MOSKVA İLƏ İRƏVANIN «BAŞQA PROBLEMLƏRİ»
Bir müddət əvvələdək «Rusiya Cənubi Qafqazı itirdi!», «Moskvanın təsiri yox olur!», «Regionun üç dövləti də Kremldən uzaqlaşır!» kimi proqnozlar siyasi axımdan çox aktual idi. Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər hələ o zaman bildirirdilər ki, Rusiya regionda hələ də ciddi hərbi resurslara malikdir. Onlar Gürcüstanın işğal olunmuş regionlarındakı hərbi bazaları, Ermənistandakı hərbi bazanı, birgə quru qoşunları qruplaşmalarını, hava hücumundan müdafiə sistemlərini buna misal göstərirdilər.
Hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də skeptiklər haqlı çıxıb. Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinin «Telegram» kanalında belə bir xəbər yayılıb: «Kreml Cənubi Qafqaz ölkələrinə hərbi-siyasi təzyiqi artırmaq məqsədilə Ermənistandakı Gümrü hərbi bazasını sürətlə komplektləşdirir. Xəbərdə qeyd olunur ki, «şəxsi heyət Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Rostov və Volqoqrad vilayətlərində, həmçinin müvəqqəti işğal olunmuş Krımda xidmət çəkən hərbçilər arasından toplanır». «Bundan başqa, Rusiya Qafqazın əsarət altındakı xalqları arasında – xüsusilə Şimali Osetiya və Adıgey bölgələrində könüllülər axtarır», - deyə məlumatda vurğulanır. İdarənin nümayəndəsi Andrey Yusovun sözlərinə görə, Rusiyanın Ermənistana əlavə hərbi qüvvə göndərməsi Kremlin qlobal təhlükəsizliyin pozulmasına yönəlmiş kompleks strategiyasının tərkib hissəsidir. «Moskva etnik zəmində qarşıdurmaları qızışdırmaqla yanaşı, Qafqazda hərbi mövcudluğunu artırır. Böyük ehtimalla, Azərbaycanla Rusiya arasında münasibətlərin pisləşməsi əvvəlcədən planlaşdırılıbmış», - deyə o, bildirib. Ukrayna rəsmisinin bu fikirləri Azərbaycan daxil olmaqla, bir çox ölkələrin informasiya agentlikləri tərəfindən yayımlanıb.
İrəvan Ukrayna kəşfiyyatının məlumatına tələm-tələsik təkzib edib. Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatında deyilir ki, Yerevan öz ərazisindən qonşu ölkələrə zərbələr endirilməsinə imkan vermir. Amma bu açıqlama o qədər də inandırıcı görünməyib.
Regionda Ermənistan ərazisindən Azərbaycan şəhərlərinə raket zərbələrinin necə endirildiyini, 2008-ci ildə baş vermiş «beşgünlük müharibə» zamanı onun hərbi infrastrukturundan Rusiyanın Gürcüstana qarşı necə istifadə etdiyini hər kəs yaxşı xatırlayır. Belə keçmişə malik ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin «biz belə şey etmərik!» tərzinbə bəyanatı açıq desək, səmimi səslənmir.
Azərbaycana gəlincə, o, Ukrayna kəşfiyyatının məlumatına reaksiya verməyib. Unutmayaq ki, onun müvafiq orqanlarının özləri dəfələrlə yüksək peşəkarlıq, məlumatlılıq nümayiş etdiriblər. Bu mənada, böyük ehtimalla Bakı Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazasında baş verənlərdən xəbərdardır. Üstəlik, məlumatı Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyindən başqa heç kim təkzib etmirsə, bu, çox şeydən xəbər verir.
Bəs Rusiya Ermənistandan kimə «yumruq silkələyir»?
Hədəfdə kimdir?
Belə bir versiya var ki, baş verənlər Azərbaycana «təsir göstərməyə» növbəti cəhddir. Üstəlik, son dövrlərdə hər hansı açıq səbəb olmadan Rusiyanın rəsmi və yarımrəsmi nümayəndələrinin ritorikasında niyəsə Qarabağ mövzusu yenidən peyda olub.
Məsələn, Rusiya Prezidentinin köməkçisi Vladimir Medinski Qarabağı «mübahisəli region» adlandırıb. Qeyd olunmalıdır ki, beynəlxalq hüquqda «mübahisəli» və «işğal olunmuş» ərazilər arasında fərq bəllidir. «Mübahisəli» o ərazilərə deyilir ki, oraya bir neçə ölkə iddia edir, bu zaman onların hər biri öz iddiasını gücləndirmək üçün hüquqi əsaslar göstərir. Yəni bu iddialar «biz belə istəyirik» ilə deyil, ciddi arqumentlərlə irəli sürülür. Ermənistanın isə Qarabağla bağlı hüquqa və ya digər əsaslara söykənən iddiası yoxdur. Məsələn, Folklend adalarından fərqli olaraq, Qarabağ xəritələrdə heç zaman «mübahisəli ərazi» kimi ağ rəngdə göstərilməyib.
Demək olar ki, eyni gündə adı açıqlanmayan mənbə Rusiyanın TASS və RİA «Novosti» agentliklərinin jurnalistləri ilə söhbətində Azərbaycanı Ukraynanın Rusiya tərəfindən işğal olunmuş ərazilərini Rusiya ərazisi kimi tanımağa çağırıb. O bildirib ki, Bakı bu addımı atarsa, Moskva da Qarabağın Azərbaycana məxsusluğunu şübhə altına almayacaq.
Digər tərəfdən, Rusiyanın təbliğatçısı Vladimir Solovyov erməni əsilli rusiyalı oliqarx Samvel Karapetyanı müdafiə edən zaman açıq şəkildə «Arsax» sözünü işlədib. Bu, təbii ki, Bakı tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə yönəlmiş açıq hücum kimi qiymətləndirilib.
Bakı-Moskva münasibətlərində gərginlik görünməmiş həddə artır: Azərbaycana məxsus mülki təyyarə Rusiyanın Hava Hücumundan Müdafiə Qüvvələri tərəfindən vurulur, Azərbaycan diasporuna qarşı «informasiya müharibəsi» başladılır, Yekaterinburqda baş verən faciə də öz yerində…
Bundan başqa, Moskva Ermənistanda Qarabağda revanş tərəfdarı olan qüvvələrə açıq dəstək verir. Söhbət eyni zamanda, Rusiya ilə yaxınlaşma tərəfdarı olan qüvvələrdən gedir. Tarixi yaddaş isə silinməzdir: Moskvanın dəstəyi olmasaydı, Ermənistan Azərbaycan ərazisinin 20%-ni nə nəzəri, nə praktik olaraq işğal edə, nə də 30 il işğal altında saxlaya bilərdi.
Bakıda 44 günlük müharibədən əvvəl onun gedişində Ermənistana silah-sursat daşıyan təyyarələri də yaxşı xatırlayırlar.
Bu gün Qarabağ münaqişəsi səhifəsi artıq çevrilib. Kimsə revanş, münaqişəni yenidən avlovlandırmaq haqda düşünürsə, bunun Ermənistan üçün başqa risklər, belə planlara dəstək verəcək tərəflər üçün isə fərqli siyasi qiymət demək olacaq. Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad edib, ölkənin peşəkar, döyüş qabiliyyəti yüksək ordusu, beynəlxalq səviyyədə dəstəyi var. Bu halda növbəti təcavüzə əl atılması çox təhlükəli olacaq.
Üstəlik, indi 1990-cı illərin əvvəllərində istifadə olunmuş siyasi texnologiyalar da işə yaramayacaq.
«Türk sahili»
Rusiyanın Ermənistandakı hərbi bazasını gücləndirməyə başlamasının Türkiyəyə ünvanlandığına dair də arqumentlər var. Son zamanlar Ankara Moskvaya bir neçə «ağrılı iynə» vurub. Əvvəlcə Türkiyə Liviyada Rusiyanın açıq şəkildə dəstəklədiyi marşal Haftarın hakimiyyətə gətirilməsi planını pozub. Xatırladaq ki, Rusiya tərəfindən maliyyələşdirilən «Vaqner» muzdluları Liviyadakı münaqişədə Haftar tərəfindən döyüşür, ona silah yardımı edilirdi. Marşal Moskvada yüksək səviyyələrdə qəbul da olunurdu. Onun Ukrayna ordusu tərəfindən batırılmış «Moskva» kayserinə qonaq olduğu da məlumdur.
Bundan başqa, Türkiyə istehsalı olan «Bayraktar» pilotsuz uçuş aparatları Rusiyanın «Pantsir» hava hücumundan müdafiə sistemlərini hələ Ukrayna müharibəsindən, hətta Qarabağdakı 44 günlük savaş başlamazdan əvvəl uğurla sıradan çıxarırdı. Ukrayna müharibəsinin başlaması ilə isə Haftarın vəziyyəti daha da ağırlaşıb. Marşal hələ də müqavimət göstərməyə çalışsa da, nəticə onun gözlədiyi kimi olmur.
Amma Rusiyanın ən böyük iflası Suriyada olub. Bəşər Əsəd rejiminin süqutu ruslar üçün sadəcə bir müttəfiqin itirilməsi deyil. Bununla Moskva həm də «Hmeymim» hərbi bazasını, Tartusdakı Hərbi Dəniz Qüvvələrinin yerləşmə məntəqəsini itirib. Aralıq dənizində bu bazaları əvəzləmək faktiki olaraq, mümkünsüzdür. Üstəlik, həmin bazalar strateji baxımdan çox önəmli nöqtəyə yerləşdirilib – demək olar ki, Türkiyənin Adana şəhəri yaxınlığındakı «İncirlik» bazasının qarşısında. Buradan Livan və İsrailə çıxış çox asandır. Belə bir nöqtədə hərbi bazanın itirilməsi əsl hərbi-siyasi fəlakətdir.
Nəhayət, Türkiyə uzun illərdir davam edən PKK terroru problemini həll etməyə yaxındır. Qeyd edək ki, bu təşkilat vaxtilə SSRİ-nin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən yaradılıb. Daha sonra müxtəlif güclər «kürd kartı»ndan öz maraqları üçün istifadə etsələr də, onun «sovet mayası» heç zaman tam yox olmayıb. 2017-ci ildə İraq Kürdüstanının müstəqilliyini elan etmək cəhdinə Rusiyanın dəstəyi əbəs deyildi. Amma bu gün Ərbildə Rusiyanın nüfuzu getdikcə azalırsa, Türkiyənin mövqeləri əksinə, davamlı olaraq güclənir.
Belə bir şəraitdə Moskvanın bir vaxtlar məhz Türkiyəyə qarşı qurulmuş hərbi bazanı yenidən «silahla doldurmağa» başlaması tamamilə gözləniləndir.
Baza… Paşinyana qarşıdır?
Gümrü bazasına əlavə qüvvələrin göndərilməsinin Ermənistandakı daxili siyasi proseslərlə əlaqəli olduğu da istisna edilmir. Bu haqda çox danışılsa da, bir daha xatırladaq: 2026-cı ildə Ermənistanda parlament seçkisi keçiriləcək. Bu gün ölkədə baş nazir Nikol Paşinyanın mövqeləri xeyli zəifdir və bunu yaxşı anlayan Rusiya orada öz namizədini hakimiyyətə gətirmək istəyir. Söhbətin konkret kimdən getdiyinə dair fikirlər müxtəlifdir. Bu gün diqqət çəkən əsas fiqur «Ermənistanın İvanişvilisi» obrazında çıxış edən oliqarx Samvel Karapetyandır.
Amma əsas məsələ ondadır ki, indi Ermənistanda zorakılığa aparıb çıxara biləcək siyasi ssenarinin reallaşması riski kifayət qədər yüksəkdir. Bu ölkədə hələ Levon Ter-Petrosyanın dövründə «Daşnaksutyun» partiyasının miqyaslı terror planı ifşa olunmuş, nəticədə partiyanın fəaliyyəti qadağan olunmuşdu. Lakin bundan bir müddət sonra – 1998-ci Petrosyan siyasi qətllər və «sürünən çevriliş» yolu ilə hakimiyyətdən uzaqlaşdırıldı. Bu da son deyil. 1999-cu ilin oktyabrında Ermənistan parlamentinin binasında Robert Koçaryanın əsas siyasi rəqibləri güllələnərək öldürülüb.
Ermənistanda Serj Sarqsyanın hakimiyyəti dövründə də bir neçə qiyam və sui-qəsd planı ifşa edilib. «Vavid Sasunski» dastanını araşdıran ekspertlər tərəfindən yaradılmış qrupdan tutmuş, məşhur Samvel Babayanın prezidentin vertolyotunu «İqla» daşınabilən zenit raket kompleksi ilə vurmaq cəhdinədək bir çox hadisəni nümunə göstərmək olar. 2016-cı ilin iyulunda «Sasna Srer» terror təşkilatının üzvlərinin İrəvanda polis bazasını ələ keçirməsi, asayiş keşikçilərini girov götürməsi və uzun müddət girov saxlaması da bu qəbildən olan hadisələrdəndir.
Nəhayət, 2020-ci ildə ermənilərin Qarabağda üzləşdiyi məğlubiyyətdən sonra Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının artıq sabiq rəisi Onik Qasparyanın baş tutmayan klassik dövlət çevrilişi cəhdi.
Buraya Ermənistanda «Yerkrap», VOMA və s. kimi çoxsaylı yarımrəsmi silahlı strukturların mövcudluğunu da əlavə etmək olar. Belə bir vəziyyətdə ortaya sual çıxır: Ermənistanda hakimiyyətin güc yolu ilə dəyişdirilməsi ssenarisi yenidən işə düşərsə, Rusiya proseslərə müdaxilə edəcəkmi?
Ekspertlər 1990-cı illərin əvvəllərində Rusiyanın Tacikistanda yerləşən qoşun hissəsinin ölkədə baş qaldırmış vətəndaş müharibəsinə necə son qoyduğunu, nəticədə, orada siyasi mənzərənin necə dəyişdiyini yaxşı xatırlayırlar. Bişkekdə baş vermiş son «Maydan» hadisələrindən sonra isə rusiyalı jurnalistləri bir sual maraqlandırırdı: Rusiyanın bu ölkədəki hərbi bazası hadisələrə niyə müdaxilə etmədi?

"BASE PROBLEMS" OF MOSCOW AND YEREVAN
Not long ago, such headlines were in high political demand: "Russia has lost the South Caucasus!", "Moscow's influence is crumbling!", "All three regional countries are distancing themselves from the Kremlin!" Yet even then, many experts urged caution, reminding that Russia still maintains military bases in the occupied regions of Georgia, a full-scale military base in Armenia, and joint ground and air defence groupings in the region.
As always, the sceptics have turned out to be right. Against this backdrop, Ukraine’s Defence Intelligence Directorate reported via its official Telegram channel that the Kremlin is accelerating the staffing of its military base in Gyumri, Armenia, as part of a broader strategy to exert military and political pressure across the South Caucasus. The report stated that "personnel are being recruited from the ranks of Russian Armed Forces stationed in the Rostov and Volgograd regions, as well as in temporarily occupied Crimea. In addition, Russia is actively seeking volunteers among the subjugated peoples of the Caucasus—particularly in North Ossetia and Adygea". According to the ministry’s representative Andrei Yusov, the deployment of Russian troops in Armenia forms part of a comprehensive Kremlin strategy aimed at destabilising the global security order. "In tandem with stirring up interethnic conflict, Moscow is expanding its military footprint in the Caucasus. The deterioration of relations between Azerbaijan and Russia was likely planned in advance," many news agencies quoted the Ukrainian official as saying—including several outlets in Azerbaijan.
Armenia was quick to deny the Ukrainian intelligence report. According to a statement from the Armenian Foreign Ministry, Yerevan does not allow its territory to be used for launching strikes against neighbouring countries. The denial, however, sounded far from convincing.
The region remembers all too well how rockets were fired at Azerbaijani cities from Armenian territory—and how Armenia's military infrastructure was used by Russia during the "five-day war" against Georgia in 2008. With that history, the Foreign Ministry's insistence of "we would never do such a thing!" rings rather hollow.
Azerbaijan has not made any official comment on the Ukrainian intelligence report. Still, the country’s security institutions have repeatedly shown themselves to be both highly professional and well-informed. It is unlikely that Baku is unaware of what is unfolding around the Russian base in Armenia. And the fact that no other authority besides Armenia’s Foreign Ministry has attempted to deny the information—doing so in an awkward and unconvincing manner—speaks volumes.
So, who exactly is the target of Russia’s reinforced military presence in Armenia?
Who’s in the crosshairs?
One version suggests that this is yet another attempt to "send a message" to Azerbaijan. Indeed, just recently and without any apparent provocation, Garabagh reappeared in the rhetoric of Russian officials and semi-official figures.
Take Vladimir Medinsky, a Russian presidential aide, who referred to Garabagh as a "disputed region". It is worth clarifying: under international law, there is a fundamental difference between disputed and occupied territories. The term "disputed" applies to areas claimed by two or more states, each offering its own legal arguments—arguments far more substantial than "because we want it". Armenia has never had—and still does not have—any legal grounds for its claims to Garabagh. Unlike the Falkland Islands, for instance, Garabagh has never been marked on maps in white as a disputed territory.
Almost simultaneously, an unnamed source told TASS and RIA Novosti journalists that Azerbaijan should recognise Russia’s annexation of Ukrainian territories. In exchange, the source claimed, Moscow would refrain from disputing Azerbaijan’s sovereignty over Garabagh. Meanwhile, propagandist Vladimir Solovyov, who came to the defence of Russian oligarch Samvel Karapetyan—an Armenian by origin—used the term "Artsakh". In Baku, this was unequivocally seen as a direct challenge to Azerbaijan’s territorial integrity.
Tensions between Baku and Moscow are rising to unprecedented levels: the downing of an Azerbaijani civilian aircraft by Russian air defences, an "information war" against the Azerbaijani diaspora, the tragedy in Yekaterinburg…
Moscow has openly supported—and continues to support—those political forces within Armenia that advocate for a Garabagh revanchist agenda. It’s worth noting that these same forces are also calling for closer alignment with Moscow. Historical memory remains vivid. Without Moscow’s support, Armenia could not even theoretically have occupied 20% of Azerbaijan’s territory, nor held it under occupation for nearly three decades. Baku still remembers the arms shipments flown to Armenia on the eve of and during the 44-day war.
Today, the Garabagh conflict is a closed chapter. And no matter how much some may wish for a rematch or aim to reignite the conflict, the risks for Armenia have fundamentally changed—and so has the political cost for any power that would help facilitate it. Azerbaijan has already expelled the occupiers from its territory. The country now boasts a professional and combat-ready army, robust international backing, and any renewed aggression would carry enormous risks. Political tactics from the early 1990s will no longer work here.
What about Türkiye?
There are also strong arguments suggesting that the reinforcement of the Russian base is aimed at Türkiye. In recent years, Moscow has received several painful blows from Ankara. Most notably, Türkiye thwarted Russian efforts to bring Marshal Haftar to power in Libya—a figure Moscow had openly backed. Wagner mercenaries fought on Haftar’s side, he received arms, and was received with honour in Moscow. He even appeared aboard the cruiser Moskva—the same vessel later sunk by Ukrainians. Even before the wars in Ukraine and Garabagh, Turkish Bayraktar drones were successfully eliminating Russian Pantsir air defence systems. Since the start of the Ukraine war, Haftar’s position has deteriorated sharply. Every attempt at resistance brings the opposite of the intended result.
But Russia’s most devastating defeat came in Syria. The fall of Bashar al-Assad’s regime would mean more than the loss of a partner—it would cost Moscow its Khmeimim airbase and its naval outpost in Tartus. These bases are nearly impossible to replace elsewhere in the Mediterranean. And strategically, they sit across from the key Incirlik airbase near Adana in Türkiye—within striking distance of both Lebanon and Israel. Losing that foothold would be a military-political disaster.
Finally, Türkiye is making headway in resolving the long-standing issue of PKK terrorism. Recall that the PKK was originally formed by Soviet intelligence. While various powers have since attempted to manipulate the Kurds to their advantage, the Soviet imprint—and with it, Russian influence—never quite vanished. Take, for example, Russia’s support for the 2017 Kurdish independence referendum in Iraq. Today, however, Russian influence in Erbil is waning, while Türkiye’s is clearly rising. In this context, Russia reinforcing a base originally established to counter Türkiye is unsurprising.
A base against... Pashinyan?
It is also possible that the redeployment of additional troops to the Gyumri base is linked to Armenia’s internal political dynamics. This theory has been aired countless times, but it bears repeating: Armenia is due to hold parliamentary elections in 2026. Aware of how weakened Prime Minister Nikol Pashinyan’s position has become, Russia appears determined to bring its own candidate to power. Who exactly that may be is a matter of speculation, but the spotlight currently falls on Samvel Karapetyan—a wealthy oligarch being groomed as 'Armenia’s Ivanishvili'.
More broadly, the risk of an internal armed confrontation in Armenia remains high. During Levon Ter-Petrosyan’s presidency, a major Dashnak terrorist plot was exposed, leading to the banning of the Dashnaktsutyun party. In 1998, the first President was forced out through a series of political assassinations and a slow-moving coup. The following year, in October 1999, several of Robert Kocharyan’s most dangerous rivals were gunned down—right in the Armenian Parliament.
Multiple plots were also uncovered under Serzh Sargsyan’s presidency—from a group studying the David of Sasun epic to the notorious Samvel Babayan’s failed attempt to shoot down the presidential helicopter with an Igla MANPADS. In July 2016, terrorists from the Sasna Tsrer group took and held hostages for an extended period—at none other than a police base in Yerevan. And following the 2020 defeat in Garabagh, the then-Chief of the General Staff, Onik Gasparyan, attempted a classic military coup—though it ultimately fizzled out.
One must also consider the existence of numerous semi-official armed groups in Armenia—such as Yerkrapah, VOMA, and others. Should a violent scenario unfold, the key question is: "Will Russia intervene?"
Experts recall how, in the early 1990s, Russian forces based in Tajikistan ended that country’s civil war and effectively redrew its political landscape. After the latest 'Maidan' in Bishkek, Russian journalists openly questioned why the Russian military base had not intervened. A similar script playing out in Armenia is now entirely plausible.