmed America more than its trade partners.
In early June, protests erupted in California and Texas over ICE raids targeting illegal immigrants as part of Trump’s large-scale immigration campaign. National Guard troops were deployed in California due to local authorities’ inability to control unrest. Governor Gavin Newsom sued the federal government, calling it a “power grab,” and opposed funding cuts for California. Experts believe these rallies are organized by Trump’s opponents and may incorporate racial elements that could reawaken tensions similar to those seen in 2020. The White House quickly labelled the events as a “rebellion.”
Vance: The Ace Winner?
Another key figure is Vice President J.D. Vance, linked to Peter Thiel—a right-wing Silicon Valley technocrat who co-founded PayPal and has consistently supported Trump. According to some political analysts, Musk’s possible goal is to render Trump a “lame duck” by leaving Vice President J. D. Vance at the helm. Vance is connected to Peter Thiel—also one of the few in the tech industry who has consistently supported Trump. Thiel is a prominent representative of Silicon Valley’s far-right wing with its techno-libertarian ideology.
Besides, Musk, who is also linked to Thiel and legally barred from running for president because he was born outside the United States, may be planning to realise his ambitions in power by some means. It is well known that Musk is capable of unconventional moves and thinks far beyond typical frameworks. In this scenario, Musk is playing not only against Trump but also against Vance for the White House in 2028.
The billionaire himself states that his influence will be long-term: “Trump will be president for another 3.5 years, and I’ll be here for 40+ years…” Initially, Musk openly tried to win Vance over to his side. However, the vice president supported Trump, though he could hardly have acted otherwise. And why would he? There is also another version—that in the battle between Trump and Musk, the only real winner may be Vance: young, sensible, enjoying support from very influential people such as technologists, investors, scientists, and writers. He has kept himself out of the conflict and is now regarded as a figure capable of preserving the political movement. Moreover, Vance has long been considered a potential presidential successor.
At the same time, there is a strong possibility that Musk and Trump never truly quarrelled but simply staged an impressive public spectacle. It is striking how suddenly it occurred, with such intensity and public display. Even the epithets used were fitting—“stunning scandal,” “stormy divorce,” “big beautiful fight” over the “big beautiful bill” As noted earlier, this immediately dominated the entire news agenda. Perhaps the two friends were trying to divert attention from something else? If so, this will not be widely discussed in mainstream media but rather remain within conspiracy theory circles.
The first theory appeared almost immediately: “US President Donald Trump and billionaire Elon Musk may have pretended to quarrel to disconnect Ukraine from the Starlink satellite system.” However, if the scandal was genuine, an equally tumultuous continuation would eventually follow. Throughout Trump’s presidency, he and Musk will resemble characters from Nikolai Gogol’s story about the quarrel between Ivan Ivanovich and Ivan Nikiforovich…