ƏJDAHANIN «YUMŞAQ GÜCÜ»
Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərqdə münaqişənin eskalasiyası və dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri arasında ticarət müharibəsinin qızışması kimi geosiyasi böhranların davam etdiyi şəraitdə Çin ilə Mərkəzi Asiya arasında münasibətlər getdikcə daha mühüm strateji əhəmiyyət kəsb etməyə başlayır. Bu münasibətlər bir yandan regionda sabitliyin təmin olunmasında önəmli rol oynayır, digər tərəfdən qloballaşan dünyada dəyişən şərtlərə uyğunlaşma elementinə çevrilir. Çin-Mərkəzi Asiya formatında keçirilmiş ikinci sammit bunu bir daha hər kəsə nümayiş etdirib. Eyni zamanda o, Çinlə region dövlətləri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində mühüm mərhələ də sayıla bilər.
Qazaxıstan Pekinin Mərkəzi Asiya siyasətinin amili kimi
Məlum olduğu kimi, sammitdən əvvəl ÇXR sədri Si Cinpin Qazaxıstana işgüzar səfər etmişdi. Danışıqların yekununda iki ölkə liderləri ikitərəfli münasibətlərin gələcəyinə deyil, bütünlükdə Mərkəzi Asiyada siyasi və iqtisadi proseslərin gedişinə təsir göstərəcək bir sıra prinsipial qərarlar qəbul ediblər.
Bu, təsadüfi deyil. Qazaxıstan uzun illər boyu Çinlə ticarətdə lider mövqedə olub və bu gün də belədir. Bu, təbii ki, iki ölkə arasındakı siyasi dialoqa da öz təsirini göstərir. Tənqidçilər hesab edirlər ki, Pekin iqtisadi rıçaqları hesabına regionda hökmranlığını artırmağa çalışır. Bu mənada Qazaxıstan bölgədə Çinin «əməliyyat meydanı» kimi qiymətləndirilir. Bəzi müşahidəçilər hətta iddia edirlər ki, Pekin nəinki qonşularına açıq şəkildə öz şərtlərini diktə edir, həm də onları süni şəkildə özündən asılı vəziyyətə salır.
Amma çox zaman bir şey nəzərə alınmır: Çinlə əməkdaşlıq həm də region ölkələrinin öz maraqlarından irəli gəlir. Astananı, Daşkəndi və ya Düşənbəni Pekinlə sıx münasibətlər qurmağa heç kim məcbur etmir və edə bilməz. Yəni bu münasibətlər onların maraqlarına ziddirsə, bu ölkələri Çinin təsiri altına salmağa hesablanıbsa, onlar buna getməyəcəklər. Çin, əlbəttə ki, israrla müxtəlif əməkdaşlıq sahələrini əhatə edəcək əlaqələri üçün inkişaf etmiş infrastruktur yaradır. Amma sonda bu proses region ölkələrinin istəyi və dəstəyi olmadan mümkün deyil.
Bunu Si Cinpinin Astanaya səfəri zamanı imzalanmış sənədlərin sayı və xarakter idə təsdiqləyir. İki ölkə arasında imzalanmış 24 saziş və memorandum enerji, nəqliyyat, aerokosmik sənaye, investisiya, kənd təsərrüfatı, elektron ticarət, turizm, intellektual mülkiyyət, tibb, media, mədəniyyət və elm kimi ən müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Tərəflər arasındakı ən diqqət çəkən razılaşmalar isə nadir torpaq metallarının resurs bazasının birgə işlənməsi və dinc xarakterli atom enerjisi sahəsində əməkdaşlıqla bağlıdır.
Pekin və Astananın yeni prioritetləri
Çinin əsasən Qazaxıstanda nadir torpaq metallarının çıxarılması və ilkin emalı ilə maraqlandığı əvvəlki illərdən fərqli olaraq, indi tərəflər bu sahədə istehsalın tam mərhələsini həyata keçirməyi və bunun Qazaxıstanda lokallaşdırılmasını müzakirə edirlər. Qazaxıstan hökumətinin Birinci vitse-prezidenti Roman Sklyar bildirib ki, Astana «sərmayə və texnologiyalar əvəzinə xammal» formulu ilə yüksək hərarətə davamlı nikelli ərintilərin, həmçinin batareyalar üçün materialların istehsalını inkişaf etdirmək niyyətindədir. Onlar bu kontekstdə Çin şirkətləri ilə nadir torpaq metalları sahəsində təcrübə mübadiləsi aparmağı düşünür, birgə layihələr həyata keçirməyə ümid edirlər.
Xatırladaq ki, bu ilin yazında Avropa İttifaqı-Mərkəzi Asiya sammitində Avropa liderləri bildirmişdilər ki, onlar bölgə ölkələri ilə Çin və ABŞ-nin imzaladığı müqavilələrdən keyfiyyətcə fərqli razılaşmalar imzalamaq niyyətindədirlər. Aİ region ölkələrinə yalnız hasilat deyil, həm də xammal emalı və zənginləşdirilməsi texnologiyaları vəd edib. Bu mənada yeni Çin-Qazaxıstan razılaşması Pekinin bu sahədə rəqiblərinin çağırışlarına cavab verməyə hazır olduğunu göstərir.
Atom enerjisilə bağlı razılaşmaya gəlincə, Qazaxıstan bu məsələdə son dərəcə ehtiyatlı davranır. Astana istəyir ki, bu məsələ siyasiləşməsin və Moskvanın narazılığına yol açmasın. Odur ki, ölkə kiçik nüvə elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı ilk investisiya layihəsinin «Rosatom»dan alınmasına qərar verib. Çinin «China National Nuclear Corporation» şirkəti bu sahədə yalnız ikinci layihə ilə çıxış edəcək. Astana çox vacib olan sahədə balansı bu yolla qorumağa çalışır.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev Çinlə ikitərəfli münasibətlərin səviyyəsini xarakterizə edərkən münasibətlərdəki hazırkı mərhələni «qızıl dövr» adlandırıb. Bu, özünü iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi həcminin artımı ilə də göstərir. 2024-cü ilin yekunlarına görə Çinlə Qazaxıstan arasında ticarət dövriyyəsi 44 milyard dollar təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu rəqəm Rusiya ilə Mərkəzi Asiyanın bütün ölkələri arasında ümumi ticarət dövriyyəsindən çoxdur.
Çinlə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında münasibətlərdən danışarkən qarşılıqlı ticarətdə Qazaxıstanın mütləq lider olduğu vurğulanmalıdır. Pekin özü isə Mərkəzi Asiya ölkələrinin xarici ticarət tərəfdaşları siyahısında ilk yerdədir.
Region uğrunda «savaş»ın lideri
Çinin Mərkəzi Asiya ölkələri ilə ümumi ticarət dövriyyəsi 95 milyard dollara çatır. Bu, Avropa İttifaqı ilə analoji göstəricidən təxminən 30% çox, Rusiyanın göstəricisində isə iki dəfə artıqdır. Aİ coğrafi baxımdan regiondan daha uzaqda yerləşsə də, önəmli investisiyalar, enerji sahəsində fəal əməkdaşlıq sayəsində ticarət dövriyyəsinin həcmini 60 milyard dollara (ikinci yer) çatdırıb. Bu sahədə ilk üçlüyü 44 milyard dollarla Rusiya tamamlayır. Amma nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya ilə ticarətdə hazırda müəyyən durğunluq müşahidə olunur ki, bu da əsasən Moskvanın üzləşdiyi iqtisadi sanksiyalar və məhdudiyyətlərlə bağlıdır. «Ekonomist.kz» xəbər verir ki, 2024-cü ildə regionun ümumi ticarət dövriyyəsinin təxminən 40%-i Çinin payına düşüb.
Region ölkələri arasında Çinlə ticarət dövriyyəsinin həcminə görə ikinci yerdə Özbəkistan gəlir – 13,7 milyard dollar. Qazaxıstanla müqayisədə bu, xeyli az olsa da, Özbəkistanın Çinin ümumi ticarət dövriyyəsindəki payı 18,9% təşkil edir. Onun idxaldakı payı 26,8, ixracdakı payı isə 7,6%-dir. Ümumiyyətlə, Pekinlə Daşkənd arasında münasibətlər sabit və davamlı xarakter daşıyır. Onların arasındakı ticarət dövriyyəsində ötən il bir qədər azalma müşahidə olunsa da, imzalanmış sazişlərin investisiya portfeli (60 milyard dollar) yaxın gələcəkdə ticarət-iqtisadi münasibətlərinin artacağını deməyə əsas verir. Bu gün iki ölkənin əməkdaşlığında «yaşıl» enerji, əczaçılıq, aqrar-sənaye kompleksi, rəqəmsallaşma, logistika kimi sahələr daha perspektivli görünür.
Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan dəmir yolunun inşası haqda yəqin ki, ayrıca danışmaq lazımdır. Bu layihə Daşkəndin 2019-cu ilin dekabrında irəli sürdüyü Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan-Türkmənistan dəmir yolu arteriyasının yaradılması təşəbbüsünə tam uyğun gəlir.
Qeyd edilməlidir ki, Çinin müsbət ticarət saldosunun təxminən 70%-ni onun region ölkələri ilə ticarət dövriyyəsi təşkil edir. Bununla yanaşı, Pekinlə ticarətdə müsbət saldo göstərən yeganə ölkə Türkmənistandır. Səbəb onun Çinə əsasən təbii qaz ixrac etməsidir. Çin Türkmənistan qazının əsas alıcısıdır. Bu ölkənin «mavi yanacaq» ixracının 70%-dən çoxu məhz ÇXR-in payına düşür. Son dövrlərdə ixrac həcmi bir qədər azalıb ki, bu da tərəfləri perspektivdə həcmin qorunub saxlanılması üçün birgə səylərin artırılmasına təşviq edir.
Müttəfiqliyin bir addımlığında
Mərkəzi Asiya ölkələri ilə Çinin institusional əməkdaşlığının inkişafında dönüş nöqtəsi Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Özbəkistan və Çin arasında «Əbədi dostluq, mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq haqqında» müqavilənin imzalanması olub. Sənəd tərəflər arasındakı münasibətləri, demək olar ki, müttəfiqlik mərhələsinə qaldırıb. Müqavilədə «dövlətlərin müstəqilliyinə, suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə, suveren bərabərlik və sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə sarsılmaz dəstək»dən də bəhs olunur. Bu, həm Çin, həm də daxili işlərinə müdaxilə və ərazi bütövlüyünə təhdid riskləri ilə üzləşə biləcək Mərkəzi Asiya ölkələri üçün xüsusi önəm daşıyır.
Tərəflərin «çəki fərqi»ni nəzərə alsaq, Pekin faktiki olaraq, regional qonşularının ərazi bütövlüyü və suverenliyinin zəmanətçisi kimi çıxış etmək qərarına gəlib. Ətrafda münaqişələrin bitmək bilməməsi, SSRİ-nin dağılmasının nə qədər qanuni olduğuna dair müzakirələrin açıldığı bir vaxtda Mərkəzi Asiya ölkələri gərginliyin onların regionuna da keçə biləcəyinə dair narahatlıqlar var. Qeyd olunan müqavilənin mətnindən isə aydın olur ki, bu narahatlığı Çin də bölüşür və o, region üçün mümkün risklərin qarşısının alınmasında iştiraka hazırdır.
Müqavilədə ayrıca maddə kimi müdafiə, hərbi-texniki, təhlükəsizlik kimi sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair öhdəliyin götürülməsi də çox vacib məqamdır. Sənəddə bildirilir ki, «bu müqavilənin müddəalarının həyata keçirilməsi üçün tərəflər zərurət yaranacağı təqdirdə qarşılıqlı maraq doğuran konkret sahələr üzrə ayrıca beynəlxalq müqavilələr də bağlaya bilər». Demək, təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində çoxtərəfli tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi, ayrı-ayrı sazişlərin imzalanması da mümkündür.
Qeyd olunan sammit, həmçinin Çinlə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında münasibətləri tənzimləyəcək sənədin qəbulu göstərir ki, tərəflər bütün mürəkkəbliklərə, ziddiyyətlərə rəğmən, bir məqamı yaxşı anlayır: əməkdaşlıq potensialı ziddiyyətli məqamlardan çoxdur və bu gün bu əməkdaşlığın alternativi yoxdur.

THE DRAGON'S ‘SOFT POWER’
The Second China-Central Asia Summit reveals Beijing's push to formalise its leadership in the region
Amid ongoing geopolitical crises—from the war in Ukraine and the escalating conflict in the Middle East to the rise of trade wars between global powers—the relationship between China and Central Asia is taking on ever-greater strategic importance. On the one hand, these ties are becoming a cornerstone of regional stability; on the other, they are a key element in adapting to a changing global landscape.
This was powerfully demonstrated by the second China-Central Asia summit, which marked a major milestone in strengthening cooperation between Beijing and the nations of the region.
Kazakhstan: a cornerstone of Beijing's Central Asian policy
Notably, the summit was preceded by a working visit to Kazakhstan by Chinese President Xi Jinping. Following their talks, the leaders of the two nations made a series of fundamental decisions that will shape not only the future of their bilateral relations but also the political and economic dynamics across all of Central Asia.
This is no coincidence. For many years, Kazakhstan has been China's leading trade partner in the region, a fact reflected in the nature of their political dialogue. Critics contend that China uses economic leverage to solidify its growing dominance in the region, with Kazakhstan serving as a "springboard" for its presence. Some observers even claim that Beijing blatantly imposes its terms on its neighbours, fostering an artificial dependency. This perspective, however, overlooks the crucial fact that cooperation with China is largely driven by the interests of the Central Asian states themselves. No one can compel Astana, Tashkent, or Dushanbe to build close ties with Beijing if its actions were to undermine their interests or subordinate them to its influence.
Of course, Beijing is acting assertively, creating a sophisticated infrastructure of multi-layered ties that spans various fields of interaction. Yet, without the will and active participation of the regional actors themselves, this would be virtually impossible.
The nature and number of documents signed during President Xi's working visit to Kazakhstan confirm this. The 24 agreements and memoranda cover a vast range of sectors: energy, transportation, aerospace, investment, agriculture, e-commerce, tourism, intellectual property, medicine, media, culture, and science. This time, however, what drew the most attention were the agreements on the joint development of rare earth metal resources and cooperation in the peaceful use of atomic energy.
New priorities for Beijing and Astana
In a departure from previous years, when China was primarily interested in the extraction and initial processing of rare earth elements in Kazakhstan, the two sides are now agreeing to establish a complete production cycle localized within Kazakhstan. To this end, Kazakhstan's First Deputy Prime Minister, Roman Sklyar, announced Astana's intent to develop the production of heat-resistant nickel alloys and battery materials based on a formula of "investment and technology in exchange for raw materials." He expressed expectations for an exchange of expertise and joint projects with Chinese companies in the rare earth metals sector.
It is worth recalling that at the EU-Central Asia summit this past spring, European leaders declared their intention to forge agreements with their Central Asian partners that would be qualitatively different from similar deals with China and the U.S. regarding rare earth metal development. The European Union promised the region's nations not just support for extraction but, crucially, the transfer of technology for processing and enriching these raw materials. In this context, the new Sino-Kazakh agreements could signify Beijing's desire to demonstrate that it has its own answers to the challenges posed by its competitors.
Regarding the nuclear energy agreements, Kazakhstan has acted with considerable prudence. To avoid politicizing the issue and provoking open displeasure from Moscow, the first investment project to build a small nuclear power plant in the country will be a proposal from Russia's Rosatom, while the second will be awarded to the China National Nuclear Corporation. In this manner, Astana plans to maintain parity in its cooperation within this highly sensitive sphere.
Describing the current state of bilateral relations, Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev called this period a "golden era." This is vividly illustrated by the steady growth in commerce and the latest figures: trade turnover exceeded $44 billion by the end of 2024. To put this in perspective, that amount is slightly more than Russia's total trade with all Central Asian countries combined over the same period.
When examining China's relations with the Central Asian states, it is clear that Kazakhstan is the undisputed leader in trade with the PRC among the region's countries. And China, in turn, is the undisputed leader among all external powers in trade with Central Asia.
Leading the "battle" for the region
China's trade with the Central Asian region, valued at $95 billion, is over a third larger than the EU's ($60 billion) and more than double Russia's ($44 billion). The EU holds second place, despite its greater geographical distance, thanks to significant investments and active cooperation in the energy sector. Russia rounds out the top three at $44 billion, with its trade showing signs of stagnation, partly due to economic restrictions and sanctions. According to Ekonomist.kz, China's share of the region's total foreign trade turnover was approximately 40% in 2024.
After Kazakhstan, Uzbekistan is China's second-largest trading partner, with a volume of $13.7 billion. Although this is tens of billions of dollars less than Kazakhstan's figure, China still accounts for 18.9% of Uzbekistan's total trade, 26.8% of its imports, and 7.6% of its exports. Overall, Beijing's relationship with Tashkent demonstrates considerable stability. Despite a minor dip last year, a portfolio of signed investment agreements worth $60 billion points toward future growth in both the absolute and relative figures of their trade and economic relations. Promising areas for collaboration include green energy, pharmaceuticals, the agro-industrial complex, digitalization, and logistics.
A distinct but related topic is the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway. This project aligns perfectly with an initiative Tashkent proposed in December 2019 to create a major China-Kyrgyzstan-Uzbekistan-Turkmenistan transit and logistics rail artery.
It's noteworthy that China enjoys a significant trade surplus with the region, accounting for about 70% of the total trade volume. The only country to post a positive trade balance with China is Turkmenistan, because the bulk of its exports to the "Celestial Empire" consists of natural gas delivered in massive quantities via pipeline. China is the primary consumer of Turkmen gas, purchasing over 70% of the country's total "blue fuel" exports. A recent slight decrease in Turkmenistan's gas production is prompting both sides to seek joint solutions to maintain and increase export volumes in the near future.
Allies in all but name
The signing of the "Treaty on Eternal Good-Neighbourliness, Friendship and Cooperation" by China and the five Central Asian republics marks a pivotal moment in the institutional development of their relationship. This document effectively elevates their relations to a near-alliance. It specifically emphasizes "resolute support for independence, state sovereignty, territorial integrity, and the principles of sovereign equality and the inviolability of borders." This is critically important for both China and its Central Asian partners, who face threats of foreign interference in their internal affairs and challenges to their territorial integrity. Considering the significant difference in the "weight class" of the signatories, China is, in essence, positioning itself as a guarantor of its regional neighbors' territorial integrity and sovereignty.
Against the backdrop of conflicts unfolding nearby, coupled with ongoing debates about the legitimacy of the Soviet Union's dissolution, fears are growing within the region about the potential for instability to spread into Central Asia. The text of the treaty suggests that Beijing shares these concerns and is prepared to take steps to mitigate potential risks for the region.
Crucially, a separate article in the treaty commits the signatories to advancing cooperation in defence, military-technical matters, and security. It also states that "to implement the provisions of this Treaty, the parties shall, where necessary, conclude separate international treaties in specific areas of cooperation of mutual interest." This opens the door to signing separate agreements and deepening the multilateral partnership on security and defence.
The summit, along with the adoption of this new treaty, serves as clear evidence that despite all the complexities and points of friction, there is a firm understanding on all sides: the potential for cooperation objectively outweighs the sources of conflict, and at present, there is no alternative to its continued development.