DANIŞIQLAR VƏ ZİDDİYYƏTLƏR
Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsinin dördüncü ildönümündə deyəsən, nəhayət, hərbi əməliyyatların dayandırılması perspektivi görünməyə başlayıb. Danışıqlar gedir. Onun uğurla nəticələnməsində istər Kiyevlə Moskvadan, istərsə də münaqişəyə cəlb olunmuş Qərb dövlətləri maraqlıdır. Təbii ki, dialoqda vasitəçi kimi çıxış edən ABŞ da. Lakin əsas məsələ olan ərazi mübahisəsində irəliləyiş yoxdur ki, bu da yaxın vaxtlarda sülhün əldə edilməsinin o qədər də real olmadığını düşünməyə əsas verir.
Cenevrə «irəliləyiş»i
2026-cı ilin əvvəlindən bəri Ukrayna ilə Rusiya arasında Vaşinqtonun vasitəçiliyi ilə danışıqların üç raundu keçirilib. Onlardan ikisi 23-24 yanvar və 4-5 fevral tarixlərində Əbu-Dabidə, üçüncüsü isə fevralın 17-18-də Cenevrədə baş tutub. Görünən odur ki, ən azı müəyyən ciddi razılaşmaların əldə olunması baxımından ən məhsuldarı məhz Cenevrə danışıqlarıdır.
Cenevrədə ABŞ və Ukraynanı BƏƏ paytaxtında keçirilmiş görüşlərdəki heyət təmsil edib. ABŞ Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff, Ağ Ev sahibinin kürəkəni Cared Kuşner, ordu naziri Den Driskoll və NATO-nun Avropadakı Birləşmiş Silahlı Qüvvələrinin baş komandanı Aleksus Qrinkeviç. Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi, sabiq müdafiə naziri Rüstəm Umerovun başçılıq etdiyi Ukrayna nümayəndə heyətində isə prezident ofisinin rəhbəri Kirill Budanov və onun birinci müavini Sergey Kistlıtsa, «Xalqın xidmətçisi» partiyasının Ali Radadakı fraksiyasının lideri David Araxamiya və Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəis müavini Vadim Skibitski yer alıblar.
Rusiyanın nümayəndə heyətinə gəlincə, onun rəhbərliyində dəyişiklik olub. Əbu-Dabidə keçirilmiş görüşlərdə ruslara Rusiya Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının Baş İdarəsinin rəisi İqor Kostyukov rəhbərlik edirdisə, Cenevrədə bu işi dövlət başçısının köməkçisi Vladimir Medinski görüb. Xatırladaq ki, Medinski Ukrayna ilə daha əvvəl də danışıqlar aparıb və bu məsələdə «sərt mövqeyi» ilə tanınır. Rusiya nümayəndə heyətinə bu dəfə xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin də qoşulub.
Tərəflər Cenevrə danışıqlarının yekununu ehtiyatlı nikbinliklə qiymətləndirib. Umerov görüşün «intensiv və məzmunlu» keçdiyini, Medinski «çətin, lakin işgüzar» atmosferdə baş tutduğunu bildirib. Uitkoff isə «əhəmiyyətli irəliləyişdən» belə, danışıb. Bəs söhbət hansı irəliləyişdən gedir?
Mediaya müxtəlif mənbələrdən sızan məlumatlara görə, danışıqlarda iştirakçılar iki qrupa bölünüblər. Bir qrup Donbasın taleyi, təhlükəsizlik təminatı və müharibənin hansı şərtlərlə dayandırıla biləcəyi kimi siyasi məsələləri, ikinci qrup isə hərbi məsələləri, yəni siyasi qərarların həyata keçirilməsi üçün konkret texniki imkanları müzakirə edib. Qüvvələrin ayrılması, mümkün pozuntuların monitorinqi və s. kimi məsələlər də müzakirə olunub.
Beləliklə, siyasi qrupun iştirakçıları müharibənin başa çatması və sülhün əldə olunması kimi qlobal məsələlərdən danışıblarsa, digər qrup əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı mümkün qərarın maksimum tez qəbul edilməsinə imkan verəcək tədbirlər kompleksinin hazırlanması ilə məşğul olub. Cenevrə görüşünün iştirakçıları tərəfindən qeyd edilən irəliləyiş məhz ikinci – «hərbi» istiqamət üzrə müəyyən razılaşmaların əldə olunmasından ibarətdir. Bunu Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də etiraf edib. Onun sözlərinə görə, «hərbi istiqamətdə danışıqlar konstruktiv keçib və əhəmiyyətli irəliləyiş var». Zelenski bildirib ki, tərəflər bu istiqamətdə «prinsipcə, demək olar ki, hər şey üzrə razılığa gəlib». Həmçinin monitorinq «mütləq şəkildə Amerika tərəfinin iştirakı ilə həyata keçiriləcək». Bununla yanaşı, Zelenski siyasi istiqamətdə müəyyən işlər görülsə də, «mövqelərin hələ də fərqli olduğunu», «danışıqların asan keçmədiyini» söyləyib.
Danışıqların «asan keçməməsi», əlbəttə ki, tərəflərin münaqişənin siyasi tərəfləri ilə bağlı tam əks mövqedə olmalarından irəli gəlir. İlk növbədə, ərazi olaraq Donbasın mənsubiyyəti məsələsində fikirlər bir-birinə tam ziddir.
Dubanlı perspektiv
Rusiyanın irəli sürdüyü şərtlər sırasında problemin guya «ilkin səbəbləri» ilə bağlı da bir sıra məsələlər var. Buraya Ukraynada rus dilinin statusu, Ukraynanın dövlətçiliyin Moskva tərəfindən «benderçilər» kimi qiymətləndirdiyi prinsipindən imtinası, həmçinin ukraynalıların kilsə həyatının Moskva patriarxatına tabe olması da var… Lakin əsas məsələ ərazi tələbləridir. Yəni beynəlxalq birlik tərəfindən Ukraynanın tərkib hissəsi sayılan Donbas Rusiya torpağı kimi tanınmalıdır. Bununla yanaşı, Moskva tələb edir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələri rusların Donetsk vilayətinin dörd ildir davam edən miqyaslı hərbi əməliyyatlar nəticəsində ələ keçirə bilmədikləri hissələrindən də çıxmır (Luqansk vilayəti demək olar ki, tamamilə Rusiyanın nəzarətindədir). Rusiya Prezidenti Vladimir Putin dəfələrlə bildirib ki, əks halda Moskva müharibəni öz məqsədinə nail olanadək davam etdirəcək.
Görünən odur ki, Tramp administrasiyası Moskvanın ərazi tələbləri ilə barışmağa hazırdır. Bu üzdən də o, «sülhün mümkün qədər tez əldə olunması üçün» Kiyevə təzyiq göstərir. Vaşinqton Ukraynanı Donbas ərazisinin hələ də nəzarətdə saxladığı 20%-dən çıxmağa razı salmağa çalışır. Üstəlik, o, Rusiya tərəfinin «konstitusion əsaslarla» ilhaq etdiyi Zaporojye və Xerson vilayətlərində qoşunlarını mövcud təmas xəttində saxlamağa razılaşmasını Kiyevə güzəşt kimi təqdim edir.
Lakin Kiyev nəinki Rusiyanın Ukrayna ərazilərinə iddialarını, həmçinin «nəzakətli adamlar» tərəfindən hələ 2014-cü ildə ələ keçirmiş Krımın işğalını qəbul etmir, həm də hazırkı cəbhə xəttinin «dondurulmasını» tələb edir.
Vladimir Zelenski Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsinin dördüncü ildönümü ərəfəsində BBC-yə geniş müsahibə verərək bildirib ki, onun ölkəsi bu savaşı uduzmayacaq və müharibə Kiyevin qələbəsi ilə başa çatacaq. Bu qələbənin necə görünəcəyi haqda suala dövlət başçısı belə cavab verib: «Bu, əlbəttə ki, ukraynalıların normal həyata qayıtması, insan tələfatının dayandırılması deməkdir». Bununla yanaşı, Zelenski Rusiyanın ələ keçirdiyi ərazilərin geri qaytarılmasını «zaman məsələsi» sayır: «Bunu bu gün etmək milyonlarla insanın həyatı bahasına başa gələ bilərdi. Rusiya ordusu böyükdür və biz belə addımların qiymətini anlayırıq». Prezident Ukrayna qoşunlarının Donbasdan çıxarılması təklifini rədd etməsinin daha bir səbəbini açıqlayıb: «Bu, cəmiyyətimizi parçalayardı».
Beləliklə, Ukrayna Prezidenti ölkəsinin və xalqının bu qış Rusiyanın şəhərlərə, enerji obyektlərinə güclənmiş hücumları qarşısında soyuqdan ölmək təhlükəsinə rəğmən, tab gətirə bildiyini göstərib. Üstəlik, belə məlum olur ki, Kiyev ABŞ-nin vasitəçiliyi ilə təklif oluna biləcək istənilən razılaşmanı qəbul etmək niyyətində deyil. Bu cür prinsipial mövqeni nəzərə alan, özünü neytral vasitəçi kimi təqdim edən, bu rolda «təcavüzkar» və «qurban» kimi kateqoriyaları rədd edən ABŞ tərəflərin bir-birinə tam zidd mövqelərini yaxınlaşdıra bilmək üçün yeni ideyalar üzərində işləyir.
Ukrayna mediasının məlumatına görə, danışıqların son raundu zamanı Kiyev ilə Moskva Donbasdan həm Rusiya, həm də Ukrayna qoşunlarının çıxarılması, oranın demilitarizasiya edilmiş zona şəklində idarə edilməsi üçün Rusiya-Ukrayna mülki administrasiyasının yaradılması təklifini də nəzərdən keçiriblər. Amma deyəsən bu, nə Donbasın əhəmiyyətli bir hissəsi üzərində nəzarəti təmin etmiş Rusiyanı, nə də suveren ərazisindən imtina etməyi düşünməyən Ukraynanı qane edir.
2026-cı ildə sülh şansı varmı?
Ukrayna və Qərb Rusiyaya iqtisadi təzyiqlərin artırılmasını hələ də prioritet sayır. Avropanın aparıcı dövlətlərinin hesablamaları aydındır: Moskvaya qarşı sanksiyaların genişləndirilməsi onu müharibəni heç bir şərt irəli sürmədən dayandırmağa vadar edəcək. Lakin Avropa İttifaqında bunun yekdil rəy olmadığını quruma üzv dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin Brüsseldə keçirilən son görüşü də təsdiqləyib. Macarıstanla Slovakiya Ukraynaya «Avropa ölkələrinin iqtisadiyyatı və təzhlükəsizliyi hesabına başa gələn» hədsiz dəstəyi qəbul etməyərək, Rusiyaya 20-ci sanksiyalar paketinin qəbulunu əngəlləyiblər.
Bununla belə, Aİ rəhbərliyi son illərdə formalaşmış Ukraynaya dəstək səviyyəsini azalmağı düşünmür. Savaşın başlamasının dördüncü ildönümündə – fevralın 24-də Kiyev ilə həmrəylik nümayişi kimi, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Antoniu Koşta, Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Lyayen, Skandinaviya və Baltikyanı ölkələrin liderləri, həmçinin Xorvatiya rəhbərliyi Ukraynaya səfər ediblər. Elə həmin gün Ukrayna-Şimali Avropa və Baltikyanı ölkələrin sammiti, həmçinin «istəklər koalisiyası»nın iclası da keçirilib. İkinci tədbirə onlayn formatda NATO-nun baş katibi Mark Rütte, Böyük Britaniyanın baş naziri Kir Starmer, Fransanın dövlət başçısı Emmanuel Makron, Almaniya kansleri Fridrix Merts və daxil olmaqla, 30-dan çox dövlətin liderləri də qoşulublar. Onlar müharibənin başa çatmasından sonra Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanəti verməyə hazır olduqlarını təsdiqləyiblər. Buraya ölkə ərazisinə ABŞ-nin dəstəyi ilə çoxmillətli qüvvələrin yerləşdirilməsi də daxil ola bilər.
Bu arada, hərbi əməliyyatların gedişi Qərbin Ukraynanı bundan sonra hansı səviyyədə silahlandıracağından da asılıdır. Zelenski artıq «lazımi qədər» silaha malik olmamaqdan şikayətlənir. «Bu, artıq təkcə bizdən yox, həm də tərəfdaşlarımızdan asılı olan məsələdir», - deyə dövlət başçısı bildirib. Bu, əlbəttə ki, ABŞ və Aİ tərəfindən göstərilən hərbi dəstəyin yetərli olmadığına işarədir. Məlum olduğu kimi, Trampın dövründə Vaşinqton Ukraynaya hərbi yardımları, demək olar ki, dayandırıb. Aİ ölkələri Kiyev üçün ABŞ silahlarını satın alır. Bununla yanaşı, Avropada Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin atəş gücünü artırmağa, həmçinin hava məkanını daha yaxşı qorumağa qadir silahların verilməsi ilə bağlı müzakirələr bitmək bilmir.
Beləliklə, Moskvaya hərbi və iqtisadi təzyiqlərin hansı nəticələri verəcəyi hələ son dərəcə qeyri-müəyyəndir. Odur ki, əsas ümidlər ABŞ diplomatiyasınadır. Hər bir halda, dünyada Putin ilə Zelenskini real şəkildə sülhə sövq edə biləcək yeganə lider kimi məhz Trampın adı çəkilir. Onun xüsusi nümayəndəsi Uitkoff yaxın həftələrdə Ukrayna, Rusiya və ABŞ-nin iştirakı ilə üçtərəfli formatda danışıqların yeni raundunun keçiriləcəyini bildirib. Artıq hətta Putin ilə Zelenskinin şəxsi görüşünün mümkünlüyündən, Trampın da onlara qoşulması ilə üçtərəfli sammitin təşkili ehtimallarından da danışılır. Görünür, müharibənin yaxın gələcəkdə başa çatıb-çatmayacağını məhz bu formatda aparılan danışıqların nəticəsi müəyyənləşdirəcək.

NEGOTIATIONS AND CONTRADICTIONS
It's been four years since Russia invaded Ukraine, and there's a chance things might be starting to calm down. Kiev, Moscow and the Western powers involved in the conflict are all working hard to make the negotiations successful. This includes the United States, which is helping to organise the talks. But there has been no progress on the main issue of territory, so it seems unlikely that peace will be achieved in the near future.
Geneva "progress"
Since the start of 2026, there have already been three rounds of talks between Ukraine and Russia, with the United States helping to organise them. Two of them took place in Abu Dhabi on 23-24 January and 4-5 February. The third meeting was in Geneva on 17-18 February and it seems that this was the most productive one in terms of reaching any serious agreements.
The American and Ukrainian groups at the Geneva talks were the same as in the first two rounds in the UAE capital. The US was represented by Special Presidential Envoy Steve Witkoff, President Donald Trump's son-in-law Jared Kushner, Army Secretary Dan Driscoll, and NATO Supreme Allied Commander Europe Aleksus Grinkevicius. The Ukrainian delegation was led by Rustem Umerov, who used to be the Defence Minister, and included Kirill Budanov, who is the Head of the President's Office, Sergei Kislitsa, who is the leader of the Servant of the People faction in the Verkhovnaya Rada, and Vadym Skibitsky, who is the Deputy Head of the Main Intelligence Directorate of the Ministry of Defence.
There were also changes in the Russian delegation's leadership. In Abu Dhabi, the head was Igor Kostyukov, who is in charge of the Main Directorate of the General Staff of the Armed Forces. In Geneva, the main Russian negotiator was Vladimir Medinsky, who works as an aide to the President. He had already negotiated with the Ukrainian side, and he was in a strong position. The Russian delegation was joined by Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
After the Geneva talks, the parties were cautiously optimistic. Umerov called them 'intensive and substantive'. Medinsky said the talks were 'difficult but businesslike'. Witkoff even said they were making 'significant progress'. What exactly does this progress consist of?
According to information that was leaked to the media from various 'sources', the people in the talks were divided into two groups. One of these meetings was about politics and the future of Donbas, security guarantees, and how to stop the war. The second group talked about military issues, like the specific technical possibilities for putting political decisions into action. This included things like pulling out troops and watching out for possible violations.
While the politicians talked about how to end the war and achieve peace, the military was working on a plan to end the fighting as quickly as possible. The reason for the progress made in the talks in Geneva is that the participants have reached an agreement on the second 'military' case. The Ukrainian President Vladimir Zelensky said that the talks were helpful and that there had been important progress. This is because 'they have agreed on almost everything there' and 'monitoring will definitely involve the American side'. In terms of politics, as Zelensky said, 'there has been progress, but the positions are still different, and the negotiations have not been easy.'
The negotiations are difficult because the two sides have very different ideas about the political part of the conflict. Most importantly, this is about the question of which country Donbas belongs to.
A foggy outlook
Russia has made a list of conditions. These include a number of issues relating to the so-called 'root causes of the conflict'. These include the status of the Russian language in Ukraine, Kiev's rejection of the basic foundations of Ukrainian statehood, which Russia considers to be 'Bandera's', and the subordination of the religious life of Ukrainians to the Moscow Patriarchate... But the most important thing is the demand for territory. Namely: Russia has said that Donbas is part of Ukraine. At the same time, Moscow says that the Ukrainian army must leave the area of Donetsk that is controlled by Russia. Russian President Vladimir Putin has made it very clear that Russia will keep using its military power until it achieves its goal.
The Trump administration seems ready to accept Moscow's demands regarding territory and is therefore putting pressure on Kiev 'to achieve peace as soon as possible'. Washington wants Ukraine to give up the 20% of Donbas territory it still controls. At the same time, it is showing the Kremlin's agreement to keep the current lines of contact between troops in the Zaporozhye and Kherson regions of Ukraine, which Russia took over on a 'constitutional' basis, as a concession.
However, Kiev does not accept Russia's claims to Ukrainian territories, including Crimea, which was taken over by Russian forces in 2014. Ukraine also wants the current front line to be kept frozen. On the eve of the fourth anniversary of the Russian invasion, Zelensky gave a long interview to the BBC. In it, he said that he thinks Ukraine will win the war. When asked what this meant, the Ukrainian leader replied: 'It means Ukrainians can get back to normal life and the killing will stop.' At the same time, Zelensky thinks that it is only a matter of time before the Ukrainian territories that Russia captured are returned. He said that if they did this now, they would lose millions of people because the Russian army is so big. Zelensky also doesn't want Ukrainian troops to leave Donbas because he says that would cause division in his country.
So, the Ukrainian president said that the country and its people have not been threatened with freezing to death, even though there have been more Russian attacks on Ukrainian cities and energy facilities this winter. They aren't going to accept any deal that America tries to make. Kiev is standing its ground, and the US, which says it is neutral and so won't use the terms 'aggressor' and 'victim', is working on new ways to get Russia and Ukraine to agree with each other.
According to reports in the Ukrainian media, during the last round of negotiations, Kiev and Moscow discussed a proposal from the US to get both Russian and Ukrainian troops out of Donbas and to set up a joint Russian-Ukrainian civil administration to manage the demilitarised zone. But Moscow and Kiev were not happy with this idea. Moscow wants to keep its military control over part of Donbas, and Kiev does not want to give up its territory.
Any chance for peace in 2026?
Ukraine and the West are still focusing on putting more economic pressure on Russia. European countries are using sanctions against Russia to try to force it to end the war. But the European Union is not all the same in the things it wants, as was made clear at the latest meeting of foreign ministers in Brussels. Hungary and Slovakia don't like how much support the EU is giving to Ukraine, as they think it's hurting the economies and security of other European countries. Because of this, they stopped the 20th group of anti-Russian sanctions from being agreed.
But the EU leaders have said that they do not plan to reduce the support they have given to Ukraine in recent years. On 24 February, which was the fourth anniversary of the Russian invasion, Ukraine was visited by the President of the European Council, António Costa, the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, and the leaders of the Scandinavian and Baltic countries, as well as Croatia. This was a show of solidarity. On the same day, there was a meeting between Ukraine and the countries of Northern Europe and the Baltic states. There was also a meeting of the 'Coalition of the Willing.' NATO Secretary General Mark Rutte and leaders of more than 30 countries, including British Prime Minister Keir Starmer, French President Emmanuel Macron, and German Chancellor Friedrich Merz, joined the second event online. Ukraine's allies have confirmed that they are ready to promise to keep Ukraine safe after the war is over. This could include putting international forces in Ukraine, with support from the United States.
At the same time, how the military operations go will clearly be affected by how much the West continues to supply Ukraine with weapons. Zelensky says Ukraine does not have enough weapons. He also said that the situation depends not only on us, but also on our partners. This suggests that the US and the EU are not providing enough military support. Since Trump became president, the US has almost completely stopped sending military aid to Ukraine. European Union countries are buying American weapons for Ukraine. At the same time, they are talking about whether to give Ukraine weapons, including European ones. These weapons would be able to protect Ukraine's airspace and make its armed forces stronger.
So, it's hard to say what will happen if there is military or economic pressure on Moscow. This makes people think that American diplomacy has a lot of potential. Many people think that Trump is the only world leader who can make Putin and Zelensky want to make peace. Special Envoy Witkoff has announced a new meeting involving Ukraine, Russia and the US. This meeting will take place in the next few weeks. There is even talk of a possible meeting between Putin and Zelensky in person, with Trump joining them. This could result in a meeting between all three leaders. The result of these talks between the US, Ukraine and Russia, at whatever level and in whatever format, will show if there will be an end to the war soon.