XƏZƏRİN APARICI TRENDLƏRİ
Azərbaycan Ələt limanının gücünü artırır və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində konteyner donanması qurur
Xəzər dənizinin əsas nəqliyyat qovşağı olan Bakı şəhəri Mərkəzi Asiya (MA) ölkələri, Türkiyə, Çin və Avropa dövlətləri ilə logistik əməkdaşlığı gücləndirir. Üstəlik, Ukraynada müharibənin beşinci ili və Fars körfəzindəki indiki münaqişə fonunda Orta Dəhliz çərçivəsində ölkəmizin liman potensialının və güclü yük donanmasının əhəmiyyəti hər il artır.
Ələt limanının infrastrukturunun inkişafı ilə yanaşı, ölkə ardıcıl olaraq donanmasını artırır, konteynerlərin aşırılması üçün bərələr və digər gəmiləri fəal şəkildə satın alır. Bu sifarişlər həm BƏƏ və Qazaxıstan üçün də gəmilərin inşa edildiyi Bakı Gəmiqayırma Zavodunda (BGZ), həm də Türkmənistanda Balkan gəmiqayırma zavodunda yerləşdirilir. Bu ölkədən bu yaxınlarda Ələt limanına yeni konteyner gəmisi olan “Gadamly” gəlib.
Böhran artımı
Artıq 8-ci ildir ki, multimodal quru-dəniz dəhlizi – trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM) olduqca uğurla istismar olunur. Paralel olaraq coğrafi istiqamətdə Azərbaycan-Türkmənistan yolu Lapis Lazuli inkişaf edir, həmçinin Bakı və Aşqabad Tbilisi və Buxarestlə birlikdə perspektivli Qara dəniz-Xəzər dənizi marşrutunda iştirak edir.
Bütün bu təşəbbüslər Ukrayna ətrafında geosiyasi böhranın başlanması ilə Avropa İttifaqı ölkələri üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edib. Sanksiya qarşıdurması nəticəsində “Şimal” dəhlizi (trans-Sibir dəmir yolu xətti və Baykal-Amur magistral xətti) vasitəsilə beynəlxalq dəmir yolu daşımaları son dörd ildə minimum səviyyəyə düşüb və Avrasiyanın tranzit və logistika xəritələrini kökündən dəyişdirib. Yaxın Şərqdəki bitməmiş münaqişə – Hörmüz boğazının bağlanması, eləcə də Qırmızı dənizdə – Bab-əl-Məndəb boğazında və Süveyş kanalı bölgəsində gəmiçiliyə vaxtaşırı təhdidlər üzündən vəziyyət daha da mürəkkəbləşib. Bütün bunlar Çindən Avropaya və əks-istiqamətdə Aİ-dən və Türkiyədən Mərkəzi Asiya ölkələrinə yük daşınması üçün ən qısa, sürətli və təhlükəsiz hesab edilən multimodal quru-dəniz istiqamətlərinin əhəmiyyətini daha da artırır.
Çindən köhnə dünyaya konteyner yük daşınmasının artan həcmi nəzərə alınmaqla, Orta Dəhliz Çin üçün də getdikcə daha vacib marşruta çevrilir. Bu proseslərin optimallaşdırılması üçün Xəzər bölgəsi ölkələrinin liman və dəmir yolu infrastrukturları inkişaf etdirilir, transsərhəd və gömrük prosedurları sadələşdirilir, elektron qaimələrin, rəqəmsal “vahid pəncərə”nin və s. tətbiqi hesabına tranzit sürətləndirilir. Bu və digər addımlar sayəsində son 4 ildə çatdırılma müddətləri 58-60 gündən 15 günə qısalıb, yüklərin həcmi isə yeddi dəfədən çox artaraq 2025-ci ildə 600 min tondan 4,5 milyon tona çatıb.
Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədovun sözlərinə görə, 2025-ci ildə Orta Dəhliz boyunca ümumi tranzit həcmi təxminən 5 milyon ton təşkil edib və bu da illik müqayisədə 11%-lik artım deməkdir. Bu rəqəm marşrutun Xəzər hissəsinə düşən yükü birbaşa artırır.
“Azərbaycan 6 ildə tranzit daşımalarını 2,5 dəfə artırıb”, – Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Cavid Qurbanov mayda Astanada keçirilən Avropa-Qafqaz-Asiya marşrutunun hökumətlərarası komissiyanın XVIII iclasında bildirib. Onun sözlərinə görə, 2025-ci ildə Azərbaycan ərazisindən tranzit daşımaların ümumi həcmi 14,3 milyon tona çatıb və bu da 2019-cu ilin göstəricisini 2,5 dəfə üstələyir: “Üstəlik, bu həcmlərin təxminən 4,7 milyon tonu Orta Dəhliz üzrə daşınıb ki, bu da onun regional əlaqəliliyin təmin edilməsində artan rolunu təsdiqləyir”. Nazir müavini, həmçinin qeyd edib ki, 2025-ci ildə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı vasitəsilə konteyner daşımalarının həcmi 40% artaraq rekord 107 min TEU-ya (standart 20 funtluq konteyner) çatıb.
“Darboğaz” effekti
Dünya Bankının proqnozlarına görə, Orta Dəhliz üzrə yük axını 2030-cu ilə qədər 10-11 milyon tona çata bilər. Bu, Azərbaycanı və onun TBNM üzrə tərəfdaşlarını marşrutun nəqliyyat-logistika infrastrukturunu ardıcıl olaraq genişləndirməyə stimullaşdırır. Yük axınının fors-major artımı zamanı hələ də həddindən artıq yüklənmə problemi ilə üzləşən limanların aşırma qabiliyyətini genişləndirmək xüsusilə vacibdir. Aktau və Ələt limanlarında, eləcə də Gürcüstanın dəniz limanlarında tez-tez yüksək sıxlıq və “darboğaz” effekti müşahidə olunur ki, bu da yük aşırılmasının emal həcmlərinin sürətli artırılmasına mane olur. Bu mənfi vəziyyət 2022-ci ilin yayında müşahidə edilib və 2026-cı ilin aprelində təkrarlanıb. Fars körfəzində müharibə səbəbindən Bakı limanında 1500 yük maşınından ibarət uzun bir növbə yaranıb. Onlar Türkiyədən Mərkəzi Asiya istiqamətində İrandan yan keçərək Gürcüstan və Azərbaycandan tranzitlə hərəkət edirdilər.
Multimodal konteyner daşımalarının artırılması üçün Bakı və Astana “dar yerlər”in sinxron şəkildə aradan qaldırılması və TBNM-in 2022-2027-ci illər üçün inkişafı üzrə yol xəritəsini həyata keçirir. Bunun üçün layihə iştirakçılarına liman infrastrukturunun inkişafına və əlavə gəmilərin alınmasına yüz milyonlarla dollar yatırmaq lazımdır. Ölkəmiz, xüsusən 2030-cu ilə qədər Bakı limanının inkişafının ikinci mərhələsi çərçivəsində onun ötürücülük qabiliyyətini 25 milyon ton yükə və 500 min TEU-ya qədər artırmağı planlaşdırır. Hazırda 150 min TEU olan Bakı limanının konteyner terminalının tutumu yaxın 2 il ərzində 260 min TEU-ya çatdırılacaq. Liman ərazisində illik aşırma gücü 2,5 milyon ton olan gübrə terminalının tikintisi başa çatdırılır, həmçinin liman rayonunda taxıl terminalı və TIR-parkın tikintisi layihəsi hazırlanıb. Bundan başqa, liman öz körpülərinin və konteyner meydançalarının təməllərini möhkəmləndirir ki, bu da yüklərin təhlükəsiz saxlanılmasını təmin edəcək və daha böyük yük daşımalarını idarə etməyə imkan verəcək. Konteyner donanması genişləndirilir və yığım meydançasının buraxılış qabiliyyətini artırmaq üçün hazırlıq işlərinə başlanılıb ki, bu da “dəmir yolu-yük maşını” əlaqəsinin səmərəliliyini artıracaq, yüklərin daşınmasında tıxacları və gecikmələri azaldacaq.
Bu mənada mühüm addım isə Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanının indiyədək istifadə olunmayan 7-ci körpü limanının istismara verilməsi, həmçinin yük qaldırma gücü 125 ton olan yeni nəsil kran ilə körpünün texniki potensialının gücləndirilməsidir. Güclü kranın tətbiqi əlavə xərclər tələb etmədən limanın mövcud infrastruktur imkanlarını işə salacaq, limanın ötürücülük qabiliyyəti və əməliyyat imkanları genişlənəcək.Yeni kran müasir ekoloji tələblərə uyğun layihələndirildiyindən və elektrik enerjisi ilə işlədiyindən, bu, karbon izini azaldacaq və enerji səmərəliliyini artıracaq, limanın “yaşıl liman” konsepsiyasına mühüm töhfə verəcək.
Xəzərdə kooperasiya
Diqqətəlayiq haldır ki, limanların ötürücülük qabiliyyətinin genişləndirilməsi ilə paralel olaraq “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanması ilə yük aşırılması artır. Keçən il ASCO, təxminən, 1,324 milyon ton yük daşıyıb: 45% çox. Bərə ilə konteyner aşırılmasını isə 203% artıraraq 22 030 TEU-ya çatdırıb.
Göründüyü kimi, konteyner daşımaları uzun illər əsas istiqamət olaraq qalacaq və bu hal Xəzər hövzəsi ətrafındakı dövlətləri və onların beynəlxalq tərəfdaşlarını donanmanın bu seqmentinə investisiya yatırmağa stimullaşdırır. Xəzərdə ən böyük quru yük daşıyıcısı olan ASCO-nun balansında hazırda, təxminən, 60 müxtəlif təyinatlı gəmi var.
Bakı Gəmiqayırma Zavodu (BGZ) isə ASCO-nun donanmasının tonnajını uğurla artırır. Onun sifarişləri ilə 12 il ərzində gəmi tərsanəsində müxtəlif tipli 14 gəmi inşa edilib. Bu günə BGZ-nin ümumilikdə 17 gəminin tikintisi üçün müqavilələri var.
Cari ildə yerli gəmiqayırma zavodu Xəzər bölgəsi ölkələrindən və hətta uzaq xaricdən sifarişlər alıb. Martda BGZ-də tutumu 780 TEU olan iki konteyner gəmisinin tikintisinin başlanması mərasimi keçirilib. Bununla bağlı işlər BƏƏ-dən olan şirkətlər qrupu ilə bağlanan müqavilə çərçivəsində həyata keçirilir. Mayın əvvəlində isə BGZ ilə Qazaxıstanın “KTZ Express Shipping” şirkəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədə əsasən, Bakı gəmi tərsanəsində iki quru yük-konteyner gəmisinin tikintisinə sifariş olunub.
Zamanla BGZ-nin regional sifariş portfeli genişlənə bilər. Keçən ilin avqustunda Özbəkistan nəqliyyat naziri İlxom Maxkamov ölkəsinin Xəzər dənizində öz bərələri ilə fəaliyyət göstərməyi planlaşdırdığını qeyd edərək, Azərbaycan və Türkmənistanın gəmiqayırma zavodlarına sifariş yerləşdirmək planlarını açıqlayıb. Mediada yayılan məlumatlara görə, bu layihənin maliyyələşdirmə həcmi 150 milyon dollar olaraq qiymətləndirilir.
TBNM üzrə yük daşımalarına tələbin artması fonunda Xəzər bölgəsi ölkələri gəmiqayırma üzrə kooperasiyanı genişləndirir. Bu baxımdan mühüm addım mayın 12-də Ələt limanına yük tutumu 6100 ton olan, 240 TEU daşıma qabiliyyətinə malik “Gadamly” quru yük gəmisinin gəlməsi olub. Bu gəmi “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sifarişi ilə Türkmənistanda inşa edilib və Cənubi Koreyanın “Koryo Shipbuilding Industry Technology” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Türkmənistan gəmi tərsanəsində tam inşa edilmiş ilk quru yük gəmisi olub.
“Gadamly” gəmisi Bakı və Türkmənbaşı limanları arasında konteyner daşımaları üçün istifadə olunacaq və bu, təkcə gəmiçilik xətlərinə yeni bir əlavə deyil, həm də bütövlükdə Orta Dəhlizin inkişafına əhəmiyyətli töhfədir”, - ADY-nin sədr müavini Arif Ağayev gəminin rəsmi qarşılanma mərasimində bəyan edib. O, həmçinin əlavə edib ki, Bakı və Türkmənbaşı limanları arasında müntəzəm konteyner daşımaları üçün ikinci quru yük gəmisinin tikintisi davam edir: onun suya buraxılması təxminən 2026-cı ilin payızının sonuna planlaşdırılır.
Bakıdakı mərasimdə Türkmənistanın Azərbaycandakı səfiri Qurbanməmmet Elyasov “Gadamly”nin ilk reysini Aşqabad və Bakı arasında artan nəqliyyat-logistika əməkdaşlığının göstəricisi adlandırıb. Xatırladaq ki, Bakı və Aşqabad Orta Dəhliz üzrə qeyri-neft yüklərinin aşırılması sahəsində də çox fəal əməkdaşlıq edir: o cümlədən Lapis Lazuli və CASCA+ kimi nəqliyyat marşrutları çərçivəsində. Yük aşırılmasının şaxələndirilməsi məqsədilə TBNM trafikinin bir hissəsini Türkmənistana yönləndirmək qərarı qəbul edilib. 2023-cü ilin əvvəlindən Türkmənbaşı-Bakı-Türkmənbaşı marşrutu üzrə dəniz fider konteyner daşımalarına başlanılıb.
Son illərdə Azərbaycan-Türkmənistan tərəfdaşlığı logistika sahəsində yük daşımalarının rəqəmsallaşdırılması layihələrini əhatə edib. Bundan əlavə, transsərhəd və gömrük prosedurları sadələşdirilir, dəniz və dəmir yolu xidmətləri üçün tariflər aşağı salınırdı ki, bu da multimodal yük daşımalarının, o cümlədən tranzit konteyner aşırılmasının artmasına kömək edib. Bu məqsədlərə Bakı və Aşqabadın BMT-nin elektron qaimə haqqında protokoluna qoşulması da xidmət edir. Bundan əlavə, bu il aprelin 1-də Bakı limanında yük trafikinin artırılması, gəmilərin giriş qrafiklərinin koordinasiyası və Bakı ilə Türkmənbaşı limanları arasında multimodal daşımaların inkişafı məsələsi üzrə Türkmənistan və Azərbaycanın müvafiq qurumları arasında danışıqlar aparılıb.
Bir sözlə, Xəzər dənizi hövzəsindəki dövlətlərin birgə addımları regionun nəqliyyat-logistika infrastrukturunun inkişafına töhfə verərək, eyni zamanda hər bir ölkənin iqtisadi yüksəlişinə yardım göstərir. Tərəflərin qarşılıqlı marağı yeni perspektiv layihələrin həyata keçirilməsini stimullaşdırır, regionu dünya nəqliyyat arxitekturasına daha da çox cəlb edir.

LEADING TRENDS IN THE CASPIAN
Azerbaijan expands the capacity of Alat port and builds a container fleet in cooperation with Central Asian countries
As a key transport hub on the Caspian Sea, Baku is strengthening its logistical cooperation with Central Asian countries, Türkiye, China, and European states. The significance of Azerbaijan’s port potential and powerful cargo fleet within the Middle Corridor increases annually, especially against the backdrop of the fifth year of war in Ukraine and the current conflict in the Persian Gulf.
Alongside the development of infrastructure at Alat port, the country is consistently expanding its fleet, actively purchasing ferries and other container-handling vessels. These orders are placed both at the Baku Shipbuilding Plant (BSP), which also builds ships for the UAE and Kazakhstan, and at the Balkan shipyard in Turkmenistan, from where the new container vessel Gadamly recently arrived at Alat port.
Crisis-driven growth
For eight years now, the combined land-sea corridor—the Trans-Caspian International Transport Route (TCITR)—has been operating successfully. Meanwhile, geographically, the Azerbaijani-Turkmen Lapis Lazuli route is developing in parallel, and Baku and Ashgabat, alongside Tbilisi and Bucharest, are participating in the promising Black Sea–Caspian Sea route.
These initiatives have gained special importance for European Union countries since the onset of the geopolitical crisis surrounding Ukraine. Due to sanctions and counter-sanctions, international rail traffic via the Northern Corridor (Trans-Siberian Railway and BAM) has decreased sharply over the past four years, significantly reshaping Eurasia’s transit and logistics routes. The situation has been further complicated by the unresolved conflict in the Middle East—including the closure of the Strait of Hormuz and periodic threats to shipping in the Red Sea, Bab-el-Mandeb Strait, and Suez Canal region. All this further emphasises the importance of combined land-sea routes, recognised as the shortest, fastest, and safest channels for transporting goods from China to Europe and in reverse from the EU and Türkiye to Central Asia.
The Middle Corridor is becoming increasingly important for China as container freight volumes from there to the Old World region grow. To optimise these processes, port and rail infrastructure in Caspian countries is being developed, cross-border and customs procedures simplified, and transit accelerated through electronic waybills, digital “single window” systems, and more. Thanks to these measures and others, delivery times over the last four years have shortened from 58–60 days to 15 days, while freight volumes have increased more than sevenfold—from 600,000 to 4.5 million tonnes in 2025.
According to Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov, total transit volume along the Middle Corridor reached approximately 5 million tonnes in 2025, up 11% year-on-year—a figure that directly increases pressure on the Caspian segment of the route.
“Azerbaijan has increased transit shipments 2.5 times in six years,” said Javid Gurbanov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of Azerbaijan, at the 18th meeting of the Europe-Caucasus-Asia intergovernmental commission held in mid-May in Astana. “In 2025, total transit freight through our country reached 14.3 million tonnes, 2.5 times higher than in 2019. Of this volume, about 4.7 million tonnes were transported via the Middle Corridor, confirming its growing role in regional connectivity.” The deputy minister also noted that container traffic through Baku International Sea Trade Port (BISTP) rose by 40% in 2025, reaching a record 107,000 TEU (standard 20-foot containers).
The bottleneck effect
Freight flow through the Middle Corridor could reach 10–11 million tonnes by 2030 according to World Bank projections. This encourages Azerbaijan and its TCITR partners to systematically expand transport and logistics infrastructure along the route. It is particularly vital to increase port handling capacity, which still faces congestion problems amid exceptional cargo growth. Ports such as Aktau and Alat as well as Georgian seaports frequently experience high density and bottlenecks that hinder rapid scaling of cargo handling volumes. This issue was evident in summer 2022 and reoccurred in April 2026 when a queue of around 1,500 trucks accumulated at BISTP due to the war in the Persian Gulf; these trucks were travelling from Türkiye to Central Asia bypassing Iran via Georgia and Azerbaijan.
To boost multimodal container transport, Baku and Astana are implementing a roadmap for synchronised removal of bottlenecks and TCITR development for 2022–2027. Achieving this requires hundreds of millions of dollars invested by project participants into port infrastructure enhancement and fleet expansion. Specifically, by 2030 Azerbaijan plans to increase BISTP’s throughput capacity to 25 million tonnes and up to 500,000 TEU during its second development phase. The container terminal capacity at BISTP currently stands at 150,000 TEU but will be raised to 260,000 TEU within two years. Fertiliser terminal construction with an annual handling capacity of 2.5 million tonnes is nearing completion at the port; projects for building a grain terminal and TIR park near the harbour are also underway. Additionally, quay foundations and container yards are being reinforced to ensure safe cargo storage and enable receipt of larger consignments. Container equipment stocks are expanding, preparations for increasing sorting station capacity have begun—all enhancing efficiency along the “railway-truck” track and reducing congestion and delays in cargo handling.
A significant milestone is commissioning berth No.7 at BISTP, which had remained unused until now, alongside strengthening pier technical capabilities with a new-generation port crane with a lifting capacity of 125 tonnes. The introduction of this powerful crane will maximise utilisation of existing port infrastructure without extra costs while expanding throughput capacity and operational potential. Designed according to modern environmental standards and powered electrically, this crane will reduce carbon footprint and improve energy efficiency—contributing notably to BISTP’s “green port” concept.
Caspian cooperation
Notably, alongside port capacity expansion there is also growth in cargo handling by Closed Joint Stock Company “Azerbaijan Caspian Shipping Company” (ASCO). Last year ASCO transported nearly 1.324 million tonnes—a 45% increase—while ferry container throughput surged by 203%, reaching 22,030 TEU.
Container shipping appears set to remain a primary focus for many years ahead; this reality motivates Caspian states and their international partners to invest heavily in this fleet segment. ASCO—the largest dry cargo carrier on the Caspian—currently operates almost sixty vessels of various types.
Baku Shipbuilding Plant has been successfully increasing ASCO’s fleet tonnage; over 12 years it has built 14 different vessels under ASCO contracts. Currently BSP holds contracts to build a total of 17 ships.
This year domestic shipyard orders have come from Caspian region countries as well as farther afield. In March at BSP a ceremony marked the start of construction on two container ships with capacities of 780 TEU each—part of a contract with a UAE-based group of companies. In early May BSP signed a cooperation agreement with Kazakhstan’s KTZ Express Shipping company under which two dry cargo container ships will be built at Baku shipyard.
The regional order portfolio for BSP may expand further over time. In August last year Uzbekistan’s Transport Minister Ilkhom Makhkamov stated that his country intends to operate its own ferries on the Caspian Sea and announced plans to place orders at Azerbaijani and Turkmen shipyards. According to media reports, this project’s financing volume is estimated at $150 million.
Against rising demand for TCITR freight transport, Caspian countries are expanding shipbuilding cooperation. A key development was Gadamly dry cargo ship’s arrival on May 12 at Alat port—with a capacity of 6,100 tonnes able to carry 240 TEU containers. This vessel was built in Turkmenistan under an order from Closed Joint Stock Company “Azerbaijan Railways” (AJD) and represents the first dry cargo ship fully constructed at Turkmen shipyard in partnership with South Korean company Koryo Shipbuilding Industry Technology.
“The Gadamly vessel will be used for container shipments between Baku and Turkmenbashi ports; this event not only adds a new vessel to maritime lines but also makes a significant contribution to Middle Corridor development overall,” said AJD Deputy Chairman Arif Aghayev during the vessel’s official reception ceremony. He also announced ongoing construction of a second dry cargo ship intended for regular container transportation between Baku and Turkmenbashi ports; its launch is tentatively scheduled for late autumn 2026.
At a ceremony in Baku Turkmenistan’s ambassador to Azerbaijan Gurbanmammad Elyasov described Gadamly’s maiden voyage as indicative of growing transport-logistics cooperation between Ashgabat and Baku. It should be recalled that Baku and Ashgabat collaborate actively on non-oil cargo handling via Middle Corridor routes such as Lapis Lazuli and CASCA+. To diversify freight handling, a decision was made to shift part of TCITR traffic towards Turkmenistan. Since early 2023 maritime feeder container shipments have been operating on Turkmenbashi-Baku-Turkmenbashi route.
In recent years Azerbaijani-Turkmen logistics partnership has included projects digitalising freight transport; cross-border and customs procedures have been simplified; tariffs on maritime and railway services reduced—all fostering growth in multimodal freight transport including transit container handling. These aims are also supported by Baku’s and Ashgabat’s accession to the UN protocol on electronic waybills. Furthermore, on April 1, 2026 negotiations were held at BISTP between Turkmen and Azerbaijani authorities concerning port cooperation to increase cargo traffic volumes, coordinate vessel schedules, and develop multimodal transport between Baku and Turkmenbashi ports.
Joint efforts by Caspian states contribute not only to regional transport-logistics infrastructure development but also to economic growth in each country. The mutual interests of all parties fuel implementation of promising new projects that further integrate the region into global transport networks.