Zəngəzur dəhlizi: ABŞ-nin diplomatiyası və İrəvanın seçimi
ABŞ 2024-2025-ci illərdə Ermənistanla Azərbaycan arasındakı danışıqlar prosesində iştirakını gücləndirib. O, özünü neytral zəmanətçi kimi təqdim edir. İyulda Vaşinqton Zəngəzur dəhlizinin müvəqqəti olaraq ABŞ strukturları tərəfindən idarə olunması təklifini belə, irəli sürüb. Çoxları bu təşəbbüsü qarşılıqlı inamsızlığın aradan qaldırılmasına yönəlmiş strateji addım sayır.
Zəngəzur dəhlizi strategiyası
Zəngəzur dəhlizi Azərbaycanın əsas hissəsini onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Ermənistan ərazisindən keçməklə birləşdirməli olan nəqliyyat marşrutu layihəsidir. Onun Ermənistanın nəzarəti olmadan fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulur. Azərbaycanla Türkiyənin xüsusilə dəstəklədiyi bu təşəbbüsün reallaşdırılması həm də Ermənistanın 2020-ci il 9/10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyannamə ilə üzərinə götürdüyü öhdəliklərdən biridir. Bundan başqa, bu layihənin reallaşdırılmasını Çin ilə Avropa arasında Cənubi Qafqazdan keçən «Orta dəhliz»in – trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun bir hissəsi kimi də nəzərdə tutulur. O, Cənubi Qafqazın Asiya ilə Avropa arasında tranzit qovşağı kimi artan əhəmiyyətini göstərir, həmçinin trans-Xəzər logistika zəncirinin tərkib hissəsi kimi, Ermənistan iqtisadiyyatı üçün həyati önəm daşıyır. Lakin, təəssüf ki, layihə Ermənistanda revanşist qüvvələrin müqaviməti ilə üzləşib. Onlar mövqelərini guya «suverenliyin qorunması» bəhanəsi ilə əsaslandırırlar.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev III Qlobal Şuşa Forumunun iştirakçılarının suallarını cavablandırarkən ilk dəfə olaraq, bu layihənin daha bir əhəmiyyətinə toxunub: «Zəngəzur dəhlizinin reallaşması ilə biz mahiyyət etibarilə Şimal-Cənub dəhlizinin başqa istiqamətini açacağıq. Təkcə hamının haqqında danışdığı bir istiqamətə - Rusiyadan Azərbaycan vasitəsilə İrana, Rəştə deyil, həm də Şərqi Zəngəzur və Zəngəzur bölgəsinin digər hissələrindən İrana, oradan da Türkiyəyə».
Tərəflərin mövqeyi
ABŞ «Orta dəhliz»ə Çin və Rusiya tranzitlərinə alternativ kimi baxır. Zəngəzur dəhlizinin bu logistika zəncirinin bir hissəsi kimi dəstəklənməsi də Avropanın Rusiya üzərindən keçən Avrasiya logistikasından asılılığının azaldılmasına yönəlmiş daha geniş strategiyanın tərkib hissəsidir. Vaşinqton Ermənistana bu dəhlizin uzun müddətə (hətta 100 illik icarə əsasında) idarəçiliyinin Amerika strukturlarına verilməsi təklifini də bu səbəbdən irəli sürüb. O, bununla mümkün riskləri neytrallaşdırmağı, nəzarəti təmin etməyi hədəfləyir. Bəli, Amerika bu layihənin «neytral nəzarət» altında həyata keçirilməsinin vacibliyini təbliğ edir, amma eyni zamanda onu öz strateji maraqları sırasına qatır. Məqsəd Zəngəzur dəhlizinin Rusiya və İrandan asılı olmayan logistika şəbəkəsinin bir hissəsinə çevirməkdir. ABŞ bu layihə ilə bağlı ritorikada onun siyasiləşdirilməsindən maksimum uzaq durmağa çalışsa da, əslində onu geosiyasi vasitəyə çevirmək istəyir.
Regionda nəqliyyat inteqrasiyasının genişləndirilməsini Avropa İttifaqı da dəstəkləyir, beynəlxalq hüquqa, suverenliyə hörmətə əsaslanan marşrutların əleyhinə olmadığını göstərir.
Rusiyaya gəlincə, o da regional nəqliyyat əlaqələrinin tərəfdarı kimi çıxış edir, lakin mövqeyini Bakı, Tehran və Ankara ilə maraqlar balansı çərçivəsində formalaşdırmaq istəyir. Bu mənada onu narahat edən əsas məqam Azərbaycanın Türkiyə, Çin və Qərblə əlaqələri gücləndirməsidir. Xatırladaq ki, Rusiya 9/10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyannamənin təminatçısıdır. Həmin sənəddə bütün nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması nəzərdə tutulurdu. Bu, Moskva üçün FSB-nin nəzarətində olacaq dəhlizin yaradılması, nəticədə, həm logistik, həm də siyasi təsir imkanlarını artırmaq imkanı demək idi. Postmüharibə dövründə bu dəhlizin Rusiyanın təhlükəsizlik təminatı altında işləməsi Moskvanın bölgədəki nüfuzunu daha da gücləndirə bilərdi. Lakin Üçtərəfli Bəyannamənin imzalanmasından keçən dövrdə Kreml sözügedən dəhlizin açılması istiqamətində xüsusi fəallıq göstərməyib.
Baş verənlər fonunda Moskvada narahatlıq yaradan məqamlardan biri də Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanması istiqamətində gedən prosesdir. Bu mərhələdə Rusiya proseslərə nəzarəti itirməkdədir və əgər Zəngəzur dəhlizi onun institusional iştirakı olmadan açılacaqsa, bu, Moskvanın vəziyyətini daha da ağırlaşdıracaq.
Gələk İrana. O, Zəngəzur dəhlizini özünün strateji maraqlarına ciddi təhdid sayır. Tehranda əmindirər ki, ABŞ bu dəhlizdən onlara təzyiq üçün əlavə vasitə kimi istifadə edəcək. İranlıların fikrincə, onların Ermənistanın kommunikasiyalarına çıxışının olmaması regionu zəiflədəcək. Sərhədlərin dəyişməsi isə İran üçün «qırmızı xət»dir. Halbuki nəqliyyat marşrutunun açılmasının Tehranın kommunikasiya əlaqələrini necə kəsəcəyi, yaxud sərhəd dəyişikliyinə necə səbəb ola biləcəyi məlum deyil.
Ədalət naminə qeyd olunmalıdır ki, son zamanlar İranın bu mövqeyində müəyyən yumşalma hiss edilir. Bu, xüsusilə 12 günlük müharibə və Pezeşkianın Bakıya səfərindən sonra hiss olunmaqdadır.
Çin bu məsələdə rəsmi olaraq neytrallıq göstərir, Ermənistanın suverenliyinə hörmət etdiyini, sərhəd dəyişikliklərini dəstəkləmədiyini bildirir. Bununla yanaşı, Ermənistan xarici işlər nazirinin Pekinə səfəri, Çinin İrəvana yeni səfir təyin etməsi kimi diplomatik fəallıq analitiklər tərəfindən Bakı ilə çərçivə sazişinin imzalanmasının, dəhlizin açılmasının sürətləndirilməsi aləti kimi qiymətləndirilir. Analitiklər hesab edirlər ki, Çin tezliklə bu marşrutun öz infrastruktur planlarına inteqrasiyasında maraqlıdır.
Nəhayət, Ermənistan artıq regional inteqrasiyanın tərəfdarı kimi çıxış edir. Lakin o, bunu yalnız öz ərazisinin tam müdafiəsi ilə mümkün sayır. İrəvan onun öz ərazisinə nəzarətini məhdudlaşdıra, İranla münasibətlərinə təhdid yarada biləcək Zəngəzur dəhlizinin əleyhinə çıxış edir. O, özünün «Sülh qovşağı» təşəbbüsünə üstünlük verir, nəqliyyat infrastrukturuna nəzarəti inkar edəcək formallıqlardan yayınmağa çalışır. Lakin Azərbaycan tərəfi «Sülh qovşağı» formatını çox məhdud və gecikmiş hesab edir. 2025-ci il GLOBSEC beynəlxalq forumunda Azərbaycan nümayəndələri bu konsepsiyanın regional inteqrasiyanın miqyasına uyğun olmadığını, faktiki olaraq əlaqələrin qurulması prosesini ləngitdiyini deyiblər.
Ermənistan bu istiqamətdə mütəmadi olaraq əlavə təkliflər irəli sürüb, lakin onların hamısı Zəngəzur dəhlizinin açılmasını ləngidən təkliflər olub. Məsələn, Nikol Paşinyan Ümumerməni Forumunda Azərbaycanın əsas hissəsinin onun Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək yolun açılmasını təklif edib, İrəvanın «buna hazır olduğunu» deyib, lakin bildirib ki, bu… İran ərazisilə çəkilmiş yolla eyni şərtlərə əsaslanmalıdır. Bununla yanaşı, müəyyən prosedurların sadələşdiriləcəyini də istisna etmir. Lakin bu yolun Naxçıvana İran vasitəsilə uzanan yolla eyni şərtlər altında fəaliyyət göstərməsi təklifi Bakını qane etmir. Bakıda hesab edirlər ki, Azərbaycan vətəndaşları və yükləri Azərbaycandan Azərbaycana hər hansı yoxlamadan keçmədən yollana bilməlidir. Bu, Bakı üçün əsas şərt olmaqla yanaşı, İrəvanın öhdəliyidir.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan 2025-ci ilin yanvarında bildirib ki, onun ölkəsi Azərbaycandan müsbət cavab aldıqdan sonra Yerasx-Sədərək-Ordubad-Meğri-Zəngilan dəmir yolunun açılması üçün konkret plan irəli sürüb. O, İrəvanın dəmir yolunun Ermənistan ərazisinə düşən hissəsini inşa etməyə hazır olduğunu da vurğulayıb.
Amma bu təklif Bakı tərəfindən qəbul edilə bilməzdi və edilməyib. Çünki Naxçıvandan fərqli olaraq, Qərbi Zəngəzur (Sünik) eksklav deyil və oraya daşımalar Ermənistan üzərindən də həyata keçirilə bilər. Bir sözlə, İrəvanın təklif etdiyi bütün variantlar onun beynəlxalq öhdəlikləri yerinə yetirmək istəməməsindən irəli gəlib.
Zəngəzur dəhlizi Ağbəndlə (Azərbaycanın Zəngilan rayonu) Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonu arasındakı yol hissəsidir. Ermənistanın yoxlamasız hərəkətlə bağlı beynəlxalq öhdəliyi də yolun yalnız bu hissəsinə aiddir. Çünki o, bir dövlətin əsas hissəsi ilə eksklavı birləşdirir. Yəni Zəngəzur dəhlizi Ordubadla Arazdöyən (Yerasx, Ermənistan) arasındakı marşrutu əhatə etmir, Yerevanın barəsində bəhs etdiyi «əvəzlilik prinsipi» də Zəngəzur dəhlizinə deyil, yalnız yolun Ordubad-Arazdöyən hissəsinə şamil olunur. Sonuncudan isə Azərbaycanla Ermənistan arasındakı digər kommunikasiyalar kimi, qarşılıqlı əsaslarla yalnız Zəngəzur dəhlizinin açılmasından sonra istifadə oluna bilər. Ermənistanın bu istiqamətdəki perspektivinə ən dəqiq qiyməti İlham Əliyev verib: «Təəssüflər olsun ki, son beş ildə Ermənistan tərəfində heç bir iş aparılmayıb, bu məsələ qəsdən gündəmdən çıxarılıb. Amma belə olan halda Ermənistanın nə vaxtsa tranzit ölkəyə çevrilmək şansı sıfra yaxınlaşır. Bu prosesin qarşısını almaqda davam etsələr düşünürəm ki, özlərini nəinki bu gün düşdükləri nəqliyyat təcridində, həm də müəyyən dərəcədə siyasi təcriddə tapacaqlar».
Baş verənlər fonunda Nikol Paşinyanla İlham Əliyev arasında Əbu-Dabidə keçirilmiş görüşdən sonra müəyyən ümidlər yaranıb. İndi Bakı Ermənistan tərəfinin ritorikasında və əməllərində daha çox konstruktivlik gözləyir.
Azərbaycan Ermənistandan birmənalı olaraq dəhlizin açılmasına dair razılaşmanı yerinə yetirməsini, ölkənin əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında quru əlaqəsinin təminini tələb edir. Bu mövzu Qarabağ münaqişəsinin başa çatmasından dərhal sonra əsas müzakirə mövzusuna çevrilib və ona Cənubi Qafqazın «Orta dəhliz» çərçivəsində nəqliyyat inteqrasiyasının əsası kimi baxılır.
Ehtiyat plan
Amma Bakı Ermənistanla aparılan danışıqlarla yanaşı, öz ərazisində geniş logistika sistemi qurur, bununla da, marşrutu müstəqil şəkildə də reallaşdırmağa hazır olduğunu nümayiş etdirir. Artıq ölkə ərazisində bu istiqamətdə əhəmiyyətli infrastruktur hissələri (avtomobil yolları, tunellər, dəmir yolu, Araz çayı üzərində körpü) inşa olunub və işlər davam etdirilir. İlham Əliyev bildirir ki, «Biz, demək olar ki, Ermənistan və İranla sərhədimizin qovuşuğuna qədər dəmir yolunun tikintisini başa çatdırırıq və yəqin ki, bir ildən az müddətdə, bəlkə də, gələn ilin yazında bu dəmir yolunun Azərbaycan hissəsi hazır olacaq». Bakı İran üzərindən alternativ logistika marşrutlarından istifadəni də istisna etmir.
Bu gün Azərbaycanın mövqeyi olduqca sərtdir. Onun aydın «B» planı var, mesajı isə tam açıqdır: Zəngəzur dəhlizi açılacaq – müxtəlif variantlar müzakirə olunsa da, əsas xətt dəyişməzdir.
İmkanlar və risklər
Zəngəzur nəqliyyat dəhlizinin istifadəyə verilməsi Ermənistan ərazisindən tranzit daşımalarını dəfələrlə artıracaq, böyük həcmdə investisiyaların – o cümlədən infrastruktur layihələrinə – cəlbinə yol açacaq, bu ölkənin beynəlxalq statusunu yüksəldəcək.
Bakı bu təşəbbüsü irəli sürməklə, Ermənistana qarşıdurma əvəzinə tərəfdaşlıq təklif edir. Bu layihədə Çin və Türkiyənin maraqlı olması isə onun daha tez zamanda istifadəyə verilməsinə, təsirinin daha güclü olmasına, nəhayət, regionda təhlükəsizliyin daha yaxşı təmininə yol aça bilər. Üstəlik, ABŞ-nin prosesdə iştirakı layihəyə etibarlılıq qazandıracaq, dəhlizin peşəkar və təhlükəsiz idarə olunması demək olacaq.
Şübhəsiz ki, müəyyən risklər hər zaman ola bilər: İranın təhdidləri, balansın pozulması, Rusiyanın müqaviməti, Qərbin Çinə qarşı inamsızlığı, qonşu fövqəldövlətlərin müqaviməti və s. Amma diplomatik səylər nəticəsində bütün bu çətinliklər aşıla bilər.
Beləliklə, hazırkı vəziyyətdə ABŞ və digər oyunçuların dəhlizlə bağlı səyləri Bakı ilə İrəvan arasında sülh sazişinin imzalanması, tranzit marşrutunun açılması prosesini sürətləndirir. Vaşinqtonun məqsədi sadəcə bu yolu açmaq deyil, regionu Rusiya və İranın logistika marşrutlarına alternativ qərbyönümlü marşruta daxil etməkdir. O, «neytral» nəzarət ideyasını irəli sürərək, bu marşrutu Qərbin strateji maraqlarına uyğunlaşdırmağa çalışırlar.
Moskva isə xarici balansı qorumaq üçün bu prosesdə iştirakını təklif etsə də, Ermənistan və Azərbaycanla münasibətlərinin gərginləşməsindən sonra bu təşəbbüsü itirib. İndi bundan faydalanmaq qərarına gəlmiş Qərb regionda riskləri minimuma endirmək üçün dəhlizin neytral idarə olunması mexanizmini təklif edir. Dəhliz sadəcə yol deyil. O, regionda qüvvələr balansı aləti, təsir və nəzarət vasitəsidir.
Pekinə gəlincə, o, rəsmi olaraq neytrallığını qoruyub saxlayır. Lakin iqtisadi maraqlar Çini də maraqlı tərəfə çevirir ki, bu da Ermənistana bu istiqamətdən də təzyiqlərin artmasına səbəb ola bilər. Ermənistan hələ ki, «suverenliyin qorunması» bəhanəsi ilə alternativ əməkdaşlıq, kooperasiya formatları təklif edir, bununla dəhliz üzərində nəzarəti əldə saxlamağa çalışır. Amma bu gün İrəvan, həqiqətən, tarixi şans qazanıb. Nəqliyyat layihələrinin şaxələndirilməsi bu ölkənin subyektliyinin, təsir gücünün artmasına yol açacaq. Odur ki, Ermənistan hökuməti mövqeyini çoxsaylı platformalardan istifadə edərək öz ictimaiyyətinə çatdırmalı, nəqliyyat kommunikasiya layihələrinin həyata keçirilməsini dəstəkləyən tərəfdaşlarla əməkdaşlığı inkişaf etdirməlidir.
Zəngəzur dəhlizinin açılması Cənubi Qafqazda sabit və dayanıqlı sülhün qurulması, region iqtisadiyyatında ciddi sıçrayışın baş verməsi şansıdır. Bunu region ölkələri, ilk növbədə isə Ermənistanın vaxtında başa düşməsi vacibdir.

INFLUENCE AND INTERESTS
In 2024-2025, the United States has increased its involvement in the negotiation process between Armenia and Azerbaijan, positioning itself as a neutral guarantor. In July, Washington proposed the temporary administration of the Zangezur Corridor by American agencies. Many consider this a strategic move aimed at easing mutual distrust.
The strategy of The Zangezur Corridor
The Zangezur Corridor represents a transport route crossing the current territory of Armenia, connecting mainland Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic without Armenian control. The initiative to open it, actively promoted by Azerbaijan and Türkiye as part of deep integration, is also an obligation for Armenia under the trilateral agreement signed on November 9-10, 2020.
Moreover, its implementation is linked to the development of the Middle Corridor—a route between China and Europe through the South Caucasus, forming part of the Trans-Caspian international transport route. This route highlights the growing geopolitical importance of the South Caucasus as a transit hub between Asia and Europe and is a crucial part of the Trans-Caspian logistics chain vital to Armenia’s economy. Unfortunately, the project faces resistance from Armenian revanchist forces under the pretext of protecting Yerevan’s sovereignty.
Answering questions from participants at the 3rd Shusha Global Media Forum, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev touched for the first time on another significance of this corridor: "With the implementation of the Zangezur Corridor, we will effectively open another North-South corridor. Not only the one everyone talks about—from Russia through Azerbaijan to Iran and Rasht—but also through Eastern Zangezur and other parts of the Zangezur region to Iran, and further on to Türkiye."
Positions of the parties
The US views the Middle Corridor as an alternative to Chinese and Russian transit routes. Supporting the Zangezur Corridor as part of this chain is part of a broader strategy to reduce Europe’s dependence on Eurasian logistics passing through Russia. For this reason, the US has proposed that Armenia administer the corridor on a long-term basis (including a 100-year lease) to neutralise potential risks and ensure control. Washington promotes the idea of “neutral” control but embeds the route within strategic interests—to transform the Zangezur Corridor into a logistics network independent from Russia and Iran. The US role is to depoliticise the project rhetorically while geopoliticising it in practice.
The European Union supports expanding transport integration in the region, favouring open routes that comply with international law and respect sovereignty.
Russia positions itself as a supporter of regional transportation links but frames its stance by balancing interests with Baku, Tehran, and Ankara. Moscow is concerned about Azerbaijan strengthening ties with Türkiye, China, and the West. Russia was a guarantor of the November 9-10, 2020 agreement that explicitly mentioned unblocking all transport communications. For Moscow, this was an opportunity to create a managed corridor under FSB control, thereby enhancing logistical and political influence in the region. In the post-conflict context, control over the corridor under Russian auspices would mean stronger Moscow influence, although since signing the trilateral agreement, Russia has been inactive in corridor implementation.
The advancement of the Azerbaijani-Armenian process towards signing a peace treaty also worries Russia. At present, Moscow is losing control; the situation might worsen if the corridor opens without its institutional presence.
Iran perceives the Zangezur project as a serious threat to its strategic interests and believes that the US may use it as an additional lever to pressure Tehran. Iran claims that lack of access to Armenian communications increases regional vulnerability and considers any border changes a “red line.” Practically, however, it remains unclear how implementing this transport route would cut off Iran’s communications or cause border changes.
It is worth noting some softening in Iran’s position after President Pezeshkian’s visit to Baku and following the 12-day war.
China officially maintains neutrality, emphasising respect for Armenia’s sovereignty and not supporting territorial changes. Nevertheless, diplomatic growth—including the Armenian Foreign Minister’s visit to Beijing and appointment of a new ambassador in Yerevan—is seen by analysts as an instrument to accelerate a framework agreement with Baku and open the corridor. Analysts note that China is interested in swiftly integrating this route into its infrastructure plans.
Armenia today is becoming a supporter of regional integration but only on conditions of full protection of its territory. Yerevan opposes the corridor, believing it could undermine its territorial control and threaten relations with Iran. It insists on its own “Crossroads of Peace” initiative and attempts to avoid formal conditions that exclude control over transport infrastructure. Meanwhile, Azerbaijan considers this “Crossroads of Peace” format too limited and delayed. At the international GLOBSEC 2025 forum, Baku representatives noted that this concept does not match the scale of regional integration and effectively delays opening connections.
From time to time, Armenia has made additional proposals that only delay opening the corridor. For example, at the All-Armenian Forum, Prime Minister Nikol Pashinyan proposed opening a road connecting mainland Azerbaijan with its Nakhchivan exclave, stating that Armenia “wants and is ready” to provide passage to Azerbaijan into Nakhchivan but... under conditions similar to those Iran imposes. Moreover, Armenia does not exclude certain procedural simplifications and views this as part of a bilateral approach. The proposal that this road should operate under terms similar to those governing Azerbaijan’s route through Iran to Nakhchivan is unacceptable for Baku. Citizens and goods from Azerbaijan must transit without any checks—this is Baku’s condition and Yerevan’s obligation.
In January 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia had presented a detailed plan for opening the Yeraskh-Sadarak-Ordubad-Meghri-Zangilan railway line with subsequent construction on its own sections—after receiving a positive response from Azerbaijan. However, this proposal is unacceptable for Baku because Western Zangezur (Syunik) is not an exclave like Nakhchivan; transportation can take place through Armenian territory.
All proposed options indicate Armenia’s unwillingness and unreadiness to fulfil its international obligations.
The Zangezur Corridor is a road segment between Aghbend (Zangilan, Azerbaijan) and Ordubad (Nakhchivan Autonomous Republic, Azerbaijan). Unimpeded passage—an international obligation of Armenia—applies only to this section as it links Azerbaijan’s main territory with its exclave. The Zangezur Corridor does not cover the route from Ordubad to Arazdian (Yeraskh, present-day Armenia). The “principle of reciprocity,” often mentioned in Armenia, does not apply to the Zangezur Corridor but concerns the Ordubad-Arazdian section. The latter and other communications between Azerbaijan and Armenia can only be used on a reciprocal basis after opening the Zangezur Corridor.
Ilham Aliyev gave an accurate assessment of Armenia’s prospects: "Unfortunately, no work has been carried out on the Armenian side over the past five years; this issue is deliberately removed from the agenda. In such a case, Armenia’s chances of ever becoming a transit country approach zero. If they continue blocking this process, I believe they will find themselves not only in transport isolation—as they are now—but also partially in political isolation."
Some hope arose after Nikol Pashinyan met Ilham Aliyev in Abu Dhabi. Currently, Baku expects more constructive rhetoric and actions from Armenia.
Azerbaijan directly demands Armenia fulfil agreements on opening the corridor—ensuring land communication between mainland territory and Nakhchivan Autonomous Republic. This topic became central following the Garabagh conflict’s end and is considered foundational for South Caucasus transport integration within the Middle Corridor framework.
Backup plan
Alongside negotiations with Armenia, Baku is actively building logistics infrastructure within its territory, demonstrating readiness for autonomous route implementation. A significant portion of infrastructure (roads, tunnels, railway, bridge over the Araz River) has already been constructed, with work ongoing. Ilham Aliyev emphasised: "We are practically completing construction of the railway up to our border junction with Armenia and Iran; probably less than a year from now—perhaps even by next spring—the Azerbaijani section of this railway will be finished." Baku also does not rule out using alternative logistics routes through Iranian territory.
Azerbaijan’s position today is firm with a clear Plan B and a strong message: The Zangezur Corridor will be implemented—options are discussed but the main course remains unchanged.
Opportunities and risks
Operating the Zangezur transport corridor will lead to multiple increases in transit flows through Armenia, attract significant investments including infrastructure development, and raise its international standing. By initiating this project, Baku offers Armenia partnership instead of confrontation. Interest from China and Türkiye could accelerate infrastructure launch, expand influence, and enhance regional security. US involvement would bring reliability, professional administration of the corridor, and security assurances.
Certainly, risks do exist: threats from Iran, destabilisation of regional balance, opposition from Russia, Western distrust towards China, resistance from neighbouring states. However, these can be overcome with appropriate diplomatic efforts.
Thus, currently there is an intensification of diplomatic efforts by the US and other players to expedite signing a peace treaty and opening this transit route. The US goal is not merely unblocking passage but integrating the region into Western-oriented logistics routes alternative to Russian and Iranian ones. They promote “neutral” control rhetorically while embedding strategic Western interests into the route.
Moscow, trying to maintain external balance, proposed participation in logistics but lost initiative in opening this route following worsening relations with Armenia and Azerbaijan. The West has taken advantage by proposing guaranteed neutral management mechanisms for the corridor to minimise regional risks. The corridor is more than just a road; it is an instrument for control, influence, and future power distribution in the region.
Beijing officially maintains neutrality but economic interests make it an involved party capable of increasing pressure on Yerevan. Armenia, citing sovereignty preservation, offers alternative cooperation formats without relinquishing control over the corridor.
Today Armenia faces a historic opportunity. Continuing diversification of transport projects will strengthen its agency and leverage in regional affairs. By communicating its positions through multilateral platforms, Armenia’s government should develop cooperation with supporters of transport communication projects’ implementation.
Opening the Zangezur Corridor offers a chance for establishing stable and lasting peace in the South Caucasus—a significant leap forward in regional economic development. It is critical for all countries in the region—especially Armenia—to understand this before it is too late.