Yenilənən Qafqazda Gürcüstan-Ermənistan dialoqu
2025-ci il bütünlükdə Cənubi Qafqaz üçün dönüş nöqtəsi olub. 8 avqust Vaşinqton sammitindən sonra region münasibətlərin ehtiyatlı, lakin nəzərəçarpacaq dərəcədə yenidən dəyərləndirilməsi mərhələsinə qədəm qoyub, regional dinamika tədricən qarşıdurmalar mərhələsindən imkanlar pəncərəsinə doğru yönəlməyə başlayıb. Başqa sözlə, təxminən 30 il ərzində gündəliyi müəyyən etmiş münaqişə artıq yerini diplomatiyaya, nəqliyyat əlaqələrinə və iqtisadi praqmatizmə verməkdədir.
Belə bir vəziyyətdə tarixən sıx, amma heç də həmişə sadə olmayan münasibətlərə malik iki qonşu – Gürcüstan və Ermənistan ənənəvi qonşuluq münasibətlərini həqiqi strateji tərəfdaşlığa çevirmək üçün unikal şans qazanıb. Onlar arasında dialoq indi yeni postmünaqişə reallığının bir hissəsinə çevrilir. Hər halda, regionda uzun illər sonra ilk dəfədir ki, risklərdən çox sülh imkanları haqqında danışmaq mümkündür. Tbilisi üçün bu, dialoq və tranzit platforması imkanlarını gücləndirmək, İrəvan üçün isə yeni geologistik marşrutlara çıxış, iqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsi, regional zəifliyin aradan qaldırılması şansıdır.
Sülh müqaviləsinin imzalanmasını fəal şəkildə dəstəkləyən Gürcüstan tərəfi bildirir ki, «sabit və təhlükəsiz Cənubi Qafqaz bölgənin bütün ölkələrinin ortaq hədəfidir». Münaqişənin ağrılı nəticələrini yaşayan Ermənistan üçün isə Tbilisi ilə dayanıqlı münasibətlərin qurulması təkcə siyasi deyil, həm də iqtisadi zərurətə çevrilib. Çünki onun Qara dənizə, Avropaya və dünya bazarlarına çıxışı məhz Gürcüstan ərazisindəndir.
Böyük «Qafqaz yenilənməsi» fonunda ən praqmatik və konstruktiv təsir bağışlayan dialoq məhz Gürcüstan-Ermənistan dialoqudur. Burada siyasət, iqtisadiyyat, təhlükəsizlik və nəqliyyat-logistika komponentləri vahid kompleks kimi çıxış edir. Tərəflər xoş niyyəti konkret əməkdaşlıq mexanizminə çevirməyə çalışırlar – energetikadan tutmuş, nəqliyyat dəhlizlərinədək.
Yeni postmünaqişə balansı
Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişi mətninin paraflanması və onun reallaşdırılması istiqamətində səylər oyun qaydalarını dəyişir. Bu proses sadəcə, münaqişənin başa çatması prosesinin bir mərhələsi deyil. O, Cənubi Qafqazın tarixində yeni bir səhifənin başlanğıcıdır. İndi region üç əsas istiqamətdə yenidən formalaşır. Birinci istiqamət sülh və təhlükəsizlikdir. Bu istiqamətdə Gürcüstan öz ərazilərində mövcud olan münaqişələrin həlli imkanını qazanır. Hərbi insidentlər riski azalır, bu isə biznes və nəqliyyat baxımından regionun cəlbediciliyini artırır. İkinci istiqamət nəqliyyat və logistika sahəsidir. Burada Zəngəzurdan tutmuş, Orta Dəhlizə qədər yeni marşrutlar formalaşır. Nəhayət, üçüncü istiqamət iqtisadi kooperasiyalardır. Bölgəyə yeni investisiyaların yatırılması fonunda Ermənistanla Gürcüstan öz iqtisadi maraqları ilə bir-birinə rəqib olan tranzit layihələri arasında balans axtarır.
Bakı ilə İrəvanın sülh razılaşmasının həyata keçirilməsi mexanizmlərini işləyib hazırlamaqla məşğul olduqları bir vaxtda Tbilisi özünü «sabitləşdirici» ölkə kimi göstərməyə çalışır. Gürcüstanlı analitik Vaxtanq Maysaya deyir: «Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh yalnız onların qələbəsi deyil. Bu, bütünlükdə Qafqazın geosiyasi dalandan çıxması üçün şansdır».
Bu məntiq özünü Ermənistanla münasibətlərdə də aydın şəkildə göstərir. Tbilisi ilə İrəvan siyasi təmasları artırır, iqtisadi əlaqələri möhkəmləndirir, birgə nəqliyyat təşəbbüslərini müzakirə edir. Tərəflər 2024-cü il yanvarın 24-də Strateji Tərəfdaşlıq Bəyannaməsi imzalamaqla ilk dəfə olaraq situativ deyil, sistemli davamlı əməkdaşlığa sadiqliklərini ortaya qoyublar. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan deyib: «Biz strateji tərəfdaşlıq haqqında sənəd imzaladıq. Yeni imkanlar açılır. Biz, həmçinin Gürcüstanla sərhədlərin delimitasiyası prosesini davam etdirməliyik».
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan isə yeni əməkdaşlıq formatını belə şərh edib: «Elə bir dövrə daxil oluruq ki, Cənubi Qafqaz münaqişələr arenası deyil, əməkdaşlıq məkanına çevrilə bilər. Ermənistanla Gürcüstan bu yolda təbii müttəfiqlərdirlər».
Siyasət və təhlükəsizlik
2025-ci il Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından bir növ «saatların tutuşdurulması» ilə başlayıb. Yanvarda iki ölkə arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 14-cü sessiyası keçirilib, bunun ikitərəfli münasibətlərə yeni impuls verdiyi xüsusi vurğulanıb. Bunu baş nazir Paşinyan da təsdiqləyib. «Ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması… dövlətlərarası münasibətlərə yeni dinamika gətirir», - deyə o, bildirib.
Gürcüstan tərəfi də bu münasibətləri dərinləşdirməyə hazır olduğunu təsdiqləyib. Tbilisi qeyd edir ki, ikitərəfli əlaqələr «əldə olunan irəliləyişlər baxımından əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf edib, üstəlik, onların daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial var».
Beləliklə, əməkdaşlığın rəsmi bazası möhkəmləndirilib: qarşılıqlı öhdəliklər bəyan olunub, institusional çərçivə müəyyənləşdirilib, hədəflər qoyulub.
Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişənin davam etdiyi üç onillik ərzində beynəlxalq aktorlar və öz strukturlarını, beynəlxalq QHT-lərini yerləşdirmək üçün məkan kimi Gürcüstanı seçiblər. Bu gün isə Tbilisi inersiya ilə özünü Ermənistanla Azərbaycan arasında tranzit və dialoq platforması, eləcə də vasitəçi kimi təqdim edir. 2025-ci ilin oktyabrında Gürcüstanın büdcə layihəsində qeyd olunurdu ki, ölkə Azərbaycanla Ermənistan arasında «istənilən aktual məsələnin müzakirəsinə ev sahibliyi etməyə hazırdır».
Bütün bunlarla yanaşı, İrəvan üçün regional dayanıqlılığın, nəqliyyat əlaqələrinin açıq saxlanılmasının təmini həm də təhlükəsizlik elementinə çevrilir. Gürcüstanla əməkdaşlıq onun coğrafi təcrid riskini də azaldır.
Amma Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində həll olunmamış məsələlər də qalmaqdadır. Onlardan ən çətini sərhədlərin delimitasiyası prosesidir. Burada ciddi ziddiyyətlər var. İndi tərəflər bu prosesə təkan verilməsinin vacibliyini vurğulasalar da, onun nə vaxt aktivləşəcəyi hələ bəlli deyil.
Bundan başqa, geosiyasi baxımdan Rusiya, İran və Çinin önəmli rolu davam etməkdədir. Belə bir vəziyyətdə Tbilisi ilə İrəvan mövqelərini qətiləşdirməzlərsə, «məcburi rollar»ın ifaçılarına çevrilə bilərlər ki, bu halda da Cənubi Qafqaza Cənubi Qafqaza təsir kanallarının açılması, bölgədə arzuolunmaz «qonaqlar»ın peyda olması qaçılmaz hal ala bilər. Bundan başqa, Tbilisi-İrəvan formatına Ermənistan tərəfindən Azərbaycan tərəfinin sülh müqaviləsinin imzalanması üçün vacib olan şərtlərini hələ də yerinə yetirməməsi də öz təsirini göstərir.
Bütün bunlar Gürcüstan-Ermənistan tərəfdaşlığını sadəcə ikitərəfli əlaqələrdən Cənubi Qafqaz regionunun miqyaslı şəkildə yenidən formalaşması prosesinin tərkib hissəsinə çevirir.
İqtisadiyyat
2025-ci ilin yanvar-may aylarına olan məlumata görə Gürcüstanla Ermənistan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi təxminən 280,3 milyon dollar təşkil edib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 6,4% azdır. Gürcüstandan Ermənistana ixrac 11,9% azalıb (əsasən avtomobil reeksportunun azalması üzündən), Ermənistandan Gürcüstana ixrac isə əksinə, 10,3% artıb.
2025-ci ildə Ermənistanın Gürcüstan iqtisadiyyatına birbaşa investisiyaları 5,3 milyon dollar təşkil edib. Halbuki bir il əvvəl bu rəqəm 6,9 milyon dollar idi. Tərəflər arasında pul köçürmələrinin həcmi də azalıb.
Turizm sahəsində cüzi də olsa, irəliləyiş var. Gürcüstan üçün Ermənistan turizm gəliləri baxımından üçüncü ölkədir. 2025-ci ildə oradan bu ölkəyə 390788 nəfər səfər edib. Bu, bir il əvvəlki göstəricidən 0,8% çoxdur.
Ümumilikdə iqtisadi münasibətlərdə göstəricilərin aşağı olmasının bir sıra səbəbləri qeyd olunur. Əsas amillərdən biri Gürcüstandan Ermənistana avtomobil reeksportunun azalmasıdır. Logistika və sərhəd problemləri də bu amillərdəndir: erməni biznesi Gürcüstan sərhədində gecikmələrdən, gücləndirilmiş yoxlamalardan şikayətçidir. Daha bir səbəb regional qeyri-sabitlik və tranzit sahəsindəki qeyri-müəyyənlikdir. Əməkdaşlığın şaxələndirilməsinin lazımi səviyyədə olmaması, birgə miqyaslı iqtisadi layihələrin yoxluğu da aşağı göstəriciləri şərtləndirən amillərdəndir.
Bununla belə, son il ərzində ikitərəfli münasibətlərdə müsbət əlamətlər müşahidə olunmaqdadır. Siyasi əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırılması, hökumətlərarası komissiyaların müntəzəm toplanması bu canlanmaya xidmət edir. Hər iki ölkənin rəsmiləri iqtisadi əməkdaşlığı prioritet adlandırırlar. Bu mənada, coğrafi yaxınlıq və təbiət amilləri səbəbilə turizm xüsusi potensiala malikdir.
Ümumilikdə isə Gürcüstan-Ermənistan iqtisadi münasibətləri hazırda «gözləmə» fazasındadır. Formal olaraq ciddi hüquqi baza, yüksək siyasi etimad mövcuddur. Təcrübədə isə iqtisadi əməkdaşlığın inkişafı məhduddur. Vəziyyətin dəyişməsi üçün infrastruktur layihələrinə, inzibati maneələrin aradan qaldırılmasına və yeni regional kontekstin fəal şəkildə dəyərləndirilməsinə ehtiyac var.
Nəqliyyat-logistika dəhlizlərinin rolu
Azərbaycanın nəqliyyat-kommunikasiya layihələri sayəsində Gürcüstan Şərqlə Qərb arasında əsas qovşağın bir hissəsinə çevrilib. Qafqaz dağları üzərindən keçən logistikanın da xüsusi əhəmiyyəti var. Ermənistan üçün isə Gürcüstan həm də «dənizə çıxış»dır. Dənizə birbaşa çıxışı olmayan İrəvan üçün Gürcüstan üzərindən nəqliyyat əlaqələri kritik əhəmiyyət daşıyır. Yüklərin məhz Gürcüstan limanları vasitəsilə hərəkəti Tbilisi-İrəvan logistika zəncirinin əhəmiyyətini artırır. Tərəflər görüşlər zamanı gömrük-sərhəd maneələrinin aradan qaldırılmasının vacibliyini təkrar-təkrar vurğulayır.
Ermənistan da öz növbəsində, Gürcüstan üçün cənuba və şərqə əlavə marşrut rolunu oynaya bilər. Belə ki, Ermənistanın Zəngəzur dəhlizi (TRIPP) vasitəsilə Şimal-Cənub (Rusiya-Azərbaycan-İran) xəttinə çıxış əldə etməsindən sonra Gürcüstan tranzit qovşağına çevrilə, bununla da, iqtisadi əhəmiyyətini daha da artıra bilər. Bu, iki ölkə arasında quru yolları, dəmir yolları, sərhəd prosedurları kimi ortaq təşəbbüslərin yeni regional balans fonunda sürətlənəcəyi istisna olunmur. Azərbaycan, Türkiyə və İran üzərindən keçən alternativ marşrutlarla rəqabət güclənir. Odur ki, Gürcüstan üçün yük daşımalarının maya dəyəri və çatdırılma müddəti baxımından üstünlüyü qoruya bilməsi çox önəmlidir.
Beləliklə, Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh prosesi logistikanın yeni istiqamətləri üçün də imkanlar açır. İndi bölgədə multidəhlizin yaranması ön plana çıxır. Odur ki, Gürcüstan-Ermənistan əməkdaşlığının gələcəyi üçün nəqliyyat-logistika istiqaməti əsas təkanverici qüvvəyə çevrilə bilər. Əgər konkret layihələr reallaşdırılarsa, inzibati/sərhəd maneələri aradan qaldırılarsa, bu sektorun əməkdaşlığın inkişafında əsas istiqamətə çevrilməsi mümkündür.
Yaxın 1-2 il üçün proqnoz
Qeyd olunan tendensiyalar Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərində bir sıra gözləntilər yaradır. Yüksək səviyyəli ikitərəfli təmasların qorunub saxlanacağı gözlənilir. İki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası üzrə danışıqlarda da müəyyən irəliləyişlər mümkündür. Logistika və sərhəd maneələrinin aradan qaldırılması halında ticarət və investisiya artımı mümkün görünür. Bu halda bir-iki iri layihənin (logistika mərkəzinin, birgə müəssisələrin yaradılması kimi) ortaya çıxması da mümkündür. Lakin infrastruktur sıçrayışı olmayacaqsa, inkişaf yəqin ki, zəif olaraq qalacaq.
Belə bir vəziyyətdə Ermənistan ərazisindən nəqliyyat marşrutlarınun (Zəngəzur dəhlizi - TRIPP) reallaşdırılması tranzit axınına yol aça bilər. Bu istiqamətdə qazanılacaq uğur həm Gürcüstan, həm də Ermənistanın regional əhəmiyyətini ciddi şəkildə artıracaq.
Nəticə…
2025-ci ildə Gürcüstan-Ermənistan münasibətlərini keçid dövrünü yaşayan, lakin perspektivi olan əməkdaşlıq kimi qiymətləndirmək mümkündür. Bir yandan yeni institusional çərçivə və bəyan edilmiş strateji hədəflər var, digər tərəfdən isə iqtisadi göstəricilər qarışıqdıp, nəqliyyat-logistika potensialı hələ tam açılmayıb, regional mühit isə dəyişməkdədir. «Yaxşı niyyətlər»in real faydaya çevrilməsi üçün isə məhz nəqliyyat-logistika layihələrinin reallaşdırılmasına, inzibati/sərhəd maneələrinin aradan qaldırılmasına ehtiyac var. Siyasət əməkdaşlıq üçün çərçivə yaradır, lakin real üstünlüklər iqtisadiyyatda və logistikada qazanılır.

ПОСТКОНФЛИКТНЫЙ ПОВОРОТ
Текущий год стал переломным для всего Южного Кавказа. После Вашингтонского саммита 8 августа регион вступил в фазу осторожного, но заметного переосмысления отношений, региональная динамика начала постепенно смещаться из состояния конфронтации в окно возможностей. Конфликт, определявший повестку почти три десятилетия, уступает место дипломатии, транспортной взаимосвязанности и экономическому прагматизму.
На этом фоне Грузия и Армения, два соседа с исторически тесными, но непростыми отношениями, получили уникальный шанс превратить традиционное «добрососедство» в подлинное стратегическое партнерство. Их диалог становится частью новой реальности, нового постконфликтного ландшафта, когда в регионе впервые за долгое время можно говорить о мирных возможностях, а не только о рисках. Для Тбилиси это усиление роли платформы диалога и транзита. Для Еревана - выход на новые геологистические маршруты, усиление экономической устойчивости и снижение региональной уязвимости.
Тбилиси активно поддержал мирный договор, подчеркнув, что «стабильный и безопасный Южный Кавказ - общая цель всех наших стран». Для Армении же, пережившей болезненные последствия конфликта, выстраивание устойчивых отношений с Грузией становится не только политической, но и экономической необходимостью: именно через грузинскую территорию пролегает ее основной выход к Черному морю, Европе и мировым рынкам.
На фоне большого «кавказского перезапуска» именно грузино-армянский диалог выглядит сегодня самым прагматичным и конструктивным. Политика, экономика, безопасность и транспортно-логистическая составляющая выступают как единый комплекс. Стороны стараются превратить добрые намерения в конкретные механизмы взаимодействия - от энергетики до транспортных коридоров.
Новый постконфликтный баланс
Парафирование текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и движение в сторону его реализации меняют условия игры. Этот процесс стал не просто этапом в завершении конфликта, он открыл новую страницу в истории Южного Кавказа.
Теперь регион перестраивает себя вокруг трех ключевых осей. Первая - мир и безопасность, где Грузия получает возможность урегулирования имеющихся на ее территории конфликтов. Сокращается риск военных инцидентов, что усиливает бизнес и транспортную привлекательность региона. Вторая ось - транспорт и логистика, где формируются новые маршруты - от Зангезура до Среднего коридора. И третья - экономическая кооперация, где на фоне роста инвестиций в регион Армения и Грузия ищут баланс между интересами собственных экономик и конкурирующих транзитных проектов.
Пока Баку и Ереван разрабатывают механизмы реализации мирных договоренностей, Грузия пытается позиционировать себя как стабилизатор. «Мир между Азербайджаном и Арменией - не только их победа. Это шанс для всего Кавказа выйти из геополитического тупика», - отмечает грузинский аналитик Вахтанг Майсая.
Эта логика прекрасно отражается в отношениях с Арменией. Тбилиси и Ереван наращивают политические контакты, укрепляют экономические связи и обсуждают совместные транспортные инициативы. С подписанием 24 января 2024 г Декларации о стратегическом партнерстве между Арменией и Грузией стороны впервые закрепили документально взаимное стремление к системному, а не ситуативному сотрудничеству. «Мы подписали документ о стратегическом партнерстве… открываются новые возможности… Мы также обязаны продолжить процесс делимитации границы с Грузией», - заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя новый формат, подчеркнул: «Мы вступаем в эпоху, когда Южный Кавказ может быть не ареной конфликтов, а пространством сотрудничества. Армения и Грузия - естественные союзники на этом пути».
Политика и безопасность
2025 год в армяно-грузинских отношениях начался «со сверки часов» в укреплении стратегического партнерства. В январе прошла 14-я сессия Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией, на которой был особо отмечен новый импульс в двусторонних отношениях. Это же подтвердил и Пашинян, заявивший, что «установление стратегического партнерства между нашими странами… дало новый импульс межгосударственным отношениям…»
Со стороны Грузии также была подтверждена готовность к углублению отношений. Тбилиси подчеркивает, что двусторонние отношения «значительно продвинулись» и обладают «большим потенциалом для дальнейшего расширения».
Таким образом, формально база сотрудничества укреплена: заявлены взаимные обязательства, определена институциональная рамка, поставлены цели.
На протяжении трех десятилетий армяно-азербайджанского конфликта международные игроки выбирали Грузию в качестве площадки для дислокации своих структур и международных НПО. Сегодня по инерции Грузия позиционирует себя как посредник и площадка транспорта и диалога между Арменией и Азербайджаном. В октябре 2025 года был составлен проект грузинского бюджета, где указано, что Грузия «готова принимать обсуждения по любым актуальным вопросам между Азербайджаном и Арменией».
Для Еревана обеспечение устойчивости региона и открытости транспортных связей становится элементом безопасности. Сотрудничество с Грузией позволяет снизить риск географической изоляции.
В армяно-грузинских отношениях остаются и неразрешенные вопросы. Непростой и неоднозначный процесс делимитации границы между Арменией и Грузией обозначен как тема для активации. Правда, пока без обозначения точных сроков. Остается значительной роль России, Ирана и Китая с точки зрения геополитической конкуренции. И если Тбилиси и Ереван не выработают четкую позицию, они могут столкнуться с навязанными ролями, а следовательно, откроются каналы влияния и нежелательного проникновения на Южный Кавказ. В определенной степени на грузино-армянский формат влияет также невыполненное Арменией условие Азербайджана, необходимое для подписания мирного соглашения.
Все это делает партнерство Грузии и Армении не просто двусторонним, а частью широкого процесса переформатирования южнокавказского пространства.
Экономика
По состоянию на январь-май 2025 года товарооборот между Грузией и Арменией составил приблизительно $280,3 млн, что на 6,4% меньше, чем за аналогичный период предыдущего года. Экспорт Грузии в Армению упал на 11,9% (в основном за счет снижения реэкспорта автомобилей). А импорт из Армении, напротив, увеличился на 10,3%.
Прямые инвестиции из Армении в Грузию в 2025 году составили приблизительно $5,3 млн против почти $6,9 млн годом ранее. Объем денежных переводов также понизился.
Небольшое улучшение показал туризм. Армения остается для Грузии третьим по величине источником дохода от туристов - 390 788 визитов (+0,8%) в нынешнем году.
В качестве основных причин слабых показателей следует рассматривать сокращение реэкспорта автомобилей из Грузии в Армению - это один из ключевых факторов. Другой фактор - логистические/пограничные проблемы: армянский бизнес жалуется на задержки, усиленные проверки на грузинской границе. Региональная нестабильность и неопределенность транзита влияют на инвестиционный климат. И, наконец, надо отметить слабую диверсификацию сотрудничества - структурный недостаток крупных совместных экономических проектов.
В течение года двусторонние отношения подавали и позитивные сигналы. Такие институциональные шаги, как повышение уровня контактов до стратегического партнерства, регулярные встречи межправительственных комиссий, призваны служить стимулированию взаимосвязей. Официальные лица обеих стран подчеркивают, что экономическое сотрудничество остается приоритетом. Большим потенциалом обладает туризм - сектор, обусловленный географической близостью двух стран и природными факторами.
Можно сказать, что экономические отношения Грузии и Армении находятся в стадии «ожидания». Формально - прочная правовая база и высокий уровень политического доверия. Практически - рост ограничен. Для изменения ситуации необходимы инфраструктурные проекты, устранение административных барьеров и активное использование нового регионального контекста.
О роли транспортно-логистических коридоров
Грузия благодаря транспортно-коммуникационным проектам Азербайджана позиционируется как часть ключевого узла между Востоком и Западом. Важной является также логистика через Кавказские горы.
Грузия - «морской выход» для Армении. Для страны, лишенной прямого выхода к морю, транспортные связи через Грузию остаются критически важными. Возможность направлять грузовые потоки через грузинские порты усиливает логистическое значение цепочки Тбилиси-Ереван. На встречах стороны неоднократно подчеркивали важность снятия таможенно-пограничных барьеров.
Армения же, в свою очередь, дополнительный маршрут для Грузии на юг и восток. Тбилиси может стать транзитным узлом, уменьшив свою уязвимость и повысив экономическую значимость, после того как Армения получит доступ к маршруту Север-Юг (Россия-Азербайджан-Иран) через Зангезурский коридор (TRIPP). Совместные инициативы (дороги, рельсы, пограничные процедуры) между Грузией и Арменией при этом могут ускориться в контексте нового регионального баланса.
Конкуренция с альтернативными маршрутами (через Азербайджан, Турцию, Иран) усиливается, поэтому Грузии важно сохранять преимущества по стоимости и скорости доставки грузов.
Таким образом, мирный процесс между Арменией и Азербайджаном открывает пути для логистической переориентации: превалирует идея мультикоридорности. А транспортно-логистическое направление представляет собой один из главных «двигателей» для будущего грузино-армянского сотрудничества. Если будут реализованы конкретные проекты, устранены административные/пограничные препятствия, этот сектор может стать точкой прорыва.
Прогноз на ближайшие 1-2 года
Упомянутые тенденции вызывают целый ряд ожиданий в армяно-грузинских отношениях. Скорее всего сохранится высокий уровень двусторонних контактов. Есть вероятность определенного продвижения соглашения по делимитации границы между Грузией и Арменией.
Если удастся устранить логистические/пограничные барьеры, рост торговли и инвестиций может возобновиться. Возможно появление одного-двух флагманских проектов (логистический хаб, совместное предприятие). Но если не будет инфраструктурных рывков, рост останется умеренным.
Реализация транспортных маршрутов (Зангезурский коридор–TRIPP) через Армению может привлечь транзитные потоки. Важную роль будут играть скорость и стоимость транспортировки. Успех этого направления может значительно усилить значение Грузии-Армении в регионе.
Подводя итоги…
Отношения между Грузией и Арменией в 2025 году можно охарактеризовать как переходное, но перспективное сотрудничество. С одной стороны, это новый уровень институционализации, заявленные стратегические цели. С другой - экономика пока показывает смешанные сигналы, транспортно-логистический потенциал еще не полностью реализован, региональный контекст меняется.
Именно реализация проектов транспортно-логистического характера и устранение административных/пограничных барьеров могут превратить «добрые намерения» в ощутимые выгоды. Политика задает рамки, но экономика и логистика - это поле, где выигрывают реальные позиции.