YOL AYRICINDAKI ŞƏHƏRLƏR
Bakının təcrübəsi və WUF13-də aparılan müzakirələr göstərir ki, vahid strategiya konsepsiyası olmadan uğurlu urbanizasiya mümkün deyil
Müasir şəhər artıq çoxdan sadəcə yaşayış massivləri və yol qovşaqları mərhələsini aşıb. Bu gün qlobal urbanizasiya elə kritik həddə çatıb ki, infrastrukturun ekstensiv genişlənməsi insan həyatının keyfiyyəti ilə birbaşa ziddiyyət təşkil etməyə başlayır. Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumu WUF13 qlobal iqlim dialoqunun (COP29-da başlanmış) məntiqi davamı sayıla bilər. Bu, açıq şəkildə göstərib ki, dünyanın meqapolisləri həm gizli, həm də açıq xarakterli kompleks təhlükə qarşısındadır. Demək, idarəetmədə radikal paradiqma dəyişikliyi tələb olunur.
Forumun açılışında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, bu gün Bakı sadəcə dünyanın əsas urbanistik platformasına ev sahibliyi etmir, həm də praktik olaraq tarixi irsin qorunaraq müasir və ekoloji dayanıqlı infrastrukturla harmonik şəkildə birləşdirildiyi şəhər modelini nümayiş etdirir. Dövlət başçısı xatırladıb ki, Azərbaycanın paytaxtı son onilliklərdə böyük ekoloji transformasiya yolu keçib. Bu genişmiqyaslı işlərin rəmzi sənaye zonası olan “Qara şəhər”in müasir və ekoloji təmiz “Ağ şəhər”ə çevrilməsi, həmçinin Bakının “ağ ciyəri” sayılan Dənizkənarı Bulvarın dəfələrlə genişləndirilməsidir.
Prezident xüsusilə qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan “Yeni şəhər gündəliyi” prinsiplərini ümumölkə səviyyəsində tətbiq edərək, miqyasına görə misilsiz olan “Böyük Qayıdış” proqramını həyata keçirir. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda azad edilmiş ərazilərdə ölkə yalnız öz maliyyə və texniki resursları hesabına tammiqyaslı post-münaqişə bərpası aparır. Burada “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyaları əsasında on minlərlə geri qayıdan vətəndaş üçün sıfırdan inklüziv, təhlükəsiz və rəqəmsal yaşayış mühiti yaradılır. Azərbaycanın bu unikal təcrübəsi göstərir ki, müasir şəhərsalma xaotik məkan genişlənməsinə deyil, karbon neytrallığı, alternativ enerji və insan üçün maksimum komfort prinsiplərinə əsaslanmalıdır.
Beləliklə, sakinlərin psixoloji tükənməsindən tutmuş qlobal peşəkar kadr çatışmazlığına qədər müxtəlif çağırışlar memarları və siyasətçiləri həyat məkanının layihələndirilməsində tamamilə yeni yanaşmalar axtarmağa məcbur edir.
Urbanizasiyanın uğuru
Dövlət başçısının insan rifahının prioritetliyi və tarixi ekoloji səhvlərin düzəldilməsi ilə bağlı müəyyən etdiyi istiqamət forumun ekspert müzakirələrində də ətraflı şəkildə öz əksini tapıb. Belə ki, yeni dövrün ən narahatedici tendensiyalarından biri şəhər əhalisinin mental yüklənməsinin artmasıdır. ADA Universitetinin dosenti Anar Vəliyev və Azərbaycan Memarlar İttifaqının üzvü, “Cazibə memarlığı” urbanistik metodologiyasının müəllifi Nani Cgenti qeyd ediblər ki, müasir şəhər mühiti daimi psixoloji təzyiq mənbəyinə çevrilib. Əgər yeni yaşayış məhəllələri salınarkən Prezident İlham Əliyev tərəfindən vurğulanan harmonik inkişaf prinsipləri nəzərə alınmırsa, həyat sürəti və informasiya axınının kəskin artması insanın sinir sistemini həddindən artıq yükləyir. Halbuki bu sistem təkamül baxımından belə yüklənmələrə uyğunlaşmayıb.
Postpandemiya dövründə aydın olub ki, düzgün olmayan memarlıq həlləri və aqressiv tikinti sıxlığı depressiya, stres və təşviş hallarının artmasına birbaşa təsir göstərir. Şəhər mühiti artıq qoruyucu məkan kimi deyil, mental təzyiq mənbəyi kimi qavranılmağa başlayır və bu, şəhərsalma planlaşdırmasında psixoloji rifah amilinin əsas prioritetlərdən birinə çevrilməsini zəruri edir.
Bu problem xüsusilə ən həssas qruplardan — uşaqlar və gənclərdən söhbət getdikdə daha kəskin xarakter alır. “UN-Habitat”ın icraçı direktoru Anaklaudiya Rossbax gənc nəslin əl-qolunu bağlayan dərin mənzil əlçatanlığı böhranına diqqət çəkir. Əmlakı nə almaq, nə də kirayələmək imkanı olan gənclər təhsil almaq, karyeraya başlamaq və gələcək qurmaq üçün əsas bazanı itirirlər.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova qeyd edir ki, “ev” anlayışı yalnız dörd divarla məhdudlaşmamalıdır, çünki yaxşı yaşayış uşağa yönəlmiş olmalıdır. Uşağın harmonik inkişafı üçün şəhər oyun, sosiallaşma və qayğı üçün əlçatan zonaları olan sağlam sosial ekosistem təklif etməlidir. Uşaq və gənclərin ehtiyaclarının şəhərlərin baş planlarına inteqrasiya olunmaması dayanıqlı cəmiyyət qurulmasını mümkünsüz edir.
Şəhərsalma, əlillik, şəhər suyu
Paralel olaraq urbanistlər inklüzivlik və ekologiya kimi çağırışlarla üzləşirlər. Dünya üzrə 250 mindən çox bələdiyyəni birləşdirən qlobal təşkilat olan “Birləşmiş Şəhərlər və Yerli Hakimiyyətlər”in (UCLG) əlçatanlıq siyasəti üzrə beynəlxalq spikeri və eksperti Federiko Batista Puatye qeyd edir ki, BMT-nin Əlillərin Hüquqları Konvensiyasının prinsipləri hələ də bir çox bələdiyyə səviyyəsində çətinliklə tətbiq olunur, əlilliyi olan şəxslərin təşkilatları isə şəhərsalma qərarlarının qəbuluna hələ də zəif cəlb edilir və bu vəziyyət Azərbaycanda da müşahidə olunur.
Eyni zamanda “UN-Habitat”ın Braziliya ofisinin rəhbəri Reyn Ferretti və ekoloji ekspert Amin Məmmədov iqlim təhlükələri və su resurslarının nəzərə alınmaması ilə bağlı ciddi xəbərdarlıq edirlər. Tarixən memarların çayları “gizlətmək” və ya betonla örtmək cəhdləri bu gün fəlakətli daşqınlara səbəb olur. Yeni urbanistika su mərkəzli olmalı, suyu planlaşdırmanın əsas sütunu və baza elementi kimi qəbul etməlidir.
20 dəqiqəlik şəhər
Bütün bu baş verənlər fonunda Azərbaycan paytaxt Bakının nəqliyyat və ekoloji strukturunun transformasiyası istiqamətində praktik addımlar atır. Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyevin sözlərinə görə, Bakı tədricən “20 dəqiqəlik şəhər” konsepsiyasına doğru irəliləyir. Bu urbanistik modelin mahiyyəti meqapolisdə sərt mərkəzləşmənin aradan qaldırılmasıdır. Belə ki, şəhərin kənarlarında yaşayan insanlar iş, keyfiyyətli təhsil, səhiyyə xidmətləri və ya asudə vaxt üçün hər gün mərkəzə uzun məsafələr qət etməyə məcbur olmamalıdırlar. İdeal “20 dəqiqəlik şəhər”də hər bir rayon özünü təmin edən klasterə çevrilir və insanın əsas ehtiyacları qısa piyada, velosiped və ya ictimai nəqliyyat məsafəsində qarşılanır.
Bu konsepsiya çərçivəsində avtomobil və taksi ilə edilən səfərlərin payını artıq 40%-ə qədər azaltmaq mümkün olub. Onilliyin sonunadək bu göstəricinin 30%-ə endirilməsi planlaşdırılır. Buna 3 min avtobuslu geniş nəqliyyat parkının yaradılması və şəffaf “brutto-müqavilə” sistemi vasitəsilə özəl investisiyaların cəlbi də töhfə verir. Bu yanaşma eyni zamanda yol qəzalarında ölüm hallarının azalmasına səbəb olub. Yol ölümlərinin 100 min nəfərə düşən 9-dan 7-yə enməsi birbaşa olaraq kompleks infrastruktur dəyişikliklərinin nəticəsidir: kəsişmələrin optimallaşdırılması, sürət rejimlərinin dəyişdirilməsi və qorunan piyada zonalarının yaradılması.
Digər tərəfdən Bakıda köhnə avtomobillərin utilizasiyası proqramı da uğurla həyata keçirilir. “Təmiz şəhər” ASC-nin rəhbəri Etibar Abbasov artıq yararsız 26 min avtomobilin emal olunduğunu bildirir. Üstəlik, proses güzəştli sertifikat sistemi ilə stimullaşdırılır.
Bu genişmiqyaslı transformasiyaların qarşısında duran əsas maneə kadr xarakterli problemlərdir. Beynəlxalq Şəhər və Regional Planlaşdırıcılar Cəmiyyətinin nümayəndəsi Frank D’Ont qeyd edir ki, dünyada şəhər planlaşdırması üzrə ciddi kadr çatışmazlığı var. Qlobal əmək bazarında urbanistlərin dəqiq statistikası belə, mövcud deyil və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi üçün tələb olunan bilik və təcrübələrə şəhərsalma sektorunda çalışan milyonlarla işçinin yalnız kiçik bir hissəsi malikdir.
Bu kadr çatışmazlığı aradan qaldırılmadan və gənclərin təlimi üçün beynəlxalq tərəfdaşlıqlar qurulmadan istənilən iddialı strategiya kağız üzərində qala bilər. Gələcəyin komfortlu şəhəri sadəcə effektiv iqtisadi mexanizm deyil, insan mərkəzli, balanslı, inklüziv və təhlükəsiz ekosistemdir.
Bakının təcrübəsi və WUF13-də aparılan müzakirələr göstərir ki, psixoloji, ekoloji və sosial amillər vahid strategiyada birləşdirilmədən uğurlu urbanizasiya mümkün deyil. Şəhərlər xaotik tikinti təcrübəsindən və təbiətin kortəbii şəkildə məğlub olunmasından imtina edərək, su yönümlü planlaşdırmaya, ictimai nəqliyyatın inkişafına və bütün nəsillər üçün əlçatan mühitin yaradılmasına keçməlidirlər. Bu yeni şəhər gündəliyinin həyata keçirilməsinin açarı isə urbanistikada kadr böhranının aradan qaldırılması və dövlət, biznes və vətəndaş cəmiyyətinin birgə səyləri ilə insan psixikasını yükləməyən, əksinə onun inkişafına şərait yaradan məkanların yaradılması olacaq.

Опыт Баку и дискуссии на WUF13 доказывают, что успешная урбанизация невозможна без концепции единой стратегии
Современный город давно перерос статус простого скопления жилых массивов и дорожных развязок. Сегодня глобальная урбанизация подошла к той критической черте, за которой экстенсивный рост инфраструктуры начинает вступать в прямое противоречие с качеством человеческой жизни. Прошедший в Баку Всемирный урбанистический форум WUF13 стал логическим продолжением глобального климатического диалога, начатого на COP29, и наглядно продемонстрировал: мегаполисы планеты столкнулись с целым комплексом скрытых и явных угроз, требующих радикальной смены парадигмы управления.
Выступая на открытии форума, Президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул, что сегодня Баку не просто принимает главную урбанистическую платформу планеты, но и на практике демонстрирует модель города, где бережно сохраняемое историческое наследие гармонично сочетается с ультрасовременной, экологически устойчивой инфраструктурой. Глава государства напомнил, что сама азербайджанская столица за последние десятилетия прошла колоссальный путь экологической трансформации. Символом этой масштабной работы стали превращение прежнего индустриального «Черного города» в современный, экологически чистый район «Белый город», а также многократное расширение Бакинского бульвара, ставшего легкими мегаполиса.
Президент особо выделил, что сегодня Азербайджан выводит принципы «Новой городской повестки» на общенациональный уровень, реализуя беспрецедентную по масштабам программу «Великого возвращения». На освобожденных территориях Карабаха и Восточного Зангезура страна исключительно за счет собственных финансовых и технических ресурсов осуществляет тотальное постконфликтное восстановление. Здесь с нуля, на основе передовых концепций «умного города» и «умного села», создается инклюзивная, безопасная и цифровая среда обитания для десятков тысяч возвращающихся граждан. Этот уникальный опыт Азербайджана доказывает: современное градостроительство должно базироваться не на хаотичном освоении пространств, а на принципах углеродной нейтральности, альтернативной энергии и абсолютного комфорта для человека. Таким образом, от психологического выгорания жителей до глобального дефицита профессиональных кадров - повестка дня заставляет архитекторов и политиков искать принципиально новые подходы к проектированию жизненного пространства.
Успех урбанизации
Вектор, заданный главой государства относительно приоритета человеческого благополучия и исправления исторических экологических ошибок, детально прослеживался в экспертных дискуссиях форума. Так, одной из самых тревожных тенденций нового времени стала ментальная перегрузка городского населения. Доцент Университета ADA Анар Велиев и член Союза архитекторов Азербайджана, автор урбанистической методологии «Архитектура притяжения» Нани Жгенти обращают внимание на то, что современная городская среда превратилась в источник постоянного психологического прессинга. Если при возведении новых кварталов игнорируются озвученные Президентом принципы гармоничного развития, скорость жизни и лавинообразный информационный поток начинают перегружать нервную систему, которая эволюционно не была приспособлена к подобным нагрузкам. В постпандемийный период стало очевидно, что неудачные архитектурные решения и агрессивная застройка напрямую провоцируют рост депрессий, стресса и тревожных состояний.
Городская среда начинает восприниматься не как защищающее пространство, а как источник ментальной агрессии, что заставляет выдвигать фактор психологического благополучия на первый план при проектировании районов.
Эта проблема приобретает особую остроту, когда речь заходит о наиболее уязвимых группах - детях и молодежи. Исполнительный директор UN-Habitat Анаклаудия Россбах указывает на глубокий кризис доступности жилья, который буквально связывает руки молодому поколению. Не имея возможности купить или арендовать недвижимость, молодые люди теряют базу для получения образования, карьерного старта и построения будущего. При этом, как отмечает председатель Госкомитета Азербайджана по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, само понятие дома должно быть значительно шире четырех стен, поскольку хорошее жилье должно быть ориентировано на ребенка.   Для его гармоничного развития город обязан предлагать здоровую социальную экосистему с доступными зонами для игр, социализации и ухода. Без интеграции потребностей детей и молодежи в генеральные планы городов невозможно построить жизнеспособное общество.
Урбанистика, инвалидность, городская вода
Параллельно урбанисты сталкиваются с вызовами инклюзивности и экологии, где тоже требуется междисциплинарный подход. Федерико Батиста Пуатье - международный спикер и эксперт по политике доступности от глобальной организации «Объединенные города и местные власти», которая объединяет более 250 тыс. муниципалитетов по всему миру, подчеркивает, что принципы Конвенции ООН о правах инвалидов до сих пор с трудом приживаются на уровне конкретных муниципалитетов, а организации лиц с инвалидностью все еще слабо вовлечены в принятие градостроительных решений, что наблюдается и в Азербайджане.  В то же время руководитель бразильского офиса UN-Habitat Рэйн Ферретти и экологический эксперт Амин Мамедов бьют тревогу по поводу климатических угроз и игнорирования водных ресурсов. Историческая ошибка архитекторов, стремившихся «спрятать» или «закатать» реки в бетон, сегодня оборачивается катастрофическими наводнениями. Новая урбанистика обязана быть водоцентричной, рассматривая воду как главный столп и базовый элемент планирования.
Город в 20 минут
На этом фоне Азербайджан демонстрирует практические шаги по трансформации транспортного и экологического каркасов своей столицы. По словам министра цифрового развития и транспорта Рашада Набиева, Баку планомерно идет к концепции «двадцатиминутного города». Суть этой урбанистической модели заключается в том, чтобы избавить мегаполис от жесткой централизации, когда ради работы, качественного образования, медицинских услуг или досуга жителям окраин приходится ежедневно совершать многокилометровые марш-броски в исторический или деловой центр. В идеальном «двадцатиминутном городе» каждый район превращается в самодостаточный кластер, где любые базовые потребности человека удовлетворяются в пределах короткой пешей, велосипедной или автобусной доступности. В рамках этой концепции долю поездок на автомобилях и такси уже удалось снизить до 40%, а к концу десятилетия планируется зафиксировать ее на уровне 30%. Этому способствуют масштабное расширение автобусного парка до 3 тыс. единиц и привлечение частных инвестиций через прозрачную систему брутто-контрактов, что одновременно позволило снизить дорожную смертность. Снижение смертности на дорогах с 9 до 7 случаев на 100 тыс. жителей - прямой результат комплексных инфраструктурных изменений: оптимизации перекрестков, изменения скоростных режимов и создания защищенных пешеходных зон.
С другой стороны, в Баку успешно реализуется программа утилизации старых автомобилей - глава ОАО Təmiz şəhər Этибар Аббасов сообщил о переработке более 26 000   непригодных машин, что стимулируется системой льготных сертификатов.
Главное препятствие на пути к этим масштабным преобразованиям носит кадровый характер. Представитель Международного общества городских и региональных планировщиков Франк Д'Ондт констатирует острый мировой дефицит квалифицированных специалистов по городскому планированию. На глобальном рынке отсутствует даже точная статистика урбанистов, а из миллионов работников градостроительного сектора лишь малая часть обладает компетенциями для реализации Целей устойчивого развития. Без ликвидации этого кадрового голода и выстраивания международных партнерств для обучения молодежи любые амбициозные стратегии рискуют остаться на бумаге.
Комфортный город будущего - это не просто эффективный экономический механизм, а сбалансированная, инклюзивная и безопасная экосистема, ориентированная на человека. Опыт Баку и дискуссии на WUF13 наглядно показывают, что успешная урбанизация невозможна без интеграции психологических, экологических и социальных аспектов в единую стратегию. Городам необходимо срочно отказаться от практики хаотичной застройки и бездумного покорения природы в пользу водоориентированного планирования, развития общественного транспорта и создания доступной среды для всех поколений. Ключом к успешной реализации этой «Новой городской повестки»  станут преодоление кадрового кризиса в урбанистике и объединение усилий государства, бизнеса и гражданского общества ради создания пространств, которые не перегружают психику, а помогают человеку развиваться.