Dəmir yolu magistralı Hindistanın geosiyasi strategiyasının bir hissəsi kimi
Ayın əvvəlində Hindistanın baş naziri Narendra Modi hind Kəşmirində strateji əhəmiyyətə malik obyektin açılışına qatılıb. Söhbət Kəşmir vadisini Hindistanın ucsuz-bucaqsız düzənlikləri ilə birləşdirən Çenab dəmir yolu körpüsündən gedir.
Pakistanla bitmək bilməyən hərbi-siyasi gərginlik şəraitində bu hadisə xüsusilə aktualdır. Hindistan Kəşmirdə hərbi-strateji mövcudluğunu gücləndirməyə, burada Pakistana qarşı effektiv plasdarm yaratmaq istəyir. Bəlkə də yalnız Pakistana deyil, həm də Çinə qarşı.
Yeni Dehlinin mübahisəli şimal ərazilərlə bağlı mövqeyi bəllidir. O hesab edir ki, bu torpaqlar keçmiş Hammu və Kəşmir knyazlığının ərazisi olub (Pakistan və Çinin nəzarətindəki ərazilər də daxil olmaqla) və Hindistanın ayrılmaz hissəsidir. Hindistan rəhbərliyinin, xüsusilə də Modinin hazırkı ultramillətçi hökumətinin hədəfi Pakistan Kəşmiri üzərində hüquqi və faktiki nəzarətin ələ keçirilməsidir. Amma bu, ən azı yaxın perspektiv üçün real görünmür. Odur ki, indi bu mövqe daha çox daxili konsensus və xarici siyasi bəyanatlar üçün istifadə edilir. Son dövrlərdə isə Hindistan bu istiqamətdə konkret addımlar da atır ki, bu da Pakistanla hərbi-siyasi gərginliyə səbəb olur.
Yeni Dehlinin geosiyasi planları
2019-cu ildə Hindistan Konstitusiyasının 370-ci maddəsinin ləğvi ilə Cammu və Kəşmiri də ləğv edən Yeni Dehli Kəşmirin özünə aid hissəsinə nəzarəti gücləndirib və bunu «inteqrasiya» addımı kimi təqdim edib. İndi Pakistanın nəzarətindəki Kəşmir Hindistan üçün sadəcə suverenlik məsələsi yox, həm də milli təhlükəsizliyin elementidir. Çinin miqyaslı infrastruktur layihəsi olan CPEC-in (Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizi) icra edildiyi Gilgit-Baltistan regionunda mövcudluğu isə Hindistan üçün daha ağrılı məsələdir. Yeni Dehli CPEC layihəsini öz ərazi bütövlüyünə birbaşa təhdid sayır, çünki marşrut mübahisəli ərazilərdən keçir. Bu kontekstdə Hindistanın strateji hədəfi Çin və Pakistanın bu regiona iqtisadi və hərbi təsirini məhdudlaşdırmaqdır.
Hindistan xarici siyasi baxımdan «Azad Kəşmirdə və Gilgit-Baltistanda insan haqlarının pozulduğunu» xüsusi vurğulayır, həmçinin «bu ərazilərə Pakistanın nəzarət etməsinin qeyri-legitim olduğunu» bildirir. O, beynəlxalq forumlarda Pakistan Kəşmirinin ayrıca və ya qanuni inzibati ərazi kimi tanınmasına mane olmağa çalışır.
Bundan başqa, Hindistan nəzarət xətti boyunca hərbi mövcudluğunu artırır, kəşfiyyat infrastrukturunu inkişaf etdirir və CPEC layihəsinə qarşı diplomatik kampaniya aparır. Eyni zamanda o, parlamentin qəbul etdiyi qətnamələr və rəsmi xəritələrə istinadla hüquqi və siyasi ritorika formalaşdırır – hər imkanda Azad Kəşmirlə Gilgit-Baltistanın Hindistan ərazisi olduğunu deyir.
Modinin regiona səfərinə və orada dəmir yolu layihəsinin reallaşdırılmasına məhz qeyd olunan proseslər prizmasından baxılmalıdır.
İddialı hədəflər üçün iddialı layihə
Kəşmiri Hindistanın cənubundakı geniş ərazilərlə birləşdirəcək dəmir yolu Hindistan hökumətinin tabeliyində olan Hindistan Dəmir Yollarının («Indian Railways») tərəfindən idarə ediləcək. Dəmir yolu magistralının özü dünyanın ən çətin traslarından biridir. Uzunluğu 272 kilometr olan yol Cammu regionunun Udhampur qarnizon şəhərindən başlayır və Hindistan Kəşmirinin əsas şəhəri olan Srinaqardan keçir. Onun son nöqtəsi Himalay regionunu Hindistanla Pakistan arasında bölən, son dərəcə hərbiləşmiş nəzarət xəttinin yaxınlığındakı Baramulla şəhəridir. Hindistan hökuməti layihəni 5 milyard dollar qiymətləndirir. Rəqəmin bu qədər yüksək olması təsadüf deyil. 36 tunel və 943 körpüdən keçən dəmir yolu çətin dağlıq ərazilərdə salınıb. O, yalnız insan və yük daşımaları üçün yox, həm də hərbi bölüklərin yerdəyişməsində istifadə olunacaq. Əvvəllər bu, yalnız çətin dağ yolları və hava ilə mümkün idi.
Layihənin əsas elementlərindən biri Çenab sayı üzərində salınmış, polad və betondan qurulmuş, uzunluğu 1315 metr olan körpüdür. O, iki dağı 359 metr hündürlükdə tağ vasitəsilə birləşdirir. «Indian Railways» onu Parisin hündürlüyü 330 metr olan Eyfel qülləsi ilə müqayisə edir. Qurum nümayəndələri deyirlər ki, körpü 120 il işləyəcək və saatda 260 kilometr sürətlə əsən külək daxil, ən çətin hava şəraitinə dözəcək.
Hindistanın baş naziri körpünün açılış mərasimi zamanı «Vande Bharat» adlı bir neçə qatarın hərəkətə başlamasına da şahidlik edib. Onlar Cammunun Srinqar və Katra şəhərləri arasındakı yolu təxminən 3 saata qət edəcəklər. Halbuki əvvəllər bunun üçün 6-7 saat zaman tələb olunurdu.
Bu, Modinin Hindistanın nəzarətində olan Kəşmirə ölkəsi ilə Pakistan arasında bu iki nüvə dövlətini az qala tammiqyaslı müharibəyə sürükləyən son münaqişədən sonra ilk səfəridir. O zaman qarşıdurmaya səbəb hindistanlı turistlərdən ibarət qrupun bu ərazilərdə məskunlaşmış radikal qruplaşma üzvləri tərəfindən güllələnməsi olmuşdu. İnsident nəticəsində 26 turist dünyasını dəyişmişdi.
Məlumdur ki, münaqişənin gedişində Hindistan tərəfi bir neçə hücum təyyarəsini itirmiş və sonradan o, bunu rəsmən etiraf da etmişdi. Sonda Pakistanın əməliyyatları Yeni Dehlini barışıq addımı atmaq məcburiyyətində qoymuşdu. Görünür, Hindistan hökuməti bu qarşıdurmadan dərs çıxarmaq qərarına gəlib. Hər halda, onlar qarşıdurma bitər-bitməz, müdafiə mövqeləri sisteminin möhkəmləndirilməsi işlərinə başlayıblar və bu işlər çərçivəsində müvafiq infrastruktur obyektlərinin tikintisi də nəzərdə tutulur. Qeyd edilən dəmir yolu məhz bu vacib infrastrukturlardan biridir.
Din bəhanəsi
Kəşmirin Hindistanın nəzarətində olan ərazisindəki silahlı qruplaşmalar 1989-cu ildən Yeni Dehli ilə idarəçilik uğrunda mübarizə aparır. 2019-cu ildə Cammu və Kəşmir ştatının ləğvindən və ərazinin birbaşa Yeni Dehliyə tabe olunmasından sonra bu mübarizə daha amansız xarakter alıb. Kəşmirdə yaşayan müsəlmanların əksəriyyəti Narendra Modinin siyasətinə qarşıdır. Onlar ərazinin ya Pakistana birləşdirilməsi, ya da müstəqil olmasını tələb edən yaraqlıları dəstəkləyirlər.
Hindistan bu silahlı qruplaşmaların Pakistan tərəfindən dəstəkləndiyini iddia etsə də, bunu birmənalı şəkildə təsdiqləyəcək hər hansı sübut yoxdur. İslamabad özü ittihamları rədd edir, onları uydurma adlandırır və hesab edir ki, belə iddiaların irəli sürülməsində məqsəd «Pakistanın Hindistana qarşı təcavüzü» mövzusunu qabartmaq, İslamabadın «Kəşmir separatçılarını dəstəklədiyi» düşüncəsini yaratmaqdır. Nəticədə, Yeni Dehli Pakistana hərbi-siyasi təzyiqlər göstərməyə çalışır. O, bu işdə xarici qüvvələrin maraqlarından istifadə etməyə də hazırdır.
Son zamanlar Hindistan Pahalqamda törədilmiş terror aktının (22 aprel 2025-ci il) ardından baş vermiş eskalasiya fonunda Kəşmirdə hərbi mövcudluğunu əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. «Sindur» əməliyyatı çərçivəsində Cammu və Kəşmir bölgəsinə (əsasən Axnoor sektoruna) «T-72» tankları, HHM vasitələri, artilleriya və piyada qoşunları cəlb olunub. «Amarnath Yatra» ziyarəti ərəfəsində isə əraziyə radio və siqnal boğucularından, pilotsuz uçuş aparatlarından və kinoloqlardan istifadə edən Mərkəzi Silahlı Qüvvələrin (CAPF) çoxsaylı bölmələri gətirilib.
Cammu və Kəşmir ştatının dağlarındakı mağarada yerləşən, hindlilərin ziyarətgahı olan Amarnatha zəvvarlar iyunun sonu, avqustun əvvəllərində axın edir. Həmin günlərdə oraya bütün Hindistandan yüz minlərlə dindar üz tutur.
Hindistanın cəmi bölgələrindən minlərlə inanclı insanı cəlb edən, Cammu və Kəşmir ştatının dağındakı Amarnath müqəddəs yerinə ziyarət, iyunun sonlarından avqust ayına qədər baş tutur. Məbəd Şiva tanrısına həsr olunub və onun buz stalagmiti müqəddəs linqam (Şivanın simvolu) hesab olunur.
Hindistan-Pakistan gərginliyi və etnokonfessional münaqişə şəraitində bu zəvvarlıq yerli əhaliyə çağırış kimi qəbul olunur.
Mağaraya yol 3800 metr hündürlükdəki çətin dağ yolu ilədir. O, əhalinin sıx yaşadığı məntəqələrdən keçir. Söhbət bölgənin müsəlman çoxluğunun yaşadığı ərazilərdən gedir. Odur ki, burada tərəflərdən hər hansının istənilən ehtiyatsız söz və ya hərəkəti ciddi qarşıdurmaya və daha bir münaqişəyə yol aça bilər. Hindistan hökuməti bu zəvvarlığa yalnız dini mərasim kimi yox, həm də hindlərin regionda mövcudluğunun rəmzi kimi yanaşır ki, bu da gərginliyə daha bir səbəbdir.
Bir sözlə, Yeni Dehli bölgəyə CAPF hissələrini bu dini tədbirdə zəvvarların müdafiə olunması zərurətini bəhanə edərək göndərib. İlk dəfədir ki, təhlükəsizlik tədbirlərinə, kritik infrastrukturların qorunmasına təxminən 4 min keçmiş əsgər də cəlb olunub. Pakistanla nəzarət xəttinə isə «Sindur» əməliyyatı çərçivəsində hərbi qruplar yerləşdirilib.
Sabah müharibə başlayarsa…
Müşahidəçilər Hindistan tərəfinin əməllərinə Pakistanla növbəti, bəlkə də daha miqyaslı silahlı qarşıdurmaya hazırlıq kimi baxmağa daha çox meyillidirlər. Media yazır ki, Yeni Dehli uzaqmənzilli hava hücumundan müdafiə sisteminin yaradılması işini də tezliklə başa çatdırmağa, artıq gələn il bunun üçün lazım olan bütün avadanlıqları əldə etməyə çalışır. Söhbət Rusiya ilə 2018-ci ildə imzalanmış 5,5 milyard dollarlıq razılaşmadan və 5 ədəd «Zəfər» S-400 HHM sisteminin sonuncu iki batareyasının alınmasından gedir.
Beləliklə, Hindistan özünün regional HHM qalxanını əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək və 400 kilometrədək məsafədə təyyarələr, dronlar, raketlər daxil olmaqla, hava təhdidlərini izləmək və məhv etmək imkanı qazanacaq.
Kəşmir dəmir yolu Hindistanın hərbi hazırlıq layihəsinin yalnız bir hissəsidir. Yerli mətbuat bu mənzərəni ən parlaq ifadələrlə təqdim edir, hökumətin bu istiqamətdə miqyaslı addımlar atdığını yazır, lakin bir reallığı unudur. Mümkün hərbi qarşıdurmaya hazırlaşan tək Hindistan yox, həm də Pakistandır. Üstəlik, İslamabad da buna heç də pis hazırlaşmır. Yeni Dehlinin son əzələ nümayişi cəhdi zamanı aldığı cavab buna ən parlaq nümunədir.
Yollar isə ilk növbədə insanlara, onların həyatının yaxşılaşdırılmasına, regionun inkişafına xidmət etməlidir. Kimlərsə bunu anlamırsa, həyat və təcrübə adətən yaxşı dərs verir.

Railways as part of India's geopolitical strategy
Earlier this month, Indian Prime Minister Narendra Modi was present at the inauguration of a strategically important facility in Indian Kashmir. The Chenab railway bridge is a project of significant importance, as it will provide a direct rail link between the Kashmir Valley and the extensive Indian plains.
In the context of the ongoing military and political tensions with Pakistan, this event is of particular relevance. India is looking to increase its military presence in Kashmir, creating a strong base from which to launch operations against Pakistan. It is possible that this is not only the case in Pakistan, but also in China.
New Delhi's official position on the disputed northern lands is that the entire territory of the former principality of Jammu and Kashmir—including those under the control of Pakistan and China—is considered an integral part of India.
The goal of the Indian leadership, particularly the current ultra-nationalist Modi government, is to exercise both legal and de facto control over Pakistani Kashmir. While this may appear improbable in the near term, this position is employed for the purpose of internal consensus and foreign policy statements. For some time, India has also taken concrete actions in this direction, which has led to military and political tensions with Pakistan.
New Delhi's geopolitical plans
Following the revocation of Article 370 of its constitution in 2019, which led to the dissolution of the state of Jammu and Kashmir, India has strengthened its hold over the region, portraying this as a step towards "integration".
For India, the territories controlled by Pakistan are not only a matter of sovereignty, but also an element of national security. The issue of Chinese presence in the Gilgit-Baltistan region, where a large-scale infrastructure project (CPEC - China-Pakistan Economic Corridor) is being implemented, is particularly acute. New Delhi considers CPEC to be a direct threat to its territorial integrity, as the route traverses areas that are disputed. In this context, India's strategic objective is to limit the economic and military influence of China and Pakistan in the region.
In terms of foreign policy, India has a strong stance on what it sees as "human rights violations in Azad Kashmir and Gilgit-Baltistan" and the illegitimacy of Pakistani control over these territories. In international forums, New Delhi seeks to prevent Pakistan's Kashmir from being recognised as a separate or legitimate administrative unit.
Furthermore, India is increasing its military presence along the Line of Control, developing intelligence infrastructure and conducting diplomatic campaigns against CPEC. Concurrently, it is developing a legal and political discourse, supported by parliamentary resolutions and official maps designating Azad Kashmir and Gilgit-Baltistan as Indian territories.
It is imperative to consider Modi's visit to the region and the implementation of the railway project exclusively through the lens of the aforementioned processes.
An ambitious project for ambitious goals
The railway connecting Kashmir with southern India is operated by Indian Railways, a government entity. The railway itself is one of the most challenging routes in the world. The railway is 272 kilometres long and begins at the garrison town of Udhampur in the Jammu region, traversing Srinagar, the capital of Indian Kashmir. The final point is Baramulla, a town close to the heavily militarised Line of Control that divides the Himalayan region between India and Pakistan.
The Government of India has estimated the total cost of the project to be approximately $5 billion. This high cost is not an accident.
The railway, which runs through 36 tunnels and 943 bridges, is located in a challenging mountainous terrain. It will facilitate the movement of people, goods and military units, which was previously only possible by dangerous mountain roads and air.
One of the key elements of the project is the construction of a 1,315-metre-long steel and concrete bridge over the Chenab River. This will provide a vital connection between two mountains, with an arch measuring 359 metres in height. Indian Railways has drawn a comparison with the Eiffel Tower in Paris, which stands at 330 metres high. The bridge has been engineered to last for 120 years and to withstand extreme weather conditions, including wind speeds of up to 260 kilometres per hour.
During the inauguration of traffic on the bridge, the Indian Prime Minister also launched a pair of new trains called Vande Bharat, which will reduce the journey time between Srinagar and Katra town in Jammu to about three hours from the usual six to seven.
Modi's visit to Indian-controlled Kashmir was his first since the military conflict between India and Pakistan, which saw the nuclear rivals come close to engaging in widespread warfare. The standoff was initiated following the shooting of a group of Indian tourists by radical groups operating within the territory, resulting in the deaths of 26 individuals.
It is acknowledged that the Indian side suffered significant losses in its strike aircraft during the conflict, a fact that was subsequently acknowledged by the Indian authorities. Pakistan's actions have prompted New Delhi to consider entering into a truce. It appears that the Indian authorities have decided to take this matter seriously. They have accelerated work on improving the system of fortification positions, which also includes the creation of related infrastructural facilities. The railway is of particular significance.
Religion as an excuse
Since 1989, armed groups in the Indian-administered region of Kashmir have been fighting against the government of India, more commonly referred to as New Delhi. Following the dissolution of the state of Jammu and Kashmir and its subsequent reorganisation under direct rule from New Delhi in 2019, there has been an escalation in the levels of violence. Many Muslims in Kashmir are opposed to the policies of Narendra Modi and support the insurgency to unify the territory either under Pakistan or as an independent state.
While India insists that the armed groups in Kashmir are supported by Pakistan, no evidence has been presented to substantiate this claim. Islamabad has denied the allegation, considering it to be unfounded and intended to provoke "Pakistani aggression" against India and Islamabad's support for "Kashmiri separatists" regardless of the circumstances. This provides New Delhi with an opportunity to exert military and political pressure on Pakistan. In order to achieve the desired outcome, it may be necessary to take advantage of external factors.
Recent events have led to a marked increase in India's military presence in Kashmir, following the Pahalgam terrorist attack on 22 April 2025. This escalation is part of Operation Sindur, which involves the deployment of major T-72 battle tanks and air defence assets, as well as artillery and infantry, primarily in the Akhnoor sector of the Jammu and Kashmir zone. In the lead-up to the Amarnath yarta pilgrimage, a number of Central Armed Forces (CAPF) units have been deployed in the area, utilising radio and signal jammers, drones and cinematologists.
The Hindu pilgrimage to the Amarnath shrine, located in a cave in the mountains of Jammu and Kashmir, runs from late June to August, attracting hundreds of thousands of devotees from all over India. The temple is dedicated to the god Shiva, and its icy stalagmite is considered a sacred lingam, i.e. a symbol of Shiva. In the context of heightened Indo-Pakistani tensions and ethno-religious conflict, exacerbated by the Indian government's actions, this pilgrimage is perceived as a challenge to the local population.
Access to the cave is via a challenging mountain route at an altitude of over 3,800 metres. It passes through a dense network of settlements inhabited by the Muslim majority of the region.
Any careless utterance or action by any of the parties, be it pilgrims or the local population, could lead to serious aggravation and another conflict. The Indian authorities view the pilgrimage not only as a religious event, but also as a symbol of India's regional presence, which has the potential to contribute to existing tensions.
India has introduced CAPF units as a measure to ensure the safety of pilgrims at religious events. For the first time, 4,000 former soldiers have been deployed to implement security measures to protect critical infrastructure. A military force has been deployed on the Line of Control with Pakistan as part of Operation Sindhur.
What if war is tomorrow
Observers generally consider the Indian side's actions to be a general preparation for another and possibly larger armed confrontation with Pakistan. Media reports suggest that New Delhi plans to finalise the creation of its long-range air defence system, having received all the necessary equipment as early as next year. The subject under discussion is the finalisation of the $5.5 billion deal signed with Russia in 2018, and the acquisition of the final two batteries of five S-400 Triumf air defence systems.
India will therefore significantly strengthen its zonal air defence shield with the ability to track and engage air threats at ranges of up to 400 km, including aircraft, drones, missiles and UAVs.
The railway to Kashmir is just one part of India's overall military preparations. The local media has been effusive in its praise for the government's large-scale initiatives, however, a crucial detail has been overlooked. I can confirm that they are being prepared not only in India, but also in Pakistan. It is evident that they are not being adequately prepared. New Delhi's latest attempt to demonstrate its strength is perhaps the most evident to date.
Roads should serve people first and foremost, improving their lives and ensuring the development of regions is inclusive. Should there be any confusion, the practical application of this principle is a reliable source of guidance.