Yenilənən Qafqazda Gürcüstan-Ermənistan dialoqu
2025-ci il bütünlükdə Cənubi Qafqaz üçün dönüş nöqtəsi olub. 8 avqust Vaşinqton sammitindən sonra region münasibətlərin ehtiyatlı, lakin nəzərəçarpacaq dərəcədə yenidən dəyərləndirilməsi mərhələsinə qədəm qoyub, regional dinamika tədricən qarşıdurmalar mərhələsindən imkanlar pəncərəsinə doğru yönəlməyə başlayıb. Başqa sözlə, təxminən 30 il ərzində gündəliyi müəyyən etmiş münaqişə artıq yerini diplomatiyaya, nəqliyyat əlaqələrinə və iqtisadi praqmatizmə verməkdədir.
Belə bir vəziyyətdə tarixən sıx, amma heç də həmişə sadə olmayan münasibətlərə malik iki qonşu – Gürcüstan və Ermənistan ənənəvi qonşuluq münasibətlərini həqiqi strateji tərəfdaşlığa çevirmək üçün unikal şans qazanıb. Onlar arasında dialoq indi yeni postmünaqişə reallığının bir hissəsinə çevrilir. Hər halda, regionda uzun illər sonra ilk dəfədir ki, risklərdən çox sülh imkanları haqqında danışmaq mümkündür. Tbilisi üçün bu, dialoq və tranzit platforması imkanlarını gücləndirmək, İrəvan üçün isə yeni geologistik marşrutlara çıxış, iqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsi, regional zəifliyin aradan qaldırılması şansıdır.
Sülh müqaviləsinin imzalanmasını fəal şəkildə dəstəkləyən Gürcüstan tərəfi bildirir ki, «sabit və təhlükəsiz Cənubi Qafqaz bölgənin bütün ölkələrinin ortaq hədəfidir». Münaqişənin ağrılı nəticələrini yaşayan Ermənistan üçün isə Tbilisi ilə dayanıqlı münasibətlərin qurulması təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi zərurətə çevrilib. Çünki onun Qara dənizə, Avropaya və dünya bazarlarına çıxışı məhz Gürcüstan ərazisindəndir.
Böyük «Qafqaz yenilənməsi» fonunda ən praqmatik və konstruktiv təsir bağışlayan dialoq məhz Gürcüstan-Ermənistan dialoqudur. Burada siyasət, iqtisadiyyat, təhlükəsizlik və nəqliyyat-logistika komponentləri vahid kompleks kimi çıxış edir. Tərəflər xoş niyyəti konkret əməkdaşlıq mexanizminə çevirməyə çalışırlar – energetikadan tutmuş, nəqliyyat dəhlizlərinədək.
Yeni postmünaqişə balansı
Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişi mətninin paraflanması və onun reallaşdırılması istiqamətində səylər oyun qaydalarını dəyişir. Bu proses sadəcə, münaqişənin başa çatması prosesinin bir mərhələsi deyil. O, Cənubi Qafqazın tarixində yeni bir səhifənin başlanğıcıdır. İndi region üç əsas istiqamətdə yenidən formalaşır. Birinci istiqamət sülh və təhlükəsizlikdir. Bu istiqamətdə Gürcüstan öz ərazilərində mövcud olan münaqişələrin həlli imkanını qazanır. Hərbi insidentlər riski azalır, bu isə biznes və nəqliyyat baxımından regionun cəlbediciliyini artırır. İkinci istiqamət nəqliyyat və logistika sahəsidir. Burada Zəngəzurdan tutmuş, Orta Dəhlizə qədər yeni marşrutlar formalaşır. Nəhayət, üçüncü istiqamət iqtisadi kooperasiyalardır. Bölgəyə yeni investisiyaların yatırılması fonunda Ermənistanla Gürcüstan öz iqtisadi maraqları ilə bir-birinə rəqib olan tranzit layihələri arasında balans axtarır.
Bakı ilə İrəvanın sülh razılaşmasının həyata keçirilməsi mexanizmlərini işləyib hazırlamaqla məşğul olduqları bir vaxtda Tbilisi özünü «sabitləşdirici» ölkə kimi göstərməyə çalışır. Gürcüstanlı analitik Vaxtanq Maysaya deyir: «Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh yalnız onların qələbəsi deyil. Bu, bütünlükdə Qafqazın geosiyasi dalandan çıxması üçün şansdır».
Bu məntiq özünü Ermənistanla münasibətlərdə də aydın şəkildə göstərir. Tbilisi ilə İrəvan siyasi təmasları artırır, iqtisadi əlaqələri möhkəmləndirir, birgə nəqliyyat təşəbbüslərini müzakirə edir. Tərəflər 2024-cü il yanvarın 24-də Strateji Tərəfdaşlıq Bəyannaməsi imzalamaqla ilk dəfə olaraq situativ deyil, sistemli davamlı əməkdaşlığa sadiqliklərini ortaya qoyublar. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan deyib: «Biz strateji tərəfdaşlıq haqqında sənəd imzaladıq. Yeni imkanlar açılır. Biz, həmçinin Gürcüstanla sərhədlərin delimitasiyası prosesini davam etdirməliyik».
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan isə yeni əməkdaşlıq formatını belə şərh edib: «Elə bir dövrə daxil oluruq ki, Cənubi Qafqaz münaqişələr arenası deyil, əməkdaşlıq məkanına çevrilə bilər. Ermənistanla Gürcüstan bu yolda təbii müttəfiqlərdirlər».
Siyasət və təhlükəsizlik
2025-ci il Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından bir növ «saatların tutuşdurulması» ilə başlayıb. Yanvarda iki ölkə arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 14-cü sessiyası keçirilib, bunun ikitərəfli münasibətlərə yeni impuls verdiyi xüsusi vurğulanıb. Bunu baş nazir Paşinyan da təsdiqləyib. «Ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması… dövlətlərarası münasibətlərə yeni dinamika gətirir», - deyə o, bildirib.
Gürcüstan tərəfi də bu münasibətləri dərinləşdirməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Tbilisi qeyd edir ki, ikitərəfli əlaqələr «əldə olunan irəliləyişlər baxımından əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf edib, üstəlik, onların daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial var».
Beləliklə, əməkdaşlığın rəsmi bazası möhkəmləndirilib: qarşılıqlı öhdəliklər bəyan olunub, institusional çərçivə müəyyənləşdirilib, hədəflər qoyulub.
Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin davam etdiyi üç onillik ərzində beynəlxalq aktorlar və öz strukturlarını, beynəlxalq QHT-lərini yerləşdirmək üçün məkan kimi Gürcüstanı seçiblər. Bu gün isə Tbilisi inersiya ilə özünü Ermənistanla Azərbaycan arasında tranzit və dialoq platforması, eləcə də vasitəçi kimi təqdim edir. 2025-ci ilin oktyabrında Gürcüstanın büdcə layihəsində qeyd olunurdu ki, ölkə Azərbaycanla Ermənistan arasında «istənilən aktual məsələnin müzakirəsinə ev sahibliyi etməyə hazırdır».
Bütün bunlarla yanaşı, İrəvan üçün regional dayanıqlılığın, nəqliyyat əlaqələrinin açıq saxlanılmasının təmini həm də təhlükəsizlik elementinə çevrilir. Gürcüstanla əməkdaşlıq onun coğrafi təcrid riskini də azaldır.
Amma Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində həll olunmamış məsələlər də qalmaqdadır. Onlardan ən çətini sərhədlərin delimitasiyası prosesidir. Burada ciddi ziddiyyətlər var. İndi tərəflər bu prosesə təkan verilməsinin vacibliyini vurğulasalar da, onun nə vaxt aktivləşəcəyi hələ bəlli deyil.
Bundan başqa, geosiyasi baxımdan Rusiya, İran və Çinin önəmli rolu davam etməkdədir. Belə bir vəziyyətdə Tbilisi ilə İrəvan mövqelərini qətiləşdirməzlərsə, «məcburi rollar»ın ifaçılarına çevrilə bilərlər ki, bu halda da Cənubi Qafqaza Cənubi Qafqaza təsir kanallarının açılması, bölgədə arzuolunmaz «qonaqlar»ın peyda olması qaçılmaz hal ala bilər. Bundan başqa, Tbilisi-İrəvan formatına Ermənistan tərəfindən Azərbaycan tərəfinin sülh müqaviləsinin imzalanması üçün vacib olan şərtlərini hələ də yerinə yetirməməsi də öz təsirini göstərir.
Bütün bunlar Gürcüstan-Ermənistan tərəfdaşlığını sadəcə ikitərəfli əlaqələrdən Cənubi Qafqaz regionunun miqyaslı şəkildə yenidən formalaşması prosesinin tərkib hissəsinə çevirir.
İqtisadiyyat
2025-ci ilin yanvar-may aylarına olan məlumata görə Gürcüstanla Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi təxminən 280,3 milyon dollar təşkil edib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 6,4% azdır. Gürcüstandan Ermənistana ixrac 11,9% azalıb (əsasən avtomobil reeksportunun azalması üzündən), Ermənistandan Gürcüstana ixrac isə əksinə, 10,3% artıb.
2025-ci ildə Ermənistanın Gürcüstan iqtisadiyyatına birbaşa investisiyaları 5,3 milyon dollar təşkil edib. Halbuki bir il əvvəl bu rəqəm 6,9 milyon dollar idi. Tərəflər arasında pul köçürmələrinin həcmi də azalıb.
Turizm sahəsində cüzi də olsa, irəliləyiş var. Gürcüstan üçün Ermənistan turizm gəliləri baxımından üçüncü ölkədir. 2025-ci ildə oradan bu ölkəyə 390788 nəfər səfər edib. Bu, bir il əvvəlki göstəricidən 0,8% çoxdur.
Ümumilikdə iqtisadi münasibətlərdə göstəricilərin aşağı olmasının bir sıra səbəbləri qeyd olunur. Əsas amillərdən biri Gürcüstandan Ermənistana avtomobil reeksportunun azalmasıdır. Logistika və sərhəd problemləri də bu amillərdəndir: erməni biznesi Gürcüstan sərhədində gecikmələrdən, gücləndirilmiş yoxlamalardan şikayətçidir. Daha bir səbəb regional qeyri-sabitlik və tranzit sahəsindəki qeyri-müəyyənlikdir. Əməkdaşlığın şaxələndirilməsinin lazımi səviyyədə olmaması, birgə miqyaslı iqtisadi layihələrin yoxluğu da aşağı göstəriciləri şərtləndirən amillərdəndir.
Bununla belə, son il ərzində ikitərəfli münasibətlərdə müsbət əlamətlər müşahidə olunmaqdadır. Siyasi əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırılması, hökumətlərarası komissiyaların müntəzəm toplanması bu canlanmaya xidmət edir. Hər iki ölkənin rəsmiləri iqtisadi əməkdaşlığı prioritet adlandırırlar. Bu mənada, coğrafi yaxınlıq və təbiət amilləri səbəbilə turizm xüsusi potensiala malikdir.
Ümumilikdə isə Gürcüstan-Ermənistan iqtisadi münasibətləri hazırda «gözləmə» fazasındadır. Formal olaraq ciddi hüquqi baza, yüksək siyasi etimad mövcuddur. Təcrübədə isə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı məhduddur. Vəziyyətin dəyişməsi üçün infrastruktur layihələrinə, inzibati maneələrin aradan qaldırılmasına və yeni regional kontekstin fəal şəkildə dəyərləndirilməsinə ehtiyac var.
Nəqliyyat-logistika dəhlizlərinin rolu
Azərbaycanın nəqliyyat-kommunikasiya layihələri sayəsində Gürcüstan Şərqlə Qərb arasında əsas qovşağın bir hissəsinə çevrilib. Qafqaz dağları üzərindən keçən logistikanın da xüsusi əhəmiyyəti var. Ermənistan üçün isə Gürcüstan həm də «dənizə çıxış»dır. Dənizə birbaşa çıxışı olmayan İrəvan üçün Gürcüstan üzərindən nəqliyyat əlaqələri kritik əhəmiyyət daşıyır. Yüklərin məhz Gürcüstan limanları vasitəsilə hərəkəti Tbilisi-İrəvan logistika zəncirinin əhəmiyyətini artırır. Tərəflər görüşlər zamanı gömrük-sərhəd maneələrinin aradan qaldırılmasının vacibliyini təkrar-təkrar vurğulayır.
Ermənistan da öz növbəsində, Gürcüstan üçün cənuba və şərqə əlavə marşrut rolunu oynaya bilər. Belə ki, Ermənistanın Zəngəzur dəhlizi (TRIPP) vasitəsilə Şimal-Cənub (Rusiya-Azərbaycan-İran) xəttinə çıxış əldə etməsindən sonra Gürcüstan tranzit qovşağına çevrilə, bununla da, iqtisadi əhəmiyyətini daha da artıra bilər. Bu, iki ölkə arasında quru yolları, dəmir yolları, sərhəd prosedurları kimi ortaq təşəbbüslərin yeni regional balans fonunda sürətlənəcəyi istisna olunmur. Azərbaycan, Türkiyə və İran üzərindən keçən alternativ marşrutlarla rəqabət güclənir. Odur ki, Gürcüstan üçün yük daşımalarının maya dəyəri və çatdırılma müddəti baxımından üstünlüyü qoruya bilməsi çox önəmlidir.
Beləliklə, Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh prosesi logistikanın yeni istiqamətləri üçün də imkanlar açır. İndi bölgədə multidəhlizin yaranması ön plana çıxır. Odur ki, Gürcüstan-Ermənistan əməkdaşlığının gələcəyi üçün nəqliyyat-logistika istiqaməti əsas təkanverici qüvvəyə çevrilə bilər. Əgər konkret layihələr reallaşdırılarsa, inzibati/sərhəd maneələri aradan qaldırılarsa, bu sektorun əməkdaşlığın inkişafında əsas istiqamətə çevrilməsi mümkündür.
Yaxın 1-2 il üçün proqnoz
Qeyd olunan tendensiyalar Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində bir sıra gözləntilər yaradır. Yüksək səviyyəli ikitərəfli təmasların qorunub saxlanacağı gözlənilir. İki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası üzrə danışıqlarda da müəyyən irəliləyişlər mümkündür. Logistika və sərhəd maneələrinin aradan qaldırılması halında ticarət və investisiya artımı mümkün görünür. Bu halda bir-iki iri layihənin (logistika mərkəzinin, birgə müəssisələrin yaradılması kimi) ortaya çıxması da mümkündür. Lakin infrastruktur sıçrayışı olmayacaqsa, inkişaf yəqin ki, zəif olaraq qalacaq.
Belə bir vəziyyətdə Ermənistan ərazisindən nəqliyyat marşrutlarınun (Zəngəzur dəhlizi - TRIPP) reallaşdırılması tranzit axınına yol aça bilər. Bu istiqamətdə qazanılacaq uğur həm Gürcüstan, həm də Ermənistanın regional əhəmiyyətini ciddi şəkildə artıracaq.
Nəticə…
2025-ci ildə Gürcüstan-Ermənistan münasibətlərini keçid dövrünü yaşayan, lakin perspektivi olan əməkdaşlıq kimi qiymətləndirmək mümkündür. Bir yandan yeni institusional çərçivə və bəyan edilmiş strateji hədəflər var, digər tərəfdən isə iqtisadi göstəricilər qarışıqdıp, nəqliyyat-logistika potensialı hələ tam açılmayıb, regional mühit isə dəyişməkdədir. «Yaxşı niyyətlər»in real faydaya çevrilməsi üçün isə məhz nəqliyyat-logistika layihələrinin reallaşdırılmasına, inzibati/sərhəd maneələrinin aradan qaldırılmasına ehtiyac var. Siyasət əməkdaşlıq üçün çərçivə yaradır, lakin real üstünlüklər iqtisadiyyatda və logistikada qazanılır.

The year 2025 proved pivotal for the entire South Caucasus. Following the Washington Summit on August 8, 2025, the region entered a phase of cautious yet noticeable reassessment of relations, with regional dynamics gradually shifting from confrontation towards a window of opportunity. The conflict that had defined the agenda for nearly three decades is giving way to diplomacy, transport interconnectivity, and economic pragmatism.
Against this backdrop, Georgia and Armenia, two neighbours with historically close yet complex relations, have received a unique chance to transform traditional "good neighbourliness" into genuine strategic partnership. Their dialogue is becoming part of a new reality, a new post-conflict landscape, where for the first time in a long while, one can speak of peaceful possibilities rather than solely risks. For Tbilisi, this means enhancing its role as a platform for dialogue and transit. For Yerevan, it signifies access to new geo-logistical routes, strengthened economic resilience, and reduced regional vulnerability.
Tbilisi actively supported the peace treaty, emphasising that "a stable and secure South Caucasus is a common goal for all our countries." For Armenia, which has endured the painful consequences of the conflict, building sustainable relations with Georgia is becoming not only a political but an economic necessity: its primary access to the Black Sea, Europe, and global markets runs through Georgian territory.
Amid the grand "Caucasian Reset," the Georgian-Armenian dialogue now appears the most pragmatic and constructive. Politics, economics, security, and the transport-logistical component function as an integrated whole. The sides are striving to turn good intentions into concrete mechanisms of cooperation—from energy to transport corridors.
The new post-conflict balance
The initialling of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan and the progress towards its implementation are changing the game. This process has not merely been a stage in ending the conflict; it has opened a new chapter in the history of the South Caucasus.
The region is now restructuring itself around three key axes. The first is peace and security, where Georgia gains an opportunity to settle conflicts on its own territory. The risk of military incidents is decreasing, which enhances the region's business and transport appeal. The second axis is transport and logistics, where new routes are being formed—from Zangezur to the Middle Corridor. And the third is economic cooperation, where against a backdrop of growing investment in the region, Armenia and Georgia are seeking a balance between the interests of their own economies and competing transit projects.
While Baku and Yerevan develop mechanisms for implementing the peace agreements, Georgia is attempting to position itself as a stabiliser. "Peace between Azerbaijan and Armenia is not only their victory. It is a chance for the entire Caucasus to emerge from the geopolitical impasse," notes Georgian analyst Vakhtang Maisaya.
This logic is perfectly reflected in relations with Armenia. Tbilisi and Yerevan are intensifying political contacts, strengthening economic ties, and discussing joint transport initiatives. With the signing of the Declaration on Strategic Partnership between Armenia and Georgia on January 24, 2024, the sides for the first time formally documented their mutual aspiration for systemic, rather than situational, cooperation. "We signed a document on strategic partnership... new opportunities are opening... We are also obliged to continue the process of delimiting the border with Georgia," stated Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, commenting on the new format, emphasised: "We are entering an era where the South Caucasus can be a space for cooperation, not an arena of conflicts. Armenia and Georgia are natural allies on this path."
Politics and security
The year 2025 in Armenian-Georgian relations began with "synchronising watches" on strengthening strategic partnership. In January, the 14th session of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Armenia and Georgia was held, where a new impetus in bilateral relations was particularly noted. This was also confirmed by Pashinyan, who stated that "the establishment of strategic partnership between our countries... has given a new impetus to interstate relations..."
From the Georgian side, readiness to deepen relations was also affirmed. Tbilisi stresses that bilateral relations have "significantly advanced" and possess "great potential for further expansion."
Thus, the foundation for cooperation is formally strengthened: mutual commitments have been declared, an institutional framework defined, and goals set.
Throughout the three decades of the Armenian-Azerbaijani conflict, international players chose Georgia as a platform for deploying their structures and international NGOs. Now, by inertia, Georgia positions itself as a mediator and a platform for transport and dialogue between Armenia and Azerbaijan. In October 2025, a draft Georgian budget was compiled, stating that Georgia is "ready to host discussions on any current issues between Azerbaijan and Armenia."
For Yerevan, ensuring regional stability and open transport links becomes an element of security. Cooperation with Georgia helps reduce the risk of geographical isolation.
Unresolved issues remain in Armenian-Georgian relations. The complex and ambiguous process of delimiting the border between Armenia and Georgia is marked as a topic for activation, though without specific timelines yet. The role of Russia, Iran, and China in terms of geopolitical competition remains significant. And if Tbilisi and Yerevan do not develop a clear position, they may face imposed roles, consequently opening channels for influence and unwanted penetration into the South Caucasus. To a certain extent, the Georgian-Armenian format is also influenced by Armenia's unfulfilled condition set by Azerbaijan, necessary for signing the peace agreement.
All this makes the partnership between Georgia and Armenia not merely bilateral, but part of a broad process of reshaping the South Caucasian space.
Economy
As of January-May 2025, trade turnover between Georgia and Armenia amounted to approximately $280.3 million, which is 6.4% less than the same period the previous year. Georgia's exports to Armenia fell by 11.9% (mainly due to a decrease in car re-exports). Meanwhile, imports from Armenia, conversely, increased by 10.3%.
Direct investments from Armenia to Georgia in 2025 amounted to approximately $5.3 million, compared to about $6.9 million the year before. The volume of remittances also decreased.
Tourism showed slight improvement. Armenia remains the third-largest source of tourist revenue for Georgia—390,788 visits (+0.8%) in 2025.
The main reasons for the weak indicators should be considered the reduction in car re-exports from Georgia to Armenia—this is one key factor. Another factor is logistical/border problems: Armenian businesses complain of delays and enhanced checks at the Georgian border. Regional instability and transit uncertainty affect the investment climate. And finally, one must note the weak diversification of cooperation—a structural lack of major joint economic projects.
Throughout the year, bilateral relations have also sent positive signals. Institutional steps such as elevating the level of contacts to strategic partnership, regular meetings of intergovernmental commissions, are intended to stimulate interconnections. Officials from both countries emphasise that economic cooperation remains a priority. Tourism holds great potential—a sector driven by the geographical proximity of the two countries and natural factors.
It can be said that the economic relations between Georgia and Armenia are in a "waiting" stage. Formally—a solid legal base and a high level of political trust. Practically—growth is limited. Changing the situation requires infrastructure projects, elimination of administrative barriers, and active utilisation of the new regional context.
On the role of transport and logistics corridors
Georgia, thanks to Azerbaijan's transport-communication projects, is positioned as part of a key node between East and West. Logistics through the Caucasus Mountains are also important.
Georgia is Armenia's "maritime outlet." For a landlocked country, transport links via Georgia remain critically important. The ability to route cargo flows through Georgian ports enhances the logistical significance of the Tbilisi-Yerevan chain. In meetings, the sides have repeatedly emphasised the importance of removing customs-border barriers.
Armenia, in turn, is an additional route for Georgia to the south and east. Tbilisi could become a transit hub, reducing its vulnerability and increasing its economic significance, once Armenia gains access to the "North-South" route (Russia-Azerbaijan-Iran) via the Zangezur Corridor (TRIPP). Joint initiatives (roads, railways, border procedures) between Georgia and Armenia could meanwhile accelerate within the context of the new regional balance.
Competition with alternative routes (via Azerbaijan, Türkiye, Iran) is intensifying, so it is important for Georgia to maintain advantages in cost and delivery speed.
Thus, the peace process between Armenia and Azerbaijan opens paths for logistical reorientation: the idea of multi-corridors prevails. And the transport-logistics direction represents one of the main "engines" for future Georgian-Armenian cooperation. If concrete projects are realised and administrative/border obstacles eliminated, this sector could become a breakthrough point.
Forecast for the next 1-2 years
The mentioned trends evoke a range of expectations in Armenian-Georgian relations. A high level of bilateral contacts is highly likely to persist. There is a probability of certain progress in an agreement on delimiting the border between Georgia and Armenia.
If logistical/border barriers are eliminated, growth in trade and investments could resume. The emergence of one or two flagship projects (a logistics hub, a joint enterprise) is possible. But without infrastructural leaps, growth will remain moderate.
The implementation of transport routes (Zangezur Corridor, or TRIPP) via Armenia could attract transit flows. The speed and cost of transportation will play a crucial role. Success in this direction could significantly enhance the importance of Georgia-Armenia in the region.
In conclusion
Relations between Georgia and Armenia in 2025 can be characterised as transitional yet promising cooperation. On one hand, there is a new level of institutionalisation, declared strategic goals. On the other—the economy still shows mixed signals, transport-logistics potential is not fully realised, and the regional context is changing.
It is the realisation of transport-logistics projects and the elimination of administrative/border barriers that could turn "good intentions" into tangible benefits. Politics sets the framework, but economics and logistics are the fields where real gains are made.