Moskvadan Brüsselə: Ermənistanın yeni trayektoriyası
Dekabrın əvvəlində Brüsseldə «Avropa İttifaqı-Ermənistan» Tərəfdaşlıq Şurasının 6-cı iclası keçirilib. İclasda İrəvanla Brüssel qarşılıqlı əlaqələr üzrə yeni «strateji gündəliyi» təsdiqləyiblər. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan ilə Aİ-nin xarici məsələlər üzrə ali nümayəndəsi Kaya Kallas əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, o cümlədən hüquq və məhkəmə sistemlərində islahatlar, demokratikləşmə, sosial-iqtisadi inkişaf, enerji təhlükəsizliyi, rəqəmsal transformasiya, ticarətin şaxələndirilməsi, təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq kimi məsələləri müzakirə də ediblər.
Brüssel niyyətini gizlətmir: 2025-ci il Azərbaycanla sülh prosesi fonunda Aİ-Ermənistan münasibətləri üçün dönüş ili olmalıdır. Avropa İrəvana maliyyə və texniki yardımların göstəriləcəyini artıq bəyan edib. Ona xüsusilə «Dayanıqlılıq və artım planı» adlı proqram çərçivəsində dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulur. Proqramın ümumi büdcəsi təxminən 270 milyon avrodur ki, onun da əsas hissəsini qrantlar təşkil edir. Bundan başqa, Aİ Ermənistana «sülhün qorunması və dayanıqlılığın artırılması» üçün 15 milyon avro da ayıracaq. Bu vəsaitin, məsələn, minaların təmizlənməsi, mütəxəssis hazırlığı kimi işlərə xərclənməsi planlaşdırılır.
Beləliklə, bu Brüssel mərhələsi sadəcə diplomatik tədbir yox, faktiki olaraq münasibətlərə yenidən başlanılması kimi qiymətləndirilə bilər. Yəni tərəflər əvvəlki nisbətən ehtiyatlı «tərəfdaşlıq» modelindən daha dərin və iddialı strategiyaya keçirlər.
Həqiqətən, maraqlı və diqqətəlayiq prosesdir. Bakı dağıdılmış ərazilərindən qovduğu Ermənistanla sülh prosesinin təşəbbüskarı kimi çıxış edir, Aİ ilə hazır sülh sazişinin paraflanmasından sonra təcavüzdən zərər çəkmiş ölkə ilə deyil, 30 il ərzində Azərbaycan torpaqlarını, yeraltı sərvətlərini istismar etmiş işğalçı ilə əməkdaşlığa başlayır, ona investisiya yatırır. Yeri gəlmişkən, Brüssel danışıqlarında 8 avqust 2025-ci ildə Vaşinqtonda keçirilmiş sammitdə əldə olunmuş razılaşmanın ruhuna zidd xeyli anti-Azərbaycan ritorikası da yer alıb. Məsələ o həddə çatıb ki, Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi «Avropa İttifaqı-Ermənistan tərəfdaşlığı üçün Strateji Gündəlik» ilə bağlı açıqlama verməyə məcbur olub. «Növbəti 7 il müddətində Aİ ilə Ermənistan arasında strateji prioritetləri müəyyənləşdirən bu ikitərəfli sənəddə Azərbaycanı hədəf alan məsələlərə yer ayrılması qəbuledilməzdir və bu, eyni zamanda Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin perspektivlərinə mənfi təsir edir», - deyə XİN-in açıqlamasında bildirilir: «Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan liderlərinin iştirakı ilə Vaşinqtonda paraflanmış sülh sazişində bu iddiaların aradan qaldırılmasına dair müddəa nəzərə alındıqda, Aİ–Ermənistan sənədində həmin məsələyə toxunulması sülh prosesi ilə birbaşa ziddiyyət təşkil edir və Ermənistan tərəfinin bəyan etdiyi niyyətilə bağlı ciddi suallar yaradır».
Rusiya əvəzinə «Avropa çətiri» Ermənistana nə verə bilər?
Əgər Ermənistan həqiqətən yeni strategiyada göstərilən istiqamətlər üzrə hərəkət etməyə başlayarsa, davamlı islahatlar apararsa, bu, onun üçün bir sıra imkanlar aça bilər. Aİ ilk növbədə məhkəmə sistemində islahatların, insan haqlarının və qanunun aliliyinin dəstəklənməsinə köklənəcək. Bu cür təzyiq və institutların demokratikləşdirilməsi respublikanın imicini dəyişə, köhnə elitaların təsirinin azaldılmasına, vətəndaşların hüquqlarının müdafiəsinin gücləndirilməsinə, dövlətə olan etimadın artırılmasına kömək edə bilər. Ermənistan üçün Avropa investisiyaları da əhəmiyyətli rol oynayacaq və ölkə iqtisadiyyatının inkişafını stimullaşdıracaq. Qrantlar, infrastruktur layihələrinə yatırımlar, energetika, ixracın şaxələndirilməsi və s. Ermənistan üçün iqtisadiyyatın müasirləşdirilməsi, ənənəvi bazarlardan asılılığın azaldılması və xarici investorların cəlbi şansıdır. Bu halda enerji və nəqliyyat sahəsində şaxələndirməyə getmək imkanı da yaranacaq. Hər halda, Aİ Ermənistanın enerji şəbəkələrini Avropa sistemləri ilə birləşdirəcək proqramlara, nəqliyyat və logistika infrastrukturunun inkişafına diqqət ayırır. Bu, strateji zəifliyin azalması, bir istiqamətdən asılılığın aradan qaldırılması, region daxilində və Avropa ilə daha çevik əlaqələr demək olacaq.
Daha bir imkan isə sivil beynəlxalq əlaqələrin qurulması məsələsidir. Avropanın layihələrində, proqramlarında iştirak, tərəfdaşlıq, yarmılara çıxış. Bu, Ermənistanın müxtəlif sahələrdə Avropa ilə və regional əməkdaşlığa daha açıq olmaq istəyini göstərəcək.
Ümumilikdə «Avropa çətiri» sadəcə rəmzi əhəmiyyət daşımır. O, Ermənistan üçün hiss olunan siyasi subyektlik formalaşdırmaq, əvvəlki ittifaqlardan asılılığı azaltmaq üçün bir alətdir.
Bəs Moskva? Bu dönüş Ermənistana nə vəd edir?
Aydındır ki, İrəvanın bu gedişi Moskvanın diqqətindən kənarda qala bilməz. Rəsmi açıqlamalarda artıq qeyd olunur ki, Ermənistanın Aİ ilə yaxınlaşması onun Rusiya ilə iqtisadi və hərbi-siyasi inteqrasiya layihələrində (Aİİ, KTMT və s.) iştirakı ilə ziddiyyət təşkil edir.
Bəs bu vəziyyət Rusiya üçün hansı anlama gəlir? Birincisi, təsir imkanlarının itirilməsi. Söhbət Moskva üçün Cənubi Qafqazda mövcudluğun əsas elementindən gedir. Ermənistan getdikcə Qərbə yaxınlaşacaqsa, Rusiya bölgədəki ənənəvi dayaq nöqtəsini itirmək riski ilə üzləşə bilər. Bu, həm də «Rusiya çətiri»nin əbədi təhlükəsizlik təminatı olmadığı mesajını da verəcək. İkincisi, strateji əhəmiyyətin itirilməsi. Geosiyasi plastiklik nümayiş etdirən İrəvan Rusiya üçün «bufer zona» rolunu azalda, eyni zamanda Aİ-nin «forpost»una çevrilə bilər. Üçüncüsü, rəqabətin artması. Aİ, ABŞ və digər qərbli tərəfdaşlar Ermənistana yatırımları artırmaqla, bu istiqamətdə səylərini gücləndirməklə Cənubi Qafqazda təsir imkanlarını yüksəltməyə ümid edə bilərlər ki, bu da regionda Moskvanın ənənəvi hökmran mövqeyini əlbəttə ki, zəiflədəcək.
Bir sözlə, baş verənlər Ermənistan üçün xarici siyasi oriyentasiyanı dəyişmək şansıdırsa, Rusiya üçün keçmiş müttəfiqinə münasibətini yenidən nəzərdən keçirməsi üçün səbəbdir.
Avropa niyə Gürcüstana deyil, Ermənistana üstünlük verir?
Bir sıra parametrlərə görə Gürcüstan Avropaya Ermənistandan daha yaxındır. O, daha sabit demokratik institutlara malikdir, cəmiyyətin Avropaya inteqrasiya tələbi daha güclüdür və Tbilisinin «Avopa yolu» ilə bağlı tarixçəsi daha aydındır. Buna baxmayaraq, görünən odur ki, Aİ-nin strateji seçimi Ermənistandır. Niyə?
Burada diqqəti çəkən ilk amil geosiyasi hesablamalardır. Ermənistan Avropa, Rusiya, İran və Qafqaz arasında mühüm qovşaqdır. Zəngəzur dəhlizinin (TRIPP) açılması ilə bağlı Vaşinqton razılaşması Ermənistanı Şərq-Qərb nəqliyyat kommunikasiyalarının subyektinə çevirir. Odur ki, İrəvanın xarici siyasətdəki bu dönüşü Brüsselə regionda təsir imkanlarını artırmaq, mürəkkəb və qeyri-sabit Cənubi Qafqaz məkanında bir növ, «körpü» rolunu oynamaq imkanı qazandıra bilər.
İkinci səbəb İrəvanın çevikliyidir. O, Gürcüstandan fərqli olaraq, Rusiya əleyhinə açıq ritorikadan istifadə etmir, «Rusiya çətiri»nin altında Şərqlə Qərb arasında balansı saxlamaqla, tədricən çıxmağa çalışır. Belə praqmatik yanaşma isə İrəvanı, əlbəttə ki, Aİ üçün daha cəlbedici edir.
Üçüncü səbəb institusional quruculuğa sıfırdan başlamaq imkanının mövcudluğudur. Gürcüstanla müqayisədə Ermənistan Avropaya inteqrasiya ilə bağlı mürəkkəb gözləntilərlə, uğursuzluqlarla daha az yüklənib. Aİ ona iqtisadiyyatını, institutlarını və qanunvericilik bazasını yenidən qurmaqda kömək etməklə, «yeni səhifədən» daha itaətkar müttəfiq qazana bilər. İslahatların uzun illər davam etdiyi və dəyişkən nəticələr verdiyi ölkələrdə buna nail olmaq daha çətindir.
Nəhayət, erməni dövləti 100 ildən artıq, ermənlik isə 200 ildən artıq müddətdə Cənubi Qafqazda Rusiyanın əlində alət olub. İndi bu «forpost»un itirilməsi Avropa və ümumilikdə Qərb tərəfindən Rusiyanın zəiflədilməsi baxımından çox vacib amil kimi qiymətləndirilir.
Bütün bunlarla yanaşı, Avropa bu prosesi Ermənistanın sürətlə Aİ üzvünə çevrilməsi yolu kimi görmür. Burada söhbət daha çox ortamüddətli strategiyadan gedir: islahatlar, əməkdaşlıq və tədricən yaxınlaşma. Aİ-nin əsas məqsədi sürətli, lakin riskli bəyanatlar yox, sabitlik və mərhələli quruculuqdur.
Mümkün risklər, çətinliklər və «suayrıcılar»
Ermənistanın Aİ ilə yaxınlaşma yolu, əlbəttə ki, hamar olmayacaq. Buna daxildə rusiyapərəstlərin, revanşistlərin və müxalifətin ciddi müqaviməti gözləniləndir. Xüsusilə ədliyyə sahəsində islahatlar, korrupsiya ilə mübarizə və elitanın yenidən formalaşdırılması ağrılı proseslər sayılır. Bu, təbii ki, köhnə rejimə aid qüvvələrin müqaviməti, mühafizəkar yanaşmalar və saxta vətənpərvərlik əhvali-ruhiyyəsi ilə üzləşəcək.
Rusiyanın reaksiyasını da proqnozlaşdırmaq çətin deyil. Təzyiqlər, diplomatik zərbələr, dezinformasiya cəhdləri, hibrid hücumlar və s. Bu gedişlərin miqyası, əlbəttə ki, İrəvanın Avropaya nə dərəcədə yaxınlaşacağından asılı olacaq. Brüsseldən artıq xəbərdarlıqlar eşidilməkdədir: xüsusilə Ermənistanda parlament seçkisinin keçirilməsi ərəfəsində Rusiya xeyli fəaldır və Aİ Moskvanın bu ölkənin daxili işlərinə müdaxiləsini yolverilməz sayır. Bununla yanaşı, Aİ Ermənistanın Rusiyaya müqavimət göstərməsi üçün ona maliyyə yardımı və siyasi dəstək də təklif edir.
Mümkün geosiyasi qeyri-sabitlik də mümkün risklər sırasındadır. Ermənistan iki münaqişəli bölgəsi olan Gürcüstanla həmsərhəddir. Gürcüstanın Lars sərhəd-keçid məntəqəsini Ermənistan mallarının tranzitinə qapatması Tbilisinin monopoliyanı itirmək, Zəngəzur dəhlizilə bağlı qısqanclıq hissləri fonunda daha intensiv hal ala bilər. Bundan başqa, İrəvanın İranla münasibətləri də çətinləşə bilər. Bütün bunlar, əlbəttə ki, ölkənin sabit inkişafına maneə yarada biləcək amillərdir. Aİ-nin dəstəyi şübhəsiz ki, vacibdir. Lakin uzunmüddətli dayanıqlıq üzərində işlənilməzsə, bu dəstək kifayət etməyəcək. Həmin dayanıqlılığa aparan yol ilə qonşu Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərin inkişafından keçir.
İslahatlar kontekstində əhalinin dəyişən gözləntiləri də nəzərə alınmalıdır. Vəd olunan dəyişikliklər – iqtisadi inkişaf, investisiya axını, həyat səviyyəsinin yüksəlməsi – baş verməzsə, məyusluq arta bilər. Bu halda «qərbpərəst» qüvvələr koalisiyası dəstəyini itirəcək, ölkə yenidən qeyri-sabitliyə sürüklənəcək.
Ermənistan seçki qarşısındadır
Mirzoyanın Brüssel səfəri adi diplomatik missiyadan xeyli böyük hadisədir. Onu himayədarın dəyişməsinin rəmzi, xarici və daxili siyasətdə yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirmək mümkündür. İrəvan bu fürsəti düzgün dəyərləndirərsə, «Avropa gündəliyi»nə keçid ehtiyatla reallaşdırılarsa, islahatlar aparılar, institutlar möhkəmləndirilər, iqtisadiyyat, həmçinin xarici əlaqələr şaxələndirilərsə, ölkə tədricən «Rusiya çətiri»nin kölgəsindən çıxa bilər.
Avropa üçün isə bu, Cənubi Qafqazda təsir imkanlarını gücləndirmək, regionda onun mövcudluğunu təmin edəcək tərəfdaş qazanmaq cəhdidir. Yeri gəlmişkən, bu istiqamətdə ilk addım artıq atılıb: Azərbaycanla sərhədə Aİ-nin müşahidə missiyası yerləşdirilib. Halbuki orada artıq uzun müddətdir ki, sakitlikdir. Bu, öz-özlüyündə həm də Rusiya üçün açıq siqnaldır: Moskvanın xarici siyasəti böhran yaşayır, keçmiş müttəfiqlər istiqaməti dəyişir və alışılmış təsir zonası dağılır.
Ermənistanın Aİ-yə doğru yönəlməsi yeni böhran, daxili parçalanma, etimadsızlıq və xarici təhdidlərin artması risklərini də yaradır. Tərəfdaşlarla münasibətlərdə ziddiyyətlər, davamlılığın olmaması, öhdəliklərin icrasında ləngimələr bu riskləri daha da artırır. İndiki mərhələdə bir şey aydındır: Ermənistandan bəyanatlar yox, razılaşmaların, üzərinə götürdüyü öhdəliklərin, ilk növbədə isə Azərbaycan qarşısında götürülmüş öhdəliklərin ardıcıl və real şəkildə icrası tələb olunur.

From Moscow to Brussels: Armenia's new trajectory
In early December, the 6th meeting of the European Union-Armenia Partnership Council took place in Brussels, during which Yerevan and the EU approved a new "strategic agenda" for cooperation.
Negotiations between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs Kaja Kallas focused on deepening cooperation, including reforms in the legal and judicial systems, democratisation, socio-economic development, energy security, digital transformation, trade diversification, and security collaboration.
Brussels makes no secret of it: against the backdrop of the peace process with Azerbaijan, 2025 should be a turning point for EU-Armenia relations. Europe has already announced it will provide financial and technical assistance, particularly within the so-called "Resilience and Growth Plan." The plan's total budget is around €270 million, the lion's share of which is grants. The EU has also promised, among other things, €15 million "for peacebuilding and enhancing resilience" in Armenia, including, for example, demining and specialist training.
Thus, the current Brussels stage is not merely a diplomatic ritual, but effectively a reboot of relations: from the previous, rather cautious "partnership" scheme to a deeper and more ambitious strategy.
It is an interesting and noteworthy process. Baku initiated the peace process with Armenia, the aggressor expelled from devastated Azerbaijani territories. Meanwhile, the EU, following the initialling of the prepared peace agreement, began active cooperation and investment not with the country that suffered aggression, but with the occupier that exploited Azerbaijani subsoil and lands for 30 years.
Incidentally, the content of the negotiations contained considerable anti-Azerbaijani rhetoric, contradicting the spirit of the agreements from the August 8, 2025 Washington Summit. The Azerbaijani MFA even had to issue a comment on the "Strategic Partnership Agenda between the European Union and Armenia": "It is unacceptable that in this bilateral document, defining the strategic priorities of relations between the EU and Armenia for the next 7 years, attention is paid to issues concerning Azerbaijan, and this, in turn, negatively affects the prospects of relations between Azerbaijan and the European Union." The MFA stated that "taking into account the elimination of these claims in the peace agreement initialled in Washington with the participation of the leaders of Azerbaijan, the US, and Armenia, the mention of this issue in the EU-Armenia document directly contradicts the peace process and raises serious questions regarding the declared intentions of the Armenian side."
What can the 'European umbrella' offer Armenia instead of the Russian one?
If Armenia indeed begins to move in the direction outlined by the new strategy, and reforms progress steadily, a number of opportunities could open up for it. First and foremost, the EU will aim to support reforms in the judicial system, human rights, and the rule of law. Such pressure and the democratisation of institutions could change the republic's image: help reduce the influence of old elites, strengthen legal protections for citizens, and increase trust in the state. European investments, which would stimulate economic development, will be important. Grants, investments in infrastructure, energy, and export diversification are a chance for Armenia to modernise its economy, reduce dependence on traditional markets, and attract foreign investors.
Opportunities for energy and transport diversification will open up. The EU is betting on a programme that could connect Armenian energy grids to European ones and develop transport and logistics infrastructure. This would mean reduced strategic vulnerability, less dependence on a single direction, and more flexible links within the region and with Europe.
Another opportunity is the formation of civilised international ties. Participation in European projects, programmes, partnerships, and access to assistance. This would possibly signal that Armenia wants to be more open to European and regional cooperation in various spheres.
Overall, the "European umbrella" is not just a symbol, but a tool for creating a visible subjectivity for Armenia, reducing its dependence on previous alliances.
Moscow's potential reaction and expected consequences for Russia?
It is obvious that Yerevan's current move has not gone unnoticed by Moscow. Official comments have already emphasised that Armenia's participation in the EU is incompatible with its presence in projects related to Russian economic and military-political integration (EAEU, CSTO, etc.).
What could this trend mean for Russia? Firstly, a loss of influence, which is a key element of Russia's presence in the South Caucasus. If Armenia begins moving more actively towards the West, Russia risks losing its traditional foothold in the region, and simultaneously, it would send a message that the "Russian umbrella" is not a guarantee of eternal security.
Secondly, a reduction in strategic value. Armenia, playing on geopolitical flexibility, could diminish the significance of the so-called "buffer zone" for Russia and thereby transform from an ally into a country that is becoming an EU "outpost."
Thirdly, increased competition. The EU, the US, and other Western partners, having invested effort and resources in Armenia, can count on growing their influence in the South Caucasus, which would unequivocally undermine Russia's traditional dominance in the region.
For Armenia, this is a chance to change its foreign orientation; for Moscow, it is a reason for serious reconsideration of relations with its former ally.
Why is Europe betting on Armenia and not Georgia?
Georgia is closer to Europe than Armenia in many parameters. It possesses more stable democratic institutions, a more noticeable public demand for Euro-integration, and a more pronounced history of a "European path." Nevertheless, the EU, it seems, is making a strategic bet precisely on Armenia. Why?
The first thing that catches the eye is geopolitical calculation. Armenia is an important node between Europe, Russia, Iran, and the Caucasus. The Washington agreements on opening the Zangezur corridor (TRIPP) made Armenia a subject of "East-West" transport communications. Yerevan's reorientation could give Brussels more influence in the region, providing a "bridge" in the complex and turbulent South Caucasus space.
The second reason is Yerevan's flexibility. Unlike Georgia, Armenia, while balancing between East and West and not building anti-Russian rhetoric, is trying to gradually move from under the "Russian umbrella." Such pragmatism may distinguish Yerevan favourably in the eyes of the EU.
The third reason is the possibility of institutional building "from scratch." Armenia is less burdened than Georgia by a complex history of Euro-integration expectations and setbacks. The EU can "cultivate" a compliant ally from a clean slate, helping to build institutions, reform the economy, and legislation–something that is often harder to achieve where reform has been underway for a long time with varying success.
Finally, for over 100 years the Armenian state, and for more than 200 years the Armenian nation, have been instruments in Russia's hands in the South Caucasus. Depriving Russia of this "outpost" is seen by Europe, and the West in general, as a crucial factor in weakening Russia.
At the same time, Europe does not view Armenia's path as a quick march towards EU membership. Rather, it is a medium-term strategy: reforms, cooperation, gradual rapprochement. The EU's bet is on stability, gradual building, not on quick but risky declarations.
Potential risks, difficulties, and 'watersheds'
Armenia's path of rapprochement with the EU will by no means be smooth. Serious internal resistance, fuelled by pro-Russian forces, revanchists, and the opposition, is to be expected. Reforms, especially in the judiciary, the fight against corruption, and the restructuring of elites are painful processes. They will clash with conservatism, resistance from forces of the old regime, and pseudo-patriotic sentiments.
Russia's reaction is easy to foresee. Pressure, diplomatic strikes, attempts at disinformation, hybrid attacks–all of this is probable, and their scale depends on the degree of Armenia's closeness with Europe. Warnings are already coming from Brussels: Russia is active, especially ahead of parliamentary elections in Armenia, and the EU considers its interference in the country's internal affairs unacceptable. At the same time, the European Union is offering Yerevan financial aid and political support in countering Russia.
Potential geopolitical instability can also be counted among the risks. Armenia borders Georgia, which has two conflict zones; periodic Georgian closure of the Lars border crossing for Armenian transit may become more frequent due to fears of losing monopoly and jealousy over the Zangezur corridor. Furthermore, relations with Iran will become more complicated, and all of this could hinder Armenia's stable development. EU support is important but insufficient if long-term sustainability is not worked on. And the path to that lies through developing relations with neighbouring Azerbaijan and Türkiye.
One should also anticipate transformational expectations among the population in the context of reforms. If promised changes (economy, investments, rising living standards) are not felt, disappointment will grow. Then the coalition of "pro-Western" forces could lose support, and the country could plunge into new instability.
Armenia should make a choice
Mirzoyan's visit to Brussels is far more than a routine diplomatic mission. It is a symbol of changing patrons, the beginning of a new stage in foreign and domestic policy. If Yerevan seizes the chance, carefully implements the European agenda, carries out reforms, strengthens institutions, and diversifies its economy and external ties, the country could gradually emerge from the shadow of the "Russian umbrella."
For Europe, this is an attempt to strengthen its influence in the South Caucasus, to gain a partner that will ensure its presence in the region. Incidentally, the first step has already been taken: the EU monitoring mission on the border with Azerbaijan, where all has been calm for a long time. For Russia, this is a signal: the foreign policy it pursued is in deep crisis, former allies are striving to reorient themselves, and the habitual sphere of influence is beginning to unravel.
Armenia's drift towards the EU is not without risks of a new crisis, internal division, distrust, and the exacerbation of external challenges. Contradictions in relations with partners, inconsistency, and slowness in fulfilling obligations raise their level.
In this situation, one thing is clear: Yerevan is required not declarations, but consistent, real steps to implement the agreements and obligations it has undertaken, first and foremost towards Azerbaijan.