Forum beynəlxalq böhranların həlli yollarının axtarışı üçün liderləri, ekspertləri və institutları bir araya toplayıb
Martın 12-14-də «Gülüstan» Sarayında Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin himayəsi altında təşkil olunmuş XIII Qlobal Bakı Forumu keçirilib. Azərbaycan paytaxtı bir neçə gün ərzində beynəlxalq böhranların – geosiyasi münaqişələrdən tutmuş, iqtisadi və iqlim çağırışlarınadək – müzakirə olunduğu əsas platformalardan birinə çevrilib. Forumda müxtəlif ölkələrdən yüksəkrütbəli siyasətçilər də daxil olmaqla, təxminən 400 nümayəndə iştirak edib.
Bu forum yarandığı gündən siyasi liderlər, diplomatlar, ekspertlər və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri arasında dialoq üçün nüfuzlu beynəlxalq platformaya çevrilib. O, hər il hazırkı və keçmiş dövlət və hökumət başçılarını, tanınmış ictimai xadimləri Bakıya toplayır, dünya siyasətinin ən aktual məsələlərinin müzakirəsinə imkan yaradır.
Bu ilin mövzusu «Keçid dövründə olan dünyada fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması» olub. Müzakirələrin mərkəzində beynəlxalq münasibətlər sisteminin transformasiyası, yeni geosiyasi çağırışlar, qlobal təhlükəsizlik, dayanıqlı inkişaf və dünyada artan gərginlik şəraitində dialoq mexanizmlərinin axtarışı kimi məsələlər dayanıb.
Prezidentdən vacib mesajlar
Forumu açan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev beynəlxalq gündəliyin əsas mövzularına diqqət çəkib, Bakının təhlükəsizlik, münaqişələrin tənzimlənməsi, enerji və nəqliyyat əlaqələri sahəsindəki təcrübəsini bölüşüb. Müasir beynəlxalq vəziyyətdən də danışan dövlət başçısı bildirib ki, bu gün təhlükəsizlik məsələsi bütün dövlətlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. «Zənnimcə, indi heç vaxt olmadığı qədər aydındır ki, təhlükəsizlik, sabitlik və müdafiə məsələləri hər bir ölkənin gündəliyində bir nömrəli prioritet olmalıdır. Çünki bunlar olmadan qalan bütün məsələlər tamamilə mənasızdır», - deyə İlham Əliyev qeyd edib.
Çıxışının əhəmiyyətli bir hissəsini Azərbaycanın uzunmüddətli münaqişənin həlli, ərazi bütövlüyünün bərpası təcrübəsinə həsr edən prezident hesab deyib ki, bu təcrübə beynəlxalq ictimaiyyət üçün faydalı ola bilər. «Biz işğal olunmuş əraziləri güc vasitəsilə azad etdik və sülhə siyasi yollarla nail olduq» deyən dövlət başçısı təxminən 30 illik işğal dövründən sonra ölkənin suverenliyinin bərpa olunduğunu xatırladıb. O, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması prosesinə də toxunaraq münaqişədən sülhə keçidin nisbətən qısa müddətdə baş verdiyini söyləyib: «2023-cü ilin sentyabrında baş verən son qanlı toqquşmadan 2025-ci ilin avqustunda sülhün əldə edilməsinə qədər müddət iki ildən az çəkdi. Hesab edirəm ki, bu, normallaşmanın görünməmiş sürətidir».
Dövlət başçısı deyib ki, əldə olunmuş sülhün yalnız siyasi yox, həm də praktiki mənası var: «Biz Ermənistanla sülhü yalnız kağız üzərində əldə etməmişik. Artıq real həyatda sülhü təmin etmişik. Sərhədimizdə sakit vəziyyət hökm sürür, atəş açılmır, artıq heç bir qurban və itki yoxdur». İlham Əliyev Bakının münaqişə tərəfləri arasında xarici vasitəçilər olmadan birbaşa dialoqu dəstəklədiyini də vurğulayıb: « Biz Ermənistanla sülhə nail olduq, - biz deyərkən Azərbaycanı nəzərdə tuturam, – israr etdik ki, bunu vasitəçilərsiz təmin edək». Prezident özlərini Minsk qrupu adlandıran vasitəçilərin fəaliyyətinin heç bir nəticə vermədiyini xatırladıb.
İlham Əliyev çıxışında enerji təhlükəsizliyi məsələsinə də xüsusi diqqət çəkib. O, dünya enerji bazarındakı qeyri-sabitliyin istər istehlakçılar, istərsə də istehsalçılar üçün əlavə çağırışlar yaratdığını deyib, Azərbaycanın etibarlı enerji tədarükçüsü kimi qaldığını, üstəlik, ixrac coğrafiyasını genişləndirməyə çalışdığını söyləyib. «Keçən il - düz bir il əvvəl görüşdüyümüz zaman bizdən qaz alan ölkələrin sayı 12 idi. Bir il ərzində bu göstərici 16-ya yüksəldi», - deyə prezident bildirib. Bildirilib ki, bu gün enerji əməkdaşlığının inkişafı həm milli, həm də beynəlxalq təhlükəsizliyin vacib komponenti kimi qiymətləndirilir.
İ.Əliyev nəqliyyat əlaqələrinə, beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin artan əhəmiyyətinə də toxunub. Azərbaycanın logistika infrastrukturuna fəal sərmayələr yatırdığını xatırladan dövlət başçısı deyib: «Bu gün biz Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizləri üzrə əvəzolunmaz tərəfdaşıq».
Orta Dəhliz: Avrasiyanın strateji körpüsü
Forum çərçivəsində bir sıra panel sessiyalar da keçirilib. Qlobal və regional təhlükəsizlik, çoxtərəfli əməkdaşlıq, enerji və iqlim təhlükəsizliyi, eləcə də nəqliyyat və infrastruktur əlaqələri kimi aktual mövzular ətrafında fikir mübadilələri aparılıb.
Əsas sessiyalar arasında «Qlobal təhlükəsizlik və güc balansı: Beynəlxalq hüquqa hörmət, yeni məsələlər, yeni çağırışlar» və «Böhran şəraitində çoxtərəflilik: Qlobal əməkdaşlığa yeni baxış» kimi mövzularda təşkil olunmuş müzakirələr də olub. Bu müzakirələr Azərbaycanın dünya siyasəti, iqtisadiyyatı və dayanıqlı inkişaf üzrə təcrübə mübadiləsi, koordinasiya üçün beynəlxalq platformaya çevrildiyini ortaya qoyub. Sessiyalarda sadəcə müxtəlif baxışlar ortaya qoyulmayıb, həm də qlobal çağırışların öhdəsindən gəlinməsində dialoq və əməkdaşlığın rolunu təsdiqləyib.
Müzakirələrin əsas istiqamətlərindən biri Orta Dəhliz mövzusu olub. Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz və Avropanı birləşdirən bu layihə sabitlik, iqtisadi müstəqillik və regional əməkdaşlıq vasitəsi kimi çıxış edir. Müzakirə zamanı Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov deyib: «35 ildə ilk dəfədir ki, bölgəmizdə sülh və sabitlik bərqərar olub, sərhədlər açılıb… Orta Dəhliz Mərkəzi Asiya ilə Cənubi Qafqazı vahid siyasət çərçivəsində birləşdirən əsas istiqamətlərdən biridir».
Rumıniya Prezidentinin məsləhətçisi Ana Birçall deyib ki, «Orta Dəhliz sadəcə infrastruktur layihəsi deyil, həm də sabitlik üçün strateji vasitədir… Dəhliz üzrə illik tranzit həcmi 150% artıb, Asiyadan Avropaya daşımaların müddəti 45 gündən 20 günə düşüb».
Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırım isə bu gün Orta Dəhlizin Avropa ilə Asiya arasında təhlükəsiz və etibarlı nəqliyyat yolu olduğunu deyib. «Zəngəzur dəhlizi onun bir hissəsidir… Orta Dəhlizin inkişafı bölgədə sabitlik və təhlükəsizliyi təmin edir», - deyə o, bildirib.
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sabiq Baş katibi Rəşid Alimov vurğulayıb ki, «Mərkəzi Asiya Orta Dəhlizin əsas elementinə çevrilir və Şərqlə Qərbi, Şimalla Cənubu birləşdirən körpü rolunu oynayır… Region Avrasiyanın ən böyük bazarlarını birləşdirən etibarlı körpüyə çevrilir».
Özbəkistan Prezidentinin məsləhətçisi Əbdüləziz Kamilov isə ölkəsinin «çoxsəviyyəli tərəfdaşlıq sisteminin yaradılmasını dəstəklədiyini» söyləyib: «Bu sistem Şərqi Asiya, Yaxın Şərq və Avropa ölkələri arasında əlaqəliliyi təmin edən nəqliyyat marşrutlarını əhatə edəcək».
Qırğızıstanın sabiq Baş naziri Comart Otorbayev bildirib ki, ümumilikdə bu dəhlizin inkişafına 40 milyard dollar investisiya qoyulub və məbləğ artmaqda davam edir. Onun sözlərinə görə, Orta Dəhliz sürətli artım nümayiş etdirir – ötən ilin ilk yarısında bu marşrut üzrə konteyner daşımaları 93% artıb.
Beləliklə, bu gün Orta Dəhliz Avropa isə Asiya arasında davamlı inkişaf, regional inteqrasiya və təhlükəsiz tranzit üçün strateji alət kimi qiymətləndirilir, təşəbbüsün uğuru isə daşımaların artması, investisiyaların çoxalması, həmçinin Mərkəzi Asiya ilə Cənubi Qafqaz ölkələrinin prosesi cəlbi ilə təsdiqlənir.
Çin: sabit oyunçu
Əsas müzakirə mövzularından biri də qlobal idarəçilikdə Çinin rolu ilə bağlı olub. Panel müzakirələri göstərib ki, Pekin mövcud qlobal qeyri-sabitlik şəraitində öz ideya və yanaşmalarını təklif edərək, strateji mövqe tutur.
Mikayıl Cabbarov hesab edir ki, regionda effektiv alətlərdən istifadə etməkdəiqtisadi ticarətin genişləndirilməsi vacibdir. Sloveniyanın sabiq dövlət başçısı Borut Paxor isə bildirib ki, Çin «qlobal məsələlərin həllində fəal iştirak edir və hazırkı geosiyasi vəziyyətdən qazanan ölkələrdən biridir». Paxor Pekinin dünya nizamında radikal dəyişikliklərə can atmadığını, əksinə diqqəti öz inkişafına yönəldərək sabit, proqnozlaşdırıla bilən dövlət, beynəlxalq hüququn tərəfdarı kimi çıxış etdiyini söyləyib.
Müzakirələrdə 2019-2025-ci illərdə Çinin Avropa məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi olmuş U Xunbo da öz mövqeyini ifadə edib: «Çin özünün müasirləşməsi prosesi ilə paralel olaraq, mövcud qlobal qeyri-sabitlik, qeyri-müəyyənlik fonunda qlobal idarəetmə ilə bağlı ideya və yanaşmalarını da təqdim etməyə çalışır… Beynəlxalq hüququn aliliyi son dərəcə vacibdir… Düşünürəm ki, dünyada heç bir ölkə «cəngəllik qanunları» dövrünə qayıtmaq istəməz».
Özbəkistan Prezidenti yanında Strateji və Regionlararası Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Eldor Aripov diqqəti Çinin Mərkəzi Asiyadakı strateji roluna çəkib: «Ötən il Çin ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi rekord həddə – 106 milyard dollara çatıb. Bu, 2021-ci ilin göstəricisindən, demək olar ki, iki dəfə artıqdır… Çin regionda rolunu artırmağa davam edir». Aripovun sözlərinə görə, Pekin Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı fəal şəkildə gücləndirir və bu gün regionun ən böyük investorudur: «Ötən il regionda Çin investisiyalarının həcmi 40 milyard dollara çatıb».
Sankt-Qallen Universitetinin Çin üzrə Kompetensiyalar Mərkəzinin keçmiş direktoru, iqtisadçı Yozef Mond bu gün dünyada çoxsaylı beynəlxalq təşəbbüslərin mövcud olduğunu xatırladaraq bildirib ki, hər bir dövlət, təbii ki, əsasən öz maraqlarından çıxış edir: «Qlobal Cənub ölkələri Çini rəqib kimi görmür. Pekin burada konkret infrastruktur və iqtisadi layihələr həyata keçirir».
COP: təzyiq altında qlobal əməkdaşlıq
«COP-un qorunması uğrunda mübarizə» adlı panel sessiya da qızğın müzakirələrə səhnə olub. Səbəb iqlim gündəliyinin heç zaman olmadığı qədər aktuallıq qazandığı şəraitdə COP-un qlobal əməkdaşlıq üçün universal platforma rolunun qorunub saxlanmasının böyük əhəmiyyət daşımasıdır.
Azərbaycan Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi, COP 29-un prezidenti Muxtar Babayev bildirib ki, «münaqişələr və müharibələr fonunda dövlətlər müdafiə və təhlükəsizlik məsələlərinə getdikcə daha çox resurs yönəldir, nəticədə, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə ikinci plana keçir». Babayevin sözlərinə görə, iqlim proqramlarının həyata keçirilməsinin əsas amili maliyyələşmə olsa da, beynəlxalq iqlim platformaları çərçivəsində götürülmüş öhdəliklərə əməl edilməsi də az əhəmiyyət kəsb etmir. O bildirib ki, bu gün COP 29-un 300 milyard dollar həcmində maliyyələşmə ilə bağlı qərarı, eləcə də 1,3 trilyon dollarlıq yol xəritəsinin praktiki icrası sual altındadır. «Çünki bəzi ölkələr bu qərardan geri çəkilir», - deyə M.Babayev qeyd edib.
Mərakeşin sabiq xarici işlər naziri və COP 22-nin prezidenti Saləhəddin Mezuar isə deyib ki, «iqlim dəyişikliyi qlobal problem olduğundan, onun həlli də qlobal əməkdaşlıq tələb edir». Mezuar hesab edir ki, qərarların konsensus əsasında qəbulu legitimliyi təmin etsə də, prosesi ləngidir. O, öhdəliklərin yerinə yetirilməsinin sürətləndirilməsi üçün «istəkli ölkələr koalisiyaları»ndan istifadə olunmasını təklif edib.
Türkiyənin ətraf mühit, şəhərsalma və iqlim dəyişikliyi naziri, COP 31-in prezidenti Murad Kurum ölkəsinin iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə mühüm addımlar atdığını söyləyib. «Biz toplanmış təcrübəni COP 31-də bölüşməyə çalışacağıq. Konfransa hazırlıq çərçivəsində Avstraliya ilə birgə işlər davam etdirilir», - deyə Kurum qeyd edib.
Bolqarıstanın sabiq dövlət başçısı Petar Stoyanov isə diqqəti qlobal münaqişələrin iqlim proseslərinə təsirinə çəkib: «Biz idarəetmədə sadəlik prinsipini qorumalıyıq. Populizm bu prosesə zərər vurur. Anlamalıyıq ki, bu, milyonlarla insanın maraqlarına və inkişafına ziddir. Bu isə qlobal problemlərə, iqlim dəyişikliklərinə aparıb çıxarır. Orta gücə malik dövlətlər öz regionlarında təsirə malikdirlər. Çoxtərəflilik kontekstində onların dəstəyi vacibdir».
BMT və çoxtərəflilik çağırışları: islahatlar zərurəti
Bakı Forumunda BMT-nin rolu, onun müasir qlobal çağırışlara cavab vermək qabiliyyəti haqda da fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr göstərib ki, bir çox ekspert bu qurumun fəaliyyətinin effektivliyinin artırılması üçün orada islahatların aparılmasını vacib sayır.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Baş direktoru Tedros Adanom Qebreisus hesab edir ki, BMT müasir reallıqlara uyğunlaşmaq məcburiyyətindədir. «ÜST dünyanı daha təhlükəsiz etməyə çalışır, dövlətlər çoxtərəfliliyə sadiqlik nümayiş etdirir. Lakin qaydalar dəyişir və bu dəyişikliklər BMT-nin fəaliyyətdə də öz əksini tapmalıdır. Bəzi üsullar hələ də İkinci Dünya müharibəsi dövrünün qaydaları səviyyəsində qalır», - deyə o, bildirib.
Qebreisus ölkələri gələcək mümkün pandemiyalara hazırlığı gücləndirməyə, əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə çağırıb. O xatırladıb ki, 2025-ci ildə dünyada hərbi xərclər 2,7 trilyon dollara çatıb ki, bu da 2030-cu ilədək aclığın aradan qaldırılması üçün tələb olunan məbləğdən 30 dəfə artıqdır. Qebreisus bunun əvəzində «görünməz düşmən»ə qarşı hazırlıqlı olmağı daha vacib sayır. Söhbət COVID19 tipli pandemiyalardan gedir. Qiymətləndirmələrə görə, bu pandemiya «20 milyon insanın həyatına son qoyub ki, bu da müasir tarixdə baş vermiş istənilən müharibənin qurbanları ilə müqayisədə daha çoxdur». Eyni zamanda pandemiya qlobal iqtisadiyyata 10 trilyon dollardan artıq ziyan vurub.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırım BMT-nin müasir münaqişələrin həllində effektiv rol oynaya bilməməsinə diqqət çəkib. «BMT-nin 194 üzvü var. Lakin Təhlükəsizlik Şurası ilə bağlı ciddi tənqidlər, iradlar eşidirik. Bu təşkilat uzun illər çox vacib missiyalar yerinə yetirib. Lakin son illərdə dünyada baş verən müharibə və münaqişələrin tənzimlənməsində uğur qazana bilməyib», - deyə Yıldırım qeyd edib. Onun fikrincə, BMT-nin qlobal çağırışlara daha effektiv cavab verə bilməsi üçün mövcud problemlər aradan qaldırılmalıdır.
BMT Baş Assambleyasının sabiq rəhbəri Srcan Kərim təşkilatın bütün strukturlarının fəaliyyətinin uzlaşdırılmasını vacib sayır: «BMT-nin mövcud sistemi çoxsaylı agentlikləri, proqramları, ixtisaslaşmış qurumları və katiblikləri özündə birləşdirir. Onların hər birinin öz idarəetmə və maliyyələşmə sistemi var. Bu müxtəliflik təşkilatın güclü tərəfidir. Lakin effektiv koordinasiya olmadıqda funksiyaların təkrarlanması, səmərəsizlik və parçalanma riskləri yaranır». Kərim vacib islahatların üç əsas istiqamətini qeyd edib: sülh, təhlükəsizlik, inkişaf və insan hüquqları sahələrində strateji planlaşdırmanın inteqrasiyası; çevik və proqnozlaşdırıla bilən maliyyələşmənin təmini; kollektiv nəticələrə yönəlmiş hesabatlılıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi. Kərimin sözlərinə görə, «bu tədbirlər uğurla həyata keçirilərsə, BMT-də islahatlar mövzusu sonsuz institusional müzakirə kimi deyil, təşkilatın effektivliyinin artırılmasına yönəlmiş real addım kimi qəbul olunacaq».
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev də sülh və təhlükəsizlik məsələlərində ciddi böhranın olmasına diqqət çəkib. «Bu, birbaşa BMT Təhlükəsizlik Şurası ilə bağlıdır. Şura qlobal təhlükəsizlik məsələlərində zəiflik nümayiş etdirir», - deyə Hikmət Hacıyev bildirib.
O, Azərbaycan üçün çoxtərəfliliyin sözdə deyil, əməli fəaliyyətdə vacib olduğunu söyləyib: «Qoşulmama Hərəkatında bununla bağlı ziddiyyətli fikirlər var idi. Lakin Azərbaycanın quruma sədrliyi dövründə təşkilat müxtəlif ölkələr arasında əməkdaşlığa yol açıb. COP 29 çərçivəsində də Azərbaycanın effektiv sədrliyi sayəsində çox mühüm qərarlar qəbul edilib. Eyni zamanda Bakı Türk Dövlətləri Təşkilatında da fəal rol oynayır. Onun təşkilatın formalaşması və genişlənməsindəki əhəmiyyətli rolu ortadadır».
XIII Qlobal Bakı Forumu göstərib ki, müasir qlobal idarəetmə sözlər yox, konkret addımlar tələb edir. Enerji və nəqliyyat təhlükəsizliyindən tutmuş, iqlim təşəbbüslərinə, beynəlxalq institutlarda islahatlara qədər – yalnız dövlətlərin və təşkilatların uzlaşdırılmış addımları ilə çağırışlar imkanlara çevrilə bilər.
Bakı bir daha ideyaların kəsişmə nöqtəsinə çevrilib. Burada siyasət, iqtisadiyyat və strategiya praktik yanaşmalarla birləşir, dialoq isə sabit və təhlükəsiz dünya üçün real qərarlara yol açır.

ГЛОБАЛЬНЫЙ ДИАЛОГ БАКУ
Во Дворце «Гюлистан» 12-14 марта проходил XIII Глобальный Бакинский форум, организованный Международным центром Низами Гянджеви под патронатом Президента Азербайджана Ильхама Алиева. На несколько дней столица страны превратилась в одну из главных площадок обсуждения мировых кризисов - от геополитических конфликтов до экономических и климатических вызовов. В нем приняли участие около 400 представителей из различных стран, включая высокопоставленных политиков.
За время своего основания форум сформировался как авторитетная международная платформа для диалога между политическими лидерами, дипломатами, экспертами и представителями международных организаций. Ежегодно он собирает в Баку действующих и бывших глав государств и правительств, а также известных общественных деятелей, чтобы обсудить наиболее актуальные вопросы мировой политики.
Тема нынешнего заседания - «Преодоление разногласий в мире в переходный период». В центре дискуссий - трансформация системы международных отношений, новые геополитические вызовы, вопросы глобальной безопасности, устойчивого развития и поиска механизмов диалога в условиях растущей напряженности в мире.
Важные месседжи от Президента
Открывая форум, Ильхам Алиев обозначил ключевые темы международной повестки и поделился опытом страны в вопросах безопасности, урегулирования конфликтов, энергетики и транспортной связности.
Говоря о нынешней международной ситуации, Президент Азербайджана заметил, что вопросы безопасности сегодня приобретают ключевое значение для всех государств. «Я думаю, что теперь более очевидно, чем когда-либо прежде, что вопросы безопасности, стабильности и защищенности должны стоять на первом месте в повестке дня любой страны, потому что без этого все остальное абсолютно бессмысленно», - заявил он.
Значительная часть выступления была посвящена опыту Азербайджана в урегулировании затяжного конфликта и восстановлении территориальной целостности. По словам Президента, этот опыт может быть полезен для международного сообщества. «Мы освободили оккупированные территории силой и достигли мира политическими средствами», - констатировал Ильхам Алиев, напомнив о восстановлении суверенитета страны после почти тридцатилетнего периода оккупации.
Президент затронул и процесс нормализации отношений с Арменией, подчеркнув, что переход от конфликта к миру произошел в сравнительно короткие сроки. «Период от последнего кровопролитного столкновения в сентябре 2023 года до мира в августе 2025 года составил менее двух лет. Я думаю, что это беспрецедентная скорость нормализации», - сказал он.
По его словам, достигнутый мир имеет не только политическое, но и практическое измерение: «Мы достигли мира с Арменией не только на бумаге, но и на земле. Вдоль наших границ царит спокойствие, больше не слышно перестрелок, нет ни жертв, ни потерь». Ильхам Алиев также отметил, что Баку выступает за прямой диалог между сторонами конфликтов без участия внешних посредников. «Мы достигли мира с Арменией… настояв на том, чтобы не было никаких посредников», - указал он, добавив, что длительное посредничество Минской группы ОБСЕ не принесло практических результатов.
Отдельное внимание в выступлении было уделено вопросам энергетической безопасности. Было сказано, что нестабильность на мировых энергетических рынках создает дополнительные вызовы как для потребителей, так и для производителей. Азербайджан остается надежным поставщиком энергоресурсов и продолжает расширять географию экспорта: «Ровно год назад, когда мы встречались в последний раз, количество стран, получающих азербайджанский газ, равнялось 12. За год их число выросло до 16». Развитие энергетического сотрудничества становится важной составляющей национальной и международной безопасности.
Наряду с энергетикой глава государства упомянул и транспортную связность, растущее значение международных транспортных коридоров. «Сегодня мы являемся незаменимым партнером в отношении коридоров Восток-Запад и Север-Юг, - сказал он, напомнив, что Азербайджан активно инвестировал средства в развитие логистической инфраструктуры.
Средний коридор: стратегический мост Евразии
В рамках форума участники провели ряд панельных сессий. Форум предоставил площадку для обсуждения актуальных вопросов глобальной и региональной безопасности, многостороннего сотрудничества, энергетической и климатической безопасности, а также транспортной и инфраструктурной взаимосвязанности.
Среди них можно выделить сессии «Глобальная безопасность и баланс сил: Уважение к международному праву, новые вопросы, новые вызовы», а также «Многосторонность в кризисе: Новый взгляд на глобальное сотрудничество». Дискуссии ее участников продемонстрировали значимость Азербайджана как международной платформы для обмена опытом и координации усилий по ключевым вопросам мировой политики, экономики и устойчивого развития. Панельные сессии позволили не только объединить различные точки зрения, но и выявить роль диалога и сотрудничества в преодолении глобальных вызовов и обеспечении стабильности и безопасности на международной арене.
Одним из главных направлений дискуссий стал Средний коридор - проект, объединяющий Центральную Азию, Южный Кавказ и Европу и служащий инструментом стабильности, экономической независимости и регионального сотрудничества. Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров подчеркнул: «Впервые за 35 лет в нашем регионе достигнуты мир и стабильность, открыты границы… Средний коридор является одним из основных направлений нашей общей политики, объединяющей Центральную Азию и Южный Кавказ в единое целое».
Советник президента Румынии Ана Бирчалл указала, что «Средний коридор - это не просто инфраструктурный проект, а стратегический инструмент стабильности… объем транзита по коридору за один год увеличился на 150%, а время перевозки из Азии в Европу сократилось с 45 до 20 дней». Председатель Совета старейшин Организации тюркских государств Бинали Йылдырым добавил: «Сегодня же Средний коридор считается безопасным и надежным транспортным путем между Европой и Азией. Зангезурский коридор тоже является его частью… Развитие Среднего коридора также обеспечивает стабильность и безопасность в регионе».
Бывший генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества Рашид Алимов сделал акцент на том, что «Центральная Азия становится ключевым элементом Среднего коридора и мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом… Регион превращается в надежный мост, соединяющий крупнейшие рынки Евразии». В свою очередь советник президента Узбекистана Абдулазиз Камилов заметил: «Узбекистан выступает за создание многоуровневой системы партнерства, включающей транспортные маршруты, которые обеспечат связность между странами Восточной Азии, Ближнего Востока и Европы».
Экс-премьер Кыргызстана Джомарт Оторбаев сообщил, что в целом в развитие этого коридора уже инвестировано около $40 млрд, и инвестиции будут расти. По его словам, Средний коридор демонстрирует стремительный рост - в первой половине прошлого года контейнерный трафик по этому маршруту увеличился на 93%.
Таким образом, Средний коридор сегодня рассматривается как стратегический инструмент устойчивого развития, региональной интеграции и безопасного транзита между Европой и Азией, а успех инициатив подтверждается ростом перевозок, увеличением инвестиций и вовлечением стран Центральной Азии и Южного Кавказа.
Китай: стабильный игрок
Одной из центральных тем обсуждений стала роль Китая в глобальном управлении. Панельные дискуссии показали, что Пекин занимает стратегическую позицию, предлагая свои идеи и подходы в условиях нынешней мировой турбулентности.
Микаил Джаббаров считает, что необходимо расширение экономической торговли в регионе с использованием эффективных инструментов. Бывший президент Словении Борут Пахор сказал, что Китай «активно участвует в решении глобальных вопросов и в настоящее время является одной из стран, выигрывающих в нынешний геополитический период. Пекин не стремится к радикальным изменениям мирового порядка, а сосредоточен на собственном развитии, оставаясь стабильным и предсказуемым государством и сторонником международного права».
Свое мнение высказал и специальный представитель Китая по европейским вопросам 2019-2025 годов У Хунбо: «Одновременно с процессом собственной модернизации Китай на фоне нынешней турбулентности и неопределенности в мире стремится предложить свои идеи и подходы к глобальному управлению… Верховенство международного права - это чрезвычайно важно… Думаю, ни одна страна в мире не хочет возвращения к закону джунглей».
Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при президенте Узбекистана Элдор Арипов сделал упор на стратегической роли Китая в Центральной Азии: «В прошлом году товарооборот между Китаем и государствами Центральной Азии достиг рекордного уровня - $106 млрд, что почти вдвое больше показателя 2021 года… Роль Китая в регионе продолжает расти». По его словам, Поднебесная активно укрепляет сотрудничество со странами Центральной Азии и является крупнейшим инвестором региона: «В прошлом году объем китайских инвестиций достиг $40 млрд».
Бывший директор Центра компетенций по Китаю Университета Санкт-Галлена, экономист Йозеф Мондль отметил: «Сегодня существует множество международных инициатив, при этом государства действуют, исходя из собственных интересов. Страны Глобального Юга не рассматривают Китай как соперника, а Пекин реализует конкретные инфраструктурные и экономические проекты».
COP: глобальное сотрудничество под давлением
Живые обсуждения состоялись и на панельной сессии под названием «Борьба за сохранение COP». Ведь климатическая повестка как никогда актуальна, а сохранение роли COP как универсальной платформы для глобального сотрудничества - критически важный элемент.
Представитель Президента Азербайджана по вопросам климата и президент COP29 Мухтар Бабаев заявил, что «на фоне конфликтов и войн государства все чаще направляют ресурсы на вопросы обороны и безопасности, тогда как борьба с изменением климата отходит на второй план». Основным фактором реализации климатических программ является финансирование, однако «не менее важным остается вопрос выполнения обязательств, принятых в рамках международных климатических площадок». Бабаев указал, что практическая реализация решений COP29 о финансировании в объеме $300 млрд, а также дорожной карты на $1,3 трлн «сегодня остается под вопросом», поскольку «некоторые страны отходят от этого решения».
Бывший министр иностранных дел Марокко и президент COP22 Салахеддин Мезуар отметил, что «климатические изменения являются глобальной проблемой, а глобальные проблемы требуют глобального сотрудничества». Он считает, что принятие решений на основе консенсуса обеспечивает легитимность, но замедляет прогресс, и предложил использовать «Коалиции желающих» для ускорения практической реализации обязательств.
Министр окружающей среды, градостроительства и изменения климата Турции, президент COP31 Мурат Курум сообщил, что его страна «предприняла важные шаги в борьбе с изменением климата. Мы постараемся поделиться накопленным опытом на COP31. В рамках подготовки к конференции продолжается совместная работа с Австралией».
Бывший президент Болгарии Петар Стоянов обратил внимание на влияние глобальных конфликтов на климатические процессы: «Мы должны сохранять принцип упрощения в управлении. Популизм наносит вред этим процессам. Мы должны понимать, что это противоречит интересам и развитию миллионов людей. Это приводит к глобальным проблемам, изменению климата. Средние державы обладают влиянием в своих регионах, их поддержка важна в контексте многосторонности».
ООН и вызовы многосторонности: необходимость реформ
На Бакинском форуме особое внимание было уделено роли ООН и ее способности реагировать на современные глобальные вызовы. Панельная дискуссия показала, что многие эксперты считают необходимым проведение реформ, чтобы повысить эффективность ее работы.
Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебреисус отметил, что ООН сталкивается с необходимостью адаптации к современным реалиям: «ВОЗ работала над тем, чтобы сделать мир более безопасным. Государства привержены многосторонности. Однако правила меняются, и эти изменения должны найти отражение и в деятельности ООН. Некоторые методы работы до сих пор остаются на уровне Второй мировой войны, в рамках старых правил».
Гебреисус призвал страны усилить подготовку к будущим пандемиям и укреплять сотрудничество. Он напомнил, что военные расходы в 2025 году достигли $2,7 трлн, что в 30 раз больше суммы, необходимой для искоренения голода к 2030 году. Гебреисус привлек внимание к готовности отразить атаку со стороны «невидимого врага». Речь идет о пандемии, такой как COVID-19, которая, по оценкам, «унесла жизни 20 млн человек - больше, чем любая война в современной истории, - и лишила мировую экономику более $10 трлн».
А председатель Совета старейшин ОТГ Бинали Йылдырым указал на ограниченную эффективность ООН в разрешении современных конфликтов: «ООН насчитывает 194 члена, однако в случае с Советом Безопасности мы слышим серьезную критику и многочисленные замечания. На протяжении многих лет организация выполняла очень важные миссии. Однако в последние годы она не смогла добиться успеха в урегулировании происходящих в мире войн и конфликтов». Существующие проблемы должны быть решены, чтобы ООН могла эффективнее реагировать на глобальные вызовы.
Бывший председатель Генассамблеи ООН Срджан Керим сделал акцент на необходимости согласованной работы всех структур организации: «Система ООН объединяет множество агентств, программ, специализированных органов и секретариатов, каждый из которых имеет собственную систему управления и финансирования. Такое разнообразие является сильной стороной организации, однако без эффективной координации существует риск дублирования функций, неэффективности и фрагментации».
Он выделил три ключевых направления реформы: интеграция стратегического планирования в сферах мира, безопасности, развития и прав человека; обеспечение гибкого и предсказуемого финансирования; укрепление механизмов подотчетности, ориентированных на коллективные результаты. «При успешной реализации этих мер реформа ООН перестанет восприниматься как бесконечная институциональная дискуссия и станет реальным шагом к повышению эффективности организации», - утверждает Керим.
Помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев заявил о существовании серьезного кризиса в вопросах мира и безопасности: «Это напрямую связано с Советом Безопасности ООН. Совет также проявляет слабость в вопросе глобальной безопасности».
Помощник Президента сказал, что для Азербайджана многосторонность важна не только на словах, но и на деле: «В Движении неприсоединения мнения по этому поводу были противоречивыми. Однако в период председательства Азербайджана организация открыла путь к сотрудничеству между различными странами. На COP29 благодаря эффективному председательству Азербайджана также были приняты очень важные решения. Азербайджан играет активную роль и в Организации тюркских государств. Наша страна играет значительную роль в создании и расширении организации».
В рамках трехдневного форума были всесторонне обсуждены также темы: «Африка - сегодня и завтра», «Искусственный интеллект, управление и этика инноваций», «Глобальное сотрудничество в области жилья: Перспективы для WUF13» и «На пути к реструктуризации международной системы».
XIII Глобальный Бакинский форум показал, что мир современного глобального управления требует не слов, а конкретных действий. От энергетической и транспортной безопасности до климатических инициатив и реформ международных институтов - только согласованные шаги стран и организаций способны превращать вызовы в возможности. Баку вновь стал точкой пересечения идей, где политика, экономика и стратегия встречаются с практикой, а диалог превращается в реальные решения для стабильного и безопасного мира.