DANIŞIQLAR VƏ ZİDDİYYƏTLƏR
Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsinin dördüncü ildönümündə deyəsən, nəhayət, hərbi əməliyyatların dayandırılması perspektivi görünməyə başlayıb. Danışıqlar gedir. Onun uğurla nəticələnməsində istər Kiyevlə Moskvadan, istərsə də münaqişəyə cəlb olunmuş Qərb dövlətləri maraqlıdır. Təbii ki, dialoqda vasitəçi kimi çıxış edən ABŞ da. Lakin əsas məsələ olan ərazi mübahisəsində irəliləyiş yoxdur ki, bu da yaxın vaxtlarda sülhün əldə edilməsinin o qədər də real olmadığını düşünməyə əsas verir.
Cenevrə «irəliləyiş»i
2026-cı ilin əvvəlindən bəri Ukrayna ilə Rusiya arasında Vaşinqtonun vasitəçiliyi ilə danışıqların üç raundu keçirilib. Onlardan ikisi 23-24 yanvar və 4-5 fevral tarixlərində Əbu-Dabidə, üçüncüsü isə fevralın 17-18-də Cenevrədə baş tutub. Görünən odur ki, ən azı müəyyən ciddi razılaşmaların əldə olunması baxımından ən məhsuldarı məhz Cenevrə danışıqlarıdır.
Cenevrədə ABŞ və Ukraynanı BƏƏ paytaxtında keçirilmiş görüşlərdəki heyət təmsil edib. ABŞ Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff, Ağ Ev sahibinin kürəkəni Cared Kuşner, ordu naziri Den Driskoll və NATO-nun Avropadakı Birləşmiş Silahlı Qüvvələrinin baş komandanı Aleksus Qrinkeviç. Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi, sabiq müdafiə naziri Rüstəm Umerovun başçılıq etdiyi Ukrayna nümayəndə heyətində isə prezident ofisinin rəhbəri Kirill Budanov və onun birinci müavini Sergey Kistlıtsa, «Xalqın xidmətçisi» partiyasının Ali Radadakı fraksiyasının lideri David Araxamiya və Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəis müavini Vadim Skibitski yer alıblar.
Rusiyanın nümayəndə heyətinə gəlincə, onun rəhbərliyində dəyişiklik olub. Əbu-Dabidə keçirilmiş görüşlərdə ruslara Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının Baş İdarəsinin rəisi İqor Kostyukov rəhbərlik edirdisə, Cenevrədə bu işi dövlət başçısının köməkçisi Vladimir Medinski görüb. Xatırladaq ki, Medinski Ukrayna ilə daha əvvəl də danışıqlar aparıb və bu məsələdə «sərt mövqeyi» ilə tanınır. Rusiya nümayəndə heyətinə bu dəfə xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin də qoşulub.
Tərəflər Cenevrə danışıqlarının yekununu ehtiyatlı nikbinliklə qiymətləndirib. Umerov görüşün «intensiv və məzmunlu» keçdiyini, Medinski «çətin, lakin işgüzar» atmosferdə baş tutduğunu bildirib. Uitkoff isə «əhəmiyyətli irəliləyişdən» belə, danışıb. Bəs söhbət hansı irəliləyişdən gedir?
Mediaya müxtəlif mənbələrdən sızan məlumatlara görə, danışıqlarda iştirakçılar iki qrupa bölünüblər. Bir qrup Donbasın taleyi, təhlükəsizlik təminatı və müharibənin hansı şərtlərlə dayandırıla biləcəyi kimi siyasi məsələləri, ikinci qrup isə hərbi məsələləri, yəni siyasi qərarların həyata keçirilməsi üçün konkret texniki imkanları müzakirə edib. Qüvvələrin ayrılması, mümkün pozuntuların monitorinqi və s. kimi məsələlər də müzakirə olunub.
Beləliklə, siyasi qrupun iştirakçıları müharibənin başa çatması və sülhün əldə olunması kimi qlobal məsələlərdən danışıblarsa, digər qrup əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı mümkün qərarın maksimum tez qəbul edilməsinə imkan verəcək tədbirlər kompleksinin hazırlanması ilə məşğul olub. Cenevrə görüşünün iştirakçıları tərəfindən qeyd edilən irəliləyiş məhz ikinci – «hərbi» istiqamət üzrə müəyyən razılaşmaların əldə olunmasından ibarətdir. Bunu Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də etiraf edib. Onun sözlərinə görə, «hərbi istiqamətdə danışıqlar konstruktiv keçib və əhəmiyyətli irəliləyiş var». Zelenski bildirib ki, tərəflər bu istiqamətdə «prinsipcə, demək olar ki, hər şey üzrə razılığa gəlib». Həmçinin monitorinq «mütləq şəkildə Amerika tərəfinin iştirakı ilə həyata keçiriləcək». Bununla yanaşı, Zelenski siyasi istiqamətdə müəyyən işlər görülsə də, «mövqelərin hələ də fərqli olduğunu», «danışıqların asan keçmədiyini» söyləyib.
Danışıqların «asan keçməməsi», əlbəttə ki, tərəflərin münaqişənin siyasi tərəfləri ilə bağlı tam əks mövqedə olmalarından irəli gəlir. İlk növbədə, ərazi olaraq Donbasın mənsubiyyəti məsələsində fikirlər bir-birinə tam ziddir.
Dubanlı perspektiv
Rusiyanın irəli sürdüyü şərtlər sırasında problemin guya «ilkin səbəbləri» ilə bağlı da bir sıra məsələlər var. Buraya Ukraynada rus dilinin statusu, Ukraynanın dövlətçiliyin Moskva tərəfindən «benderçilər» kimi qiymətləndirdiyi prinsipindən imtinası, həmçinin ukraynalıların kilsə həyatının Moskva patriarxatına tabe olması da var… Lakin əsas məsələ ərazi tələbləridir. Yəni beynəlxalq birlik tərəfindən Ukraynanın tərkib hissəsi sayılan Donbas Rusiya torpağı kimi tanınmalıdır. Bununla yanaşı, Moskva tələb edir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri rusların Donetsk vilayətinin dörd ildir davam edən miqyaslı hərbi əməliyyatlar nəticəsində ələ keçirə bilmədikləri hissələrindən də çıxmır (Luqansk vilayəti demək olar ki, tamamilə Rusiyanın nəzarətindədir). Rusiya Prezidenti Vladimir Putin dəfələrlə bildirib ki, əks halda Moskva müharibəni öz məqsədinə nail olanadək davam etdirəcək.
Görünən odur ki, Tramp administrasiyası Moskvanın ərazi tələbləri ilə barışmağa hazırdır. Bu üzdən də o, «sülhün mümkün qədər tez əldə olunması üçün» Kiyevə təzyiq göstərir. Vaşinqton Ukraynanı Donbas ərazisinin hələ də nəzarətdə saxladığı 20%-dən çıxmağa razı salmağa çalışır. Üstəlik, o, Rusiya tərəfinin «konstitusion əsaslarla» ilhaq etdiyi Zaporojye və Xerson vilayətlərində qoşunlarını mövcud təmas xəttində saxlamağa razılaşmasını Kiyevə güzəşt kimi təqdim edir.
Lakin Kiyev nəinki Rusiyanın Ukrayna ərazilərinə iddialarını, həmçinin «nəzakətli adamlar» tərəfindən hələ 2014-cü ildə ələ keçirmiş Krımın işğalını qəbul etmir, həm də hazırkı cəbhə xəttinin «dondurulmasını» tələb edir.
Vladimir Zelenski Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsinin dördüncü ildönümü ərəfəsində BBC-yə geniş müsahibə verərək bildirib ki, onun ölkəsi bu savaşı uduzmayacaq və müharibə Kiyevin qələbəsi ilə başa çatacaq. Bu qələbənin necə görünəcəyi haqda suala dövlət başçısı belə cavab verib: «Bu, əlbəttə ki, ukraynalıların normal həyata qayıtması, insan tələfatının dayandırılması deməkdir». Bununla yanaşı, Zelenski Rusiyanın ələ keçirdiyi ərazilərin geri qaytarılmasını «zaman məsələsi» sayır: «Bunu bu gün etmək milyonlarla insanın həyatı bahasına başa gələ bilərdi. Rusiya ordusu böyükdür və biz belə addımların qiymətini anlayırıq». Prezident Ukrayna qoşunlarının Donbasdan çıxarılması təklifini rədd etməsinin daha bir səbəbini açıqlayıb: «Bu, cəmiyyətimizi parçalayardı».
Beləliklə, Ukrayna Prezidenti ölkəsinin və xalqının bu qış Rusiyanın şəhərlərə, enerji obyektlərinə güclənmiş hücumları qarşısında soyuqdan ölmək təhlükəsinə rəğmən, tab gətirə bildiyini göstərib. Üstəlik, belə məlum olur ki, Kiyev ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə təklif oluna biləcək istənilən razılaşmanı qəbul etmək niyyətində deyil. Bu cür prinsipial mövqeni nəzərə alan, özünü neytral vasitəçi kimi təqdim edən, bu rolda «təcavüzkar» və «qurban» kimi kateqoriyaları rədd edən ABŞ tərəflərin bir-birinə tam zidd mövqelərini yaxınlaşdıra bilmək üçün yeni ideyalar üzərində işləyir.
Ukrayna mediasının məlumatına görə, danışıqların son raundu zamanı Kiyev ilə Moskva Donbasdan həm Rusiya, həm də Ukrayna qoşunlarının çıxarılması, oranın demilitarizasiya edilmiş zona şəklində idarə edilməsi üçün Rusiya-Ukrayna mülki administrasiyasının yaradılması təklifini də nəzərdən keçiriblər. Amma deyəsən bu, nə Donbasın əhəmiyyətli bir hissəsi üzərində nəzarəti təmin etmiş Rusiyanı, nə də suveren ərazisindən imtina etməyi düşünməyən Ukraynanı qane edir.
2026-cı ildə sülh şansı varmı?
Ukrayna və Qərb Rusiyaya iqtisadi təzyiqlərin artırılmasını hələ də prioritet sayır. Avropanın aparıcı dövlətlərinin hesablamaları aydındır: Moskvaya qarşı sanksiyaların genişləndirilməsi onu müharibəni heç bir şərt irəli sürmədən dayandırmağa vadar edəcək. Lakin Avropa İttifaqında bunun yekdil rəy olmadığını quruma üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin Brüsseldə keçirilən son görüşü də təsdiqləyib. Macarıstanla Slovakiya Ukraynaya «Avropa ölkələrinin iqtisadiyyatı və təzhlükəsizliyi hesabına başa gələn» hədsiz dəstəyi qəbul etməyərək, Rusiyaya 20-ci sanksiyalar paketinin qəbulunu əngəlləyiblər.
Bununla belə, Aİ rəhbərliyi son illərdə formalaşmış Ukraynaya dəstək səviyyəsini azalmağı düşünmür. Savaşın başlamasının dördüncü ildönümündə – fevralın 24-də Kiyev ilə həmrəylik nümayişi kimi, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Antoniu Koşta, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen, Skandinaviya və Baltikyanı ölkələrin liderləri, həmçinin Xorvatiya rəhbərliyi Ukraynaya səfər ediblər. Elə həmin gün Ukrayna-Şimali Avropa və Baltikyanı ölkələrin sammiti, həmçinin «istəklər koalisiyası»nın iclası da keçirilib. İkinci tədbirə onlayn formatda NATO-nun baş katibi Mark Rütte, Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer, Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makron, Almaniya kansleri Fridrix Merts və daxil olmaqla, 30-dan çox dövlətin liderləri də qoşulublar. Onlar müharibənin başa çatmasından sonra Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanəti verməyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Buraya ölkə ərazisinə ABŞ-nin dəstəyi ilə çoxmillətli qüvvələrin yerləşdirilməsi də daxil ola bilər.
Bu arada, hərbi əməliyyatların gedişi Qərbin Ukraynanı bundan sonra hansı səviyyədə silahlandıracağından da asılıdır. Zelenski artıq «lazımi qədər» silaha malik olmamaqdan şikayətlənir. «Bu, artıq təkcə bizdən yox, həm də tərəfdaşlarımızdan asılı olan məsələdir», - deyə dövlət başçısı bildirib. Bu, əlbəttə ki, ABŞ və Aİ tərəfindən göstərilən hərbi dəstəyin yetərli olmadığına işarədir. Məlum olduğu kimi, Trampın dövründə Vaşinqton Ukraynaya hərbi yardımları, demək olar ki, dayandırıb. Aİ ölkələri Kiyev üçün ABŞ silahlarını satın alır. Bununla yanaşı, Avropada Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin atəş gücünü artırmağa, həmçinin hava məkanını daha yaxşı qorumağa qadir silahların verilməsi ilə bağlı müzakirələr bitmək bilmir.
Beləliklə, Moskvaya hərbi və iqtisadi təzyiqlərin hansı nəticələri verəcəyi hələ son dərəcə qeyri-müəyyəndir. Odur ki, əsas ümidlər ABŞ diplomatiyasınadır. Hər bir halda, dünyada Putin ilə Zelenskini real şəkildə sülhə sövq edə biləcək yeganə lider kimi məhz Trampın adı çəkilir. Onun xüsusi nümayəndəsi Uitkoff yaxın həftələrdə Ukrayna, Rusiya və ABŞ-nin iştirakı ilə üçtərəfli formatda danışıqların yeni raundunun keçiriləcəyini bildirib. Artıq hətta Putin ilə Zelenskinin şəxsi görüşünün mümkünlüyündən, Trampın da onlara qoşulması ilə üçtərəfli sammitin təşkili ehtimallarından da danışılır. Görünür, müharibənin yaxın gələcəkdə başa çatıb-çatmayacağını məhz bu formatda aparılan danışıqların nəticəsi müəyyənləşdirəcək.

ПЕРЕГОВОРЫ И ПРОТИВОРЕЧИЯ
В четвертую годовщину вторжения России в Украину замаячила перспектива прекращения военных действий. Проводятся переговоры, в успешности которых заинтересованы, по сути, как Киев и Москва, так и вовлеченные в конфликт западные державы. Включая выступающие посредниками на переговорах США. Однако отсутствие прогресса по ключевому - территориальному вопросу - не делает достижение мира реальным в ближайшее время.
Женевский «прогресс»
С начала 2026 года прошло уже три переговорных раунда между Украиной и Россией при посредничестве Соединенных Штатов. Два из них состоялись в Абу-Даби - 23-24 января и 4-5 февраля. Третий прошел в Женеве 17-18 февраля и, похоже, стал наиболее продуктивным с точки зрения достижения хоть каких-то серьезных договоренностей.
Состав участвовавших в женевских переговорах американской и украинской делегаций остался таким же, как и на первых двух раундах в столице ОАЭ. США были представлены спецпосланником президента Стивом Уиткоффом, зятем президента Дональда Трампа Джаредом Кушнером, министром армии Дэном Дрисколлом и главнокомандующим Объединенными вооруженными силами НАТО в Европе Алексусом Гринкевичем. Украинскую делегацию, возглавляемую секретарем Совета национальной безопасности и обороны, экс-министром обороны Рустемом Умеровым, представляли также глава офиса президента Кирилл Буданов и его первый заместитель Сергей Кислица, лидер фракции «Слуга народа» в Верховной раде Давид Арахамия и заместитель начальника Главного управления разведки Минобороны Вадим Скибицкий.
В руководстве же делегации РФ произошли изменения. В Абу-Даби ее возглавлял начальник Главного управления Генштаба ВС Игорь Костюков. В Женеве же главным российским переговорщиком выступил помощник президента Владимир Мединский, который ранее уже имел опыт ведения переговоров с украинской стороной, причем с «жестких позиций». Присоединился к российской делегации и замглавы МИД Михаил Галузин.
По итогам женевских переговоров стороны выступили с осторожно оптимистичными оценками. Умеров назвал их «интенсивными и содержательными». Мединский охарактеризовал переговоры как «тяжелые, но деловые». А Уиткофф даже заявил о «существенном прогрессе». В чем же, собственно, этот прогресс заключается?
Согласно просочившимся в СМИ сведениям из различных «источников», участники переговоров разделились на две группы. Одна обсуждала политические вопросы, затрагивающие судьбу Донбасса, гарантии безопасности, а также условия, на которых может быть остановлена война. В рамках же второй группы рассматривались военные вопросы. А именно - конкретные технические возможности реализации политических решений. Включая вопросы разведения сил, мониторинга возможных нарушений и т.д.
Таким образом, если участники политической группы обсуждали глобальные вопросы завершения войны и достижения мира, то военные были заняты разработкой комплекса мер, посредством которых удастся максимально быстро обеспечить реализацию возможного решения о завершении боевых действий. Именно достижением договоренностей по второму, «военному», кейсу и обусловлен упомянутый участниками женевских переговоров прогресс. Это признал и президент Украины Владимир Зеленский, по словам которого «на военном направлении переговоры были конструктивными, и есть значительный прогресс». Поскольку «они, в принципе, там почти обо всем договорились», а «мониторинг будет точно с участием американской стороны». На политическом же направлении, как подчеркнул Зеленский, «есть наработки, но позиции пока разные, и переговоры были непростыми».
«Непростой» характер переговоров, несомненно, связан с диаметрально противоположными подходами к политической составляющей конфликта. В первую очередь по такой проблеме, как территориальная принадлежность Донбасса.
Туманная перспектива
В перечне условий, выдвигаемых Россией, фигурирует целый ряд вопросов, касающихся так называемых «первопричин конфликта». Это и статус русского языка в Украине, и отказ Киева от базовых основ украинской государственности, расцениваемых Россией как «бандеровских», и подчинение церковной жизни украинцев Московскому патриархату… Но главное - требование территорий. А именно: признание российским Донбасса - составной части международно признанной территории Украины. При этом Москва требует, чтобы ВС Украины покинули даже ту часть Донецкой области (Луганская область практически полностью контролируется РФ), которую российская армия не смогла захватить в течение четырех лет широкомасштабных боевых действий. Президент РФ Владимир Путин не раз давал понять, что в противном случае Россия не откажется от военного пути, вплоть до достижения своей цели.
Администрация Трампа, похоже, готова смириться с этим территориальным требованием Москвы и потому, «в интересах скорейшего достижения мира», оказывает давление на Киев. Тем самым Вашингтон пытается вынудить украинскую сторону согласиться на добровольный вывод своих войск со все еще контролируемых ею 20% территории Донбасса. Одновременно представляя как уступку Кремля его согласие на сохранение нынешних линий соприкосновения войск в Запорожской и Херсонской областях Украины, которые РФ аннексировала на «конституционной» основе.
Однако Киев не только отвергает российские претензии на украинские территории, включая и аннексированный «вежливыми человечками» еще в 2014 году Крым, но и настаивает на замораживании сложившейся в настоящий момент линии фронта. В канун четвертой годовщины российского вторжения Зеленский дал большое интервью BBC, где им была выражена уверенность, что Украина не проигрывает в войне и закончит ее своей победой. На вопрос, как будет выглядеть эта победа, украинский лидер ответил: «Она, разумеется, означает возвращение украинцев к нормальной жизни и прекращение убийства людей». При этом возвращение захваченных Россией украинских территорий Зеленский считает «вопросом времени». Так как «сделать это сегодня означало бы потерять огромное количество людей - миллионы, ведь российская армия большая, и мы понимаем цену таких шагов». Вывод украинских войск из Донбасса Зеленский отвергает и по причине того, что «такой шаг разделил бы наше общество».
Таким образом, президент Украины дал понять, что страна и ее народ в условиях ужесточившихся нынешней зимой российских атак на украинские города и энергетические объекты выстояли перед угрозой холодной смерти. И они не намерены принимать любую сделку, которую может предложить американское посредничество. С учетом столь принципиальной позиции Киева США, представляющие себя нейтральными посредниками и в этом качестве отказывающиеся от использования категорий «агрессор» и «жертва», работают над новыми «идеями», которые могли бы сблизить кардинально противоположные позиции России и Украины.
Согласно материалам украинских СМИ, во время последнего раунда переговоров Киев и Москва обсуждали американское предложение о выводе из Донбасса как российских, так и украинских войск, а также формировании совместной российско-украинской гражданской администрации для управления демилитаризованной зоной. Однако подобное предложение, судя по всему, не могло устроить ни Москву, позиция которой опирается как раз на уже обеспеченный ею военный контроль над значительной частью Донбасса, ни Киев, отвергающий любые варианты сдачи своей суверенной территории.
Есть ли шанс на достижение мира в 2026 году?
Украина и Запад продолжают уделять приоритетное внимание усилению экономического давления на Россию. Очевиден расчет ведущих европейских стран на то, что расширение санкций против России заставит ее согласиться с необходимостью прекращения войны без каких бы то ни было условий. Но Евросоюз не монолитен в подобных устремлениях, что подтвердила и очередная встреча глав МИД в Брюсселе. Венгрия и Словакия, критикующие ЕС за чрезмерную поддержку Украины в ущерб интересам экономики и безопасности самих европейских стран, заблокировали принятие 20-го пакета антироссийских санкций.
Однако руководство ЕС демонстрирует свое намерение не снижать сформировавшийся за последние годы уровень поддержки Украины. 24 февраля, в четвертую годовщину российского вторжения, Украину в знак солидарности с ней посетили председатель Евросовета Антониу Кошта, глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, лидеры скандинавских и балтийских стран, а также Хорватии. В тот же день состоялись саммит Украина - страны Северной Европы и Балтии и заседание «Коалиции желающих». Ко второму мероприятию онлайн присоединились генеральный секретарь НАТО Марк Рютте и лидеры более тридцати государств, включая премьер-министра Великобритании Кира Стармера, президента Франции Эмманюэля Макрона, канцлера Германии Фридриха Мерца. Союзники Украины подтвердили готовность предоставить ей по завершении войны гарантии безопасности, в том числе посредством размещения на территории страны многонациональных сил при поддержке США.
Между тем на ход военных действий однозначно повлияет и степень дальнейшего вооружения Украины Западом. Зеленский сетует на отсутствие у Украины «соответствующего количества оружия». А его слова о том, что «это уже зависит не только от нас: от партнеров», вновь намек на недостаточную военную поддержку со стороны США и ЕС. Соединенные Штаты при администрации Трампа, как известно, практически полностью прекратили отправку военной помощи Киеву. Страны же Евросоюза закупают для Украины американское оружие, не прекращая при этом затяжных дискуссий по поводу предоставления воюющей стране тех видов оружия, в том числе и европейского, которые были бы способны основательно защитить ее небо и усилить огневую мощь ВСУ.
Тем самым перспектива срабатывания фактора военного и экономического давления на Москву продолжает оставаться весьма туманной. Поэтому и возлагаются особые надежды на потенциал американской дипломатии с упоминанием имени Трампа как единственного из мировых лидеров, кто способен реально подтолкнуть Путина и Зеленского к миру. Спецпосланник Уиткофф анонсировал новый раунд переговоров в трехстороннем - с участием Украины, России и США - формате в ближайшие несколько недель. Говорится даже о возможности личной встречи Путина и Зеленского и даже присоединения к ним Трампа, что может вылиться в трехсторонний саммит. Похоже, что исход именно этих, американо-украино-российских переговоров на любом уровне и в любом формате и определит, стоит ли ожидать завершения войны в скором будущем.