ADAPTASİYA VƏ DAYANIQLILIQ
Azərbaycan kiçik və orta biznes ekosistemini gücləndirərək iqtisadi və ekoloji tarazlığa üstünlük verir
Dünya iqtisadiyyatında artan turbulentlik və qlobal bazarların qeyri-sabitliyi şəraitində kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) dayanıqlılığı məsələsi Asiya ölkələri üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
ADB-nin Bakıda təqdim olunan “Asiya Kiçik və Orta Sahibkarlıq Monitorinqi 2025”(ASM 2025) adlı yeni hesabatı göstərib ki, inklüziv iqtisadi artımın təmin edilməsində və xarici şoklara adaptasiyaya yönəlmiş milli strategiyalarda əsas element məhz KOB sektoru olur. Bu baxımdan Azərbaycan da KOB ekosisteminin gücləndirilməsi üzrə tədbirləri artırır, maliyyə dayanıqlılığına, rəqəmsal transformasiyaya və “yaşıl keçid”ə üstünlük verir.
Qlobal çağırışlar fonunda
ASM 2025-in təqdimatında ADB-nin Yaponiya üzrə icraçı direktoru Şiqeo Şimidzu qeyd edib ki, mövcud qlobal çağırışlar dünya ölkələrinin hökumətlərini KOB-un inkişafı üçün strategiya və yanaşmalarını yenidən nəzərdən keçirməyə məcbur edir. Onun sözlərinə görə, bu zaman əsas problemlərdən biri KOB-ların miqyası və fəaliyyəti haqqında etibarlı məlumatların olmamasıdır.
“Belə məlumatların çatışmazlığını nəzərə alaraq, ASM etibarlı məlumat bazası yaratmaq vəzifəsini öz üzərinə götürüb. İndi siyasət hazırlayanların milli KOB inkişaf proqramlarını planlaşdırıb icra etdikləri zaman istifadə edə biləcəkləri vacib resursa malikik”, - Ş.Şimidzu vurğulayıb.
Ekspertin fikrincə, sistematik məlumat mənbəyinin yaradılması biznesə dəstək üçün səmərəli alətlərin hazırlanmasının əsas şərtidir. Lakin qarşıda hələ çox iş var.
“Məlumat bazası artıq yaxşıdır, lakin doldurulmalı olan boşluqlar qalır. Qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənlik dərinləşdikcə, daha dolğun məlumat bazası həm milli, həm də regional səviyyədə dayanıqlı və inklüziv iqtisadi artımın qurulması üçün getdikcə daha çox lazım olan sübutlara əsaslanan siyasətə əhəmiyyət verə bilər”, - ADB-nin nümayəndəsi bildirib.
Bu, qlobal ticarətin üzləşdiyi yüksək qeyri-müəyyənlik dövründə daha da vacibdir. Tarif müharibələrindən tutmuş geosiyasi münaqişələrə qədər hər şey ölkələrin ölçüsü və artım siyasəti daxil olmaqla, iqtisadi şəraitdən asılı olaraq KOB-lara təsir edir. “Lakin KOB-lar milli iqtisadiyyatda əsas rol oynadığına görə, qlobal çağırışlar hökumətləri dayanıqlı və həyat qabiliyyətli artım ekosisteminin formalaşmasını təmin etmək üçün onların inkişafına dair strategiya və yanaşmaları yenidən nəzərdən keçirməyə məcbur edir”, - Ş.Şimidzu iddia edir.
Təqdimatın ikinci əsas spikeri - ADB-nin aparıcı iqtisadçısı Şiqehiro Şinozaki regionda kredit tendensiyalarının müxtəlifliyinə diqqəti cəlb edib. “Kiçik və orta müəssisələr inkişaf etməkdə olan Asiya və Sakit Okean regionunda bazar formalaşdırırdı, lakin bu, 2024-cü ildə bank kreditlərinin ümumi həcminin orta hesabla 16,9%-ni təşkil etməklə, milli ÜDM-in 10,7%-nə bərabər olmaqla çox kiçik idi. KOB kreditlərinin orta hesabla 53%-i xidmət sahəsinin payına düşürdü, ardınca sənaye və kənd təsərrüfatı gəlirdi”, - Ş.Şinozaki bildirib.
İqtisadçı qeyd edib ki, kredit resurslarının bölgüsü regionlar üzrə əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənir və xarici şoklara məruz qalma səviyyəsindən, habelə müvafiq hökumət tədbirlərindən asılıdır.
Onun sözlərinə görə, 2020-2024-cü illər ərzində müxtəlif ölkələrdə dinamika fərqli olub: bəzi iqtisadiyyatlarda KOB kreditləşdirilməsinin payında azalma, digərlərində isə fəal dövlət dəstəyi sayəsində artım müşahidə olunub. “Azərbaycan və Ermənistan kimi bəzi ölkələrdə KOB kreditlərinin payı tədricən azalırdı ki, bu da iri şirkətlərin kreditləşdirilməsinin genişlənməsi ilə üst-üstə düşürdü. Digər ölkələrdə, məsələn, Özbəkistanda isə əksinə, yeni yaradılan Biznesin İnkişafı Bankı vasitəsilə maliyyələşdirməyə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi sayəsində KOB kreditlərinin payı artırdı”, - o bildirib.
ADB-nin aparıcı iqtisadçısı kredit portfellərinin keyfiyyətinə xüsusi diqqət yetirib və yeni risklərə işarə edib. “Belə ki, problemli KOB kreditlərinin onların ümumi kredit həcminə nisbəti 2020-ci ildə pandemiya zamanı 8,7%-ə yüksəldikdən sonra azalıb, sonra isə 2023-cü ildə 7% səviyyəsində sabitləşib. Lakin 2024-cü ildə yenidən 7,6%-ə qalxıb. Ümumilikdə problemli kreditlərin payı Qafqazda və Mərkəzi Asiyada azalmağa davam edir, lakin Cənubi Asiyada, həmçinin Cənub-Şərqi Asiya və Sakit Okean regionunda artır”, - Ş.Şinozaki vurğulayıb.
Yəni pandemiyadan sonra ümumi bərpa tendensiyası fonunda kiçik və orta biznes geosiyasi risklərdən və qlobal bazardakı struktur dəyişikliklərindən həssas olaraq qalır. Bu, region ölkələrindən, o cümlədən Azərbaycandan KOB-ların maliyyə dəstəyi mexanizmlərinin gücləndirilməsi və iqtisadi adaptasiya alətlərinin təkmilləşdirilməsi prosesini davam etdirməyi tələb edir.
Azərbaycan konteksti
Bu fikirlə Azərbaycanın maliyyə nazirinin birinci müavini Anar Kərimov da razıdır. O bildirib ki, gələcəkdə müəssisələrin uğurunu onların dayanıqlılığı və adaptasiya qabiliyyəti müəyyən edəcək.
Onun sözlərinə görə, son illərdə ölkədə dövlət xərclərinin şəffaflığının və hesabatlılığının artırılması KOB-ların inkişafına töhfə verib. “Biz kiçik biznesə vergi güzəştləri və güzəştli maliyyələşdirmə təqdim etməyə, rəqəmsal transformasiyanı təşviq etməyə və qadınlar və gənc sahibkarlar üçün bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirməyə çalışırıq”, - A.Kərimov bildirib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin (KOBİA) sədri Orxan Məmmədov əlavə edib ki, kiçik və orta biznes sadəcə iqtisadi qurumlar deyil, həm də innovasiya və inkişafı hərəkətə gətirən “cəmiyyətin nəbzidir”. “Azərbaycanda biz KOB-ları inklüziv rifah və innovasiyaların əsası, iqtisadi potensial və sosial tərəqqi arasında körpü kimi görürük. KOBİA təcridə deyil, tərəfdaşlığa inanır. Bizim məqsədimiz hər bir kiçik biznesin irəli getməsidir”, - o vurğulayıb.
Bununla yanaşı, stimullaşdırıcı ekosistemin yaradılması və bankların real sektorla qarşılıqlı əlaqəsinin artırılması üzrə səylərə baxmayaraq, Azərbaycanda əlavə dəyərin formalaşmasında KOB-ların töhfəsi məhdud olaraq qalır.
Bu zaman banklar maliyyə resurslarına çıxışın təmin edilməsində əsas rol oynamağa davam edirlər. Hesabatda qeyd edilir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) 2026-cı ilin sonunadək kiçik və orta biznesə verilən kreditlər daxil olmaqla, verilmiş biznes kreditlərinin həcmini azı 16,5 milyard manata çatdırmağı hədəfləyib.
AMB-nin Maliyyə sektorunun dayanıqlı inkişafı departamentinin direktoru Rüstəm Tahirovun sözlərinə görə, KOB kreditləri ümumi kredit portfelinin təxminən 25%-ni və bankların biznes portfelinin 47%-ni təşkil edir. “Bu, bankların real iqtisadiyyat sektoru ilə artan qarşılıqlı əlaqəsini göstərir. Lakin kredit dövründə dəyişikliklər olduqda, KOB-lar maliyyələşdirmə cəlb etməkdə çətinliklərlə üzləşə bilərlər”, - R.Tahirov qeyd edib.
Onun fikrincə, sistem məhdudiyyətlərindən biri sahibkarlar arasında maliyyə savadlılığının kifayət qədər olmamasıdır. “Mikro, kiçik və orta müəssisələr arasında apardığımız sorğular göstərir ki, onların təxminən üçdə biri kreditorlar tərəfindən təklif olunan maliyyə məhsulları haqqında məhdud və ya qeyri-kafi biliklərə malikdirlər. Bu, əlbəttə, uyğun məhsul seçimində və kreditorlarla səmərəli əməkdaşlıqda onların imkanlarını məhdudlaşdırır”, - o izah edib.
Girov təminatı ilə bağlı problemlər də eyni dərəcədə ciddi maneə olaraq qalır. "Mikro, kiçik və orta müəssisələr, xüsusilə regionlarda, 80%-dən çox kreditin girov təminatı altında verilməsinə baxmayaraq, likvid təminat baxımından məhdudiyyətlər yaşayırlar. Bu o deməkdir ki, bəzən hətta həyat qabiliyyətli kiçik müəssisələr likvid girovları olmadığı üçün sistemdən kənarda qala bilərlər”, - R.Tahirov qeyd edib.
KOB-ların “yaşıl keçid”i
Bundan əlavə, bu sektorda maliyyə menecmenti və şəffaflığı aşağı səviyyədə qalır ki, bu da risklərin qiymətləndirilməsini çətinləşdirir və borclanmanın dəyərini artırır. Mühasibat uçotu və audit infrastrukturunun inkişaf etməməsi, risk bölgüsü mexanizmlərinin zəifliyi və girov alınması prosedurlarının kifayət qədər səmərəli olmaması sektora təzyiqi gücləndirir və əlçatan maliyyələşdirmə kəsiri formalaşdırır.
Mərkəzi Bank öz tərəfindən kredit fəallığını stimullaşdırmaq üçün prudensial tənzimləmə alətlərini tətbiq edir. Belə ki, Azərbaycanda KOB-lar üçün risk dərəcəsi üzrə aktivlər 50% təşkil edir ki, bu da beynəlxalq standartlarla müqayisədə ən yumşaq rejimlərdən biridir.
Eyni zamanda AMB banklarla kreditləşdirmə strategiyalarını və biznes modellərini uyğunlaşdırmağa kömək edərək fəal dialoq aparır. R.Tahirov hesab edir ki, maliyyə qurumları üçün borcalanların qiymətləndirilməsində riskyönümlü yanaşmanı inkişaf etdirmək vacibdir. “Bu şəraitdə onlar yalnız kommersiya kreditləşdirilməsini deyil, müəssisələrin kredit qabiliyyətini və məlumatların etibarlılığını qiymətləndirəcəklər. Bundan əlavə, ölkənin audit və mühasibatlıq institutlarının gücləndirilməsi mühüm elementdir. Ənənəvi olaraq, zəmanətlər kimi dövlət dəstəyi alətləri KOB layihələrinin risklərini azaltmaq üçün vacib vasitələrdir”, - tənzimləyici orqanın nümayəndəsi əmindir.
Sektorun maliyyə dayanıqlılığını monitorinq etmək məqsədilə AMB müntəzəm olaraq KOB portfellərinin stress-testlərini keçirir. “Belə stress-testlər yaranan risklərin əvvəlcədən müəyyən edilməsi üçün vacibdir. Bunlar KOB-ların maliyyələşdirməyə çıxışını genişləndirmək üçün istifadə etdiyimiz ümumi qəbul edilmiş alətlərdir”, - R.Tahirov bildirib.
Mərkəzi Bankın fəaliyyətində yeni istiqamətlərdən biri də sahibkarlığın dəstəklənməsinin əlavə aləti ola biləcək bank sığorta modelinin hazırlanmasıdır. KOB-ların sistemli inkişafının mühüm addımı da sektorun problemlərinin həllində idarələrarası yanaşmanı nəzərdə tutan maliyyə inklüzivliyi strategiyasının hazırlanması olub. R.Tahirov söyləyib ki, bu strategiyanın əsas məqsədi maliyyələşdirmə məsələlərinin həlli üçün bir deyil, bir neçə dövlət qurumunun məsuliyyət daşımasından ibarətdir.
KOB-ların gələcəkdə nəzərə almalı olduğu daha bir məqam da öz fəaliyyətlərində ekoloji normalara riayət etməkdir.
“Azərbaycanda və dünyada KOB-ların yaşıllaşdırılmasında qarşılaşdığımız ilk problem yenə də məlumat, “yaşıl texnologiya”lar və "yaşıl maliyyələşdirmə" alətləri haqqında bilik çatışmazlığıdır. KOB-lar üçün ikinci problem isə xərclərdir. “Yaşıl texnologiya”lar adətən ənənəvi texnologiyalardan daha bahadır”, - R.Tahirov vurğulayıb. Məhz buna görə də kiçik biznesin “yaşıl layihələri”ni qiymətləndirmək üçün müəyyən edilən tələblər onların real imkanları ilə mütənasib olmalıdır.
Hər halda, artıq bu ildən AMB maliyyə qurumlarından “yaşıl” və dayanıqlı portfelləri haqqında məlumat tələb edəcək. R.Tahirovun sözlərinə görə, qlobal səviyyədə tənzimləyici orqanlar dayanıqlılığın və emissiyaların qiymətləndirilməsi mexanizmlərini sadələşdirməyə çalışırlar: “Bazarda müxtəlif həllər formalaşır, şirkətlər və təchizatçılar öz yanaşmalarını təklif edirlər, açıq məlumat mənbələrindən aktiv istifadə olunur. Məsələn, KOB-ların emissiya profilini qiymətləndirmək üçün kommunal xidmətlərdən məlumat alma təcrübəsi genişlənir”. Bu baxımdan Azərbaycan “yaşıl maliyyələşdirmə” prinsiplərini inkişaf etdirərək və kiçik biznesin ekoloji transformasiya prosesində iştirakını stimullaşdıraraq, beynəlxalq tərəfdaşlarla aktiv əməkdaşlıq edir.
Bir sözlə, Azərbaycanda kiçik və orta biznesin inkişafı təkcə maliyyə stimulları deyil, həm də şəffaflığın artırılmasına, biznes mədəniyyətinin yaxşılaşdırılmasına və sahibkarlığı dəstəkləyən infrastrukturun gücləndirilməsinə yönəlmiş institusional islahatlar tələb edir. Çünki uzunmüddətli perspektivdə məhz KOB-lar regional iqtisadiyyatın “yaşıl artımı”nın və rəqəmsal transformasiyasının katalizatoru ola bilər.

ADAPTATION AND RESILIENCE
Azerbaijan focuses on economic and environmental balance to strengthen small and medium business ecosystem
Amid increasing turbulence in the global economy and instability in international markets, the issue of resilience for small and medium enterprises (SMEs) gains particular importance for Asian countries.
A new report by the Asian Development Bank (ADB), titled "Asia Small and Medium Enterprise Monitor 2025" (ASM 2025), presented in Baku, revealed that the SME sector is becoming a crucial component of national strategies aimed at ensuring inclusive economic growth and adapting to external shocks.
In this context, Azerbaijan is intensifying efforts to strengthen the SME ecosystem by focusing on financial stability, digital transformation, and a "green transition".
Global challenges
As Shigeo Shimizu, ADB's Executive Director for Japan, noted during the ASM 2025 presentation, current global challenges are forcing governments worldwide to reassess their strategies and approaches to SME development. According to him, one of the main issues remains the lack of reliable data on their scale and functioning.
"Given this lack of information, ASM has taken on the task of creating a dependable data repository. Now we have an important resource for policymakers when designing and implementing national SME development programmes," emphasised Shimizu.
The creation of a systematic information source, in his view, is a fundamental prerequisite for developing effective business support tools. However, "there is still much work ahead".
"The database is already good, but gaps remain that need to be filled. As global economic uncertainty deepens, a more complete database can strengthen evidence-based policy, which is increasingly necessary to build sustainable and inclusive economic growth both nationally and regionally," stated the ADB representative.
This is especially significant during a period of high uncertainty experienced by world trade. Everything—from tariff wars to geopolitical conflicts—affects SMEs depending on countries' economic conditions, including their size and growth policies. "But since SMEs play a key role in national economies, global challenges compel governments to revise strategies and approaches to their development in order to ensure the formation of a resilient and viable growth ecosystem," Sh. Shimizu asserts.
Another key speaker at the presentation was ADB's lead economist Shigehiro Shinozaki, who highlighted the uneven credit trends in the region. "Small and medium enterprises have shaped the market in developing Asia and the Pacific region; however, it remained very small, averaging 16.9% of total bank lending, equivalent to 10.7% of national GDP in 2024. On average, 53% of SME loans were allocated to services, followed by industry and agriculture," said Shinozaki.
The economist noted that the distribution of credit resources varies significantly by region and depends on exposure levels to external shocks as well as corresponding government measures.
According to him, from 2020 to 2024, dynamics differed among countries: some saw a decline in SME lending share while others experienced growth due to active state support. "In certain countries like Azerbaijan and Armenia, the share of SME loans gradually decreased coinciding with expanded lending to large companies. In others, such as Uzbekistan, the SME loan share increased thanks to enhanced state funding support through the newly established Business Development Bank," he pointed out.
ADB's lead economist paid special attention to credit portfolio quality, indicating emerging risks. "Thus, the ratio of non-performing SME loans to total SME loans fell after peaking at 8.7% during the 2020 pandemic and then stabilised at 7% in 2023. However, it rose again to 7.6% in 2024. Overall, non-performing loan shares continued declining in the Caucasus and Central Asia but increased in South Asia as well as Southeast Asia and the Pacific," emphasised Shinozaki.
This means that even with a general recovery trend after the pandemic, small and medium businesses remain vulnerable to geopolitical risks and structural changes in the global market. This compels regional countries including Azerbaijan to continue strengthening financial support mechanisms for SMEs and improving economic adaptation tools.
The Azerbaijani context
This view is shared by Anar Kerimov, First Deputy Minister of Finance of Azerbaijan, who stated that future success of enterprises will be determined by their resilience and adaptability.
He said that increased transparency and accountability of public spending in recent years have contributed to SME development in the country. "We aim to provide tax incentives and concessional financing to small businesses, promote digital transformation, and expand market access opportunities for women and young entrepreneurs," said A. Kerimov.
Chairman of the Board of the Agency for Development of Small and Medium Business under the Ministry of Economy Orkhan Mammadov added that small and medium businesses are not only economic units but also "the pulse of society", generating innovation and development. "In Azerbaijan, we view SMEs as the foundation of inclusive prosperity and innovation—a bridge between economic potential and social progress. KOBIA does not believe in isolation but in partnership. Our goal is for every small business to move forward," he stressed.
Nevertheless, despite efforts to create an enabling ecosystem and increased interaction between banks and the real sector, SMEs’ contribution to value added creation in Azerbaijan remains limited.
Meanwhile, banks continue playing a key role in providing access to financial resources. The report states that the Central Bank of Azerbaijan (CBA) has set a target to increase business loans— including those to SMEs—to no less than ₼16.5 billion by the end of 2026.
According to Rustam Tahirov, Director of Sustainable Financial Sector Development Department at CBA, SME loans account for about 25% of total loan portfolios and 47% of banks’ business portfolios. "This indicates growing engagement between banks and the real economy sector. However, during credit cycle fluctuations SMEs may face difficulties in accessing financing," Tahirov noted.
One systemic constraint he identified is insufficient financial literacy among entrepreneurs. "Our surveys among micro-, small-, and medium-sized enterprises show that about one-third have limited or insufficient knowledge about financial products offered by lenders. This certainly limits their ability to choose appropriate products and cooperate effectively with creditors," he explained.
Collateral issues remain another significant barrier. "Micro-, small-, and medium-sized enterprises, especially in regions, face limitations regarding liquid collateral even though over 80% of loans are secured by collateral. This means that sometimes even viable small businesses may be excluded from the system," Tahirov pointed out.
SMEs’ "green" transition
Furthermore, this sector continues to exhibit low levels of financial management and transparency which complicate risk assessment and increase borrowing costs. Underdeveloped accounting and audit infrastructure, weak risk-sharing mechanisms, and insufficient efficiency of collateral enforcement procedures add pressure on the sector and generate a shortage of affordable financing.
The Central Bank employs prudential regulation tools to stimulate credit activity. For instance, risk-weighted assets for SMEs in Azerbaijan are set at 50%, representing one of the more lenient regimes compared with international standards.
Simultaneously, CBA maintains active dialogue with banks to help them adapt lending strategies and business models. Tahirov believes it is important for financial institutions to develop risk-oriented approaches when assessing borrowers. "Under these conditions they will evaluate enterprises' creditworthiness and reliability of data rather than just commercial lending alone. Another key element is strengthening auditing and accounting institutions in the country. Traditionally, government support tools such as guarantees are important instruments for reducing risks in SME projects," said the regulator’s representative.
To monitor financial sustainability in the sector, CBA regularly conducts stress tests on SME loan portfolios. "Such stress tests are important for early identification of emerging risks. These are commonly used tools we employ to broaden SME access to financing," Tahirov stated.
One new direction for the Central Bank is developing a bancassurance model which may become an additional entrepreneurship support tool.
An important step towards systemic SME development was also preparation of a financial inclusion strategy involving an interagency approach to address sectoral problems. According to Tahirov, "the main goal of this strategy is for several government agencies—not just one—to be responsible for resolving financing issues."
Another factor SMEs will need to consider going forward is compliance with environmental regulations in their operations. "The first challenge we face with greening SMEs both in Azerbaijan and globally remains a lack of information and knowledge about 'green technologies' and 'green finance' instruments. The second issue for SMEs is cost: 'green technologies' are usually more expensive than traditional ones," Tahirov pointed out. Therefore requirements set for assessing small business 'green projects' should be proportionate to their actual capabilities.
In any case, from this year CBA will require financial institutions to report on their 'green' and sustainable portfolios. According to Tahirov, regulators worldwide are trying to simplify sustainability and emissions assessment mechanisms: "The market is developing various solutions; companies and providers offer their approaches; open data sources are actively used. For instance, there is growing practice of obtaining information from utilities to assess SMEs’ emissions profiles." In this regard Azerbaijan actively cooperates with international partners promoting 'green finance' principles and encouraging small businesses’ participation in ecological transformation processes.
In summary, it can be said that developing small and medium business in Azerbaijan requires not only financial incentives but also institutional reforms aimed at improving transparency, enhancing business culture, and strengthening entrepreneurship support infrastructure. After all, in the long run SMEs have the potential to become catalysts for 'green growth' and digital transformation of regional economies.