KÖNLÜ BALIQ İSTƏYƏNİN...
Dəniz məhsullarının sənaye istehsalının genişləndirilməsi Azərbaycanın yeni ixrac vektoruna çevrilir
Son onillikdə sürətlə dayazlaşan Xəzər hövzəsinin ixtiofaunasının tükənməsi tendensiyası süni hövzələrdə və sənaye tipli balıqyetişdirmə müəssisələrində kommersiya məqsədli balıq istehsalına keçməyi zəruri edir.
Artıq Azərbaycanda bu istiqamətdə müəyyən irəliləyişlər əldə edilib. Avropa İttifaqı və dünyanın digər ölkələrinin bazarlarına hədəflənən Azərbaycan istehsalçıları qara kürü, həmçinin akvakultura metodu ilə yetişdirilmiş nərə, qızılbalıq və digər qiymətli balıq növlərinin ixracını artırırlar.
Təbiidən süni istehsala
Xəzərdə balıqçılıq sənayesi artıq bir neçə onillikdir ki, kommersiya balıq növlərinin davamlı azalması səbəbindən ciddi çətinliklərlə üzləşir. Azərbaycanın ekoloq alimləri və müvafiq beynəlxalq təşkilatların mütəxəssislərinin araşdırmalarına görə, qlobal istiləşmə və digər iqlim problemləri son onillikdə Xəzər hövzəsinin ixtiofaunasının tükənməsini nəzərəçarpacaq dərəcədə sürətləndirib. Dayazlaşan Xəzər hövzəsinə tökülən bütün çayların məcrasının tənzimlənməsi, onilliklər boyu neft hasilatı və təmizlənməmiş sənaye axıntılarının tökülməsinin nəticələri, ekoloji balansın dəyişməsi və yem bazasının kəskin azalması, həmçinin qanunsuz ov qiymətli balıq növlərinin populyasiyasının sayını hiss olunacaq dərəcədə azaldıb.
Bu mənfi təsiri Xəzəryanı beş dövlət də hiss edir. Bu baxımdan, qanunsuz ovla mübarizə aparılır, ekoloji nəzarət tədbirləri və ölkələr üzrə balıq ovu kvotaları razılaşdırılır. 2014-cü ilin sentyabrında bu dövlətlər Xəzər dənizinin su bioresurslarının qorunması və səmərəli istifadəsi və birgə ehtiyatların idarə edilməsi üzrə Komissiya yaradılması haqqında saziş imzalayaraq, elmi-tədqiqat məqsədləri istisna olmaqla, nərə balıqlarının sənaye ovuna moratorium tətbiq ediblər.
Buna baxmayaraq, Xəzərdə dəniz ovu iqtisadiyyatın getdikcə daha çətin və az rentabelli sahəsinə çevrilir ki, bu da akvakulturanın inkişafı üçün ardıcıl sektoral keçidi qaçılmaz edir. Beynəlxalq təcrübəsinin göstərdiyi kimi, hazırda dünya dəniz məhsulları istehsalının yarıdan çoxu onun payına düşür.
Süni su hövzələrində və müxtəlif tipli balıqyetişdirmə müəssisələrində kommersiya məqsədli balıq istehsalı Azərbaycanda da inkişaf edir. Ölkədə Şəki, Zaqatala, Qəbələ, Qusar, Mingəçevir və s. yerlərdə təxminən on beş iri balıqyetişdirmə təsərrüfatı yaradılıb. Burada qiymətcə əlçatan kommersiya balığının əsas həcmi yetişdirilir - bu, qalınalın, ağ amur, sazan, karp, çapaq, kütüm, həmçinin daha bahalı forel və digər qızılbalıq növləridir.
Azərbaycan akvakulturanın inkişafında ən böyük irəliləyişə son 6-7 ildə nail olub. Buna Neftçala, Pirallahı, İsmayıllı rayonlarında, həmçinin Mingəçevir su anbarında yaradılmış bir neçə iri sənaye tipli obyektin yaradılması kömək edib, burada nərə, qaya balığı, ağbalıq, qızılbalıq növləri yetişdirilir, qiymətli kürü istehsalı təşkil edilib. Akvakultura sahəsində növbəti iri müəssisə Qarabağ regionunda yaradılır - Laçın rayonunda Həkəri balıqçılıq təsərrüfatında rəngli forel və Kür nərəsinin istehsalı təşkil ediləcək.
Ümumilikdə ölkəmizdə təxminən 500 kiçik özəl hovuz təsərrüfatı fəaliyyət göstərir. Lakin onlardan bəziləri lazımi qeydiyyat, fiskal, sanitar və digər nəzarət olmadan fəaliyyət göstərir. Eyni zamanda kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarda hovuz təsərrüfatlarının yaradılması qaydalarının pozulması halları da az deyil.
Akvakultura təsərrüfatlarının fəaliyyətinin tənzimlənməsi üçün Prezident İlham Əliyev Milli Məclis tərəfindən bu il iyulun 14-də qəbul edilmiş Torpaq Məcəlləsinə və “Balıqçılıq haqqında” Qanuna dəyişikliklər edilməsi haqqında qanunu təsdiqləyib. Dəyişikliklərə əsasən, balıq və digər su bioresurslarının yetişdirilməsi təsərrüfatlarının yerləşdiyi torpaqların hüquqi statusunu və kateqoriyalarını tənzimləyən normalar dəqiqləşdirilir.
“Kimyasız” balıq
“Qlobal akvakultura və balıqçılıq sektoru sürətlə inkişaf edir, lakin əsas məsələ keyfiyyətli məhsul yetişdirməkdir: əgər akvakultura təmiz sularda aparılırsa, bu sularda yetişdirilən ixtiofauna da sağlam olacaq. Balıq məhsullarının emalı prosesinin riayət edilməsinə də az diqqət yetirilməməlidir”, - BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) balıqçılıq və akvakultura üzrə beynəlxalq məsləhətçisi Tomas Eşli Şipton “Ümumdünya ərzaq təhlükəsizliyi günü: Elm fəaliyyətdə” konfransında bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, kiçik ərazidə və ya az su həcmində çoxlu sayda kommersiya balığının saxlanılması və yetişdirilməsi müxtəlif xəstəliklərin yaranmasına və yayılmasına səbəb olur. Bu halda istehsalçılar kimyəvi maddələr və antibiotiklərdən istifadə etməyə meyilli olurlar ki, bunun nəticəsində emal zamanı son məhsulun çirklənməsi riskləri əhəmiyyətli dərəcədə artır.
Hazırda akvakultura təsərrüfatlarının əsas vəzifəsi kimyəvi preparatların, xüsusilə antibiotiklərin istifadəsinin minimuma endirilməsi və suyun təmizlənməsi üçün bioloji mexanizmlərin tətbiqi ilə bağlıdır. FAO-nun son məqsədi ekoloji təmiz məhsullar istehsal edən biotəhlükəsiz balıqçılıq təsərrüfatlarının sayının artırılmasına dəstək verməkdir.
Azərbaycan akvakultura sahəsində səmərəli təcrübənin tətbiqi sahəsində FAO və digər beynəlxalq profil qurumları ilə fəal əməkdaşlıq edir. Belə ki, bir neçə il əvvəl ölkəmiz Mərkəzi Asiya ölkələri və Türkiyə ilə birlikdə balıqçılıq və akvakulturun dayanıqlı idarə edilməsi üzrə regional layihədə iştirak edib. Türkiyə hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilən layihə balıqçılığın inkişafında potensialın artırılmasına, ixtiofaunanın süni yetişdirilməsində təhlükəsizlik və ekoloji normaların təmin edilməsinə yönəlib. FAO proqramı əsasında yaradılan bu platforma balıqçılıq və akvakultura sahəsində qabaqcıl təcrübə, texnologiya və yeniliklərin mübadiləsini təmin edib.
Ümumiyyətlə, balıq yetişdirmə sənayesinin inkişafı üzrə kommersiya layihələri Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvləri ilə gələcək əməkdaşlıq üçün maraq doğurur. Bu baxımdan, Azərbaycan və Qırğızıstan arasında balıqçılıq təsərrüfatları üçün keyfiyyətli yem istehsalı zavodunun birgə yaradılması ilə bağlı əməkdaşlıq planlarını qeyd etmək yerinə düşər.
Dövlət proqramı çərçivəsində
Sənaye miqyasında balıq yetişdirmə təsərrüfatlarının inkişafı, ən müasir texnologiyaların və beynəlxalq ekoloji standartların tətbiqi, həmçinin digər perspektivli sahə trendlərinin tətbiqi üçün “Azərbaycanda akvakulturanın inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı” hazırlanıb.
Bu istiqamətdə əlamətdar qərar Prezident İlham Əliyevin 19 dekabr 2024-cü il tarixində imzaladığı “Azərbaycanda balıqçılıq və akvakulturanın inkişafına dair əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanı olub. Sənəd ölkədə balıqçılıq və akvakulturanın inkişafına - məhsuldarlığın artırılmasına, bu sahədə idarəetmə və nəzarət sisteminin təkmilləşdirilməsinə, ətraf mühitə təsiri nəzərə alınmaqla balıq ehtiyatlarının formalaşdırılmasına, həmçinin müasir tələblərə uyğun olaraq balıqçılıq və akvakultura təsərrüfatlarının təşkili və tənzimlənməsinə yönəlib.
Bu vəzifələrin həyata keçirilməsi üçün Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında “Balıqçılıq və Akvakultura Mərkəzi” publik hüquqi şəxsi yaradılıb. Yeni qurumun vəzifələrinə balıqçılığın təşkili, idarə edilməsi, o cümlədən akvakultura sahəsində, balıq və digər su bioresurslarının artırılması, istifadəsi, qorunması və nəzarəti sahəsində fəaliyyətin həyata keçirilməsi daxildir. Dövlət başçısının fərmanına uyğun olaraq, Azərbaycanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi “Azərbaycanda kənd təsərrüfatı, balıq məhsulları və akvakultura istehsalı və emalının inkişafına dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nın hazırlanmasını həyata keçirir.
“Dövlət başçısının təşəbbüsü ölkəmizdə balıqçılıq və akvakultura sektorlarının daha sistemli və dayanıqlı inkişafını təmin etməyə, həmçinin özəl sektor üçün yeni imkanlar açmağa imkan verəcək”, - Bakıda keçirilən II Beynəlxalq Aqrar İnnovasiyalar Forumunda Azərbaycan Balıq İstehsalçıları və Emalçıları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Zaur Salmanlı qeyd edib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın su ehtiyatları məhduddur, ona görə də bu məsələdə dövlət və özəl sektorların əməkdaşlığı vacibdir. Su ehtiyatlarının səmərəli idarə edilməsi, su hövzələrinin çirklənmədən qorunması və gələcək nəsillər üçün qorunması Azərbaycan üçün prioritetdir.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanın aparıcı balıq yetişdirmə müəssisələri akvakultura sahəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübəni fəal şəkildə tətbiq edir və məhsulun keyfiyyət standartlarına Avropa İttifaqının tələbləri səviyyəsində riayət olunmasını təmin edir. Bunun sayəsində ixrac istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş təmin olunub: 2023-cü ildə xarici ölkələrə (əsasən Sinqapur, BƏƏ, ABŞ və Rusiyaya) 600 kiloqrama yaxın nərə kürüsü ixrac edilib ki, bu da əvvəlki ilin göstəricilərindən iki dəfədən çoxdur.
Bu arada, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) səyləri ilə Milli Monitorinq Planı hazırlanıb və Avropa İttifaqının müvafiq qurumlarına təqdim edilib, iki il əvvəl ölkəmiz akvakultura şəraitində yetişdirilən nərə və qızılbalıq kürüsünün Aİ ölkələrinə ixracına icazə alıb.
AQTA-nın dərc etdiyi məlumata görə, qurum balıq məhsullarının Aİ bazarlarına çıxışını təmin etmək üçün Monitorinq Planı hazırlayıb və onu Avropa Komissiyasının Səhiyyə və Qida Təhlükəsizliyi üzrə Baş Direktorluğuna təqdim edib. Müvafiq Avropa qurumu tərəfindən texniki qiymətləndirmədən sonra Monitorinq Planı təsdiqlənib və qəbul edilib, nəticədə, Azərbaycandan Aİ-yə akvakultur nərə kürüsünün ixracına icazə 2025-2026-cı illər üçün uzadılıb.

Azerbaijan's new export vector: expansion of industrial production of seafood
The decline of fish populations in the rapidly silting Caspian basin, observed in the last decade, has prompted Azerbaijan to transition from fishing to commercial reproduction in artificial reservoirs and industrial-scale fish breeding enterprises.
Today, we are pleased to announce that we have made some progress in this area. Azerbaijani producers are targeting the EU and other world markets, increasing exports of black caviar, as well as sturgeon, salmon and other valuable fish species cultivated in aquaculture.
From natural to artificial
The fishing industry in the Caspian Sea has been facing serious difficulties for decades due to the steady decline in the population of commercial fish species. According to studies by Azerbaijani environmental scientists and specialists of relevant international organisations, global warming and other climatic problems in the last decade have significantly accelerated the depletion of the Caspian basin ichthyofauna. The over-regulation of all rivers flowing into the shoaling Caspian, the consequences of many decades of oil production and the discharge of untreated industrial effluents, changes in the ecological balance and a sharp decline in the fodder base, as well as poaching, have all had a significant impact on the population of valuable fish species.
This negative impact is felt by all five Caspian littoral states. In this regard, anti-poaching measures are being implemented, and environmental control measures and country quotas for fish catch are being agreed upon. In September 2014, these states signed an agreement on the establishment of the Commission for the Conservation and Rational Use of Aquatic Bioresources and Management of Joint Stocks of the Caspian Sea, imposing a moratorium on commercial sturgeon fishing, except for research purposes.
However, marine fishing in the Caspian Sea is becoming an increasingly complex and unprofitable sector of the economy, which makes a consistent transition to aquaculture development inevitable.
As demonstrated by global trends, it currently accounts for more than half of the total global seafood production.
Azerbaijan is also developing commercial fish reproduction in artificial reservoirs, cages and fish-breeding enterprises of various types. There are almost 15 large fish breeding farms in the country, located in Sheki, Zagatala, Gabala, Gusar and Mingachevir, among other places. The main volume of affordable commercial fish is cultivated in these farms, including fathead carp, white amur, carp, bream, and kutum, as well as more expensive trout and other salmon breeds.
The country has seen significant progress in aquaculture development in recent years, with notable advances being made in the last 6-7 years. The development of substantial industrial-type facilities in the Neftchala, Pirallahi, Ismayilli districts, as well as at the Mingachevir reservoir, has enabled the cultivation of sturgeon, spike, beluga, and salmon, with a focus on the production of premium caviar. Another significant aquaculture enterprise is being established in the Garabagh region. Production of colour trout and Kurin sturgeon is to be set up in the Khakara fishery in the Lachin district.
We estimate that there are approximately 500 small private pond farms in operation throughout the country. However, it has been observed that some of these establishments operate without the necessary registration, fiscal, sanitary and other controls. However, there are frequent violations of the regulations that govern the establishment of pond farms on agricultural land.
In order to regulate the activity of aquaculture farms, President Ilham Aliyev approved the Law on Amendments to the Land Code and Law "On Fishing" adopted by Milli Mejlis on 14 July this year. According to the amendments, the regulations governing the legal status and categories of lands on which aquaculture farms are located are specified.
Good fish
"The global aquaculture and fisheries sector is expanding rapidly, but the key issue is the cultivation of quality products: if aquaculture is carried out in clean waters, the ichthyofauna farmed in these waters will be healthy. Just as much attention should be paid to respecting the processing of fish products," said Thomas Ashley Shipton, the UN Food and Agriculture Organisation's (FAO) international adviser on fisheries and aquaculture, at the conference "World Food Security Day: Science in Action".
According to the expert, the keeping and raising of commercial fish in a small area or in a small volume of water in large numbers can lead to the emergence and spread of various diseases. In such cases, producers often resort to the use of chemicals and antibiotics, which can significantly increase the risk of contamination of the final product during processing.
A key challenge for aquaculture farms at present is to minimise the use of chemicals, especially antibiotics, with the introduction of biological water treatment mechanisms. The FAO's primary objective is to encourage the growth of the number of biosafe fish farms that produce environmentally friendly products.
Azerbaijan is a committed partner of the FAO and other international bodies, collaborating closely to implement effective aquaculture practices. For instance, several years ago our country participated in a regional project on sustainable fisheries and aquaculture management together with Central Asian countries and Turkey. The project, which is funded by the government, aims to build capacity in fisheries development, safety and environmental standards in the artificial farming of ichthyofauna. In accordance with the FAO programme, the platform facilitates the exchange of best practices, technologies and innovations in fisheries and aquaculture.
In general, commercial fish farming projects are of interest for further cooperation with members of the Organisation of Turkic States. In this regard, it is appropriate to cite the plans for co-operation between Azerbaijan and Kyrgyzstan to establish a joint plant for the production of quality fodder for fish farms.
Under the state programme
The State Programme for the Development of Aquaculture in Azerbaijan for 2023-2027 has been developed for the following purposes:
·        the development of industrial-level fish farms
·        the application of the latest technologies and international environmental standards
·        the introduction of other promising trends in the sector
A significant development in this area was the Decree of President Ilham Aliyev "On additional measures to develop fisheries and aquaculture in Azerbaijan", signed on 19 December 2024. The document is intended to promote the development of fisheries and aquaculture in the country. Its key objectives are to increase productivity, improve management and control systems in this field, and to manage fish resources in a way that considers their impact on the environment. It also aims to organise and regulate fisheries and aquaculture farms in accordance with modern requirements.
To that end, a legal entity of public law was established under the auspices of the Ministry of Agriculture: the Fisheries and Aquaculture Centre. The new body is responsible for the organisation and management of fisheries, including aquaculture, and the increase, use, protection and control of fish and other aquatic bioresources. In accordance with the decree of the head of state, the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan is developing the State Programme for the development of production and processing of agricultural, fish products and aquaculture in Azerbaijan for 2025-2030.
At the II International Agrarian Innovation Forum in Baku, Zaur Salmanli, chairman of the board of the Azerbaijan Fish Producers and Processors Association, made the following statement: "President Aliyev's initiative will ensure more systematic and sustainable development of the fisheries and aquaculture sectors in our country, as well as open new opportunities for the private sector. Azerbaijan faces challenges in terms of its water resources, therefore effective collaboration between the public and private sectors is essential to address this issue. The effective management of water resources, the protection of water bodies from pollution and their preservation for future generations are priorities for our country."
The leading fish farming enterprises of Azerbaijan are actively implementing best international practices in the field of aquaculture and ensuring compliance with the quality standards of products at the level of the European Union requirements. This has led to a significant breakthrough in the export sector, with nearly 600 kg of sturgeon caviar being delivered to foreign countries in 2023. This represents a substantial increase compared to the previous year, with the majority of deliveries going to Singapore, the UAE, the USA and Russia.
Following the development and submission of the National Monitoring Plan to the relevant EU structures by the Food Safety Agency of Azerbaijan (FSAA), the country was granted permission to export sturgeon and salmon caviar cultivated under aquaculture conditions to EU countries two years ago.
According to FSAA, the agency prepared the Monitoring Plan to ensure access of fish products to EU markets and submitted it to the European Commission's Directorate General for Health and Food Safety. Following a technical assessment by the relevant European body, the Monitoring Plan was approved and adopted. As a result, the permission to export aquaculture sturgeon caviar from Azerbaijan to the EU was extended for the 2025-2026 period.