Çin Fransanın üzünə gülərək öz oyununu oynayır
Avropa İttifaqı ilə Çin arasında münasibətlər uzun müddətdir ki, kifayət qədər mürəkkəb xarakter daşıyır. Bəzi müşahidəçilərin fikrincə, bu münasibətlərin səviyyəsi son illər tarixin ən aşağı həddinə enib. Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun dekabrın 3-5-də Çinə etdiyi səfər məhz bu səbəbdən Qərb mediası tərəfindən daha çox Paris-Pekin münasibətləri deyil, Aİ-Çin münasibətləri kontekstində qiymətləndirilib. Hesab olunur ki, səfərin məqsədi tərəflər arasında qarşılıqlı anlaşma imkanlarının araşdırılması olub.
Makron tərəfdaşlıq arzulayırsa, Pekin Avropanı sınayır
«Biz istəyirik ki, Avropaya Çinin böyük tərəfdaşı kimi, hörmətlə yanaşılsın», - deyə Makron hələ səfərdən əvvəl bildirmişdi. Səfərə hazırlıq dövründə yayılan şərhlərdən isə belə görünürdü ki, bu təşəbbüsün uğurlu alınacağına inam yüksək deyil. Ehtimal olunurdu ki, Fransa Prezidenti Pekinlə bərabərhüquqlu oyun qura bilməyəcək.
Demək olar ki, belə də olub. Səfərin nəticələri yumşaq desək, məhdud alınıb. Çin lideri Si Cinpin diplomatiya ustası olduğunu bir daha nümayiş etdirərək, Çin-Aİ anlaşılmazlıqları fonunda Pekin-Paris münasibətlərinin nisbətən sabit olduğunu göstərib. Fransa tərəfinin Avropa-Çin münasibətlərinin sağlam və dayanıqlı inkişafına töhfə vermək niyyətində olduğuna, tərəflərin dialoq və əməkdaşlığı davam etdirməsinin vacibliyi haqda fikirləri Pekində məmnunluqla qarşılanıb. «Sinxua» agentliyinin məlumatına görə, tərəflər qlobal idarəetmənin gücləndirilməsi, iqlim və ekoloji çağırışlara birgə cavab, dinc xarakterli atom sahəsində tərəfdaşlıq, kənd təsərrüfatı və ərzaq sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin Ukrayna və Fələstindəki vəziyyətlə bağlı birgə bəyanat yayıb.
Təxminən eyni mövzu Çin Xalq Respublikasının sədri Cinpinin Avropaya ötən il etdiyi səfər zamanı da gündəmə gəlmişdi. Yeri gəlmişkən, bu, Çin liderinin təxminən son beş ildə Avropaya ilk səfəri idi. Səfər çərçivəsində o, Fransa, Serbiya və Macarıstana baş çəkmişdi. Ekspertlərin fikrincə, bu, Avropa ölkələrinin Çinin qlobal gündəliyini qəbul etməyə hazır olub-olmadıqlarının Pekin tərəfindən yoxlanılması cəhdi idi. Həmin vaxt Parisdə təxminən 15 kommersiya müqaviləsi və tərəfdaşlıq razılaşmaları imzalanmışdı.
Pekində keçirilmiş görüşə gəlincə, tərəflər arasında 12 əməkdaşlıq sazişi imzalanıb ki, bu da o qədər də ciddi təsir bağışlamır. Halbuki, Yelisey sarayının sahibini səfər zamanı «Veolia», «Suez», EDF, «Andros» və «Airbus» daxil olmaqla, 35 nəhəng konsernin rəhbərləri müşayiət edirdilər. Üstəlik, tərəflər arasında ən çox gözlənilən razılaşma da imzalanmayıb. Söhbət 500 ədəd «Airbus» təyyarəsinin satışına dair razılaşmadan gedir.
Bu, real vəziyyəti bir daha ortaya qoyur: tərəfər guya dostluğa və əməkdaşlığa hazır kimi göirünsələr də, Çinlə Fransa, daha geniş mənada isə Aİ arasında dərin anlaşılmazlıqlar qalmaqdadır. «Köhnə dünya» Pekini balanssız ticarətdə, haqsız rəqabətdə, avropalıların bazara girişini məhdudlaşdırmaqda günahlandırır, həmçinin Çin texnologiyalarının təhlükəsizliyinə şübhə ilə yanaşır.
Əsas problem isə ticarətdə balanssızlıqdır. Əslində bu problem hələ əsrin əvvəlində yaranıb. O zaman Çin Avropa bazarlarını (yalnız onu yox) ucuz mallarla doldurmuşdu, lakin Avropa biznesi ucuz işçi qüvvəsinə görə bu vəziyyətdən narazılıq etmirdi. «Made in China» ucuz, keyfiyyəti aşağı olan gündəlik tələbat mallarının rəmzinə çevrilmişdi. Avropa və Amerikanın turist suvenirləri də demək olar ki, tamamilə Çin istehsalı idi. Lakin illər keçdi və Çin məhsulları yalnız kəmiyyəti və qiyməti ilə deyil, keyfiyyəti ilə də üstünlük qazanmağa başlayıb. Artıq Çin smartfonları, avtomobilləri, geyimi və kosmetikası almaqdan heç kim utanmır.
Bundan başqa, Çin günəş panelləri, elektrik avtomobilləri kimi malların ixracında da aşkar liderdir. Nəticədə, Aİ Çindən daha çox alır, nəinki Pekin Aİ-dən. Bu üzdən ticarət defisiti 300 milyard avronu aşıb. 2024-cü ildə yalnız Fransanın Çinlə ticarət defisiti 47 milyard avroya çatıb. Fransadan Çinə invetisiya axını da əks istiqamətdəki axını xeyli üstələyir.
Avropa Pekini «qeyri-sağlam rəqabət»də də günahlandırır. Çünki bu ölkədə dövlət müəssisələri dəstələyir, xüsusilə nadir torpaq metalları tədarkündə «inhisarçılıq hökm sürür». Bu, Qərb üçün xüsusi problemdir, çünki nadir torpaq metalları bütün yüksək texnologiyalı məhsulların, silah sistemlərinin istehsalında aparıcı rol oyrayır. Həqiqətən də, artıq Çin bu cür həssas sahələrdə faktiki olaraq öz şərtlərini diktə edə bilir.
Bu vəziyyət xüsusilə Birləşmiş Ştatları narahat edir. Məsələ ondadır ki, bu sahədə Vaşinqton Çinlə bilavasitə rəqabət aparır, Avropa isə ənənəvi olaraq, Amerikanın Çin texnologiyalarının inkişafını məhdudlaşdırmaq cəhdlərini dəstəkləyir. Bu, özünü Qərb texnologiyalarının ötürülməsinə qoyulan məhdudiyyətlərdə, iqtisadi və təhlükəsizlik səbəbilə Çin mallarından qorunmaq cəhdlərində də göstərir. Lakin son ildə baş verənlər Çinin ABŞ ilə ticarət savaşında nəinki geri çəkilmədiyini, əksinə, daha da irəli getdiyini ortaya qoyub. Bu nəhənglərin savaşında Avropa ən son cərgədə yer alır. Vaşinqton Çin mallarını ABŞ bazarlarından kənarlaşdırdıqda onlar Avropaya yönəlir. Bununla yanaşı, Tramp tərəflər arasında fərq qoymayaraq, Avropa mallarına da Çin malları ilə eyni tarifləri tətbiq edir. Nəhayət, avronun möhkəmlənməsi Avropada idxal mallarını ucuzlaşdırır, ixracı isə bahalaşdırır.
Təbəssümün arxasındakı dərin ziddiyyətlər
Maraqlıdır ki, Makron Fransaya qayıtdıqdan dərhal sonra Çinlə gömrük tarifləri məsələsini qaldırıb. Prezident deyib ki, Çin avropalılara qarşılıq göstərərək ticarətdə balanssızlığı aradan qaldırmazsa, «yaxın gələcəkdə sərt tədbirlər görməyə məcbur olacağıq». Makron bu halda ABŞ kimi, Çin məhsullarına rüsum tətbiq olunacağını istisna etməyib. «Çin Avropanın sənaye və innovasiya modelinə – tarixən maşınqayırma və avtomobil istehsalına əsaslanmış modelə zərbə vurur», - deyə Fransa Prezidenti «Les Échos» qəzetinə müsahibəsində bildirib. Medianın yazdığına görə, ümumilikdə Aİ xarici investorlar üçün qaydaları sərtləşdirməyi planlaşdırır: «Çin şirkətləri yerli işçilərə gəlirlərini bölüşmürsə, texnologiyalarını açıqlamırsa, Avropanın açıq bazarında üstünlük qazana bilməməlidirlər».
Brüssel bəzi məhsullar üçün «Made in Europe» («Avropada istehsal olunub») hədəf göstəricisini 70%-ə çatdırmaq imkanlarını da nəzərdən keçirir.
Belə ciddi təhdidləri, Fransanın davamlı siyasi böhran içərisində və Makronun özünün də siyasi gələcəyinin sual altında olduğunu nəzərə alsaq, Çinin nümayiş etdirdiyi isti qəbul əslində Şərqə xas simvolizm və istehza ilə doludur. Məsələn, Makronun Çinin böyüklüyünə görə dördüncü şəhəri olan, ölkənin mədəni və sosial baxımdan ən açıq şəhəri sayılan Çenduya dəvət edilməsi xüsusi diplomatik jest kimi qiymətləndirilir. Müşahidəçilər bildirirlər ki, «Avropanın ikinci iqtisadiyyatının başçısı üçün edilmiş bu jest Pekinin Aİ ilə münasibətlərdə Parisə göstərdiyi diqqətin nümayişi idi».
2027-ci ilədək Çindən Fransaya 2 pandanın çatdırılması haqda da razılıq əldə olunub. Onlar Fransa heyvanxanasından Çenduya qaytarılacaq pandaları əvəzləyəcək. Razılaşma Fransa Prezidentinin xanımı Brijit Makronun Çenduda Böyük panda mühafizəsi və araşdırma mərkəzini ziyarət etdiyi vaxt imzalanıb. Pandalar Çin və Fransa xalqları arasında dostluğun rəmzi, həmçinin iki ölkəni birləşdirən körpü adlandırılıblar. Xanım Makronun pandalarla məşğul olduğu vaxtda Fransanın dövlət başçısı Siçuan Universitetində tələbələr tərəfindən lap rok musiqisi ulduzu kimi, böyük coşqu ilə qarşılanıb. Bu hadisə Çinin «Xiaohongshu», «Sina Weibo» sosial şəbəkələrində əsas mövzuya çevrilib. #Macron həştəqi ilə paylaşımlar milyonlarla baxış toplayıb. Bununla yanaşı, sosial mediada «mem»lər də yayılıb. Məsələn, «Makron Fransaya qayıtdıqda çox kədərlənəcək, çünki orada onun populyarlığı azdır. Yerli tələbələr ona heyran deyil» və s. kimi.
Səfərin nəticələrini özünəməxsus şəkildə ümumiləşdirən «The Financial Times» yazıb ki, «Makron Çinə «Hermes»ə məxsus ipək şərflər aparıbsa, geri panda vədi ilə qayıdıb». Qəzet yazır ki, liderlər arasındakı mehriban münasibət belə, «iki ölkə arasında artan gərginliyi ört-basdır edə bilməyib».
Beləliklə, görünən odur ki, Makron Si Cinpini Avropanın, xüsusilə də onun ölkəsinin qlobal səhnədə inamlı mövqeyə malik olduğuna inandıra bilməyib. Birincisi, iqtisadi baxımdan Aİ-nin Çinə təsir imkanı, demək olar ki, yoxdur. Burada söhbət yalnız təhdidlərdən gedə bilər. İkincisi, inandırıcı olmaq üçün həqiqətən bir olmaq, kollektiv güc nümayiş etdirmək lazımdır.
Pekin Avropanı ABŞ-nin zəif müttəfiqi kimi görür
Brüsseldə yaşanan son hadisələrin çoxu birliyə xidmət etmir. Bu, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen ilə Aİ-nin xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas arasındakı fikir ayrılıqlarına da aiddir. Amerikanın Avropadakı müttəfiqi bu gün hər zamankından daha etibarsız təsir bağışlayır. Fevralda Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Cey Di Vensin Münhendə verdiyi bəyanatı hər kəs yaxşı xatırlayır. O, hazırda Avropanın təhlükəsizliyi üçün ən ciddi təhdidin Çin və ya Rusiyadan yox, «daxildən» qaynaqlandığını bildirmişdi.
ABŞ-nin yeni Milli Təhlükəsizlik Strategiyasında da Avropa sərt tənqid olunur: «…Avropanın qarşısında duran ən ciddi problemlər Aİ və digər transmilli strukturların fəaliyyəti, siyasi azadlıq və suverenliyin zəifləməsi, miqrasiya siyasəti nəticəsində qitənin dəyişməsi və parçalanması, senzura və siyasi müxalifətə təzyiq, doğum göstəricisinin azalması, milli kimliyin və özünəinamın itməsi kimi amilləri əhatə edir». Bununla yanaşı, bildirilir ki, ABŞ-nin «qitədə hər hansı rəqibin hökmranlığına imkan verməmək, uğurlu rəqabət aparmaq üçün məhz güclü Avropaya ehtiyacı var».
Eyni zamanda Tramp həm Rusiya, həm də Çinlə danışıqlar aparır, bu prosesdə Aİ-nin mövqeyi Brüsselin arzuladığı qədər nəzərə alınmır. Digər yandan Pekin Avropanı ABŞ-dən kifayət qədər uzaqlaşa bilməyən,Vaşinqtona tabe olan zəif, parçalanmış, siyasi liderlikdən, qətiyyətdən məhrum aktor sayır. «The Financial Times» yazır ki, «Pekin Avropanın birlik problemi onun Çindən ucuz və keyfiyyətli malların gətirilməsinə yeni maneələrin yaradacağı nəticələrin öhdəsindən gəlməsinə imkan verməyəcək». Prinsipcə, «Parçala və hökm sür!» strategiyası Pekini tam qane edir. Odur ki, Çin ikitərəfli formatların, məsələn, Fransa Prezidenti kimi qonağı ən yüksək səviyyədə qəbul etməyin, ona hörmət göstərməyin əleyhinə deyil. Bu, təbii ki, 27 ölkədən ibarət Aİ-də nüfuzunu artırmağın daha bir yoludur.
Maraqlıdır ki, yaxın xzamanlarda Almaniyanın xarici işlər naziri və Böyük Britaniyanın baş naziri də Çinə səfər edəcək və onların hər birinin öz gündəliyi var. Pekinin onlarla da Makronla olduğu qədər mehriban, nəzakətli davranacağına şübhə yoxdur.

POLITENESS WITHOUT AGREEMENTS
The relationship between the EU and China has always been intricate, with some commentators suggesting it has reached its lowest point in decades. Therefore, the official visit of French President Emmanuel Macron to China from December 3 to 5 was viewed by Western media outlets less as a bilateral France-China event and more as a test of whether mutual understanding between the EU and the Middle Kingdom could be established.
Macron dreams of partnership, while Beijing tests Europe
"We want Europe to be respected as a major partner of China," Macron declared before the visit. However, the pre-trip commentary suggested that few believed this endeavour would succeed. It was noted that the French president would not be able to negotiate with Beijing on equal footing.
This is essentially what happened. The visit's results were limited, if not disappointing. Although Chairman Xi Jinping once again demonstrated diplomatic skill by subtly reinforcing the conventional view that China-France relations remain relatively stable despite broader disagreements between China and the EU. In Beijing, officials readily echoed Paris's mantras that France intends to promote healthy and sustainable Sino-European relations and that both sides should adhere to dialogue and cooperation.
According to the Xinhua News Agency, both parties issued a joint statement on strengthening global governance, jointly addressing climate and environmental issues, developing partnerships in peaceful nuclear energy, cooperating in agriculture and food security, as well as discussing the situations. In Ukraine and Palestine, there have been discussions of a similar nature that coincided with Xi Jinping's European tour last year. This was his first visit in almost five years, during which he visited France, Serbia, and Hungary. Experts viewed this trip as an obvious probe by Beijing to gauge how willing various European countries were either to accept or oppose China's global agenda. At that time, about 15 commercial agreements and partnerships were signed in Paris.
Regarding the meeting in Beijing, only 12 cooperation agreements were reached. This seems underwhelming considering the 35 heads of major corporations that accompanied the Élysée Palace host, including representatives from Veolia, Suez, EDF, Andros, and Airbus. Notably, the expected contract for purchasing 500 Airbus aircraft was not signed.
This only confirmed the reality: despite outwardly friendly and apparent readiness to cooperate, deep disagreements persist between China and France, and more broadly Europe. The Old Continent accuses the Middle Kingdom of trade imbalances, unfair competition, restricting European market access, and questions the security of Chinese technologies.
The main issue is trade imbalance. It began early this century when China flooded European (and other) markets with cheap goods, which EU businesses welcomed due to cheap labour costs. The "Made in China" label was synonymous with mass-produced, low-cost, low-quality items found on practically every European and American tourist souvenir. After a quarter of a century, Chinese products have gained dominance not only through volume and prices but also quality. Now few hesitate to buy Chinese smartphones, cars, clothing, or cosmetics.
Moreover, China leads in supplying products like solar panels, electronics, and electric vehicles. Consequently, Europe increasingly imports from China while The importation of goods from Europe has decreased, with the trade deficit now exceeding €300 billion. France, in particular, experienced a trade deficit with China of €47 billion in 2024, and French investments in China significantly exceed Chinese investments in France.
Europe has also expressed concerns about what it sees as "unfair competition" from Beijing, citing state support for enterprises and monopolies, particularly in the area of rare earth metals (REMs). This is a matter of particular concern for the West, as REMs are critical in the production of high-tech goods and weapon systems. China now effectively dictates terms in these sensitive sectors.
The US is particularly concerned about this situation, given its direct competition with China in this area. Europe has historically supported US efforts to contain China's technological advancement by imposing restrictions on the transfer of Western technologies and taking measures to protect itself from Chinese goods, citing economic and security concerns. However, as this year has demonstrated, China has not wavered in its trade war with the US; instead, it has strengthened its position. Consequently, Europe has become a victim of collateral damage. When Washington blocks Chinese goods from its market, they are rerouted to Europe. Furthermore, former US President Donald Trump imposed nearly equivalent tariffs on European goods as on Chinese ones. Finally, the appreciation of the euro makes imports cheaper for Europe, but exports more expensive in other countries.
Smiles mask deep contradictions
It is worth noting that, upon returning to France, Macron announced his intention to impose customs tariffs on China if the country does not cooperate with Europe to reduce the trade imbalance. "We are facing the prospect of having to implement stringent measures in the near future, such as the imposition of tariffs on Chinese products by the US. These measures are a response to China's impact on the European industrial and innovation model, which is historically rooted in the machinery and automotive industries," Macron stated in an interview with the French daily Les Échos. Media reports indicate that the European Union is planning to tighten regulations for foreign investors "so that Chinese companies do not gain an unfair advantage in Europe's open market if they do not share profits with local workers or disclose technologies." Brussels is also considering implementing targeted "Made in Europe" thresholds of up to 70% for certain products.
In light of these significant challenges and France's ongoing political crisis with Macron's future uncertain, the warm reception he received in China is full of Eastern symbolism and irony. For instance, an invitation to visit Chengdu—the fourth largest city considered culturally and socially open—was seen as a special diplomatic gesture. Observers noted it was a "The leader of Europe's second-largest economy was honoured, which is an indication of Beijing's attention to Paris in its relations with the European Union.
An agreement was signed to deliver two pandas from China to France by 2027 to replace those returned from a French zoo to Chengdu. This occurred when Brigitte, wife of Emmanuel Macron, visited Chengdu's panda conservation and research centre—a major tourist attraction and leading scientific institution. Pandas are seen as symbols of friendship between China and France and bridges linking the two countries. While Madame Macron focused on pandas, her husband visited Sichuan University, where students gave him an enthusiastic welcome akin to that of a rock star. His visit attracted significant attention on Chinese social networks, particularly on Xiaohongshu and Sina Weibo, where posts with the hashtag #Macron received millions of views. However, the visit also prompted some light-hearted memes, which humorously suggested that Macron might feel "unbearably sad" returning to France after such an enthusiastic reception, given his low approval ratings at home and the absence of similar admiration from local students.
The Financial Times provided a concise overview of the visit: Despite arriving in China with gifts of silk scarves from Hermès and returning with promises of pandas, the visit failed to resolve the underlying tensions between the two nations.
It appears that Macron was unable to convince Xi Jinping that Europe, and its individual countries, can make a convincing global impact. Firstly, the EU's economic leverage over China is limited to threats; secondly, credibility requires unity and a strong collective stance.
Beijing sees Europe as a weak US ally
Recent events in Brussels and the ongoing personal disagreements between European Commission President Ursula von der Leyen and EU Foreign Policy Chief Kaia Kallas have raised concerns about the reliability of Europe's American ally. In Munich this February, US Vice-President JD Vance stated that Europe's greatest security threat comes "from within", rather than from China or Russia.
The new US National Security Strategy text criticises Europe, stating that "...serious challenges facing Europe include activities by the European Union and other transnational bodies undermining political freedom and sovereignty; migration policies transforming the continent and sowing discord; censorship and suppression of political opposition; declining birth rates; loss of national identity and self-confidence." It emphasises that the US needs a strong Europe to compete effectively and collectively prevent dominance by any adversary on the continent.
Meanwhile, Trump is negotiating with both Russia and China while marginalising EU opinions in... There are several reasons why Brussels is not a popular destination. In contrast, Beijing believes that Europe does not sufficiently distance itself from Washington. Beijing views Europe as subordinate to the US, weak, fragmented, lacking political leadership and resolve. As the Financial Times notes: "Beijing has expressed concerns that Europe may lack the unity to deal with the consequences of new barriers against cheap, quality Chinese goods."
China's approach is to divide and rule, as evidenced by its decision to give France's president a prestigious reception bilaterally, a strategy aimed at expanding its influence within the 27-member EU.
It is noteworthy that Germany's foreign minister and Britain's prime minister are planning visits to China in the near future, each with their own agendas. It is certain that Beijing will treat them with the same politeness and friendliness shown to France's leader.