Zəngəzur dəhlizi: ABŞ-nin diplomatiyası və İrəvanın seçimi
ABŞ 2024-2025-ci illərdə Ermənistanla Azərbaycan arasındakı danışıqlar prosesində iştirakını gücləndirib. O, özünü neytral zəmanətçi kimi təqdim edir. İyulda Vaşinqton Zəngəzur dəhlizinin müvəqqəti olaraq ABŞ strukturları tərəfindən idarə olunması təklifini belə, irəli sürüb. Çoxları bu təşəbbüsü qarşılıqlı inamsızlığın aradan qaldırılmasına yönəlmiş strateji addım sayır.
Zəngəzur dəhlizi strategiyası
Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın əsas hissəsini onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Ermənistan ərazisindən keçməklə birləşdirməli olan nəqliyyat marşrutu layihəsidir. Onun Ermənistanın nəzarəti olmadan fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulur. Azərbaycanla Türkiyənin xüsusilə dəstəklədiyi bu təşəbbüsün reallaşdırılması həm də Ermənistanın 2020-ci il 9/10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyannamə ilə üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən biridir. Bundan başqa, bu layihənin reallaşdırılmasını Çin ilə Avropa arasında Cənubi Qafqazdan keçən «Orta dəhliz»in – trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun bir hissəsi kimi də nəzərdə tutulur. O, Cənubi Qafqazın Asiya ilə Avropa arasında tranzit qovşağı kimi artan əhəmiyyətini göstərir, həmçinin trans-Xəzər logistika zəncirinin tərkib hissəsi kimi, Ermənistan iqtisadiyyatı üçün həyati önəm daşıyır. Lakin, təəssüf ki, layihə Ermənistanda revanşist qüvvələrin müqaviməti ilə üzləşib. Onlar mövqelərini guya «suverenliyin qorunması» bəhanəsi ilə əsaslandırırlar.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev III Qlobal Şuşa Forumunun iştirakçılarının suallarını cavablandırarkən ilk dəfə olaraq, bu layihənin daha bir əhəmiyyətinə toxunub: «Zəngəzur dəhlizinin reallaşması ilə biz mahiyyət etibarilə Şimal-Cənub dəhlizinin başqa istiqamətini açacağıq. Təkcə hamının haqqında danışdığı bir istiqamətə - Rusiyadan Azərbaycan vasitəsilə İrana, Rəştə deyil, həm də Şərqi Zəngəzur və Zəngəzur bölgəsinin digər hissələrindən İrana, oradan da Türkiyəyə».
Tərəflərin mövqeyi
ABŞ «Orta dəhliz»ə Çin və Rusiya tranzitlərinə alternativ kimi baxır. Zəngəzur dəhlizinin bu logistika zəncirinin bir hissəsi kimi dəstəklənməsi də Avropanın Rusiya üzərindən keçən Avrasiya logistikasından asılılığının azaldılmasına yönəlmiş daha geniş strategiyanın tərkib hissəsidir. Vaşinqton Ermənistana bu dəhlizin uzun müddətə (hətta 100 illik icarə əsasında) idarəçiliyinin Amerika strukturlarına verilməsi təklifini də bu səbəbdən irəli sürüb. O, bununla mümkün riskləri neytrallaşdırmağı, nəzarəti təmin etməyi hədəfləyir. Bəli, Amerika bu layihənin «neytral nəzarət» altında həyata keçirilməsinin vacibliyini təbliğ edir, amma eyni zamanda onu öz strateji maraqları sırasına qatır. Məqsəd Zəngəzur dəhlizinin Rusiya və İrandan asılı olmayan logistika şəbəkəsinin bir hissəsinə çevirməkdir. ABŞ bu layihə ilə bağlı ritorikada onun siyasiləşdirilməsindən maksimum uzaq durmağa çalışsa da, əslində onu geosiyasi vasitəyə çevirmək istəyir.
Regionda nəqliyyat inteqrasiyasının genişləndirilməsini Avropa İttifaqı da dəstəkləyir, beynəlxalq hüquqa, suverenliyə hörmətə əsaslanan marşrutların əleyhinə olmadığını göstərir.
Rusiyaya gəlincə, o da regional nəqliyyat əlaqələrinin tərəfdarı kimi çıxış edir, lakin mövqeyini Bakı, Tehran və Ankara ilə maraqlar balansı çərçivəsində formalaşdırmaq istəyir. Bu mənada onu narahat edən əsas məqam Azərbaycanın Türkiyə, Çin və Qərblə əlaqələri gücləndirməsidir. Xatırladaq ki, Rusiya 9/10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannamənin təminatçısıdır. Həmin sənəddə bütün nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması nəzərdə tutulurdu. Bu, Moskva üçün FSB-nin nəzarətində olacaq dəhlizin yaradılması, nəticədə, həm logistik, həm də siyasi təsir imkanlarını artırmaq imkanı demək idi. Postmüharibə dövründə bu dəhlizin Rusiyanın təhlükəsizlik təminatı altında işləməsi Moskvanın bölgədəki nüfuzunu daha da gücləndirə bilərdi. Lakin Üçtərəfli Bəyannamənin imzalanmasından keçən dövrdə Kreml sözügedən dəhlizin açılması istiqamətində xüsusi fəallıq göstərməyib.
Baş verənlər fonunda Moskvada narahatlıq yaradan məqamlardan biri də Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması istiqamətində gedən prosesdir. Bu mərhələdə Rusiya proseslərə nəzarəti itirməkdədir və əgər Zəngəzur dəhlizi onun institusional iştirakı olmadan açılacaqsa, bu, Moskvanın vəziyyətini daha da ağırlaşdıracaq.
Gələk İrana. O, Zəngəzur dəhlizini özünün strateji maraqlarına ciddi təhdid sayır. Tehranda əmindirər ki, ABŞ bu dəhlizdən onlara təzyiq üçün əlavə vasitə kimi istifadə edəcək. İranlıların fikrincə, onların Ermənistanın kommunikasiyalarına çıxışının olmaması regionu zəiflədəcək. Sərhədlərin dəyişməsi isə İran üçün «qırmızı xət»dir. Halbuki nəqliyyat marşrutunun açılmasının Tehranın kommunikasiya əlaqələrini necə kəsəcəyi, yaxud sərhəd dəyişikliyinə necə səbəb ola biləcəyi məlum deyil.
Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, son zamanlar İranın bu mövqeyində müəyyən yumşalma hiss edilir. Bu, xüsusilə 12 günlük müharibə və Pezeşkianın Bakıya səfərindən sonra hiss olunmaqdadır.
Çin bu məsələdə rəsmi olaraq neytrallıq göstərir, Ermənistanın suverenliyinə hörmət etdiyini, sərhəd dəyişikliklərini dəstəkləmədiyini bildirir. Bununla yanaşı, Ermənistan xarici işlər nazirinin Pekinə səfəri, Çinin İrəvana yeni səfir təyin etməsi kimi diplomatik fəallıq analitiklər tərəfindən Bakı ilə çərçivə sazişinin imzalanmasının, dəhlizin açılmasının sürətləndirilməsi aləti kimi qiymətləndirilir. Analitiklər hesab edirlər ki, Çin tezliklə bu marşrutun öz infrastruktur planlarına inteqrasiyasında maraqlıdır.
Nəhayət, Ermənistan artıq regional inteqrasiyanın tərəfdarı kimi çıxış edir. Lakin o, bunu yalnız öz ərazisinin tam müdafiəsi ilə mümkün sayır. İrəvan onun öz ərazisinə nəzarətini məhdudlaşdıra, İranla münasibətlərinə təhdid yarada biləcək Zəngəzur dəhlizinin əleyhinə çıxış edir. O, özünün «Sülh qovşağı» təşəbbüsünə üstünlük verir, nəqliyyat infrastrukturuna nəzarəti inkar edəcək formallıqlardan yayınmağa çalışır. Lakin Azərbaycan tərəfi «Sülh qovşağı» formatını çox məhdud və gecikmiş hesab edir. 2025-ci il GLOBSEC beynəlxalq forumunda Azərbaycan nümayəndələri bu konsepsiyanın regional inteqrasiyanın miqyasına uyğun olmadığını, faktiki olaraq əlaqələrin qurulması prosesini ləngitdiyini deyiblər.
Ermənistan bu istiqamətdə mütəmadi olaraq əlavə təkliflər irəli sürüb, lakin onların hamısı Zəngəzur dəhlizinin açılmasını ləngidən təkliflər olub. Məsələn, Nikol Paşinyan Ümumerməni Forumunda Azərbaycanın əsas hissəsinin onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək yolun açılmasını təklif edib, İrəvanın «buna hazır olduğunu» deyib, lakin bildirib ki, bu… İran ərazisilə çəkilmiş yolla eyni şərtlərə əsaslanmalıdır. Bununla yanaşı, müəyyən prosedurların sadələşdiriləcəyini də istisna etmir. Lakin bu yolun Naxçıvana İran vasitəsilə uzanan yolla eyni şərtlər altında fəaliyyət göstərməsi təklifi Bakını qane etmir. Bakıda hesab edirlər ki, Azərbaycan vətəndaşları və yükləri Azərbaycandan Azərbaycana hər hansı yoxlamadan keçmədən yollana bilməlidir. Bu, Bakı üçün əsas şərt olmaqla yanaşı, İrəvanın öhdəliyidir.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan 2025-ci ilin yanvarında bildirib ki, onun ölkəsi Azərbaycandan müsbət cavab aldıqdan sonra Yerasx-Sədərək-Ordubad-Meğri-Zəngilan dəmir yolunun açılması üçün konkret plan irəli sürüb. O, İrəvanın dəmir yolunun Ermənistan ərazisinə düşən hissəsini inşa etməyə hazır olduğunu da vurğulayıb.
Amma bu təklif Bakı tərəfindən qəbul edilə bilməzdi və edilməyib. Çünki Naxçıvandan fərqli olaraq, Qərbi Zəngəzur (Sünik) eksklav deyil və oraya daşımalar Ermənistan üzərindən də həyata keçirilə bilər. Bir sözlə, İrəvanın təklif etdiyi bütün variantlar onun beynəlxalq öhdəlikləri yerinə yetirmək istəməməsindən irəli gəlib.
Zəngəzur dəhlizi Ağbəndlə (Azərbaycanın Zəngilan rayonu) Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu arasındakı yol hissəsidir. Ermənistanın yoxlamasız hərəkətlə bağlı beynəlxalq öhdəliyi də yolun yalnız bu hissəsinə aiddir. Çünki o, bir dövlətin əsas hissəsi ilə eksklavı birləşdirir. Yəni Zəngəzur dəhlizi Ordubadla Arazdöyən (Yerasx, Ermənistan) arasındakı marşrutu əhatə etmir, Yerevanın barəsində bəhs etdiyi «əvəzlilik prinsipi» də Zəngəzur dəhlizinə deyil, yalnız yolun Ordubad-Arazdöyən hissəsinə şamil olunur. Sonuncudan isə Azərbaycanla Ermənistan arasındakı digər kommunikasiyalar kimi, qarşılıqlı əsaslarla yalnız Zəngəzur dəhlizinin açılmasından sonra istifadə oluna bilər. Ermənistanın bu istiqamətdəki perspektivinə ən dəqiq qiyməti İlham Əliyev verib: «Təəssüflər olsun ki, son beş ildə Ermənistan tərəfində heç bir iş aparılmayıb, bu məsələ qəsdən gündəmdən çıxarılıb. Amma belə olan halda Ermənistanın nə vaxtsa tranzit ölkəyə çevrilmək şansı sıfra yaxınlaşır. Bu prosesin qarşısını almaqda davam etsələr düşünürəm ki, özlərini nəinki bu gün düşdükləri nəqliyyat təcridində, həm də müəyyən dərəcədə siyasi təcriddə tapacaqlar».
Baş verənlər fonunda Nikol Paşinyanla İlham Əliyev arasında Əbu-Dabidə keçirilmiş görüşdən sonra müəyyən ümidlər yaranıb. İndi Bakı Ermənistan tərəfinin ritorikasında və əməllərində daha çox konstruktivlik gözləyir.
Azərbaycan Ermənistandan birmənalı olaraq dəhlizin açılmasına dair razılaşmanı yerinə yetirməsini, ölkənin əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında quru əlaqəsinin təminini tələb edir. Bu mövzu Qarabağ münaqişəsinin başa çatmasından dərhal sonra əsas müzakirə mövzusuna çevrilib və ona Cənubi Qafqazın «Orta dəhliz» çərçivəsində nəqliyyat inteqrasiyasının əsası kimi baxılır.
Ehtiyat plan
Amma Bakı Ermənistanla aparılan danışıqlarla yanaşı, öz ərazisində geniş logistika sistemi qurur, bununla da, marşrutu müstəqil şəkildə də reallaşdırmağa hazır olduğunu nümayiş etdirir. Artıq ölkə ərazisində bu istiqamətdə əhəmiyyətli infrastruktur hissələri (avtomobil yolları, tunellər, dəmir yolu, Araz çayı üzərində körpü) inşa olunub və işlər davam etdirilir. İlham Əliyev bildirir ki, «Biz, demək olar ki, Ermənistan və İranla sərhədimizin qovuşuğuna qədər dəmir yolunun tikintisini başa çatdırırıq və yəqin ki, bir ildən az müddətdə, bəlkə də, gələn ilin yazında bu dəmir yolunun Azərbaycan hissəsi hazır olacaq». Bakı İran üzərindən alternativ logistika marşrutlarından istifadəni də istisna etmir.
Bu gün Azərbaycanın mövqeyi olduqca sərtdir. Onun aydın «B» planı var, mesajı isə tam açıqdır: Zəngəzur dəhlizi açılacaq – müxtəlif variantlar müzakirə olunsa da, əsas xətt dəyişməzdir.
İmkanlar və risklər
Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin istifadəyə verilməsi Ermənistan ərazisindən tranzit daşımalarını dəfələrlə artıracaq, böyük həcmdə investisiyaların – o cümlədən infrastruktur layihələrinə – cəlbinə yol açacaq, bu ölkənin beynəlxalq statusunu yüksəldəcək.
Bakı bu təşəbbüsü irəli sürməklə, Ermənistana qarşıdurma əvəzinə tərəfdaşlıq təklif edir. Bu layihədə Çin və Türkiyənin maraqlı olması isə onun daha tez zamanda istifadəyə verilməsinə, təsirinin daha güclü olmasına, nəhayət, regionda təhlükəsizliyin daha yaxşı təmininə yol aça bilər. Üstəlik, ABŞ-nin prosesdə iştirakı layihəyə etibarlılıq qazandıracaq, dəhlizin peşəkar və təhlükəsiz idarə olunması demək olacaq.
Şübhəsiz ki, müəyyən risklər hər zaman ola bilər: İranın təhdidləri, balansın pozulması, Rusiyanın müqaviməti, Qərbin Çinə qarşı inamsızlığı, qonşu fövqəldövlətlərin müqaviməti və s. Amma diplomatik səylər nəticəsində bütün bu çətinliklər aşıla bilər.
Beləliklə, hazırkı vəziyyətdə ABŞ və digər oyunçuların dəhlizlə bağlı səyləri Bakı ilə İrəvan arasında sülh sazişinin imzalanması, tranzit marşrutunun açılması prosesini sürətləndirir. Vaşinqtonun məqsədi sadəcə bu yolu açmaq deyil, regionu Rusiya və İranın logistika marşrutlarına alternativ qərbyönümlü marşruta daxil etməkdir. O, «neytral» nəzarət ideyasını irəli sürərək, bu marşrutu Qərbin strateji maraqlarına uyğunlaşdırmağa çalışırlar.
Moskva isə xarici balansı qorumaq üçün bu prosesdə iştirakını təklif etsə də, Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlərinin gərginləşməsindən sonra bu təşəbbüsü itirib. İndi bundan faydalanmaq qərarına gəlmiş Qərb regionda riskləri minimuma endirmək üçün dəhlizin neytral idarə olunması mexanizmini təklif edir. Dəhliz sadəcə yol deyil. O, regionda qüvvələr balansı aləti, təsir və nəzarət vasitəsidir.
Pekinə gəlincə, o, rəsmi olaraq neytrallığını qoruyub saxlayır. Lakin iqtisadi maraqlar Çini də maraqlı tərəfə çevirir ki, bu da Ermənistana bu istiqamətdən də təzyiqlərin artmasına səbəb ola bilər. Ermənistan hələ ki, «suverenliyin qorunması» bəhanəsi ilə alternativ əməkdaşlıq, kooperasiya formatları təklif edir, bununla dəhliz üzərində nəzarəti əldə saxlamağa çalışır. Amma bu gün İrəvan, həqiqətən, tarixi şans qazanıb. Nəqliyyat layihələrinin şaxələndirilməsi bu ölkənin subyektliyinin, təsir gücünün artmasına yol açacaq. Odur ki, Ermənistan hökuməti mövqeyini çoxsaylı platformalardan istifadə edərək öz ictimaiyyətinə çatdırmalı, nəqliyyat kommunikasiya layihələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləyən tərəfdaşlarla əməkdaşlığı inkişaf etdirməlidir.
Zəngəzur dəhlizinin açılması Cənubi Qafqazda sabit və dayanıqlı sülhün qurulması, region iqtisadiyyatında ciddi sıçrayışın baş verməsi şansıdır. Bunu region ölkələri, ilk növbədə isə Ermənistanın vaxtında başa düşməsi vacibdir.

Зангезурский коридор: дипломатия США и выбор Еревана
Соединенные Штаты Америки в 2024-2025 годах усилили свое участие в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном, позиционируя себя как нейтрального гаранта. В июле Вашингтон выступил с предложением о временном администрировании Зангезурского коридора американскими структурами. Многие считают это стратегическим шагом, направленным на снятие взаимного недоверия.
Стратегия Зангезурского коридора
Зангезурский коридор представляет собой проекцию транспортного маршрута через современную территорию Армении, связывающего материковую часть Азербайджана с Нахчыванской автономией без армянского контроля. Инициатива его открытия, активно продвигаемая Азербайджаном и Турцией в рамках глубокой интеграции, в то же время является обязательством Армении в соответствии с трехсторонним Заявлением от 9/10 ноября 2020 года.
Более того, его реализация связывается с развитием Среднего (Срединного) коридора - маршрута между Китаем и Европой через Южный Кавказ, как часть Транскаспийского международного транспортного маршрута. Этот маршрут, демонстрирующий растущую геополитическую значимость Южного Кавказа как транзитного узла между Азией и Европой, а также являющийся частью транскаспийской логистической цепочки, жизненно важен для экономики Армении. Но проект, к сожалению, сталкивается с сопротивлением армянских реваншистских сил под предлогом защиты суверенитета Еревана.
Отвечая на вопросы участников III Шушинского Глобального медиафорума, Президент Азербайджана Ильхам Алиев впервые коснулся и другого значения этой коммуникации: «Мы с реализацией Зангезурского коридора, по существу, откроем еще одно направление коридора Север-Юг. Не только то, о котором все говорят: из России через Азербайджан в Иран до Решта, но и через Восточный Зангезур и другие части Зангезурского района на Иран, а дальше и на Турцию».
Позиции сторон
США рассматривают Средний коридор как альтернативу китайским и российским транзитам. Поддержка Зангезурского коридора в составе этой цепочки - часть более широкой стратегии по снижению зависимости Европы от евразийской логистики, проходящей через Россию. Именно поэтому США предложили Армении администрирование коридора на долгосрочной основе (включая 100-летнюю аренду), чтобы нейтрализовать возможные риски и обеспечить контроль. Вашингтон продвигает идею «нейтрального» контроля, но встраивает маршрут в стратегические интересы - превратить Зангезурский коридор в часть независимой от России и Ирана логистической сети. Роль США при этом - максимально деполитизировать проект в риторике, но геополитизировать его в реальности.
ЕС выражает поддержку расширению транспортной интеграции региона, он за открытость маршрутов при соблюдении международного права и уважении суверенитета.
Россия выступает стороной, поддерживающей региональные транспортные связи, но оформляет свою позицию через баланс интересов с Баку, Тегераном и Анкарой. Ее беспокоит, что Азербайджан усиливает контакты с Турцией, Китаем и Западом. РФ была гарантом заявления от 9/10 ноября 2020 года, где прямо упоминалась разблокировка всех транспортных коммуникаций. Для Москвы это был шанс создать управляемый коридор под контролем ФСБ, тем самым усилив логистическое и политическое влияние на регион. В постконфликтной ситуации контроль коридора под эгидой российского обеспечения означал бы усиление влияния Москвы, хотя за период после подписания трехстороннего Заявления Россия не была активна в его реализации в части коридора.
Продвижение азербайджано-армянского процесса к подписанию мирного договора также беспокоит Россию. На данный момент Москва теряет контроль, ситуация может усугубиться, если коридор откроется без ее институционального присутствия.
Иран воспринимает Зангезурский проект как серьезную угрозу своим стратегическим интересам и уверен, что США могут использовать это как дополнительный рычаг для давления на Тегеран. Иран заявляет, что невозможность доступа к армянским коммуникациям усиливает региональную уязвимость, а любые изменения границ считает «красной линией». На практике же непонятно, каким образом реализация транспортного маршрута может отрезать Тегерану коммуникации или привести к изменению границ?
Справедливости ради следует отметить определенное смягчение позиции Ирана после визита президента Пезешкиана в Баку и 12-дневной войны.
Китай официально сохраняет нейтралитет, подчеркивая уважение суверенитета Армении и не поддерживая территориальных изменений. Тем не менее дипломатический рост присутствия, включая визит министра иностранных дел Армении в Пекин и назначение нового посла в Ереване, рассматривается аналитиками как инструмент ускорения рамочного соглашения с Баку и открытия коридора. Аналитики отмечают: Китай заинтересован в скорейшей интеграции маршрута в свои инфраструктурные планы.
Армения сегодня превращается в сторонника региональной интеграции, но только на условиях полной защиты своей территории. Ереван против коридора, который, как считает, может подорвать ее контроль над территорией и угрожать связям с Ираном. Он настаивает на собственной инициативе «Перекресток мира» и пытается избежать формальных условий, которые исключают контроль над транспортной инфраструктурой. При этом азербайджанская сторона считает формат «перекрестка мира» слишком ограниченным и запоздалым. На международном форуме GLOBSEC 2025 представители Баку указали, что эта концепция не соответствует масштабу региональной интеграции и фактически затягивает процесс открытия связи.
Периодически Армения выдвигала какие-то дополнительные предложения, лишь затягивающие процесс открытия коридора. Так, на Всеармянском форуме Пашинян предложил открыть дорогу, соединяющую материковый Азербайджан с его Нахчыванским эксклавом, заявив, что Армения «хочет и готова» предоставить проход Азербайджану в Нахчыван, но… на тех же условиях, что и Иран. Более того, Армения не исключает определенных упрощений процедур и воспринимает это в логике двустороннего подхода. Предложение, чтобы указанная дорога функционировала на условиях, на которых действует маршрут в Нахчыван через Иран, не устраивает Баку. Граждане и грузы из Азербайджана в Азербайджан должны проходить без какой-либо проверки. Это условие Баку и обязательство Еревана.
В январе 2025 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения представила конкретный план открытия железнодорожной линии Ерасх-Садарак-Ордубад-Мегри-Зангилан с последующим строительством собственных участков - после позитивного ответа Азербайджана. Однако данное предложение неприемлемо для Баку, так как Западный Зангезур (Сюник) в отличие от Нахчывана не является эксклавом и перевозки могут осуществляться по территории Армении.
Все предлагаемые варианты говорили о неготовности и нежелании Армении выполнять свои международные обязательства.
Зангезурский коридор - это участок дороги между Агбендом (Зангиланский район Азербайджана) и Ордубадом (Нахчыванская АР, Азербайджан). Беспрепятственное сообщение, как международное обязательство Армении, распространяется только на него, так как он связывает основную часть государства с его эксклавом. Зангезурский коридор не охватывает маршрут от Ордубада до Араздейяна (Ерасх, нынешняя Армения). «Принцип взаимности», о котором говорят в Армении, не распространяется на Зангезурский коридор, он касается участка Ордубад-Араздейян. Последний, как и другие коммуникации между Азербайджаном и Арменией, может использоваться на основе взаимности лишь после открытия Зангезурского коридора.
Точная оценка перспектив Армении в этом вопросе была дана Ильхамом Алиевым: «К сожалению, на армянской стороне никакие работы за последние пять лет не велись, этот вопрос сознательно снимается с повестки дня. Но в таком случае шансы для Армении когда-либо стать транзитной страной приближаются к нулю. Если они будут и дальше блокировать этот процесс, я думаю, что они окажутся не только в транспортной изоляции, в которой они сегодня находятся, но и, в определенной степени, и в политической изоляции».
Определенные надежды появились после встречи Никола Пашиняна с Ильхамом Алиевым в Абу-Даби. И сейчас Баку ожидает большего конструктивизма в риторике и действиях армянской стороны.
Азербайджан прямо требует от Армении выполнения договоренностей по открытию коридора - обеспечения сухопутного сообщения между основной территорией и Нахчыванской Автономной Республикой. Эта тема стала центральной после завершения карабахского конфликта и рассматривается как основа транспортной интеграции Южного Кавказа в рамках Среднего коридора.
Запасной план
Баку наряду с переговорами с Арменией активно строит логистическую систему на своей территории, демонстрируя готовность к автономной реализации маршрута. Уже построена значительная часть инфраструктуры (автомобильные дороги, тоннели, железная дорога, мост через реку Араз), и работы продолжаются. Ильхам Алиев подчеркнул, что мы «практически завершаем строительство железной дороги до стыка нашей границы с Арменией и Ираном, и, наверное, меньше чем через год, может быть даже весной следующего года, азербайджанский участок этой железной дороги будет построен». Баку не исключает также использования альтернативных логистических маршрутов - через территорию Ирана.
Позиция Азербайджана сегодня достаточно жесткая, с четким планом «Б» и ясным сигналом: Зангезурский коридор будет реализован - варианты обсуждаем, но главная линия остается неизменной.
Возможности и риски
Функционирование Зангезурского транспортного коридора приведет к многократному увеличению транзитных потоков через Армению, привлечет многочисленные инвестиции, в том числе в инфраструктуру, повысит международный статус этой страны. Баку, инициируя проект, предлагает Армении партнерство вместо конфронтации. Заинтересованность Китая и Турции могут обеспечить более быстрый запуск инфраструктуры, расширение влияния, безопасность в регионе. Подключение США привнесет в проект надежность, профессиональное администрирование коридора, безопасность.
Безусловно, могут иметь место и определенные риски: угрозы со стороны Ирана, дестабилизация баланса, противодействие России, западное недоверие к Китаю, сопротивление соседних держав. Однако все это при соответствующих дипломатических усилиях преодолимо.
Таким образом, в нынешней ситуации с коридором наблюдается активизация дипломатических усилий США и других игроков по ускорению подписания мирного договора и открытия транзитного маршрута. Цель США - не просто разблокировать путь, а встроить регион в западноориентированные логистические маршруты, альтернативные российским и иранским. Они продвигают идею «нейтрального» контроля, но встраивают маршрут в стратегические интересы Запада.
Москва, пытаясь сохранить внешний баланс, предлагала участие в логистике, но после обострения отношений с Арменией и Азербайджаном потеряла инициативу в открытии этого направления. Запад же, воспользовавшись этим, предлагает механизм гарантированного нейтрального управления коридором, чтобы минимизировать региональные риски. Коридор больше, чем просто дорога: это инструмент контроля, влияния и будущего распределения сил в регионе.
Пекин внешне сохраняет официальную нейтральность, но экономические интересы делают его заинтересованной стороной, что может усилить давление на Ереван. Он, в свою очередь, под предлогом сохранения суверенитета предлагает альтернативные форматы сотрудничества и кооперации без потери контроля над коридором.
Сегодня у Армении появился исторический шанс. Продолжение диверсификации транспортных проектов приведет к укреплению ее субъектности, а также рычагов влияния. Разъясняя армянскому сообществу свои позиции через многосторонние платформы, армянское правительство должно развивать кооперацию со сторонниками реализации проектов транспортных коммуникаций.
Открытие Зангезурского коридора - шанс на установление стабильного и прочного мира на Южном Кавказе, серьезный рывок в экономическом развитии региона. И это, пока не поздно, необходимо понять всем странам региона, в первую очередь Армении.