Azərbaycanda təhqiramiz adlar: sosial fenomen, hüquqi normalar və dövlətin rolu
Valideynlərin övladlarına verdiyi absurd adlar mövzusu mütəmadi olaraq Azərbaycan mediasında müzakirə edilir. Lakin bu haqda mütəmadi yazılan yazılara, verilən izahlara baxmayaraq, problem hələ də qalır, bu isə onun davamlı xarakter daşıdığını göstərir. Bəli, Azərbaycanda övladlarına qeyri-adi və ya Azərbaycan mənşəli olmayan adları verməyi xoşlayan valideynlər var. Məsələn, «X» və ya «D», yaxud mənşəyi məlum olmayan «Mansa», «Jekad», hətta «Xiyar», «Arxbala», «İngilis» və s.
Terminologiya Komissiyasının sədr müavini Sayalı Sadıqova deyir ki, bu məsələ daim gündəmə gəlirsə, müəyyən qənaət hasil olunur: uşaqlarına «Rəzil», «Kündə», «Şikayət», «Təcridxana» kimi adlar verməyə çalışan valideynlərin, güman ki, psixi pozuntuları var. Həqiqətən də, bir valideyn niyə övladına onun ləyaqətini alçaldan, gələcək həyatını çətinləşdirə biləcək ad versin?
Hesab olunur ki, bəzi valideynlər ana dilini kifayət qədər bilmədiyindən, yaxud sahədə övladının nadir ad daşımasını istədiyindən belə qərarlar verirlər. Nəticədə, bəzən ortaya Azərbaycanın ad ənənələrinə uyğun olmayan adlar, lazımsız predmet adları, absurd və gülünc söz birləşmələrindən ibarət, ya da tam xarici mənşəli, milli kontekstdən uzaq, mənasız adlar çıxır. Bəzi valideynlər isə elə adlar uydururlar ki, onun mənasını heç özləri də bilmirlər.
Ad, yoxsa damğa?
Ad sadəcə sənəddə yazılan hansısa söz deyil. Ad insanın şəxsiyyətini formalaşdırır, özünə qiymət verməsinə təsir göstərir, ətrafdakılar insanı həm də adına görə qəbul edirlər. «Rəzil» və ya «Şikayət» kimi adı daşıyan uşaq əslində elə uşaqlıqdan istehzalı münasibətə, sosial təcridə, psixoloji travmaya məhkumdur. Bu, onun həyatını alt-üst edə, insanı şəxsiyyət kimi elə ilkin mərhələdəcə «sındıra» bilər. Burada ortaya tamamilə haqlı bir sual çıxır: qəribə motivləri ilə uşaqlarına sağalmaz mənəvi zərbə vuran valideynlərin bu addımı atmasına icazə verilməlidirmi? Aydındır ki, məsələyə dövlət müdaxilə etməlidir.
Valideynlər övladlarını hələ ad seçimindəcə alçaldırlarsa, bu, ailədə qeyri-sağlam mühitin yaranmasına aparıb çıxara bilər. Bəlkə də, bu mənada, hüquqlarının və gələcəklərinin qorunması üçün onların nəzarətə, müdafiəyə ehtiyacı var.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyası ümumilikdə Azərbaycan dilinin qorunması və mühafizəsində mühüm rol oynayır. Adlarla bağlı məsələdə isə komissiyanın əsas funksiyası uşağa zərər verə biləcək, yaxud dil normalarını pozan adlardan istifadənin qarşısının alınmasıdır. Valideynlər bu meyarlara cavab verməyən adı qeydiyyatdan keçirmək istəyirlərsə, komissiya onlara bunun hansı səbəbdən problemli ola biləcəyini izah edir, səbəbləri açıqlayır. Belə valideynlərə alternativ variantlar da təklif olunur, adlar lüğətindən istifadə edə biləcəkləri onların nəzərinə çatdırılır. Ən sonda isə qeyri-adi adın qeydiyyatından qanuni əsaslarla imtina olunur.
Bu təcrübə həm Azərbaycan mədəni və dil kimliyinin qorunmasına, həm də uşaqların qeyri-adi adlarla bağlı qarşılaşa biləcəkləri sosial və psixoloji problemlərdən müdafiəsinə xidmət edir. Belə hallar, eyni zamanda dövlət qurumları ilə cəmiyyət arasında faydalı dialoqun əhəmiyyətini bir daha ortaya qoyur.
Nə olar, nə olmaz?
Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən uşaqlara təhqiramiz, istehza yaradan, cinsiyyətə uyğun olmayan və ya uşağın maraqlarına zərər verə biləcək adların qoyulması qadağandır. Valideynlər uşağa birdən artıq da ad verə bilməzlər (Məmmədhəsən, Əliəkbər kimi mürəkkəb adlar istisna olmaqla). Ailə Məcəlləsinə görə ad, soyad və ata adının dəyişdirilməsi yalnız uşağın 18 yaşına çatmasından sonra mümkündür.
Terminologiya Komissiyası indiyədək dəfələrlə aqressiya ifadə edən (məsələn, Hitler, Stalin), istehza yarada biləcək (məsələn, Traktor, Kombayn, Limonad, Pişik, Ben Laden) kimi adların qeydiyyatını qadağan edib. Yaxud çox uzun (iki və ya üç sözdən ibarət olan) və ya səslənməsi baxımından natamam (üç səsdən az olan) adların da qeydiyyatı qadağandır.
İşıqfor sistemi
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun məlumatına görə, adların qeydiyyatında işıqfor prinsipindən istifadə olunur: yaşıl siyahı – milli və mədəni dəyərlərə uyğun adlar; sarı siyahı – gülüş doğuran və ya yersiz təsir bağışlayan adlar; qırmızı siyahı – qəti qadağan edilmiş adlar. Məsələn, təcavüzkarların adları və ya təhqiramiz ifadələr. Bəzi hallarda ilkin olaraq qeydiyyatına icazə verilməyən adların məhkəmə qərarı ilə qoyulmasına nail olunur. Buna uşağın qohumlarının arasında həmin adın daşıyıcısı olduğu halda da göz yumulur.
Hüquq mühafizə orqanları və sosioloqlar hesab edirlər ki, mənfi adlarla bağlı məhdudiyyətlərin tətbiqi uşağın maraqlarının və psixoloji sağlamlığının müdafiəsi üçündür.
Problem tək bizdə deyil
Qeyri-adi, uşağa zərər verə biləcək adlarla bağlı problem təkcə Azərbaycana xas deyil. Bir çox ölkədə, xüsusilə Avropa və Asiya ölkələrində adların qeydiyyatı ilə bağlı ciddi qanun və qaydalar mövcuddur. Məsələn, Almaniyada bu məsələyə xüsusilə həssas yanaşılır. Orada ad uşağın cinsini bəlli etməli, soyad olmamalı, əşya və ya məhsul adına bənzəməməlidir. Məsələn, Almaniyada oğlan uşağına Matti adını vermək olmaz, çünki o, qız adı kimi səslənir. Eyni zamanda bu ölkədə Lucifer, Adolf Hitler kimi adlar da məlum səbəblərdən qadağandır.
İsveçrədə isə valideynlər övladlarına ad qoymaq üçün İsveç Vergi Agentliyindən razılıq almalıdırlar. Orada bu sahədə ən məşhur hadisələrdən biri valideynlərin uşaqlarına Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 («Albin» oxunur) adını vermək istəməsilə bağlı olub. Valideynlər bununla adlarla bağlı sərt qaydalara etirazlarını bildirməyə çalışıblar. Amma təbii ki, dövlət onun qeydiyyatına icazə verməyib. İsveçrədə İkea və Metallica kimi adlar da qadağandır. Bu, yüzlərlə nümunədən yalnız bir neçəsidir.
Göründüyü kimi, müxtəlif ölkələrdə bu məsələyə eyni motivasiya ilə yanaşılır – məqsəd uşağın hüquq və maraqlarının qorunmasıdır. Mədəni fərqliliklərə baxmayaraq, məqsəd birdir: ad uşaq üçün əzab, kompleks mənbəyinə çevrilməməli, dil və mədəni normalar qorunmalıdır.
Bu, niyə vacibdir?
Ad insanın «geyəcəyi» ilk kimlik, onun ömür boyu daşıyacağı ilk və ən mühüm eyniləşdirmə vasitəsidir. Odur ki, uşağa «Xiyar», «Arxbala», «Bombəxadur» və bu kimi başqa gülünc adlar vermək sadəcə qeyri-adilik yox, cəmiyyət və dövlətin də diqqəti tələb edən «SOS» siqnalıdır. Belə halların arxasında məsuliyyətsizliklə yanaşı, psixoloji qeyri-sabitlik, hətta uşaq üçün potensial təhdid də dayana bilər.
Bu mənada aydındır ki, belə ailələr sosial xidmətlərin nəzarətində olmalı, uşaqlar isə qeyri-adekvat fantaziyaların qurbanına çevrilməməlidirlər. Əks halda onlar bütün həyatları boyu hansısa alçaldıcı adın ağır yükünü daşımalı olacaqlar.
Ad psixoloji rahatlıq və özünə hörmətin formalaşmasında mühüm rol oynayır. Odur ki, qadağan olunmuş adların siyahısı aydın və başadüşülən, apellyasiya proseduru isə şəffaf və əlçatan olmalıdır. Valideyn uşağı ad qoyarkən bilərəkdən qurban vəziyyətinə salırsa, sosial xidmətlər məsələyə müdaxilə etməlidir, çünki bu prosesdə birbaşa uşağın maraqları nəzərə alınmalıdır.
Bununla yanaşı, balansın qorunması da vacibdir – uşaqların qorunması, dil normalarına riayət olunması və mədəni müxtəlifliyə hörmət eyni dərəcədə vacibdir.

«ЧТО В ИМЕНИ ТВОЕМ?»
Тема необычных и абсурдных имен, которые родители дают своим детям, периодически становится предметом обсуждения в азербайджанских СМИ. Несмотря на регулярные публикации и разъяснения, проблема остается, что указывает на ее устойчивый характер. Да, в Азербайджане есть родители, которые пытаются дать своим детям необычные или не имеющие азербайджанского происхождения имена. Такие, как Х или Д, или же которые вообще непонятно откуда и зачем пришли - вроде Манса, Жекад, а также обозначающие названия чего-то - Xiyar (Огурец), Arxabala, Ingilis.
Заместитель председателя Терминологической комиссии при Кабинете министров Азербайджана Саялы Садыгова заметила, что возникновение этого вопроса с таким завидным постоянством наталкивает на мысль, что родители, пытающиеся дать своим детям имена типа Rəzil (Позорный), Kündə (Лепешка), Şikayət (Жалоба), Türmə (Тюрьма), скорее всего имеют психические отклонения. Действительно, трудно понять, по какой причине мать или отец хотят дать ребенку имя, которое изначально унижает его достоинство и может усложнить ему жизнь.
Считается, что некоторые родители либо недостаточно знают свой родной язык, либо же просто хотят, чтобы имя их ребенка было уникальным. Это желание может привести к выбору довольно нелепых имен, которые совершенно не соответствуют азербайджанским нормам (могут обозначать предметы, представлять собой абсурдные сочетания слов, вызывающих лишь насмешки у окружающих) или имеют иностранное происхождение (имя может быть распространено в других странах, но чуждо здесь и не вписывается в национальный контекст), либо не имеют какого-то смысла. Некоторые родители придумывают имена, значение которых сами же не понимают.
Имя или клеймо
Имя - не просто какое-то слово в документе. Оно формирует личность, влияет на самооценку, по нему ребенка воспринимают окружающие. Ребенок с именем Позор или Жалоба фактически обречен на издевательские насмешки, социальную изоляцию и психологическую травму с самых ранних лет. Подобное клеймо может разрушить жизнь человеку и сломать его уже на ранних этапах становления. Возникает вполне законный вопрос: стоит ли позволять родителям, движимым странными мотивами, наносить столь непоправимый моральный ущерб своим детям? Очевидно, что государство должно вмешаться.
Если родители сознательно унижают своего ребенка еще на этапе выбора имени, это может указывать на неблагополучный микроклимат в семье. Возможно, они нуждаются в проверке и поддержке, чтобы защитить права и будущее ребенка.
Терминологическая комиссия играет важную роль в сохранении и защите азербайджанского языка в целом. В вопросе имен ее задача - предотвратить использование тех, которые могут нанести вред ребенку или размыть языковые нормы. В случаях, когда родители пытаются зарегистрировать неподходящее имя, комиссия объясняет причины отказа, указывая, почему оно может быть проблематичным. Предлагает альтернативы. Советует использовать словари имен, чтобы помочь в выборе подходящего варианта. В крайнем случае отказывает в регистрации на законных основаниях.
Эта практика помогает поддерживать культурную и языковую идентичность Азербайджана, защищая детей от возможных социальных и психологических проблем, связанных с необычными именами. Подобные ситуации подчеркивают важность диалога между государственными органами и обществом.
Что можно, а что нельзя?
По закону в Азербайджане запрещено давать детям оскорбительные, саркастические, не соответствующие полу или наносящие вред интересам ребенка имена. Родители также не могут дать ребенку несколько имен - разрешено только одно (за исключением сложных составных форм вроде Маммадхасан или Алиакбер). Согласно Семейному кодексу, изменить имя, фамилию или отчество можно лишь по достижении 18 лет.
Терминологическая комиссия неоднократно запрещала регистрацию имен, символизирующих агрессию (Гитлер, Сталин), тех, что могут вызывать насмешки (Трактор, Комбайн, Лимонад, Пишик, Бен Ладен), а также слишком длинных (двух- или трехсловных) или неполноценных по звучанию (менее трех звуков).
Система светофора
По данным Института информационных технологий НАНА, в регистрации имен используется принцип светофора: зеленый список - имена, соответствующие национальным и культурным ценностям; желтый список - те, что вызывают насмешки или звучат неуместно; красный список - имена, которые строго запрещены. Например, имена агрессоров или оскорбительные слова. Нередки случаи, когда имя первоначально отклоняется, но затем регистрируется после обращения в суд или подтверждения существования родственников с таким именем.
Правоохранители и социологи считают, что ограничение по поводу негативных имен - это защита интересов ребенка и его психического здоровья.
Не только у нас
Проблема с необычными именами, которые могут нанести вред, актуальна не только в Азербайджане. Многие страны, особенно в Европе и Азии, имеют строгие законы и правила, регулирующие процесс регистрации имен. В Германии, скажем, немецкие власти очень строго подходят к этому вопросу. Имя должно указывать на пол ребенка, не быть фамилией, названием предмета или товара. Там, например, отклонены имена Matti (для мальчика, так как оно звучит как женское), Lucifer и Adolf Hitler (по понятным причинам).
А в Швеции, чтобы зарегистрировать имя, родители должны получить одобрение от Шведского налогового агентства. Одной из самых известных историй является случай, когда родители пытались назвать своего сына Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (произносится как Альбин) в знак протеста против строгих правил. Разумеется, в регистрации было отказано. Отклонены также имена Ikea и Metallica. И это только малое число примеров, которые можно привести.
Как видно, мотивация у властей разных стран одна и та же - защита прав и интересов ребенка. Несмотря на культурные различия, цель всегда одна: не допустить, чтобы имя стало причиной страданий и комплексов, сохранить языковые и культурные нормы.
Почему это важно?
Имя - это первая и главная «одежда» человека, то, с чем он идет по жизни. Попытка назвать ребенка Хияр, Архабала, Бомбахадур и другими нелепыми именами во множественных вариантах - не эксцентричность, а тревожный сигнал, требующий внимания общества и государства. За каждым подобным случаем могут скрываться безответственность, психологическая нестабильность или даже потенциальная угроза для ребенка. Поэтому очевидно: такие семьи должны быть в поле зрения социальных служб, чтобы дети не становились жертвами странных фантазий и не несли тяжелое бремя оскорбительного имени всю жизнь.
Имя формирует психологическое спокойствие и самооценку. Поэтому список запрещенных имен должен быть четким и понятным, процедура апелляции - прозрачной и доступной, а если родители сознательно ставят ребенка в положение жертвы через имя, стоит задуматься о вмешательстве социальных служб - это в его интересах.
При этом необходимо обеспечивать баланс - защиту детей, соблюдение языковых норм и уважение к разнообразию.