Azərbaycan və Ermənistan ekspertləri arasında dialoq sülh prosesinə nə qədər kömək edəcək?
Ermənistanla Azərbaycan arasında Qarabağ uğrunda baş vermiş, dünya birliyinin heç cür Azərbaycana qarşı təcavüz kimi qiymətləndirmək istəmədiyi münaqişə təxminən 30 il davam edib. Bu müddət ərzində o, nəinki böyük fəlakətlərə səbəb olub, həm də belə demək mümkünsə, tarixi və siyasi yaddaşı «zənginləşdirib». O cümlədən münaqişə diplomatiyası kimi həssas sahədə. Bu sözləri müəyyən qədər də olsa, ATƏT-in Minsk qrupuna da aid etmək olar. Tamamilə faydasız qurum olan Minsk qrupu fəaliyyət göstərdiyi uzun illər ərzində problemin həllində irəli bir addım belə, ata bilməyib. Qrupun artıq istefaya çıxmış həmsədrləri onu açıq şəkildə «pensiyaçılar klubu» adlandırırdılar. Buna baxmayaraq, orada parlaq fiqurlara da rast gəlinirdi. Məsələn, 2004-cü ildə Fransadan ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədr olaraq, keçmiş zabit və təcrübəli diplomat Bernar Fasye təyin olunmuşdu. O, keçirdiyi mətbuat konfranslarında münaqişənin detallarını açıqlamasa da, «siyasi fəlsəfə» mövzusunda uzun-uzadı söhbətlər edir, jurnalistləri (onlar isə öz auditoriyalarını) hər vəchlə inandırmağa çalışırdı ki, müharibə çıxış yolu deyil, keçmişə deyil, irəli baxmaq lazımdır və s. Belə mətbuat konfranslarından birində Fasye demişdi: «Müharibəyə başlamaq asandır. Amma onu harada və nə vaxt bitirməyin lazım gələcəyini heç kim bilmir». Diplomat müharibənin artıq getdiyini, «münaqişənin dondurulması»nın hələ sülh demək olmadığını dilə gətirmirdi.
İndi isə müharibə bitib. Azərbaycan bu yaxınlarda Qarabağdakı möhtəşəm qələbəsinin beşinci ildönümünü parad və atəşfəşanlıqlarla təntənəli şəkildə qeyd edib. Bakı artıq çoxdan bildirir ki, müharibə səhifəsini çevirməyin vaxtıdır. İndi ən vacibi hərtərəfli sülh sazişinin imzalanmasıdır. Lakin cəmiyyətlərarası dialoq alətləri də bir o qədər önəmlidir. «Münaqişə təfəkkürü»ndən uzaqlaşılması işində bu, çox işə yaraya bilər.
Belə alətlərdən biri də Azərbaycan və Ermənistan ekspertləri arasında «Sülh körpüsü» adının verildiyi dialoqdur. Onun ilk mərhələsi oktyabrın 21-22-də İrəvanda keçirilib. Həmin günlərdə AZAL-a məxsus təyyarə ilk dəfə İrəvana enərək, azərbaycanlı görüş iştirakçılarını Ermənistan paytaxtına çatdırıb. Bir ay sonra – noyabrın 21-22-də isə ermənistanlı ekspertlər Bakıya gəlib, burada azərbaycanlı həmkarları ilə görüşüb, həmçinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin qəbulunda olublar. Ekspert Areq Koçinyanın sözlərinə görə, Hacıyev ondan Azərbaycan üçün müharibənin bitdiyini Ermənistan cəmiyyətinə çatdırmasını xahiş edib. «Onlar müharibəsiz bu vəziyyət əsasında sülh qurmaq istəyir, Ermənistanla hərtərəfli və uzunmüddətli sülhə can atırlar. Bu sülhdə Azərbaycan tərəfinin heç bir ərazi iddiası olmayacaq», - deyə Koçinyan qeyd edib.
Görüş iştirakçıları bəlli səbəblərdən müzakirə olunmuş məsələlər, gəlinən nəticələr haqda detalları açıqlamağa tələsmirlər. Bununla belə, ümumi ab-hava aydındır: indi dövlət sərhədinə çevrilmiş keçmiş təmas xəttinin hər iki tərəfində yaşayan insanlar ədəbi düşmənçilik və nifrət şəraitində qala bilməzlər. Hər iki ölkə dinc gələcəyə layiqdir və bunun üzərində işləmək lazımdır.
Sülhməramlılığa yeni baxış
1990-cı illərin əvvəlləri və 2020-ci ilin payızındakı aktiv döyüş fazalarını istisna etsək, müharibə dövründə belə, Azərbaycanla Ermənistan bir-birindən tam təcrid olunmayıb. Bakıda keçirilən beynəlxalq forumlarda vaxtaşırı Ermənistan nümayəndələri də iştirak edib. 2010-cu ildə Azərbaycanda keçirilən Dünya Dini Forumunun iştirakçıları arasında erməni katolikosu II Qaregin də var idi. 2015-ci ildə isə Ermənistan idmançıları 1-ci Avropa Oyunlarına qatılmışdılar. Təbii ki, qalmaqallar da olurdu. 2012-ci ildə keçirilən «Eurovision» mahnı müsabiqəsində Ermənistanın iştirakı, daha doğrusu, iştirak etməməsilə bağlı yaşananları yada salmaq kifayətdir. O zaman Ermənistan nümayəndə heyəti əvvəlcə xüsusi təhlükəsizlik zəmanəti tələb etmiş, bu zəmanəti aldıqdan sonra belə, tədbirdə iştirakdan boyun qaçırmışdı. Buna görə ölkə Avropa Yayım Birliyi tərəfindən cərimələnmişdi. Daha səs-küylü qalmaqal isə İrəvanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatı zamanı baş vermişdi. Turnirin 2023-cü il aprelin 15-də təşkil olunmuş açılış mərasimi zamanı yerli dizayner Aram Nikolyan Azərbaycan bayrağını yandırmış, nəticədə, baş verənlərə etiraz edən Azərbaycan yığması turniri tərk etmişdi. Bu azmış kimi, iki gün sonra – aprelin 17-də Azərbaycan və Türkiyə bayraqları bayraq dirəkləri doğranmış vəziyyətdə tapılmışdı.
Belə bir şəraitdə «xalq diplomatiyası»nın təşkilinə dəfələrlə cəhdlər göstərilib. Bu, əsasən müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatlarının fəallarının görüşləri səviyyəsində keçirilir, üstəlik, üçüncü dövlətlərin himayəsi ilə baş tuturdu. Belə görüşlər daha çox Tbilisidə, bəzən isə Avropa ölkələrində keçirilirdi. Düşünülürdü ki, «xalq diplomatiyası» etimad mühitinin yaradılmasına, iki ölkə vətəndaşlarında bir-birinə nişangah kimi yox, dialoq tərəfdaşı kimi baxması vərdişini yarada, «buzları əridə» bilər və s. Bu cür layihələri Ermənistan hakimiyyəti də dəstəkləyirdi. Bu layihələr vasitəsilə cəmiyyətə mesajın ötürülməsinə cəhd olunurdu: gəlin elə indi dostluğa başlayar, yolları açaq, «blokada»nı dayandıraq, qalan məsələlərə sonra baxarıq. Bu isə Bakını təbii olaraq qəzəbləndirir, ən azı təəccübləndirirdi: ölkə ərazisinin 20%-nin işğal altında olduğu, bir milyon azərbaycanlı qaçqının öz ev-eşiyinə qayıda bilmədiyi şəraitdə necə «elə indi başlamaq» olar? Çox tez deyil?
Qəribədir ki, belə sülhməramlı görüşlərin əksər təşkilatçısı 44 günlük Vətən müharibəsindən və 2023-cü ildəki antiterror əməliyyatlarından sonra kölgəyə çəkilib. Belə çıxır ki, xarici qrantlar hesabına həyata keçirilən «xalq diplomatiyası» erməni əsgərlərin Şuşa və ya Cəbrayılda dayandıqları zaman lazım imiş. İndi Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü təmin etməsindən sonra ona ehtiyac yoxdur?
Nəhayət, indi təşkil olunan ekspert görüşlərində dialoqun tam yeni fəlsəfəsi nümayiş etdirilir – dırnaq işarəsinin olmadığı xalq diplomatiyası. Münaqişə hərbi-siyasi yolla həll edilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunub, tərəflər arasında sülh sazişi ABŞ-də paraflanıb və artıq dialoqun vaxtıdır. Üstəlik, bütün bunlar xarici qrantlar olmadan baş verir.
Vəziyyətə başqa bir baxış da var. Hazırda sülh prosesinin rəsmi trekində fasilə müşahidə olunsa da, müvafiq sənəd 2025-ci ilin avqustunda Vaşinqtonda paraflanıb. Bakının dəfələrlə təkrarladığı kimi, hərtərəfli sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistanın öz konstitusiyasına dəyişiklik etməsi vacibdir. Söhbət onun preambulasından gedir. Konstitusiyanın həmin hissəsində Ermənistanın müstəqillik aktına istinad var, orada isə «miatsum»a, yəni Qarabağın ilhaqı qərarına istinad olunur. Hər halda, İrəvan artıq konstitusiya dəyişikliyinə hazırlaşdığını bildirir. Amma orada konkret olaraq hansı dəyişikliklərin ediləcəyi açıqlanmır. Baş nazir Nikol Paşinyan bildirib ki, 2026-cı ilin iyununda keçiriləcək parlament seçkisindən sonra konstitusiya dəyişikliyi ilə bağlı referendum təşkil olunacaq. Onun bu qərarı anlaşılandır: hökumət başçısı referenduma daha inamlı getmək istəyir. Amma bu, həm də onu göstərir ki, sülh prosesindəki fasilə ən azı 2026-cı ilin yayına, bəlkə də payızınadək davam edəcək.
Bu aradan, tərəflər arasında artıq iki önəmli hadisə baş verib. Birincisi, Qazaxıstan və Rusiyadan daşınan taxıl yükü Azərbaycan ərazisindən keçməklə Ermənistana çatdırılıb, ikincisi, ekspertlər arasında dialoq başlayıb. Yəni sülh prosesi rəsmi xətdən kənarda da fəal şəkildə işləyir və burada «Sülh körpüsü» də öz rolunu oynayır.
Bu sülhməramlıların sayı çox azdır?
Hələlik ekspertlər arasında gedən dialoqun hansısa nəticələrindən danışmaq tezdir. Birincisi, hələ yalnız iki görüş keçirilib və «Sülh körpüsü» hələ yolun başlanğıcıdır. İkincisi, ekspertlər, jurnalistlər və vətəndaş cəmiyyəti fəalları nə qədər istəsələr də, miqyaslı diplomatik qərarlar hazırlaya, onları həyata keçirə bilməzlər. Ekspertlər arasındakı dialoqun vəzifələri tam başqadır və onlar ictimai rəy sahəsinə aiddir. Amma bu sahədə də hər şey o qədər də sadə deyil. Bəli, müharibə hər iki ölkə üçün böyük faciə idi. Lakin Azərbaycanda əhalinin böyük əksəriyyəti əmindir ki, biz öz hərbi vəzifəmizi yerinə yetirmişik. İndi dayanmaq, dinc gələcək qurmaq lazımdır. Bu, əlbəttə ki, dünənki düşmənlə «qucaqlaşmaq» demək deyil. Sovet İttifaqı dövrünün kədərli siyasi təcrübəsi hələ unudulmayıb: yüksək tribunalarda xalqların dostluğu haqqında danışılır, azərbaycanlı sənətçilər İrəvanda çıxışlar edir, erməni dairələr isə arxa planda Qarabağda separatçı qiyam hazırlayırdılar. Bəli, bu gün Azərbaycan sülh yolu ilə getməyə hazırdır. Amma tarixi yaddaşı unutmağa, bu yolu «qaçaraq keçməyə» yox.
Ermənistanda isə vəziyyət fərqlidir. Burada revanşist əhvali-ruhiyyə hələ də özünü göstərməkdədir. Erməni millətçi dairələri oktyabr görüşündən sonra Azərbaycanın nümayəndə heyətinin tərkibinə etirazlar da ediblər. Məsələ ondadır ki, heyətdə xüsusilə bir vaxtlar Laçın-Şuşa yolundakı keçirilmiş aksiyalara qatılmış ekofəallar da var. İndi isə ittihamlar elə erməni nümayəndələrə yönəlib. Millətçilər deyirlər ki, «Azərbaycan zindanlarında erməni əsirlərin əzab çəkdiyi», «Artsax qaçqınlarının məsələsinin həll olunmadığı» şəraitdə Bakıya necə səfər etmək olar və s.
Bir sözlə, Ermənistan cəmiyyətində revanşist əhvali-ruhiyyə kifayət qədər güclüdür. Lakin onun real gücünü yalnız gələn il keçiriləcək parlament seçkisindən sonra qiymətləndirmək mümkün olacaq. Aydındır ki, ictimai rəy üzərində hələ çox iş aparılmalıdır. Xüsusilə Ermənistanda. Buna yalnız ekspertlər arasında dialoq kifayət etməz.

Насколько поможет мирному процессу диалог экспертов Азербайджана и Армении?
Конфликт между Арменией и Азербайджаном из-за Карабаха, который мировое сообщество так и не решилось назвать агрессией против Азербайджана, продолжался около трех десятков лет. И за это время не только принес огромные беды, но и обогатил, скажем так, историческую и политическую память. В том числе и в такой деликатной сфере, как конфликтная дипломатия. В немалой степени это касается и Минской группы ОБСЕ. Эта совершенно бесполезная структура за все годы своей деятельности так и не продвинула решение конфликта ни на шаг. Отставные сопредседатели прямо называли ее «клубом пенсионеров». Но тем не менее и здесь попадались яркие фигуры. В 2004 году на должность сопредседателя МГ ОБСЕ от Франции был назначен Бернар Фасье, бывший офицер и опытный дипломат. На своих пресс-конференциях в Баку он не раскрывал, разумеется, подробностей переговоров, но зато очень любил экскурсии в «политическую философию», всячески убеждая журналистов (и рассчитывая, что они в свою очередь убедят уже свою аудиторию), что война - не решение, смотреть надо вперед, а не назад, и т.д. И на одной из таких пресс-конференций заметил: «Войну начать просто. Но никто не знает, где и когда эту войну придется закончить». То, что война уже идет, и что «заморозка конфликта» - это еще не мир, он вынес за скобки.
Война уже закончена. И Азербайджан недавно торжественно отметил уже пятую годовщину своей блистательной Победы в Карабахе - с парадом и салютом. О том, что страницу войны уже пора перевернуть, в Баку говорят постоянно. Очень важно подписать полноценное мирное соглашение, но не менее важны и инструменты общественного диалога, которые помогут уйти от «конфликтного восприятия».
Вот одним из таких инструментов и должен стать «Мост мира» - диалог экспертов Азербайджана и Армении.
Первый этап такого диалога прошел 21-22 октября в Ереване, где впервые приземлился самолет авиакомпании AZAL, который и доставил в столицу Армении участников встречи. Через месяц, 21-22 ноября в Баку прибыли армянские эксперты. Гости из Еревана общались с азербайджанскими коллегами, а также их принял помощник президента Хикмет Гаджиев. По словам эксперта Арега Кочиняна, Гаджиев попросил передать армянскому обществу, что для Азербайджана война завершена. «Они хотят строить мир на основе этого состояния без войны и стремятся к всестороннему и долгосрочному миру с Арменией, при котором у Азербайджана не будет никаких территориальных претензий», - добавил Кочинян.
По совершенно понятным причинам участники встреч не торопятся раскрывать подробности, что именно обсуждали и к какому мнению пришли. Тем не менее общий настрой очевиден: люди по обе стороны бывшей линии фронта, ставшей теперь государственной границей, не могут жить в состоянии вечной вражды и ненависти. Азербайджан и Армения достойны мирного будущего. И над этим надо работать.
Новое прочтение миротворчества
Даже во время войны, исключая периоды активных боевых действий в начале 1990-х и осенью 2020 г., Азербайджан и Армения не находились в полной изоляции друг от друга. В Баку на международные форумы периодически приезжали официальные армянские делегации. В 2010 году Азербайджан для участия во Всемирном религиозном форуме посетил католикос Гарегин II. Армянские спортсмены выступали на первых Европейских играх в 2015 году. Случались, конечно, и скандалы - достаточно вспомнить эпопею с участием, а точнее, неучастием Армении в «Евровидении» в 2012 г. Армянская делегация сначала потребовала для себя особых гарантий безопасности, получила их, но выставить участника и приехать отказалась. За что страна была оштрафована Европейским вещательным союзом. Еще более громкий скандал произошел во время чемпионата Европы по тяжелой атлетике, который проходил в Ереване. 15 апреля 2023 г. во время церемонии открытия чемпионата местный дизайнер Арам Николян поджег флаг Азербайджана. В знак протеста азербайджанская сборная покинула чемпионат. 17 апреля, через два дня, флаги Азербайджана и Турции на флагштоках оказались изрезаны.
Неоднократно предпринимались попытки и организовать так называемую «народную дипломатию». В основном это были встречи активистов разного рода неправительственных организаций, которые проходили под патронажем третьих стран. Чаще всего в Тбилиси, иногда - в странах Европы. Предполагалось, что «народная дипломатия» поможет создать атмосферу доверия, научить граждан двух стран смотреть друг на друга не через прицел, а разговаривать, «растопить лед» и т.п. Власти Армении эти проекты поддерживали. Тем более что подспудно через них проталкивалась мысль: давайте начнем дружить здесь и сейчас, откроем дороги, прекратим «блокаду», а все остальное отложим на потом. В Баку это вызывало понятное недоумение, граничащее с возмущением: мириться здесь и сейчас, в то время как 20% нашей территории находятся под оккупацией, когда миллион азербайджанских беженцев не могут вернуться в свои дома? Не слишком ли рано?
Многие организаторы такого рода миротворческих встреч после 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических рейдов 2023 г. ушли в тень и свои проекты уже не предлагали. Получается, что «народная дипломатия» на иностранные гранты была востребована, пока армянские солдаты стояли в Шуше и Джебраиле, но не сейчас, когда Азербайджан восстановил свою территориальную целостность?
Нынешние встречи экспертов демонстрируют уже новую философию диалога - народную дипломатию без кавычек. Конфликт решен военно-политическим путем, территориальная целостность Азербайджана восстановлена, на переговорах в США парафировано мирное соглашение и наступило время налаживать диалог. Плюс все происходит без иностранных грантов.
Есть и другой взгляд на ситуацию. На официальном треке мирного процесса сейчас пауза. Мирное соглашение парафировано в августе 2025 г. в Вашингтоне. Для полноценного подписания, как неоднократно подчеркивали в Баку, необходимо, чтобы Армения внесла изменения в свою конституцию. Речь идет, напомним, о преамбуле, где содержится отсылка к декларации о независимости Армении. А уже в этой декларации - ссылка на решение о «миацуме», то есть аннексии Карабаха. В Ереване готовятся внести изменения в конституцию, но какие именно - не уточняется. По словам премьер-министра Никола Пашиняна, только после парламентских выборов, которые пройдут в июне 2026 г., будет проведен референдум об изменении в конституции. Это объяснимо: Пашинян к моменту референдума хочет чувствовать себя более уверенно. Но это означает, что до лета, а возможно и до осени 2026 г., в мирном процессе будет пауза.
Тем временем уже произошло два важных события. Во-первых, в Армению по территории Азербайджана был доставлен груз с казахстанской и российской пшеницей. А во-вторых, стартовал диалог экспертов. То есть мирный процесс активно продвигается как бы за пределами официального трека, и «Мост мира» тоже играет здесь свою роль.
Узок круг этих миротворцев?
Говорить о каких-либо итогах экспертного диалога еще слишком рано. Во-первых, были всего две встречи, и «Мост мира» только в начале пути. Во-вторых, при всем желании эксперты, журналисты и гражданские активисты не могут подготовить масштабные дипломатические решения и тем более претворить их в жизнь. У экспертного диалога совсем другие задачи, и лежат они в сфере общественного мнения.
А вот с этим не все так просто. Да, война была огромной трагедией для обеих стран. Однако в Азербайджане большинство населения уверено: мы свои военные задачи решили, теперь надо остановиться и строить мирное будущее. Это, конечно, не обязательно «обнимашки» с недавними противниками. Еще не забыт печальный политический опыт советских лет, когда с высоких трибун говорили о дружбе народов, в Ереване выступали азербайджанские артисты, а в армянской среде при этом готовили удар в спину - сепаратистский мятеж в Карабахе. Свою дорогу к миру Азербайджан готов пройти, но не пробежать, забыв об исторической памяти.
Иная ситуация в Армении. Здесь по-прежнему дают о себе знать реваншистские настроения. В националистических кругах еще после октябрьской встречи возмущались составом азербайджанской делегации, среди которой, в частности, были участники пикета экоактивистов на дороге Лачин-Шуша. Теперь же обрушивают обвинения на головы уже ереванских делегатов. По мнению националистов, как можно было поехать в Баку, когда «в азербайджанских застенках томятся армянские пленные», «не решен вопрос беженцев из арцаха» и т.д.
Реваншистские настроения в армянском обществе достаточно сильны. И насколько сильны на самом деле, можно будет оценить лишь после парламентских выборов. Нет сомнений, что работа с общественным мнением предстоит еще большая. Особенно в Армении. И одного только экспертного диалога здесь может оказаться недостаточно.