AVROPA İLƏ ASİYA ARASINDA
Avropa İttifaqı və NATO-nun 2000-ci illərin əvvəllərində genişlənməsindən sonra Cənubi Qafqazın postsovet ölkələri strateji seçim qarşısında qalmışdılar: ya Avropaya inteqrasiya, ya da Rusiya və Avrasiya İttifaqı ilə əlaqələri qoruyub saxlamaq. Gürcüstanla Ermənistan 2004-cü ildən müxtəlif, bəzən isə bənzər trayektoriyalar cızırlar: Avropa həvəsindən, xarici təzyiqlər şəraitində suverenliyin qorunub saxlanması cəhdinədək.
Bu gün – 2025-ci ildə qlobal siyasətdəki transformasiyalar və Rusiya-Qərb münaqişəsi şəraitində bu seçim daha kəskin xarakter alıb.
GÜRCÜSTAN: Avropa optimizmindən geosiyasi dönüşə doğru
2004-2014-cü illər Avro-Atlantik eyforiya və institusional islahatlar dövrü idi. 2003-cü ildə Gürcüstanda baş vermiş «qızılgül inqilabı»ndan sonra Tbilisi inamla Avropaya inteqrasiya yolunu seçmişdi. Artıq 2004-cü ildə o, NATO-ya üzvlük ərizəsi vermiş, 2005-ci ildə isə ölkənin paytaxtında NATO və Aİ-nin İnformasiya Mərkəzi açılmışdı. Qərblə münasibətlərin inkişafı nəticəsində 2014-cü ildə Aİ ilə Assosiasiya Sazişi imzalanması ilə nəticələnmişdi ki, buraya Dərin və Hərtərəfli Azad Ticarət Zonası (DCFTA) da daxildir. 2017-ci ildə Gürcüstanla Aİ arasında vizasız rejimə keçilir.
Bu dövr dərin institusional müasirləşmə, korrupsiya ilə mübarizə, təhsildə və dövlət idarəçiliyində islahatlar dövrü kimi xarakterizə olunur. Lakin Rusiya timsalında xarici problem daim davam edir: 2008-ci il müharibəsinin fəsadları, separatçı Cənubi Osetiya və Abxaziya regionları, iqtisadiyyat və siyasət vasitəs.ilə hibrid təzyiqlər.
Ermənistan isə Rusiyanın qanadı altında Azərbaycan torpaqlarını işğal etmişdi.
2014-2024: daxili ziddiyyətlər fonunda Aİ ilə yaxınlaşma
Gürcüstanın Avropaya inteqrasiya istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atmasına baxmayaraq, 2018-ci ildən başlayaraq, Tbilisi-Brüssel münasibətlərində soyuqluq müşahidə olunmağa başlayıb. Bunun əsas səbəbləri arasında ölkədə siyasi qütbləşmə və onun subyektlik qazanması da var. Hakim «Gürcü arzusu» partiyası xarici subyektlərin daxili proseslərə təsirini məhdudlaşdırmaq məqsədilə hakimiyyətin əlində cəmləşdirməkdə, müxalifətə və mediaya təzyiqlərdə ittiham olunmağa başlamışdı. Xarici təsirlərin şəffaflığı haqqında əslində dünya təcrübəsinə əsaslanan qanunun qəbulu isə (2024) miqyaslı etirazlara yol açmış və Aİ tərəfindən ciddi tənqidlərə məruz qalmışdı. Sonradan dəyişikliklərin edildiyi qanun ABŞ-də illərdir qüvvədə olan analoji sənədin, demək olar ki, təkrarıdır.
Səbəblər arasında son illər Gürcüstanda müşahidə olunan Avropa inteqrasiya prosesində daha müstəqil siyasət yürütmək tendensiyası da var. Məhz bu siyasət xarici subeyktlərin dövlətin daxili işlərinə müdaxiləsini məhdudlaşdırır. Nəticədə, Gürcüstanda 2024-cü ildə keçirilmiş seçki müxalifət tərəfindən «saxta», Aİ və ABŞ tərəfindən isə «qeyri-demokratik» adlandırılıb.
Bundan başqa, Cənubi Qafqazda Ermənistanda «məxməri inqilab» nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş Nikol Paşinyanın hökumətinin timsalında yeni avropapərəst qüvvə də peyda olub.
Gürcüstanda müxalifətin «Rusiya qüvvələrinin iştirakı ilə saxtalaşdırılmış» saydığı 2024-cü il seçkisindən sonra Aİ bu ölkəyə ayırmalı olduğu 121 milyon avroluq qrantı «dondurub». Üstəlik, Avropa Parlamenti və ABŞ hakim «Gürcü arzusu» partiyasının əsas fiqurlarına, o cümlədən milyarder Bidzina İvanişviliyə, baş nazir İrakli Kobaxidzeyə sanksiyalar tətbiq edib. Onlar demokratiyanı pozmaqda, Rusiya ilə yaxınlaşmaqda günahlandırılırlar.
2024-cü ilin oktyabrında Kobaxidze Avropa fondlarını ölkənin daxili işlərinə qarışmaqda, «daxili siyasətə təsir rıçaqı» olmaqda ittiham edərək, Tbilisinin Aİ-yə üzvlüklə bağlı danışıqları 2028-ci ilin sonunadək dayandırdığını bildirib. O, artıq Avropadan qrantlar almayacaqlarını da deyib. Baş nazir qeyd edib ki, Gürcüstan Aİ-yə inteqrasiya istiqamətində yoluna davam edəcək, lakin Qərblə münasibətlərdə şantaja, manipulyasiyaya imkan verməyəcək.
Bu bəyanat Tbilisidə və ölkənin digər şəhərlərində etirazlara, həmçinin Aİ və ABŞ-nin tənqidlərinə yol açıb. Avropa İttifaqının Gürcüstandakı səfiri Pavel Qreçinski bu qərardan təəssüfünü dilə gətirib, bunun ölkənin keçmiş hökumətinin siyasətilə və Gürcüstan əhalisinin əksəriyyətinin iradəsi ilə ziddiyyət təşkil etdiyini söyləyib. Diplomat bununla yanaşı, Gürcüstanın müstəqil dövlət olduğunu, Avropaya inteqrasiya yolu ilə getmək istəyib-istəmədiyinə dair qərarı özünün verdiyini də əlavə edib.
Baş verənlərə cavab olaraq, Gürcüstan Prezidenti Mixail Kavelaşvili ölkəsinin Avropaya inteqrasiya prosesini davam etdirəcəyini, bunun xalqın sivil seçimi olduğunu və Konstitusiyada öz əksini tapdığını söyləyib. O, bu mövzuda spekulyasiyaların cəmiyyətin qütbləşməsinə xidmət etdiyini deyərək bildirib ki, Gürcüstan Aİ-yə üzvlüklə bağlı danışıqlara başlamağa hazırdır.
Beləliklə, Gürcüstan hökumətinin Aİ ilə danışıqların dayandırıldığına dair ilkin bəyanatı etiraz və tənqidlərə yol açmışdısa, sonrakı qərarlar Tbilisinin Avropaya inteqrasiya yolu ilə getmək niyyətinin dəyişmədiyini göstərib.
2025: Gürcüstanın subyektliyinə alışma dövrü
2025-ci ilin iyununda Tbilisidəki Aİ və NATO İnformasiya Mərkəzinin bağlanması Qərblə münasibətlərin sərinləşməsinin rəmzi aktına çevrilib. Hökumət Avropaya inteqrasiyanın strateji hədəf olaraq qaldığını bildirsə də, siyasi reallıq xarici təsirlərin məhdudlaşdırılmasını zərurətə çevirir. Belə ki, Gürcüstan Rusiya ilə Saakaşvilinin dövrünə xas sərt qarşıdurmadan imtina edir, praqmatik neytrallığa üstünlük verir.
Amma ölkədə daxili siyasi atmosfer hələ də bölünmüş haldadır: azlıqda olan və artıq o qədər də aqressiv davranmayan müxalifət (artıq onların maliyyələşməsi də azalıb) Avropa yoluna qayıdılmasını tələb edirsə, hökumət bunu rədd etməməsinə rəğmən, «suveren demokratiya»ya üstünlük verir.
Maraqlıdır ki, Prezident Kavelaşvili hakimiyyətin mötədil qanadını təmsil etsə də, Avropaya inteqrasiyanın «xalqın sivil seçimi olduğunu və Konstitusiyada əksini tapdığını» vurğulayır.
ERMƏNİSTAN: «postsovet balansı»ndan Avropaya doğru
2004-2013: Moskvanın təzyiqi altında çoxvektorlu siyasət
Ermənistan Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmağa maraq göstərməyə hələ 2000-ci illərin əvvəllərindən çalışırdı. O, bunu Avropa Qonşuluq Siyasətində iştirakla, 2006-cı ildə Aİ ilə fərdi fəaliyyət planını imzalamaqla ortaya qoymuşdu. Bu addımlar dövlət idarəçiliyində və ədliyyədə islahatlar cəhdi, elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişafı (məsələn, «Tempus» proqramı vasitəsilə), həmçinin transsərhəd əməkdaşlıq layihələrində iştirakla müşayiət olunurdu.
Lakin bütün bu addımlara baxmayaraq, Ermənistan hərbi, iqtisadi və enerji sahələrində Rusiyadan ciddi şəkildə asılı idi. Gümrüdə Rusiya hərbi bazası; Ermənistanın formal olaraq, kollektiv təhlükəsizliyin «çətiri altında» olduğu KTMT; aparıcı sektorlarda (enerji, nəqliyyat, telekommunikasiya) Rusiya investisiyasının payının həddindən artıq yüksək olması – bütün bunlar «Rusiya - Forpost» münasibətlərinin sarsılmazlığının qarantıdır.
Bu xarici siyasi maraqlar münaqişəsinin kulminasiyası 2013-cü ildə «gözlənilmədən» Aİ ilə Assosiasiya Sazişinin imzalanmasından imtina olub. O zaman Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyan (Moskvaya çağırıldıqdan sonra) qəflətən Rusiyanı himayəsi altında olan Gömrük İttifaqına qoşulmaq qərarını açıqlayıb. Bu kəskin dönüş Moskvada aparılmış danışıqlardan sonra baş verib və «çoxvektorlu siyasət»in daha sərt versiyasının başlanğıcına çevrilib – indi manevr üçün real məkan Rusiya ilə məhdudlaşırdı. İrəvanın Rusiyanın himayəsi altındakı Gömrük İttifaqına qoşulması daha sonra onun Avrasiya İqtisadi İttifaqına da üzv olması (2015) ilə nəticələnib.
2014-2021: «ikili inteqrasiya» cəhdi – CEPA kompromis kimi
Ermənistan 2015-ci ildə Aİİ-yə üzv olsa da, Aİ ilə də münasibətləri qorumaq və davam etdirmək imkanı axtarırdı. Nəticədə, kompromis variant tapılıb – Hərtərəfli və Genişlənmiş Tərəfdaşlıq Sazişi (CEPA). 2017-ci ildə imzalanmış və 2021-ci ildə imzalanmış bu saziş Aİ üçün unikal formata çevrilib. Ermənistanın Aİİ çərçivəsində öhdəlikləri olduğundan, bu saziş azad ticarət zonasının yaradılmasını (Gürcüstan, Moldova və Ukrayna ilə razılaşmalardan fərqli olaraq) nəzərdə tutmur. Əvəzində «acquis communautaire» (Aİ-nin hüquqi bazasını təşkil edən qanunlar, hüquqi aktlar və məhkəmə qərarları toplusu) hüquq sahəsinin təxminən 80%-ni əhatə edir. Söhbət o cümlədən dövlət satınalmalarından, istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsindən, ətraf mühitin mühafizəsindən, anti-korrupsiya siyasətindən gedir. Ermənistana gəlincə, CEPA onu Aİ standartlarına Rusiya ilə geosiyasi qarşıdurmaya getmədən, yumşaq uyğunlaşma aləti verib.
Bu dövr balanslaşdırma dövrü olub: İrəvan Avropadan investisiyalar almağa, onun inkişaf layihələrində iştiraka davam etməklə yanaşı, Aİİ ilə iqtisadi inteqrasiyanı dərinləşdirə bilib, Rusiya isə bu ölkənin suverenlik bəyanına rəğmən, onun enerji və təhlükəsizlik sahəsindəki nüfuzunu qoruyub saxlayıb.
2022-2025: Rusiyaya qarşı məyusluq fonunda Avropaya meyillənmə
2018-ci ildə Nikol Paşinyanın başçılığı ilə baş vermiş «məxməri inqilab»dan sonra Ermənistanın xarici siyasi kursu dəyişməyə başlayıb. Amma bu, daxili sabitlik nəzərə alınmaqla edilib. Ciddi tərpəniş yalnız Qarabağ müharibəsindən (2020), həmçinin Azərbaycanın antiterror əməliyyatlarından və İrəvanın Qarabağ məsələsində kapitulyasiyasından sonra (2023-2024) yaşanıb. Bu, Ermənistan ictimaiyyəti arasında Rusiyaya qarşı böyük məyusluğun yaşandığı dövrdür.
Təhlillər İrəvanın Avropaya istiqamət almasının aparıcı əlamətlərini üzə çıxarmağa imkan verirdi. Birincisi, 2022-ci ildə Avropa Siyasi Birliyində iştirak Ermənistanın Aİ ilə daha sıx siyasi və strateji koordinasiya istədiyini göstərirdi. İkincisi, Aİ ilə viza liberallaşmasına gedilmişdi. 2024-cü ildə isə bu istiqamətdə rəsmi dialoqa başlanılıb və 2026-2027-ci illərdə vizasız rejimə keçidin mümkün ola biləcəyi bildirilib. Bunun üçün İrəvan qarşı tərəfin şərtlərinə tam əməl etməlidir. Üçüncüsü, Ermənistan Aİ-yə üzvlük ərizəsi vermək qərarına gəlib və 2025-ci ilin mayında parlament bununla bağlı qanun layihəsini təsdiqləyib. Bu, nəhəng rəmzi və siyasi əhəmiyyəti olan hadisə idi. Üstəlik, Paşinyan Rusiyanın xarici işlər naziri Lavrovla görüşdə belə, ölkəsinin Avropaya inteqrasiya yolu seçdiyini inkar etmirdi.
Bundan başqa, Qara dəniz hövzəsinin «Interreg» proqramını (2025-ci ilin fevralı) da vurğulamaq olar. Ermənistan bu proqram sayəsində ekologiya, dayanıqlı inkişaf, innovasiya və rəqəmsallaşma sahəsində onlarla transsərhəd layihəsinə çıxış əldə edib.
Lakin uzun illərdən gələn və Ermənistanı subyektlikdən məhrum edən İrəvan-Moskva münasibətləri ermənilərin Avropaya inteqrasiyasını əngəlləyən amilləri ortaya çıxarır. Burada ilk olaraq iqtisadi asılılığı önə çəkmək olar: Ermənistanda ÜDM-in 25%-ə qədəri Rusiyadan transferlərə (əmək miqrasiyası, köçürmələr) bağlıdır. Üstəlik, enerji sahəsində birmənalı və aşılması mümkün olmayan asılılıq. Belə ki, Ermənistanın aparıcı qaz nəqliyyat aktivlərinə və infrastrukturuna nəzarət «Qazprom»dadır. Nəhayət, Gümrüdəki hərbi baza və KTMT çərçivəsində hərbi-siyasi öhdəliklər. Doğrudur, İrəvan faktiki olaraq, 2023-cü ildən sonra bu blokun missiyalarında iştirakını «dondurub», amma o, hələ də KTMT üzvüdür.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının qiymətləndirməsinə görə, Ermənistanın Aİİ-ni mümkün tərk etməsi ölkəyə ÜDM-in 40%-i bahasına başa gələcək. Ən azı buna görə münasibətlərin qəflətən kəsilməsi hələ ki, az ehtimal olunandır. Bununla yanaşı, Aİİ ilə inteqrasiya öhdəliklərinin yerinə yetirilməsinin tədricən zəifləməsi artıq müşahidə olunur – standartlar, texniki reqlamentlər və ritorika səviyyəsində.
İctimai-siyasi aspekt: konsensus və risklər
Avropaya inteqrasiya məsələsinin hakimiyyətlə müxalifət arasında siyasi mübarizə meydanına çevrildiyi Gürcüstandan fərqli olaraq, Ermənistanda bu məsələ tədricən partiyalararası konsensusa çevrilib. Amma bu proses də ağrısız keçə bilməz və keçməyəcək. Çünki o, ən azı iki əsas çağırışla qarşı-qarşıya qalacaq. 1) Rusiya ilə münasibətlərin gərginləşməsi fonunda daxili radikalizmin güclənməsi və Azərbaycanla müharibədəki məğlubiyyətdən sonra millətçiliyin artması. 2) Aİİ-nin tərk olunması, yaxud hələ də təhlükəsizlik və iqtisadiyyatda vacib amil kimi qalan Moskva ilə münasibətlərə yenidən baxılması ilə bağlı vahid strategiyanın olmaması.
2025: strateji dönüş nöqtəsi
2025-ci ildə Ermənistan yolayrıcındadır. Bir yandan o, Aİ-yə tərəf ciddi addımlar atır: qayda yaratma, siyasi dialoq, regional proqramlara qoşulma. Digər tərəfdən Aİİ ilə, Rusiya ilə bağları qopara bilmir, iqtisadi təzyiq qarşısında zəifdir.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun 2025-ci ilin yazında İrəvana səfəri, orada keçirdiyi mətbuat konfransı, həmçinin baş nazir Paşinyanın mayın 9-da Vladimir Putinlə heç də birmənalı qarşılanmayan görüşü bu mənada maraqlıdır. Bu siqnallar Kremlin itirilmiş nəzarəti geri qaytarmaq cəhdlərini, buna o cümlədən sanksiyalar, ixracın məhdudlaşdırılması təhdidləri ilə nail olmağa çalışdığını göstərir.
Bütün bunlardan belə qənaətə gəlmək olar ki, Ermənistan Aİ-yə tərəf «yumşaq inteqrasiya» modeli ilə, Rusiya ilə qarşıdurmaya getmədən, ondan asılılığını tədricən azaltmaqla meyil etməyi düşünür. Bu yolda əsas nailiyyət CEPA, üzvlüyə müraciət, Aİ proqramlarında iştirak sayıla bilər. Bunlar yaxınlaşma üçün institusional əsas yaradır. Əsas təhlükə isə xarici təzyiq yox, iqtisadiyyatın asılılığı və Aİİ-dən çıxmaqla bağlı dəqiq «yol xəritəsi»nin olmamasıdır. Eyni zamanda, Avropaya inteqrasiyanın parçalanma səbəbinə çevrildiyi Gürcüstandan fərqli olaraq, Ermənistanda bu, yeni kimlik axtarışı alətinə və böhran halında dayaq vasitəsinə çevrilir.
2025-ci ildə Cənubi Qafqaz geosiyasi yarış meydanına çevrilib. Avropaya inteqrasiyaya daha əvvəl start vermiş və bu yolda ciddi nailiyyətlər əldə etmiş Gürcüstan prosesi dondurmalı olubsa, Ermənistan əksinə, Rusiyadan strateji asılılığına rəğmən, Avropaya doğru addımlar atır, Moskvanın kölgəsindən çıxmağa çalışır. Amma bu zaman o, təbii ki, addımlarının ciddi iqtisadi fəsadları ilə üzləşmək riskini də daşıyır.
Bu iki ölkənin taleyi üç amildən asılıdır. Daxili islahatlar aparmaq və müasirləşmək iradəsindən, suverenliyi itirmədən balanslı xarici siyasət yürütmək bacarığından və aparıcı xarici tərəfdaşlarla (Aİ, Rusiya, Çin və ABŞ) münasibətlərdə sabitlikdən. Yəqin ki, qlobal dəyişikliklər şəraitində milli maraqların qorunmasında əsas açar birdəfəlik seçim deyil, balans qurmaq bacarığı olacaq.

МЕЖДУ ЕВРОПОЙ И ЕВРАЗИЕЙ
После расширения ЕС и НАТО в начале 2000-х годов постсоветские страны Южного Кавказа оказались в условиях необходимости стратегического выбора  между евроинтеграцией и сохранением связей с Россией и Евразийским союзом. Грузия и Армения с 2004 года демонстрируют разные, но местами схожие траектории: от проевропейского энтузиазма до попыток сохранить суверенитет в условиях внешнего давления.
Сегодня, в 2025 году, этот выбор стал особенно острым на фоне трансформаций в глобальной политике и конфликта между Россией и Западом.
ГРУЗИЯ: от еврооптимизма к геополитическому повороту
Период 2004-2014 годов - фаза евроатлантической эйфории и институциональных реформ. После «революции роз» в 2003 году Грузия уверенно двинулась по пути евроатлантической интеграции. Уже в 2004 году была подана заявка на членство в НАТО, а в 2005 году в Тбилиси открылся Информационный центр НАТО и ЕС. Развитие отношений с Западом приводит к подписанию в 2014 году Соглашения об ассоциации с ЕС, включая Глубокую и всеобъемлющую зону свободной торговли (DCFTA). В 2017 году в Грузии вводится безвизовый режим с ЕС.
Этот период характеризуется глубокой институциональной модернизацией, борьбой с коррупцией, реформами в образовании и госуправлении. Однако внешняя проблема в лице России оставалась постоянной: последствия войны 2008 года, сепаратистские регионы Южной Осетии и Абхазии, гибридное давление через экономику и политику.
В это же время Армения, находясь под крылом России, оккупировала азербайджанские территории.
2014-2024: сближение с ЕС на фоне внутренних противоречий
Несмотря на значительные шаги на пути евроинтеграции, начиная с 2018 года наметилось охлаждение в отношениях между Тбилиси и Брюсселем. Среди основных причин этого - политическая поляризация в стране и обретение ею субъектности. Правящая партия «Грузинская мечта» оказалась обвиненной в концентрации власти, давлении на оппозицию и СМИ вследствие политики ограничения влияния иностранных субъектов на внутренние процессы. А закон о прозрачности иностранного влияния (2024), по сути, основанный на мировой практике, вызвал массовые протесты и критику ЕС. В измененном впоследствии варианте он копирует действующий много лет аналогичный закон США.
Среди причин также наблюдающаяся в последние годы в Грузии тенденция к проведению в процессе евроинтеграции более независимой политики, не позволяющей вмешиваться во внутренние дела государства иностранным субъектам. Как результат, выборы 2024 года были признаны оппозицией сфальсифицированными, а ЕС и США - недемократичными.
Кроме того, на Южном Кавказе появилась новая проевропейская сила в лице пришедшего к власти в результате «бархатной революции» в Армении Никола Пашиняна.
После выборов 2024 года, объявленных оппозицией «сфальсифицированными с участием российских сил», ЕС заморозил €121 млн грантов. Европейский парламент и США ввели санкции против ключевых фигур правящей партии «Грузинская мечта», включая миллиардера Бидзину Иванишвили и премьер-министра Ираклия Кобахидзе, обвиняя их в подрыве демократии и сближении с Россией.
В ноябре 2024 года Кобахидзе из-за попыток вмешательства во внутренние дела государства, назвав европейские фонды «рычагом давления» на внутреннюю политику, заявил, что страна не будет инициировать переговоры о вступлении в ЕС до конца 2028 года, а также не будет принимать европейские гранты. Он подчеркнул, что Грузия продолжит двигаться в сторону Евросоюза, но не позволит использовать шантаж и манипуляции в отношениях с Западом.
Это заявление вызвало протесты в Тбилиси и других городах, а также критику со стороны ЕС и США. Посол ЕС в Грузии Павел Герчинский выразил сожаление по поводу этого решения, отметив, что оно противоречит политике предыдущих правительств и воле большинства населения Грузии. Он также подчеркнул, что Грузия является независимым государством и сама решает, хочет ли следовать пути евроинтеграции.
В ответ на эти события президент Грузии Михаил Кавелашвили заявил, что страна продолжит процесс евроинтеграции, который является цивилизационным выбором народа, закрепленным в Конституции. Он отметил, что спекуляции на эту тему служат поляризации общества, и подчеркнул, что Грузия готова начать переговоры о вступлении в ЕС.
Таким образом, хотя первоначальное заявление правительства Грузии о приостановке переговоров вызвало протесты и критику, последующие действия властей свидетельствуют о намерении продолжить путь евроинтеграции.
2025: привыкание к субъектности Грузии
Закрытие Информационного центра ЕС и НАТО в июне 2025 года стало символическим актом охлаждения отношений с Западом. Хотя власти заявляют, что евроинтеграция остается стратегической целью, политический реализм диктует необходимость ограничения иностранного влияния. Так, Грузия отказывается от резкого антагонизма с Россией, присущего периоду правления Саакашвили. Она пытается сохранить прагматичную нейтральность.
Внутриполитическая атмосфера пока еще поляризована: оппозиция в меньших масштабах и не так агрессивно (сокращение финансирования) настаивает на возвращении к европейскому пути, тогда как власть, не отказываясь от проевропейской ориентации, делает ставку на «суверенную демократию».
Показательно, что президент Кавелашвили, несмотря на принадлежность к умеренному крылу власти, подчеркивает: «Евроинтеграция - это цивилизационный выбор, закрепленный в Конституции».
АРМЕНИЯ: от «постсоветского баланса» к европейскому дрейфу
С начала 2000-х годов Армения пыталась демонстрировать интерес к сближению с Европейским союзом, участвуя в рамках Европейской политики соседства и подписав Индивидуальный план действий ЕС-Армения в 2006 году. Эти шаги сопровождались: попытками реформирования государственного управления и юстиции; развитием сотрудничества в образовании и науке (в частности, через программу Tempus), а также участием в проектах трансграничного сотрудничества.
2004-2013: многовекторность под давлением Москвы
Однако, несмотря на эти шаги, Армения оставалась глубоко зависимой от России в военной, экономической и энергетической сферах. Российские военные базы в Гюмри; участие в ОДКБ, где Армения формально находилась под «зонтиком» коллективной безопасности; высокая доля российских инвестиций в ключевые секторы (энергетика, транспорт, телекоммуникации) - все это гарантии незыблемости сохранения отношений «Россия - Форпост».
Кульминацией этого внешнеполитического конфликта интересов «неожиданно» стал отказ от подписания Соглашения об ассоциации с ЕС в сентябре 2013 года, когда президент Серж Саргсян (после того как был вызван в Москву) вдруг объявил о решении вступить в Таможенный союз под эгидой России. Этот разворот произошел после переговоров в Москве и стал поворотным моментом, положив начало более жесткой версии «многовекторности», где реальное пространство для маневра оказалось ограничено российским влиянием. Выбор вступления в Таможенный союз под руководством России привел Армению в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) в 2015 году.
2014-2021: попытка «двойной интеграции» - CEPA как компромисс
Несмотря на вступление в ЕАЭС в 2015 году, Армения искала возможность сохранить и развивать отношения с ЕС. Результатом стал компромисс - Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA), подписанное в 2017 году и вступившее в силу в 2021 году. CEPA стало уникальным для ЕС форматом. Оно не предусматривало создание зоны свободной торговли (в отличие от соглашений с Грузией, Молдовой и Украиной) из-за обязательств Армении в рамках ЕАЭС. Вместо этого соглашение охватывало около 80% правового поля acquis communautaire (совокупность законов, правовых актов и судебных решений, составляющих основу права ЕС), включая государственные закупки, защиту прав потребителей, охрану окружающей среды, антикоррупционную политику. CEPA предоставило Армении инструмент мягкой адаптации к стандартам ЕС без геополитической конфронтации с Россией.
Этот период стал временем балансирования: Ереван продолжал получать инвестиции и доступ к европейским проектам развития, но одновременно углублялась экономическая интеграция с ЕАЭС, а российское влияние в энергетике и безопасности сохранялось, несмотря на декларации суверенитета.
2022-2025: европейский дрейф на фоне разочарования в России
После «бархатной революции» 2018 года во главе с Николом Пашиняном курс внешней политики Армении начал меняться, но с оглядкой на внутреннюю стабильность. Серьезный сдвиг произошел после второй Карабахской войны (2020), а также контртеррористической операции Азербайджана и последовавшей капитуляции Армении в вопросе карабахского конфликта (2023-2024). Это вызвало широкое общественное разочарование в российской поддержке.
Анализ позволяет выделить ключевые признаки поворота к Европе. Во-первых, участие в Европейском политическом сообществе с 2022 года дало сигнал о стремлении Армении к более тесной политической и стратегической координации с ЕС. Во-вторых, визовая либерализация с ЕС. В 2024 году начался официальный диалог, и в перспективе 2026-2027 годов возможен переход к безвизовому режиму при выполнении необходимых условий. В-третьих, заявка на членство в ЕС. В мае 2025 года парламент одобрил законопроект, нацеленный на подачу официальной заявки - акт с огромным символическим и политическим значением. Что, в принципе, не помешало премьеру Пашиняну отрицать евроустремления Армении при встречах с министром Лавровым.
Кроме того, можно выделить программу Interreg Черноморского бассейна (февраль 2025 г.) Благодаря ей Армения получила доступ к десяткам трансграничных проектов в сферах экологии, устойчивого развития, инноваций и цифровизации.
В то же время многолетние российско-армянские отношения, лишающие Армению субъектности, определяют факторы, тормозящие евроинтеграцию. Здесь следует выделить экономическую уязвимость: до 25% ВВП Армении связаны с трансфертами из России (трудовая миграция, переводы). Плюс - однозначная и непреодолимая энергетическая зависимость. Так, «Газпром» контролирует ключевые газотранспортные активы и инфраструктуру. И, наконец, военная база в Гюмри и военно-политические обязательства в рамках ОДКБ. Хотя Армения фактически заморозила свое участие в миссиях после 2023 года.
По оценке Совета безопасности РФ, возможный выход Армении из ЕАЭС может стоить стране до 40% ВВП, что пока делает резкий разрыв маловероятным. Однако постепенное размывание интеграционных обязательств с ЕАЭС уже началось - на уровне стандартов, технических регламентов и внешней риторики.
Политико-обществоведческий аспект: консенсус и риски
В отличие от Грузии, где евроинтеграция стала ареной политической борьбы между властью и оппозицией, в Армении евроориентация постепенно превращается в межпартийный консенсус, по крайней мере в политическом центре. Данный процесс, однако, не может, да и не будет проходить безболезненно, поскольку обязательно столкнется с двумя основными вызовами. 1) Риски внутренней радикализации на фоне обострения отношений с Россией и растущего национализма после поражения в войне с Азербайджаном. 2) Отсутствие единой стратегии выхода из ЕАЭС или переработки отношений с Москвой, которая остается важнейшим фактором в безопасности и экономике.
2025: момент стратегической развилки
Армения в 2025 году стоит на перекрестке. С одной стороны, она делает ощутимые шаги в сторону ЕС: нормотворчество, политический диалог, подключение к региональным программам. С другой - остается связанной с ЕАЭС, Россией и уязвима перед экономическим шантажом.
Показателен визит министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Ереван весной 2025 года с его итоговой пресс-конференцией, а также неоднозначная встреча премьер-министра Пашиняна с Владимиром Путиным 9 мая. Эти сигналы указывают на попытку Кремля восстановить утраченный контроль, в том числе через угрозу санкций или ограничение экспорта.
Из всего этого можно сделать следующие выводы. Армения движется к ЕС по модели «мягкой интеграции», не вступая в открытую конфронтацию с Россией, но постепенно сокращая зависимость. Основные достижения - CEPA, заявка на членство, участие в программах ЕС - дают институциональную основу для сближения. Главная угроза - не столько внешнее давление, сколько структурная уязвимость экономики и отсутствие четкой дорожной карты выхода из ЕАЭС. И в отличие от Грузии, где евроинтеграция стала источником раскола, в Армении она становится инструментом поиска новой идентичности и опоры в кризисный период.
Южный Кавказ в 2025 году остается ареной геополитического соревнования. Грузия, несмотря на ранний старт и впечатляющий прогресс в евроинтеграции, оказалась в состоянии политической заморозки евроинтеграции. Армения, наоборот, находясь в стратегической зависимости от России, делает шаги в сторону Европы, пытаясь выйти из тени Москвы, но рискует столкнуться с серьезными экономическими последствиями.
Судьба обеих стран зависит от трех факторов.  Воли к проведению внутренних реформ и модернизации. Умения выстраивать сбалансированную внешнюю политику без потери суверенитета. Стабильности в отношениях с ключевыми внешними партнерами - ЕС, Россией, Китаем и США. Скорее всего не единоразовый выбор, а умение лавировать станет ключом к сохранению национального интереса в условиях глобального перелома.