HƏR İŞİN USTASI OLAN RƏSSAM
Restavratorların missiyasının təsviri sənət əsərlərini və müasir muzeylərin ekspozisiyalarında təqdim olunan tarixi dəyərə malik məişət əşyalarını bərpa etmək olduğu danılmaz faktdır. Bu zaman onların əsas aləti nə qədər qızıl olsa da əlləri deyil, beyinləridir.
Restavratorun peşəkarlığı mövzu haqqında dərin biliklər, incə bədii zövq, virtuoz ustalıq və intuisiyanın olmasını nəzərdə tutur - bütün bunlar heykəlin, rəsmin və ya ikonanın taleyindən asılı olan yeganə düzgün qərarı qəbul etməyə kömək edir.
Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyinin baş elmi işçisi Səkinə Manafova vurğulayır ki, restavratorların mürəkkəb və məsuliyyətli işində “zərər vermə” prinsipi mübaliğəsiz olaraq, əsas məsələ hesab edilməlidir. Dekorativ-tətbiqi sənətin istənilən tarixi əşyası və ya musiqi mexanikasına aid eksponat - çoxəsrlik tarixi qatları olan kövrək bir orqanizmdir. Buna görə də onun strukturuna müdaxilə etməzdən əvvəl belə bir müdaxilənin məqsədəuyğunluğuna əmin olmaq lazımdır. Eyni zamanda başa düşmək lazımdır ki, bərpa yaradıcılıq elementi daşısa da, ilk növbədə, bu, təhsil prosesində bir sıra sahələrdən biliklərin mənimsənilməsini nəzərdə tutan fənlərarası elmdir: kimya, fizika, arxeologiya, tarix və s. Restavrator bütün bunları öz beynində yerləşdirməli, rəflərdə düzməli və öz işində bütün biliklərdən eyni zamanda istifadə etməlidir.
- Hər şeyin öz başlanğıc nöqtəsi var...
- Demək olar ki, Azərbaycanın bütün rəssamlarında olduğu kimi, mənim də keçdiyim yol Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbindən başlayıb. 2005-ci ildə oranı bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına daxil oldum. Birincidə rəssam kimi təhsil aldım, ikincidə isə heykəltaraşlıq sənətini öyrəndim. Bu istiqamətlərdə təcrübə ciddi üstünlük verir. Rəsmlər, heykəl, çini, tekstil və s. yalnız həcm və sahəyə görə fərqlənir. Hər birinin forması və materialları mənə tanışdır, öyrənilib, sınaqdan keçirilib. Bərpa üçün vaxt sərfiyyatında mənə üstünlük verən məsələ “xətt” prosesini bilməyimdir. Məsələn, çini ilə işləyərkən, boyanı harada və necə qoymaq lazımdır ki, dərhal lazımi effekti əldə etmək mümkün olsun.
- Amma həmin vaxt...
- Bu ixtisas haqqında eşitmişdim, amma onun spesifikasını bilmirdim. İlk ciddi tanışlıq Natiq Səfərovun - ali kateqoriyalı rəssam-bərpaçı, antikvar üzrə ekspert, Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının və MDB ölkələri Bərpaçılar Assosiasiyasının üzvünün dərslərində baş verdi. Onun dərsləri valehedici idi. Bundan çox əvvəl Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə gələrkən həmişə məhz onun divarları arasında işləməyi arzulayırdım. Bu baş verəndə özümü qanadlanmış hiss etdim. Restavrator peşəsi - yeni bir şey öyrənməyin bitməz imkanıdır. İş prosesində biz bu və ya digər müəllifin xüsusiyyətləri ilə təmasda oluruq, zaman dövrlərində icra nüansları ilə tanış oluruq. Təcrübədə yeni bir şeylər düşünürük...
- Misal gətirə bilərsinizmi?
- Sovet dövründə Hüseyniyyə məscidində yerləşən Gəncədəki A.S.Puşkin adına kitabxananın Toğrul Nərimanbəyovun “Nizami-Puşkin” freskası üzərində iş həm maraqlı, həm də çətin idi. Freska ölçülərinə görə təsirli idi: üç tam divar. Onun vəziyyəti də acınacaqlı idi. Bundan əlavə, qarşımıza qoyulan tapşırıq müəyyən mühəndislik çağırışları ilə bağlı idi: freskanı xüsusi hazırlanmış divara köçürmək, ilkin P-şəkilli formanı düz müstəviyə dəyişmək. Üstəlik, freskanın bir hissəsi tökülmüş və itirilmişdi və biz təsviri yenidən bərpa etməli idik. Biz boya qatının sökülməsi və sonrakı daşınma üçün konservasiya üçün qeyri-adi bir üsuldan istifadə etdik. Bizdən əvvəl heç kəs belə bir şey etməmişdi! Heç vaxt unutmaram, yayın boğucu istisində normal iş-məişət şəraiti olmadığı halda qrupumuz sözün əsl mənasında kiçik nazik parçalarla çox diqqətlə rəsm qatını götürür və mozaika kimi döşəməyə düzürdü. Sonra bu, ilkin əzəmətində yığmaq üçün artıq başqa bir səthdə toplanırdı. Hər şey bitəndə və freska yeni “yaşayış” yerinə yerləşdikdə özümü yoxdan gözəl bir şey yaratmağa qadir olan bir növ sehrbaz kimi hiss etdim. Bu gün Toğrul Nərimanbəyovun freskası Gəncə Dövlət Filarmoniyası nəzdindəki rəsm qalereyasında bütün gəncəliləri və şəhərin qonaqlarını sevindirir. Yeri gəlmişkən, məhz bərpa zamanı biz kəşf etdik ki, rəssam rəsm əsərlərindən fərqli olaraq, divar rəsmləri üçün başqa boyalardan istifadə edib ki, onlar da otaqdakı dəhşətli şəraitə baxmayaraq, bu günə qədər qorunub saxlanılıb. Bunun səbəbi onun divar rəsmi texnologiyasını bilməsi idi, o cümlədən göy boya və brilyant yaşılı məhlulundan istifadə edirdi.
- Bəs bu cür maraqlı məqamları öyrənmək sizə nə verir?
- Peşədə ilk addımlarımdan etibarən başa düşdüm ki, restavrator, ilk növbədə, mütləq rəssam olmalıdır. Eyni zamanda vurğulamağı vacib hesab edirəm ki, bizim peşəmizdə biz həm rəsm, həm qrafik işlərlə, həm də heykəl, metal, keramika, çini, tekstil və s. ilə məşğul oluruq. Dünya təcrübəsində onların hər biri ilə konkret istiqamətə “kökləmiş” müəyyən mütəxəssis işləyir. Bizdə isə Azərbaycanda tarixi şəraitə görə bərpaçılar geniş əhatəli mütəxəssislərdir. Buna görə də gələcəyini bərpaçı peşəsi kimi görənlər istənilən sahədə işləməyə hazır olmalıdırlar. Beləliklə, çox şey öyrənmək lazım gələcək, xüsusilə də rəssam olmaq...
- Zəhmət olmasa, daha dəqiq məlumat verərdiniz...
- Öz təcrübəmdən çıxış edərək danışacağam. Bugünkü tələbələrin əksəriyyəti peşəmizin müəyyən romantik örtüyünü görürlər. İnkar etməyəcəyəm, kənardan baxanlar üçün belə bir qavrayış var. Amma!.. Təcrübədə bərpa bir çox sahələrdə, o cümlədən təsviri sənətdən uzaq sahələrdə biliklər tələb edir. Ona görə də məcburam qeyd edim ki, uşaqlar peşəmizin hətta əsas “parametrləri”ndən də uzaqdırlar. Məsələn, heykəllə iş anatomiyanı bilməyi, forma hissini, onu ötürmək bacarığını nəzərdə tutur. Heç olmasa, heykəl hazırlama bacarığını... Rəsm işi boyalar sahəsində biliklər tələb edir. Çünki elə rəsmlər var ki, böyük hissəsi tamamilə zədələnib və bərpaçı onlara ilkinə yaxın görünüş qaytarmalıdır. Bunun üçün isə palitranı ötürmək üçün üsulları bilmək lazımdır. Üstəlik, o dövrdə hansı boyalarla işlədiklərini və bugünkü boyaları, o cümlədən məhlulları lazımi koloristikaya çatmaq üçün necə qarışdırmaq lazım olduğunu bilmək lazımdır. Bütün təhsil prosesi boyunca təsviri sənətin maksimum variativliyində təcrübə keçmək sadəcə vacibdir. Sonra bu, bərpa proseslərində özünü göstərir, əlavə bacarıqlar qazanılır. Bu da gələcək bərpaçını bu sahədə peşəkar edir. Yəni bu işi nəzəri biliklərlə yerinə yetirmək mümkün deyil. Ona görə də diplomlar alındıqdan sonra da potensial bərpaçılara işimizin əsaslarını öyrənmək üçün azı iki il lazımdır. Amma mən qəti əminəm ki, bədii istedadsız bərpaçı olmaq mümkün deyil.
- Bu gün siz artıq özünüz dərs deyirsiniz. Nəyə vurğu edirsiniz?
- Aydındır ki, təhsilin ilkin mərhələsində bütün tələbələr klassikanı keçirlər. Daha sonra onları həmişə öz boyalarını axtarmağa və texnikalarını işləyib hazırlamağa çağırıram. Bərpaçı kimi deyə bilərəm ki, bu və ya digər işlər üçün rəng qammasının seçilməsi uzun və texnoloji cəhətdən mürəkkəb prosesdir. Axı, hətta müəllifin özü də palitranın necə olacağını təxmin edə bilməz. Biz də rəngi diqqətlə seçərək işləyirik. Halbuki xatırlayıram, Səttar Bəhlulzadənin rəsmlərini rentgenlə işıqlandıranda gördük ki, o, əvvəlcədən hansı palitranı istifadə edəcəyini bilirdi. Ona görə də onun əsərlərində adi qarışdırma yoxdur, dəqiq qoyulmuş rəngli cizgilər var.
Palitra seçimi fərdi məsələdir. Çünki mənim qazandığım təcrübəni birə-bir təkrarlamaq mümkün deyil. Hətta tələbəyə addım-addım “resept” versəm belə. Biz rəngi müxtəlif cür görürük, çalarlardan danışmırıq, təbiətdə mütləq təmiz rəng yoxdur. Bu çalarların işlənib hazırlanması yaradıcılıq fəaliyyətinin başlanğıcıdır. Keçmiş rəssamların palitrasına və texnikasına yaxınlaşa bilərsiniz, onları tanınacaq hala gətirə bilərsiniz, bu da bərpaçı üçün vacibdir. Amma bu, təcrübə ilə, o dövrün fırça ustalarının bu və ya digər effektə necə nail olduqlarını anlamaqla əldə edilir. Məsələn, Mikayıl Abdullayevin rəsmlərindəki unikal sarı rəng - bu, birinci qatın (yeri gəlmişkən, sarı olmayan) effektidir ki, işıq şüasının ikinciyə əks olunması zamanı həmin məşhur çaları verir. Eyni texnika Rembrandtın portretlərində də istifadə olunub. Vaxtilə bu mövzu məni ciddi şəkildə maraqlandırdı və mən çox oxuyub müvafiq videomaterialları izlədim. Şükür ki, internet məhdudiyyətsiz məlumat variantları verir. Və özünütəhsil peşəmizin bir hissəsidir. Bu barədə tələbələrə daim deyirəm.
- Üzərində işləməyə başlamazdan əvvəl eksponatla müəyyən dialoq lazımdırmı?
- Təhsil aldığım dövrdə müəllimlərimiz tez-tez deyirdilər ki, rəssamlıq prosesində sən, yəni rəssam gördüyünü kətana köçürdükdən sonra ona vurulmalısan. İstənilən halda həmin mənzərə və ya natürmort müəllifin xoşuna gəlməlidir. Zamanla şəxsən mən belə bir fikirdə qətiləşdim ki, əgər rəssam, hətta başlayan rəssam, rəsm üzərində işə başlayırsa, o, onunla təmasda olmalıdır. Öz peşənə vurulmaq lazımdır! Çünki onu seçərək, sən ona həyatını həsr edirsən, vaxtını, gücünü, biliklərini, nəhayət, sağlamlığını bağışlayırsan. Və sənə göndərilən hər bir “pasiyent” seviləcək və maksimum diqqətlə əhatə olunacaq. Çünki məhz bu yolla işlər sağalır və nəfəs almağa başlayır.
- Deyirlər ki, hər bir eksponatın öz “xarakteri” var!
- Şübhəsiz! İnanın ki, bütün “ünsiyyət” dövrü ərzində nümayiş etdirir. Amma mənim öz yanaşmam var... Sirr deyil ki, biz təkcə muzey eksponatlarının bərpası ilə məşğul olmuruq. Bizə şəxsi arxivdən də əşyalar gətirirlər və belə anlarda diqqətim onların sahiblərinə yönəlir. İnanın, hər bir əşya öz sahibinin enerji əhvali-ruhiyyəsini özünə hopdurur: həm müsbət, həm də mənfi. Və onun bərpası zamanı iş də belə qurulacaq. Təcrübə göstərib ki, sahibinin mənfiliyi ilə ən sadə iş belə çətin gedir. Ən mürəkkəb zədələnməni isə sahibinin dünyagörüşü ilə harmoniyada “yaşayan” əşya olduqda “bir dəfəyə” düzəltmək olur. Xüsusilə bu, rəsm əsərlərində hiss olunur. Rəsmlərin onları çəkən insanın enerjisini daşıdığı boş iddialar deyil. Mən soyadları çəkməyəcəyəm, amma elə rəssamlar var ki, onların əsərləri üzərində işləmək mənim üçün bir sınaqdır. Bu zaman müəllifin mənəvi narahatlığı, hətta aqressivliyi o qədər güclü hiss olunur ki. Sonra onun həyat tarixçəsini öyrənəndə əmin olursan ki, rəsmlər - onun xarakterinin vizual ifadəsidir. Məsələn, muzeyimizin kolleksiyasında Leonid Jodeykinin “Gənc qadının portreti” var. Bu rəsm hər zaman məni kövrəldir, onun baxışında təslimçilik o qədər aydın yazılıb. Tarix deyir ki, bu qız portret çəkildikdən bir müddət sonra vəfat edib... Yaxud mənim sevdiyim Fridrix Kaulbaxın “Böyük knyaginyanın portreti”. Onun qarşısında saatlarla durmağa və özümə faciəli taleyi olan insan Yelizaveta Fyodorovnanın şəxsiyyəti ilə bağlı olan işığı hopdurmaqa hazıram. Siz heç özünüzə sual vermisinizmi ki, niyə insanlar mənzərələri çox sevirlər? Cavab sadədir - rəsmi çəkən rəssam bu anda istirahət edirdi! Mənzərələr, eləcə də natürmortlar üzərində iş dərin fəlsəfə ilə bağlı deyil, süjet onun fırtınalı təzahürlərinə bağlı olsa belə, təbiətin sakitliyini ötürür. Mənzərə rəssamları müəyyən mənada təbiətdə bir növ meditasiya ilə məşğul olurdular ki, bu da bu işlərdə indiyə qədər qorunub saxlanılır. Sosialist realizmi dövrünə də toxunacağam, o, birmənalı deyil, amma bu, sənətdə onun əhəmiyyətini azaltmır. Bəli, o, ideoloji məsələlərə tabe idi ki, rəsmlər də bunu özündə daşıyır. Amma hətta bu halda da əsl rəssamlar sənət əsəri yaratmaq üçün üsulların variativliyindən istifadə edirdilər. Və mən bunu başa düşürəm, çünki mənim təcrübəmdə də peşəkar qalmağa imkan verən, şəxsi coşqunun arxasınca getməyən sifariş üzrə iş aspekti var.
- Elə anlar olur ki, imtina etmək istəyi peşə borcundan üstün olur?
- Əlbəttə olur! Və muzey eksponatları ilə bu məsələ əvvəlcədən aradan qaldırılıbsa, kənar sorğular üçün seçim anı var. Yenə də ilk növbədə mənə müraciət edən insana baxıram. İnternetdən məlumat alaraq özünü bərpa işlərinin spesifikasını bilən hesab edən və öz “bilikləri”ni peşəkarlara sırımağa çalışan çox insan var. Gizlətmirəm ki, bu, məndə ciddi neqativ doğurur ki, bu da işi götürmək və ya götürməmək barədə son qərara təsir edə bilər. Halbuki çox vaxt peşəkarlıq və bilavasitə əşya üçün ağrı üstün gəlir. İnanın, mən bu peşəni və iş yerini maliyyə aspektini çox arxada qoyaraq, qəlbimlə və ürəyimlə seçmişəm. Mən məhz rəssam-bərpaçı olmaq istəyirdim. Yeri gəlmişkən, məndə bacarıb-bacarmayacağıma dair şübhələr olmur.
- Hətta kövrək əşyaları əlinizə alanda da?
- Hətta farforla işləyəndə də. Dünyada bu sahədə o qədər də çox bərpaçı yoxdur. Bu, çox spesifik materialdır və unikal bacarıqlar tələb edir. Bu istiqamətdə bilikləri, demək olar ki, zərrə-zərrə toplamışam. Hələ materialların xüsusi olmalı olduğundan bəhs etmirəm. Muzeydə işləməyə yenicə başlayanda, optimal format quranadək çətin idi. Və burada Qoç bürcündən olan xarakterim rol oynadı: bir neçə dəqiqə durmaq və düşünmək. Qorxudan yox, şərti yol xəritəsini müəyyənləşdirmək üçün. Bərpaçı düzgün risk etməyi, “eksponatı xilas etmək” vəziyyətindən düzgün çıxmağı bacarmalıdır. Çünki hər hansı səhv düzəldilməz nəticələrə səbəb ola bilər. Və burada texnologiya və materiallar haqqında biliklər silaha çevrilir. Mənim halımda mən təcrübə vasitəsilə bilik toplamağı sevirəm. Müxtəlif tərkiblərlə eksperiment etməyi xoşlayıram. Bu gün şöbəmizin arsenalında çini üzrə unikal işləmələr var ki, onların analoqu heç kimdə yoxdur. Biz onları eksperimental axtarışlar sayəsində əldə etmişik. Dörd il ərzində Natiq Səfərovla işimizdə istifadə edə biləcəyimiz, bununla da tapşırıqların yerinə yetirilməsini asanlaşdıran və digər təchizatçılardan asılı olmayan yerli materialların bazasını işləyib hazırladıq. Bunun başlanğıcı isə on səkkiz il əvvəl həyatımı bərpa ilə bağladığım vaxt qoyulmuşdu. Artıq ilk illərdən bu və ya digər eksponatların bərpasında istifadə olunan materialların tərkibi, onların imkanları, istifadə üsulları ilə maraqlanırdım. Həm metal, həm keramika, həm çini, rəsm və tekstildən olan eksponatların onlara necə reaksiya vermələrini izləyirdim... Bilirsiniz, hətta çini üzərində dırnaqlara qulluq məhsullarından belə, istifadə etmişəm! Mən hər zaman axtarışdayam!
- Demək olar ki, 15 ilə yaxın peşəkar fəaliyyətiniz ərzində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin fondlarının, demək olar ki, bütün saxlama vahidləri əlinizdən keçib.
- Təxminən 80%-i Natiq Səfərovun və mənim əlimdə olub. Mən dərhal hər biri ilə əlaqəli bütün hekayəni tarixlərə qədər danışa bilərəm. Baxmayaraq ki, gündəlik həyatda yaddaşımın yaxşı olduğunu söyləyə bilmərəm. Amma söhbət muzey eksponatlarından gedirsə, sanki müəyyən bir kompüter işə düşür. İndi şöbəmiz genişlənib, əvvəllər isə cəmi iki nəfər idik. Və mən tamamilə eksponatların qayğısına qalmışdım. Ona görə də bu gün mənə müəyyən mənada gənc mütəxəssislərə kuratorluq etmək daha asandır. Eyni zamanda məsuliyyət dəfələrlə artır. Axı mənə ölkəmizin qızıl-valyuta ehtiyatından geri qalmayan dəyərlər etibar edilir. Mən müxtəlif ölkələrin muzeylərində olmuşam, bizim muzeyin kolleksiyası, inanın, onlardan heç də geri qalmır. O, zəngindir və öz müxtəlifliyi ilə, vahid məkanda cəmləşir. Bu, az yerdə rast gəlinir. Bir misal gətirəcəyəm. Mən İntibah dövrünün italyan rəssamı Karletto Kaliarinin rəsmini bərpa edirdim. Mənə klassik janrda çarmıxa çəkilmə mövzusu xoşuma gəldi və mən onu magistr dissertasiyamın müdafiəsi üçün seçdim - 2023-cü ildə mən İncəsənət Universitetinin “rəsm sənəti əsərlərinin bərpası” ixtisası üzrə ikinci magistratura tələbəsi oldum. Bu rəsm məni öz kompozisiyası, istifadə olunan rəng qamması, işıq həlləri və bərpa tapşırıqlarına ideala uyğun olması ilə maraqlandırdı. Məni, həmçinin işin özünün və bizim auditoriyamıza o qədər də tanış olmayan Paolo Veronezenin oğlu olan müəllifinin tarixi maraqlandırdı. Karlettonun qorunub saxlanmış üç əsəri böyük ölçülərə malikdir və onlardan biri bizim muzeyin kolleksiyasında saxlanılır. Müdafiə uğurla keçdi və mən qırmızı diplom aldım. Rəsm bir müddət şöbəmizdə qaldı, burada onu muzeyimizdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Britaniyanın Sənət Əsərlərinin Elmi Tədqiqatı və Konservasiyası üzrə Britaniya Şurasının birgə layihəsi çərçivəsində təlim keçirən rəsm əsərlərinin konservasiyası üzrə britaniyalı ekspert Rupert Feterston gördü. O, bu rəssamın əsərlərinin çox az olduğunu nəzərə alaraq, rəsmin daimi ekspozisiyaya daxil edilmədiyinə təəccübləndi. Bərpanı mənim apardığımı öyrənəndə, o, nüansları dəqiqləşdirməklə çoxlu suallar verdi. Yalançı təvazökarlıq etmədən etiraf edirəm ki, britaniyalı bütün suallarına ətraflı cavablar aldı. Azərbaycanda belə səviyyəli mütəxəssislərin olmasını gözləməyən iştirakçı qonaqların müəyyən çaşqınlığını xatırlayıram.
- Məncə, restavrasiyada müəyyən sehr elementi var.
- Niyə də olmasın?! Kənardan görmək olar ki, biz nəyisə qarışdırırıq, nəyisə qaynadırıq, nəyisə çəkirik, bəzən hətta eksponatla danışırıq... Hətta belə bir əlamət var ki, əhvali-ruhiyyəsiz işə başlamaq olmaz. Sənət əsəri, xüsusilə tarixə malik olan, sözümə inanın, emosional əhvali-ruhiyyəyə çox həssas reaksiya verir. Restavratorlar həkimlər kimi “zərər vermə” prinsipi ilə hərəkət etdikləri üçün, eksponata günlərlə yaxınlaşmadığım hallar olur. Ola bilsin, problem ondadır ki, mən yarı rəssam, yarı bərpaçıyam. Adətən, ilham gəlməlidir, mənim halımda isə ilham pəriləri gəlməlidir. Mən konkret əsərə “özümü həsr etmək” üçün qarşısıalınmaz istəyə gəlməliyəm. Bundan sonra isə məni artıq dayandırmaq olmaz.

Sakina MANAFOVA: "Restorers are like doctors: they follow the principle 'do no harm'."
It is an indisputable fact that the mission of restorers is to return works of fine art and objects of everyday life with historical value to their original form for display in contemporary museums. Yet the main tool of a restorer is not their hands, no matter how skilful they may be, but their mind.
The professionalism of a restorer demands profound knowledge, refined artistic taste, virtuoso skill and intuition — qualities that enable them to make the right decisions upon which the fate of a sculpture, painting or icon depends.
Sakina Manafova, chief researcher at the Azerbaijan State Museum of Fine Arts, stresses that the principle of "do no harm" must, without exaggeration, be regarded as the cornerstone of the complex and highly responsible work of restorers. Every historical object of decorative and applied art, or exhibit connected with musical mechanics, is a fragile organism layered with centuries of history. Therefore, before any interference with its structure, one must first ensure that such intervention is justified. At the same time, it is essential to understand that, although restoration involves a degree of creativity, it is above all an interdisciplinary science requiring knowledge across a wide spectrum of fields during training: chemistry, physics, archaeology, history, and more. A restorer must internalise all of this, organise it systematically, and apply it simultaneously in their work.
"Everything has its starting point..."
"My path, which has been shared by nearly all artists in Azerbaijan, began at the Azim Azimzade Art School. After graduating in 2005, I entered the Azerbaijan State Academy of Arts. At the first, I studied painting; at the second, I mastered sculpture. This dual training provides me with a considerable advantage. Paintings, sculptures, porcelain, textiles and similar forms differ only in dimension and surface. I am familiar with the structure and materials of each, having studied and practised them in depth. My understanding of their processes gives me an advantage in terms of the time required for restoration. For instance, when working with porcelain, I know precisely where and how to apply the paint to achieve the desired effect at once."
"But then..."
"I had heard of this profession, yet I knew little about its specifics. My first true encounter came in the classes of Natig Safarov — a distinguished artist-restorer, expert in antiques, honoured artist of Azerbaijan, member of the Union of Artists of Azerbaijan and of the Association of Restorers of the CIS. His lessons were captivating. Long before that, whenever I visited the Azerbaijan National Museum of Art, I always dreamt of working within its walls. When that dream came true, I felt deeply inspired. The profession of a restorer is an endless journey of discovery. In our work, we encounter the individual characteristics of an artist, acquaint ourselves with techniques particular to different periods, and, in practice, we devise new solutions..."
"Could you give an example?"
"Work on the fresco 'Nizami-Pushkin' by Toghrul Narimanbayov at the A. S. Pushkin Library in Ganja, housed in the Huseyniya Mosque during the Soviet era, was both fascinating and challenging. The fresco not only spanned three entire walls but was also in poor condition. On top of that, we faced specific engineering challenges: transferring the fresco to a specially prepared wall, changing its original U-shape into a flat surface. Moreover, parts of the fresco had disintegrated and been lost, requiring us to reconstruct the image. We employed an extraordinary method — dismantling the paint layer and preserving it for later transfer. Nothing like this had ever been attempted before! I will never forget how, in the stifling summer heat and with no proper working or living conditions, our team painstakingly removed the paint layer piece by piece, laying it out on the floor like a mosaic. It was then reassembled on a new surface, restoring it to its former glory. When the work was complete and the fresco had found its new 'home', I felt like a magician, able to conjure beauty from fragments. Today, Narimanbayov's fresco delights both residents of Ganja and visitors alike within the gallery of the Ganja State Philharmonic. Incidentally, during the restoration we discovered that, unlike in his paintings, the artist used different pigments for the murals, which had endured despite the appalling conditions of the room. This was because he knew the specific techniques of mural painting, using, among other materials, blue pigment and a solution of brilliant green."
"What do you gain from discovering such interesting details?"
"From my very first steps in the profession, I understood that a restorer must first of all be an artist. At the same time, I must stress that in our work we engage with paintings, graphic works, sculptures, metal, ceramics, porcelain, textiles and more. In global practice, each of these areas is entrusted to a specialist dedicated to that field. In Azerbaijan, however, owing to historical circumstances, restorers are trained as broad-spectrum specialists. Therefore, anyone considering this career must be ready to work across many fields. There is, indeed, a great deal to learn — and most importantly, one must first learn to be an artist..."
"Could you be more specific, please..."
"I will draw on my own experience. Today, most students see a kind of romantic aura in our profession. I do not deny that such an impression exists among those who are unacquainted with its realities. But... in practice, restoration demands knowledge in many areas, some quite distant from the visual arts. I must acknowledge that young people often lack even the basic 'settings' of our field. For example, sculpture requires knowledge of anatomy, an understanding of form, and the ability to convey it — at least to sculpt competently. Painting requires an understanding of pigments. Frequently, paintings are so extensively damaged that much of the surface must be restored to something close to its original state. For this, one must master the techniques of recreating the palette. It is also vital to know which paints were used during a given period and how to mix modern pigments and solutions to achieve the proper colour range. During training, it is essential to practise the widest variety of visual arts. Later, these experiences reveal themselves in the restoration process, while additional skills are cultivated. This is what makes a future restorer into a true professional. It is impossible to 'make do' with theory alone. That is why, after receiving their diplomas, prospective restorers require at least two more years of practical training in the fundamentals of our craft. Yet I am firmly convinced that without artistic talent, no one can truly become a restorer."
"Today, you are already teaching yourself. What do you focus on?"
"It is evident that at the initial stage of training, all students study the classics. However, I always encourage them to find their own colours and develop their own technique. As a restorer, I can say that selecting a colour scheme for a particular work is a long and technologically complex process. Even the author himself cannot predict what the final palette will be. We therefore work with great care to select the most appropriate colours. I recall that, following the X-ray analysis of Sattar Bahluluzade's paintings, it became evident that he had decided on his palette from the outset. This approach is evident in his works, which typically feature clearly delineated colour strokes, eschewing the conventional mixture of colours typically seen in traditional art.
"The selection of a palette is a personal choice. It is not possible to replicate the experience in its exact form. Even if I provide a student with a step-by-step "recipe". We perceive colour and shade differently; there is no such thing as an absolutely pure colour in nature. The development of these shades marks the commencement of our creative endeavours. It is possible to approach the palette and technique of artists of the past in such a way that they are recognisable, which is important for a restorer. This is achieved through continuous practice and learning from the techniques used by the great painters of that era to achieve their desired effects. For instance, the distinctive yellow colour in Mikayil Abdullayev's paintings is achieved through the application of a first layer (not yellow, I should add) that, when reflected by a ray of light, imparts a unique shade to the second layer. This technique was also employed by Rembrandt in his portraits. At one time, I developed a serious interest in this topic, and I read a lot and watched relevant videos. Fortunately, the internet provides a wealth of information. Self-education is an integral component of our professional development. I regularly share this insight with my students."
"Do you need to have a dialogue with the exhibit before you start working on it?"
"During my training, my teachers frequently emphasised the importance of truly immersing oneself in the painting process, emphasising the necessity of transferring one's observations and interpretations onto the canvas with authenticity and passion. In any case, it is evident that the author must have a fondness for the landscape or still life genre. It is my conviction, based on experience, that artists, even those at the beginning of their careers, must feel a connection to their work when they start painting. It is imperative to develop a strong passion for your chosen profession. Once a choice has been made, a person is dedicated to their chosen path, investing significant amounts of time, energy, expertise and, in some cases, their physical well-being. All patients referred to you can expect to receive the highest standard of care and attention. This approach enables the works to recover and begin to breathe again."
"It is said that each exhibit possesses its own unique 'character'".
"Absolutely! I can assure you that this is evident throughout the entire period of "communication". However, I have developed my own methodology. As you are no doubt aware, our restoration services are not limited to museum exhibits. People bring us items from their personal archives, and at such moments my attention is focused on their owners. It is important to understand that any object absorbs the energy of its owner. The results were positive in some aspects and negative in others. Please be advised that this will also have an impact on the restoration work. It has been demonstrated that even the most straightforward tasks can present challenges when the owner adopts a negative outlook. The most challenging damage can be restored "in one go" when the item aligns with the owner's worldview. This is particularly evident in paintings. It is not an empty claim that paintings carry the energy of the person who painted them. I will not name names, but there are artists whose works present a challenge for me to work on, as I can feel the emotional turmoil, even aggression, of the author so strongly. Upon studying the artist's life and oeuvre, it becomes evident that his paintings serve as a visual articulation of his personality and spirit.  For instance, our museum's collection includes Leonid Zhodayko's Portrait of a Young Woman, which invariably moves me to tears; such humility is written in her gaze. History tells us that this girl died some time after the portrait was painted... Or Friedrich Kaulbach's "Portrait of the Grand Duchess", which I adore. I could stand in front of it for hours, absorbing the light it carries, associated with the personality of Yelizaveta Fyodorovna, a woman with a tragic fate. Have you ever wondered why people love landscapes so much? The answer is simple: the artist who painted the picture was relaxing at that moment! Working on landscapes, and indeed on still lifes, is not associated with deep philosophy, but conveys the peacefulness of nature, even if the subject matter is based on its turbulent manifestations. Landscape painters were, to some extent, engaged in a kind of meditation on nature, which these works still preserve today. I will also touch on the period of socialist realism, which is ambiguous, but that does not diminish its significance in art. Yes, it was subject to ideological constraints, which are reflected in the paintings. But even in this case, true painters used a variety of methods to create works of art. I understand this because in my own practice, there is an aspect of commissioned work that allows me to remain professional rather than being led by personal impulses."
"Are there occasions when personal inclination takes precedence over professional obligations?"
"Such occurrences are, of course, inevitable. While this issue is initially addressed through museum exhibits, there is an opportunity for third-party requests. First and foremost, I consider the individual who has approached me. It is not uncommon for individuals to encounter information online that leads them to believe they have a comprehensive understanding of restoration work. This can sometimes result in attempts to impose their understanding on professionals in the field. I would like to be transparent about the fact that this situation is causing me some concern, which may have a bearing on my final decision regarding the job offer. However, in most cases, professionalism and a genuine concern for the object prevail. I can assure you that I chose this profession and place of work with my heart and soul, and I am prepared to accept the financial consequences. My ambition was to become an artist-restorer. I am confident in my abilities and have no reservations about my capacity to complete the task to the highest standard."
"Even when handling fragile objects?"
"Even when I work with porcelain. The field of restoration is highly specialised and there are few professionals with this level of expertise. It is a highly specialised material that demands unique skills. I would describe my professional development as a gradual process of accumulation. Furthermore, it is imperative that the materials used are of a special nature. Initially, I encountered some challenges when starting my role at the museum. However, I was able to identify the most effective format through careful consideration. My Aries personality was evident in my ability to pause and reflect for a moment. This is not driven by fear, but rather to establish a preliminary plan. A restorer must be able to take calculated risks and correctly navigate the situation of "saving the exhibit." Please be aware that any mistake could potentially have far-reaching and irreversible consequences. In this regard, expertise in technology and materials can be a significant asset. In my case, I prefer to gain knowledge through practical experience. I am interested in exploring various compositional approaches. Today, our department has unique developments in porcelain that no one else has. These findings were obtained through experimental research. Natig Safarov and I have spent the last four years developing a base of local materials that can be used safely in our work. This has enabled us to complete tasks independently and without reliance on other suppliers. This commitment to restoration began eighteen years ago. From the outset, I have been interested in the composition of the materials used in the restoration of various exhibits, their capabilities and methods of application. I closely monitored how various materials, including metal, ceramic, porcelain, paintings and textiles, reacted to them. I am pleased to report that I have even used nail care products on porcelain. I am always on the lookout!"
"It is fair to say that in almost 15 years of professional activity, practically all of the items in the Azerbaijan National Museum of Art's collection have passed through your hands."
"Almost 80% of them have passed through Natig Safarov's and my hands. I can provide full histories for each of them, including dates. This is despite the fact that my memory is not generally strong. However, when it comes to museum exhibits, it is as if a specific computer program is activated. Our department has undergone significant expansion since its inception, with the initial team consisting of just two members. I was fully engaged in the care of the exhibits. Therefore, I am able to supervise younger specialists more efficiently in the current professional environment. Consequently, the responsibility entrusted to them also increases significantly. After all, I am entrusted with handling assets of the same significance as our country's gold and foreign exchange reserves. I have visited museums in various countries, and I can assure you that our museum's collection is of an equivalent standard to those I have seen. This product is both luxurious and diverse, and it is rare to find such a concentrated range of products in a single space. Allow me to provide an example. I recently had the opportunity to restore a painting by the Italian Renaissance artist Carletto Caliari. I found the theme of the crucifixion in the classical genre appealing, and I selected it for my master's thesis defence.
"In 2023, I became the second master's student specialising in the restoration of paintings at the University of the Arts. I was intrigued by this painting due to its composition, colour scheme, lighting solutions and its suitability for restoration work. In addition, I was interested to learn about the history of the work itself and its author, who I discovered to be the son of Paolo Veronese. He is not as well known to the public as his father. The three surviving works by Carlotto are large in size, and one of them is kept in our museum's collection. The defence was successful, and I was awarded a red diploma. The painting remained in our department for some time, where it was seen by British painting conservation expert Rupert Fetherstone, who was conducting training at our museum as part of a joint project between the Azerbaijan National Museum of Art and the British Council for Scientific Research and Conservation of Artworks in the United Kingdom. He was surprised that the painting was not part of the permanent exhibition, as there are very few works by this artist. Upon learning that I had carried out the restoration, he asked many questions to clarify the details. I can confirm that the Briton received comprehensive answers to all of the questions. I recall some surprise among the guests present, who did not expect Azerbaijan to have specialists of such a high calibre."
"In my professional opinion, the restoration process incorporates a certain element of magic."
"And why not?! From the outside, visitors can observe us engaged in a variety of activities, including the mixing, cooking and application of various substances, and occasionally engaging in dialogue with the exhibit. It is a commonly held belief that it is essential to be in the right frame of mind to commence work. A work of art, especially one with a history, is very sensitive to emotional moods. As with medical professionals, restorers must possess a certain level of expertise. As restorers adhere to the principle of "do no harm", it is not uncommon for me to abstain from approaching an exhibit for several days. Perhaps the issue lies in my dual role as both an artist and a restorer. As always, the inspiration must come from within, or in my case, from my team. I must cultivate an irresistible desire to dedicate myself fully to a particular task. And once I have mustered the courage, there will be no stopping me."