Azərbaycan energetika sahəsinin inkişafında kompleks yanaşmaya üstünlük verir
Bu ilin birinci yarısı böyük Avropa dövlətlərinin enerji sistemləri üçün sınaq olub - İspaniya, Portuqaliya və Fransada genişmiqyaslı elektrik enerjisi kəsintiləri yaşanıb. 2025-ci ilin birinci yarısında həm Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrində, həm də onun hüdudlarından kənarda qeydə alınan silsilə “bləkaut”lar energetika sahəsində çox ciddi zəif nöqtələri üzə çıxarıb və Avropanın enerji infrastrukturunun gözlənilməz yüklənmələrə, texnogen hadisələrə və xarici təsirlərə nə qədər hazırlıqsız olduğunu göstərib.
Bu fonda Azərbaycanın elektroenergetika sektoru son illərdə yüksək dayanıqlılıq nümayiş etdirir. Belə ki, enerji sisteminin işində ciddi fasilələr qeydə alınmayıb - istehlakçılara elektrik enerjisinin təchizatı normal rejimdə davam edir.
Mövcud infrastrukturun xidməti ilə paralel olaraq, ölkədə yeni generasiya güclərinin yaradılması üzrə layihələr fəal şəkildə həyata keçirilir. Əsas diqqət bərpa olunan enerji mənbələrinə (BOEM), xüsusilə Azərbaycanın Ermənistanın işğalından azad etdiyi ərazilərə yönəldilsə də, təbii qazla işləyən elektrik stansiyalarının tikintisi öz aktuallığını itirməyib. Bunun parlaq nümunəsi Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə iyunun 25-də istismara verilən “8 Noyabr” elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin həyata keçirilməsidir.
İşıqlar sönəndə
2025-ci ilin ilk böyük “bləkaut”u yanvarın 11-də Nigeriyada baş verib. Bu ölkənin milli enerji sisteminin tam sıradan çıxması milyonlarla insanı işıqsız qoyub. Nigeriyada tez-tez baş verən fasilələrin səbəbləri köhnəlmiş avadanlıq, modernləşdirməyə qoyulan investisiyaların kifayət qədər olmaması və enerjinin ötürülməsi zamanı yüksək itkilərdir. Əhəmiyyətli enerji resurslarına malik olmasına baxmayaraq, Nigeriya quraşdırılmış gücünün yalnız üçdə birini generasiya edir və paylaşdırır.
“Kavkasioni” elektrik ötürücü xəttində baş vermiş qəza nəticəsində isə aprelin 19-da Gürcüstanda kütləvi işıq kəsintisi baş verib. Bu da Tbilisi və ölkənin regionlarında elektrik təchizatında fasilələrə səbəb olub.
Aprelin 28-də isə elektrik enerjisinin verilməsində genişmiqyaslı fasilələr bir neçə ölkəni əhatə edib: İspaniya, Portuqaliya, Fransa, Andorra və Mərakeş. Bu, ən çox Pireney yarımadasının böyük şəhərlərinin sakinlərinə təsir edib - təxminən 50 milyon insana. Nəticədə, metro, aviasiya və dəmir yolu əlaqələrinin işi dayandırılıb, işıqforlar işləməyib və elektron bank xidmətlərinin fəaliyyəti dayanıb. Avropanın ən böyük hava limanlarından biri olan, Madriddə yerləşən “Baraxas” hava limanı da işıqsız qalmışdı.
Məlum olub ki, problemi enerji sistemində güclü gərginlik sıçrayışı yaradıb və bu da onun hissələrinin kaskad şəkildə sönməsinə səbəb olub. Bundan başqa, şəbəkədə artıq gərginliyin yaranmasının qarşısını almalı olan bəzi adı çəkilməyən özəl enerji şirkətləri koordinasiyanın olmaması, məsuliyyətin qeyri-dəqiq bölüşdürülməsi və ümumiyyətlə, sistemin qeyri-şəffaflığı səbəbindən bunu etməyiblər.
28 aprel “bləkaut”u artıq müasir Avropa tarixində ən böyük “bləkuat”lardan biri adlandırılıb. “Elektrik enerjisinin kəsilməsi həyəcan siqnalı olub. Bu, Avropa elektrik şəbəkəsinin modernləşdirilməsi və gücləndirilməsi zərurətinin təcili və qaçılmaz olduğunu göstərib”, - Avropa Elektroenergetiklər Assosiasiyasının (“Eurelectric”) baş katibi Kristina Rubi bildirib.
Ekspertlər bu hadisəni Aİ-nin bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidi ilə bağlı problemlərlə də əlaqələndirirlər. Günəşli və küləkli günlərdə “yaşıl elektrik” enerjisinin artıqlığı, xüsusilə kifayət qədər rəqəmsal idarəetmə və ehtiyat gücləri olmadan köhnəlmiş infrastrukturu həddindən artıq yükləyə bilər. Başqa sözlə, külək və günəş enerjisinin istehsalını nəzarətdə saxlamaq mümkün deyil və bu da operatorlar üçün çətinliklər yaradır. Aİ-nin elektrik şəbəkələri əsasən keçən əsrdə inşa edilib, xətlərin yarısının yaşı 40 ildən çoxdur. Bu baxımdan, aşağı karbonlu enerji istehsalının artması və məlumat mərkəzləri və elektromobillərin artan tələbatı elektrik şəbəkələrinin modernləşdirilməsinə ciddi investisiyalar tələb edir. Üstəlik, bu istiqamətdə kiberhücumların qarşısını almaq üçün rəqəmsal sahədə müdafiəyə ehtiyac var.
Növbəti “bləkaut” mayın 24-də Fransanın cənubunda baş verib və təxminən 160 min evin və Beynəlxalq Kann Film Festivalının işıqsız qalmasına səbəb olub. Belə ki, Kann şəhərinin böyük hissəsində elektrik enerjisi yox idi, şəhər sakinləri bu haqda məlumat axtarışında küçələrə çıxırdılar və vəziyyət xaosa yaxın idi. Elektrik təchizatındakı fasilələr səbəbindən mağazalar bağlanmış, telefon və mobil rabitənin işində fasilələr yaranmışdı. Fransanın Lazur sahilində elektrik təchizatındakı genişmiqyaslı fasilələrə görə məsuliyyəti anarxistlər öz üzərinə götürdülər və iddia etdilər ki, məhz onlar Kann aqlomerasiyasını qidalandıran əsas yarımstansiyanı sıradan çıxarıblar və Nissadan gələn 225 kV-luq elektrik ötürücü xəttini kəsiblər. Öz hərəkətlərinin motivi kimi onlar “öz ideallarını müdafiə etmək” olduğunu bildiriblər və bunun üçün elmi-tədqiqat mərkəzlərini, aviasiya və aerokosmik müəssisələri, startapları, hava limanını və regionun digər sənaye, hərbi və texnoloji obyektlərini elektrik enerjisiz qoymağı qərara alıblar. Doğrudur, bu halda söhbət qəsdən edilmiş hərəkətlərdən gedir. Amma enerji şəbəkələrinin zəifliyi problemi hələ də aktual olaraq qalır.
2025-ci ildə baş verən bir sıra böyük elektrik kəsintiləri göstərib ki, enerji təhlükəsizliyi, hətta texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrdə belə, kövrək olaraq qalır. Köhnəlmiş şəbəkələr, investisiya çatışmazlığı, təşkilati səhvlər, qeyri-sabit “yaşıl generasiya” səbəbindən yüklənmələr və kiberhücum təhdidi enerji təchizatının etibarlılığını qlobal çağırışa çevirir.
Avropa Komissiyasının qiymətləndirmələrinə görə, 2050-ci ilə qədər Avropanın elektrik şəbəkələrinin 2-2,3 trilyon dollar məbləğində sərmayələrə ehtiyacı var. Keçən il Avropa şirkətləri elektrik şəbəkələrinə 80 milyard avro, əvvəlki illərdə isə 50-70 milyard avro sərmayə qoyub. “Bruegel” tədqiqat təşkilatından olan analitiklər hesab edirlər ki, bu istiqamətdə investisiyalar 100 milyard avroya qədər arta bilər.
Avropa Komissiyası qarşısına 2030-cu ilə qədər sistemlərarası birləşmələrin sayını 15%-ə çatdırmaq vəzifəsini qoyub. Bundan əvvəlki hədəf 10% idi. Bu, o deməkdir ki, Aİ-yə üzv hər bir ölkə öz elektrik enerjisi istehsal gücünün azı 15%-ni qonşu ölkələrdən idxal etmək imkanına malik olmalıdır.
Qələbə şərəfinə stansiya
Qeyd olunan ölkələrdə baş verən böyük elektrik kəsintiləri digər dövlətlər üçün də birbaşa xəbərdarlıqdır. Bu cür hadisələr xatırladır ki, enerji təhlükəsizliyi özündən razılıq və “bizdə belə şey heç vaxt ola bilməz” düşüncəsi üzərində qurula bilməz. Enerji sistemlərinin dayanıqlığı birdən-birə yaranmır. Bu, daimi işin, investisiya və strateji planlaşdırmanın nəticəsidir. Əgər bəzi ölkələr öz səhvlərindən nəticə çıxarmaq məcburiyyətində qalırsa, digərlərinin hələ də əvvəlcədən nəticə çıxarmaq şansı var.
Bu kontekstdə Azərbaycanın atdığı addımlar xüsusi diqqətəlayiqdir. Ölkədə yaxşı başa düşürlər ki, enerji sistemində nasazlıqlar istənilən ölkədə baş verə bilər.
“Biz son 20 il ərzində Azərbaycanın energetika sistemini, demək olar ki, sıfırdan qurmuşuq. Ölkəmizin müxtəlif yerlərində yeni elektrik stansiyaları qurulmuşdur, eyni zamanda, Mingəçevirdə də yenidənqurma işləri aparılmışdır. Yadınızdadır, burada baş vermiş qəza nəticəsində ölkəmizin böyük hissəsi, demək olar ki, işıqsız qalmışdı”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 2018-ci ilin iyulunda "Azərbaycan" İES ərazisində baş vermiş qəzanı xatırladaraq, yeni “8 Noyabr” elektrik stansiyasının açılışında bildirib.
“Ondan sonra praktiki tədbirlər görülməyə başlanmış və biz qısa müddət ərzində burada böyük uğurlara nail ola bilmişik”, - Azərbaycan dövlət başçısı vurğulayıb.
Beynəlxalq enerji nəhəngləri ilə memorandumların imzalanması, hibrid və qaz turbinli elektrik stansiyalarının, enerji anbarlarının tikintisi və “yaşıl enerji” dəhlizlərinin inkişafı - bütün bunlar sadəcə iddialı layihələr deyil, gələcəkdə mümkün nasazlıqların qarşısını almağa yönəlmiş preventiv tədbirlərdir.
“Bu gün “8 Noyabr” Elektrik Stansiyası ölkəmizin ən böyük elektrik stansiyasıdır. 1880 meqavat gücündə bu stansiya bizim enerji potensialımızı təbii olaraq daha da gücləndirəcək, enerji sisteminin səmərəliliyini artıracaq və beləliklə, Mingəçevirin nəinki Azərbaycanın, bütövlükdə Cənubi Qafqazın energetika mərkəzi olan statusunu daha da gücləndirəcək. Hazırda bizim elektrik enerjisinin 40 faizindən çoxu Mingəçevirdə istehsal olunur və əlbəttə ki, görülmüş bütün bu işlər bir daha Azərbaycanın doğru yolda olduğunu göstərir”, - Azərbaycan lideri qeyd edib.
Stansiyanın adının seçimi də rəmzidir – “8 Noyabr”, birbaşa Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində böyük Qələbəsinin tarixinə istinad edir. Bu qələbənin bədəli olub və Mingəçevir də bunu yaxşı xatırlayır. Müharibə zamanı Ermənistan təkcə cəbhəyanı əraziləri deyil, həm də dinc şəhərləri, kəndləri, mülki infrastrukturu, o cümlədən enerji obyektlərini məqsədyönlü şəkildə atəşə tuturdu. Mingəçevir də hədəfə alınmışdı: elektrik stansiyasının ərazisinə və ölkənin enerji sistemini təmin edən digər obyektlərə zərbələr endirilirdi. Məqsəd kritik əhəmiyyətli obyektləri sıradan çıxarmaq və Azərbaycanın enerji təchizatını destabilizasiya etmək idi.
“Bu gün bu stansiyanın adının seçilməsi də çox vaxt aparmadı. Təklif edilən variantlar arasında “8 Noyabr”ı mən seçdim. Çünki bu, bizim şanlı Zəfərimizin tarixidir. Zəfər xalqımıza, dövlətimizə yaraşır. Əminəm ki, bu stansiyanın ömrü uzun və fəaliyyəti uğurlu olacaq”, - Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
“Ansaldo Energia” şirkətinin baş icraçı direktoru Fabrizio Fabbri isə qeyd edib ki, stansiyada onların şirkətinin istehsalı olan dörd müasir qaz turbini və generatorlar quraşdırılıb və bu da karbon dioksid emissiyalarını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa və təbii qaz istehlakında qənaət etməyə imkan verir: “Bu, həm ətraf mühitin qorunmasına, həm də enerji səmərəliliyinə əhəmiyyətli töhfədir”.
Elektrik stansiyasının tikintisi 2023-cü il fevralın 13-də “Azərbaycan” İES-in ərazisində başlayıb. Layihə hər biri 320 MVt gücündə olan dörd qaz turbininin “Azərbaycan” İES-in mövcud 7 və 8 nömrəli buxar turbinləri ilə inteqrasiyasını əhatə edib. Nəticədə, yeni stansiyanın gücü 1880 MVt-a çatıb, artıq buxardan istifadə sayəsində isə əlavə olaraq daha 90 MVt, yəni ümumilikdə 1970 MVt-a qədər enerji istehsal edə bilər.
Bununla yanaşı, stansiyada şərti yanacaq sərfiyyatını "Azərbaycan" İES-in digər bloklarındakı 340 q/kVt/saat göstəricisinə qarşı 225 q/kVt/saata qədər azaltmaq mümkün olub. Bu, ildə 1 milyard kubmetrə qədər qaza qənaət etməyə və istixana qazı emissiyalarını 2 milyon tona qədər azaltmağa imkan verir.
Növbəti 5 il üçün
“8 Noyabr” elektrik stansiyası - heç də son hədd deyil. Azərbaycan Energetika Nazirliyi artıq növbəti 5 il üçün planlarını açıqlayıb, bu planlara görə, 2030-cu ilə qədər ölkədə 90 elektrik stansiyasının tikilməsi nəzərdə tutulur. Ümumi gücü 1,6 QVt olan yeni generasiya obyektləri Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda inşa ediləcək və onlar yalnız bərpa olunan enerji mənbələri ilə işləyəcəklər. Energetika Nazirliyinin qiymətləndirmələrinə görə, bu stansiyaların fəaliyyəti ildə 1 milyard kubmetrə qədər təbii qaza qənaət etməyə imkan verəcək, istixana qazlarının emissiyası isə 2 milyon tondan çox azalacaq.
Ümumilikdə, 2030-cu ilə qədər ölkədə ümumi gücü 6,7 GVt olan “yaşıl enerji” layihələrinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır ki, bunun 2,7 GVt-ı ölkəmizin enerji sistemi üçün, 4 GVt-ı isə Xəzər-Qara dəniz-Avropa yaşıl enerji dəhlizi vasitəsilə ixrac üçün nəzərdə tutulub.
Ölkənin enerji sistemində “yaşıl enerji”nin payının 38%-ə qədər artırılması ilə yanaşı, bu güclər hesabına ümumilikdə 4,4 milyard kubmetr təbii qazın istehlakının qarşısı alınacaq. Bu da öz növbəsində xaricə qaz ixracının həcminə müsbət təsir göstərərək onun artmasına kömək edəcək.
Artıq qeyd edildiyi kimi, lakin enerji sisteminin dayanıqlılığı əhəmiyyətli dərəcədə şəbəkələrin etibarlılığı və dözümlülüyündən asılıdır. Azərbaycanda işin bu hissəsini enerji şəbəkə infrastrukturunun layihələndirilməsi və modernləşdirilməsi sahəsində əhəmiyyətli təcrübəyə malik Çin mütəxəssislərinə etibar etməyi qərara alıblar. Belə ki, Dövlət Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Agentliyi elektrik şəbəkələrinin inkişafı və “yaşıl enerji”nin etibarlı ötürülməsini təmin etmək üçün birgə fəaliyyət məqsədilə Çinin “China Datang Overseas Investment Co. Ltd” şirkətini cəlb edib. Bu istiqamətdə anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəd bərpa olunan enerji generasiya güclərinin elektrik şəbəkəsinə təhlükəsiz qoşulması məsələlərini, həmçinin bütün ölkə üzrə elektrik enerjisinin dayanıqlı və sabit ötürülməsinə dəstəyi əhatə edir.
Tərəflər yüksək gərginlikli sabit cərəyan kabellərinin layihələndirilməsi və həyata keçirilməsində Çin şirkətinin texniki imkanlarından və təcrübəsindən istifadə etməyi, həmçinin Azərbaycanın enerji infrastrukturunun kompleks inkişafı üçün texniki və maliyyə yardımını cəlb etməyi planlaşdırırlar.
Bundan əlavə, Energetika Nazirliyi Çinin Elektrik Enerjisi Planlaşdırma və Mühəndislik İnstitutu ilə ölkənin elektrik ötürmə sisteminin tədqiqatının aparılması barədə razılaşıb. Çin institutu enerji sisteminin cari vəziyyətinə uyğun modelləşdirmə və simulyasiya aparacaq, həmçinin şəbəkə təhlili edəcək, hədəf illər üçün elektrik enerjisinə tələbatı proqnozlaşdıracaq və böyük miqyaslı bərpa olunan enerji obyektlərinin inteqrasiyası üzrə tövsiyələr hazırlayacaq. Sazişin həyata keçirilməsi üçün Azərbaycanda zəruri strukturların iştirakı ilə işçi qrup yaradılacaq.
Bundan başqa, 2026-cı ilə qədər Azərbaycanda ümumi gücü 250 MVt və saxlama həcmi 500 MVt/saat olan iki akkumulyator enerji saxlama sisteminin enerji sisteminə qoşulması planlaşdırılır. Bu sistemlər bərpa olunan enerji mənbələrinin milli enerji şəbəkəsinə səmərəli inteqrasiyası və onun işinin dayanıqlılığının artırılması üçün vacib element olacaq.
Mütəxəssislərin qeyd etdiyi kimi, “yaşıl generasiya”nın təhlükəsiz idarə edilməsi üçün iki əsas şərt lazımdır: qonşu ölkələrin enerji sistemləri ilə etibarlı şəbəkələrarası əlaqələrin olması və öz enerji toplayıcılarının mövcudluğu. Sistemlərarası əlaqələrin potensialı hələ məhdud olan Azərbaycan halında, məhz akkumulyator sistemlərinin tətbiqi həlledici rol oynayacaq. Onlar təxminən 2 GVt quraşdırılmış BOEM güclərinin işini səmərəli idarə etməyə və günəş və külək generasiyası üçün xarakterik olan tərəddüdləri hamarlamağa imkan verəcək.
Beləliklə, Azərbaycan energetikanın inkişafına kompleks yanaşmaya üstünlük verir - təkcə yeni elektrik stansiyaları tikmir, həm də şəbəkələri gücləndirir, enerji toplayıcıları tətbiq edir və “yaşıl layihələr”i inkişaf etdirir. Bütün bunlar bərpa olunan mənbələrin artan payı şəraitində belə sistemin sabit və fasiləsiz işləməsinə yönəlib. Qlobal risklər və dəyişikliklər şəraitində bu, sadəcə inkişaf deyil, etibarlı və təhlükəsiz enerji gələcəyinə doğru düşünülmüş addımlardır.

Azerbaijan focuses on a comprehensive approach to energy development
The first half of this year has been a true test for the energy systems of major European powers — Spain, Portugal, and France experienced widespread power outages. A series of blackouts recorded in the first half of 2025, both within EU countries and beyond, exposed significant vulnerabilities and revealed how poorly prepared Europe's energy infrastructure is for sudden overloads, technological incidents, and external impacts.
Against this backdrop, Azerbaijan's electricity sector has demonstrated remarkable resilience in recent years. No major disruptions have been recorded — electricity supply to consumers continues as normal.
Alongside maintaining existing infrastructure, the country is actively implementing projects to build new generating capacities. While the primary focus is on renewable energy sources (RES), especially in territories of Azerbaijan liberated from Armenian occupation, constructing gas-fired power plants remains relevant. A vivid example is the construction of the “8 Noyabr” power plant, commissioned on June 25 with the participation of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
When the lights go out
The first major blackout of 2025 occurred on January 11 in Nigeria — a total shutdown of the national energy system left millions without power. The frequent failures stem from outdated equipment, insufficient investment in modernisation, and high transmission losses. Despite having significant energy resources, Nigeria generates and distributes only about one-third of its installed capacity. On April 19, a transmission line accident at "Kavkasioni" caused a widespread blackout in Georgia, leading to power supply disruptions in Tbilisi and other regions.
On April 28, large-scale power outages affected multiple countries simultaneously: Spain, Portugal, France, Andorra, and Morocco. The largest impact was felt by residents of major cities on the Iberian Peninsula — around 50 million people. As a result, metro systems halted, air and rail transport were disrupted, traffic lights stopped functioning, and electronic banking services ceased. Among those left without power was one of Europe’s largest airports — Madrid’s Barajas.
It was found that a strong voltage surge in the energy system triggered cascading shutdowns of parts of the grid. Additionally, some unnamed private energy companies, responsible for absorbing excess voltage in the network, failed to do so due to a lack of coordination, unclear distribution of responsibilities, and overall system opacity.
The April 28 blackout has already been called one of the largest in modern European history. "This power outage was a warning signal. It showed that upgrading and strengthening the European power grid is urgent and inevitable," said Kristina Ruby, Secretary General of the European electricity association Eurelectric.
Experts link this incident also to challenges faced by the EU’s transition to renewable energy sources. Excess "green" electricity on sunny and windy days can overload outdated infrastructure, especially without adequate digital management and reserve capacity. In other words, wind and solar output are difficult to control, causing problems for grid operators. The EU’s power grids were mostly built in the last century; half of the lines are over 40 years old. Hence, growing low-carbon energy production coupled with rising demand from data centres and electric vehicles requires serious investment in grid modernisation, which also needs digital protection against cyberattacks.
Another blackout occurred on May 24 in southern France, affecting approximately 160 thousand homes and disrupting the Cannes International Film Festival. Most of Cannes was without power; residents took to the streets seeking information amid near-chaotic conditions. Due to outages, shops closed and telephone and mobile communications were unstable. Responsibility for these widespread failures on the French Riviera was claimed by anarchists who stated they disabled the main substation supplying Cannes agglomeration and "cut down a 225 kV transmission line coming from Nice". Their motivation was "defending their ideals," aiming to leave research centres, aerospace enterprises, startups, the airport, and other industrial, military and technological facilities without electricity. Although this case involved deliberate acts, the vulnerability of energy networks remains a critical concern.
The series of major blackouts in 2025 clearly shows that energy security remains fragile even in technologically advanced countries. Outdated grids, lack of investment, organisational mistakes, overloads caused by unstable "green" generation, and cyberattack threats make reliable power supply a global challenge.
According to European Commission estimates, Europe will need to invest $2-2.3 trillion in power grids by 2050. Last year European companies invested €80 billion in grids; previous years saw investments between €50-70 billion. Analysts at the research organisation Bruegel suggest investments could rise to €100 billion.
The European Commission has also set a goal to increase inter-system connections by 2030 to 15%, up from the previous target of 10%. This means every EU member state should be able to import at least 15% of its electricity capacity from neighbouring countries.
The power plant named for Victory
These large blackouts serve as a direct warning to other nations as well. Such incidents remind us that energy security cannot be based on complacency or assumptions that "it won't happen here." System resilience is not guaranteed but is the result of continuous effort, investment, and strategic planning. While some must learn by their own mistakes, others still have the opportunity to draw lessons ahead of time.
In this context, Azerbaijan’s actions deserve special attention. Here it is well understood that failures can happen anywhere.
"Over the past 20 years, we have essentially built Azerbaijan’s energy system from scratch. New power plants have been constructed across various parts of our country. At the same time, reconstruction work was carried out in Mingachevir. Remember that following an accident here, much of our country was left without power," stated Azerbaijani President Ilham Aliyev at the opening ceremony of the "8 Noyabr" power plant, recalling an incident at the "Azerbaijan" thermal power station (TPS) in July 2018. "After that event, practical measures were taken and we managed to achieve significant progress here in a short time."
Signing memoranda with international energy giants, constructing hybrid and gas-turbine plants, developing energy storage facilities and green energy corridors — these are not just ambitious projects but preventive measures aimed at avoiding future disruptions.
"Today, the '8 Noyabr' power plant is the largest in our country. This plant’s capacity of 1,880 megawatts will certainly strengthen our energy potential, improve system efficiency and further reinforce Mingachevir’s status not only as Azerbaijan’s but also as the South Caucasus’ energy centre. Currently, more than 40% of the country’s electricity is produced in Mingachevir. All this work once again shows that Azerbaijan is on the right path," emphasised the Azerbaijani leader.
The choice of name for the station — "8 Noyabr" — is symbolic, directly referring to Azerbaijan’s great Victory Day in the second Garabagh war. This victory came at a cost well remembered in Mingachevir. During the war, Armenian forces deliberately shelled not only frontline areas but also peaceful towns and villages including civilian infrastructure such as energy facilities. Mingachevir itself was targeted: attacks were directed at the power plant and other sites vital to the country’s energy system. The goal was to disable critical infrastructure and destabilise Azerbaijan’s power supply.
"The choice of name for this station did not take long. Among proposed options I chose ‘8 Noyabr’ because it is the date of our glorious Victory. Victory suits our people and our state. I am confident that this station will have a long life and successful operation," concluded Ilham Aliyev.
Fabrizio Fabbri, CEO of Ansaldo Energia, noted that four modern gas turbines and generators manufactured by their company are installed at the station, allowing significant reductions in carbon dioxide emissions and natural gas consumption savings. "This is a substantial contribution both to environmental protection and energy efficiency," he said.
Construction began on February 13, 2023 at the "Azerbaijan" TPS site. The project integrated four gas turbines with capacities of 320 MW each with existing steam turbines Nos. 7 and 8 at "Azerbaijan" TPS. Consequently, the new station’s capacity reached 1,880 MW; thanks to using excess steam it can additionally generate another 90 MW — totalling up to 1,970 MW.
Meanwhile, conditional fuel consumption at this station was reduced to 225 g/kWh compared with 340 g/kWh at other blocks of "Azerbaijan" TPS. This results in annual savings of up to 1 billion cubic metres of gas and reduces greenhouse gas emissions by up to two million tonnes.
Looking ahead
The "8 Noyabr" station is just the beginning. Azerbaijan’s Ministry of Energy has already unveiled plans for the next five years aiming to build 90 power plants by 2030. New generating facilities with a total capacity of 1.6 GW will be constructed in Garabagh and Eastern Zangezur; they will operate exclusively on renewable energy sources. According to Ministry estimates, these stations will save up to one billion cubic metres of natural gas annually while reducing greenhouse gas emissions by more than two million tonnes.
Overall by 2030 Azerbaijan plans to implement green energy projects with total capacity of 6.7 GW: 2.7 GW will serve domestic needs while 4 GW will be exported through the Caspian-Black Sea-Europe green corridor.
Alongside increasing renewables’ share to 38% of national capacity via these projects, total natural gas consumption will be prevented by about 4.4 billion cubic metres. This will positively impact gas exports abroad by supporting their growth.
However, as noted earlier, system resilience depends largely on network reliability and endurance. Azerbaijan has entrusted this aspect to Chinese specialists experienced in designing and modernising power grid infrastructure. The State Agency for Renewable Energy Sources engaged China Datang Overseas Investment Co., Ltd for joint activities focused on grid development and ensuring reliable green energy transmission. A Memorandum of Understanding was signed covering secure connection of renewable generating capacities to the grid as well as supporting stable electricity transmission nationwide.
The parties plan to utilise China Datang’s technical capabilities and experience in designing and implementing high-voltage direct current cables as well as seek technical and financial assistance for comprehensive development of Azerbaijan’s energy infrastructure.
Additionally, Azerbaijan’s Ministry of Energy reached an agreement with China’s Institute for Planning and Engineering of Electric Power Systems to conduct a study on Azerbaijan’s transmission system. The Chinese institute will model and simulate current system conditions, analyse the network, forecast electricity demand for target years and prepare recommendations for integrating large-scale renewable projects. A working group with necessary entities will be established in Azerbaijan for implementation.
Moreover, by 2026 Azerbaijan plans to connect two battery energy storage systems with a combined capacity of 250 MW and storage volume of 500 MWh to its grid. These systems will be vital for effective integration of renewables into the national grid and enhancing operational stability.
Experts note two key conditions are essential for safe management of green generation: reliable interconnections with neighbouring countries’ grids and domestic energy storage facilities. Given Azerbaijan’s currently limited inter-system connections potential, battery storage implementation will play a crucial role in managing approximately 2 GW of installed RES capacity while smoothing fluctuations inherent in solar and wind generation.
Thus Azerbaijan bets on a comprehensive approach to energy development — not only building new power plants but also strengthening grids, deploying storage systems and expanding green projects. All efforts aim for a stable system capable of operating without failure even as renewables’ share grows. Amid global risks and changes this represents not mere growth but carefully considered steps towards a reliable and secure energy future.