Azərbaycan və Ermənistan ekspertləri arasında dialoq sülh prosesinə nə qədər kömək edəcək?
Ermənistanla Azərbaycan arasında Qarabağ uğrunda baş vermiş, dünya birliyinin heç cür Azərbaycana qarşı təcavüz kimi qiymətləndirmək istəmədiyi münaqişə təxminən 30 il davam edib. Bu müddət ərzində o, nəinki böyük fəlakətlərə səbəb olub, həm də belə demək mümkünsə, tarixi və siyasi yaddaşı «zənginləşdirib». O cümlədən münaqişə diplomatiyası kimi həssas sahədə. Bu sözləri müəyyən qədər də olsa, ATƏT-in Minsk qrupuna da aid etmək olar. Tamamilə faydasız qurum olan Minsk qrupu fəaliyyət göstərdiyi uzun illər ərzində problemin həllində irəli bir addım belə, ata bilməyib. Qrupun artıq istefaya çıxmış həmsədrləri onu açıq şəkildə «pensiyaçılar klubu» adlandırırdılar. Buna baxmayaraq, orada parlaq fiqurlara da rast gəlinirdi. Məsələn, 2004-cü ildə Fransadan ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədr olaraq, keçmiş zabit və təcrübəli diplomat Bernar Fasye təyin olunmuşdu. O, keçirdiyi mətbuat konfranslarında münaqişənin detallarını açıqlamasa da, «siyasi fəlsəfə» mövzusunda uzun-uzadı söhbətlər edir, jurnalistləri (onlar isə öz auditoriyalarını) hər vəchlə inandırmağa çalışırdı ki, müharibə çıxış yolu deyil, keçmişə deyil, irəli baxmaq lazımdır və s. Belə mətbuat konfranslarından birində Fasye demişdi: «Müharibəyə başlamaq asandır. Amma onu harada və nə vaxt bitirməyin lazım gələcəyini heç kim bilmir». Diplomat müharibənin artıq getdiyini, «münaqişənin dondurulması»nın hələ sülh demək olmadığını dilə gətirmirdi.
İndi isə müharibə bitib. Azərbaycan bu yaxınlarda Qarabağdakı möhtəşəm qələbəsinin beşinci ildönümünü parad və atəşfəşanlıqlarla təntənəli şəkildə qeyd edib. Bakı artıq çoxdan bildirir ki, müharibə səhifəsini çevirməyin vaxtıdır. İndi ən vacibi hərtərəfli sülh sazişinin imzalanmasıdır. Lakin cəmiyyətlərarası dialoq alətləri də bir o qədər önəmlidir. «Münaqişə təfəkkürü»ndən uzaqlaşılması işində bu, çox işə yaraya bilər.
Belə alətlərdən biri də Azərbaycan və Ermənistan ekspertləri arasında «Sülh körpüsü» adının verildiyi dialoqdur. Onun ilk mərhələsi oktyabrın 21-22-də İrəvanda keçirilib. Həmin günlərdə AZAL-a məxsus təyyarə ilk dəfə İrəvana enərək, azərbaycanlı görüş iştirakçılarını Ermənistan paytaxtına çatdırıb. Bir ay sonra – noyabrın 21-22-də isə ermənistanlı ekspertlər Bakıya gəlib, burada azərbaycanlı həmkarları ilə görüşüb, həmçinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin qəbulunda olublar. Ekspert Areq Koçinyanın sözlərinə görə, Hacıyev ondan Azərbaycan üçün müharibənin bitdiyini Ermənistan cəmiyyətinə çatdırmasını xahiş edib. «Onlar müharibəsiz bu vəziyyət əsasında sülh qurmaq istəyir, Ermənistanla hərtərəfli və uzunmüddətli sülhə can atırlar. Bu sülhdə Azərbaycan tərəfinin heç bir ərazi iddiası olmayacaq», - deyə Koçinyan qeyd edib.
Görüş iştirakçıları bəlli səbəblərdən müzakirə olunmuş məsələlər, gəlinən nəticələr haqda detalları açıqlamağa tələsmirlər. Bununla belə, ümumi ab-hava aydındır: indi dövlət sərhədinə çevrilmiş keçmiş təmas xəttinin hər iki tərəfində yaşayan insanlar ədəbi düşmənçilik və nifrət şəraitində qala bilməzlər. Hər iki ölkə dinc gələcəyə layiqdir və bunun üzərində işləmək lazımdır.
Sülhməramlılığa yeni baxış
1990-cı illərin əvvəlləri və 2020-ci ilin payızındakı aktiv döyüş fazalarını istisna etsək, müharibə dövründə belə, Azərbaycanla Ermənistan bir-birindən tam təcrid olunmayıb. Bakıda keçirilən beynəlxalq forumlarda vaxtaşırı Ermənistan nümayəndələri də iştirak edib. 2010-cu ildə Azərbaycanda keçirilən Dünya Dini Forumunun iştirakçıları arasında erməni katolikosu II Qaregin də var idi. 2015-ci ildə isə Ermənistan idmançıları 1-ci Avropa Oyunlarına qatılmışdılar. Təbii ki, qalmaqallar da olurdu. 2012-ci ildə keçirilən «Eurovision» mahnı müsabiqəsində Ermənistanın iştirakı, daha doğrusu, iştirak etməməsilə bağlı yaşananları yada salmaq kifayətdir. O zaman Ermənistan nümayəndə heyəti əvvəlcə xüsusi təhlükəsizlik zəmanəti tələb etmiş, bu zəmanəti aldıqdan sonra belə, tədbirdə iştirakdan boyun qaçırmışdı. Buna görə ölkə Avropa Yayım Birliyi tərəfindən cərimələnmişdi. Daha səs-küylü qalmaqal isə İrəvanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatı zamanı baş vermişdi. Turnirin 2023-cü il aprelin 15-də təşkil olunmuş açılış mərasimi zamanı yerli dizayner Aram Nikolyan Azərbaycan bayrağını yandırmış, nəticədə, baş verənlərə etiraz edən Azərbaycan yığması turniri tərk etmişdi. Bu azmış kimi, iki gün sonra – aprelin 17-də Azərbaycan və Türkiyə bayraqları bayraq dirəkləri doğranmış vəziyyətdə tapılmışdı.
Belə bir şəraitdə «xalq diplomatiyası»nın təşkilinə dəfələrlə cəhdlər göstərilib. Bu, əsasən müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatlarının fəallarının görüşləri səviyyəsində keçirilir, üstəlik, üçüncü dövlətlərin himayəsi ilə baş tuturdu. Belə görüşlər daha çox Tbilisidə, bəzən isə Avropa ölkələrində keçirilirdi. Düşünülürdü ki, «xalq diplomatiyası» etimad mühitinin yaradılmasına, iki ölkə vətəndaşlarında bir-birinə nişangah kimi yox, dialoq tərəfdaşı kimi baxması vərdişini yarada, «buzları əridə» bilər və s. Bu cür layihələri Ermənistan hakimiyyəti də dəstəkləyirdi. Bu layihələr vasitəsilə cəmiyyətə mesajın ötürülməsinə cəhd olunurdu: gəlin elə indi dostluğa başlayar, yolları açaq, «blokada»nı dayandıraq, qalan məsələlərə sonra baxarıq. Bu isə Bakını təbii olaraq qəzəbləndirir, ən azı təəccübləndirirdi: ölkə ərazisinin 20%-nin işğal altında olduğu, bir milyon azərbaycanlı qaçqının öz ev-eşiyinə qayıda bilmədiyi şəraitdə necə «elə indi başlamaq» olar? Çox tez deyil?
Qəribədir ki, belə sülhməramlı görüşlərin əksər təşkilatçısı 44 günlük Vətən müharibəsindən və 2023-cü ildəki antiterror əməliyyatlarından sonra kölgəyə çəkilib. Belə çıxır ki, xarici qrantlar hesabına həyata keçirilən «xalq diplomatiyası» erməni əsgərlərin Şuşa və ya Cəbrayılda dayandıqları zaman lazım imiş. İndi Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsindən sonra ona ehtiyac yoxdur?
Nəhayət, indi təşkil olunan ekspert görüşlərində dialoqun tam yeni fəlsəfəsi nümayiş etdirilir – dırnaq işarəsinin olmadığı xalq diplomatiyası. Münaqişə hərbi-siyasi yolla həll edilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunub, tərəflər arasında sülh sazişi ABŞ-də paraflanıb və artıq dialoqun vaxtıdır. Üstəlik, bütün bunlar xarici qrantlar olmadan baş verir.
Vəziyyətə başqa bir baxış da var. Hazırda sülh prosesinin rəsmi trekində fasilə müşahidə olunsa da, müvafiq sənəd 2025-ci ilin avqustunda Vaşinqtonda paraflanıb. Bakının dəfələrlə təkrarladığı kimi, hərtərəfli sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistanın öz konstitusiyasına dəyişiklik etməsi vacibdir. Söhbət onun preambulasından gedir. Konstitusiyanın həmin hissəsində Ermənistanın müstəqillik aktına istinad var, orada isə «miatsum»a, yəni Qarabağın ilhaqı qərarına istinad olunur. Hər halda, İrəvan artıq konstitusiya dəyişikliyinə hazırlaşdığını bildirir. Amma orada konkret olaraq hansı dəyişikliklərin ediləcəyi açıqlanmır. Baş nazir Nikol Paşinyan bildirib ki, 2026-cı ilin iyununda keçiriləcək parlament seçkisindən sonra konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı referendum təşkil olunacaq. Onun bu qərarı anlaşılandır: hökumət başçısı referenduma daha inamlı getmək istəyir. Amma bu, həm də onu göstərir ki, sülh prosesindəki fasilə ən azı 2026-cı ilin yayına, bəlkə də payızınadək davam edəcək.
Bu aradan, tərəflər arasında artıq iki önəmli hadisə baş verib. Birincisi, Qazaxıstan və Rusiyadan daşınan taxıl yükü Azərbaycan ərazisindən keçməklə Ermənistana çatdırılıb, ikincisi, ekspertlər arasında dialoq başlayıb. Yəni sülh prosesi rəsmi xətdən kənarda da fəal şəkildə işləyir və burada «Sülh körpüsü» də öz rolunu oynayır.
Bu sülhməramlıların sayı çox azdır?
Hələlik ekspertlər arasında gedən dialoqun hansısa nəticələrindən danışmaq tezdir. Birincisi, hələ yalnız iki görüş keçirilib və «Sülh körpüsü» hələ yolun başlanğıcıdır. İkincisi, ekspertlər, jurnalistlər və vətəndaş cəmiyyəti fəalları nə qədər istəsələr də, miqyaslı diplomatik qərarlar hazırlaya, onları həyata keçirə bilməzlər. Ekspertlər arasındakı dialoqun vəzifələri tam başqadır və onlar ictimai rəy sahəsinə aiddir. Amma bu sahədə də hər şey o qədər də sadə deyil. Bəli, müharibə hər iki ölkə üçün böyük faciə idi. Lakin Azərbaycanda əhalinin böyük əksəriyyəti əmindir ki, biz öz hərbi vəzifəmizi yerinə yetirmişik. İndi dayanmaq, dinc gələcək qurmaq lazımdır. Bu, əlbəttə ki, dünənki düşmənlə «qucaqlaşmaq» demək deyil. Sovet İttifaqı dövrünün kədərli siyasi təcrübəsi hələ unudulmayıb: yüksək tribunalarda xalqların dostluğu haqqında danışılır, azərbaycanlı sənətçilər İrəvanda çıxışlar edir, erməni dairələr isə arxa planda Qarabağda separatçı qiyam hazırlayırdılar. Bəli, bu gün Azərbaycan sülh yolu ilə getməyə hazırdır. Amma tarixi yaddaşı unutmağa, bu yolu «qaçaraq keçməyə» yox.
Ermənistanda isə vəziyyət fərqlidir. Burada revanşist əhvali-ruhiyyə hələ də özünü göstərməkdədir. Erməni millətçi dairələri oktyabr görüşündən sonra Azərbaycanın nümayəndə heyətinin tərkibinə etirazlar da ediblər. Məsələ ondadır ki, heyətdə xüsusilə bir vaxtlar Laçın-Şuşa yolundakı keçirilmiş aksiyalara qatılmış ekofəallar da var. İndi isə ittihamlar elə erməni nümayəndələrə yönəlib. Millətçilər deyirlər ki, «Azərbaycan zindanlarında erməni əsirlərin əzab çəkdiyi», «Artsax qaçqınlarının məsələsinin həll olunmadığı» şəraitdə Bakıya necə səfər etmək olar və s.
Bir sözlə, Ermənistan cəmiyyətində revanşist əhvali-ruhiyyə kifayət qədər güclüdür. Lakin onun real gücünü yalnız gələn il keçiriləcək parlament seçkisindən sonra qiymətləndirmək mümkün olacaq. Aydındır ki, ictimai rəy üzərində hələ çox iş aparılmalıdır. Xüsusilə Ermənistanda. Buna yalnız ekspertlər arasında dialoq kifayət etməz.

On the contribution of dialogue between Azerbaijani and Armenian experts to the ongoing peace process
The conflict between Armenia and Azerbaijan over Garabagh, which the international community never found the courage to describe as aggression against Azerbaijan, lasted for nearly three decades. During that time it brought immense suffering and also left a deep imprint on historical and political memory, including in the delicate sphere of conflict diplomacy. This concerns, in particular, the OSCE Minsk Group. That entirely ineffective structure did not advance the settlement of the conflict by even a single step during all the years of its existence. Former co-chairs openly referred to it as a “retirement club”. Yet even within this framework, there were some notable personalities.
In 2004, Bernard Fassier, a former officer and seasoned diplomat, was appointed France’s co-chair of the OSCE Minsk Group. At his press conferences in Baku he naturally did not disclose details of the negotiations, but he was fond of excursions into “political philosophy”. He consistently urged journalists (hoping that they would in turn influence their audiences) to recognise that war was not a solution and that one should look forward rather than back. At one of these press conferences he remarked: “It is easy to start a war, but no one knows where or when it will have to be ended.” He excluded from his reflections the fact that the war was already ongoing and that a frozen conflict did not constitute peace.
The war is now over. Recently Azerbaijan celebrated the fifth anniversary of its remarkable Victory in Garabagh with a parade and fireworks. Baku constantly emphasises that the page of war must finally be turned. While it is important to sign a full peace agreement, instruments of public dialogue that help overcome entrenched “conflict perceptions” are no less vital.
One such instrument is expected to be the so-called Bridge of Peace—a dialogue between Azerbaijani and Armenian experts.
The first stage of this dialogue took place on 21–22 October in Yerevan, where, for the first time, an AZAL aircraft landed to bring the Azerbaijani participants. A month later, on 21–22 November, Armenian experts arrived in Baku. The guests from Yerevan met with their Azerbaijani counterparts, and they also had a meeting with the Presidential Assistant Hikmet Hajiyev. According to expert Areg Kochinyan, Hajiyev asked him to convey to Armenian society that for Azerbaijan the war is over. Kochinyan added: “They want to build peace on the basis of this post-war reality and are striving for a comprehensive and long-term peace with Armenia, under which Azerbaijan will have no territorial claims.”
For entirely understandable reasons, the participants are not rushing to disclose what exactly was discussed or what conclusions were reached. Nevertheless, the general mood is clear. People on both sides of the former line of contact, now the state border, cannot continue living in perpetual hostility and hatred. Azerbaijan and Armenia deserve a peaceful future, and achieving it requires sustained work.
Peacebuilding anew
Even during the war, except for periods of intense fighting in the early 1990s and in autumn 2020, Azerbaijan and Armenia were not in total isolation from each other. Official Armenian delegations occasionally came to international forums held in Baku. In 2010, for example, Catholicos Garegin II visited Azerbaijan to take part in the World Forum on Intercultural Dialogue. Armenian athletes competed at the inaugural European Games in 2015. Of course, there were scandals as well, such as Armenia’s saga of participation, or more precisely non-participation, in the 2012 Eurovision Song Contest. The Armenian delegation initially demanded special security guarantees, received them, but then refused either to send an entrant or to attend. For this the country was fined by the European Broadcasting Union.
An even more striking scandal occurred during the European Weightlifting Championships in Yerevan. On 15 April 2023, during the opening ceremony, local designer Aram Nikoghosyan set fire to the Azerbaijani flag. In protest, the Azerbaijani team withdrew from the event. Two days later, on 17 April, the flags of Azerbaijan and Türkiye on the flagpoles were found slashed.
There were also repeated attempts to organise so-called “people’s diplomacy”. These were mainly meetings of activists from various non-governmental organisations, often held under the patronage of third countries, usually in Tbilisi and occasionally elsewhere in Europe. The idea was that “people’s diplomacy” could foster an atmosphere of trust, teach citizens of the two countries to see each other not through a gunsight but through dialogue, and “melt the ice”.
The Armenian authorities supported such projects, especially since they subtly promoted the notion that the sides should begin rapprochement immediately, open roads, end “blockades”, and postpone “everything else” for later. In Baku, this sparked understandable indignation: how could reconciliation occur “here and now” when 20% of Azerbaijani territory was under occupation and a million Azerbaijani refugees could not return home? Was it not too early?
After the 44-day Patriotic War and the 2023 counterterrorism operations, many organisers of these peacebuilding initiatives faded into the background and no longer proposed their projects. It appears that “people’s diplomacy” financed by foreign grants was in demand so long as Armenian soldiers were stationed in Shusha and Jabrayil, but not now, when Azerbaijan has restored its territorial integrity.
The current meetings of experts reflect a new philosophy of dialogue — genuine people’s diplomacy. The conflict has been resolved by military and political means. Azerbaijan’s territorial integrity has been restored. A peace agreement has been initialled during negotiations in the US, and the time has come to build dialogue. Moreover, this process does not involve foreign grants.
There is also another perspective. The official peace track is currently on pause. The peace agreement was initialled in August 2025 in Washington. For a full signing, as Baku has repeatedly stressed, Armenia must amend its constitution. The issue concerns the preamble, which refers to the Declaration of Independence of Armenia, and that declaration contains an explicit reference to the decision on “miatsum”, meaning the annexation of Garabagh. Yerevan is preparing to amend the constitution, but it has not specified what the changes will be. Prime Minister Nikol Pashinyan has said that only after the parliamentary elections in June 2026 will a referendum on constitutional amendments be held. The logic is clear: Pashinyan wants to feel politically secure by the time of the referendum. This means that the peace process will remain on pause until summer or perhaps autumn 2026.
Meanwhile, two significant developments have already occurred. First, a shipment of Kazakh and Russian wheat was delivered to Armenia via Azerbaijani territory. Second, the expert dialogue has begun. In other words, the peace process is advancing outside the official track, and the “Bridge of Peace” also plays a role in this progress.
A narrow circle of peacebuilders?
It is far too early to speak about any specific outcomes of the expert dialogue. There have been only two meetings, and the “Bridge of Peace” has only just begun its work. Besides, experts, journalists and civil activists, despite their best intentions, cannot prepare large-scale diplomatic decisions or implement them. Their objectives lie primarily in the sphere of public opinion.
This, however, is not a simple matter. The war was a profound tragedy for both countries. Yet in Azerbaijan most of society is confident that the country has achieved its military objectives and must now focus on halting further confrontation and building a peaceful future. This does not necessarily imply warm embraces with recent adversaries. The painful political experience of the Soviet era has not been forgotten, when official rhetoric extolled the “friendship of peoples”, Azerbaijani artists performed in Yerevan, and yet in Armenian political circles a betrayal was being prepared — the separatist uprising in Garabagh. Azerbaijan is ready to follow its own path to peace, but not to rush along it in disregard of historical memory.
The situation in Armenia is different. Revanchist sentiments remain palpable. After the October meeting, nationalist circles expressed indignation at the composition of the Azerbaijani delegation, which included, among others, participants in the eco-activists’ protest on the Lachin–Shusha road. Now they attack their own representatives who travelled to Baku. Nationalist critics ask how they could visit Baku while “Armenian prisoners languish in Azerbaijani cells” and “the issue of refugees from Artsakh remains unresolved”.
Revanchist sentiments in Armenian society are still significant, though their actual strength will become clearer only after the parliamentary elections. Considerable work with public opinion lies ahead, particularly in Armenia. One expert dialogue will not suffice.