Yatsek OLÇAK: "Son on ildə heç bir siqaret fabriki tikmədik, lakin alternativ məhsullar üçün on altı fabrik tikdik"
Dubayda “Philip Morris International”ın (PMI) təşkilatçılığı ilə “Technovation 2025” konfransı keçirilib. ABŞ-də təsis edilmiş və 100-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən, dünyanın ən böyük tütün şirkətlərindən biri olan PMI ənənəvi siqaretlərdən az riskli tüstüsüz alternativlərə keçidi hədəfləyən strategiyası ilə tanınır.
Tədbirdə şirkət öz nailiyyətlərini və tüstüsüz alternativlərlə bağlı planlarını təqdim edərək yenidən strateji məqsədini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, “Philip Morris International” özünün flaqman məhsulu olan IQOS-un (PMI tərəfindən hazırlanmış və təqdim edilmiş tütün qızdırma sistemi) istehsalından bu yana tədqiqat və inkişafa 14 milyard dollardan çox sərmayə qoyub.
Bu gün dünyada 40 milyondan çox siqaret çəkən insan tüstüsüz alternativlərə keçib. PMI investisiyalarının 99%-dən çoxunu məhz bu sahəyə yödəldir və artıq tüstüsüz alternativlər şirkətin ümumi gəlirinin 40%-dən çoxunu təmin edir.
Konfrans zamanı elmi tədqiqatlar, innovasiyaların rolu və qanunvericilik tənzimləməsi ilə bağlı çağırışlar daxil olmaqla PMI transformasiyasının əsas aspektləri müzakirə edilib. Yaponiya və İsveç kimi ölkələrin təcrübəsinə xüsusi diqqət yetirilib. Yaponiyada siqaret çəkmə səviyyəsi tüstüsüz məhsulların tətbiqindən sonra 50% azalıb, İsveçdə isə 2022-ci ilin məlumatına əsasən, böyüklər arasında siqaret çəkmə səviyyəsi cəmi 5,6% təşkil edib və bu da Avropada ən aşağı göstəricilərdən biridir.
Konfrans çərçivəsində “R+” müxbiri PMI-nin baş direktoru Yatsek OLÇAK ilə görüşüb. O, nəşrimizin suallarını cavablandıraraq, tütün sənayesinin gələcəyi ilə bağlı baxışlarını və şirkətin tüstüsüz məhsullara keçid strategiyası ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
- PMİ ənənəvi siqaret istehsalından tam imtina etməyi hədəfləyirsiniz. Lakin bir çox ekspertlər hesab edirlər ki, siqaret biznesi əsas gəlir mənbəyi olaraq qaldıqca bu hədəf həddindən artıq iddialıdır. PMI-nin siqaret istehsalını dayandıracağı konkert ili söyləmək olarmı? Öz biznesinizi ən gəlirli məhsuldan imtina etməyə necə inandırırsınız?
- Bu suala düzgün cavab vermək üçün istehlakçıların tüstüsüz məhsulları qəbul etməyə hazır olub-olmadığını təhlil etmək lazımdır. Tüstüsüz məhsullarımızla iştirak etdiyimiz təxminən yüz bazarda siqaret çəkənlərin alternativlərə baxdıqlarına, onlar haqqında öyrənməyə, sınaqdan keçirməyə və onlara keçməyə hazır olduqlarına dair kifayət qədər sübutumuz var. On ilə istehlakçılarımızın sayı 40 milyona çatıb, bir il ərzində bütün dünyada 150 milyard IQOS stikini satırıq. Bu, ildən-ilə tələbatın artdığını göstərir.
Bu məsələdə mühüm məqam odur ki, hansı ölkələr ənənəvi siqaretə alternativləri satmağa icazə verir və biz insanların qərar qəbul edə bilməsi üçün hansı ölkələrdə istehlakçıya o məhsullar haqqında danışa bilirik? İnsanlara məlumata çıxış, nümayəndələrlə görüşmək, məhsulu sınaqdan keçirmək imkanı verilməlidir. Onların icazəli olduğu və ünsiyyətin mümkün olduğu ölkələrdə siqaret satışları ildə təxminən 7-10% azalır.
Götürək Yaponiyanı: IQOS-un tətbiqindən on il sonra orada siqaret çəkmə səviyyəsi 50% azalıb - cəmi on il ərzində! Hesab edirəm ki, Yaponiya kimi bir ölkədə növbəti on il ərzində (bəlkə də bir az daha çox) siqaret çəkməni demək olar ki, tamamilə aradan qaldırmaq mümkündür. Lakin əgər biz Yaponiyadan fərqli bir ölkəyə, məsələn, siqaretlərə icazə verilən, lakin alternativlərin qadağan olunduğu Türkiyəyə getsək, o zaman cari məntiqə görə siqaret çəkmə iki yüz il sonra da davam edəcək.
Buna görə də “siqaretləri nə vaxt satmağı dayandıracağıq” sualına belə cavab verirəm: bu, bizimlə deyil, istehlakçı ilə bağlı məsələdir. İstehlakçı almağı dayandırdığı zaman bazar dəyişəcək. Əgər mən sabah ənənəvi siqaretlərin satışını dayandırsam, istehlakçılar ya rəqiblərə, ya da qeyri-qanuni məhsullara yönələcəklər. Dünya qeyri-leqal tütün məhsulları ilə doludur. Buna görə də fərqli düşünmək lazımdır: əgər biz istehlakçıların seçimini dəyişməsək, siqaret çəkməyin riski barədə xəbərdarlıq etməsək, onları tərgitməyə motivasiya etməsək, alternativlər təqdim etməsək, o zaman siqaret çəkmə bizimlə daha uzun müddət qalacaq.
- İctimai sağlamlıq sahəsini təmsil edən və ənənəvi olaraq hər hansı bir tütün şirkətinə qarşı çıxan tənqidçiləri PMI transformasiyasının sadəcə gözəl piar deyil, real kurs olduğuna necə inandırmağı planlaşdırırsınız? Elmi nəşrlərdən əlavə hansı konkret addım etimadsızlıq səviyyəsini prinsipial şəkildə azalda bilərmi?
- Çox şadam ki, biz on il əvvəl tənqidçilərimizi dinləmədik. Əgər o zaman onlara qulaq assaydıq, biz IQOS buraxmayacaq və siqaret satmağa davam edəcəkdik. Ən azı bu gün biz 150 milyard IQOS stiki satdığımız zaman, bilirəm ki, bu, 150 milyard siqaret deyil. Bu rəqəmlər hər şeyi ifadə edir: tüstüsüz məhsullarımızın 40 milyon istifadəçisi keçmiş siqaret çəkənlərdir. Şirkətimiz faktiki olaraq siqaret çəkənlərin sayını 40 milyon azaldıb. Bu, böyük və hiss olunan bir rəqəmdir.
Bundan başqa, biz tədqiqat, inkişaf, fabriklərin tikilməsi və s. sahələrə 14 milyard dollar sərmayə qoymuşuq. Bu, “Philip Morris” kimi bir şirkət üçün belə, niyyətin ciddiliyini nümayiş etdirən çox əhəmiyyətli məbləğdir. Son on ildə biz bir siqaret fabriki tikməmişik, amma tüstüsüz məhsullar üçün on altı fabrik inşa etmişik.
Beləliklə, ən güclü sübut real nəticələrdir: alternativlərə keçən və siqaretlərə qayıtmayan milyonlarla insan, əhəmiyyətli sərmayələr və infrastruktur. Məhz bu, “imic” ritorikasını azaldır və transformasiyanı hiss olunan edir.
- Azərbaycan “aparıcı bazar” adlandırılır. Bu ölkədə sizin açıqlamalarınıza görə, PMI-nin gəlirinin 100%-i tüstüsüz seqmentə düşür. Belə effektli nəticəyə necə nail olunub: qanunlar, istehlakçılar, marketinq və ya amillərin birləşməsi hesabına? Və hazırda Azərbaycan təcrübəsindən hansı əsas dərsi digər inkişaf edən bazarlara köçürürsünüz?
- Konkret olaraq Azərbaycana gəlincə. Sizə məntiqli gəlmir ki, biz 2 milyon siqaret çəkənin olduğu Azərbaycan bazarına daxil olanda, IQOS ilə bahalı texnoloji yarışa atılmamışdan qabaq “premium” imicli, yüksək gəlirli ənənəvi siqaretləri status və müstəsnalıq simvolu kimi “təqdim edə” bilərdik! Lakin biz bunu etmədik. Sizin bazarda ilk məhsulumuz tüstüsüz siqaretlərdir.
Azərbaycanda bir tərəfdən hökumət məhsullar arasındakı fərqi tanıyıb. Bu, fərqli vergi yükündə, vergi dərəcələrində əks olunub və bu, müsbət siqnaldır. Amma bu, hər şey deyil. Hazırda ən vacib problem marketinq və kommunikasiyadır: istehsalçıların hansı azadlığı var və siz məhsulu siqaretlərdən necə fərqləndirə bilərsiniz. Bazarda siqaret çəkənlərin alternativ müxtəlifliyi olduqda və onlar düzgün məlumatlandırıldıqda, əksəriyyəti balanslaşdırılmış qərar qəbul edir. Hazırda Azərbaycanda məhsullara icazə verilir, lakin bu sahəni tənzimləyən mexanizmlər baxımından onlar faktiki olaraq siqaret kimi təqdim olunur. Bu isə kommunikasiyaya və marketinqə məhdudiyyətlər yaradır. Mən nəzərəçarpan reklamdan bəhs etmirəm. Söhbət istehlakçının məhsul haqqında məlumat almaq hüququndan gedir. Məhz mövcud amillərin birləşməsi - istehlakçının yeni şeyləri sınaqdan keçirməyə hazır olması, bazar ekosistemi və kommunikasiya üçün süni əngəllərin olmaması - sürətli effekt verir. Azərbaycan təcrübəsi ilə bağlı əsas dərs budur: əgər siz məhsullar arasındakı fərqi qəbul edirsinizsə və insanlara məlumat almağa və alternativləri sınaqdan keçirməyə imkan verirsinizsə, keçid tez baş verir.
- Bir çox ölkələrdə, xüsusilə Braziliya və ya Türkiyə kimi ölkələrdə, tüstüsüz alternativlər qadağan edilib, siqaretlər isə qanuni olaraq qalır. Beynəlxalq tənzimləmədəki belə ziddiyyəti necə izah edirsiniz və hökumətlərə hansı vahid elmi əsaslı yanaşmanı təklif edərdiniz?
- Bu, tamamilə məntiqdən kənar və elmə əsaslanmayan, keçmişdə ilişib qalan siyasətdir: daha az zərərli alternativləri qadağan etmək və eyni zamanda, nikotinin ən zərərli formasından istifadəyə icazə vermək. Məlum olduğu kimi, Braziliya və Türkiyə bir sıra tütün məhsullarını demək olar ki, tamamilə qadağan edib və onlar öz sərt antitütün siyasəti ilə fəxr edirlər. Amma xalis nəticə necədir? Siqaret satışları azalmır, əksinə, artır! Bu dövlətlər açıq və aşkar olan məsələni qəbul etmək əvəzinə, mahiyyətcə öz vətəndaşlarının ən yaxşı alternativlərə çıxışını rədd edirlər: qırx illik bu cür siyasətdən sonra hələ də milyonlarla insan siqaret çəkir. Bu, təhlükəsizlik kəmərlərini qadağan etdikdən sonra avtomobilləri satmağa davam etməyə bənzəyir.
Siqaret çəkənləri siqareti tərgitməyə məcbur etmək üçün etdiyimiz hər şey haqqında düşünün: şokedici tibbi xəbərdarlıqlardan və marketinq qadağalarından tutmuş bu məhsuldan istifadənin məhdudlaşdırılmasına və siqaretlərə qoyulan həddindən artıq yüksək aksiz vergilərinə və qiymətlərə qədər. Və yenə də insanlar siqaret çəkməyə davam edirlər. Aydındır ki, insanlar siqaret çəkməyi sevirlər, demək, yanaşmanı dəyişməyin vaxtı yetişib. Qadağan etmək yox, sağlamlıq üçün riski azaldan alternativlər təklif etmək lazımdır. Eyni zamanda, insanlara real alternativlər təqdim edilən ölkələrdə siqaret çəkməyin əhəmiyyətli dərəcədə azalmasını müşahidə etmək mümkündür: artıq Yaponiya və İsveç nümunələrində olduğu kimi. Alternativlərin qadağan olunduğu ölkələrdə isə siqaret çəkənlərin sayı artır  və onlar artıq onlarla il geridə qalırlar.
Elmi əsaslı yanaşma sadədir: tənzimləmə riskə mütənasib olmalıdır. Əgər məhsul sübut edilmiş şəkildə zərəri azaldırsa, onu yetkinlik yaşına çatmayanların əlçatanlığına qarşı qoruyucu tədbirlərə riayət etməklə, siqaretlərdən fərqli şəkildə tənzimləmək lazımdır. Tənzimləyicilər texnologiyaların qadağan edilməsi haqqında deyil, keçidi necə stimullaşdırmaq haqqında düşünməlidirlər: elektromobillərdə olduğu kimi (infrastruktur, vergi güzəştləri və s.). Əgər məhsul siqaret çəkmə səviyyəsini ildə 7% azaldırsa, bu göstəricini necə ikiqat artırmaq barədə düşünmək lazımdır.
Əks halda biz vaxt itirmək və əhalinin sağlamlığına müsbət təsiri təxirə salmaq riski ilə üzləşirik. Əgər dürüst və praqmatik olmaq istəyiriksə, PMI-nin öz strategiyasının təməli kimi gözəl şəkildə ifadə etdiyi üç əsas prinsipi qəbul etməliyik. Onlar belə səslənir: “Əgər siqaret çəkmirsinizsə, başlamayın. Əgər siqaret çəkirsinizsə, tərgidin. Əgər tərgitmək mümkün deyilsə, keçid edin-dəyişin”. Arxaik qadağalar üzərində deyil, məhz üçüncü hissə - siqaret çəkənin “keçid etmək” hüququ - üzərində ağıllı siyasət qurulmalıdır.
“Philip Morris International” şirkəti öz strategiyasını elmi əsasda qurur və vacib ideyanı əsas götürür: sağlamlığa zərər nikotindən və tütünün özündən deyil, tütünün yanma məhsullarından vurulur. Məhz buna görə PMI tüstüsüz alternativlərə diqqət yetirir və siqaret çəkənlərə ətrafdakılar üçün zərəri eyni zamanda azaldan, aşağı riskli real variantlar təklif edir.
Yaponiya, İsveç və Azərbaycanın təcrübəsi göstərir ki, istehlakçı məlumata və təhlükəsiz məhsullara çıxış əldə etdikdə, şüurlu seçim edə bilir. Elmi əsaslı yanaşma innovativ texnologiyalarla birlikdə PMI-yə təkcə siqaret satışlarını azaltmağa deyil, həm də bütün dünyada milyonlarla insan üçün siqaret çəkmənin vurduğu zərəri real şəkildə azaltmağa imkan verir: həm siqaret çəkənlərin özləri, həm də ətrafdakılar üçün.
Beləliklə, Yatsek Olçakın fikrincə, tütün sənayesinin gələcəyi tüstüsüz məhsullara keçiddədir, burada tənzimləmə, texnologiyalar və istehlakçıların maarifləndirilməsi qlobal transformasiya və əhalinin sağlamlığının əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılması üçün şərait yaradır.

Яцек ОЛЧАК: «За последние десять лет мы не построили ни одной сигаретной фабрики, но построили шестнадцать фабрик для альтернативной продукции»
Автор: Сабира АЛАКБАР, Баку-Дубай-Баку
В Дубае прошла конференция PMI Technovation 2025, организованная Philip Morris International (PMI). Это одна из крупнейших мировых табачных компаний, основанная в США, с операциями более чем в 100 странах. PMI известна своей стратегией трансформации, целью которой являются отказ от традиционных сигарет и переход на бездымные альтернативы с пониженным риском. На мероприятии компания представила свои достижения и планы в области бездымных альтернатив, вновь подчеркнув стратегическую цель.
С момента запуска флагманского продукта IQOS (система нагревания табака, разработанная и представленная PMI) компания инвестировала более $14 млрд в исследования и разработки. На сегодняшний день более 40 млн курильщиков по всему миру перешли на бездымные альтернативы, на которые приходится свыше 99% инвестиций PMI. В 2025 году бездымные альтернативы уже составляют более 40% валовой выручки компании.
В ходе конференции обсуждались ключевые аспекты трансформации PMI, включая научные исследования, роль инноваций и вызовы, связанные с законодательным регулированием. Особое внимание уделялось опыту таких стран, как Япония и Швеция. В Японии уровень курения снизился на 50% после внедрения бездымных продуктов, а в Швеции, по данным 2022 года, уровень курения среди взрослых составил всего 5,6%, это один из самых низких показателей в Европе.
На полях конференции корреспондент R+ встретился с генеральным директором PMI Яцеком ОЛЧАКОМ, который любезно согласился ответить на вопросы нашего издания, поделился видением будущего табачной индустрии и стратегией компании в переходе на бездымные продукты.
- Вы (компания) поставили цель полностью отказаться от сигарет. Однако многие эксперты считают эту задачу чрезмерно амбициозной, пока сигаретный бизнес остается основным источником прибыли. Можно ли назвать реальный год, когда PMI перестанет производить сигареты? Как вы убеждаете свой же бизнес отказаться от самого прибыльного продукта?
- Чтобы правильно ответить на этот вопрос, нужно проанализировать, готовы ли потребители принять бездымные продукты? У нас есть достаточно доказательств с почти ста рынков, где мы присутствуем с нашими бездымными продуктами, что курильщики рассматривают альтернативы, готовы узнавать о них, пробовать и переходить на них. Спустя десять лет у нас уже 40 млн потребителей, за год мы продали 150 млрд стиков IQOS по всему миру. Это говорит о том, что из года в год спрос растет.
Важный момент - в каких странах нам разрешено продавать альтернативы курению и где мы можем о них говорить с потребителем, чтобы тот мог принять решение? Людям нужны доступ к информации, возможность встретиться с представителями, попробовать продукт. В тех странах, где они разрешены и коммуникация допустима, уровень продаж сигарет сокращается примерно на 7-10% в год.
Возьмите Японию: через десять лет после внедрения IQOS уровень курения там снизился на 50% - всего за десять лет! Я считаю, что в такой стране, как Япония, в течение последующего десятилетия (возможно, чуть дольше) можно практически полностью устранить курение. Но если мы пойдем в страну, противоположную Японии, скажем, Турцию, где сигареты разрешены, а альтернативы запрещены, то при текущей логике курение сохранится и через двести лет.
Поэтому на вопрос «когда мы перестанем продавать сигареты» отвечаю так: это не про нас - это про потребителя. Когда потребитель перестанет покупать, рынок изменится. Если я завтра прекращу продажу традиционных сигарет, потребители направятся либо к конкурентам, либо к нелегальным продуктам, а мир полон нелегальной табачной продукции. Поэтому нужно мыслить иначе: если мы не будем менять выбор потребителей, предупреждая о риске курения, мотивируя бросить, не предоставляя альтернативы, то курение будет с нами еще очень долго.
- Как вы планируете убедить критиков из области общественного здравоохранения, кто традиционно выступает против любых табачных компаний, что трансформация PMI не просто красивый пиар, а реальный курс? Какой конкретный шаг, помимо научных публикаций, может принципиально снизить уровень недоверия?
- Я очень рад, что мы не послушали наших критиков десять лет назад. Если бы тогда прислушались к ним, мы не выпустили бы IQOS и продолжали продавать сигареты. По крайней мере сегодня, когда мы продаем 150 млрд стиков IQOS, я знаю, что это не 150 млрд сигарет. Эти цифры говорят сами за себя: 40 млн пользователей наших бездымных продуктов - бывшие курильщики. Наша компания фактически сократила число курильщиков на 40 млн. Это огромная и осязаемая цифра.
Кроме того, мы вложили $14 млрд в исследования, разработки, строительство фабрик и т.д. Даже для такой компании, как Philip Morris, это очень существенная сумма, которая демонстрирует серьезность намерений. За последние десять лет мы не построили ни одной сигаретной фабрики, но построили шестнадцать фабрик для бездымной продукции.
Так что самое мощное доказательство - это реальные результаты: миллионы людей, которые перешли на альтернативы и не вернулись к сигаретам, значительные инвестиции и инфраструктура. Именно это снижает риторику «имиджа» и делает трансформацию ощутимой.
- Азербайджан называют «передовым рынком», где, по вашим публичным заявлениям, 100% выручки PMI приходится на бездымный сегмент. За счет чего был достигнут такой эффект - законов, потребителей, маркетинга или сочетания факторов? И какой один ключевой урок из опыта Азербайджана вы сейчас переносите на другие развивающиеся рынки?
- В Азербайджане, с одной стороны, правительство признало разницу между продуктами - это отразилось в дифференцированной налоговой нагрузке, в налоговых ставках, и это позитивный сигнал. Но это не все. Важнейшая проблема сейчас - маркетинг и коммуникация: какая свобода есть у производителей и как вы можете дифференцировать продукт от сигарет. Когда на рынке у курильщиков разнообразие альтернатив и они правильно информированы, большинство принимает взвешенное решение. Сегодня в Азербайджане продукты разрешены, но с точки зрения регулирующих эту сферу механизмов они фактически позиционируются как сигареты - и это создает ограничения на коммуникацию и маркетинг. Я не говорю о броской рекламе. Я говорю о праве потребителя на информацию о продукте. Именно сочетание факторов - готовность потребителя пробовать новое, рыночная экосистема и отсутствие искусственных барьеров к коммуникации - дает быстрый эффект. Ключевой урок Азербайджана: если вы признаете отличие продуктов и позволяете людям получать информацию и пробовать альтернативы, переход происходит быстро.
- Во многих странах, в частности таких, как Бразилия или Турция, бездымные альтернативы запрещены, тогда как сигареты остаются легальными. Как вы объясняете такое противоречие в международном регулировании и какой единый научно обоснованный подход вы бы предложили мировым правительствам?
- Это совершенно нелогично и не основано на науке - политика, застрявшая в прошлом: запрещать менее вредные альтернативы и при этом позволять наиболее вредную форму никотина. Бразилия и Турция, как известно, практически полностью запретили ряд табачных изделий и гордятся своей жесткой антитабачной политикой. Но каков чистый результат? Продажи сигарет не падают, а растут! Вместо того чтобы признать очевидное, эти государства, по сути, отказывают собственным гражданам в доступе к лучшим альтернативам: после сорока лет такой политики мы все еще имеем миллионы курильщиков. Это похоже на ситуацию, когда запрещают ремни безопасности, но продолжают продавать автомобили.
Подумайте обо всем, что мы сделали, чтобы заставить курильщиков бросить: от шокирующих медицинских предупреждений и запрета на маркетинг до ограничения свободы использования продукта и запредельно высоких акцизов и цен на сами сигареты. И все равно люди продолжают курить. Очевидно, что люди любят курить, а значит, пора менять подход. Надо не запрещать, а предлагать альтернативы, снижающие риск для здоровья. В то же время в странах, где людям предоставили реальные альтернативы, можно наблюдать значительное снижение курения: как я уже указывал на примере Японии и Швеции. В странах же, где альтернативы запрещены, число курильщиков растет - и они отстают уже на десятки лет.
Научно обоснованный подход прост: регуляция должна быть пропорциональна риску. Если продукт доказанно снижает вред, его нужно регулировать иначе, чем сигареты, при этом соблюдая меры защиты от доступа несовершеннолетних. Регуляторы должны думать не о запрете технологий, а о том, как стимулировать переход - как это делают с электромобилями (инфраструктура, налоговые льготы и т.д.). Если продукт снижает уровень курения на 7% в год, нужно думать, что делать, чтобы удвоить этот показатель.
В противном случае мы рискуем потерять время и отсрочить позитивное влияние на здоровье населения. Если мы хотим быть честными и прагматичными, то мы должны принять три главных постулата, которые, кстати, прекрасно сформулировала PMI как основу своей стратегии. Они звучат так: «Если вы не курите, не начинайте. Если курите, бросайте. Если вы не бросаете, переключайтесь-меняйтесь». Именно на третьей части - на праве курильщика на «переключение» - и должна строиться здравая политика, а не на архаичных запретах.
Компания Philip Morris Internati-onal строит свою стратегию на научной основе и исходит из ключевой идеи: вред здоровью наносят не никотин и сам табак, а продукты горения табака. Именно поэтому PMI делает ставку на бездымные альтернативы, предлагая курильщикам реальные варианты с пониженным риском, которые одновременно уменьшают вред для окружающих.
Опыт Японии, Швеции и Азербайджана показывает, что когда потребитель получает доступ к информации и безопасным продуктам, он способен сделать осознанный выбор. Научно обоснованный подход в сочетании с инновационными технологиями позволяет PMI не только сокращать продажи сигарет, но и реально снижать вред, причиняемый курением, для миллионов людей по всему миру - как для самих курильщиков, так и тех, кто находится рядом.
Таким образом, будущее табачной индустрии, по мнению Яцека Олчака, заключается в переходе на бездымные продукты, где регулирование, технологии и образование потребителей формируют условия для глобальной трансформации и значительного улучшения здоровья населения.