AĞABABA BÜNYADZADƏ: HƏSƏN XANIN MÖHTƏŞƏM SƏSİ
Elə müğənnilər var ki, tamaşaçılar onları gözəl səsinə görə xatırlayır. Elələri də var ki, parlaq rollarına görə yadda qalırlar. Və nadir ifaçılar var ki, onların səsi bütöv bir dövrün ifadəçisinə çevrilir. Azərbaycanın Xalq artisti Ağababa Bünyadzadə məhz belə artistlərdən idi: ciddi və açıq, özünə qarşı tələbkar və ətrafındakı insanlara hədsiz səxavətli. İnsanların qəlblərinə yol tapan bu səs hələ də orada səslənir. Adi insanlar arasında belə bir stereotip mövcuddur ki, opera müğənnisi mütləq əzəmətli, qürurlu baxışlı, həmkarlarına təmkinlə komplimentlər söyləyən və səhnə arxasındakı sadə insanları nadir hallarda görən şəxsdir. Lakin bu sözlər görkəmli bariton Ağababa Bünyadzadə haqqında deyil. Bu geniş diapazona malik, güclü, isti səsi eşidən onu heç vaxt unutmaz. O, sadəcə ifa etmirdi – o, rollarını yaşayırdı. Bu il Ağababa Bünyadzadənin dünyaya gəlməsinin 110 ili tamam olur.
“İtirmək olmaz”
Ağababa Balağa oğlu Bünyadzadə 1915-ci ilin yayında Bakının neft qoxusunun həmişə dəniz qoxusundan daha güclü olduğu hissəsində doğulmuşdu. Uşaqlıqda o, səhnə haqqında xəyal qurmurdu, lakin onun aydın və dolu səsi həyətdəki dinləyiciləri cəlb edirdi.
Əsl Bakı fəhləsinin oğlu kimi, məktəbdən sonra o, tornaçı peşəsini öyrənməyə getdi. 1934-cü ildə fabrik-zavod məktəbini bitirdikdən sonra “1 May” adına mexaniki zavoda işə düzəldi. Gündüz - dəzgah və detallar. Axşam - zavod ansamblı ilə məşqlər. O vaxt hər müəssisə mahnı ilə yaşayırdı: həm sexdə, həm də səhnədə. Tezliklə hamı bir həqiqəti bildi: yumşaq baxışlı bu hündür oğlan elə oxuyur ki, bütün qalan hər şey ikinci plana keçir.
1936-cı ildə qəzetdəki kiçik bir elan onun həyatını dəyişdi. Moskvada keçiriləcək Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənəti ongünlüyü üçün xor yığırdılar. Dinləmə üçün yüzlərlə ərizə verilmişdi. Onların arasında zavod tornaçısının da ərizəsi var idi. Həmin dinləmədə Üzeyir Hacıbəyli özü iştirak edirdi. Deyirlər ki, Bünyadzadənin səsini eşidəndən sonra o dedi: “İtirmək olmaz”. Beləliklə, tornaçı opera teatrının xor artisti oldu.
Əvvəlcə o, xorda dayanır, ümumi səhnələrdə oxuyur, dinləməyə, yadda saxlamağa çalışırdı. Səhnə isə onu başqa tərəfdən daha çox cəlb edirdi. Tezliklə ona “Koroğlu”da Carçı partiyasını etibar etdilər. Səhnə arxasında isə o, yenə və yenə başqalarının partiyalarının hissələrini zümzümə edirdi. O, Həsən xan partiyasını əzbərdən öyrənirdi, hələ böyük solo çıxışı haqqında xəyal etməyə belə cəsarət etmirdi.
Həmin illərdə səhnə arxasında olanlar sakit, çox diqqətli gənc müğənnini xatırlayırlar. O, heç vaxt səs-küy salmır, səsi ilə öyünmürdü - lakin bu səs ifaya başlayan kimi, hamını susmağa vadar edirdi.
İsmayıl Hidayətzadə, tamaşanın rejissoru, nadir təxəyyülə və insanları arxasınca aparmaq qabiliyyətinə malik insan, Bünyadzadənin səhnə arxasında necə oxuduğunu gördü, eşitdi və anladı. Məşqlərin birində o, Hacıbəyliyə dedi: “Sizə bir sürpriz göstərəcəyəm - bizdə yeni Həsən xan var”. Beləliklə, 1937-ci ilin martında Bünyadzadəni xordan solistlər truppasına keçirdilər.
“...həmişə daha yaxşısını etmək olar”
O bilirdi ki, təkcə təbii bariton azdır. Səhnə səsi sevir, amma məktəb tələb edir. 1938-ci ildə o, Moskvaya məşhur Qnesinlər məktəbində təhsil almağa yollanır. Sonralar o, bu illəri əsl sınaq adlandırırdı: müəllimlərin ciddiliyi, hər gün səs məşqləri, nəfəs üzərində iş, nüanslar. Bakıya qayıdanda isə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası nəzdindəki opera studiyasına, Konstantin Knijnikovun sinfinə getdi. Knijnikovun yanında keçirdiyi illər onun səsini azad və çevik etdi - o, həm dramatik rollarda qüdrətlə guruldaya, həm də incə lirik ifadələri, demək olar ki, pıçıltı ilə oxuya bilirdi.
O, R.Qlierin "Şahsənəm"ində Xan və M.Maqomayevin "Nərgiz"ində Qazarın partiyaları ilə böyük səhnəyə çıxdı. Elə oxuyurdu ki, tənqidçilər onun haqqında Bakı səhnəsinin yeni siması kimi danışmağa başladılar. O, "Şah İsmayıl" operasında Aslan şah partiyasını ifa edirdi və hər məşqdə daha incə, daha kəskin oynamağın yollarını axtarırdı. Amma onun əsas rolu yenə də Həsən xan oldu.
1941-ci ildə o, ilk dəfə "Koroğlu"da Həsən xanı ifa etdi. O illərdə səhnə arxasında ifaçıya əl çalmaq adəti yox idi, amma o, ariyadan sonra çıxanda, hətta arxasındakı səhnə də donub qalırdı. O xatırlayırdı: “Üzeyir bəy mənə yaxınlaşdı və dedi: “Yaxşıdır. Amma bil ki, həmişə daha yaxşısını etmək olar”. Bu sözləri mən ömrüm boyu yadda saxladım”.
Bu partiya ilə o, üç onillik yaşadı. O, bir dəfə öyrənib sonra şablon üzrə oxuyan müğənni deyildi. Hər tamaşada o, nəyisə dəyişirdi: baxışı, intonasiyanı, jesti. Onun Həsən xanını gənclikdə və sonra iyirmi il sonra eşidənlər deyirdilər: sanki iki müxtəlif insandır - hər ikisi əsl.
Müharibə illərində böyük Üzeyir Hacıbəyli onun üçün "Vətən və cəbhə" kantatasını yazdı. Bünyadzadə onu filarmoniyada və ön cəbhədə, klublarda və zavodlarda oxuyurdu. Kantata and kimi səslənirdi: zalda və meydanda güclü bariton insanlara ilham verir və onları birləşdirirdi, irəli getməyə və təslim olmamağa çağırırdı.
Deyirdilər ki, Hacıbəyli “Koroğlu”nun yeni versiyasını onun səsinə uyğun etmək istəyirdi - əsas partiyanı tenorun deyil, baritonun oxuması üçün. Amma sonra ona dedi: “Sən Həsən xansan. Səni belə xatırlayacaqlar”. Müğənninin özü sonralar səmimi etiraf edirdi: “Koroğlu – bu, Bülbüldür. Mən cəsarət etməzdim”. O, Bülbül, Rzayev, İmanovla yanaşı oxuyurdu - və hər biri üçün öz qəhrəmanının yeni çalarını tapırdı.
“Bu səs deyil - violonçeldir”
Böyük Teatr onu dəfələrlə dəvət edirdi. O dövrdə hər hansı bir müğənni üçün bu, arzunun həyata keçməsi olardı. Amma o gülümsəyirdi: “Moskvada soyuqdur. Mən isə səsimi qorumalıyam”. O, öz Bakısını və öz teatrını tərk edə bilməzdi. Amma qastrollara getməyi sevirdi. Sofiyada onun “Karmen”də Eskamilyosu hadisəyə çevrilmişdi. Bir dəfə o, ailəsi ilə Kislovodskda istirahət edərkən, bədbəxtlikdən yerli bariton xəstələnir və tamaşa baş tutmaya bilərdi. Teatrın rəhbərliyi məşhur Bünyadzadənin ailəsi ilə sanatoriyada istirahət etdiyini öyrənəndə, dərhal xilasedici baritonun dalınca adam göndərdilər. O da teatra getdi, oxudu, furora səbəb oldu, sonra isə yenidən sanki heç nə olmamış kimi xanımı ilə terrasda oturdu. Bu zaman o, qonorar almadı, insani şəkildə davrandı.
Onun repertuarı nəhəng idi. Rossininin "Sevilya bərbəri"ndə Fiqaro - bir çoxlarının onun "ağır" baritonu üçün uyğun hesab etmədiyi partiya. Amma Əfrasiyab Bədəlbəyli dedi: "Oxuyacaq". Və haqlı çıxdı. Onun ifasında Fiqaronun triollarını eşidənlər deyirdilər: "Bu səs deyil - bu violonçeldir". Verdinin "Otello"sunda Yaqo, "Aida"da Amonasro, Qunonun "Faust"unda Valentin, "Xosrov və Şirin"də Şapur, "Daisi"də Kiazo, Demon... Hər partiya canlı, əzablı, özünəməxsus idi.
Qara Qarayev yazırdı: "Onun səsi yalan danışmır. Əgər qəhrəman amansızdırsa - o sərt oxuyur. Əgər qəhrəman nəcibdirsə - onun tembri nəcibdir". O, kamera musiqisini çox sevirdi: muğamları, romansları, Avropa klassikasını. Konsertlərdə elə piano ifa edirdi ki, tamaşaçı notu "ürkütməmək" üçün nəfəs almağa qorxurdu.
Nadir insan
1967-ci ildə Ağababa Bünyadzadə ilk dəfə yeni rolda - rejissor kimi çıxış etdi. Müslüm Maqomayevin "Şah İsmayıl" operasını səhnələşdirdi. Həmkarları sonradan deyirdilər: "O, səhnəni elə hiss edirdi ki, hətta notlar olmadan da tamaşa qura bilərdi".
O, özü haqqında təmtəraqlı sözləri sevmirdi. Teatrda onu hamı tanıyırdı: qarderobçular, montajçılar, biletçilər. Kimsə xəstələnəndə - dərman gətirirdi. Kimsə dalaşanda - əllərini açırdı: “Niyə? Səhnədə hər şey daha vacibdir”. İllər sonra işlə əlaqədar opera teatrına gələn nəvəsinə köhnə işçilər deyirdilər: "O, nadir insan idi. Ciddi və mehriban, artıq sözlər olmadan, amma hamı bilirdi: bu insan heç kimi incitməz".
1943-cü ildə Ağababa Bünyadzadə Əməkdar artist, 1955-ci ildə isə “Xalq artisti” adına layiq görüldü. “Lenin” ordeni, Qırmızı Əmək Bayrağı ordeni - bu dövlət mükafatlarını təvazökarlıqla daşıyırdı. Onun üçün əsas orden üç onillik çıxış etdiyi səhnə idi.
Təəssüf ki, 1974-cü il dekabrın 17-də onun ürəyi dayandı.
"Koroğlu" hələ də Azərbaycan Opera və Balet Teatrında gedir. Və əgər birdən zalda kimsə Həsən xanın ariyası səslənən zaman tükləri biz-biz olarsa, bəlkə də, bu odur. Həmin səs ki, bir zamanlar Hacıbəyli onu eşidib demişdi: “İtirmək olmaz”.

АГАБАБА БУНЬЯТЗАДЕ: ВЕЛИКИЙ ГОЛОС ГАСАН-ХАНА
Со дня рождения незаурядного артиста, строгого, открытого и требовательного к себе, прошло ровно 110 лет
Есть певцы, которых публика помнит за красивый голос. Есть те, кого запоминают за яркие роли. А есть редкие артисты, чей голос становится выразителем целой эпохи. Народный артист Азербайджана Агабаба Буньятзаде был именно такой: строгий и открытый, требовательный к себе и безгранично щедрый на тепло для людей вокруг. Голос, который «распахивал» сердца, продолжает звучать там до сих пор. В среде обывателей существует стереотип, что оперный певец - обязательно величавый человек с горделивым взглядом, сдержанно рассыпающий комплименты коллегам и редко замечающий простых людей за сценой. Но это не про него - Агабабу Буньятзаде, выдающегося баритона. Каждый, кто когда-либо слышал этот голос - широкий, крепкий, теплый, - не забудет его никогда. Потому что он не просто пел - он жил в каждой своей роли. В этом году исполнилось 110 лет со дня его рождения.
«Не потерять»
Агабаба Балага оглу Буньятзаде родился летом 1915 года в той самой части Баку, где нефть всегда пахла сильнее моря. Мальчишкой он не мечтал о сцене, но голос его, ясный и густой, с детства притягивал дворовых слушателей.
Как и положено сыну бакинского рабочего, после школы он пошел учиться на токаря. Окончив фабрично-заводское училище в 1934 году, устроился на механический завод имени 1 Мая. Днем - станок и детали. Вечером - репетиции с заводским ансамблем. Каждое предприятие тогда жило песней: и в цеху, и на сцене. Вскоре каждый знал: этот высокий парень с мягким взглядом поет так, что все остальное отходит на второй план.
В 1936 году маленькая заметка в газете перевернула его жизнь. Для Декады азербайджанской литературы и искусства в Москве набирали хор. Для прослушивания были поданы сотни заявок. Среди них было и заявление заводского токаря. На том прослушивании сидел сам Узеир Гаджибейли. Говорят, услышав голос Буньятзаде, он обронил: «Не потерять». Так токарь стал артистом хора оперного театра.
Сначала он стоял в хоре, пел общие сцены, старался слушать, запоминать. Сцена манила его больше, чем любое другое место. Вскоре ему доверили партию Глашатая в «Кероглу». А за кулисами он снова и снова напевал куски чужих партий. Он учил партию Гасан-хана на память, не смея пока и мечтать о большом сольном выходе.
Те, кто в те годы бывал за кулисами, помнят одного тихого, очень сосредоточенного молодого певца. Он никогда не шумел, не хвастался голосом - но голос этот, стоило ему распеться, заставлял всех умолкать.
Исмаил Идаятзаде, режиссер постановки, человек редкой выдумки и невероятной силы увлечь за собой, увидел, как поет Буньятзаде за кулисами. Услышал - и понял. На одной из репетиций он сказал Гаджибейли: «Я вам покажу сюрприз - у нас новый Гасан-хан». Так в марте 1937 года Буньятзаде перевели из хора в труппу солистов.
«…всегда можно еще лучше»
Он знал, что одного природного баритона мало. Сцена любит голос, но требует школы. В 1938 году он едет в Москву учиться в знаменитом училище имени Гнесиных. Эти годы он потом называл настоящим испытанием: строгость преподавателей, каждодневные распевки, работа над дыханием, нюансами. Когда вернулся в Баку, пошел в оперную студию при Азгосконсерватории, в класс Константина Книжникова. Годы у Книжникова сделали его голос свободным и гибким - он мог и властно греметь в драматических ролях, и петь почти шепотом тонкие лирические фразы.
Он вышел на большую сцену с партиями Хана в «Шахсенем» Р.Глиэра и Газара в «Наргиз» М.Магомаева. Пел так, что критики стали говорить о нем как о новом лице бакинской сцены. Он брал партию Аслан шаха в опере «Шах Исмаил» - и в каждой репетиции искал, где можно сыграть тоньше, острее. Но главной его ролью все равно стал Гасан-хан.
В 1941 году он впервые спел Гасан-хана в «Кероглу». В те годы за кулисами не было привычки аплодировать исполнителю, но когда он выходил после арии, даже сцена за спиной замирала. Он вспоминал: «Узеир бек подошел ко мне и сказал: «Хорошо. Но знай - всегда можно еще лучше». Эти слова я запомнил на всю жизнь».
С этой партией он прожил три десятилетия. Он не был певцом, который раз выучил, а потом поет по шаблону. В каждом спектакле он что-то менял: взгляд, интонацию, жест. Кто слышал его Гасан-хана в молодости и потом через двадцать лет, говорил: это будто два разных человека, но оба -  настоящие.
В годы войны великий Узеир Гаджибейли написал для него кантату «Родина и фронт». Буньятзаде пел ее в филармонии и на передовой, в клубах и на заводах. Кантата звучала как клятва: сильный баритон в зале и на плацу вдохновлял и сплачивал людей, призывая идти вперед и не сдаваться.
Поговаривали, что Гаджибейли хотел сделать новую версию «Кероглу» под его голос - чтобы главную партию пел не тенор, а баритон. Но потом сказал ему: «Ты - Гасан-хан. Таким тебя запомнят». Сам певец позже честно признавался: «Кероглу - это Бюльбюль. Я бы не решился». Он пел рядом с Бюльбюлем, Рзаевым, Имановым - и для каждого находил новый оттенок своего героя.
«Это не голос - это виолончель»
Большой театр звал его не раз. Для любого певца того времени это было бы исполнением мечты. Но он улыбался: «В Москве холодно. А мне голос надо беречь». Он не мог оставить свой Баку и свой театр. Зато гастролировать любил. В Софии его Эскамильо в «Кармен» был событием. Однажды он с семьей отдыхал в Кисловодске, где заболел баритон и спектакль мог не состояться. Когда администрация театра узнала, что в санатории с семьей отдыхает знаменитый Буньятзаде, тут же послали гонца за спасительным баритоном. И он отправился в театр, спел, произвел фурор, а после снова сидел с женой на террасе, будто ничего и не было. Без гонорара, по-человечески.
Его репертуар был огромен. Фигаро в «Севильском цирюльнике» Россини - партия, которую многие считали неподходящей для его «тяжелого» баритона. Но Афрасияб Бадалбейли сказал: «Споет». И оказался прав. Те, кто слышал триоли Фигаро в его исполнении, говорили: «Это не голос - это виолончель». Яго в «Отелло» Верди, Амонасро в «Аиде», Валентин в «Фаусте» Гуно, Шапур в «Хосрове и Ширин», Киазо в «Даиси», Демон… Каждая партия была живая, выстраданная, своя.
Гара Гараев писал: «У него голос не лжет. Если герой жесток - он поет жестко. Если герой благороден - его тембр благороден». Он обожал камерную музыку: мугамы, романсы, европейскую классику. На концертах выдавал такое piano, что зритель боялся вздохнуть, чтобы «не спугнуть» ноту.
Человек-редкость
В 1967 году Агабаба Буньятзаде впервые выступил в новой роли - режиссера. Поставил оперу «Шах Исмаил» Муслима Магомаева. Его коллеги говорили потом: «Он так чувствовал сцену, что мог бы выстроить спектакль даже без нот».
Он не любил громких слов о себе. В театре его знали все: гардеробщицы, монтировщики, билетеры. Если кто-то болел - он приносил лекарства. Если кто-то ссорился - разводил руками: «Зачем? На сцене все важнее». Его внучке, которая спустя годы по делам зашла в оперный театр, старые работники говорили: «Он был редким человеком. Строгим и добрым, без лишних слов, но все знали: этот человек никого не обидит».
В 1943 году Агабаба Буньятзаде стал заслуженным артистом, в 1955-м - народным. Орден Ленина, орден Трудового Красного Знамени - эти государственные награды он носил скромно. Для него главным орденом была сцена, на которой он выступал три десятилетия.
К сожалению, 17 декабря 1974 года его сердце остановилось.
«Кероглу» все еще идет в Азербайджанском театре оперы и балета. И если вдруг в зале кто-то почувствует легкий мороз по коже, когда звучит ария Гасан-хана, - может быть, это он. Тот самый голос, который однажды услышал Гаджибейли и сказал: «Не потерять».