«ARZU» XÜLYAYA QARŞI
Hakim partiya qalib gəlir, Avropa tənqid edir, «qızılgül inqilabı»nı təkrarlamaq cəhdləri isə məğlub olur
Dünyanın əksər ölkələrində bələdiyyə seçkisi xüsusi emosiya doğurmur. Bu seçki yerli hakimiyyət orqanlarını formalaşdırmaq üçün keçirilir və odur ki, qlobal hadisə sayılmır. Yəni bələdiyyə seçkisində söhbət sırf yerli məsələlərdən gedir. Başqa sözlə desək, bələdiyyə seçkisi bir növ ictimai rəyin öyrənilməsidir. Adətən, bu seçkilərdən sonra təhlillər mərhələsi başlayır. Xüsusilə nəticələrdən narazı olan partiyalar «səhvlər üzərində iş»ə başlayır, ekspertlər və analitiklər öz versiyalarını irəli sürür və s.
Lakin Gürcüstanda bələdiyyə seçkisi istisna təşkil edib. Etiraz aksiyaları, Prezidentin Sarayına hücum, dövlət çevrilişi cəhdilə bağlı ittihamlar – ölkədə ciddi gərginlik hökm sürür. Gürcüstan hakimiyyəti radikal müxalifəti «xarici ölkələrin agenturası» adlandırır, onların Avropa ölkələri tərəfindən idarə olunduqlarını iddia edir. Avropalılar isə Gürcüstan rəhbərliyini demokratiyanı pozmaqda günahlandırır, onu dolayısı ilə Rusiya ilə hədsiz yaxınlıqda ittiham edir.
Bakı ilə Tbilisi arasında strateji tərəfdaşlıq mövcuddur. Azərbaycan Gürcüstan iqtisadiyyatının əsas investorlarındandır. Azərbaycanın əsas ixrac boru kəmərləri, həmçinin Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu məhz bu ölkənin ərazisindən keçir. Odur ki, Bakı qonşu ölkədə sabitliyin, əmin-amanlığın olmasında son dərəcə maraqlıdır. Bakı-Tbilisi münasibətləri ayrı-ayrı siyasətçilərin deyil, məhz dövlətlərin münasibətidir. Bu münasibətlər elə səviyyəyə çatıb ki, daxili siyasi proseslər vəziyyətə yalnız müəyyən qədər, məhdud təsir göstərə bilər. Hər bir halda, Azərbaycanda Tbilisidən gələn olduqda dramatik xəbərləri çox diqqətlə izləyirlər.
Hakim partiya qalibdir, amma…
Oktyabrın 4-də keçirilmiş seçki hakim «Gürcü arzusu» partiyasının inamlı qələbəsi ilə başa çatıb. Onun nümayəndələri praktik olaraq, bütün bələdiyyələrə seçiliblər. «İstisnasız olaraq, 64 bələdiyyənin hər birində və bütün şəhərlərdə bizim mer namizədlərimiz və partiya siyahısından olan insanlarımız orta hesabla 75% dəstək qazanıblar», - deyə Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobadixde bildirib.
Əlbəttə, istəyən burada hansısa mənfi məqam tapa bilər. Məsələn, seçkidə seçici fəallığı rekord həddə aşağı olub – 50%-dən də az. Ölkənin iki əsas müxalifət partiyası – «Vahid Milli Hərəkat» və «Dəyişikliklər uğrunda» partiyaları seçkini boykot edib. Xatırladaq ki, onların hər ikisi ölkənin hazırda həbsdə olan sabiq prezidenti Mixail Saakaşviliyə yaxın siyasi təşkilatlardır.
Bundan başqa, Avropa İttifaqının xarici məsələlər üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas və genişlənmə, şərq qonşuluğu, Ukraynanın bərpası üzrə avrokomissar Marta Kosun birgə bəyanatında deyilir ki, Gürcüstanda bələdiyyə seçkisi «müxalifətə qarşı hərtərəfli repressiya şəraitində» keçirilib. Onların sözlərinə görə, Gürcüstanda «müstəqil mediaya qarşı aylardır aparılan reydlər, vətəndaş cəmiyyətinə qarşı qəbul olunan qanunlar, müxalifətçilərin və fəalların həbsi, eləcə də seçki qanunvericiliyinə hakim partiyanın maraqlarına uyğun edilən dəyişikliklər ədalətli seçkinin keçirilməsi imkanlarını ciddi şəkildə məhdudlaşdırıb». Tbilisinin seçkinin gedişini izləməyə beynəlxalq müşahidəçiləri buraxmaması isə «prosesin şəffaflığına kölgə salıb».
Bununla yanaşı, Kallas ilə Kos həm Gürcüstan hakimiyyətini, həm də müxalifəti «təmkinli olmağa» çağırıblar. Lakin səsvermənin nəticələri elan olunar-olunmaz, radikal müxalifət nümayəndələri Rusiya bayraqlarının yandırıldığı mitinqlərin təşkili ilə kifayətlənməyərək, Prezident Sarayını ələ keçirməyə cəhd göstəriblər. Onların qarşısına çıxan polis gözyaşardıcı qazdan istifadə edib, ən fəal müxalifətçilər – opera müğənnisi Raata Burçuladze, sabiq baş prokuror Murtaz Zodelava, İrakli Nadiradze, Paata Manjqaladze və Laşa Beridze saxlanılıblar. Hakimiyyət onları az qala, dövlət çevrilişi cəhdində ittiham edir.
«Qızılgül»ün ləçəkləri töküldü, tikanları qaldı
Baş nazir İrakli Kobaxidze Prezident Sarayının ələ keçirilməsi cəhdini şərh edərkən bildirib ki, sabiq dövlət başçısı Mixail Saakaşvilinin «Vahid Milli Hərəkat» partiyası ölkədə «maydan» təşkil etmək istəyir. «Belə cəhdləri edənlərin hər biri cəzalandırılacaq», - deyə Kobaxidze qeyd edib. Amma əslində söhbət «maydan»dan deyil, 2023-cü ildə Saakaşvilinin hakimiyyətə gəlməsilə nəticələnmiş «qızılgül inqilabı»nın təkrarlanması cəhdindən gedir.
Amma müxalifətin budəfəki cəhdi baş tutmayıb. Çoxlarının istehza ilə dediyi kimi, «bir çaya iki dəfə girməzlər». Xüsusilə siyasətdə də eyni üsuldan iki dəfə istifadə mümkün deyiil. 2003-cü ildə Gürcüstanda dəyişikliklər yetişmişdi və Saakaşvili korrupsiya ilə mübarizə, Qərb tipli demokratiya və islahatlar şüarı ilə xalqın dəyişiklik ümidi kimi ortaya çıxmışdı. Lakin on il sonra – 2013-cü ildə o, hələ prezident olarkən seçkini uduzub və bu məğlubiyyətin də təbii ki, öz səbəbləri var idi.
Müşahidəçilər Gürcüstanda 2021-ci ildə yaşamış hadisələri xatırladırlar. Həmin il də ölkədə bələdiyyə seçkisi keçirilirdi. O zaman barəsində axtarış elan olunmuş Saakaşvili gizli şəkildə Gürcüstana qayıtdı. Sabiq prezident ümid edirdi ki, tərəfdarları seçkini böyük üstünlüklə qazanacaq, nəticədə, o, xalqın qarşısına qalib kimi çıxacaq, hakimiyyət onu həbsə atmağa cürət etməyəcək. Çünki bu halda hökumət istər daxildə, istərsə də Qərbdən təzyiqlərə məruz qalacaq. Lakin müxalifət həmin seçkidə məğlub oldu, Saakaşvili isə dərhal saxlanılaraq, azadlıqdan məhrum edildi.
Bu gün ekspertlərin də qeyd etdiyi kimi, Gürcüstanda müxalifət düşərgəsi parçalanmış vəziyyətdədir. 2003-cü ildə hakimiyyətə qarşı müxalifətin kifayət qədər geniş koalisiyası çıxış edirdisə, indi vəziyyət tam fərqlidir. Prezident Sarayına hücuma münasibət hətta müxalifət düşərgəsində belə, birmənalı deyil. Məsələn, Gürcüstanın hələ də özünü «qanuni dövlət başçısı» sayan sabiq prezidenti Salome Zurabişvili Paata Burçuladzeni, Murtaz Zodelavanı, həmçinin «Azadlıq meydanı» müxalifət hərəkatının digər liderlərini «təxribatçı», «hakimiyyətin agenti» adlandırıb. Zurabişvili hesab edir ki, bu şəxslər gürcü xalqının dinc etirazını gözldən salmağa çalışırlar. Xatırladaq ki, Zurabişvili vaxtilə Saakaşvilinin komandasında xarici işlər naziri vəzifəsini tutub.
Bir sözlə, Gürcüstanın siyasi səhnəsində «inqilabi qızılgüllər» çoxdan solub və indi onların yalnız «tikanları» qalıb. Yeni inqilab cəhdini xalq sadəcə olaraq, dəstəkləməyib. Yəni müxalifətin Prezident Sarayını ələ keçirmək cəhdinə nə yetərli siyasi, nə də ictimai dəstək olub.
Bu yerdə seçki sonrakı zorakılıqları pisləməyə tələsməyən avropalı diplomatlara bəzi suallar yaranır: onlar Prezident Sarayına hücumu «demokratiyanın təzahürü» sayırlarmı? Yoxsa bu, tam başqa məsələdir? Axı, məsələn, Vaşinqtonda Kapitoliyə hücum cəhdi polis tərəfindən sərt tədbirlərlə qarşılanmış, iştirakçılar həbs oluranar ciddi şəkildə cəzalandırılmışdılar. O vaxt heç kimin ağlına Co Bayden administrasiyasını «demokratiya çatışmazlığı»nda günahlandırmaq gəlməmişdi. Bəs Gürcüstanda bənzər hala necə yanaşılmalıdır?
«Gürcü arzusu» «Avropa xülyaları»na qarşı
Bir müddət əvvələdək Gürcüstan Cənubi Qafqazın Avropaya «ən çox inteqrasiya etmiş» ölkəsi sayılırdı. Tbilisidə ölkənin NATO və Avropa İttifaqına üzv olmaq niyyəti açıq şəkildə bəyan edilir, Aİ ilə müxtəlif sazişlər imzalanırdı. Bunun qarşılığında Gürcüstana çox cazibədar sayılacaq «mükafat» da verilmişdir – vizasız rejim. Lakin sonra vəziyyət dəyişdi. Əvvəlcə Tbilisiyə mübahisəli məsələlərdən olan LGBT mövzusunda təzyiqlər başladı. Daha sonra Ukrayna müharibəsinin başlaması ilə Tbilisidən Rusiyaya qarşı «ikinci cəbhə» açması istənildi, antirusiya sanksiyalarına qoşulması tələb olundu. Tbilisi bu tələbləri rədd etdi. Birincisi, ona görə ki, ölkənin iqtisadi reallıqları bu addımları atmağa imkan vermir. İkincisi və daha önəmlisi, 2008-ci ilin «beş günlük müharibə»si zamanı qərbli müttəfiqlərin Gürcüstana lazımi dəstəyi göstərmədiyini burada hamı yaxşı xatırlayır. O zaman Qərb bu ölkəni, sadəcə, növbəti «yenilənmə»yə qurban verdi və bu, yalnız «aysberqin görünən tərəfi» idi.
Bu reallıqlar açıq şəkildə dilə gətirilməsə də, fakt faktlığında qalır. 1990-cı illərdə, hətta 2000-ci illərin əvvəllərində belə, «Avropaya inteqrasiya» ifadəsi postsovet məkanının auditoriyası üçün sehrli təsirə malik idi. Aİ də öz növbəsində, sanki hər imkanda bu bölgənin Avropa hissəsində yerləşən ölkələrin gələcəkdə ittifaqa qoşula biləcəyinə eyham vururdu. Bu, təbii ki, «bu gün və ya sabah» baş verməyəcəkdi. Əvvəlcə tələb olunan islahatlar aparılmalı idi. Bu məqsədlə «Şərq Tərəfdaşlığı» adlı xüsusi proqram da yaradılmışdı. Məlum olduğu kimi, bu proqramın iştirakçıları sırasında Azərbaycan da var idi. Lakin Bakı «Şərq Tərəfdaşlığı» çərçivəsində təklif olunan inteqrasiya layihələrindən ilk gündən imtina edib. Məsələ ondadır ki, Azərbaycan öz suverenliyini nə Brüssel, nə Moskva, nə də hər hansı başqa güc mərkəzi ilə bölüşmək niyyətindədir. Bu səbəbdən, o, qeyri-müəyyən «assosiasiya» haqda danışmaqdansa, Aİ ilə «strateji tərəfdaşlıq sazişi»nin imzalanmasına üstünlük verib. Proqramın digər iştirakçıları olan Gürcüstan, Moldova və Ukrayna isə Avropaya inteqrasiya yolunu seçmişdilər.
Lakin çox keçmədən «oyun qaydaları» dəyişib. Aİ-də «genişlənməyə moratorium» mövzusu gündəmə gəlib və bununla da postsovet məkanı ölkələrinin «Avropa ailəsi»nə qoşulması məsələsi qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb. Buna baxmayaraq, Avropa tərəfdaş ölkələrin daxili və xarici siyasətinə müdaxilə, onlara necə hərəkət etməli olduqları haqda diqtə etmək hüququnu özündə saxlayıb.
Nəticədə, bu gün yalnız Gürcüstanda deyil, digər ölkələrdə də «Avropa məyusluğu» hissi getdikcə güclənir. Buna bariz nümunə Moldovada 2024-cü ilin oktyabrında keçirilmiş parlament seçkisi və referendumdur. Səsvermədə seçicilərin qarşısına «Moldovanın Aİ-yə üzvlüyünü dəstəkləyirsinizmi?» sualı qoyulmuşdu və bu suala müsbət cavab verənlərin sayı cəmi 50%-dən bir qədər artıq olub. Moldovada Avropa arzusu»na bu qədər spektik münasibətin ola biləcəyi gözlənilmədiyindən, referendumun nəticəsi hər kəsi ciddi şəkildə təəccübləndirib.
Gürcüstanda isə 2008-ci il hadisələri, Rusiyanın tikanlı məftillər çəkdiyi sərhədlər, avropalı tərəfdaşların 2008-ci ildəki «dəstəyi» heç kim tərəfindən unudulmayıb. Belə bir vəziyyətdə Tbilisinin haqlı narahatlığı qarşısında Aİ-nin qısqanclıq, tənqid kampaniyası başlatması təəccüblü deyil. Nəticə isə tam məntiqlidir: artıq «Avropaya inteqrasiya» şüarı əvvəlki sehrini itirib və bu səbəbdən də Avropa Gürcüstanda növbəti seçkini də uduzub.

«МЕЧТА» ПРОТИВ ИЛЛЮЗИЙ
Муниципальные выборы в большинстве стран мира не вызывают особых страстей. Избирают на них местные власти, и речь идет не о каких-то глобальных вопросах, а сугубо местных делах. Можно сказать, что муниципальные выборы - тест общественного мнения. После них начинается «разбор полетов»: партии, особенно недовольные результатами, ведут «работу над ошибками», эксперты и аналитики выдвигают свои версии и т.д.
Между тем муниципальные выборы в Грузии стали исключением. Митинги протеста, штурм президентского дворца, обвинения в попытке госпереворота - в стране кипят нешуточные страсти. Власти Грузии называют оппозиционных радикалов «иностранной агентурой», чьи хозяева - европейские страны. В ответ европейцы открыто обвиняют руководство Грузии в нарушении демократии и намекают подспудно на их излишнюю близость с Россией.
У Баку и Тбилиси налаженное стратегическое партнерство. Азербайджан - один из ведущих инвесторов в экономику Грузии. По территории этой страны проходят азербайджанские экспортные трубопроводы, железнодорожная магистраль Баку-Тбилиси-Карс. Именно поэтому наша страна кровно заинтересована в спокойствии и стабильности в Грузии. Отношения Азербайджана и Грузии - это отношения государств, а не отдельных политиков, и они достигли той стадии, когда внутриполитические процессы могут повлиять на ситуацию, хотя и в ограниченных масштабах. В Баку очень пристально следят за тбилисскими событиями, откуда приходят весьма драматичные новости.
Правящая партия победила, но…
Выборы, состоявшиеся 4 октября, завершились убедительной победой правящей партии «Грузинская мечта». Ее представители избраны практически во всех муниципалитетах. «Во всех без исключения 64 муниципалитетах и во всех городах наши кандидаты в мэры и наш партийный список заручились поддержкой в среднем 75% избирателей», - подвел итоги плебисцита премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
Конечно, при большом желании можно найти здесь и ложку дегтя. Выборы прошли при рекордно низкой явке - на участки пришли менее 50% избирателей. Две крупнейшие оппозиционные партии - «Единое национальное движение» и «За перемены» бойкотировали голосование. Обе партии считаются близкими к бывшему президенту Грузии Михаилу Саакашвили, который находится в заключении. Муниципальные выборы в Грузии прошли «в условиях всеобъемлющих репрессий» против оппозиции, говорится в совместном заявлении верховного представителя ЕС по иностранным делам Каи Каллас и еврокомиссара по вопросам расширения, восточного соседства, восстановления Украины Марты Кос. По их мнению, «многомесячные рейды против независимых СМИ, законы против гражданского общества, аресты оппозиционеров и активистов, а также изменения в избирательном законодательстве в пользу правящей партии резко ограничили возможность проведения справедливых выборов», а отказ грузинской стороны допустить к ним международных наблюдателей «подорвал прозрачность избирательного процесса».
Каллас и Кос призвали и власти, и оппозицию к «сдержанности». Однако практически сразу же после объявления результатов голосования радикальные оппозиционеры не только устроили митинг с сожжением российских флагов, но и пошли на штурм президентского дворца. Их встретила полиция, которая пустила в ход слезоточивый газ. Пятеро наиболее активных оппозиционеров были арестованы: это оперный певец Паата Бурчуладзе, экс-генпрокурор Муртаз Зоделава, а также оппозиционеры Ираклий Надирадзе, Паата Манджгаладзе и Лаша Беридзе. Власти Грузии обвиняют их ни много ни мало в попытке государственного переворота.
«Розы» отцвели, «шипы» остались
Премьер Ираклий Кобахидзе, комментируя попытку штурма президентского дворца, заявил, что партия экс-президента Михаила Саакашвили «Единое нацдвижение» пыталась устроить «майдан» в стране. После чего предупредил: «Любые попытки устроить майдан или беспорядки в стране будут наказаны». Впрочем, скорее это было стремление повторить не майдан, а грузинскую «революцию роз» 2003 года, которая и привела к власти Михаила Саакашвили.
Попытка не удалась. Как иронизируют многие, войти в одну реку дважды невозможно, использовать один и тот же прием в политике - тем более. Грузия 2003 года ждала перемен, и Саакашвили с лозунгами борьбы с коррупцией, демократии по западному образцу и т.д. оказался именно тем, в ком видели надежду на перемены. Но через десять лет - в 2013-м, еще занимая пост президента, Михаил Саакашвили уже выборы проиграл, на что были свои причины.
Наблюдатели советуют вспомнить события 2021 года. Тогда в Грузии тоже проходили муниципальные выборы. И Михаил Саакашвили, находившийся в розыске, сделал рискованную ставку. Тайно вернулся в Грузию, рассчитывая, что его сторонники возьмут на выборах сокрушительное большинство, он выйдет к народу как триумфатор и победитель, и власти просто не решатся его арестовать, опасаясь давления снизу и реакции Запада. Однако оппозиция проиграла, Саакашвили был арестован и оказался в тюрьме.
Сегодня, отмечают эксперты, оппозиционный фронт расколот. Если в 2003 году против власти выступала весьма широкая коалиция, то ныне картина совсем другая. Отношение к попытке штурма президентского дворца даже в оппозиционном лагере далеко не однозначное. Саломе Зурабишвили, экс-президент Грузии, которая по-прежнему считает себя «законным главой государства», назвала Паату Бурчуладзе, Муртаза Зоделаву и других лидеров оппозиционного движения «Площадь свободы» «провокаторами» и «агентурой властей», которые пытались скомпрометировать мирный протест грузинского народа. Зурабишвили, напомним, занимала пост министра иностранных дел в команде Саакашвили. Одним словом, «революционные розы» на грузинском политическом поле давно отцвели, остались лишь «шипы». Вторую попытку широкие массы банально не поддержали. Именно поэтому у оппозиционных лидеров и не хватило сил для штурма президентского дворца.
Напрашивается вопрос к европейским дипломатам, которые не торопятся осуждать поствыборное насилие: считают ли они штурм президентского дворца «выражением демократии»? Или это все-таки что-то другое? В тех же США, к примеру, попытка штурма Капитолия в Вашингтоне закончилась жесткими мерами со стороны полиции, серьезными тюремными сроками и т.д. И никому не пришло в голову обвинить администрацию Джо Байдена в «недостаточной демократичности». А как быть с Грузией?
«Грузинская мечта» против «европейских иллюзий»
Еще недавно Грузия была самой «интегрированной в Европу» страной Южного Кавказа. В Тбилиси открыто декларировали свое стремление вступить в НАТО и ЕС, подписали целый ряд соглашений с Евросоюзом и даже получили такой соблазнительный приз, как безвизовый режим. Но потом все изменилось. Сначала на Грузию стали «наезжать» по такому спорному вопросу, как ЛГБТ. Затем, с началом украинской войны, Евросоюз стал требовать от Тбилиси если и не открытия «второго фронта» против России, то, по крайней мере, поддержки санкционного режима. На что в Тбилиси не соглашались. Во-первых, экономические реалии к подобным решениям не располагали. А во-вторых, и это, безусловно, главное, в Тбилиси слишком хорошо помнили 2008 год, когда во время «пятидневной войны» западные союзники так и не оказали Грузии заметной поддержки. Страну просто сдали ради очередной «перезагрузки». И это только верхушка айсберга.
Об этих реалиях не всегда говорят вслух, но факт остается фактом. В девяностые и даже в начале нулевых выражение «европейская интеграция» действовало на аудиторию постсоветских стран как магическое заклинание. Евросоюз тоже как бы делал намеки, что государства, по крайней мере европейской части постсоветского пространства, могут быть приняты в ЕС. Конечно, не сегодня и не на будущей неделе, а после того, как проведут необходимые реформы. Была создана даже специальная программа «Восточное партнерство».
Азербайджан, как известно, является участником этой программы, но от интеграционных проектов в ее рамках отказывался с самого начала. Страна не делится своим суверенитетом ни с Москвой, ни с Брюсселем, ни с кем-либо еще. Именно поэтому вместо расплывчатых разговоров об «ассоциации» в Азербайджане говорили о подписании с Евросоюзом соглашения о стратегическом партнерстве. Другие же страны - Грузия, Молдова, Украина - выбрали евроинтеграцию.
Однако очень скоро правила игры изменились. В Евросоюзе заговорили о «моратории на расширение». В переводе это означало, что вопрос о членстве в «европейской семье» отодвигается для стран постсоветского пространства в неопределенное будущее. Но при этом Европа оставляла за собой право вмешиваться практически во все вопросы, диктовать своим партнерам, как им строить внутреннюю и внешнюю политику и т.д.
В результате сегодня не только в Грузии, но также в других странах все сильнее дает о себе знать евроразочарование. Наглядный тому пример - парламентские выборы и референдум в Молдове в октябре 2024 года. Тогда избирателям предлагалось ответить на вопрос, поддерживают ли они вступление Молдовы в Евросоюз. Результаты едва перевалили за 50%, что оказалось шоком практически для всех: такого скепсиса в отношении «евромечты» никто не ожидал.
В Грузии не забыли 2008 год, проволочные заграждения России и «поддержку» европейских партнеров. И если в ответ на законное опасение Тбилиси Евросоюз устроил кампанию мелких придирок, неудивительно, что лозунги евроинтеграции теряют свою магическую привлекательность. И более чем закономерно, что Европа проиграла очередные грузинские выборы.