Beynəlxalq birlik israillilərlə fələstinlilər arasında müharibənin bərpasını əngəlləyə biləcəkmi?
Qəzza sektorunda Şarm əl-Şeyxdə keçirilmiş sammitdə əldə olunmuş sülh razılaşmasına ümumilikdə əməl edilir. Lakin İsrailin bu Fələstin anklavına vaxtaşırı endirdiyi zərbələr, həmçinin radikal HƏMAS qruplaşmasının taleyinin hələ də qeyri-müəyyən qalması bölgədə real və dayanıqlı sülhün bərqərar olduğunu söyləməyə imkan vermir.
SAXAL-ın zərbələri və HƏMAS-ın tunelləri
ABŞ Prezidenti Donald Trampın sülh planı əsasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən HƏMAS 737 gün girov saxladığı israilliləri azad edib. İsrail isə öz növbəsində, 250 fələstinli məhbusu və bilavasitə Qəzzada saxlanılan 1718 nəfəri sərbəst buraxıb, həmçinin qoşunlarını «sarı zona» adlandırılan xəttədək geri çəkib. Bununla belə, anklavın 50%-dən çoxu hələ də İsrail Müdafiə Ordusunun (SAXAL) nəzarəti altındadır.
Qeyd edək ki, ABŞ administrasiyasının təklif etdiyi sülh nizamlanması planı HƏMAS-ın tərk-silah olunmasını da nəzərdə tutur. Birləşmiş Ştatların regiondakı tərəfdaşları olan Türkiyə, Misir və Qətər Vaşinqtonla birlikdə İsraillə HƏMAS arasında atəşkəsin təminatçısı kimi çıxış edirlər. Bu mənada, onlar da öz üzərlərinə Fələstin qruplaşmasının «qonşu ölkələrə və onların əhalisinə təhdid yaratmayacağı»na dair öhdəlik götürüblər. Razılaşmanın bu müddəası İsrailin maraqlarına tam uyğundur. Belə ki, yəhudi dövlətinin başladığı son miqyaslı hərbi əməliyyatlara səbəb 2023-cü il oktyabrın 7-də məhz HƏMAS-ın İsrail ərazisinə hücumu olmuşdu. Bu hücumun ardından əməliyyatlara başlayan İsrail hədəfinin HƏMAS-ın tam şəkildə darmadağın edilməsi, Qəzza sektorunda onun çoxillik hakimiyyətinə son qoyulması olduğunu bildirirdi.
Yəhudi dövləti indi, atəşkəs razılaşmasının imzalanmasından sonra belə, bildirir ki, bundan sonra Qəzza sektorunda HƏMAS olmamalıdır. Tərəflər arasında 2025-ci il oktyabrın 10-da atəşkəs elan edilsə də, İsrail ordusu hələ də anklava vaxtaşırı zərbələr endirir. SAXAL rəhbərliyi bildirir ki, bu, HƏMAS-ın hərbi fəallığının boğulması, onun döyüşçülərinin «sarı zona» xəttini keçməsinin qarşısını almaq məqsədi daşıyır. İstənilən halda, atəşkəsin əldə olunmasından sonra da insan tələfatı davam edir və bu dövrdə həlak olmuş fələstinlilərin sayı onlarla, yaralıların sayı isə yüzlərlədir. Ümumilikdə isə İsrailin hərbi əməliyyatları nəticəsində 68 mindən artıq insanın öldüyü, 170 mindən çox insanın isə yaralandığı bildirilir.
Yəhudi dövlətinin bu addımları ABŞ tərəfindən dəstəklənib. Bu mənada, müşahidəçilər bir məqama xüsusi diqqət çəkir: İsrail ordusunun hücumlarından biri – Rəfah şəhərinə zərbələr ABŞ-nin HƏMAS-ın «qaçılmaz hücum»a hazırlaşdığına dair bəyanatından dərhal sonraya təsadüf edib. Bu zaman hücum ehtimalının olduğu obyektdə fələstinli əhalinin yaşadığı da vurğulanırdı ki, bu da fələstinlilərin öz daxilində HƏMAS-ın hakimiyyətinə qarşı ciddi müqavimətin olduğuna dair xəbərlərlə əlaqələndirilir.
Gələn məlumatlara əsasən, HƏMAS yalnız inzibati mərkəzi Rəmallahda yerləşən Fələstin Milli Administrasiyasına rəhbərlik edən FƏTH hərəkatına deyil, həm də Qəzza sektorunun özündə fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı silahlı qruplaşmalara qarşı mübarizə aparır. Məsələn, «Əbu Şababın xalq qüvvələri» adlı qruplaşma HƏMAS tərəfindən fələstinlilər arasında parçalanma yaratmaqla İsrailin maraqlarına xidmət etməkdə ittiham olunur. «Həmasçılar» bildirirlər ki, Qəzzada onların hakimiyyətinə qarşı olan bu cür qruplaşmalar İsrail tərəfindən silahlandırılır və maliyyələşdirilir.
Bu arada, İsrail HƏMAS-ın hakimiyyətinə tamamilə son qoyulması üçün qəti tədbirlərin davam etdiriləcəyini bildirir. Yəhudi dövlətinin müdafiə naziri İsrael Kats orduya «tunellərin məhv olunmasını «sarı zona»dakı əsas vəzifəyə çevirmək» göstərişini verib. Onun sözlərinə görə, «strateji məqsəd Qəzzanın tamamilə delimitasiyası, yəni terrorçu tunellərinin – hansı ki, 60%-i hələ də salamatdır – məhv edilməsi, HƏMAS-ın silahsızlaşdırılmasıdır».
Bütün bunlar onu göstərir ki, İsraillə HƏMAS arasında mübarizə hələ başa çatmayıb. Bu baxımdan, Qəzzaya beynəlxalq təhlükəsizlik qüvvələrinin göndərilməsi məsələsi xüsusi aktuallıq daşıyır. Müharibənin yenidən avlovlanmasına imkan verməmək üçün bu, vacibdir.
Anklava kimin hərbçiləri girəcək?
Qəzza sektoruna İsraillə HƏMAS arasında atəşkəsin qorunmasına kömək məqsədi ilə beynəxalq qüvvələrin yerləşdirilməsi məsələsi Donald Trampın sülh planında əksini tapmış məqamlardan biridir. Bəs bu qüvvələr hansı ölkələrin hərbçilərindən ibarət olacaq? Görünən odur ki, bu, hazırda ciddi müzakirə olunan mövzulardandır. Bölgəyə öz qoşunlarını göndərməyə hazır olan bir sıra ərəb və Avropa ölkələrinin adları çəkilir. Trampın açıqlamalarından məlum olur ki, ABŞ öz qoşunlarını Qəzzaya göndərmək haqda düşünmür. Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Marko Rubio isə İsrailə səfəri zamanı bildirib ki, beynəlxalq qüvvələr «beynəlxalq qüvvələrin tərkibi İsrailin razılıq verdiyi ölkələrin nümayəndələrindən ibarət olmalıdır». Təl-Əviv isə açıq şəkildə bildirir ki, müharibədən sonrakı Qəzzada nizamlama prosesində iştirakına qətiyyən razılıq verməyəcəyi ölkələrin sırasında ilk yerdə Türkiyə gəlir. İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saar deyib ki, İsrail Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Qəzza sektoruna gəlməsilə barışmaq niyyətində deyil. «Oraya öz silahlı qüvvələrini göndərmək istəyən və ya buna hazır olan ölkələr ən azı İsrailə münasibətdə ədalətli olmalıdırlar», - deyə nazir qeyd edib.
Bununla yanaşı, Qəzza sektorunda atəşkəsin əldə edilməsində digər ölkələrlə birlikdə həlledici rol oynamış Türkiyə İsrailin Fələstin siyasətini tənqid edən tək dövlət deyil. Bu gün demək olar ki, dünyanın əksər ölkələri Ankaranın bu mövqeyini bölüşür. Bu fakt BMT-nin müvafiq sənədlərində də əksini tapıb – həmin sənədlərdə İsrail Qəzza əhalisinə qarşı soyqırımı törətməkdə günahlandırılır. Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi belə, İsrailin işğalçı dövlət kimi öhdəliklərinə dair məsləhət xarakterli qərar qəbul edib. Qərarda bildirilir ki, yəhudi dövləti beynəlxalq humanitar hüquq normalarına əməl etməyə, o cümlədən əhalini ərzaq, su, yaşayış yeri, yanacaq, tibbi yardım və digər həyati əhəmiyyətli vasitələrlə təmin etməyə borcludur.
Haaqa Tribunalının İstanbul Universitetində BMT-nin Fələstin üzrə keçmiş xüsusi məruzəçisi, professor Riçard Falkın sədrliyi ilə keçirilmiş iclasını ayrıca qeyd etmək lazımdır. Orada qəbul olunmuş bəyanatda deyilir ki, «İsrail sionizm üstünlüyü ideologiyasına əsaslanaraq, Qəzza əhalisinə qarşı genişmiqyaslı aparteid sistemi çərçivəsində soyqırımı həyata keçirir». Təl-Əviv müxtəlif soyqırımı üsullarını həyata keçirməkdə günahlandırılır: «qəsdən qida və su verilməsindən imtina etməklə, aclıq, ərzaq çatışmazlığı yaratmaq», «evlərdə kütləvi qətllər törətmək», «ekoloji fəlakət yaratmaq», «səhiyyə infrastrukturunu, avadanlıqlarını və tibb işçilərini məqsədyönlü şəkildə məhv etmək və hədəfə almaq», «reproduktiv qətl» (doğumların qarşısının alınması, gələcək həyatları, təhlükəsiz doğuş imkanlarını məhdudlaşdırmaq yolu ilə fələstinlilərin reproduktiv sağlamlığına məqsədli, sistemli zərər vurmaq), «akademik potensialın məhvi» (məktəb və universitetlərin dağıdılması, tələbə və müəllim nəslinin məhvi, susdurulması, sürgünə məruz qoyulması ilə Fələstinin intellektual gələcəyinin məhv olunması).
Şübhəsiz ki, bu cür siyasi və beynəlxalq-hüquqi nəticələr İsrailin beynəlxalq arenadakı imicinə ciddi zərbə vurur, bu isə ənənəvi olaraq yəhudi dövlətini dəstəkləyən Avropa ölkələrinin belə, onun ünvanına tənqidi münasibəti xeyli sərtləşdirməsinə səbəb olur. Nəticədə, bu vəziyyət İsrailin ona qarşı «ədalətli münasibət» göstərən ölkələri müəyyənləşdirməsini çətinləşdirir. Halbuki Qəzza sektoruna beynəlxalq təhlükəsizlik qüvvələrinin göndərilməsindən asılı vəziyyətə düşmüş sülh prosesinin taleyini həm də bu seçim müəyyənləşdirməlidir.
Beləliklə, atəşkəsə baxmayaraq, Qəzzanın taleyi hələ də olduqca qeyri-müəyyəndir. Bu qeyri-müəyyənlik yalnız İsrailin Baş naziri Binyamin Netanyahu hökumətinin məhv edəcəyinə and içdiyi HƏMAS qruplaşmasının gələcəyi ilə bağlı deyil. İsrail-Fələstin probleminin həlli ümumilikdə bir sıra fundamental problemlərlə üz-üzədir. Buraya Qüdsün statusu, İsrail tərəfindən işğal olunmuş İordan çayının qərb sahilindəki yəhudi yaşayış məntəqələrinin taleyi (bu arada, Knesset artıq bu ərazinin ilhaqına dair qanun layihəsini birinci oxunuşda qəbul edib), nəhayət, müstəqil Fələstin dövlətinin yaradılması kimi məsələlər daxildir. İsraillə Fələstinin bütün bu məqamlarla bağlı mövqeləri tam ziddiyyət təşkil edir və bu ziddiyyət Qəzzada əldə edilmiş atəşkəs razılaşmasının uzunmüddətli sülhə doğru atılmış ciddi addım kimi qəbul olunmasına mane olur.

ХРУПКОЕ ПЕРЕМИРИЕ В ГАЗЕ
Удастся ли международному сообществу предотвратить возобновление войны между израильтянами и палестинцами?
В секторе Газа в целом сохраняется режим прекращения огня, предусмотренный заключенным на Саммите мира в Шарм-эль-Шейхе соглашением. Однако периодические удары Израиля по территории палестинского анклава, а также все еще остающаяся неопределенной судьба радикальной группировки ХАМАС не позволяют говорить о реально утвердившемся мире.
Удары ЦАХАЛ и туннели ХАМАС
В соответствии с договоренностями, достигнутыми на основе мирного плана президента США Дональда Трампа, ХАМАС освободил израильских заложников, проведших в плену 737 дней. Израиль, со своей стороны, выпустил из тюрем 250 палестинских заключенных и 1718 задержанных непосредственно в секторе Газа, а также отвел свои войска к линии так называемой «желтой зоны». Впрочем, даже с учетом этого отвода под контролем ЦАХАЛ (Армия обороны Израиля) остается более 50% территории анклава.
Предложенный американской администрацией план мирного урегулирования конфликта включает в себя и разоружение ХАМАС. Исходя из чего «региональные партнеры» Соединенных Штатов - Турция, Египет и Катар, выступившие, наряду с американской стороной, гарантами перемирия между Израилем и ХАМАС, взяли на себя обязательство не допустить, чтобы палестинская группировка представляла «угрозу для своих соседей или их населения». Это положение соответствует стратегии Израиля, который с самого начала военной операции, развернутой сразу после совершенного ХАМАС теракта 7 октября 2023 года, поставил своей целью разгром данной организации и прекращение ее многолетнего правления в секторе Газа.
Израиль и теперь, после заключения соглашения о прекращении огня, четко дает понять, что ХАМАС в секторе Газа отныне быть не должно. Несмотря на объявленное с 10 октября 2025 года перемирие, израильская армия периодически наносит удары по анклаву, объясняя свои действия необходимостью подавления военной активности ХАМАС, включая пересечение его боевиками линии «желтой зоны». Число погибших уже после объявленного перемирия палестинцев исчисляется десятками, а раненых - сотнями. Общее же число жертв израильской военной операции превысило 68 000, раненых - 170 000 человек.
Действия Израиля получили поддержку у США. Эксперты обращают внимание на то, что одна из атак израильской армии - на город Рафах - имела место вскоре после заявления американцев о наличии у них «достоверных сообщений» о планировании ХАМАС «неминуемого нападения». Причем в качестве предполагаемого объекта нападения называется палестинское население, что связано с муссированием информации о серьезном сопротивлении власти ХАМАС внутри самого палестинского общества.
Судя по поступающим сведениям, ХАМАС противостоит не только ФАТХ, представители которого составляют руководство Палестинской национальной администрации с административным центром в Рамалле, но и отдельные вооруженные группировки в самом секторе Газа. Такие, например, как «Народные силы Абу Шабаба», которых сам ХАМАС обвиняет в прислуживании интересам Израиля, сеющего раскол среди палестинцев. С этой целью, как утверждает ХАМАС, израильтяне вооружают и финансируют группировки, бросившие вызов его власти в Газе.
Между тем Израиль предупреждает, что он и далее будет предпринимать решительные действия для искоренения власти ХАМАС. Так, министр обороны Израиля Исраэль Кац дал указание ЦАХАЛ «сделать теперь уничтожение туннелей центральной задачей в «желтой зоне». Поскольку «стратегическая задача заключается в демилитаризации Газы путем полного уничтожения террористических туннелей, 60% которых все еще существуют, а также разоружения ХАМАС».
Все это показывает, что борьба между Израилем и группировкой далеко не закончена. И в этой связи чрезвычайную актуальность приобретает вопрос отправки в Газу международных сил безопасности, призванных не допустить возобновления войны.
Чьи военные силы войдут в анклав?
Вопрос размещения в секторе Газа международных сил для содействия обеспечению прекращения огня между Израилем и ХАМАС нашел свое отражение в мирном плане Дональда Трампа. Но из военных каких стран будут состоять эти силы? Похоже, по этому поводу сейчас ведутся активные переговоры, называется целый ряд арабских и европейских стран, которые могут отправить свои контингенты для поддержания мира в Газе.
Об отправке американских военных в палестинский анклав, как следует из заявления президента Трампа, речи не идет. Госсекретарь США Марко Рубио, посетивший с визитом Израиль, подчеркнул, что международные силы должны состоять из представителей «стран, с которыми Израиль согласен». Сам Израиль дал понять, что в числе стран, с возможным участием которых в урегулировании ситуации в поствоенной Газе однозначно не согласно еврейское государство, первое место занимает Турция.
Глава МИД Израиля Гидеон Саар прямо заявил, что Израиль не допустит присутствия вооруженных сил Турции в секторе Газа в рамках американского плана по окончательному прекращению войны. «Страны, которые хотят или готовы направить вооруженные силы, должны быть как минимум справедливы к Израилю», - уточнил Саар.
Между тем Турция, сыгравшая, наряду с другими посредниками, решающую роль в достижении перемирия в секторе Газа, отнюдь не одинока в своем осуждении израильской политики в отношении палестинцев. Более того, можно сказать, что аналогичной позиции придерживается большинство стран мира, и этот факт нашел свое отражение в соответствующих документах ООН, согласно которым Израиль обвиняется в совершении актов геноцида жителей Газы. Международный суд ООН вынес также консультативное заключение об обязательствах Израиля как оккупирующей державы, обязав его выполнять нормы международного гуманитарного права, включая обеспечение населения продовольствием, водой, жильем, топливом, медицинской помощью и другими необходимыми средствами для выживания.
Отдельно стоит упомянуть о прошедшем в Стамбульском университете заседании Гаагского трибунала под председательством бывшего специального докладчика ООН по Палестине профессора Ричарда Фалька. В принятом заявлении указывается, что «Израиль, опираясь на идеологию превосходства сионизма, осуществляет геноцид населения Газы в рамках широкомасштабного режима апартеида». Тель-Авив обвиняется в реализации таких методов геноцида, как создание «голода и нехватки продовольствия путем умышленного отказа в предоставлении пищи и воды», «массовые убийства в домах», «экологическая катастрофа», «намеренное уничтожение и нацеливание на инфраструктуру, оборудование и персонал здравоохранения», «репродуктивное убийство» (преднамеренное и систематическое нанесение ущерба репродуктивному здоровью палестинцев путем предотвращения рождений, лишения будущих жизней и безопасной возможности деторождения), «уничтожение академического потенциала» (уничтожение интеллектуального будущего Палестины путем убийства, замалчивания и изгнания целого поколения студентов и преподавателей, разрушения школ и университетов).
Несомненно, подобные политические и международно-правовые заключения серьезно ухудшают имидж Израиля на международной арене, что проявляется и в значительном ужесточении критических оценок в его адрес со стороны даже традиционно поддерживающих еврейское государство европейских стран. И, соответственно, весь этот фон усложняет выбор стран, которые отвечали бы требованию Израиля о «справедливом» к нему отношении. Выбор, который должен определить судьбу мирного процесса, фактически поставленного в зависимость от отправки в сектор Газа международных сил безопасности.
Таким образом, судьба Газы, несмотря на прекращение огня, остается весьма неопределенной. Эта неопределенность связана не только с дальнейшими видами группировки ХАМАС, которую поклялось уничтожить нынешнее правительство Израиля во главе с Биньямином Нетаньяху. Всеобъемлющее палестино-израильское урегулирование упирается в целый ряд фундаментальных проблем. Таких, как статус Иерусалима, судьба еврейских поселений на оккупированном Израилем Западном берегу реки Иордан (кстати, Кнессет одобрил в первом чтении законопроект об аннексии данной территории), наконец - создание независимого палестинского государства. По всем этим вопросам между израильтянами и палестинцами сохраняются диаметрально противоположные позиции, что, прежде всего, и мешает безоговорочному восприятию достигнутого в Газе перемирия как прорывного шага на пути к долгосрочному миру.