Yeni nüvə texnologiyaları yarışı qarşılıqlı çəkindirmə konsepsiyasını yaşamaq uğrunda savaşa çevirir
«Soyuq müharibə»nin başa çatmasından və yeni beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasından sonra belə bir fikir formalaşmışdı ki, artıq nüvə müharibəsi mümkün deyil, çünki bu, qarşılıqlı məhvetmə deməkdir. Lakin XXI əsr özünün yeni texnologiyaları ilə bu konsepsiyaya düzəlişlər edib və edir. Artıq söhbət kimin daha çox nüvə başlığına malik olmasından yox, onları hədəfə çatdıracaq vasitələrin nə qədər «ağıllı», «davamlı» olmasından gedir. Müvafiq olaraq, indi «ikinci zərbə» və ya «ikinci şans» adlanan mərhələdə kimlərin sağ qala biləcəyi, kimlərin daha effektiv fəaliyyət göstərmək imkanına sahib olacağı daha aktualdır.
Eyni zamanda bu, tətbiqetmə üfüqlərini də genişləndirir. Üçüncü Dünya müharibəsinin klassik çərçivədə deyil, nüvə silahının mümkün lokal tətbiqi ilə baş tuta biləcəyindən danışılır. Bu səbəbdəndir ki, Rusiya ilə NATO ölkələrinin Ukraynadakı qarşıdurması fonunda dünya birliyi nüvə sınaqlarının bərpasına dair müzakirələrin getdikcə artdığına şahidlik edir. Qarşılıqlı çəkindirmə sisteminin qaydaları sürətlə pozulur, faktiki olaraq, nüvə silahlanmasında yeni mərhələ başlayır. O da aydındır ki, yeni «oyun qaydaları»nın yaradılmasına aparan keçid dövrü çox təhlükəli ola bilər…
Moratoriumdan imtina?
ABŞ Prezidenti Donald Tramp oktyabrın sonlarında bəyan edib ki, o, Pentaqona digər ölkələrlə «bərabər əsasda» nüvə silahı sınaqlarına başlanılmasını tapşırıb. Dövlət başçısının sözlərinə görə, bu gün Birləşmiş Ştatlar dünyada ən böyük nüvə arsenalına malik dövlətdir: «Rusiya ikinci yerdədir, Çin isə xeyli geridə olsa da, beş il ərzində bizə çata bilər».
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin isə buna cavab olaraq, ölkəsinin Təhlükəsizlik Şurasının noyabrın 5-də keçirilən toplantısında Xarici İşlər və Müdafiə nazirliklərinə, xüsusi xidmət orqanlarına və bir sıra mülki qurumlara nüvə silahı sınaqlarına mümkün hazırlıqla bağlı təkliflərin hazırlanmasını tapşırıb. Putin deyib ki, Moskva Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Edilməsi Müqaviləsinin yaratdığı öhdəliklərə tam əməl etsə də, müqavilənin digər iştirakçılarının sınaqlara başlayacaqları təqdirdə Rusiya da adekvat tədbirlər görməlidir. Moskvada hesab edirlər ki, Vaşinqtonun nüvə sınaqları moratoriumundan istinası qlobal strateji sabitlik sisteminin dağıdılması istiqamətində addım olacaq.
Xatırladaq ki, Rusiya nüvə doktrinasını ötən il rəsmən dəyişidirib. Oraya «istənilən qeyri-nüvə dövlətindən nüvə dövlətinin iştirakı və ya dəstəyi ilə gələcək təcavüzə cavab vermək imkanı» ifadəsi əlavə olunub. Beləliklə, Rusiya özünün və ya Belarusun suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə təhdid yaradacaq adi silahlı hücumun qarşısının alınması üçün belə, nüvə silahından istifadə hüququnu özündə saxlayır.
Nüvə zərbələri ssenarilərinin məşqi
Nüvə komponentləri olmadan keçirilən sınaqlara kifayət qədər tez-tez rast gəlinir. Burada qeyri-adi heç nə yoxdur. Məsələn, ABŞ mütəmadi olaraq qitələrarası ballistik raket olan «Minuteman III»nü sınaqdan keçirir. «Şəhər qatili» ləqəbi daşıyan bu raket Birləşmiş Ştatların nüvə triadasının yerüstü komponentinin əsas silahıdır. «Minuteman III» sonuncu dəfə Kaliforniyadakı Vandenberq Kosmik Qüvvələr bazasından buraxılıb və 6700 kilometrdən çox məsafə qət edərək Marşall adalarında yerləşən raket əleyhinə müdafiə sınaq poliqonu yaxınlığında yerə düşüb. Eyni zamanda oktyabrda Şimal dənizi üzərində NATO hərbçiləri ABŞ-nin strateji bombardmançıları ilə Rusiyaya qarşı real nüvə zərbələrinin mümkün ssenarisinin məşqini keçiriblər.
Moskva isə öz növbəsində, məhdudiyyətsiz uçuş məsafəsinə malik, nüvə enerji qurğusu ilə təchiz olunmuş “Burevestnik” raketinin sınağının başa çatdığını bəyan edib. Daha sonra – noyabrın 4-də Putin «Poseydon» (mahiyyətcə nüvə və termonüvə bombası daşıyan sualtı qayıq-dron) və «Burevestnik»in yaradıcılarının təltifolma mərasimində bildirib ki, artıq «Oreşkin» raket kompleksinin də seriya istehsalına başlanılıb və nüvə mühərrikli növbəti nəsil qanadlı raketlərin hazırlanmasına start verilib. Onların gələcəkdə hipersəs sürətinə malik olacağı gözlənilir.
Bundan başqa, V.Putin 2026-cı ildə ağır qitələrarası «Sarmat» raketlərinin ordunun istifadəsinə veriləcəyini, onların 1988-ci ildən istifadədə olan «Vayevoda»ları əvəzləyəcəyini də bildirib. Bütün bunlar yerüstü «Yars» qitələrarası ballistik raketlərin və «Sineva» sualtı ballistik raketlərin buraxılışı fonunda baş verir.
Maraqlıdır ki, Rusiyanın ən yeni silah sistemlərinin sınaqlarının keçirildiyinə dair bəyanatından cəmi üç gün sonra qəflətən mətbuata ABŞ-nin «AGM-181A» adlı ultra-gizli nüvə başlıqlı qanadlı raketləri haqda məlumat «sızıb». Söhbət «Long Range Stand-off» proqramı çərçivəsində düşmənlə təmas olmadan tətbiq olunan uzaqmənzilli raketdən gedir. Bununla yanaşı, Birləşmiş Ştatların Almani ərazisinə «Dark Eagle» ortamənzilli ballistik raketlər yerləşdiriləcəyi də məlum olub. Onlar Rusiyanın mərkəzinə cəmi 6-7 dəqiqəyə çata bilər.
Gözlənildiyi kimi, ABŞ ilə Rusiya bir-birlərini diqqətlə izləyirlər. Rusiyanın bu sahədəki inkişafını reklam etməsi Vaşinqtonda narahatlıq yaradırsa, NATO-nun yalnız texniki hazırlığı yoxlamaqla kifayətlənməyərək onun ərazisinə mümkün nüvə zərbəsi ssenarisini məşq etməsi Moskvanı narazı salır. Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan Edilməsi Müqaviləsində yerdə, kosmosda, yerin altında və suyun altında hərbi və ya dinc məqsədlərlə hər hansı nüvə partlayışının qadağan olduğu bildirilir. Nüvə silahı daşıyıcılarının nüvə başlığı olmadan sınaqdan keçirilməsi buraya aid deyil. Odur ki, Vaşinqton və Moskvanın «nüvə sınaqlarının bərpası» dedikdə, konkret nəyi nəzərdə tutduqları tam aydın deyil.
Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov «ABŞ-nin «Burevestnik» və «Poseydon»un nüvə enerjisi qurğusu ilə sınaqdan keçirilməsini nüvə silahı sınağı kimi qəbul etməsi mümkündürmü?» sualına cavabında deyib: «Söhbət nüvə partlayışından deyil, daşıyıcı vasitədən gedir. Bu, nüvə mühərrikidir və bunlar tam fərqli mövzulardır».
Bununla yanaşı, mütəxəssislər daim vurğulayırlar ki, nüvə partlayışlarının kompüterlə modelləşdirilərək həyata keçirilməsi real sınaqlardan daha etibarlı məlumat verir. Hər halda, ABŞ 1992-ci ildən bu yana əsl nüvə sınağı keçirməyib. Bəzi məlumatlara görə, hazırda Vaşinqtonun sınaq poliqonlarının hazırlığı, kadr çatışmazlığı, həmçinin uranın zənginləşdirilməsilə bağlı problemləri də var.
Bəzi məlumatlara görə, ABŞ artıq taktiki nüvə silahları sahəsində də geri qalır, çünki son illərdə onun hərbi-sənaye kompleksi daha çox gəlir gətirən adi silahların istehsalına köklənib. 1970-ci ildən istifadədə olan «Minuteman III» raketləri də sadəcə, müasirləşdirilir.
Triadanın üçüncüsü
ABŞ və Rusiyanın qiyabi şəkildə nüvə yarışı ilə məşğul olduqları bir vaxtda ortaya daha bir real oyunçu çıxıb – Çin. Belə ki, Pekin 1980-ci illərdən bu yana ilk dəfə təlim döyüşü başlığı ilə təchiz olunmuş «DF-31AG» raketini Sakit okeanın cənub hissəsindən beynəlxalq sular istiqamətində buraxdıqdan sonra, 2024-cü ilin sentyabrında qitələrarası ballistik raket sınağı da həyata keçirib. Son məlumatlara görə, artıq Çin ərazisinə yerləşdirdiyi qitələrarası ballistik raketlərin sayına görə həm ABŞ-ni, həm də Rusiyanı qabaqlayır. Onun 462 belə raketə malik olduğu bildirilir (ABŞ-də 400, Rusiyada isə 333 belə raketin olduğu güman edilir). Çinin illik istehsal etdiyi döyüş başlıqlarının sayına görə də bütün nüvə dövlətlərini qabaqladığı deyilir. Ölkənin hazırkı rəhbəri Si Cinpin dövründə ÇXR-in nüvə arsenalı hər hansı digər dövrlə müqayisədə daha sürətlə böyüyüb. Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutunun məlumatında bildirilir ki, hazırda Çin ən azı 600 nüvə başlığına malikdir. Üstəlik, o, 2023-cü ildən başlayaraq hər il bu ehtiyatını daha 100 ədəd artırır. İnstitutun hesabatında deyilir ki, ÇXR 2035-ci ilədək təxminən 1,5 min döyüş başlığı əldə edəcək. Hazırda isə dünyadakı bütün nüvə başlıqlarının 90%-i ABŞ və Rusiyanın payına düşür. Qərb mediası yazır ki, ümumi nüvə başlıqlarının sayına görə Rusiya ABŞ-ni bir qədər qabaqlayır, lakin yerləşdirilmiş raket-nüvə qurğularının sayında ilk yeri Birləşmiş Ştatlar tutur.
Yenə də Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutunun məlumatına görə, 2020-ci ilin yanvarınadək ABŞ-nin arsenalında 5800, Rusiyanın arsenalında isə 6375 nüvə başlığı olub. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə Birləşmiş Ştatların Avropadakı taktiki nüvə bombalarının ümumi sayı ən azı 100 ədəddir. Bununla yanaşı, istər Amerika, istərsə də Rusiya yeni növ nüvə sursatlarının hazırlanması üzərində də işləyir. Üstəlik, kiçik modullu reaktorların qurulması sahəsində də rəqabət artır. Əlbəttə, yerüstü və kosmosdan idarə olunan raketdən müdafiə sistemləri, eləcə də peyk əleyhinə silah sahəsindəki yarış da öz yerində.
Bütün bu yaşananların fonunda silahsızlaşma müqaviləsinin taleyi sual altına düşüb. Tramp hələ ilk prezidentliyi dövründə Strateji Hücum Silahları Müqaviləsinin uzadılmasına dair danışıqlardan imtina etmişdi. Ekspertlər bildirirdilər ki, Vaşinqton o zaman sənədə Çinin də qoşulmasını, həmçinin Rusiyanın bütün yeni silahlarının siyahıya alınmasını tələb edirmiş. Doğrudur, Trampdan sonra hakimiyyətə gələn Co Bayden müqavilənin müddətini beş il uzadıb. Lakin prosesin bundan sonra necə gedəcəyi hələ ki, bəlli deyil. Rusiya müqavilədə iştirakını hələ 2023-cü ildə dayandırıb. Sentyabrda isə Putin ABŞ-ni müqavilənin müddəti bitdikdən sonrakı bir il ərzində həmin sənəddəki məhdudiyyətlərə könüllü əməl etməyə çağırıb.
Bu gün hər şeydən əlavə, Çinin artan imkanları Trampı getdikcə daha çox narahat edir. Bununla yanaşı, rusiyalı ekspertlər Ağ Ev rəhbərinin Fransa və Böyük Britaniyanın sözügedən sənədə cəlb olunmasını istəmədiyini bildirirlər. Məsələ ondadır ki, ABŞ-nin azaltmalı olduğu döyüş başlıqlarının bir hissəsini bu ölkələrə ötürə biləcəyi deyilir.
İndi Vaşinqton moratoriumu pozaraq real silah sınaqlarına başlayarsa, bu digər nüvə dövlətlərində domino effekti yarada bilər. Bu halda Çinin Lobnor poliqonunda sınaqları bərpa edəcəyi, ardından isə Hindistanla Pakistanın da ümumi prosesə qoşulacaqları istisna deyil.
Stokholm Beynəlxalq Sülh Araşdırmaları İnstitutu bildirir ki, nüvə silahına malik 9 dövlət – ABŞ, Rusiya, Çin, Böyük Britaniya, Fransa, Hindistan, Pakistan, İsrail və Şimali Koreya – ümumilikdə 12241 nüvə başlığına malikdir.
Maraqlıdır ki, Trampın ABŞ müdafiə nazirinin nüvə çəkindirməsi, kimyəvi və sioloji müdafiə siyasəti və proqramları üzrə köməkçisi vəzifəsinə namizəd irəli sürdüyü Robert Kadlek ölkəsinin taktik nüvə silahlarına nəzarət sahəsində Rusiya ilə razılaşma imzalamaq istəyini dilə gətirib. Qeyd edək ki, hazırda bu məsələ heç bir ikitərəfli və ya çoxtərəfli sənədlə tənzimlənmir.
Göründüyü kimi, «soyuq müharibə» dövrünün ənənəvi nüvə çəkişməsi modeli, yəni strateji balansın yalnız ABŞ ilə SSRİ arasındakı qarşıdurma ilə müəyyənləşdiyi sistem daha mürəkkəb, çoxqütblü sistemlə əvəzlənir. Bu yeni sistemdə Amerika və Rusiya ilə yanaşı, Çin də yer alır. Yeni texnoloji inkişaf isə məsələni daha da qəlizləşdirir. XXI əsrin ilk rübü sona yaxınlaşarkən bütün nikbin proqnozlara rəğmən, nüvə rəqabəti dünyanın 1960-cı illərdən bu yana görmədiyi riskləri yaradır. Adıçəkilən üç dövlətin hər biri texnoloji və strateji baxımdan geri qaldığını düşünərək, danışıqlar masası arxasına əyləşməkdənsə, «təqib»ə üstünlük verir.
Süni intellektin getdikcə daha geniş tətbiqi ilə erkən xəbərdarlıq peyklərinin sıradan çıxarılması və ya nüvə qüvvələrini idarəetmə sistemlərinin sındırılması imkanları çəkindirmə məntiqinin özünü təhlükə altına qoyur, bu isə böhranlı vəziyyətlərdə «avtomatik eskalasiya» risklərini artırır. Dünya çox təhlükəli dövrdən keçir. Bu mərhələdə istənilən düşünülməmiş və razılaşdırılmamış addım bəşəriyyət üçün fəlakətə yol aça bilər.

Новая битва ядерных технологий превращает концепцию взаимного сдерживания в игру на выживание
После окончания холодной войны и выстраивания новой архитектуры международной безопасности утвердилось мнение, что ядерная война невозможна, поскольку гарантирует взаимное уничтожение. Однако XXI в. с его новыми технологиями внес и продолжает вносить коррективы в эту концепцию. Речь уже идет не столько о том, у кого больше ядерных боеголовок, а о том, насколько умными и «выносливыми» являются средства их доставки. И, соответственно, у кого останутся шансы уцелеть и эффективно действовать во время так называемого «второго удара» или «второго шанса».
Вместе с тем это также расширяет и горизонты применения - уже не только в рамках Третьей мировой в ее классическом понимании, но и в рамках возможного локального применения ядерного оружия (ЯО). Поэтому сейчас на фоне противостояния России и стран НАТО в Украине мировое сообщество все чаще становится свидетелем разговоров о возобновлении ядерных испытаний. Правила системы взаимного сдерживания начинают стремительно размываться, фактически происходит новый этап ядерной гонки вооружений. При этом ясно, что когда создаются новые правила игры, переходное время может быть очень опасным.
Отказ от моратория?
В конце октября президент США Дональд Трамп заявил, что Пентагону поручено «начать испытания ядерного оружия на равной основе» с другими странами. По словам главы Белого дома, у США «самый крупный арсенал ядерного оружия, Россия вторая, а Китай, существенно отставая, занимает третье место, но сравняется в течение пяти лет».
В ответ президент России Владимир Путин на Совете безопасности  5 ноября также поручил МИД, МО, спецслужбам и ряду гражданских ведомств подготовить предложения по возможной подготовке к испытаниям ядерного оружия. Как отметил президент России, РФ придерживается обязательств по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ДВЗЯИ), но должна предпринять адекватные ответные действия в случае проведения их другими участниками договора. В Москве считают, что возможный отказ Вашингтона от моратория на ядерные испытания может стать шагом к разрушению системы глобальной стратегической стабильности в мире.
Напомним, что в прошлом году в России официально была изменена ядерная доктрина - в документ добавлена возможность ответа на «агрессию со стороны любого неядерного государства с участием или при поддержке ядерного». Россия оставляет за собой право применить ядерное оружие в ответ на агрессию против себя или Беларуси с применением обычного оружия, угрожающего суверенитету и территориальной целостности.
На отработке сценариев ядерных ударов
Испытания без ядерных компонентов проходят довольно часто и в них нет ничего необычного. США регулярно проверяют свою межконтинентальную баллистическую ракету (МБР) Minutеman III, которая является главным оружием наземной компоненты американской ядерной триады и имеет прозвище «убийца городов». Последний раз она была запущена с базы космических сил Ванденберг в Калифорнии и приземлилась недалеко от армейского испытательного полигона противоракетной обороны (ПРО) на Маршалловых островах, пролетев более 6700 км. Также в октябре над Северным морем военные НАТО американскими стратегическими бомбардировщиками в очередной раз отработали возможный реальный сценарий ядерных ударов по России.
В свою очередь Москва сообщила о завершении испытаний «Буревестника» - ракеты неограниченной дальности с ядерной энергетической установкой. 4 ноября, как раз на церемонии награждения разработчиков «Посейдона» (по сути подводной лодки-дрона с ядерной или термоядерной бомбой на борту) и «Буревестника», Путин заявил, что в серийное производство также запущен ракетный комплекс «Орешник» и началась разработка следующего поколения крылатых ракет с ядерными двигателями, которые в перспективе станут и гиперзвуковыми.
Кроме того, Путин сообщил о выводе в 2026 г. на боевое дежурство тяжелой межконтинентальной ракеты «Сармат», пришедшей на смену «Воеводе», стоявшей на вооружении с 1988 г. Это помимо запусков МБР «Ярс» наземного базирования и баллистической ракеты «Синева» подводного базирования.
Примечательно, что через три дня после информации об испытаниях новейших российских систем в США вдруг случилась утечка данных о сверхсекретной крылатой ракете AGM-181A с ядерным боезарядом (в рамках программы Long Range Stand-off - ракета большой дальности, применяемая без контакта с противником). Также сообщалось, что США разместят в Германии баллистические ракеты средней дальности ракетной системы Dark Eagle, которые способны достичь центральных районов России всего за 6-7 мин.
США и Россия, как и полагается, внимательно следят друг за другом. Вашингтон беспокоит активная реклама Россией своих разработок, а Москве явно не нравится то, что натовцы не просто проверяют техническую готовность своих ядерных сил, а отрабатывают сценарии ядерных ударов именно по ее территории. В ДВЗЯИ говорится о запрете любых ядерных взрывов как в военных, так и в мирных целях, на земле, в космосе, под землей и под водой. Но испытания носителей ядерного оружия без ядерной боевой части остаются пунктом за скобками. Поэтому до конца не понятно, что имеют в виду в Вашингтоне и Москве, когда говорят о возобновлении ядерных испытаний.
Как заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, отвечая на вопрос, мог ли Вашингтон перепутать испытания «Буревестника» и «Посейдона» на атомной энергетической установке с испытанием ядерного оружия, «речь идет, во-первых, о средстве доставки, а не о ядерном взрыве, это ядерный движитель или двигатель, и это совершенно разные темы».
При этом специалисты постоянно подчеркивают, что компьютерное моделирование ядерных взрывов дает даже более достоверные данные, чем реальные испытания. Собственно настоящих ядерных испытаний США не проводили с 1992 г. И якобы сейчас, по некоторым данным, в Америке есть проблемы с готовностью испытательных полигонов, с кадрами, а также с обогащением урана.
Высказывалось мнение и о том, что США также отстают в области тактического ЯО, потому что в последние годы их ВПК больше занимался производством конвенционального оружия, которое приносит намного больше прибыли. Те же самые Minutеman III находятся на вооружении с 1970 г. и просто проходят модернизацию.
Третий из триады
Пока США и Россия заочно меряются силами в ядерной гонке, уже вполне оформился еще один игрок - Китай. Так, впервые с 1980-х гг., когда ракета DF-31AG с учебной боеголовкой была запущена в направлении международных вод в южной части Тихого океана, в сентябре 2024 г. Пекин провел испытание межконтинентальной баллистической ракеты. По последним данным, Китай опережает как США, так и Россию по количеству развернутых МБР, располагая 462 ракетами (считается, что у США 400 МБР, у России - 333). Опережает Китай все другие ядерные державы и по числу боеголовок, производимых ежегодно. При председателе КНР Си Цзиньпине ядерный арсенал страны стал увеличиваться быстрее, чем при любом другом лидере Китая. По данным Стокгольмского международного института исследований проблем мира (СИПРИ), Китай обладает, по меньшей мере, 600 ядерными боеголовками и начиная с 2023 г. прибавляет к своим запасам по 100 зарядов ежегодно.
В докладе подчеркивается, что к 2035 г. у Китая будет примерно 1,5 тыс. боеголовок. Пока что на США и Россию приходится 90% всех ядерных зарядов в мире. Западные СМИ пишут, что по общему числу ядерных зарядов Россия несколько опережает США, а по числу развернутых ракетно-ядерных установок Америка впереди России.
По данным СИПРИ, по состоянию на январь 2020 г. на вооружении США находилось 5800 ядерных боеголовок, России - 6375. Общее количество американских тактических ядерных бомб в Европе, по экспертным оценкам, составляет не менее 100 штук. При этом и в США, и в России идет разработка новых типов ядерных боеприпасов. Разворачивается конкуренция также в технологиях при сооружении малых модульных реакторов. И, конечно, в сфере систем ПРО - наземной и из космоса, а также противоспутникового оружия.
На этом фоне под вопросом остается судьба договоров о стратегическом разоружении. В свой первый президентский срок Трамп отказывался вести переговоры о продлении договора о стратегических наступательных вооружениях (СНВ). Как отмечают эксперты, Вашингтон требовал подключения к документу Китая и перечисления всех новых российских вооружений. Пришедший на смену Трампу Джо Байден договор продлил на пять лет, но как будет развиваться ситуация дальше, пока непонятно. Россия приостановила участие в документе в 2023 г., а в сентябре Путин призвал США совместно и добровольно объявить о выполнении ограничений в рамках СНВ в течение еще одного года после истечения срока действия договора.
Растущие возможности Китая, очевидно, все больше беспокоят Трампа. Но при этом, как отмечают российские эксперты, он отказывается привлекать к договору Францию и Великобританию, которым США могут передать часть своих боезарядов, идущих под сокращение. Если США нарушат мораторий и начнут фактические испытания оружия, это может вызвать эффект домино среди других ядерных держав. Китай может возобновить испытания на полигоне в Лобноре, а за ним, скорее всего, последуют Индия и Пакистан.
По оценкам СИПРИ, девять государств, обладающих ядерным оружием - США, Россия, Китай, Великобритания, Франция, Индия, Пакистан, Израиль и Северная Корея, - располагают в общей сложности    12 241 ядерной боеголовкой. Интересно, что Роберт Кадлек, выдвинутый Трампом на пост помощника военного министра США по ядерному сдерживанию, политике и программам химической и биологической защиты, заявил, что Вашингтон хотел бы подписать с Россией соглашение о контроле над тактическим ядерным оружием, что к настоящему времени не урегулировано в каких-либо двусторонних или многосторонних договорах.
Как видим, традиционная модель ядерного сдерживания времен холодной войны, когда стратегический баланс определялся исключительно противостоянием США и СССР, уступает место более сложной, многополярной системе, в которой центральное место занимают США, Россия и Китай. И все это осложняется новыми технологическими разработками. Ядерное соперничество на исходе первой четверти XXI в., вопреки оптимистичным прогнозам, создает риски, которые мир не знал с 1960-х гг. Все три державы считают, что находятся в фазе технологического или стратегического отставания, и стремятся «догнать» соперника, прежде чем сесть за стол переговоров.
Все более активное применение искусственного интеллекта, а также возможность вывода из строя спутников раннего предупреждения или взлома систем управления ядерными силами ставят под угрозу саму логику сдерживания, повышают риски «автоматической эскалации» в кризисных ситуациях. Мир проходит через очень опасный период, когда каждый непродуманный и несогласованный шаг может стать для человечества фатальным.