Yeni nüvə texnologiyaları yarışı qarşılıqlı çəkindirmə konsepsiyasını yaşamaq uğrunda savaşa çevirir
«Soyuq müharibə»nin başa çatmasından və yeni beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasından sonra belə bir fikir formalaşmışdı ki, artıq nüvə müharibəsi mümkün deyil, çünki bu, qarşılıqlı məhvetmə deməkdir. Lakin XXI əsr özünün yeni texnologiyaları ilə bu konsepsiyaya düzəlişlər edib və edir. Artıq söhbət kimin daha çox nüvə başlığına malik olmasından yox, onları hədəfə çatdıracaq vasitələrin nə qədər «ağıllı», «davamlı» olmasından gedir. Müvafiq olaraq, indi «ikinci zərbə» və ya «ikinci şans» adlanan mərhələdə kimlərin sağ qala biləcəyi, kimlərin daha effektiv fəaliyyət göstərmək imkanına sahib olacağı daha aktualdır.
Eyni zamanda bu, tətbiqetmə üfüqlərini də genişləndirir. Üçüncü Dünya müharibəsinin klassik çərçivədə deyil, nüvə silahının mümkün lokal tətbiqi ilə baş tuta biləcəyindən danışılır. Bu səbəbdəndir ki, Rusiya ilə NATO ölkələrinin Ukraynadakı qarşıdurması fonunda dünya birliyi nüvə sınaqlarının bərpasına dair müzakirələrin getdikcə artdığına şahidlik edir. Qarşılıqlı çəkindirmə sisteminin qaydaları sürətlə pozulur, faktiki olaraq, nüvə silahlanmasında yeni mərhələ başlayır. O da aydındır ki, yeni «oyun qaydaları»nın yaradılmasına aparan keçid dövrü çox təhlükəli ola bilər…
Moratoriumdan imtina?
ABŞ Prezidenti Donald Tramp oktyabrın sonlarında bəyan edib ki, o, Pentaqona digər ölkələrlə «bərabər əsasda» nüvə silahı sınaqlarına başlanılmasını tapşırıb. Dövlət başçısının sözlərinə görə, bu gün Birləşmiş Ştatlar dünyada ən böyük nüvə arsenalına malik dövlətdir: «Rusiya ikinci yerdədir, Çin isə xeyli geridə olsa da, beş il ərzində bizə çata bilər».
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin isə buna cavab olaraq, ölkəsinin Təhlükəsizlik Şurasının noyabrın 5-də keçirilən toplantısında Xarici İşlər və Müdafiə nazirliklərinə, xüsusi xidmət orqanlarına və bir sıra mülki qurumlara nüvə silahı sınaqlarına mümkün hazırlıqla bağlı təkliflərin hazırlanmasını tapşırıb. Putin deyib ki, Moskva Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Edilməsi Müqaviləsinin yaratdığı öhdəliklərə tam əməl etsə də, müqavilənin digər iştirakçılarının sınaqlara başlayacaqları təqdirdə Rusiya da adekvat tədbirlər görməlidir. Moskvada hesab edirlər ki, Vaşinqtonun nüvə sınaqları moratoriumundan istinası qlobal strateji sabitlik sisteminin dağıdılması istiqamətində addım olacaq.
Xatırladaq ki, Rusiya nüvə doktrinasını ötən il rəsmən dəyişidirib. Oraya «istənilən qeyri-nüvə dövlətindən nüvə dövlətinin iştirakı və ya dəstəyi ilə gələcək təcavüzə cavab vermək imkanı» ifadəsi əlavə olunub. Beləliklə, Rusiya özünün və ya Belarusun suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə təhdid yaradacaq adi silahlı hücumun qarşısının alınması üçün belə, nüvə silahından istifadə hüququnu özündə saxlayır.
Nüvə zərbələri ssenarilərinin məşqi
Nüvə komponentləri olmadan keçirilən sınaqlara kifayət qədər tez-tez rast gəlinir. Burada qeyri-adi heç nə yoxdur. Məsələn, ABŞ mütəmadi olaraq qitələrarası ballistik raket olan «Minuteman III»nü sınaqdan keçirir. «Şəhər qatili» ləqəbi daşıyan bu raket Birləşmiş Ştatların nüvə triadasının yerüstü komponentinin əsas silahıdır. «Minuteman III» sonuncu dəfə Kaliforniyadakı Vandenberq Kosmik Qüvvələr bazasından buraxılıb və 6700 kilometrdən çox məsafə qət edərək Marşall adalarında yerləşən raket əleyhinə müdafiə sınaq poliqonu yaxınlığında yerə düşüb. Eyni zamanda oktyabrda Şimal dənizi üzərində NATO hərbçiləri ABŞ-nin strateji bombardmançıları ilə Rusiyaya qarşı real nüvə zərbələrinin mümkün ssenarisinin məşqini keçiriblər.
Moskva isə öz növbəsində, məhdudiyyətsiz uçuş məsafəsinə malik, nüvə enerji qurğusu ilə təchiz olunmuş “Burevestnik” raketinin sınağının başa çatdığını bəyan edib. Daha sonra – noyabrın 4-də Putin «Poseydon» (mahiyyətcə nüvə və termonüvə bombası daşıyan sualtı qayıq-dron) və «Burevestnik»in yaradıcılarının təltifolma mərasimində bildirib ki, artıq «Oreşkin» raket kompleksinin də seriya istehsalına başlanılıb və nüvə mühərrikli növbəti nəsil qanadlı raketlərin hazırlanmasına start verilib. Onların gələcəkdə hipersəs sürətinə malik olacağı gözlənilir.
Bundan başqa, V.Putin 2026-cı ildə ağır qitələrarası «Sarmat» raketlərinin ordunun istifadəsinə veriləcəyini, onların 1988-ci ildən istifadədə olan «Vayevoda»ları əvəzləyəcəyini də bildirib. Bütün bunlar yerüstü «Yars» qitələrarası ballistik raketlərin və «Sineva» sualtı ballistik raketlərin buraxılışı fonunda baş verir.
Maraqlıdır ki, Rusiyanın ən yeni silah sistemlərinin sınaqlarının keçirildiyinə dair bəyanatından cəmi üç gün sonra qəflətən mətbuata ABŞ-nin «AGM-181A» adlı ultra-gizli nüvə başlıqlı qanadlı raketləri haqda məlumat «sızıb». Söhbət «Long Range Stand-off» proqramı çərçivəsində düşmənlə təmas olmadan tətbiq olunan uzaqmənzilli raketdən gedir. Bununla yanaşı, Birləşmiş Ştatların Almani ərazisinə «Dark Eagle» ortamənzilli ballistik raketlər yerləşdiriləcəyi də məlum olub. Onlar Rusiyanın mərkəzinə cəmi 6-7 dəqiqəyə çata bilər.
Gözlənildiyi kimi, ABŞ ilə Rusiya bir-birlərini diqqətlə izləyirlər. Rusiyanın bu sahədəki inkişafını reklam etməsi Vaşinqtonda narahatlıq yaradırsa, NATO-nun yalnız texniki hazırlığı yoxlamaqla kifayətlənməyərək onun ərazisinə mümkün nüvə zərbəsi ssenarisini məşq etməsi Moskvanı narazı salır. Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Edilməsi Müqaviləsində yerdə, kosmosda, yerin altında və suyun altında hərbi və ya dinc məqsədlərlə hər hansı nüvə partlayışının qadağan olduğu bildirilir. Nüvə silahı daşıyıcılarının nüvə başlığı olmadan sınaqdan keçirilməsi buraya aid deyil. Odur ki, Vaşinqton və Moskvanın «nüvə sınaqlarının bərpası» dedikdə, konkret nəyi nəzərdə tutduqları tam aydın deyil.
Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov «ABŞ-nin «Burevestnik» və «Poseydon»un nüvə enerjisi qurğusu ilə sınaqdan keçirilməsini nüvə silahı sınağı kimi qəbul etməsi mümkündürmü?» sualına cavabında deyib: «Söhbət nüvə partlayışından deyil, daşıyıcı vasitədən gedir. Bu, nüvə mühərrikidir və bunlar tam fərqli mövzulardır».
Bununla yanaşı, mütəxəssislər daim vurğulayırlar ki, nüvə partlayışlarının kompüterlə modelləşdirilərək həyata keçirilməsi real sınaqlardan daha etibarlı məlumat verir. Hər halda, ABŞ 1992-ci ildən bu yana əsl nüvə sınağı keçirməyib. Bəzi məlumatlara görə, hazırda Vaşinqtonun sınaq poliqonlarının hazırlığı, kadr çatışmazlığı, həmçinin uranın zənginləşdirilməsilə bağlı problemləri də var.
Bəzi məlumatlara görə, ABŞ artıq taktiki nüvə silahları sahəsində də geri qalır, çünki son illərdə onun hərbi-sənaye kompleksi daha çox gəlir gətirən adi silahların istehsalına köklənib. 1970-ci ildən istifadədə olan «Minuteman III» raketləri də sadəcə, müasirləşdirilir.
Triadanın üçüncüsü
ABŞ və Rusiyanın qiyabi şəkildə nüvə yarışı ilə məşğul olduqları bir vaxtda ortaya daha bir real oyunçu çıxıb – Çin. Belə ki, Pekin 1980-ci illərdən bu yana ilk dəfə təlim döyüşü başlığı ilə təchiz olunmuş «DF-31AG» raketini Sakit okeanın cənub hissəsindən beynəlxalq sular istiqamətində buraxdıqdan sonra, 2024-cü ilin sentyabrında qitələrarası ballistik raket sınağı da həyata keçirib. Son məlumatlara görə, artıq Çin ərazisinə yerləşdirdiyi qitələrarası ballistik raketlərin sayına görə həm ABŞ-ni, həm də Rusiyanı qabaqlayır. Onun 462 belə raketə malik olduğu bildirilir (ABŞ-də 400, Rusiyada isə 333 belə raketin olduğu güman edilir). Çinin illik istehsal etdiyi döyüş başlıqlarının sayına görə də bütün nüvə dövlətlərini qabaqladığı deyilir. Ölkənin hazırkı rəhbəri Si Cinpin dövründə ÇXR-in nüvə arsenalı hər hansı digər dövrlə müqayisədə daha sürətlə böyüyüb. Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutunun məlumatında bildirilir ki, hazırda Çin ən azı 600 nüvə başlığına malikdir. Üstəlik, o, 2023-cü ildən başlayaraq hər il bu ehtiyatını daha 100 ədəd artırır. İnstitutun hesabatında deyilir ki, ÇXR 2035-ci ilədək təxminən 1,5 min döyüş başlığı əldə edəcək. Hazırda isə dünyadakı bütün nüvə başlıqlarının 90%-i ABŞ və Rusiyanın payına düşür. Qərb mediası yazır ki, ümumi nüvə başlıqlarının sayına görə Rusiya ABŞ-ni bir qədər qabaqlayır, lakin yerləşdirilmiş raket-nüvə qurğularının sayında ilk yeri Birləşmiş Ştatlar tutur.
Yenə də Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutunun məlumatına görə, 2020-ci ilin yanvarınadək ABŞ-nin arsenalında 5800, Rusiyanın arsenalında isə 6375 nüvə başlığı olub. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə Birləşmiş Ştatların Avropadakı taktiki nüvə bombalarının ümumi sayı ən azı 100 ədəddir. Bununla yanaşı, istər Amerika, istərsə də Rusiya yeni növ nüvə sursatlarının hazırlanması üzərində də işləyir. Üstəlik, kiçik modullu reaktorların qurulması sahəsində də rəqabət artır. Əlbəttə, yerüstü və kosmosdan idarə olunan raketdən müdafiə sistemləri, eləcə də peyk əleyhinə silah sahəsindəki yarış da öz yerində.
Bütün bu yaşananların fonunda silahsızlaşma müqaviləsinin taleyi sual altına düşüb. Tramp hələ ilk prezidentliyi dövründə Strateji Hücum Silahları Müqaviləsinin uzadılmasına dair danışıqlardan imtina etmişdi. Ekspertlər bildirirdilər ki, Vaşinqton o zaman sənədə Çinin də qoşulmasını, həmçinin Rusiyanın bütün yeni silahlarının siyahıya alınmasını tələb edirmiş. Doğrudur, Trampdan sonra hakimiyyətə gələn Co Bayden müqavilənin müddətini beş il uzadıb. Lakin prosesin bundan sonra necə gedəcəyi hələ ki, bəlli deyil. Rusiya müqavilədə iştirakını hələ 2023-cü ildə dayandırıb. Sentyabrda isə Putin ABŞ-ni müqavilənin müddəti bitdikdən sonrakı bir il ərzində həmin sənəddəki məhdudiyyətlərə könüllü əməl etməyə çağırıb.
Bu gün hər şeydən əlavə, Çinin artan imkanları Trampı getdikcə daha çox narahat edir. Bununla yanaşı, rusiyalı ekspertlər Ağ Ev rəhbərinin Fransa və Böyük Britaniyanın sözügedən sənədə cəlb olunmasını istəmədiyini bildirirlər. Məsələ ondadır ki, ABŞ-nin azaltmalı olduğu döyüş başlıqlarının bir hissəsini bu ölkələrə ötürə biləcəyi deyilir.
İndi Vaşinqton moratoriumu pozaraq real silah sınaqlarına başlayarsa, bu digər nüvə dövlətlərində domino effekti yarada bilər. Bu halda Çinin Lobnor poliqonunda sınaqları bərpa edəcəyi, ardından isə Hindistanla Pakistanın da ümumi prosesə qoşulacaqları istisna deyil.
Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutu bildirir ki, nüvə silahına malik 9 dövlət – ABŞ, Rusiya, Çin, Böyük Britaniya, Fransa, Hindistan, Pakistan, İsrail və Şimali Koreya – ümumilikdə 12241 nüvə başlığına malikdir.
Maraqlıdır ki, Trampın ABŞ müdafiə nazirinin nüvə çəkindirməsi, kimyəvi və sioloji müdafiə siyasəti və proqramları üzrə köməkçisi vəzifəsinə namizəd irəli sürdüyü Robert Kadlek ölkəsinin taktik nüvə silahlarına nəzarət sahəsində Rusiya ilə razılaşma imzalamaq istəyini dilə gətirib. Qeyd edək ki, hazırda bu məsələ heç bir ikitərəfli və ya çoxtərəfli sənədlə tənzimlənmir.
Göründüyü kimi, «soyuq müharibə» dövrünün ənənəvi nüvə çəkişməsi modeli, yəni strateji balansın yalnız ABŞ ilə SSRİ arasındakı qarşıdurma ilə müəyyənləşdiyi sistem daha mürəkkəb, çoxqütblü sistemlə əvəzlənir. Bu yeni sistemdə Amerika və Rusiya ilə yanaşı, Çin də yer alır. Yeni texnoloji inkişaf isə məsələni daha da qəlizləşdirir. XXI əsrin ilk rübü sona yaxınlaşarkən bütün nikbin proqnozlara rəğmən, nüvə rəqabəti dünyanın 1960-cı illərdən bu yana görmədiyi riskləri yaradır. Adıçəkilən üç dövlətin hər biri texnoloji və strateji baxımdan geri qaldığını düşünərək, danışıqlar masası arxasına əyləşməkdənsə, «təqib»ə üstünlük verir.
Süni intellektin getdikcə daha geniş tətbiqi ilə erkən xəbərdarlıq peyklərinin sıradan çıxarılması və ya nüvə qüvvələrini idarəetmə sistemlərinin sındırılması imkanları çəkindirmə məntiqinin özünü təhlükə altına qoyur, bu isə böhranlı vəziyyətlərdə «avtomatik eskalasiya» risklərini artırır. Dünya çox təhlükəli dövrdən keçir. Bu mərhələdə istənilən düşünülməmiş və razılaşdırılmamış addım bəşəriyyət üçün fəlakətə yol aça bilər.

RACES WITHOUT A FINISH LINE
After the end of the Cold War and the establishment of a new architecture of international security, the prevailing belief was that a nuclear war had become impossible because it guaranteed mutual destruction. However, the 21st century, with its emerging and evolving technologies, has been adjusting that concept. The discussion now concerns not how many nuclear warheads each side possesses, but how "intelligent" and "endurance-capable" their delivery systems are and who would still be able to survive and act effectively during what strategists call a "second strike" or "second chance".
At the same time, this broadens the potential scope of nuclear use. No longer only in the context of a Third World War in its classical sense, but also in possible scenarios of limited regional use. Against the backdrop of confrontation between Russia and NATO countries in Ukraine, the international community is increasingly hearing talk about resuming nuclear testing. The rules of the mutual deterrence system are rapidly eroding, and the world is witnessing a new stage in the nuclear arms race. It is clear that when new rules of the game begin to form, the transition period is particularly dangerous.
Abandoning the moratorium?
At the end of October, US President Donald Trump stated that he had instructed the Pentagon to "begin nuclear testing on equal footing" with other countries. According to him, the US has "the largest nuclear arsenal, Russia is second, and China, significantly behind, stands in third place but will reach parity within five years".
In response, Russia’s President Vladimir Putin instructed the Foreign Ministry, Defence Ministry, intelligence services and several civilian agencies on 5 November to prepare proposals on potential preparations for nuclear tests. Putin noted that Russia adheres to its obligations under the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty (CTBT) but must take adequate countermeasures if other signatories resume testing. Moscow believes that Washington’s potential withdrawal from the moratorium could become a step towards dismantling the system of global strategic stability.
It is worth recalling that last year Russia officially amended its nuclear doctrine, adding the possibility of responding to "aggression by any non-nuclear state involving or supported by a nuclear-armed state". Russia reserves the right to use nuclear weapons in response to aggression against itself or Belarus involving conventional weapons if such aggression threatens sovereignty and territorial integrity.
Testing nuclear-strike scenarios
Tests without nuclear components are conducted quite regularly, and nothing unusual is involved. The US routinely tests its Minuteman III intercontinental ballistic missile (ICBM), the main weapon of the land-based leg of the American nuclear triad, often referred to as the "city killer". Most recently, it was launched from Vandenberg Space Force Base in California and landed near the US Army’s missile-defence test site on the Marshall Islands, covering more than 6,700 km. In October, NATO forces once again rehearsed a potential real scenario of nuclear strikes on Russia above the North Sea using American strategic bombers.
Moscow, in turn, announced the completion of tests of the Burevestnik—a missile with unlimited range powered by a nuclear propulsion system. On 4 November, during an awards ceremony for the developers of the Poseidon (essentially a submarine drone carrying a nuclear or thermonuclear warhead) and the Burevestnik, Putin declared that the Oreshnik missile system had entered serial production. He also confirmed the development of a new generation of nuclear-powered cruise missiles that are expected to become hypersonic.
Putin further announced that the heavy intercontinental Sarmat missile, replacing the Soviet-era Voyevoda deployed since 1988, would enter combat duty in 2026. This comes in addition to the routine test launches of the land-based Yars ICBM and the submarine-launched Sineva ballistic missile.
Remarkably, just three days after news about Russia’s latest systems, an unusual leak appeared in the US, concerning the highly classified AGM-181A nuclear-armed cruise missile developed under the Long Range Stand-Off programme. Reports also stated that the US plans to deploy Dark Eagle medium-range ballistic missiles in Germany, capable of striking central regions of Russia in just 6–7 minutes.
Both the US and Russia are closely monitoring each other’s moves. Washington is concerned about Russia’s active promotion of its new technologies, while Moscow is clearly unhappy that NATO not only checks the technical readiness of its nuclear forces but rehearses nuclear-strike scenarios specifically against Russian territory. The CTBT prohibits any nuclear explosions—military or peaceful—on land, underwater, underground or in space. However, testing nuclear delivery systems without warheads remains outside its formal remit. This leaves uncertainty about what exactly Washington and Moscow mean when speaking of "resuming nuclear tests".
Commenting on speculation that Washington might have mistaken tests of the nuclear-powered Burevestnik or Poseidon for nuclear weapons tests, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov clarified: "This concerns, first of all, a delivery platform, not a nuclear explosion. It involves a nuclear propulsion system or engine, which are entirely different matters."
Experts consistently emphasise that computer modelling of nuclear explosions now produces even more reliable data than actual tests. The US has not conducted a real nuclear test since 1992. According to some sources, America is currently experiencing difficulties with test-site readiness, personnel shortages and uranium enrichment capacity.
There are also claims that the US is lagging in the field of tactical nuclear weapons because in recent years its defence industry has focused more on producing conventional arms, which generate higher profits. The Minuteman III system, for example, has been in service since 1970 and is only periodically modernised.
The third pillar of the triad
While the US and Russia are engaged in a remote display of power, a third player has firmly entered the nuclear competition—China. For the first time since the 1980s, China conducted an intercontinental ballistic missile test in September 2024, launching a DF-31AG training warhead toward international waters in the southern Pacific. According to the latest data, China now surpasses both the US and Russia in the number of deployed ICBMs, possessing 462 (compared with 400 for the US and 333 for Russia). China also leads all other nuclear powers in the annual production of warheads. Under President Xi Jinping, the country’s nuclear arsenal has expanded faster than under any previous Chinese leader. According to the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), China possesses at least 600 nuclear warheads and has been adding around 100 annually since 2023.
SIPRI analysts forecast that by 2035 China could have around 1,500 warheads. Currently, the US and Russia still account for 90% of the world’s nuclear arsenal. Western media note that while Russia slightly exceeds the US in the total number of nuclear warheads, America leads in deployed nuclear-launch platforms.
According to SIPRI, as of January 2020 the US possessed 5,800 warheads and Russia 6,375. Experts estimate that the US stores at least 100 tactical nuclear bombs at bases in Europe. Meanwhile, both the US and Russia continue developing new types of nuclear munitions. Competition is also intensifying in the construction of small modular reactors and naturally in missile-defence and anti-satellite technologies.
This situation raises serious questions about the future of strategic-arms treaties. During his first presidential term, Trump refused to negotiate an extension of the New START Treaty and withdrew the US from the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty. At the same time, Washington has repeatedly signalled that it considers China a key competitor and…
China’s expanding capabilities are clearly causing growing concern in Trump’s circle. Yet, as Russian experts point out, he rejects the idea of bringing France and the United Kingdom into the negotiations, even though the US could transfer part of the warheads slated for reduction to those allies. If Washington breaks the moratorium and initiates full-scale weapons testing, this could trigger a domino effect among other nuclear powers. China could resume testing at the Lop Nor site, and most likely India and Pakistan would follow.
According to SIPRI, the nine nuclear-armed states—the US, Russia, China, the United Kingdom, France, India, Pakistan, Israel and North Korea—possess a total of 12,241 nuclear warheads. It is notable that Robert Kadlec, nominated by Trump for the post of US Assistant Secretary of Defense for Nuclear Deterrence, and Chemical and Biological Defence Policy and Programmes, stated that Washington would like to sign an agreement with Russia on controlling tactical nuclear weapons, an area not currently regulated by any bilateral or multilateral treaties.
The traditional model of nuclear deterrence developed during the Cold War, when strategic balance depended almost exclusively on the US–Soviet confrontation, is giving way to a more complex multipolar system. Its core is defined by the interactions among the US, Russia and China. This evolution is further complicated by new technological developments. By the end of the first quarter of the 21st century, nuclear rivalry, contrary to optimistic forecasts, is producing risks unseen since the 1960s. All three major powers consider themselves to be in a phase of technological or strategic disadvantage and are intent on “catching up” before sitting down at the negotiating table.
The increasingly active use of artificial intelligence, along with the capability to disable early-warning satellites or breach nuclear-command systems, threatens the very logic of deterrence and raises the likelihood of automatic escalation during crises. The world is entering a dangerous period when any poorly considered or uncoordinated step may prove fatal for humanity.