Cey Di Vensin turnesi ABŞ-nin Cənubi Qafqazda, ilk növbədə isə Azərbaycanda möhkəmləndiyini göstərir
Yüksəkrütbəli məmurların səfərlərinin iki ölkə arasındakı münasibətlərin səviyyəsini nə dərəcədə əks etdirməsi mürəkkəb və həssas məsələdir. 1992-ci ildə ABŞ-nin ozamankı dövlət katibi Ceyms Beyker Bakıya gəlmişdi. Məqsəd münasibətlərin qurulması idi. O zaman «romantik amerikanizm»in çiçəkləndiyi dövr idi. Azərbaycan Vaşinqtona nikbin ümidlər bəsləyirdi. Amma proses formal prosedurlardan o yana keçmədi, üstəlik, elə həmin il Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəliş qəbul olundu. Bu, mahiyyətcə təcavüzə məruz qalmış ölkəyə Vaşinqton tərəfindən sanksiyanın tətbiqi idi.
ABŞ-nin Azərbaycana səfər etmiş ikinci yüksəkrütbəli nümayəndəsi müdafiə naziri Donald Ramsfeld olub. Bu səfər 2001-ci ildə baş tutub. O vaxt Vaşinqton Bakı ilə NATO-nun Əfqanıstanda həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar çərçivəsində Azərbaycanın hava məkanından tranzit məqsədilə istifadəyə dair razılığa gəlmək istəyirdi. Danışıqlar uğurla başa çatmış, Vaşinqton o dövr üçün 907-ci düzəlişin tətbiqini dayandırmışdı.
2008-ci ildə bölgəyə Birləşmiş Ştatların vitse-prezidenti Dik Çeyni səfər edib. Amma bu, münasibətləri irəli aparmaq cəhdi yox, sırf «mənəvi dəstək» səfəri idi.
2010-cu ildə ABŞ-nin dövlət katibi Hillari Klinton da gəlib…
Vensin səfəri ABŞ-nin Azərbaycan siyasətini yenidən formalaşdırır
30 il ərzində kifayət qədər paradoksal vəziyyət yaranmışdı. Bir yandan Birləşmiş Ştatlarla Azərbaycan enerji sahəsində fəal əməkdaşlıq edir («Əsrin müqaviləsi»ni xatırlatmaq kifayətdir), terrorçuluğa qarşı birgə mübarizə aparır, raket və nüvə texnologiyalarının yayılmaması rejiminin qorunması sahəsində sıx tərəfdaşlıq edirdi. Digər tərəfdən isə Bakı özü üçün çox vacib məsələlərdə, ilk növbədə, Qarabağ probleminin həllində Vaşinqtondan gözlədiyi dəstəyi ala bilmirdi.
Vensin səfəri isə indiyədək baş verənlərdən köklü şəkildə fərqlənir. Yalnız ona görə yox ki, ABŞ-nin vitse-prezidenti əvvəlki administrasiyanın Azərbaycanla bağlı buraxdığı səhvləri etiraf edib və onların aradan qaldırılmasının vacibliyini bildirib. Vens diplomatik portfelində Bakı ilə Vaşinqton arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiya adlı sənəd də gətirmişdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə onu təsadüfən tarixi sənəd adlandırmayıb. Bu, «niyyətlər bəyannaməsi» və ya dostcasına çiyinə qoyulmuş əl deyil. Sənəddə sadəcə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıqdan danışılmır. Orada konkret yol xəritələri ilə konkret işçi qruplarının yaradılmasından danışılır. Bu faktın özü göstərir ki, indi söhbət ABŞ-nin Azərbaycanla bağlı siyasətini tam yenidən nəzərdən keçirməsindən gedir.
«Biz Azərbaycana çox müsbət münasibətə görə Tramp-Vens administrasiyasına olduqca minnətdarıq. Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın bu gün imzalanması mərasimi heyətlərimizin altı ay ərzində gördüyü çox gərgin işin təzahürüdür. Altı ay əvvəl Prezident Trampla Vaşinqtonda tarixi görüş və Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın tərtib edilməsi üçün işçi qrupunun yaradılması haqqında sənədin imzalanması ikitərəfli əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaradıb. Bizim üçün dünyanın ən qüdrətli ölkəsi – Amerika Birləşmiş Ştatları ilə strateji tərəfdaş olmaq böyük şərəfdir», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Hərbi sahədə əldə olunmuş razılaşma da diqqətəlayiqdir. Söhbət xüsusilə sahil mühafizəsi üçün katerlərin tədarükündən gedir. Vens də mətbuata bəyanatında iki ölkə arasında dəniz təhlükəsizliyi sahəsində əməkdaşlığı xüsusi vurğulayıb.
Ümumiyyətlə, son illər Xəzər dənizinin hərbiləşdirilməsi qorxunc templərlə artır. Bu, artıq istər Azərbaycan, istərsə də Mərkəzi Asiya ölkələri üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən neft infrastrukturunun və trans-Xəzər ticarət marşrutlarının təhlükəsizliyinə təhdid yaradır. Bu, rəsmi şəkildə açıq müzakirə mövzusu olmasa da, ABŞ-nin Xəzərdəki vəziyyəti yaxından izlədiyinə şübhə yoxdur. Bu mənada, katerlərin tədarükü də göstərir ki, Vaşinqton sadəcə «vəziyyətin monitorinqi» ilə kifayətlənmir. O, artan təhdidlər fonunda strateji tərəfdaşlarının təhlükəsizliyini gücləndirməyə hazırdır.
Lakin əsas məqam ondadır ki, ABŞ artıq sözdən əmələ, bəyanat və çağırışlardan konkret proqramlara, yol xəritələrinə keçir. Yəni indi, əslində, ABŞ-nin Azərbaycanla bağlı siyasəti köklü şəkildə yenidən formalaşdırılır. Burada, şübhəsiz ki, ABŞ tarixinin «ən ermənipərəst administrasiyası» sayılan Bayden-Blinken komandasının hakimiyyətdən gedişi də mühüm rol oynayır. Amma məsələ yalnız bununla bitmir. İndi Azərbaycanın öz rolu da dəyişib. Qarabağda əldə olunmuş qələbə, həqiqi müstəqil xarici siyasi kurs, çoxtərəfli diplomatiya və nəhayət, Cey Di Vensin də qeyd etdiyi kimi, Bakının həm Türkiyə, həm də İsrail ilə yaxşı münasibətlərə malik yeganə ölkə olması... Üstəlik, bu bəyanat Azərbaycanın Sülh Şurasına qoşulması və Bakının Yaxın Şərq bölgəsində nüfuzlu oyunçulardan birinə çevrilməsi fonunda səsləndirilib. Belə bəyanatlar təsadüfən verilmir.
Azərbaycanın xarici siyasi uğurlarını çox sadalamaq olar. Bu gün onlar ABŞ istiqamətində konkret nəticəyə çevrilir. Görünən odur ki, bu, yalnız başlanğıcdır. Xatırladaq ki, Vensin səfəri ərəfəsində ABŞ-nin iri biznes dairələrinin nümayəndə heyəti də Bakıya gəlmişdi. Üstəlik, Amerika tərəfi belə səfərlərin hər il olacağını bildirir. «Əsrin müqaviləsi»nin imzalanmasından ötən dövr ərzində ABŞ biznesində Azərbaycanın investisiya mühiti ilə bağlı təsəvvür formalaşıb və indi o, bu imkanlardan yararlanmağa hazırdır.
Ermənistan: şirin qabıqlı acı həblər
Yəqin ki, Vensin səfərinin əsas məqsədlərindən birinin TRIPP layihəsinin və ümumilikdə sülh prosesinin təşviqi olduğunu da söyləyə bilərik. Bu çərçivədə Azərbaycan artıq öz ərazisindən Ermənistana yüklərin tranzitinə icazə verib. Vitse-prezident regiona səfərə məhz Ermənistandan başlayıb. Orada İrəvana bir sıra güzəştlər təklif olunub – INVIDA şirkətinin çiplərinə ixrac lisenziyasının verilməsindən tutmuş, Ermənistan ordusu üçün pilotsuz uçuş aparatlarının tədarükünədək. Ekspertlər iddia edirlər ki, ABŞ Ermənistanı Rusiyadan «satın almaq» niyyətindədir və bu məqsədlə ölkədə nüvə enerjisi sahəsinə 9 milyard dollar investisiya yatırmağı, oraya modul reaktorların tədarükünü nəzərdə tutur. Vaşinqtonda düşünürlər ki, bu, Ermənistanın Rusiyanın nüvə texnologiyasından asılılığını aradan qaldıracaq.
Bəli, 9 milyard dollar ciddi rəqəmdir. Lakin bu, real investisiya sazişləri yox, potensial sərmayədir. Müşahidəçilər xatırladırlar ki, ABŞ daha əvvəl Ermənistanda alternativ enerji sahəsində 8 milyard dollar investisiya yatıracağı vədini versə də, sonradan bu işə 1 sent belə, yönəltməyib. İnvestisiyaları Ermənistan özü cəlb etməli idi. Lakin həmin vaxt ölkədə elektrik enerjisinin haqqı yumurta və digər «təbii» ödənişlərlə qarşılanırdı. Belə bir vəziyyətdə investorların tapılmaması təəccüblü deyildi.
Bu arada, Vensin səfərinə cavab olaraq Moskvadan Ermənistana kifayət qədər sərt xəbərdarlıq gəlib – Rusiya İrəvana Avrasiya İqtisadi İttifaqı çərçivəsindəki öhdəliklərini xatırladıb. Bu, artıq kifayət qədər ciddi məsələdir. Belə ki, İrəvan məhz Aİİ-yə üzv olduğu üçün Rusiyadan neft və qazı daxili qiymətlərlə alır. Belə maliyyə dayaqları olmazsa, Ermənistan iqtisadiyyatı sadəcə, çökə bilər. Bununla yanaşı, ölkənin zərərlə işləyən dəmir yolları da Rusiyanın idarəçiliyindədir və onu Moskva öz vəsaiti hesabına işlək vəziyyətdə saxlayır. Qaz şəbəkələri, rabitə sahəsi də eyni vəziyyətdədir…
Baş nazir Nikol Paşinyan son aylarda ölkənin elektrik şəbəkələrinə nəzarəti geri qaytarmağa çalışsa da, hələlik nəticə yoxdur. Əksinə, Ermənistanın KTMT-yə üzvlüyünü dondurması ilə bağlı müzakirələr fonunda Rusiya ilə birgə Quru Qoşunları və Hava Hücumundan Müdafiə Qüvvələri də fəaliyyətini davam etdirir. Belə bir vəziyyətdə Vens İrəvanı tərk edər-etmək, Paşinyan hamını inandırmağa başlayıb ki, İrəvanın siyasəti heç bir halda Rusiyaya qarşı yönəlməyəcək. Bu, Ermənistanda Kremldən real şəkildə uzaqlaşmaq üçün siyasi iradənin olmadığını göstərir. Beləliklə, Ermənistanın Rusiyadan ayrılması praktik olaraq, çox çətindir.
Ermənistanı ən acı «həb» isə səfərin sonunda gözləyirmiş. Protokola əsasən İrəvana səfərə gəlmiş xarici qonaqlar 1915-ci il hadisələrinin qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edirlər. Bu, həmin hadisələri «soyqırım» kimi tanımayan ölkələrin nümayəndə heyətlərinə də aiddir. Vens də abidəni ziyarət edib, üstəlik, «X» sosial şəbəkəsində «erməni soyqırımı» ifadəsinin də yer aldığı paylaşımını edib. Lakin bir neçə saat sonra həmin paylaşım silinib, ardınca isə onun «səhvən» paylaşıldığı bildirilib. Bunun Ermənistana nə qədər ağır zərbə olduğunu sözlə ifadə etmək çətindir.
Mütəxəssislərin fikrincə, Azərbaycanla ABŞ arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın imzalanması erməni lobbisinin Vakı-Vaşinqton əməkdaşlığının hər iki ölkənin maraqlarına uyğun səviyyəyə yüksəlməsini əngəlləməyə yönəlmiş, illərdir davam edən səyləri heç edir. Onlar bu məqsədlə hər vasitəyə əl atırdılar: ödənişli lobbiçilik, «insan hüquqları» mövzusunda spekulyasiyalar, Qaradağda separatçılığa açıq dəstək və s. İndi isə oyun qaydaları kökündən dəyişir. Ermənipərəst siyasəti ilə seçilən Bayden administrasiyasının dövrü başa çatıb. Amerikanın əsas erməni lobbiçilərindən olan Bob Menendez həyat yoldaşı ilə birlikdə korrupsiya ittihamı ilə həbsdədir. Daha bir nəhəng erməni lobbçisi Adam Şiff risk zonasındadır və bu, sadəcə ayrı-ayrı məhkəmə qərarları deyil. Bu, bütünlükdə erməni siyasi lobbiçiliyi sisteminə münasibətin dəyişməsidir. Bu dəyişikliyin nəticələri isə artıq özünü siyasətdə göstərməkdədir.

Турне Джея Ди Вэнса демонстрирует укрепление США на Южном Кавказе, и прежде всего в Азербайджане
В какой степени визиты чиновников высшего ранга отражают уровень отношений двух стран - вопрос сложный и деликатный. В 1992 году в Азербайджане побывал тогдашний госсекретарь США Джеймс Бейкер - для установления отношений. Это было время расцвета «романтического американизма». В Баку на США возлагали радужные надежды, но дальше формальных процедур дело не продвинулось. Более того, в том же году была принята 907-я поправка к Акту о поддержке свободы - США, по сути, ввели санкции против страны, которая подверглась агрессии.
Следующим высокопоставленным гостем из США стал в 2001 году Дональд Рамсфельд - министр обороны. Вашингтону предстояло договориться с Баку об использовании воздушного пространства Азербайджана для транзита в Афганистан, где разворачивалась операция НАТО. Переговоры прошли успешно. Тогда же Вашингтон приостановил действие 907-й поправки. В 2008-м регион посетил вице-президент США Дик Чейни. Но это была исключительно миссия «моральной поддержки», без попыток продвинуть отношения в чувствительных направлениях. В 2010 году в Баку прибыла госсекретарь США Хиллари Клинтон…
Визит Вэнса переформатирует политику США в Азербайджане
В течение 30 лет складывалась весьма парадоксальная ситуация. С одной стороны, Азербайджан и США активно сотрудничали в энергетике, достаточно вспомнить «Контракт века», в борьбе с терроризмом, в соблюдении режима нераспространения ракетных и ядерных технологий. С другой - Азербайджан не получал от США ожидаемой поддержки по важным для себя вопросам, и прежде всего по Карабаху.
Визит Вэнса отличается коренным образом. И не только потому, что вице-президент США признал ошибки прежней администрации в отношении Азербайджана, которые надо исправлять. Вэнс привез в своем дипломатическом портфеле Хартию о стратегическом партнерстве Азербайджана и США. Президент Ильхам Алиев не зря назвал ее историческим документом. Это не «декларация о намерениях» и не дружеское похлопывание по плечу. В настоящем документе не просто предусматривается сотрудничество в самых разных сферах - от энергетики и цифровых технологий до кибербезопасности. В нем говорится о создании конкретных рабочих групп с «дорожными картами». Одно только это показывает, что речь идет о полном пересмотре политики США касательно Азербайджана.
«Мы очень благодарны администрации Трампа-Вэнса за очень позитивное отношение к Азербайджану. Сегодняшнее торжественное подписание Хартии о стратегическом партнерстве является отражением очень напряженной работы, которую наши команды проводили в течение шести месяцев. Состоявшаяся шесть месяцев назад историческая встреча в Вашингтоне с Президентом Трампом и подписание документа о создании рабочей группы для разработки Хартии о стратегическом партнерстве открыли новые возможности для двустороннего сотрудничества. Для нас большая честь быть стратегическим партнером самой могущественной страны мира - Соединенных Штатов Америки», - заявил Ильхам Алиев.
Заслуживает внимания соглашение в военной сфере. В частности, поставка катеров для Береговой охраны. Вэнс в своем заявлении для прессы особо подчеркнул сотрудничество Азербайджана и США в области морской безопасности.
За последние годы милитаризация Каспийского моря растет пугающими темпами. Настолько, что это уже угрожает безопасности нефтяной инфраструктуры и транскаспийских торговых путей, которые имеют большое значение и для Азербайджана, и для стран Центральной Азии. Официально это не было предметом открытого обсуждения, но то, что в США отслеживают ситуацию на Каспии, сомнений нет. А поставка катеров - верный признак, что Вашингтон не просто «мониторит ситуацию», а готов на фоне растущих угроз укреплять безопасность своих стратегических партнеров.
Но главное, что от слов США переходят к делу, от декларации и призывов - к конкретным программам и «дорожным картам». Происходит, собственно, коренное переформатирование политики США в отношении Азербайджана.
Безусловно, большое значение имела отставка «самой проармянской администрации» - Байдена-Блинкена. Но не только. Изменилась также роль самого Азербайджана. Победа в Карабахе, по-настоящему независимый внешнеполитический курс, многосторонняя дипломатия, наконец, как отметил Джей Ди Вэнс, США и Азербайджан - единственные страны, которые имеют хорошие отношения и с Турцией, и с Израилем. Причем это заявление прозвучало «по следам» вступления Азербайджана в Совет мира и превращения Баку в одного из авторитетных игроков уже на ближневосточном поле. Такие заявления случайно не делаются.
Перечислять внешнеполитические успехи Азербайджана можно долго. Сегодня они конвертируются в конкретику уже на американском направлении. И это, по всей видимости, только начало. Особенно если учесть, что накануне визита Вэнса в Баку прибыла представительная делегация американского крупного бизнеса. В США заявляют, что такие визиты будут ежегодными. За время, прошедшее после подписания «Контракта века», у американского бизнеса уже успело сложиться представление об инвестиционной среде в Азербайджане, и он готов воспользоваться этими возможностями.
Армения: горькие пилюли в сладкой оболочке
Наверное, можно было бы сказать, что одной из основных целей визита Вэнса было продвижение проекта TRIPP и вообще мирного процесса, в рамках которого Азербайджан уже открыл транзит грузов для Армении по своей территории. Региональное турне вице-президента стартовало в Армении. И там Еревану было предложено множество преференций - от экспортной лицензии на чипы компании NVIDIA до закупки беспилотников для армянской армии. Эксперты при этом утверждали, что США намерены «перекупить» у России Армению и в этой связи выделяют $9 млрд для инвестиций в ядерную энергетику и поставки модульных реакторов, чтобы сделать эту страну независимой от российских ядерных технологий.
Да, $9 млрд звучит впечатляюще, но это потенциальные инвестиции, а не реальные инвестиционные соглашения. Наблюдатели помнят, как США уже обещали Армении вложить $8 млрд в альтернативную энергетику, но не вложили ни цента. Привлекать инвестиции должна была сама Армения, где в это время за электричество платили куриными яйцами и прочей «натурой». Неудивительно, что инвесторов не нашлось.
В ответ на визит Вэнса последовал весьма жесткий окрик из Москвы. Еревану намекнули на его обязательства в рамках ЕАЭС. А это уже серьезно. Если кто забыл, Армения благодаря своему членству в ЕАЭС получает от России нефть и газ по внутренним ценам. Без таких финансовых «костылей» ее экономика просто рухнет. Плюс в российском концессионном управлении убыточные железные дороги, которые Москва за свой счет содержит в рабочем состоянии, газовые сети, сотовая связь…
В последние месяцы Никол Пашинян пытается вернуть контроль над электросетями Армении, но пока результатов не видно. Наоборот, на фоне разговоров о «заморозке» членства Армении в ОДКБ продолжают действовать совместные с Россией группировки сухопутных сил и сил ПВО. Еще не успел рассеяться в небе инверсионной след от воздушного кортежа вице-президента, как Никол Пашинян принялся заверять всех и вся, что политика его страны ни в коем случае не будет направлена против России. Что говорит об отсутствии у Еревана политической воли по-настоящему дистанцироваться от Кремля. Так что оторвать Армению от России в действительности будет очень и очень непросто.
Самая же горькая пилюля ожидала Армению после окончания визита. По протоколу иностранные делегации, посещающие Ереван, возлагают венки к монументу жертвам событий 1915 года. Это распространяется и на представителей стран, где происходившее в начале прошлого века не считают «геноцидом». Посетил мемориал и Вэнс, о чем написал в социальной сети Х, использовав термин «геноцид армян». Но уже через несколько часов он свои посты убрал. Потом появилось разъяснение, что размещены они были «по ошибке». Сказать, что для Армении это был удар под дых, - значит ничего не сказать.
По мнению специалистов, подписание Хартии стратегического партнерства между Азербайджаном и США ставит крест на многолетних усилиях армянского лобби по недопущению выхода сотрудничества Баку и Вашингтона на уровень, который отвечал бы и двусторонним отношениям, и интересам обеих стран. В ход шло все: платный лоббизм, спекуляции на тему «прав человека», открытая поддержка сепаратизма в Карабахе…
Теперь правила игры кардинально меняются. Закончилось время администрации Байдена с ее «армяноцентричной» политикой. Один из ведущих армянских лоббистов Боб Менендес вместе со своей супругой мадам Арсланян - в тюрьме по коррупционным обвинениям. В зоне риска - еще один крупный лоббист Адам Шифф. И это не просто отдельные судебные решения. Это изменение отношения ко всей системе армянского политического лоббизма со всеми вытекающими, что уже сказывается в политике.