FƏRQLI MİQYASDA LOGİSTİKA
2025-ci ildə Azərbaycan üçün əhəmiyyətli hadisələr arasında nəqliyyat, logistika və tranzit sahələrinin inkişafında əldə edilən irəliləyişləri qeyd etmək lazımdır. Bu istiqamətdə əsas hadisə Zəngəzur dəhlizinin açılması ilə bağlı işlərə təkan verən, avqust ayında Vaşinqtonda imzalanmış epoxal sazişlər olub.
Azərbaycan və onun Transxəzər marşrutu üzrə tərəfdaşları tranzit yük daşımalarında əhəmiyyətli artımın olduğunu qeyd edirlər. Ələt limanında konteynerlərin illik emalı ilk dəfə rekord həddə - 100 min TEU-ya (Twenty-foot Equivalent Unit - beynəlxalq yükdaşımada 20 futluq (6.1 metr) standart konteyner həcmini ifadə edən vahiddir) çatıb.
Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədovun XII birgə hökumətlərarası komissiyanın iclası çərçivəsində Bakıda keçirilən II Azərbaycan-Türkiyə investisiya forumunda qeyd etdiyi kimi, ticarət prosedurlarının sadələşdirilməsi və Orta Dəhlizin rəqəmsallaşdırılmasında irəliləyişə nail olunub ki, bu da yük daşımalarının dinamikasını əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Böyük artım
Çin və Avropa arasında yük daşımalarına artan tələbat fonunda Avrasiyada nəqliyyat qovşaqlarının inkişaf prosesinin sürətləndirilməsi xüsusi aktuallıq kəsb edir. Bu proseslərin əsas benefisiarı olaraq, Azərbaycan fəal şəkildə donanma, dəmir yolu və liman infrastrukturunu modernləşdirir, yeni logistika alətlərini mənimsəyir. Bu milyardlıq sərmayələr tamamilə əsaslıdır, çünki Azərbaycan Orta Dəhliz vasitəsilə Çin, Mərkəzi Asiya, Türkiyə, Avropa və s. ölkələrdən dəfələrlə artan tranzit yüklərin keçidini təmin etməlidir. Xatırladaq ki, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutuna (TBNM) tələbatın ciddi artımı 2022-ci ildə - Rusiya-Ukrayna münaqişəsi fonunda qeydə alınmışdı. Belə ki, əgər 2023-cü ildə TBNM üzrə cəmi 10-12 Çin konteyner blok-qatarı hərəkət edirdisə, 2024-cü ildə onların sayı 30 dəfədən çox artmışdı! Proqnozlara görə, 2025-ci ildə TBNM üzrə multimodal konteyner yüklərinin daşınması intensivliyi üçdə birdən çox artmalı idi.
Bunun təminatı Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanında (BBDTL) yüklərin emalının yüksək dinamikasıdır. Statistikaya görə, ötən ilin 11 ayı ərzində Ələt limanında yüklərin aşırılması 7,6 milyon ton təşkil edib, BBDTL-də konteynerlərin emal göstəricisi isə ilk dəfə rekord həddə - 100 min TEU-ya çatıb. Eyni dövr ərzində “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) Orta Dəhliz üzrə 350 blok-qatar qəbul edib ki, bu da 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 34% çoxdur.
Bu nailiyyətlər əsasən dövlət başçısının 25 fevral 2025-ci il tarixli fərmanı ilə BBDTL-in ADY ilə birləşməsindən sonra formalaşan vahid nəqliyyat idarəetmə sisteminin nəticəsidir. Liman və dəmir yolu əməliyyatlarının inteqrasiyası yüklərin emal proseslərini sürətləndirməyə və logistika marşrutlarını optimallaşdırmağa imkan verib. Ələt limanında yeni Vahid Tranzit Mərkəzinin fəaliyyəti effektiv olub. Belə ki, burada ötən ilin sentyabrından bir neçə təşkilat və ekspeditor şirkət birlikdə çalışaraq, yüklərin emalı və aşırılması əməliyyatlarının çevik icrasına töhfə verib.
“Son üç ildə Orta Dəhliz vasitəsilə Azərbaycandan keçən yük daşımalarının həcmi 90% artıb və cari ilin (2025) 11 ayı ərzində tranzit daşımaların həcmi 3,5 milyon tonu keçib. Bu gün təkcə bizim regionumuz üçün deyil, həm də qlobal ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından strateji rol oynayan dəhlizin əhəmiyyəti hiss ediləcək dərəcədə artır”, - Baş nazir Əli Əsədov forumda bildirib.
Hökumət başçısının sözlərinə görə, ticarət və sərhədyanı prosedurların sadələşdirilməsi sahəsində islahatlar Orta Dəhlizin rəqəmsallaşdırılmasında mühüm addımdır, Türkiyə və regionun digər ölkələri ilə yük daşımalarının dinamikasına müsbət təsir göstərir.
Unifikasiya və rəqəmsallaşma
Baş nazir tərəfindən səsləndirilən mesaj ətraflı nəzərdən keçirilməlidir: xatırladaq ki, TBNM üzrə tərəfdaşlarla - Astana, Ankara və Tbilisi ilə birlikdə ölkəmiz Orta Dəhlizin “dar yerləri”nin sinxron şəkildə aradan qaldırılması və inkişafı üzrə 2022-2027-ci illər üçün Yol xəritəsini həyata keçirir. Bu iş sərhədyanı və gömrük prosedurlarının təkmilləşdirilməsi və unifikasiyası, logistikanın rəqəmsallaşdırılması, vahid IT həllərinin tətbiqi, sənədlərin rəqəmsal mübadiləsinin təşkili üzərində cəmlənib. Bu, dəmir yolu, dəniz, avtomobil nəqliyyatına da aiddir. Bu istiqamətdə rəqəmsal markalanma və sərhədlərdə elektron növbə sistemləri işlənib hazırlanıb və tətbiq edilir, tranzit yüklər üzərində elektron naviqasiya plomblarının və avtomobil nəqliyyatında xüsusi treker sistemlərin istifadəsinə başlanılıb. “Vahid pəncərə” rejimində icazə və yükləyici sənədlərin verilməsi üçün rəqəmsal alətlər formalaşdırılır, daşıyıcılar haqqında məlumatların toplanması və verifikasiyası üzrə elektron texnologiyalar, yükdaşımaları haqqında məlumatlar əsasında onların reytinqinin formalaşdırılması inkişaf edir.
Bu istiqamətdə irəliləyiş Azərbaycan və Qazaxıstan dəmir yollarının informasiya sistemlərinin “DTC Tez Customs” platformasının gömrük modulu ilə inteqrasiyasına da əsaslanır, oxşar işlər Gürcüstan dəmir yolları ilə də planlaşdırılır.
TBNM üzrə tərəfdaşlar “Blok rəqəmsal dəhliz” platformasını işə salmağı planlaşdırır və bu da sənəd dövriyyəsi, gömrük rəsmiləşdirilməsi və bütün daşınma yolunda yüklərin izlənilməsi prosedurlarını vahid ekosistemə birləşdirəcək. Bu məqsədlərə Bakı və Aşqabadın elektron qaimə haqqında BMT protokoluna (“e-CMR”) qoşulması, həmçinin Özbəkistan və Azərbaycan arasında E-TIR sistemi üzrə avtomobil nəqliyyatı ilə yükdaşımaları da töhfə verir. Logistika və gömrük mexanizmlərinin daha da rəqəmsallaşdırılması və inteqrasiyasına Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Vahid pəncərə” informasiya sisteminin yaradılmasını və xarici ticarətin dövlət tənzimlənməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan fərmanı da kömək edir.
TRIPP-in nəqliyyat potensialı
Baş nazir 2025-ci ilin avqust ayında Vaşinqtonda əldə edilən və Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) ilə birləşdirəcək “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu” (TRIPP) nəqliyyat dəhlizinin yaradılması ilə bağlı razılaşmaların tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb. “Zəngəzur dəhlizinin açılması təkcə bütün regional dövlətlər üçün yeni iqtisadi və tranzit imkanları təqdim etməyəcək, həm də Orta Dəhlizin buraxılış qabiliyyətini artıracaq”, - hökumət başçısı vurğulayıb.
NMR-in nəqliyyat blokadasının aradan qaldırılması və Azərbaycanla Türkiyə arasında əlaqələrin gücləndirilməsi ilə yanaşı, Zəngəzur dəhlizi Ermənistan, Gürcüstan, həmçinin Mərkəzi Asiya dövlətləri, Rusiya, Çin və Avropa İttifaqının ticarət-iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi üçün də yaxşı potensiala malikdir. “İnanıram ki, Orta Dəhlizin növbəti mühüm seqmentinə çevriləcək TRIPP Asiyanı Avropa ilə birləşdirən, beynəlxalq yükdaşımalarının tranzit imkanlarının genişlənməsinə, region ölkələrinin rifahına və onların qlobal təchizat zəncirlərinə inteqrasiyasına xidmət edən vacib nəqliyyat əlaqəsi olacaqdır”, - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Nyu-Yorkda keçirilmiş 6-cı Xəzər Biznes Forumunun iştirakçılarına müraciətində bildirib.
Oxşar fikirləri Türkiyənin vitse-prezidenti Cevdet Yılmaz da Bakıda keçirilən II Azərbaycan-Türkiyə investisiya forumunda səsləndirib: “Zəngəzur dəhlizinin açılması Cənubi Qafqazda sabitlik və rifah üçün yeni imkanlar yaradacaq, həmçinin Mərkəzi Asiya, türk dövlətləri, Türkiyə və Avropa arasında inteqrasiyanı gücləndirəcək və ən əsası, Orta Dəhlizin beynəlxalq nəqliyyat-logistika marşrutu kimi rəqabət qabiliyyətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq”.
Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının təşəbbüsü ilə keçirilmiş yüksək səviyyəli “dəyirmi masa”nın nəticələrinə görə, TRIPP layihəsi ABŞ-nin Mərkəzi Avrasiyada yenilənmiş strateji qarşılıqlı fəaliyyətinin əsas elementlərindən biri kimi tanınıb. “ABŞ şirkətləri və kapitalı bu baxışın ayrılmaz hissəsidir və ABŞ-nin hazırkı administrasiyası onların təşəbbüsün reallaşdırılmasında tam iştirakını təmin etmək niyyətindədir”, - ABŞ Dövlət Departamentinin sülh missiyaları üzrə xüsusi elçisi Vinay Çavla qeyd edib.
TRIPP layihəsi, həmçinin inşası davam edən Qars-Iğdır-Aralık-Dilucu dəmiryol xətti orta müddətli perspektivdə Transxəzər marşrutu üzrə yük daşımalarını üç dəfə artırmağa imkan verəcək. Orta Dəhlizin yeni seqmentlərinin istifadəyə verilməsi ilə ildə əlavə 15 milyon ton yük daşımaq mümkün olacaq. Buna tələbat son dərəcə böyükdür, çünki Dünya Bankının mütəxəssisləri və digər ekspertlərin qiymətləndirmələrinə görə, növbəti beş ildə Orta Dəhliz üzrə yükdaşımaların potensial artımı 10-12 milyon tonu keçə bilər və daha çox aşırma tutumları tələb edəcək.
Bu tələbatı qabaqcadan nəzərə alaraq, beş il əvvəl Azərbaycan Şərqi-Zəngəzur iqtisadi rayonunda nəqliyyat infrastrukturunun genişmiqyaslı bərpasına start verib. Xüsusilə, Azərbaycan Horadiz-Ağbənd transsərhəd beynəlxalq dəmir yolu xəttinin infrastrukturunun tikintisini müstəqil şəkildə maliyyələşdirib. Paralel olaraq, eyni marşrut üzrə 123,6 km uzunluğunda Horadiz-Cəbrayıl-Zəngilan-Ağbənd avtomagistralı çəkilir. Onun tam başa çatdırılması 2026-cı ilin ortalarına planlaşdırılır.
Ümumilikdə bu layihələr Azərbaycan üçün keyfiyyətcə yeni rol formalaşdırır: sadəcə tranzit ərazi deyil, Avrasiyanın sistemli logistika qovşağı. İnfrastruktur investisiyaları, rəqəmsallaşdırma və beynəlxalq koordinasiyanın sinerjisi Orta Dəhlizin rəqabət qabiliyyətini gücləndirir və uzunmüddətli perspektivdə tranzit gəlirlərinin davamlı artımı üçün əsas yaradır.

ЛОГИСТИКА НОВОГО МАСШТАБА
В числе знаковых событий 2025 г. в Азербайджане следует отметить прорывные итоги в области развития транспорта, логистики и транзита. Ключевым событием на данном треке стали заключенные в августе эпохальные соглашения в Вашингтоне, придавшие импульс работе по открытию Зангезурского коридора.
Азербайджан и его партнеры по Транскаспийскому маршруту фиксируют ощутимый рост транзитных грузоперевозок. Годовой показатель обработки контейнеров в Алятском порту впервые достиг рекордных 100 тыс. TEU.
Как отметил премьер-министр Азербайджана Али Асадов на II Азербайджано-турецком инвестиционном форуме в Баку, проведенном в рамках XII заседания совместной межправительственной комиссии, достигнут прогресс в упрощении торговых процедур и цифровизации Среднего коридора, что ощутимо повысило динамику грузоперевозок.
Взрывной рост
На фоне возросших потребностей в грузоперевозках между Китаем и Европой особую актуальность обретает ускорение процесса развития транспортных узлов в Евразии. Будучи основным бенефициаром этих процессов, Азербайджан активно модернизирует флот, железную дорогу и портовую инфраструктуру, осваивает новые логистические инструменты. И эти миллиардные вложения вполне оправданы, так как Азербайджан должен обеспечить прохождение по Среднему коридору кратно возрастающих транзитных грузов из Китая, Центральной Азии, Турции, Европы и т.д. Напомним, что взрывной рост спроса на Транскаспийский международный транспортный маршрут (ТМТМ) был зафиксирован в 2022 г. - на фоне российско-украинского конфликта. Так, если в 2023 г. по ТМТМ проследовало всего 10-12 китайских контейнерных блок-поездов, то в 2024-м их число увеличилось более чем в 30 раз! Согласно прогнозам, в 2025 г. интенсивность прохождения мультимодальных контейнерных грузов по ТМТМ должна была возрасти более чем на треть.
Порукой тому высокая динамика обработки грузов в Бакинском международном морском торговом порту (БММТП). По статистике, за 11 месяцев прошлого года перевалка грузов в Алятском порту составила 7,6 млн тонн, а показатель обработки контейнеров в БММТП впервые достиг рекордной отметки в 100 тыс. TEU. За тот же период ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) приняло 350 блок-поездов по Среднему коридору, что на 34% больше, чем за соответствующий период 2024 г.
Во многом эти достижения - результат единой системы управления транспортом, сформированной после слияния БММТП с АЖД указом главы государства от 25 февраля 2025 г. Интеграция портовых и железнодорожных операций позволила ускорить процессы обработки грузов и оптимизировать логистические маршруты. Не менее эффективной оказалась деятельность нового Единого транзитного центра в Алятском порту, в котором с сентября прошлого года совместно работали несколько организаций и экспедиторских компаний, способствуя гибкому выполнению операций по обработке и перевалке грузов.
«Объем грузоперевозок через Азербайджан по Среднему коридору за последние три года увеличился на 90%, и за 11 месяцев текущего (2025) года объем транзитных перевозок превысил 3,5 млн тонн. Сегодня значение коридора, играющего стратегическую роль не только для нашего региона, но и в плане расширения глобальных торговых и транспортных связей, ощутимо растет», - сообщил премьер-министр Али Асадов на форуме.
По словам главы правительства, реформы в сфере упрощения торговых и трансграничных процедур - важный шаг в цифровизации Среднего коридора и положительно сказываются на динамике грузоперевозок с Турцией и другими странами региона.
Унификация и цифровизация
Озвученный премьер-министром посыл требует детального рассмотрения: напомним, что вместе с партнерами по ТМТМ - Астаной, Анкарой и Тбилиси наша страна реализует Дорожную карту на 2022-2027 гг. по синхронному устранению «узких» мест и развитию Среднего коридора. Эта работа сосредоточена на совершенствовании и унификации трансграничных и таможенных процедур, цифровизации логистики, внедрении единых IT-решений, налаживании цифрового обмена документами. Это касается и железнодорожного, морского, автомобильного транспорта, разработаны и внедряются системы цифровой маркировки и электронной очереди на границах, начато использование электронных навигационных пломб на транзитных грузах и специальных трекеров на автотранспорте. Формируются цифровые инструменты для выдачи разрешительных и товаросопроводительных документов в режиме «единого окна», развиваются электронные технологии сбора и верификации информации о перевозчиках, формирования их рейтинга по данным о перевозках грузов.
Прогресс в этом направлении основан также на интеграции информационных систем железных дорог Азербайджана и Казахстана с таможенным модулем платформы DTC Tez Customs, аналогичные работы планируются с железными дорогами Грузии.
Партнеры по ТМТМ планируют запустить платформу «Блоковый цифровой коридор», которая объединит в единую экосистему процедуры документооборота, таможенного оформления и отслеживания грузов на всем пути следования. Этим же целям способствуют присоединение Баку и Ашхабада к протоколу ООН об электронной накладной (e-CMR), а также грузоперевозки автотранспортом по системе E-TIR между Узбекистаном и Азербайджаном. Дальнейшей оцифровке и интеграции логистических и таможенных механизмов способствует указ Президента Азербайджана Ильхама Алиева, предусматривающий создание информационной системы «Единое окно» и совершенствование государственного механизма регулирования внешней торговли.
Транспортный потенциал TRIPP
Премьер-министр особо отметил историческую важность достигнутых в Вашингтоне в августе 2025 г. соглашений о создании транспортного коридора The Trump route for international peace and prosperity (TRIPP), что позволит соединить основную территорию Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой (НАР). «Открытие Зангезурского коридора не только предоставит новые экономические и транзитные возможности для всех региональных государств, но и увеличит пропускную способность Среднего коридора», - подчеркнул глава правительства.
Вместе с транспортной деблокадой НАР и укреплением связности Азербайджана и Турции Зангезурский коридор обладает хорошим потенциалом для расширения торгово-экономических возможностей Армении, Грузии, а также государств Центральной Азии, России, Китая и Евросоюза. «Уверен, что проект TRIPP станет следующим важнейшим сегментом Среднего коридора, будет служить ключевым транспортным звеном, соединяющим Азию и Европу, расширяя транзитные возможности международных грузоперевозок и способствуя процветанию стран региона, а также их интеграции в глобальные цепочки поставок», - заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в обращении к участникам состоявшегося в Нью-Йорке 6-го Каспийского бизнес-форума.
Аналогичное мнение высказал вице-президент Турции Джевдет Йылмаз в ходе состоявшегося в Баку II Азербайджано-турецкого инвестиционного форума: «Открытие Зангезурского коридора создаст новые возможности для стабильности и процветания на Южном Кавказе, а также усилит интеграцию между Центральной Азией, тюркскими государствами, Турцией и Европой, и что немаловажно - значительно повысит конкурентоспособность Среднего коридора как международного транспортно-логистического маршрута».
Судя по итогам высокоуровневого «круглого стола», состоявшегося по инициативе Американо-Азербайджанской торговой палаты, проект TRIPP признан одним из главных элементов обновленного стратегического взаимодействия США в Центральной Евразии. «Американские компании и капитал являются неотъемлемой частью этого видения, и нынешняя администрация США намерена обеспечить им полноценное участие в реализации инициативы», - отметил специальный посланник по мирным миссиям Госдепартамента США Винай Чавла.
Проект TRIPP, а также строящаяся линия Карс-Ыгдыр-Аралык-Дилуджу в среднесрочной перспективе позволят утроить перевозку грузов по Транскаспийскому маршруту. С вводом новых звеньев Среднего коридора в эксплуатацию можно будет перевозить дополнительно до 15 млн тонн грузов в год. Потребность в этом крайне велика, так как, по оценкам специалистов Всемирного банка и иных экспертов, в ближайшие пять лет потенциальный рост грузоперевозок по Среднему коридору может превысить 10-12 млн тонн и потребует еще больших перевалочных емкостей.
Предвосхищая этот спрос, пять лет назад Азербайджан дал старт грандиозному по масштабам восстановлению транспортной инфраструктуры в Восточно-Зангезурском экономическом районе. В частности, Азербайджан самостоятельно профинансировал строительство инфраструктуры трансграничной международной железнодорожной линии Горадиз-Агбенд. Параллельно по этому же маршруту прокладывается автомагистраль Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд протяженностью 123,6 км. Полное завершение трассы запланировано на середину 2026 г.
В совокупности эти проекты формируют для Азербайджана качественно новую роль - не просто транзитной территории, а системного логистического хаба Евразии. Синергия инфраструктурных инвестиций, цифровизации и международной координации усиливает конкурентоспособность Среднего коридора и закладывает основу для устойчивого роста транзитных доходов в долгосрочной перспективе.