Suriya hökuməti kürd separatizminə ciddi zərbə endirdi
Suriya qaynamaqda davam edir. Gərginliyin bu mərhələsi hökumət qüvvələri ilə kürd qruplaşmaları arasındakı qarşıdurma ilə bağlıdır. Lakin Suriya dövlətinin gələcəyi baxımından həlli son dərəcə vacib olan bu münaqişədə xarici amillər də az rol oynamır. Söhbət, ilk növbədə, ABŞ-dən gedir.
Döyüşlər və atəşkəs
Suriyanın keçid dövrü prezidenti Əhməd əş-Şaraanın rəhbərlik etdiyi yeni hökumət ilə kürdlərin «Suriya Demokratik Qüvvələri» (SDQ) arasında silahlı toqquşmalar ötən ilin sonlarından başlayıb. Qarşıdurma 2025-ci il martın 10-da imzalanmış, kürd silahlı birləşmələrinin tədricən Suriya dövlət orqanlarına və ordu strukturlarına inteqrasiyasını nəzərdə tutan razılaşmanın yerinə yetirilməməsi ilə daha da qızışıb. Dəməşq SDQ-ni razılaşmanı pozmaqda, hakimiyyətə tabe olmamaqda günahlandırıb.
Tərəflər arasında silahlı toqquşmalar 2026-cı ilin əvvəllərində daha da qızışıb. Nəticədə, Suriya qoşunları yanvarın ilk ongünlüyündə ölkənin ən böyük şəhəri olan Hələbi ələ keçirib. Bir həftə sonra ordu əsasən ərəblərin yaşadığı Həsəkə, Rakka və Deyr əz-Zor vilayətlərinin böyük hissəsini də nəzarətə götürüb. Bununla da, kürd silahlıları Fərat çayının digər sahilinə çəkilmək məcburiyyətində qalıb. Nəhayət, yanvarın 18-də Suriya hökuməti SDQ ilə atəşkəs razılaşmasının imzalandığını elan edib. Sazişə əsasən, təxminən, on il ərzində kürd qüvvələrindən nəzarətində olmuş üç vilayət tam şəkildə Dəməşqin nəzarətinə verilməlidir. Buraya kürd separatizminin mərkəzi sayılan Ayn əl-Ərəb (Kobani) də daxildir.
Yanvarın 20-də Suriya hökuməti kürd qüvvələrinə dörd gün möhlət verildiyini, bu müddət ərzində onların nəzarətində olan ərazilərin dövlət hakimiyyəti sisteminə inteqrasiyası mexanizmini müəyyənləşdirən planın hazırlanmalı olduğunu bəyan edib. Bu, mahiyyət etibarilə həmin ərazilərdəki bütün mülki institutların, neft-qaz yataqlarının Dəməşqin idarəçiliyinə keçməsi deməkdir. Bununla yanaşı, SDQ qarşısında həyati əhəmiyyətli seçim də qoyulub: ya döyüşçülər könüllü şəkildə Suriyanın güc strukturlarının tərkibinə keçməlidir, ya da onlara qarşı hərbi əməliyyatlar bərpa olunacaq. Yəni dörd gün faktiki olaraq, atəşkəsin davam etmə vaxtını müəyyən etməlidi idi və onun uzadılması SDQ rəhbərliyinin Suriya dövlətinə inteqrasiya istiqamətində köklü addımlar atıb-atmayacağından asılı idi.
Qeyd olunan tədbirlərin belə qısa müddətdə həyata keçirilməsi tələbi, ilk növbədə, kürd qüvvələrinin inteqrasiya prosesini uzatması ilə əlaqələndirilir. Bundan başqa, Suriya hökuməti ilə SDQ arasında inteqrasiyanın necə aparılmalı olduğuna dair də fikir ayrılıqları var. Xüsusilə SDQ öz döyüşçülərinin Suriya ordusuna kürd zabitlərinin komandanlığı altında üç diviziya şəklində inteqrasiyasını istəyirsə, Dəməşq kürd elementlərinin hər hansı formada yenidən təşkilatlanmasına yol verməmək üçün onların güc və digər dövlət strukturlarına fərdi qaydada qəbulunda israrlıdır.
Daha bir mübahisəli məsələ Suriyanın şimal-şərq bölgələrində hakimiyyət strukturları ilə bağlıdır. Kürd liderlər yerli idarəetmənin saxlanılmasını istəyirsə, hökumət son illərdə SDQ tərəfindən idarə olunan vilayətlərdə bütün səlahiyyətlərin dövlətə qaytarılmalı olduğu qənaətindədir.
Hər halda, atəşkəsin daha 15 gün uzadılmasına qərar verilib və bu, əsasən ABŞ-nin bir əməliyyatı ilə əlaqələndirilir. Söhbət daha əvvəl SDQ-nin nəzarətində olmuş, lakin yanvarın 18-də imzalanmış atəşkəs sazişi ilə Suriya hökumətinin ixtiyarına verilməli olan həbsxanalardan «İslam Dövləti» (İD) terror təşkilatının bir neçə min döyüşçüsünün İraqa təxliyəsindən gedir. ABŞ Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri admiral Bred Kuper bildirib ki, sözügedən məhbuslar «Birləşmiş Ştatların və regionun təhlükəsizliyinə birbaşa təhdid yarada bilərdilər». Davam edən qeyri-sabitlik şəraitində onların qaçışının qarşısının alınması üçün həyata keçirilən təxliyə prosesi silahlı eskalasiya fonunda çətin olardı. Doğrudur, Suriya hökuməti ilə SDQ arasında atəşkəs razılaşmasının əldə edilməsindən sonra da eskalasiya təhlükəsi qalmaqdadır. Hər halda, yanvarın 26-da tərəflər arasında artilleriya və pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə edilməklə baş vermiş toqquşma bunu təsdiqləyir. Aydındır ki, indi əsas məsələ Dəməşqin bütün Suriya üzərində nəzarəti hansı müddətə tam bərpa edəcəyidir və atəşkəsin taleyi də məhz bundan asılıdır. Bu mənada, Suriyanın şimal-şərqindəki kürd muxtar idarəçiliyi kimi tanınan «Rojava»nın ləğvi zəruri sayılır. Dəməşq bu halda kürdlərin bütün hüquqlarına zəmanət verməyə hazır olduğunu bildirir. Prezident əş-Şaraa artıq kürd dilinə dövlət dili statusunun verilməsi ilə bağlı sərəncam imzalayıb, həmçinin kürdlərin yeni il bayramı sayılan Novruzu dövlət bayramı elan edib.
Bütün bunlar Suriyanın yeni hökumətinin kürdləri ölkənin ayrılmaz hissəsi kimi qəbul etdiyini, onlara Suriya dövlətinin tərkibində ayrıca muxtariyyət hüququ olan müstəqil element kimi baxmır. Məhz bu səbəbdən Suriya hakimiyyəti separatçılığa yönəlmiş kürd fəaliyyətinin istənilən təzahürünü bundan sonra da yatırmağa hazır olduğunu nümayiş etdirir.
Bununla yanaşı, Suriyada yaşananlara daha bir amil ciddi təsir göstərir. Söhbət xarici siyasi amildən gedir. Nəzərə almaq lazımdır ki, ABŞ ilk dəfədir ki, kürd qüvvələrinə hərtərəfli dəstək təcrübəsindən imtina edib…
ABŞ və Türkiyənin rolu haqda
SDQ ölkədəki vətəndaş müharibəsi dövründə Suriyanın şimal-şərqində nəzarəti məhz ABŞ-nin hərbi dəstəyi sayəsində ələ ala bilib. Lakin onunla yeni hökumət arasındakı silahlı qarşıdurma zamanı Vaşinqton kürdlərə yardım etməyi lazım bilməyib. Yanvarın 17-də – Suriya hökumət qoşunlarının kürd qruplaşmalar üzərindəki qələbəsinin rəsmiləşdirilməsindən bir gün əvvəl – ABŞ Mərkəzi Komandanlığının rəhbəri Kuper sadəcə əş-Şaraanı «hücum əməliyyatlarını dayandırmağa» çağırmaqla kifayətlənib. Bununla da, Vaşinqton kürdlərə açıq şəkildə başa salıblar ki, ondan yardım gözləməyə dəyməz. SDQ lideri Mazlum Abdi məhz bu səbəbdən «Fəratın şərqində məskunlaşmağa» razılıq verməsini «dost ölkələrdən gələn çağırışlar»la əsaslandırıb. Artıq yanvarın 18-də Birləşmiş Ştatların Suriyadakı xüsusi nümayəndəsi, eyni zamanda ABŞ-nin Türkiyədəki səfiri Tom Barak əş-Şaraa ilə Abdi arasında imzalanmış sazişi alqışlayıb. Onun imzalanmasında, şübhəsiz ki, həlledici rolu məhz ABŞ oynayıb.
ABŞ-nin siyasətindəki bu kəskin dönüş nə ilə bağlıdır?
Kürdlərə dəstəyin azaldılması ABŞ Prezidenti Donald Tramp administrasiyasının Suriyada Amerikanın hərbi mövcudluğunu azaltmağa yönəlmiş siyasətinin tərkib hissəsidir. Vaşinqton Suriya ərazisində yerləşən səkkiz hərbi bazasının yeddisinin bağlanılmasına dair qərarı hələ 2025-ci ilin iyununda qəbul edib. İndi isə ABŞ Suriyadan hərbi kontingentinin tam şəkildə çıxarılması məsələsini müzakirə edir. Amerika mediası yazır ki, proses İD üzvü olan məhbus döyüşçülərin İraqa təxliyəsinin başa çatmasından sonra bitə bilər.
Vaşinqtonun Suriya siyasətindəki bu dəyişiklik ilk növbədə, ərəb ölkəsinin özündə siyasi vəziyyətin kökündən dəyişməsi ilə bağlıdır. Bəşər Əsəd rejiminin süqutundan və Əhməd əş-Şaraa başda olmaqla yeni komandanın hakimiyyətə gəlişindən sonra Suriya artıq Birləşmiş Ştatlar üçün düşmən Yaxın Şərq ölkəsi deyil. Bunu Vaşinqtonun Suriyaya tətbiq etdiyi bütün sanksiyaların Tramp administrasiyası tərəfindən ləğvi də təsdiqləyir. ABŞ-nin «Rojava»ya himayəçi dəstəyinin başa çatması məhz bu mühüm məqamlarla izah oluna bilər.
İndi Amerikanın suriyalı kürdlərə hansı münasibətdə olduğunu Tom Barak ətraflı izah edib. O, xatırladıb ki, SDQ-nin yaradılmasında əsas məqsəd İD ilə mübarizə olub və bu mübarizə artıq başa çatıb. Odur ki, ayrıca kürd muxtariyyətinə də ehtiyac qalmayıb. Barak bildirib ki, üstəlik, indi Dəməşq «kürd əhalinin təhlükəsizliyinin təmini öhdəliyini üzərinə götürməyə hazır və qadirdir».
«ABŞ Suriyada hərbi mövcudluğunu uzun müddət davam etdirməkdə maraqlı deyil. Vaşinqton separatçılığı və federalizmi dəstəkləmədən, «İslam Dövləti»nin qalıqlarının məhvinə, barışığın təşviqinə, milli birliyin güclənməsinə üstünlük verir», - deyə Barak qeyd edib. Onun fikrincə, hazırda kürdlər üçün unikal imkan yaranıb: «Yeni Suriya dövlətinə inteqrasiya onlara tam vətəndaş hüquqları, Suriyanın ayrılmaz hissəsi kimi tanınma, kürd dilinin və mədəniyyətinin konstitusiya ilə müdafiəsi, eləcə də dövlət idarəçiliyi sistemində tamhüquqlu iştirak imkanı verəcək». Barak bildirib ki, «ABŞ-nin fəal diplomatik dəstəyi ilə həyata keçiriləcək inteqrasiya kürdlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış Suriya dövləti çərçivəsində uzunmüddətli təhlükəsizlik və təminatlı hüquqlar əldə etməsi üçün ən real, ən güclü yoldur».
ABŞ-nin bu mövqeyinin formalaşmasında əsas rolu Türkiyə amili oynayıb. Ötən illərdə Ankara Vaşinqtonun kürd qüvvələrini dəstəkləməsini daim kəskin şəkildə tənqid edib. Türkiyə istər SDQ-ni, istərsə də faktiki olaraq bu birliyin tərkib hissəsi sayılan «Xalq Özünümüdafiə Dəstələri»ni (YPG) onun təhlükəsizliyinə təhdid yaradan «Kürd Fəhlə Partiyası» (PKK) ilə sıx əlaqələrdə günahlandırırdı və bunda haqlı idi. Belə bir vəziyyətdə Türkiyə həmsərhəd olduğu Suriya torpaqlarında kürd muxtariyyətinin yaradılmasına prinsipial olaraq etiraz edirdi. Çünki Suriya kürdlərinin separatçı meyilləri təkcə bu ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə deyil, Türkiyənin özünə də ciddi təhdid kimi qiymətləndirilirdi. Əsəd rejiminin süqutundan (bu gün Türkiyə Suriyanın əsas müttəfiqlərindən biridir), PKK-nın Türkiyəyə qarşı silahlı mübarizəni dayandırdığını elan etməsindən və 2025-ci ilin mayında özünü buraxmasından sonra bu xətt daha da güclənib. Odur ki, Ankara PKK ilə əlaqəli SDQ və YPG-nin (Türkiyə ordusu onlara qarşı dəfələrlə hərbi əməliyyatlar keçirib) fəaliyyətini davam etdirmələri ilə barışa bilməzdi. Bu mənada, diqqətəlayiq məqamlardan biri də əş-Şaraa ilə Adi arasında yanvarın 18-də imzalanmış sazişdə Ankaranın PKK üzvlərinin Suriyadan çıxarılması tələbinin də yer almasıdır.
Türkiyə birmənalı şəkildə bildirir ki, kürd silahlı qruplaşmalarının fəaliyyəti təkcə Suriyada deyil, bütünlükdə regionda qətiyyətlə boğulacaq. Məsələn, İranda baş vermiş son iğtişaşlar zamanı kürd döyüşçülərin İran İslam Respublikası ərazisinə sızması cəhdlərinin Türkiyə tərəfindən alındığına dair məlumatlar var. Bu cəhdin İran kürdləri arasında separatçı əhvali-ruhiyyənin dəstəklənməsinə yönəldiyinə şübhə yox idi.
ABŞ-yə gəlincə, Vaşinqton ən azı hazırkı mərhələdə kürd məsələsində Türkiyə ilə ziddiyyət yaratmağın məqsədəuyğun olmadığını düşünür. Vaşinqtonun özünün təşviq etdiyi miqyaslı regional dəyişikliklər fonunda Türkiyə Amerika üçün əvəzolunmaz müttəfiqdir. Bundan başqa, ABŞ Türkiyə ilə digər vacib strateji müttəfiqi olan İsrail arasında münaqişəyə yol vermək istəmir. Belə ki, İsrailin də dəstəklədiyi kürd amili Ankara-Təl-Əviv münasibətlərindəki böhranın səbəblərindən biridir. Nəticə etibarilə bu, amerikalıları qane etmədi və Vaşinqtonun yeni «Suriya siyasəti» fonunda separatçı kürdlərin xeyrinə işləmədi.

THE COLLAPSE OF "ROJAVA"
Syria continues to simmer. The current phase of tension is associated with the confrontation between government forces and Kurdish groups. However, in this conflict, the settlement of which is of extreme importance for the fate of the Syrian state, external factors play a significant role. Above all, the US.
Fighting and ceasefire
Armed clashes between the new Syrian government, headed by Transitional President Ahmed al-Sharaa, and the Kurdish Syrian Democratic Forces (SDF), erupted at the end of last year. The escalation of the conflict resulted from the failure to implement the agreement signed on March 10, 2025, on the phased integration of Kurdish formations into Syrian state organs and army structures. Damascus accused the SDF of reneging on the agreements and an unwillingness to submit to the country's authorities.
In early 2026, the fighting intensified. By January 10, government troops had taken control of Aleppo—Syria's largest city. A week later, the army occupied a significant part of the predominantly Arab provinces of Hasakah, Raqqah, and Deir ez-Zor. Kurdish formations were forced to withdraw their forces east of the Euphrates. On January 18, the Syrian authorities announced the signing of a ceasefire agreement with the SDF, which provides for the full establishment of Syrian government control over three provinces that had been under Kurdish rule for almost ten years. This includes the city of Ayn al-Arab (Kobani), considered a centre of Kurdish separatism.
On January 20, the Syrian government announced it was giving Kurdish forces a four-day deadline to develop a plan defining the mechanisms for integrating the territories they control into the country's state authority system. In essence, this means the inevitable transfer of all civilian institutions and oil and gas fields in these territories to Syrian government management. This is coupled with presenting the SDF itself with a fateful choice: either its militants voluntarily join the ranks of Syria's security structures, or combat operations against the Kurdish group will resume. That is, the four-day period meant that this was precisely how long the ceasefire would last, with its extension made contingent on the SDF leadership taking radical measures for integration into the Syrian state.
The demand for the swift implementation of such measures is justified, first and foremost, by the very fact of the Kurdish forces delaying the start of the integration process. Furthermore, there exists a serious divergence between how the Syrian government and the SDF leadership envision the proposed integration. In particular, the SDF advocate for the integration of their militants into three armed divisions of the Syrian army under Kurdish command. The government, however, intends to integrate Kurds into security and other state structures through individual recruitment, to prevent the Kurdish element from reorganising in any form. Another sticking point concerns the very structure of authority in northeastern Syria. Kurdish leaders wish to preserve it at the local level, yet the country's government advocates for the comprehensive, full-level return of provinces, managed in recent years by the SDF, to the sovereign control of the Syrian state.
The extension of the ceasefire for another 15 days is linked mainly to the American operation to evacuate several thousand imprisoned militants of the terrorist organisation "Islamic State" (IS) from prisons, previously under SDF control but transitioning to Syrian government jurisdiction under the January 18 agreement, into Iraq. The evacuation of the terrorist prisoners (who, as stated by the head of US Central Command Admiral Brad Cooper, "would pose a direct threat to the security of the United States and the region"), undertaken to prevent their escape amidst ongoing Syrian instability, would have been impossible under conditions of armed escalation. However, the threat of escalation remains even after the ceasefire agreement was reached between the Syrian government and the SDF. This is evidenced by the clashes that took place on January 26, involving the use of artillery and drones by both sides.
It is obvious that the main question—and the fate of the ceasefire depends on it—is how quickly Damascus can actually restore control over the entire territory of Syria. In this regard, the liquidation of the so-called "Rojava" (the Kurdish autonomous administration in northeastern Syria) is necessary. Damascus, for its part, demonstrates a readiness to respect Kurdish rights. President al-Sharaa signed a decree granting the Kurdish language official status, and also declared the Kurdish New Year (Nowruz) a state holiday. This confirms that the new Syrian government recognises Kurds as part of the country, not a separate element entitled to autonomy, even within the Syrian state. Therefore, the Syrian authorities demonstrate a readiness to continue suppressing any manifestations of separatist-oriented Kurdish activity.
Meanwhile, current events in Syria are significantly influenced by another factor—foreign policy. Considering, above all, that the US has for the first time abandoned the practice of full support for Kurdish forces.
On the role of the US and Türkiye
It was thanks to American military aid that the SDF was able to establish control over northeastern Syria during the civil war. However, during the current escalation related to the armed confrontation between the new Syrian government and Kurdish forces, the US chose not to extend a helping hand to the latter. On January 17, a day before the agreement was signed that recorded the victory of Syrian government troops, Brad Cooper merely called on Ahmed al-Sharaa to "cease offensive actions."
The Americans convinced the Kurds that they should not expect help from the US. It is no coincidence that SDF leader Mazlum Abdi explained his agreement to "redeploy east of the Euphrates" as due to corresponding "calls from friendly countries." Then, on January 18, the US Special Representative for Syria, Ambassador to Türkiye Tom Barrack, welcomed the agreement signed by al-Sharaa and Abdi, in the development of which the United States itself undoubtedly played a decisive role.
What is behind such a significant shift in US policy?
The scaling back of support for the Kurds is part of the policy being implemented by the administration of US President Donald Trump to reduce the American military presence in Syria. Back in June 2025, Washington decided to close seven of the eight US bases on Syrian territory. Currently, there is a plan for the complete withdrawal of the US military contingent from Syria, which, judging by analytical reports in the American media, may occur after the completion of the evacuation of imprisoned IS militants to Iraq.
The transformation of US "Syrian" policy is due primarily to a radical change in the political situation in the Arab country itself. With the fall of the Bashar al-Assad regime and the coming to power of new leadership headed by al-Sharaa, Syria has ceased to be perceived as a Middle Eastern country hostile to the United States. This is evidenced by the Trump administration's lifting of all anti-Syrian sanctions. These significant nuances explain the end of American patronage for "Rojava."
The current US policy regarding Syrian Kurds was explained in detail by Tom Barrack. He acknowledged that the main mission for which the SDF was created—namely the fight against IS—has been completed, and for this reason the necessity for a separate, autonomous Kurdish entity has lapsed. Especially since Damascus, as the US special representative emphasised, "is now ready and able to take on the responsibilities for ensuring the security" of the Kurdish population.
"The US has no interest in a long-term military presence in Syria: they prioritise destroying the remnants of the Islamic State, supporting reconciliation and strengthening national unity, not supporting separatism or federalism," stated Barrack. According to him, a "unique opportunity for the Kurds has now been created: integration into the new Syrian state offers them full civil rights, recognition as an integral part of Syria, constitutional protection for the Kurdish language and culture, and full participation in the system of state governance." Barrack added that "integration, carried out with active US diplomatic support, is the most realistic and powerful way for Kurds to ensure long-term security and guaranteed rights within an internationally recognised Syrian state."
The Turkish factor also played a key role in the new American position. Türkiye in previous years sharply criticised US support for Kurdish forces. These forces—both the SDF and the "People's Protection Units" (YPG), which are effectively part of them—were justifiably accused by Ankara of terrorist activity threatening Türkiye's security and close ties with the "Kurdistan Workers' Party" (PKK). Türkiye was and remains a principled opponent of creating a Kurdish autonomy in the Syrian regions bordering it. It views the separatist aspirations of Syrian Kurds as a serious threat not only to Syria's sovereignty and territorial unity but also to itself. This line has only strengthened after the fall of the Assad regime (Türkiye is now one of Syria's key allies), the PKK's announcement of ceasing armed struggle against Türkiye, and the self-dissolution of this terrorist organisation in May 2025. Therefore, Ankara could not accept the intentions of the SDF and YPG, affiliated with the PKK and against which the Turkish army has repeatedly conducted anti-terrorist operations, to continue their activities. Notably, the requirement from Ankara for the expulsion of PKK members from Syria was reflected in the November 18 agreement signed by al-Sharaa and Abdi.
Türkiye firmly makes it clear that it will in every way suppress the activity of Kurdish groups not only in Syria but in the region as a whole. For instance, during unrest in Iran, reports spread about Türkiye preventing an attempt by Kurdish militants to penetrate the territory of the Islamic Republic of Iran. Moreover, the attempt was clearly aimed at supporting separatist sentiments among Iranian Kurds.
As for the US, they proceed, at least at the present moment, from the inexpediency of further contradictions with Türkiye on the Kurdish issue. In the context of large-scale regional changes promoted by the United States, Türkiye is viewed as an indispensable ally for Washington. Furthermore, the US intends to prevent conflict between Türkiye and another of its most important strategic allies—Israel. Whereas the Kurdish factor, relying in part on Israeli support, contributed to deepening the crisis in relations between Ankara and Tel Aviv. In the end, this began to cause discontent among the Americans and played against the separatist-oriented Kurds in the implementation of Washington's current "Syrian" policy.