Dəmir yolu magistralı Hindistanın geosiyasi strategiyasının bir hissəsi kimi
Ayın əvvəlində Hindistanın baş naziri Narendra Modi hind Kəşmirində strateji əhəmiyyətə malik obyektin açılışına qatılıb. Söhbət Kəşmir vadisini Hindistanın ucsuz-bucaqsız düzənlikləri ilə birləşdirən Çenab dəmir yolu körpüsündən gedir.
Pakistanla bitmək bilməyən hərbi-siyasi gərginlik şəraitində bu hadisə xüsusilə aktualdır. Hindistan Kəşmirdə hərbi-strateji mövcudluğunu gücləndirməyə, burada Pakistana qarşı effektiv plasdarm yaratmaq istəyir. Bəlkə də yalnız Pakistana deyil, həm də Çinə qarşı.
Yeni Dehlinin mübahisəli şimal ərazilərlə bağlı mövqeyi bəllidir. O hesab edir ki, bu torpaqlar keçmiş Hammu və Kəşmir knyazlığının ərazisi olub (Pakistan və Çinin nəzarətindəki ərazilər də daxil olmaqla) və Hindistanın ayrılmaz hissəsidir. Hindistan rəhbərliyinin, xüsusilə də Modinin hazırkı ultramillətçi hökumətinin hədəfi Pakistan Kəşmiri üzərində hüquqi və faktiki nəzarətin ələ keçirilməsidir. Amma bu, ən azı yaxın perspektiv üçün real görünmür. Odur ki, indi bu mövqe daha çox daxili konsensus və xarici siyasi bəyanatlar üçün istifadə edilir. Son dövrlərdə isə Hindistan bu istiqamətdə konkret addımlar da atır ki, bu da Pakistanla hərbi-siyasi gərginliyə səbəb olur.
Yeni Dehlinin geosiyasi planları
2019-cu ildə Hindistan Konstitusiyasının 370-ci maddəsinin ləğvi ilə Cammu və Kəşmiri də ləğv edən Yeni Dehli Kəşmirin özünə aid hissəsinə nəzarəti gücləndirib və bunu «inteqrasiya» addımı kimi təqdim edib. İndi Pakistanın nəzarətindəki Kəşmir Hindistan üçün sadəcə suverenlik məsələsi yox, həm də milli təhlükəsizliyin elementidir. Çinin miqyaslı infrastruktur layihəsi olan CPEC-in (Çin-Pakistan iqtisadi dəhlizi) icra edildiyi Gilgit-Baltistan regionunda mövcudluğu isə Hindistan üçün daha ağrılı məsələdir. Yeni Dehli CPEC layihəsini öz ərazi bütövlüyünə birbaşa təhdid sayır, çünki marşrut mübahisəli ərazilərdən keçir. Bu kontekstdə Hindistanın strateji hədəfi Çin və Pakistanın bu regiona iqtisadi və hərbi təsirini məhdudlaşdırmaqdır.
Hindistan xarici siyasi baxımdan «Azad Kəşmirdə və Gilgit-Baltistanda insan haqlarının pozulduğunu» xüsusi vurğulayır, həmçinin «bu ərazilərə Pakistanın nəzarət etməsinin qeyri-legitim olduğunu» bildirir. O, beynəlxalq forumlarda Pakistan Kəşmirinin ayrıca və ya qanuni inzibati ərazi kimi tanınmasına mane olmağa çalışır.
Bundan başqa, Hindistan nəzarət xətti boyunca hərbi mövcudluğunu artırır, kəşfiyyat infrastrukturunu inkişaf etdirir və CPEC layihəsinə qarşı diplomatik kampaniya aparır. Eyni zamanda o, parlamentin qəbul etdiyi qətnamələr və rəsmi xəritələrə istinadla hüquqi və siyasi ritorika formalaşdırır – hər imkanda Azad Kəşmirlə Gilgit-Baltistanın Hindistan ərazisi olduğunu deyir.
Modinin regiona səfərinə və orada dəmir yolu layihəsinin reallaşdırılmasına məhz qeyd olunan proseslər prizmasından baxılmalıdır.
İddialı hədəflər üçün iddialı layihə
Kəşmiri Hindistanın cənubundakı geniş ərazilərlə birləşdirəcək dəmir yolu Hindistan hökumətinin tabeliyində olan Hindistan Dəmir Yollarının («Indian Railways») tərəfindən idarə ediləcək. Dəmir yolu magistralının özü dünyanın ən çətin traslarından biridir. Uzunluğu 272 kilometr olan yol Cammu regionunun Udhampur qarnizon şəhərindən başlayır və Hindistan Kəşmirinin əsas şəhəri olan Srinaqardan keçir. Onun son nöqtəsi Himalay regionunu Hindistanla Pakistan arasında bölən, son dərəcə hərbiləşmiş nəzarət xəttinin yaxınlığındakı Baramulla şəhəridir. Hindistan hökuməti layihəni 5 milyard dollar qiymətləndirir. Rəqəmin bu qədər yüksək olması təsadüf deyil. 36 tunel və 943 körpüdən keçən dəmir yolu çətin dağlıq ərazilərdə salınıb. O, yalnız insan və yük daşımaları üçün yox, həm də hərbi bölüklərin yerdəyişməsində istifadə olunacaq. Əvvəllər bu, yalnız çətin dağ yolları və hava ilə mümkün idi.
Layihənin əsas elementlərindən biri Çenab sayı üzərində salınmış, polad və betondan qurulmuş, uzunluğu 1315 metr olan körpüdür. O, iki dağı 359 metr hündürlükdə tağ vasitəsilə birləşdirir. «Indian Railways» onu Parisin hündürlüyü 330 metr olan Eyfel qülləsi ilə müqayisə edir. Qurum nümayəndələri deyirlər ki, körpü 120 il işləyəcək və saatda 260 kilometr sürətlə əsən külək daxil, ən çətin hava şəraitinə dözəcək.
Hindistanın baş naziri körpünün açılış mərasimi zamanı «Vande Bharat» adlı bir neçə qatarın hərəkətə başlamasına da şahidlik edib. Onlar Cammunun Srinqar və Katra şəhərləri arasındakı yolu təxminən 3 saata qət edəcəklər. Halbuki əvvəllər bunun üçün 6-7 saat zaman tələb olunurdu.
Bu, Modinin Hindistanın nəzarətində olan Kəşmirə ölkəsi ilə Pakistan arasında bu iki nüvə dövlətini az qala tammiqyaslı müharibəyə sürükləyən son münaqişədən sonra ilk səfəridir. O zaman qarşıdurmaya səbəb hindistanlı turistlərdən ibarət qrupun bu ərazilərdə məskunlaşmış radikal qruplaşma üzvləri tərəfindən güllələnməsi olmuşdu. İnsident nəticəsində 26 turist dünyasını dəyişmişdi.
Məlumdur ki, münaqişənin gedişində Hindistan tərəfi bir neçə hücum təyyarəsini itirmiş və sonradan o, bunu rəsmən etiraf da etmişdi. Sonda Pakistanın əməliyyatları Yeni Dehlini barışıq addımı atmaq məcburiyyətində qoymuşdu. Görünür, Hindistan hökuməti bu qarşıdurmadan dərs çıxarmaq qərarına gəlib. Hər halda, onlar qarşıdurma bitər-bitməz, müdafiə mövqeləri sisteminin möhkəmləndirilməsi işlərinə başlayıblar və bu işlər çərçivəsində müvafiq infrastruktur obyektlərinin tikintisi də nəzərdə tutulur. Qeyd edilən dəmir yolu məhz bu vacib infrastrukturlardan biridir.
Din bəhanəsi
Kəşmirin Hindistanın nəzarətində olan ərazisindəki silahlı qruplaşmalar 1989-cu ildən Yeni Dehli ilə idarəçilik uğrunda mübarizə aparır. 2019-cu ildə Cammu və Kəşmir ştatının ləğvindən və ərazinin birbaşa Yeni Dehliyə tabe olunmasından sonra bu mübarizə daha amansız xarakter alıb. Kəşmirdə yaşayan müsəlmanların əksəriyyəti Narendra Modinin siyasətinə qarşıdır. Onlar ərazinin ya Pakistana birləşdirilməsi, ya da müstəqil olmasını tələb edən yaraqlıları dəstəkləyirlər.
Hindistan bu silahlı qruplaşmaların Pakistan tərəfindən dəstəkləndiyini iddia etsə də, bunu birmənalı şəkildə təsdiqləyəcək hər hansı sübut yoxdur. İslamabad özü ittihamları rədd edir, onları uydurma adlandırır və hesab edir ki, belə iddiaların irəli sürülməsində məqsəd «Pakistanın Hindistana qarşı təcavüzü» mövzusunu qabartmaq, İslamabadın «Kəşmir separatçılarını dəstəklədiyi» düşüncəsini yaratmaqdır. Nəticədə, Yeni Dehli Pakistana hərbi-siyasi təzyiqlər göstərməyə çalışır. O, bu işdə xarici qüvvələrin maraqlarından istifadə etməyə də hazırdır.
Son zamanlar Hindistan Pahalqamda törədilmiş terror aktının (22 aprel 2025-ci il) ardından baş vermiş eskalasiya fonunda Kəşmirdə hərbi mövcudluğunu əhəmiyyətli dərəcədə artırıb. «Sindur» əməliyyatı çərçivəsində Cammu və Kəşmir bölgəsinə (əsasən Axnoor sektoruna) «T-72» tankları, HHM vasitələri, artilleriya və piyada qoşunları cəlb olunub. «Amarnath Yatra» ziyarəti ərəfəsində isə əraziyə radio və siqnal boğucularından, pilotsuz uçuş aparatlarından və kinoloqlardan istifadə edən Mərkəzi Silahlı Qüvvələrin (CAPF) çoxsaylı bölmələri gətirilib.
Cammu və Kəşmir ştatının dağlarındakı mağarada yerləşən, hindlilərin ziyarətgahı olan Amarnatha zəvvarlar iyunun sonu, avqustun əvvəllərində axın edir. Həmin günlərdə oraya bütün Hindistandan yüz minlərlə dindar üz tutur.
Hindistanın cəmi bölgələrindən minlərlə inanclı insanı cəlb edən, Cammu və Kəşmir ştatının dağındakı Amarnath müqəddəs yerinə ziyarət, iyunun sonlarından avqust ayına qədər baş tutur. Məbəd Şiva tanrısına həsr olunub və onun buz stalagmiti müqəddəs linqam (Şivanın simvolu) hesab olunur.
Hindistan-Pakistan gərginliyi və etnokonfessional münaqişə şəraitində bu zəvvarlıq yerli əhaliyə çağırış kimi qəbul olunur.
Mağaraya yol 3800 metr hündürlükdəki çətin dağ yolu ilədir. O, əhalinin sıx yaşadığı məntəqələrdən keçir. Söhbət bölgənin müsəlman çoxluğunun yaşadığı ərazilərdən gedir. Odur ki, burada tərəflərdən hər hansının istənilən ehtiyatsız söz və ya hərəkəti ciddi qarşıdurmaya və daha bir münaqişəyə yol aça bilər. Hindistan hökuməti bu zəvvarlığa yalnız dini mərasim kimi yox, həm də hindlərin regionda mövcudluğunun rəmzi kimi yanaşır ki, bu da gərginliyə daha bir səbəbdir.
Bir sözlə, Yeni Dehli bölgəyə CAPF hissələrini bu dini tədbirdə zəvvarların müdafiə olunması zərurətini bəhanə edərək göndərib. İlk dəfədir ki, təhlükəsizlik tədbirlərinə, kritik infrastrukturların qorunmasına təxminən 4 min keçmiş əsgər də cəlb olunub. Pakistanla nəzarət xəttinə isə «Sindur» əməliyyatı çərçivəsində hərbi qruplar yerləşdirilib.
Sabah müharibə başlayarsa…
Müşahidəçilər Hindistan tərəfinin əməllərinə Pakistanla növbəti, bəlkə də daha miqyaslı silahlı qarşıdurmaya hazırlıq kimi baxmağa daha çox meyillidirlər. Media yazır ki, Yeni Dehli uzaqmənzilli hava hücumundan müdafiə sisteminin yaradılması işini də tezliklə başa çatdırmağa, artıq gələn il bunun üçün lazım olan bütün avadanlıqları əldə etməyə çalışır. Söhbət Rusiya ilə 2018-ci ildə imzalanmış 5,5 milyard dollarlıq razılaşmadan və 5 ədəd «Zəfər» S-400 HHM sisteminin sonuncu iki batareyasının alınmasından gedir.
Beləliklə, Hindistan özünün regional HHM qalxanını əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək və 400 kilometrədək məsafədə təyyarələr, dronlar, raketlər daxil olmaqla, hava təhdidlərini izləmək və məhv etmək imkanı qazanacaq.
Kəşmir dəmir yolu Hindistanın hərbi hazırlıq layihəsinin yalnız bir hissəsidir. Yerli mətbuat bu mənzərəni ən parlaq ifadələrlə təqdim edir, hökumətin bu istiqamətdə miqyaslı addımlar atdığını yazır, lakin bir reallığı unudur. Mümkün hərbi qarşıdurmaya hazırlaşan tək Hindistan yox, həm də Pakistandır. Üstəlik, İslamabad da buna heç də pis hazırlaşmır. Yeni Dehlinin son əzələ nümayişi cəhdi zamanı aldığı cavab buna ən parlaq nümunədir.
Yollar isə ilk növbədə insanlara, onların həyatının yaxşılaşdırılmasına, regionun inkişafına xidmət etməlidir. Kimlərsə bunu anlamırsa, həyat və təcrübə adətən yaxşı dərs verir.

Железнодорожная магистраль как часть геополитической стратегии Индии
В начале месяца премьер-министр Индии Нарендра Моди принял участие в открытии стратегически важного объекта в индийском Кашмире. Речь идет о железнодорожном мосте Ченаб, который соединит Кашмирскую долину с обширными индийскими равнинами по железной дороге.
В условиях перманентной военно-политической напряженности c Пакистаном это событие особенно актуально. Индия стремится усилить свое военно-стратегическое присутствие в Кашмире, создав здесь эффективный плацдарм для действий против Пакистана. А возможно, не только Пакистана, но и Китая.
Официальная позиция Нью-Дели в отношении спорных северных земель заключается в том, что вся территория бывшего княжества Джамму и Кашмир (включая находящиеся под контролем Пакистана и Китая) считается неотъемлемой частью Индии.
Целью индийского руководства, в частности нынешнего ультранационалистического правительства Моди, являются юридический и фактический контроль над пакистанским Кашмиром. Хотя это представляется маловероятным в краткосрочной перспективе, данная позиция используется для внутреннего консенсуса и внешнеполитических заявлений. А с некоторых пор Индия предпринимает и конкретные действия в этом направлении, что приводит к военно-политической напряженности с Пакистаном.
Геополитические планы Нью-Дели
После отмены статьи 370 своей конституции в 2019 году, что упразднило штат Джамму и Кашмир, Индия усилила контроль над своей частью Кашмира, представив это как шаг к «интеграции».
Для Индии территории, контролируемые Пакистаном, являются не только вопросом суверенитета, но и элементом национальной безопасности. Особенно остро стоит вопрос китайского присутствия в регионе Гилгит-Балтистан, где реализуется масштабный инфраструктурный проект CPEC (Китайско-Пакистанский экономический коридор). Нью-Дели воспринимает CPEC как прямую угрозу своей территориальной целостности, поскольку маршрут проходит через спорные земли. В этом контексте стратегическая цель Индии - ограничить экономическое и военное влияние Китая и Пакистана в этом регионе.
Внешнеполитически Индия активно подчеркивает так называемые «нарушения прав человека в Азад Кашмире и Гилгит-Балтистане», а также «нелегитимность пакистанского контроля над этими территориями». На международных форумах Нью-Дели стремится помешать признанию пакистанского Кашмира как отдельной или законной административной единицы.
Помимо этого Индия усиливает военное присутствие вдоль линии контроля, развивает разведывательную инфраструктуру и проводит дипломатические кампании, направленные против CPEC. Одновременно она формирует юридическую и политическую риторику, подкрепленную парламентскими резолюциями и официальными картами, где Азад Кашмир и Гилгит-Балтистан обозначены как части Индии.
Визит Моди в регион и реализацию проекта по строительству железной дороги следует рассматривать исключительно сквозь призму указанных процессов.
Амбициозный проект для амбициозных целей
Железная дорога, связывающая Кашмир с обширными территориями на юге Индии, управляется находящейся в подчинении у правительства Индийской железной дорогой (Indian Railways). Сама железнодорожная магистраль является одной из самых сложных трасс в мире. Ее протяженность 272 км, она начинается в гарнизонном городе Удхампур в регионе Джамму и проходит через главный город индийского Кашмира - Сринагар. Конечным пунктом является Барамулл - город, находящийся недалеко от сильно милитаризованной линии контроля, делящей Гималайский регион между Индией и Пакистаном.
Правительство Индии оценило общую стоимость проекта примерно в $5 млрд. Такая высокая стоимость не случайна.
Железная дорога, которая проходит через 36 туннелей и 943 моста, располагается в труднопересеченной горной местности. Она будет способствовать перемещению не только людей и товаров, но также воинских подразделений, что ранее было возможно только по опасным горным дорогам и воздуху.
Одним из ключевых элементов проекта является мост из стали и бетона длиной 1315 м над рекой Ченаб, соединяющий две горы с аркой на высоте 359 м. В Indian Railways сравнивают его с Эйфелевой башней в Париже, высота которой составляет 330 м. И заявляют, что мост построен так, чтобы прослужить 120 лет и выдержать экстремальные погодные условия, включая скорость ветра до 260 км/ч.
В ходе церемонии открытия движения по мосту индийский премьер-министр также запустил пару новых поездов под названием Vande Bharat, которые сократят время в пути между Сринагаром и городом Катра в Джамму примерно до трех часов с обычных шести-семи.
Визит Моди в контролируемый Индией Кашмир стал его первым визитом после военного конфликта между Индией и Пакистаном, который чуть не поставил ядерных соперников на грань широкомасштабной войны. Причиной противостояния стал обстрел группы индийских туристов со стороны радикальных группировок, действующих на этой территории, который привел к гибели 26 человек.
Известно, что в ходе конфликта индийская сторона лишилась нескольких своих ударных самолетов, в чем призналась в дальнейшем. Действия Пакистана вынудили Нью-Дели сделать шаг к перемирию. Похоже, что индийские власти решили извлечь из этого урок. Они ускорили работу над совершенствованием системы укрепительных позиций, в рамках которой предусматривается также создание соответствующих инфраструктурных объектов. Одним из важнейших среди них является железная дорога.
Религия как повод
Вооруженные группировки в контролируемой Индией части Кашмира борются с правлением Нью-Дели с 1989 года. После упразднения штата Джамму и Кашмир и переподчинения территории в прямое управление из Нью-Дели в 2019 году борьба приняла более ожесточенный характер. Многие мусульмане Кашмира выступают против политики Нарендры Моди и поддерживают повстанцев по объединению территории либо под властью Пакистана, либо в качестве независимого государства.
Хотя Индия настаивает на том, что вооруженные группировки Кашмира поддерживаются Пакистаном, никаких фактов, однозначно подтверждающих это, не приводится. Сам Исламабад отрицает это обвинение, считая, что оно абсолютно надуманно и преследует задачу под любым предлогом будировать тему «агрессии Пакистана» против Индии и поддержку Исламабадом «кашмирских сепаратистов». Это дает повод Нью-Дели предпринимать попытки военно-политического давления на Пакистан. И даже использовать при этом интересы внешних сил.
В последние время Индия существенно усилила военное присутствие в Кашмире на фоне эскалации после теракта в Пахалгаме (22 апреля 2025 г.) В зону Джамму и Кашмир (большей частью в сектор Ахноор) переброшены основные боевые танки Т-72 в рамках операции «Синдур», включающей средства ПВО, артиллерию и пехоту. А в преддверии паломничества «Амарнатх ярта» на территорию введены многочисленные подразделения Центральных вооруженных сил (CAPF), использующих глушилки радиосигналов, беспилотники и кинологов.
Индуистское паломничество к святилищу Амарнатх, расположенному в пещере в горах штата Джамму и Кашмир, проходит с конца июня по август, привлекая сотни тысяч верующих со всей Индии. Святилище посвящено богу Шиве, и его ледяной сталагмит считается священным лингамом (символом Шивы). В условиях индо-пакистанской напряженности и этноконфессионального конфликта, будируемого действиями правительства Индии, это паломничество воспринимается как вызов местному населению.
Доступ к пещере осуществляется через сложный горный маршрут на высоте более 3800 м. И проходит он через густую сеть населенных пунктов, в которых проживает мусульманское большинство региона.
Любое неосторожное высказывание или действие какой-либо из сторон, будь то паломники или местное население, может привести к серьезному обострению и еще одному конфликту. Власти Индии используют паломничество не только как религиозное мероприятие, но и как символ индийского присутствия в регионе, что становится еще одним фактором напряженности.
Воспользовавшись этим религиозным мероприятием в качестве повода якобы защиты своих паломников, Индия ввела подразделения CAPF. Впервые для реализации мер безопасности привлечены около 4 тыс. экс-солдат для охраны критической инфраструктуры. На линии контроля с Пакистаном в рамках операции «Синдур» размещена военная группировка.
Если завтра война…
Наблюдатели склонны рассматривать действия индийской стороны в качестве общих мер по подготовке к очередному и, возможно, более масштабному вооруженному противостоянию с Пакистаном. СМИ пишут, что Нью-Дели планирует завершить создание своей системы ПВО дальнего радиуса действия, получив все необходимое оборудование уже в следующем году. Речь идет о завершении сделки на сумму $5,5 млрд, подписанной в 2018 году с Россией, и получении последних двух батарей из пяти систем ПВО С-400 «Триумф».
Таким образом, Индия существенно усилит свой зональный ПВО-щит, получив возможность отслеживать и поражать воздушные угрозы на расстояниях до 400 км, включая самолеты, дроны, ракеты и БПЛА.
Железная дорога в Кашмир - лишь часть общего проекта военных приготовлений Индии. В местных СМИ расписывают эту картину самыми яркими красками, восторженно отзываясь о масштабных шагах своего правительства, забывая при этом существенную деталь. А именно - готовятся не только в Индии, но и в Пакистане. Причем готовятся далеко не самым худшим образом. Последняя неуклюжая попытка Нью-Дели продемонстрировать свои мускулы является самым ярким тому подтверждением.
А дороги должны служить, в первую очередь, людям, улучшая их жизнь и делая развитие регионов инклюзивным. Если кто-то этого не понимает - жизнь и практика, как обычно, выступают хорошими учителями.