Gizli eko-qruplaşma Almaniya paytaxtını soyuğa və xaosa necə sürüklədi?
2026-cı il yanvarın 3-də Berlində «Vulkan» («Vulkangruppe») ekstremist solçu qruplaşmanın Teltov çayı üzərindəki kabel körpüsünü yandırması nəticəsində şəhər müharibədən sonrakı tarixinin ən uzunmüddətli elektrik kəsintisi ilə üz-üzə qalıb. Lixterfelddə İstilik-Elektrik Mərkzində baş vermiş yanğın 5 yüksək gərginlikli və 10 orta gərginlikli kabelə ziyan vurub və onları yalnız yanvarın 7-də tam bərpa etmək mümkün olub. Nəticədə, kəskin soyuqların və gecə mənfi hərarətin olduğu günlərdə Almaniyanın internetə çıxışı, mobil rabitəsi, isti suyu və istilik təchizatında ciddi problemlər yaranıb. Baş verənlərdən Şteqlits-Tselendorf, Tselendorf, Nikolaszee və Vennzeedə ümumilikdə təxminən 100 min insan, 45 min ev və 2200 müəssisə (Berlin əhalisinin 2,9 faizi) zərər görüb, 83 yaşlı bir qadın isə dünyasını dəyişib. Məktəblər bağlanıb, xəstəxanaların və şəhər nəqliyyatının işi iflic olub, hökumət fövqəladə vəziyyət elan edib. Sığınacaqlarda generatorlar işə salınıb və bütün bunlar, əlbəttə ki, ciddi büdcə vəsaiti hesabına baş verib.
Özünümüdafiə və həmrəylik aktı
«Vulkangruppe» qruplaşmasının solçulara aid saytlarda yayılmış açıq məktubunda bildirilir ki, onun əməli mədən yanacağından istifadəyə, elektrik enerjisinə artan tələbata etiraz kimi qiymətləndirilməlidir. Müraciət müəllifləri hesab edir ki, bu vəziyyəti «iqlim dəyişikliyi prosesini sürətləndirən, kütləvi izlənmənin miqyasını böyüdən» süni intellektlə çalışan məlumat emalı mərkəzləri yaradır. «Bu gecə biz Berlindəki Lixterfeldə qaz elektrik stansiyasının işini uğurla sabotaj etdik. Elektrik stansiyasına hücum Yer kürəsini və ümumilikdə həyatı qoruyan hər kəs ilə özünümüdafiə və beynəlxalq həmrəylik aktıdır. Berlinin cənub-qərbində yaşayan daha aztəminatlı sakinlərdən üzr istəyirik. Bu ərazidəki çoxsaylı villa sahiblərinə isə rəğbətimiz məhduddur», - deyə məktubda bildirilir. Beləliklə, insanlara və qurumlara dəymiş zərər sadəcə «özünümüdafiə və beynəlxalq həmrəylik aktı»nın yan təsiri kimi təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bu, sözügedən qrupun ilk belə aksiyası deyil. Hələ 2018-ci ildə onun üzvləri Şarlottenburq rayonunda elektrik kabellərinin zədələnməsinə görə məsuliyyəti üzərlərinə götürmüşdülər. O zaman aksiya 6500 evi işıqsız qoymuşdu. 2020-ci ildə qruplaşma COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizə üçün tətbiqin hazırlanmasında iştirak edən «Henrix Hertz» institutunun rabitə kabel avadanlığını yandırmış, 2024-cü ilin martında isə Brandenburq bölgəsinin Qrünhayde qəsəbəsində elektrik ötürücü xətlərin yandırılması nəticəsində ABŞ-nin «Tesla» şirkətinə məxsus zavodun fəaliyyətində problem yaranmışdı. Qrup bu şirkəti yeraltı suları çirkləndirməkdə günahlandırırdı. Həmin hadisə zamanı müəssisənin fəaliyyəti pozulmuş, işçilər təxliyə edilmişdi. Yeri gəlmişkən, qruplaşma fəalları hələ 2021-ci ildə gələcək zavodun tikinti meydançasında qüllələrdən birini yandıraraq, onu «yaşıl avtomobil istehsalı ilə bağlı yalanlara qarşı alov» adlandırmışdılar. Onlar «Tesla»nı neokolonializmdə ittiham edirdilər. Radikallar şirkətin sahibi İlon Maskı «texnofaşist» adlandırır, öz hərəkətlərini patriarxata qarşı mübarizə çərçivəsində «8 Mart hədiyyəsi» kimi təqdim edirdilər. O zaman Mask baş verənlərə cavab olaraq bildirmişdi ki, bu əməlləri törədənlər «ya dünyadakı ən axmaq ekoterrorçulardır, ya da əslində məqsədləri ətraf mühiti qorumaq olmayan marionetlər».
Nəhayət, 2025-ci ilin sentyabrında qruplaşma üzvlərinin şəhərin cənub-şərqində iki elektrik ötürücü xətt dayağını yandırması nəticəsində 50 min evi əhatə edən təxminən 60 saatlıq elektrik kəsintisi baş vermişdi.
Radikal solçu, eko-anarxist «Vulkangruppe» fəaliyyətə 2011-ci ildə başlayıb. Müxtəlif analitik hesabatlarda o, «kiçik» və «gizli» qruplaşma kimi xarakterizə olunur. Çünki «Vulkangruppe» açıq təbliğat aparmır, sosial şəbəkələrdən istifadə etmir, qruplaşmanın aşkar lideri və ya qərargahı yoxdur. Ehtimal edilir ki, o, «Grímsvötn» və ya «Katla» kimi adlar altında ayrı-ayrı xırda birliklərdən ibarətdir. Qruplaşma aksiyalarını böyük manifestlərlə yayır.
«Vulkangruppe» qruplaşmasının sıralarına insanları necə cəlb etdiyinə dair də açıq məlumatlar yoxdur. Hər halda, bununla bağlı təsdiqlənmiş faktlara rast gəlinmir. Böyük ehtimalla yeni üzvlər qapalı solçu submədəniyyətlər, muxtar qruplar və ya Berlinin anarxist, antikapitalist dairələrindən şəxsi əlaqələr vasitəsilə cəlb olunurlar. Məlumdur ki, qruplaşma yalnız Almaniyada deyil, ABŞ-də də xüsusi xidmət orqanlarının nəzarətindədir. Çünki onların digər ölkələrdə də tərəfdarlarının ola biləcəyi istisna deyil.
Peşəkar cinayətkarların terror aktı
Medianın məlumatına görə, Berlində baş vermiş son hadisə ilə əlaqədar Federal Prokurorluq antikonstitusion sabotaj şübhəsi, terror təşkilatına üzvlük, qəsdən yanğıntörətmə və ictimai müəssisələrin fəaliyyətinin pozulması maddələri ilə istintaq başladıb. Berlin meri Kay Veqner törədilmiş yanğını birbaşa «terror aktı» adlandıraraq bildirib ki, bu hadisə insanların həyatını təhlükə altına qoyub, şəhər xidmətlərinə ciddi yük yaradıb. «Bu, uşaq şıltaqlığı deyil, peşəkar cinayətkarların işidir… Bu, sadəcə, yanğın törətmək və ya sabotaj sayıla bilməz. Söhbət terrorçuluqdan gedir və biz cinayətkarları tutmalıyıq», - deyə mer Almaniyanın “RBB” ictimai telekanalına açıqlamasında bildirib.
Baş verənləri Berlinin daxili işlər üzrə senatoru İris Şpranger də «terrorçuluq» adlandırıb. Şəhərin iqtisadiyyat, energetika və dövlət müəssisələri üzrə senatoru Fransiska Giffey isə hadisəni «azad cəmiyyətimizə hücum» kimi qiymətləndirib: «Sual ondadır ki, baş verənlər, sadəcə, ideoloji motivlərlə hərəkət edən solçu fəalların əməlidir, yoxsa bunun arxasında daha böyük qüvvələr, məqsədlər dayanır?»
Həqiqətən də, mövcud şəraitdə baş verənlərin arxasında «böyük nəyinsə» dayandığını istisna etmək çətindir. Məsələn, Almaniya paytaxtı kimi nəhəng şəhərdə hansısa qüvvənin həyati əhəmiyyətli infrastrukturu sıradan çıxarmağın mümkün nəticələrini «test etməsi» mümkündür. Ukrayna müharibəsi fonunda Berlində elektrik şəbəkəsinə hücumun arxasında Rusiyanın dayana biləcəyinə dair ehtimallar artıq səsləndirilməkdədir. Bir sıra media qurumları qeyd edir ki, Bundestaqın Xristian-Demokrat İttifaqından olan deputatı R.Kizevetter radikal solçuların bəyanatındakı dil və orfoqrafiya xüsusiyyətini qəribə sayır.
Lakin bir müddət sonra Almaniya Daxili İşlər Nazirliyi ölkənin xüsusi xidmət orqanlarında bu haqda hər hansı məlumatın olmadığını, qruplaşmanın guya «saxta bayraq altında» əməliyyat keçirdiyinə dair də məlumatın mövcud olmadığını bəyan edib. Yəni cinayətkarların iz azdırmaq üçün özlərini başqa təşkilat və ya dövlət kimi təqdim etməsi hallarına rast gəlinməyib. Qruplaşmanın özü də hücumu Rusiyanın maraqları naminə həyata keçirdiyi haqda fikirləri rədd edir.
Baş verənlər fonunda berlinlilərdə bələdiyyə, əyalət və federal hakimiyyət orqanlarına sualları yaradıb. Onlar ən azı kritik əhəmiyyətli obyektlərin təhlükəsizliyinin necə təmin olunduğunu soruşurlar. Üstəlik, son zamanlar Almaniyada müxtəlif səviyyələrdə yeni hibrid hücumların mümkünlüyünə dair fikirlər dolaşmaqdadır. Əgər kifayət qədər təşkilatlanmamış bir qrup şəhərin bir neçə rayonunu bir anda elektrik enerjisindən məhrum edə bilirsə, daha peşəkar təşkilatların hücumları hansı nəticələri verə bilər?
Sosial şəbəkələrdə və mətbuatda «blək-aut»un nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində görülən tədbirlərin yetərsizliyindən də bəhs olunur, bunun xüsusilə aşağı gəlirli insanlar üçün ağır nəticələndiyi vurğulanır. Eyni zamanda, ölkənin əsas siyasi partiyaları məsələyə ciddi münasibət bildirməməkdə ittiham edilir. Bununla yanaşı, Fransiska Giffeyin bir fikri geniş rezonans doğurub. O, zərər çəkmiş rayonların sakinlərinin «Visit Berlin» şəbəkəsinin tərəfdaş hotellərində gecəsi 70 avroya qala biləcəklərini söyləyib. Fövqəladə vəziyyət zamanı sakinlərin öz ciblərindən pul ödəməli olması insanlarda ciddi narazılıq yaradıb. Onlar ödədikləri vergilər hesabına miqrantlara verilən vəsaitə diqqət çəkərək, yerli insanlara belə münasibətin ədalətli olmadığını bildirirlər. Sonradan hakimiyyət orqanları Berlində qeydiyyatda olan şəxslər üçün xərclərin kompensasiya olunacağını bəyan etsə də, necə deyərlər, xoşagəlməz təəssürat öz izini buraxıb. Bu isə Almaniyanın uzun illərdir apardığı miqrasiya siyasəti ilə bağlı cəmiyyətdə ciddi narazılığın olduğunu bir daha ortaya qoyub.
Seçici səsi və hakimiyyətin problemi
Amma bu, bütün Avropanın problemlərindən yalnız biridir. Söhbət yerli hökumətlərin həm də iqtisadi sahədə qəbul etdiyi bir sıra qərarlar səbəbilə sağçı «avroskeptiklər»in, eyni zamanda radikal solçu hərəkatların populyarlığının artmasına yol açan problemlərdən gedir. Görünən odur ki, bir çox ölkələrdə son seçkiləri radikal sağçılar qazanır və hakimiyyətə məhz bu qüvvələr gəlir. Radikal solçulara gəlincə, Avropada onların da kifayət qədər zəngin tarixi var. Bunun üçün ən azı ötən əsrin 60-cı illərini xatırlamaq kifayətdir. Radikal solçular antiqlobalizmə, antiimperializmə və antikapitalizmə yönəliblər. Avroskeptizm və egalitarizm də bu qüvvələrə xas cəhətlərdir. Son dövrlərdə isə onlar diqqəti daha çox ekoloji məsələlərə çəkir, polis əməkdaşlarına, sağçı ekstremistlərə, firma və müəssisələrə, infrastruktur obyektlərinə hücumlar belə, edirlər.
Hakimiyyət strukturlarının ciddi desentralizasiyası, cəmiyyətdə, sosial şəbəkələrdə son dərəcə zəif təmsil olunmaları onların indentifikasiyası və saxlanmasını çətinləşdirir. Hesab edilir ki, onlar tərəfdarlarını ənənəvi partiyalardan bezmiş insanlar arasında tapır və bu, xüsusilə həmin partiyaların seçicilərin minimal gözləntilərini doğrultmadığı hallarda xüsusilə aktuallaşır. Bu, orta təbəqənin nümayəndələri, müxtəlif baxışlı gənclər, sol yönümlü ziyalılar, iqtisadi qloballaşmadan çərər çəkmiş iş adamları və s. ola bilər.
Məsələn, ötən il Böyük Britaniyada məşhur «Shut the System» qruplaşması Londonun maliyyə rayonunda fiber-optik kabeli kəsmişdi. Qruplaşma üzvləri, həmçinin ictimai yerlərə boya səpmiş, bankların, sığorta şirkətlərinin əleyhinə addımlar atmışdılar. Britaniyanın ekofəallardan ibarət «Just Stop Oil» təşkilatı isə neft və qaz hasilatı üçün yeni lisenziyaların verilməsinin qadağan olunması tələbi ilə bir sıra səs-küylü aksiyalar keçirmişdilər: avtomagistrallar bağlanmış, iri idman tədbirləri pozulmuş, şəxsi təyyarələrə və incəsənət əsərlərinə ziyan vurulmuşdur.
2018-2019-cu illərdə isə Fransada anarxistlər hökumətin siyasətinə və sosial ədalətsizliyə etiraz edən «sarı jiletlilər» hərəkatına fəal dəstək vermişdilər.
Almaniyanın özündə daha bir radikal solçu qruplaşma olan «Antifa Ost» («Çəkicli dəstə») ultra-sağçılara hücumlar edir. Yeri gəlmişkən, noyabrın əvvəlində ABŞ-nin hakimiyyət orqanları bu qruplaşmanı terror təşkilatları siyahısına daxil edib. Onlara italiyalıların «Informal Anarchist Federation/International Revolutionary Front», yunanların «Armed Proletarian Justice» və «Revolutionary Class Self-Defense» təşkilatları da qoşulub. Avropada belə radikal solçu gizli təşkilatların adları sadalanmaqla bitməz.
Berlində baş vermiş son insidentin bir daha göstərdiyi kimi, radikal solçu qruplaşmalar hədəf olaraq kritik əhəmiyyətli kommunikasiya infrastrukturunu seçərlərsə, hakimiyyət orqanları kifayət qədər ciddi problemlərlə üz-üzə qala bilərlər. Hansısa qısamüddətli problem belə, zəncirvari prosesə çevrilə, hakimiyyət böhran rejiminə keçə bilər ki, bu isə siyasi baxımdan nəzarətin itirilməsi kimi qiymətləndirilər. Bu baxımdan üçüncü qüvvələrin belə təşkilatlardan öz maraqları üçün istifadə etməsi mümkündür. Məsələn, Maskın «Vulkangruppe» qruplaşmasına ünvanladığı «marionetlər» ifadəsini və ya Giffeyin onların «daha böyük planın tərkib hissəsi ola biləcəkləri» haqda dediklərini nəzərə almaq lazımdır. Yaxud «Just Stop Oil» hərəkatının guya iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə aparanların gözdən salınması üçün sırf neft lobbiçiləri tərəfindən təşkil olunduğu haqda fikirlər də var.
Amma bütün bu hallarda belə, potensial risklər var. Məsələn, konspirologiyanın güclənməsi və əhali arasında hakimiyyətə etimadın azalması. Demək, Avropanın hakimiyyət orqanlarının düşünməli olduqları kifayət qədər ciddi məsələlər mövcuddur.

How an underground eco-group plunged the German capital into cold and chaos
On 3 January 2026, an arson attack on a cable bridge over the Teltow Canal by the left-wing extremist Vulkangruppe triggered the longest blackout in Berlin's post-war history. The fire at the Lichterfelde thermal power plant damaged five high-voltage and ten medium-voltage cables, which were not fully restored until 7 January. Consequently, residents lost access to the internet, mobile networks, hot water, and heating—all during a period of sudden, extreme cold with sub-zero night temperatures. Approximately 100,000 people, 45,000 homes, and 2,200 businesses across the districts of Steglitz-Zehlendorf, Zehlendorf, Nikolassee, and Wannsee (2.9% of Berlin's population) were affected; tragically, an 83-year-old woman lost her life during the crisis. Schools were forced to close, and operations in hospitals and public transport were severely disrupted. In response, authorities declared a state of emergency, deploying mobile generators and establishing emergency shelters , incurring significant costs to the public budget.
Act of self-defence and solidarity
In an open letter published on left-wing websites, Vulkangruppe stated that their actions were a protest against fossil fuel energy and the surging electricity demand from AI data centres, which they claim have accelerated climate change and expanded mass surveillance. "Last night, we successfully sabotaged the Lichterfelde gas power plant in Berlin. This attack serves as an act of self-defence and international solidarity with everyone protecting the Earth and life itself. While we apologise to the less affluent residents of southwest Berlin, our sympathy for the many villa owners in these areas is limited," the radicals wrote. Effectively, all those affected were dismissed as mere "collateral damage" in what the group deemed an act of self-defence.
This is not the first time the group has carried out such actions. In 2018, members claimed responsibility for damaging power cables in Charlottenburg, leaving 6,500 homes without electricity. In 2020, they set fire to communication equipment at the Heinrich Hertz Institute, citing its involvement in developing a COVID-19 contact-tracing app. Later, in March 2024, an arson attack on power lines in Grünheide, Brandenburg, damaged the American Tesla factory, which the group accused of polluting groundwater. Employees were evacuated, and production was halted. Earlier, in 2021, Vulkan activists also torched a pylon at the future factory's construction site, declaring that "this fire represents our opposition to the lie of 'green' car manufacturing" and accusing Tesla of neo-colonialism. The radicals labelled Elon Musk a "techno-fascist" and described their actions as a "gift for 8 March" in the struggle against the patriarchy. In response, Musk dismissed them as either "the most foolish eco-terrorists on Earth" or "puppets" with no genuine environmental objectives. Most recently, in September 2025, an arson attack on two pylons in the city's southeast caused a 60-hour blackout affecting 50,000 homes.
The eco-anarchist Vulkangruppe first appeared in 2011 and is described in analytical reports as a "small" and "secretive" entity that avoids public propaganda and social media. It lacks a visible headquarters or leadership. The group is believed to be divided into small cells that rotate members and use pseudonyms based on volcanoes, such as Grímsvötn or Katla. They explain their operations through lengthy manifestos. There is no public information regarding their recruitment methods, and no confirmed cases of individuals joining the group have been documented. It is likely that new members are recruited through closed left-wing subcultures, autonomous groups, or personal connections within Berlin's anarchist and anti-capitalist circles. Both German and American intelligence agencies are reportedly monitoring them, as supporters may reside outside of Germany.
A terrorist act involving professional criminals
Following the incident, the Federal Prosecutor's Office launched an investigation into suspected anti-constitutional sabotage, membership in a terrorist organisation, arson, and the disruption of public utilities. Berlin Mayor Kai Wegner explicitly called the arson a "terrorist act," noting that it endangered lives and placed an immense strain on city services. "These are not juvenile pranks, but rather professional criminals... This is no longer just arson or sabotage; it is terrorism, and we must now apprehend these perpetrators," Wegner stated in an interview with the German broadcaster RBB. Iris Spranger, Berlin’s Senator for the Interior, also categorised Vulkan’s actions as "terrorism". Franziska Giffey, Senator for Economic Affairs, Energy, and Public Enterprises, described the event as an attack on "our free society". She added that "the question is whether this was simply the work of left-wing activists driven by ideology, or if there is something more behind it". Indeed, it is difficult to rule out the possibility that a larger force might be testing the consequences of disabling critical infrastructure in a major capital city.
Amid the war in Ukraine, suggestions have emerged regarding potential Russian involvement in the attack on Berlin’s power grid. Some media outlets noted that CDU lawmaker Roderich Kiesewetter found the linguistic style and orthography of the group’s statement unusual. However, the German Ministry of the Interior later reported that intelligence services had no evidence to support this, nor any information suggesting a "false flag" operation—where criminals impersonate another group to mislead investigators. Furthermore, the group itself denied acting in Russia's interests.
Meanwhile, Berliners are beginning to question municipal, state, and federal authorities regarding the security of critical infrastructure. This is particularly pressing given the repeated warnings in Germany about potential new hybrid attacks. If a relatively unorganised group could cause a multi-day blackout across several districts, what could more professional attackers achieve? Social media and the press also noted that measures to mitigate the blackout’s impact were insufficient, particularly for low-income residents, and that major political parties remained largely silent. Significant controversy was sparked by Franziska Giffey’s suggestion that affected residents could move into partner hotels for "only" €70 a night. Residents were outraged at being expected to pay out of pocket during an emergency, while tax-funded resources are allocated daily to refugees. Although authorities later promised to compensate residents for these costs, a sense of resentment remains. This has once again highlighted deep-seated issues in German society regarding long-standing migration policies.
Voters' voices and governmental challenges
This reflects a broader European trend where various government decisions, including economic ones, are driving a steady rise in the popularity of both "Euro-sceptic" right-wing parties and radical left-wing movements. In many countries, far-right parties are winning elections and gaining power. As for European left-wing radicalism, it has a long history, dating back to at least the 1960s. Modern radicals focus on anti-globalism, anti-imperialism, and anti-capitalism, often combined with Euro-scepticism, egalitarianism, and a recent shift toward environmentalism. They target police, right-wing extremists, corporations, and infrastructure. Their highly decentralised structures and minimal presence on social media make them difficult to identify and capture. They typically find supporters among those disillusioned with traditional parties, including the middle class, diverse youth, left-wing intellectuals, and business owners harmed by economic globalisation.
In the UK, for instance, the group Shut the System gained notoriety last year for cutting fibre-optic cables in London's financial district. Its members also engaged in vandalism against banks and insurance companies. Another British group, "Just Stop Oil," has conducted high-profile protests demanding an end to new oil and gas licences. Their actions have included blocking motorways, disrupting sporting events, and damaging private jets and artworks. In France, between 2018 and 2019, anarchists actively supported the "Yellow Vests" movement against social injustice. In Germany, the radical "Antifa Ost" (known as the "Hammer Gang") has carried out attacks on far-right individuals. In early November, the US government designated Antifa Ost as a terrorist organisation. Other groups on this list include Italy’s Informal Anarchist Federation, Greece’s Armed Proletarian Justice, and Revolutionary Class Self-Defence.
The incident in Berlin underscores that when radical groups target critical communication infrastructure, the damage to official authorities is substantial. Even a brief disruption can spiral into a cascading problem, forcing the government into a crisis-response mode that appears politically like a loss of control. This makes such groups useful tools for third parties. One might recall Musk’s "puppets" comment or Giffey’s suggestion that the group could be "part of something larger". There are even theories that movements like Just Stop Oil are orchestrated by the oil lobby to discredit climate activists. Regardless of the truth, these events foster conspiracy theories and a further loss of public trust. European authorities certainly have much to consider.